Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Jucarii crosetate
Bijuterii din materiale reciclabile - Pagina 4 EmptyIeri la 7:38 pm Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Bijuterii din materiale reciclabile - Pagina 4 EmptyIeri la 7:35 pm Scris de LRodica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Bijuterii din materiale reciclabile - Pagina 4 EmptyIeri la 7:30 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Bijuterii din materiale reciclabile - Pagina 4 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Bijuterii din materiale reciclabile - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Bijuterii din materiale reciclabile - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Bijuterii din materiale reciclabile - Pagina 4 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Bijuterii din materiale reciclabile - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Bijuterii din materiale reciclabile - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Bijuterii din materiale reciclabile - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Bijuterii din materiale reciclabile - Pagina 4 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Bijuterii din materiale reciclabile - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Bijuterii din materiale reciclabile - Pagina 4 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Bijuterii din materiale reciclabile - Pagina 4 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Bijuterii din materiale reciclabile - Pagina 4 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Bijuterii din materiale reciclabile - Pagina 4 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Bijuterii din materiale reciclabile - Pagina 4 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Bijuterii din materiale reciclabile - Pagina 4 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Bijuterii din materiale reciclabile - Pagina 4 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Bijuterii din materiale reciclabile - Pagina 4 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Bijuterii din materiale reciclabile

+14
Andreea91
mariposa.romania
Cristache
Lumaria
piciul
vlad_mom
SilviaDumitrescu
Day
AlinaJ.Bijoux
Dorulet
mlizeta
ema
seandreea
Gabica
18 participanți

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Bijuterii din materiale reciclabile - Pagina 4 Empty Re: Bijuterii din materiale reciclabile

Mesaj Scris de Celya_f40 Joi 21 Aug 2014, 9:39 am

Multumesc mult! De ceva vreme ma pregatesc de plecare in tara si incerc sa ma incadrez la conditiile pe care mi le ofera situatia data....spatiu in bagaj, greutate, cheltuieli.....intalniri cu persoane dragi...Abia astept! Stiu ca se vor bucura mai mult de un mic souvenir confectionat de mine, decat de nimicuri chinezesti. Asta e scopul meu.... wink 
Mai am doua seturi confectionate din bucati de piele taiate dintr-o geaca nefolosita, pictate cu acrilic....nu stiu cat o sa tina, dar sunt frumoase...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Celya_f40
Celya_f40
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1280
Varsta : 61
Localizare : Când pe ici, când pe colo
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Bijuterii din materiale reciclabile - Pagina 4 Empty Re: Bijuterii din materiale reciclabile

Mesaj Scris de Andreea91 Dum 26 Oct 2014, 3:44 pm

Celya faci niste lucrusoare absolut minunate! Ma declar indragostita de cel cu pisici... ura ... Felicitari si spor la cat mai multe!
Andreea91
Andreea91
helper
helper

Numarul mesajelor : 54
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 20/11/2010

Sus In jos

Bijuterii din materiale reciclabile - Pagina 4 Empty Re: Bijuterii din materiale reciclabile

Mesaj Scris de Celya_f40 Lun 27 Oct 2014, 5:29 am

Multumesc frumos Andreea91 pupi
Celya_f40
Celya_f40
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1280
Varsta : 61
Localizare : Când pe ici, când pe colo
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Bijuterii din materiale reciclabile - Pagina 4 Empty Re: Bijuterii din materiale reciclabile

Mesaj Scris de Celya_f40 Sam 24 Ian 2015, 11:21 am

Vin cu detalii despre acul brosa prezentat la topicul ''Saluri tricotate''
Am stiut ca am nevoie de un material cu tinuta, dar totusi maleabil, pentru suportul brosei. Am luat asadar recipientul de sampon care tocmai s-a golit, am desenat conturul brosei, dupa care am decupat. ( am desenat cate unul pa fiecare parte, deci vor fi doua brose).

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Am avut un tricou nefolosit din care am taiat o fasie cu lungimea de aproximativ un metru si 2 cm latime. Aceasta am infasurat-o in jurul suportului de plastic, pe care am aplicat in prealabil aracet.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Intr-un bol mic, am pregatit un amestec de apa si aracet....cam o lingurita de aracet si doua de apa, apoi am trecut la vopsit cu pensula.


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si....cam atat.... E greu? Eu cred ca nu Smile    
Abia astept sa vad cum o sa iasa ale voastre!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Celya_f40
Celya_f40
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1280
Varsta : 61
Localizare : Când pe ici, când pe colo
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Bijuterii din materiale reciclabile - Pagina 4 Empty Re: Bijuterii din materiale reciclabile

Mesaj Scris de vlad_mom Sam 24 Ian 2015, 2:45 pm

Interesanta tare. Sa stii ca merge sa uzi bine intai materialul in aracet si apoi sa infasori, intra mai bine aracetul peste tot in tesatura si iese mai rigida.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Bijuterii din materiale reciclabile - Pagina 4 Empty Re: Bijuterii din materiale reciclabile

Mesaj Scris de Giorgi Dum 25 Ian 2015, 8:47 am

Foarte ingenios!
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Bijuterii din materiale reciclabile - Pagina 4 Empty Re: Bijuterii din materiale reciclabile

Mesaj Scris de Celya_f40 Lun 16 Feb 2015, 2:27 pm

Vlad_mom, am mai inmuiat material in aracet si chiar se intareste de n-as fi crezut. Insa la prinderea salurilor, sau daca se foloseste ca agrafa de prins parul, acest accesoriu e mai bine sa fie flexibil.
Giorgi pupi
Vin cu noutati....pandative sau brose si o bratara care tocmai am terminat-o.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Cred ca fotografiile spun tot wink
Celya_f40
Celya_f40
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1280
Varsta : 61
Localizare : Când pe ici, când pe colo
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Bijuterii din materiale reciclabile - Pagina 4 Empty Re: Bijuterii din materiale reciclabile

Mesaj Scris de fiordaliso Lun 16 Feb 2015, 9:06 pm

Celya, ma omori incet! Eu mai vreau niste detalii: ai finisat cumva marginile plasticului, ai indoit materialul si pe dos, cu ce ai lipit ca la mine aracetul nu tine? Sau nu am eu aracet bun? Dupa ce se usuca par ok la prima vedere, dar daca trag de ele (nu prea tare) vin toate bucatile jos. Am si adeziv pentru textile, dar lipeste numai ce textile vrea el.
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

Bijuterii din materiale reciclabile - Pagina 4 Empty Re: Bijuterii din materiale reciclabile

Mesaj Scris de Celya_f40 Mar 17 Feb 2015, 8:51 am

Draga mea Fiordaliso, stai usor, nu muri ca avem treaba! wink
S-o luam pe rand:
1. Marginile nu sunt finisate, ca nu prea ai ce finisa la ele. Am taiat cu foarfeca si am lipit mai intai materialul pe interior.
2. Floricelele sunt cusute nu sunt lipite, dar cu aracetul care-l am eu, nu cad garantat. Bine, aici i se spune adeziv pentru lemn, dar tot aracet e.
3. Lipesc materialul deja pregatit cu floricelele si celelalte ornamente deja cusute, pe cealalta suprafata.
4. Dupa ce s-a uscat tot, am taiat marginile cu foarfeca, am mai rotunjit pe ici pe colo, am mai lipit un snurulet, si ...gata.
Lasa-ti imaginatia sa pluteasca usor, si sa vezi ce frumos o sa iasa!
Spor la lucru! kiss
Celya_f40
Celya_f40
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1280
Varsta : 61
Localizare : Când pe ici, când pe colo
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Bijuterii din materiale reciclabile - Pagina 4 Empty Re: Bijuterii din materiale reciclabile

Mesaj Scris de fiordaliso Mar 17 Feb 2015, 9:05 am

Si ai lipit materialul pe plastic cu aracet pentru lemn? Ca eu am unul asa de diluat ca nu tine nimic, nici lemnul, nu e bun decat de apretat. O sa caut altul. Merci!
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

Bijuterii din materiale reciclabile - Pagina 4 Empty Re: Bijuterii din materiale reciclabile

Mesaj Scris de Celya_f40 Mier 04 Mar 2015, 6:48 pm

Da fiordalido, este aracet pentru lemn, se pare ca are o calitate foarte buna.
Intre timp am mai terminat o ''bijuterie'' wink
Este vorba despre un colier foarte special, creat anume pentru noua mea tinuta primavara-vara.
 Am pastrat gulerele camasilor din care mi-am facut rochia si benticutul, si .....
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si un breloc
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Celya_f40
Celya_f40
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1280
Varsta : 61
Localizare : Când pe ici, când pe colo
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Bijuterii din materiale reciclabile - Pagina 4 Empty Re: Bijuterii din materiale reciclabile

Mesaj Scris de Celya_f40 Mar 21 Iul 2015, 1:48 pm

Ia sa vedeti cine da interviu aici wink
E Elena, Creative SEA a noastra hug
Pacat insa ca s-au limitat la atat Sad
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Celya_f40
Celya_f40
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1280
Varsta : 61
Localizare : Când pe ici, când pe colo
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Bijuterii din materiale reciclabile - Pagina 4 Empty Re: Bijuterii din materiale reciclabile

Mesaj Scris de vlad_mom Vin 27 Mai 2016, 11:38 am

Pasta de hirtie igienica cu adeziv pva pentru baze, pasta lut facuta de mine pentru suprafete si detalii:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Pandantul include un dos de doza si segmentul flexibil al unui pai de baut, tortitele cerceilor sint facute din sirma de cupru placata cu argint...restul numai paste facute de mine, vopsele acrilice si lac. Bratara este numai pasta de hirtie igienica ca baza, am construit-o pe o doza, dupa ce s-a uscat la suprafata am scos-o sa se usuce si la interior si s-a micsorat exact cit pentru mine (pentru mine cei 21cm cit are circumferinta unei doze este prea mult). Este dura ca lemnul, absolut nici o flexibilitate.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Bijuterii din materiale reciclabile - Pagina 4 Empty Re: Bijuterii din materiale reciclabile

Mesaj Scris de fiordaliso Vin 27 Mai 2016, 8:36 pm

Asa ceva... hug
Dar eu mai vreau detalii: doza de bauturi? Cat s-a micsorat, ce diametru interior are acum? Si frunzulitele le-ai modelat direct pe bratara sau le-ai lipit ulterior?
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

Bijuterii din materiale reciclabile - Pagina 4 Empty Re: Bijuterii din materiale reciclabile

Mesaj Scris de vlad_mom Sam 28 Mai 2016, 1:08 am

Da, doza de bere. Bratara are 19 cm la interior, nu i-am mai facut nimic la interior ca era dimensiunea perfecta pentru mina mea, doar la exterior am mai pus un strat subtire de pasta lut pentru o suprafata mai neteda (mai am 2 baze facute odata cu aceasta, tot 19cm au). Frunzele sint din pasta lut direct pe bratara, am dat intai bratara cu adeziv pva pentru lemn, am modelat in forma de lacrima si am presat-o cu un ac gros direct pe bratara. (cerceii pe folie de aluminiu pe suprafata dreapta)

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Bijuterii din materiale reciclabile - Pagina 4 Empty Re: Bijuterii din materiale reciclabile

Mesaj Scris de fiordaliso Sam 28 Mai 2016, 11:14 am

Multumesc!
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

Bijuterii din materiale reciclabile - Pagina 4 Empty Re: Bijuterii din materiale reciclabile

Mesaj Scris de Dorulet Lun 30 Mai 2016, 7:11 am

Felicitari,Celya,ingenioasa ca intotdeauna!
Foarte interesanta interpretare a materialelor reciclabile,vlad_mom!
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4793
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Bijuterii din materiale reciclabile - Pagina 4 Empty Re: Bijuterii din materiale reciclabile

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 30 Mai 2016, 8:05 am

Multam. De fapt bazele de bratari le-am facut pentru lutul polimeric, insa s-au dovedit dificile de imbracat nefiind suprafata perfect neteda. E de-ajuns o mica bula de aer sa ramina intre lutul polimeric si baza, dupa copt va fi o mare umflatura...si-atunci am zis...ce-ar fi daca...

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Bijuterii din materiale reciclabile - Pagina 4 Empty Re: Bijuterii din materiale reciclabile

Mesaj Scris de fiordaliso Dum 12 Iun 2016, 6:06 pm

Daca sunt din nasturasi, se incadreaza aici?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

Bijuterii din materiale reciclabile - Pagina 4 Empty Re: Bijuterii din materiale reciclabile

Mesaj Scris de piciul Dum 12 Iun 2016, 7:53 pm

Interesante! Chiar am o cutie de nasturi si printre ei sunt si mai de soi...dar ca cercei nu m-am gandit la ei...
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Bijuterii din materiale reciclabile - Pagina 4 Empty Re: Bijuterii din materiale reciclabile

Mesaj Scris de LRodica Dum 12 Iun 2016, 9:00 pm

Fiordaliso, ce idee interesanta, zic si eu ca Piciul , nu m-as fi gandit.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3659
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Bijuterii din materiale reciclabile - Pagina 4 Empty Re: Bijuterii din materiale reciclabile

Mesaj Scris de fiordaliso Dum 12 Iun 2016, 11:01 pm

Numai cercelusi vad peste tot, i-as face din orice.
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

Bijuterii din materiale reciclabile - Pagina 4 Empty Re: Bijuterii din materiale reciclabile

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 13 Iun 2016, 2:18 am

Faini! Hai si inel si/sau pandant!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Bijuterii din materiale reciclabile - Pagina 4 Empty bratari pet-uri

Mesaj Scris de fiordaliso Mier 23 Noi 2016, 8:08 pm

Inca un mic proiect de reciclare: peturi si rochite ramase prea mici Sad

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

Bijuterii din materiale reciclabile - Pagina 4 Empty Re: Bijuterii din materiale reciclabile

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 24 Noi 2016, 9:33 am

Sint din fasie de pet prelucrata cu fierul de calcat? Pet de 1,25l?

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Bijuterii din materiale reciclabile - Pagina 4 Empty Re: Bijuterii din materiale reciclabile

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB