Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoala de croitorie (14) - Pagina 12 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Scoala de croitorie (14) - Pagina 12 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Scoala de croitorie (14) - Pagina 12 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoala de croitorie (14) - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Scoala de croitorie (14) - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Scoala de croitorie (14) - Pagina 12 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Scoala de croitorie (14) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Scoala de croitorie (14) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Scoala de croitorie (14) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoala de croitorie (14) - Pagina 12 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Scoala de croitorie (14) - Pagina 12 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Scoala de croitorie (14) - Pagina 12 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Scoala de croitorie (14) - Pagina 12 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoala de croitorie (14) - Pagina 12 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoala de croitorie (14) - Pagina 12 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoala de croitorie (14) - Pagina 12 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoala de croitorie (14) - Pagina 12 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoala de croitorie (14) - Pagina 12 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Scoala de croitorie (14) - Pagina 12 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Scoala de croitorie (14) - Pagina 12 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Scoala de croitorie (14)

+79
danabarbu2007
florinaflorina
afilimonb
aurishta
marza100
Celya_f40
geany
orhapetru
Admina
rosita
mnarcisa
Uca
32vali
mainidibace
musetel
michelinebeaulieu
Michelle88
sara_b
barbin
Samarineanca
Ivan Alice
lenutastan
filipoidana
alexandra_bogdan
piciul
MihaelaStefan
carmensz
nico1206
fulguta28
tomari
sundown
miuta
Floren
egeta
diada
corilex
miaucelmic
ALINA TUDOR 85
iriclau
marina40
genna
claudine
cosmina46
MihaelaT
scoobbyy
alice07
cristi970
amnro
GinaP
clodi
Dionisia
Andata
danire
SilviaDumitrescu
dalailana
maravela lucia florina
CarmenClaudia
emilia-elena
Gabica
anna_sandu
Elspethalexia
mar_ysa_28
sybex
Luissssa
stoy
elena75
ioana soare
ana500
Panea Laura
nico21
gabi1972
-iulia-
Daniela1982
MagdaMarin
Greteledelweiss
Gerlinde13
adina_lg
dorina narita
nicole24
83 participanți

Pagina 12 din 13 Înapoi  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Urmatorul

In jos

Scoala de croitorie (14) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie (14)

Mesaj Scris de marza100 Mar 24 Feb 2015, 12:46 pm

Va multumesc pentru raspunsuri Smile !
marza100
marza100
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 23/02/2015

Sus In jos

Scoala de croitorie (14) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie (14)

Mesaj Scris de florinaflorina Sam 28 Feb 2015, 11:34 pm

Buna.Va rog sa ma ajuta-ti,vreau sa fac o caciula pentru baiat de primavara dar nu stiu cum si nici ce material sa folosesc si pentru papioane ce material ar merge?va multumec Merci
florinaflorina
florinaflorina
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : cluj
Data de inscriere : 25/02/2015

Sus In jos

Scoala de croitorie (14) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie (14)

Mesaj Scris de valentinadof Dum 01 Mar 2015, 9:47 am

Florina.pt caciuli poti folosi bumbac cu elastan sau jerseuri.Pt papioane se folosesc in general materiale cu tinuta.Succes!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie (14) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie (14)

Mesaj Scris de danabarbu2007 Dum 01 Mar 2015, 10:59 am

Are cineva un tutorial pentru turbane...mai trebuie croita si o parte ovala deasupra capului....? nu stiu daca zic bine ,dar ieri am vrut sa ii fac fetei si nu imi placea deloc ce iesea
danabarbu2007
danabarbu2007
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 702
Varsta : 42
Localizare : Calarasi
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie (14) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie (14)

Mesaj Scris de valentinadof Dum 01 Mar 2015, 11:50 am

Dana,uite [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link],Nico pus niste tutoriale.Am facut si eu unul la mine pe fb.

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie (14) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie (14)

Mesaj Scris de geo Dum 15 Mar 2015, 12:10 am

Am avut ideea geniala sa imi fac o jacheta din lana impaslita necpatusita. Planul era sa tighelesc rascoiala gatului si tivurile (nu am lasat rezerve) si sa cos de mana pe dos pamblica la rascoiala, in talie si centru fata unde vine fermoar.
Am taiat materialul mai demult si in seara asta am insailat-o. Tot proband-o mi-am dat seama ca e prea intepacioasa sa o port, asa ca vrea sa o captusesc. Dar nu stiu cu ce. Materialul e putin elastic, oare sa o captusesc cu un satin elastic?
Cred ca am sa cos pamblica oricum si am sa cos de mana captuseala. SAU ma gadeam sa las reservele mai mari la captuseala si sa le intorc pe fata, sa "imbrac" marginile - ca si cum ar fi paspoal. Astfel as evita si mancarimile la gat. 
Ce ziceti? Voi cum ati face?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie (14) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie (14)

Mesaj Scris de Buburuza Dum 15 Mar 2015, 9:15 am

Daca ma-ntrebi ce as face eu, as captusi cu un satin imprimat, montat chiar "in bor" (cusatura de 5-7 mm) la fata si la rascroitura gatului, cu rezerva (pliu) la tiv si la maneci. Cum nu te-ai folosit de elasticitatea materialului, satinul poate sa fie normal sau elastic - nu conteaza. Si o observatie mica, daca-mi permiti (Da' nu te superi, da? Bine?): capul de maneca este putin prea inalt, cam cu 1- 1,5 cm. (aceeasi "greseala" ca si la bluza wink)
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie (14) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie (14)

Mesaj Scris de Karina33 Dum 15 Mar 2015, 5:26 pm

Bubu eu parca vad (dar n-as jura, ca n-am ochelarii pe nas wink ) ca la maneca e croiala altfel, cu umarul mai ingust si de-aia e special ridicat capul manecii. Geo stie mai bine ce trebuia sa iasa, poate ne/se lamureste.
Eu n-as pune saten elastic. E pacat de lana aia feltuita sa pui sintetic pe dedesubt. O captuseala vegetala (o vascoza sau un serj) in dungi as cauta. Si as lasa indoi in interior capetele captuselii si le-as fixa cu un tighel (cat mai invizibil) la masina la 3-4mm de margine. Apoi cu ceva fir de lana culoarea bulinelor as insaila un tiv fals la 10-15mm de margine. De jur imprejur.

Chiar sunt curioasa cum o finisezi sa iasa wow pupi
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie (14) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie (14)

Mesaj Scris de Buburuza Dum 15 Mar 2015, 5:40 pm

Karina33 a scris:Bubu eu parca vad (dar n-as jura, ca n-am ochelarii pe nas wink ) ca la maneca e croiala altfel, cu umarul mai ingust si de-aia e special ridicat capul manecii. Geo stie mai bine ce trebuia sa iasa, poate ne/se lamureste.
Eu n-as pune saten elastic. E pacat de lana aia feltuita sa pui sintetic pe dedesubt. O captuseala vegetala (o vascoza sau un serj) in dungi as cauta. Si as lasa indoi in interior capetele captuselii si le-as fixa cu un tighel (cat mai invizibil) la masina la 3-4mm de margine. Apoi cu ceva fir de lana culoarea bulinelor as insaila un tiv fals la 10-15mm de margine. De jur imprejur.
rade Nici eu n-am ochelarii... si nici nu vreau sa toci prea cu foc salata aia boeuf. Da, umarul pare ingust. Dar capul de maneca nu-i nici asa, nici alminteri - nici destul de ridicat daca asta urmarea, nici rotunjit pe umar. Parerea mea. Cat despre captuseala, ai dreptate: un satin din viscoza acetat ar fi de preferat unuia din PES (nu mai zic de matase); oricum, o captuseala cu tinuta (un material putin mai plin) si cu... personalitate (dungi, imprimeu, culoare contrast)
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie (14) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie (14)

Mesaj Scris de geo Dum 15 Mar 2015, 7:42 pm

Buburuza, nu ma supar deloc, dimpotriva!
Sa deslusesc misterul, maneca e raglan, asta e tiparul folosit, usor modificat. Adica fara aripioare peste maneci, manecile drepte si peplumul l-am "integrat" in piesele corsajului (cred ca asta e bodice in romana, nu? scuze!)
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
L-am pus pe Andrei sa imi faca poze, sa vedeti cum vine cu mainile pe langa corp. Eu zic ca arata ok, mai ales la umarul drept. Ala stang e mai pricajit saracul, scolioza e in floare.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Credeti ca trebuie sa modific putin curba de la umar? As putea sa o fac mai putin "ascutita", dar cred ca numai la stangul ar trebui. Dar mai pot sa ridic mainile dupa aia? E si negru, nu se vede bine.
Fermoar metalic usor am gasit de 40cm si de 45cm, dar jacheta mea are 43 in centru fata. Ma gandeam ca e ok sa folosesc de 40 si sa ramana 3cm dechis la baza. Ce ziceti? 

Am sa iau satin de matase! Imprimat, desigur! Captuseala vegetala nu am vazut pana acum cu imprimeu. Si imi ajunge 1,5m, atat am avut si din lana si mi-a ramas si de o fusta. Deci nu o sa ma falimenteze. Smile

De pamblica ce zieti, sa o pun? Scuze din nou, nu stiu cum ii zice pe romaneste, dar e petersham, aia pe care o poti modela prin calcat sa ii dai forma rascroielii. Sau un tighel ar trebui sa fie suficient? Ma complic?

Multumesc frumooos pentru ajutor!!!!


Ultima editare efectuata de catre geo in Dum 15 Mar 2015, 7:58 pm, editata de 1 ori
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie (14) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie (14)

Mesaj Scris de Buburuza Dum 15 Mar 2015, 7:57 pm

Mi-am pus ochelarii rade Ai dreptate: pe negru se vede mai greu
Asa deci, raglan... Iubesc croiala asta, imbraca atat de frumos umarul. Eu am fixul cu umerii pentru ca atunci cand imi lucrez ceva trebuie sa tin cont si cum arata la putrare, nu numai pe manechin - cand ridic mana (la volan, de exemplu). Da' asta e fixul meu! Nu trebuie sa fie neaparat si-al altora. In pozele noi arata bine umarul. Poti incerca sa mai rotunjesti putin linia daca simti tu ca e necesar, dar nu-i musai. Cat despre rejansa, cred ca te complici putin. Daca nu folosesti captuseala elastica, canturile se stabilizeaza doar cu tighel.

Despre rejansa de genul asta zic:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie (14) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie (14)

Mesaj Scris de geo Dum 15 Mar 2015, 10:49 pm

As vrea si eu sa arate bine umarul bine si cand ridic mana, dar sincer habar nu am ce as putea face in cazul asta. Sau ce as fi putut sa fac in caz ca e prea tarziu. Mi-ar placea sa stiu cum ai aborda tu problema, daca ai rabdare si timp Smile

Asta e pamblica de care zic eu. Are marginile zimtate ca rejansa pe care ai pus-o tu mai sus, dar firele de urzeala nu sunt atat de evidente.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie (14) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie (14)

Mesaj Scris de Buburuza Lun 16 Mar 2015, 8:08 am

geo a scris:As vrea si eu sa arate bine umarul bine si cand ridic mana, dar sincer habar nu am ce as putea face in cazul asta. Sau ce as fi putut sa fac in caz ca e prea tarziu. Mi-ar placea sa stiu cum ai aborda tu problema, daca ai rabdare si timp Smile

Asta e pamblica de care zic eu. Are marginile zimtate ca rejansa pe care ai pus-o tu mai sus, dar firele de urzeala nu sunt atat de evidente.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Stai asa sa-ti spun mai intai ce e cu tacaneala cu umerii / maneca (scuze pentru off-topic): sofez destul de mult si in general tin numai mana stanga pe volan si dreapta pe schimbatorul de viteze. Da, stiu ca nu e corect! Nu faceti ca mine! La fel, cand lucrez la computer, tin mana dreapta (cu care desenez) mai sus si mai intinsa decat stanga. Ei, bine, dupa cateva ore cu mainile in pozitii diferite, aproape orice haina se deformeaza, si cand stau in pozitie normala arat / arata stramba.
Cum rezolv eu chestiunea? Pai... prin incercari. N-am gasit pana acum o metoda 100% aplicabila pentru toate croielile / materialele. In primul rand, aplic totdeauna o panglica subtire la cusatura de umar si, uneori la rascroitura manecii. Nu rejansa, ci o panglicuta subtire oarecare (la produsele captusite pun chiar si o fasie ingusta de captuseala. La materialele foarte moi, deformabile, folosesc intaritura la umar si capul de maneca - fie termocolant daca materialul suporta asa ceva, fie din canafas croit / pre-format (cu fierul de calcat) / cusut "invizibil" pe dos, fie o dublura intarita facuta din captuseala si pontata (prinsa putin pe umar / rascroitura) . Cand croiesc fie ca folosesc tipar, fie ca nu (de cele mai multe ori nu folosesc tipar, croiesc prin metoda modelajului pe manechin) verific tot timpul pe manechin cum se comporta produsul in anumite pozitii ale manecilor si fac modificari.
E destul de complicat de povestit asaaaa, fara poze. O sa incerc sa fac cateva poze cand lucrez.
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie (14) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie (14)

Mesaj Scris de geo Lun 16 Mar 2015, 11:52 am

Modelajul imi este total strain, mai am ceva de papat pana ajung acolo. Daca ajung Smile

Jachetele sunt o chestiune noua pentru mine inca. Mi-am facut paltoane din Burda, unde am respectat instructiunile si se termocolau toate rascroielile si linia umarului plus partea de sus a spatelui. Acum am doua cursuri pe Craftsy (le am de mult vreme de fapt, dar nu ajung la ele), unul cu confectionarea clasica (intaritura cusuta, probabil canafasul de care zici tu) si unul cu moderna (termocol). Le-am "rasfoit" putin, si din ce am mai citit online si in carti, stiu ca trebuie ajutat materialul de baza pentru a-si mentine forma, mai ales la cusaturile curbe si fortate la purtare. Acestea fiind spuse, la jacheta mea am dat doar un tighel pe rascroiala manecii Smile. Acum daca am hotarat ca o captusesc, am sa si termocolez toate rascroielile.

Karina, draga mea, am avut o idee foarte faina pentru finisare. Marginile materialului erau pufoase, ca o blanita scurta de culoarea bulinelor. Le-am decupat atent inainte sa tai fiecare bucata in parte cu intentia sa le folosesc pe canturi. Dar nu le mai gasesc. Banuiala mea e ca le-am dus la gradinita la Sebi cu celelalte resturi mici de material, dar asta a fost acum vreo 2 luni si mi-e rusine sa ma duc acum sa le cer inapoi. Sigur nu le-am aruncat, si inca sper ca le-am pus undeva bine si le gasesc pana ajung sa am nevoie de ele. Intre timp ma gandesc si la alte variante. Mi-ar placea sa pun o bordura, dar nu stiu daca gasesc ceva potrivit. Am in plan sa ajung la doua magazine specializate pe acesorii pentru croitorie, sper sa am o surpriza placuta acolo Smile
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie (14) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie (14)

Mesaj Scris de Buburuza Lun 16 Mar 2015, 2:30 pm

Exact la genul asta de finisaj "desirat" ma gandeam. Ca daca se "accepta" la casa Chanel (chiar e un standard), se "aproba" si la noi rade :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie (14) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie (14)

Mesaj Scris de geo Mar 17 Mar 2015, 12:17 am

Le-am gasit! Am exagerat putin cand am zis ca le-am taiat atent  Laughing
Se vede mai bine culoarea bulinelor in poza asta, desi in realitate e putin mai albastru.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie (14) - Pagina 12 Empty Re: Scoala de croitorie (14)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 13 Înapoi  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB