Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Animale de companie!!! - 5 - Pagina 4 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Animale de companie!!! - 5 - Pagina 4 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Animale de companie!!! - 5 - Pagina 4 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Animale de companie!!! - 5 - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Animale de companie!!! - 5 - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Animale de companie!!! - 5 - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Animale de companie!!! - 5 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Animale de companie!!! - 5 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Animale de companie!!! - 5 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Animale de companie!!! - 5 - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Animale de companie!!! - 5 - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Animale de companie!!! - 5 - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Animale de companie!!! - 5 - Pagina 4 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Animale de companie!!! - 5 - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Animale de companie!!! - 5 - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Animale de companie!!! - 5 - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Animale de companie!!! - 5 - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Animale de companie!!! - 5 - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Animale de companie!!! - 5 - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Animale de companie!!! - 5 - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Animale de companie!!! - 5

+26
greieras
LRodica
ema
dorinamisov
Tigrisor
Angelica18
SilviaDumitrescu
Lumaria
CarmenClaudia
tomari
AlinaJ.Bijoux
geany
Karina33
Muravka
Floren
michelinebeaulieu
nicoleta.a
Ileanaaa
piciul
feerya
bisisica bijuterii
geanina_scumpica
Gabica
anna_sandu
danniela
Dorulet
30 participanți

Pagina 4 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Animale de companie!!! - 5 - Pagina 4 Empty Re: Animale de companie!!! - 5

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Sam 21 Mar 2015, 8:03 pm

Imi pare rau pt. Bebe al tau!!! Stiu cum e sa iti pierzi animalutul iubit!! Sad Sad
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Animale de companie!!! - 5 - Pagina 4 Empty Re: Animale de companie!!! - 5

Mesaj Scris de Lumaria Sam 21 Mar 2015, 8:48 pm

Of, Doamne! Imi pare rau pentru Bebe. Sper sa existe un loc in Rai si pentru animalute.
Inteleg suferinta si a catelusei si a stapanilor.

Ma strange in spate pentru ca motanul meu - rasa europeana (comuna), Moti se chinuie de aproape 1,5 ani cu probleme la gurita. Initial a avut diagnostic de palatinita, apoi gingivita, stomatita, si-a pierdut aproape toti dintii (veterinarii - sunt 2 la acel cabinet si lucreaza simultan...si concomitent !), a avut o anestezie si i-au facut detartraj si au extras aproape toate radacinile (i-au lasat o masea cariata, curatata, dar fara sa acopere gaura aceea cu ceva si caria s-a extins iar), acum, din noiembrie, dupa o alta anestezie generala cand l-am dus sa-i scoata si radacina ramasa care se tot cariaza dar i-au curatat-o si i-au lasat-o tot acolo "ca nu mai are cu ce manca", are diagnostic de "tumoreta" care, la inceput era proeminenta, apoi dupa un tratament cu o injectie pe saptamana ("amestec de enzime care opreste inmultirea celulelor" - un fel de citostatic presupun) s-a aplatizat dar pare extinsa pana la "comisura"-zisa veterinarului. Nu l-au operat ca s-au temut sa nu reapara si sa se extinda rapid cum s-a intamplat la un alt motan, inainte de a-l duce pe al meu, cu cateva saptamani. De fiecare data, problemele sunt asociate si cu infectie, febra, mai nou cu dureri (miauna bietul de el si fuge prin casa, plange cand mananca si mananca rar, odata/zi sau la o zi jumate chiar si doua cand e mai rau), efectul trata mentului tine 3-5 zile dupa care o luam de la capat. In general i-au facut antibiotic cu antiinflamator. In toamna si luna asta, la inceput, i-au facut si o injectie care-i indeparteaza/atenueaza durerea 2-3 zile. In acele zile mananca bine si e vioi. Asta vara mi-a facut si un soc cardio-respirator si de atunci are si diagnostic de insuficienta cardiaca si traieste cu pastiluta. Nu are inca 9 ani. Mi se rupe sufletul de el si nu mai stiu ce sa mai fac, unde sa-l mai duc (mai ales ca nu stiu nici numele medicamentelor folosite pentru tratamente, ca nu-mi spun decat actiunea lor) si am cheltuit o groaza de bani, de care nu-mi pare rau, daca au efect tratamentele, dar nu prea au. Si nu stiu cat i-or mai rezista ficatul, rinichii si toate cele la atata antibiotic si antiinflamator. Acum iar dureri, iar febra, iar miros greu din gurita, iar plansete la mancare si peste zi, iar nu mai iese afara si doarme - cat poate si el - si avem abia 2 saptamani dupa tratament. Mi-e frica, mi-e mila si aproape intru in panica. Imi "propusesem" sa-l am sanatos macar 15 ani (prin comparatie cu motanul de rasa al unei colege care are 17 ani). Asa ca, sincer, inteleg ce inseamna pierderea lui Bebe. Sad


Ultima editare efectuata de catre Lumaria in Sam 21 Mar 2015, 10:09 pm, editata de 1 ori
Lumaria
Lumaria
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 97
Varsta : 51
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 16/03/2014

Sus In jos

Animale de companie!!! - 5 - Pagina 4 Empty Re: Animale de companie!!! - 5

Mesaj Scris de tomari Sam 21 Mar 2015, 9:19 pm

Karina desi nu am caine nu pot fi indiferenta la asemenea suferinta si pierdere  Sad Orice vietate avem langa noi, face parte din familie si eu cred cu sinceritate ca au o misiune aici, uneori chiar ingerii nostri pazitori.

Cand am fost diagnosticata cu astm mi s-a recomandat sa renunt la pisici; n-am putut deoarece ele mi-au salvat fiica si casa de la un dezastru. In 1993 cand a murit socrul meu (locuim pe aceeasi strada distanta de un bloc) noi eram acolo pentru pregatirea celor necesare. Fata in clasa a patra cu o prietena de-a ei se jucau in camera mica si ca sa nu fie deranjate de Pitzi si Mio au inchis usa camerei cu cheia. In camera mare ardea pe suport un betisor (pus la inaltime pe dulap). La un moment dat jarul a cazut pe dulap si de-aici s-a aprins mileul, a ars o parte din dulap incat a strapuns suprafata, s-a aprins covorul. Deasupra dulapului era teava de gaz pentru ca aveam convector.
Bineinteles ca ei alergau prin casa agitati, dar fetele credeau ca se joaca pana cand Mio a sarit pe clanta usii de la camera incat a cazut cheia din usa. Abia atunci fetele au deschis usa dar in casa era fum de abia se vedea. Deja focul se apropia de prelungitorul de curent, au reusit sa-l scoata din priza, iar norocul a fost ca am invatat-o sa scoata de sub tensiune de la tablou in cazuri extreme. Au aruncat pe urma apa si dupa aceea a venit sa ne spuna ce s-a intamplat, alba ca varul. Cand am venit acasa peretii erau negrii, Mio si Pitzi erau "negrii de fum", imprimanta nu mai scotea decat pagini negre si la doua luni dupa.
De atunci n-am mai folosit betisoare pentru ca trebuie sa stai cu ochii pe ele ca pe butelie. affraid

Lumaria imi pare rau pentru Moti, sper sa gasesti veterinarul cu diagnosticul corect si tratamentul pe masura; probabil ezita sa-ti spuna ce sanse de vindecare are.


Ultima editare efectuata de catre tomari in Sam 21 Mar 2015, 9:23 pm, editata de 2 ori (Motiv : completare-corectare mesaj)
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Animale de companie!!! - 5 - Pagina 4 Empty Re: Animale de companie!!! - 5

Mesaj Scris de CarmenClaudia Sam 21 Mar 2015, 10:20 pm

Si eu am trecut ,anul trecut in septembrie, prin aceleasi momente triste precum Karina. Am avut un prieten de nadejde, un dog german gri , care sa ne apere casa si sa ne aduca multe momente de bucurie, dar batranetea si-a spus cuvantul In ultimele luni de viata se deplasa din ce in ce mai greu. Am adus medic veterinar, i-am facut tratament si injectabil si pe cale bucala, dar ,dupa cum ne-a spus si medicul , nu am facut decat sa amanam momentul in care trebuia sa ne luam "la revedere" de la el. Inainte cu doua zile de a chema medicul pentru injectia letala nu a mai vrut sa manace si sa bea apa, nici macar ajutat ( el nu se mai ridica deja de jos de vreo 2 - 3 saptamani.)
Acum sunt posesoare a doi bichoni, un pisic si inca un catel ( o corcitura) care sta in curte (nu am inca o poza cu el ).Este frumusel foc. Pe el l-a salvat sotul meu de pe marginea drumului, dintr-o parcare , la o saptamana dupa ce murise Maco (dogul).
Acestia sunt colocatarii nostri:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Nu stiu daca as putea sa stau cu casa goala. Catelusii sunt cei care se bucura cu adevarat cand intru pe usa, iar fetita este ca si "umbra 'mea. Oriunde merg eu ,prin casa, ea este dupa mine.
Cand cos la masina sta pe un scaun langa mine, la fel si cand sunt la bucatarie ,are un scaun al ei.Baiatul este cu sotul meu. Daca nu e el acasa, sta pe canapeaua unde e facuta poza,este locul lui preferat.
CarmenClaudia
CarmenClaudia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 304
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 10/10/2012

Sus In jos

Animale de companie!!! - 5 - Pagina 4 Empty Re: Animale de companie!!! - 5

Mesaj Scris de Lumaria Sam 21 Mar 2015, 10:24 pm

Tomari, ai dreptate. Eu din start m-am gandit la ce e mai rau. Prefer sa-mi spuna direct, sa am timp sa ma pregatesc cat de cat, sufleteste. Chiar acum, "baiatul meu" a venit de afara, unde a fugit cand a vazut ca scot aspiratorul (chiar si cand se simte rau fuge daca aude ca umblu la cutia aspiratorului sau la cusca de transport la veterinar - e satul de injectii) si, s-a asezat in bratele mele... . Sper totusi.
CarmenClaudia, sa-ti traiasca "puisorii" si sa-ti aminteasca de batranul ... dog !
Lumaria
Lumaria
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 97
Varsta : 51
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 16/03/2014

Sus In jos

Animale de companie!!! - 5 - Pagina 4 Empty Re: Animale de companie!!! - 5

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Dum 22 Mar 2015, 10:42 am

ooofff Doamneee, Karina m-ai facut sa plang. Te imbratisez cu drag!

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Animale de companie!!! - 5 - Pagina 4 Empty Re: Animale de companie!!! - 5

Mesaj Scris de Angelica18 Dum 22 Mar 2015, 2:37 pm

Karina,imi pare nespus de rau!!!! Mi-au dat lacrimile.E tare greu cand pierzi un sufletel drag.
Carmen Claudia.uite aici un tipar pe care-l poti adapta la catelusii tai.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Animale de companie!!! - 5 - Pagina 4 Empty Re: Animale de companie!!! - 5

Mesaj Scris de Tigrisor Lun 23 Mar 2015, 11:22 am

Imi pare rau Karina pentru durerea ta si mai ales pentru chinul suferit de catelusa ta  Sad  Sad  Sad  

Am pierdut acum o saptamana un ciobanesc mioritic pe care il aveau ai mei la tara, era batran avea vreo 14 ani. De asta toamna avea episoade scurte de sufocare, din cand in cand si credeam de fiecare data ca moare, apoi isi revenea de parca nimic nu se intamplase, manca si era "vioi" ca un mosulet. Mi se rupea sufletul cand il vedeam cum se chinuie, la inceput incercam sa-l ajut, apoi speram de fiecare data sa nu-si mai revina. Nici un veterinar din comuna nu a vrut sa-l eutanasieze pe motiv ca nu are voie.
Acum plang pentru suferinta ciobanescului meu si a catelusei tale  Sad  Sad  Sad , dar sigur e mai bine pentru ei acum.

Mi-am luat ramas bun de la multi catei pana acum, dar de fiecare data ma bucur de un nou catel in curtea alor mei, mai ales ca acum avem doi salvati de pe strada.

Fifi
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Bobi
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Tigrisor
Tigrisor
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 54
Localizare : spatiu virtual
Data de inscriere : 08/01/2013

Sus In jos

Animale de companie!!! - 5 - Pagina 4 Empty Re: Animale de companie!!! - 5

Mesaj Scris de dorinamisov Joi 02 Apr 2015, 8:01 pm

O,Doamne ! ce animalute dragute!
Am si eu doi motani nazdravani si o catelusa isteata foc !Pisu cel mare va saluta cu o floare!
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
dorinamisov
dorinamisov
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 886
Varsta : 75
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 26/12/2008

Sus In jos

Animale de companie!!! - 5 - Pagina 4 Empty Re: Animale de companie!!! - 5

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Joi 02 Apr 2015, 11:49 pm

Sa-ti traiasca Pisu!!! hug pupi
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Animale de companie!!! - 5 - Pagina 4 Empty Re: Animale de companie!!! - 5

Mesaj Scris de ema Vin 17 Apr 2015, 11:14 am

Fetele cu pisici, dati-mi un sfat: cum reusesc sa pacalesc pisica sa manance mancare naturala (adica pui fiert, smanatana, branza, ou, etc). I-am lasat piept de pui fiert intr-o zi, fara altceva si nici macar nu a gustat-o. A doua zi i-am schimbat-o, si la fel, nici nu s-a uitat la ea. Nu mananca decat granule pentru pisici si cate un pliculet de Felix pe zi (bucatele de carne in gelatina - linge doar gelatina). Adun smocuri de blana de prin casa pe care si le smulge cu dintii (nu are paraziti si ma gandesc ca o fi de la mancarea asta chimica)
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Animale de companie!!! - 5 - Pagina 4 Empty Re: Animale de companie!!! - 5

Mesaj Scris de Floren Vin 17 Apr 2015, 11:51 am

Ema , incearca sa ii amesteci progresiv putin cate putin piept de pui in mancarea care ii place ei ! Eventual incearca sa faci un piure .
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Animale de companie!!! - 5 - Pagina 4 Empty Re: Animale de companie!!! - 5

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Vin 17 Apr 2015, 5:12 pm

Din pacate nu te pot ajuta Ema!!! Motanii mei mananca orce dar, carnea le place cel mai mult!! Incearca asa cum a zis Floren, poate merge!!
Sau cum zice mama, lasa-l 2-3 zile fara mancare sa vezi cum mananca orice!!!
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Animale de companie!!! - 5 - Pagina 4 Empty Re: Animale de companie!!! - 5

Mesaj Scris de ema Vin 17 Apr 2015, 11:15 pm

Floren si Alina am sa incerc o combinatie intre sugestiile voastre Incerc sa devin surda la miaunatul lui tragic si il oblig sa manance natural. N-o muri doua trei zile atata timp cat va avea apa sa se hidrateze si sper ca foamea il va face sa manance. Insa ma mir sa vad ca nu mananca nimic altceva si ma intreb unde o fi trait saracul pana acum ca e asa de timid si de lipicios...
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Animale de companie!!! - 5 - Pagina 4 Empty Re: Animale de companie!!! - 5

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Mier 09 Dec 2015, 5:33 pm

De o saptamana avem un nou membru de familie. Un motanel de cateva luni, portocaliu, tigrat, GARFIELD. E frumusel foc si f. jucaus. Poze cu el am pe aparatul foto dar din pacate nu am avut inca timp sa ma ocup de ele.
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Animale de companie!!! - 5 - Pagina 4 Empty Re: Animale de companie!!! - 5

Mesaj Scris de LRodica Mier 09 Dec 2015, 6:28 pm

Cand ai timp sa ni-l arati si noua.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3656
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Animale de companie!!! - 5 - Pagina 4 Empty Re: Animale de companie!!! - 5

Mesaj Scris de Dorulet Mier 09 Dec 2015, 7:16 pm

Am si eu un Zoo(mai ales o multime de cocosi si gainuse liliputi,colorati si galagiosi).Ea este Mura si,cum usa era deschisa,a profitat sa traga un pui de somn in pat adevarat:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Iar el este Pimpinel,un motanel obraznicut si alintat,care incearca sa ajunga la mancarea catelusului:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Animalutele,indiferent ca au doua sau patru picioare,ca torc sau latra,sunt o terapie pentru cine le iubeste.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4793
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Animale de companie!!! - 5 - Pagina 4 Empty Re: Animale de companie!!! - 5

Mesaj Scris de piciul Mier 09 Dec 2015, 7:49 pm

Sa va bucurati de animalele voastre de companie cat mai mult timp!
Cum sunt gainusele liliput? O sa caut poze pe aici.
Eu am doar un catel si de 2 luni iepurasi...din pacate la unul i-au crescut dintii aiurea si l-am taiat si gatit  in tava, la cuptor...imi pare asa rau...dar fiul meu filozof:"-Daca te joci cu mancarea, asa patesti!"
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Animale de companie!!! - 5 - Pagina 4 Empty Re: Animale de companie!!! - 5

Mesaj Scris de Dorulet Joi 10 Dec 2015, 1:33 pm

Gainusele japoneze sau liliputi sunt mici,colorate,zburdalnice si le place libertatea.La mine sunt libere prin toata gradina si seara se culca sus,in vie:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Cocosii sunt galagiosi,gainusele sunt fac multe oua,iar cand vreuna e closca,nimeni nu se poate apropia de puisorii ei.Pe aici am prins cateva prin gradina:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4793
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Animale de companie!!! - 5 - Pagina 4 Empty Re: Animale de companie!!! - 5

Mesaj Scris de ema Joi 10 Dec 2015, 4:30 pm

Alina ia sa-ti faci timp si sa ne arati pisicuta Ne faci curioase si ne lasi asa...
Dorulet imi place mult cocoselul din poza dar si mai mult imi place somnorosul acela mic. Oare de ce le place sa doarma acolo unde nu au voie?
Eu va spuneam ca aveam mari probleme cu motanul: lui ii cadea saracul blana in nestire si eu dadeam zilnic cu aspiratorul. I-am schimbat granulele pt pisici sterilizate cu granule pt pisici adulte Acum are o blanita lucioasa si fina si nici nu-i mai cade (doar cate un par pe ici pe colo)
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Animale de companie!!! - 5 - Pagina 4 Empty Re: Animale de companie!!! - 5

Mesaj Scris de Dorulet Joi 10 Dec 2015, 5:05 pm

Ema,sunt si granule contra caderii parului.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4793
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Animale de companie!!! - 5 - Pagina 4 Empty Re: Animale de companie!!! - 5

Mesaj Scris de ema Joi 10 Dec 2015, 6:29 pm

Dorulet, le-am incercat si pe acelea cateva saptamani si ii cadea blana la fel de rau ba incepuse sa se scarpine de era tot plin de zgaibe si in plus avea sange mult in fecale asa ca le-am inlocuit.
Ii dau Purina pisici adulte si nu s-a ingrasat prea mult (are tot 6 kile cat avea si din refugiu acum 1 an) si vad ca le suporta bine
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Animale de companie!!! - 5 - Pagina 4 Empty Re: Animale de companie!!! - 5

Mesaj Scris de LRodica Joi 10 Dec 2015, 6:40 pm

Dorulet  sunt foarte frumoase. Catei imi plac si mie dar pisicile mai putin. La tara am avut caine era foarte frumos dar dupa ce a murit soacra a disparut, banuim ca a fost calcat de masina. Obisnuia sa-i conduca pe sotul sau pe socrul la tramvai si trebuia sa traverseze un drum european circulat.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3656
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Animale de companie!!! - 5 - Pagina 4 Empty Re: Animale de companie!!! - 5

Mesaj Scris de piciul Vin 11 Dec 2015, 6:32 am

Ce dorm ele acolo in vie! Faine!
Fac si oua? Se pot manca?...desi sincer sunt asa mici si delicate!
Sa va bucurati de animalele voastre!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Animale de companie!!! - 5 - Pagina 4 Empty Re: Animale de companie!!! - 5

Mesaj Scris de Dorulet Vin 11 Dec 2015, 7:11 am

Da,fac chiar multe oua.In iarna trecuta am avut doar patru gainuse(acum am vreo 15),dar n-am cumparat oua.E drept ca-s  mai mici,dar gustoase,ca pasarile mele sunt fericite,ca-s libere.Si e interesant si relaxant sa le urmaresti si sa le vezi viata de"familie",e un spectacol.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4793
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Animale de companie!!! - 5 - Pagina 4 Empty Re: Animale de companie!!! - 5

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB