Ultimele subiecte
» Păpușile noastre
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 32 EmptyAstazi la 12:43 Scris de dialuise

» Martisoare din diverse materiale VI
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 32 EmptyAstazi la 10:48 Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 32 EmptyAstazi la 10:46 Scris de vlad_mom

» Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 32 EmptyAstazi la 10:45 Scris de LRodica

» Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 32 EmptyAstazi la 10:24 Scris de Gabica

» Tot felul de decoratiuni-Poze si creatii (3)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 32 EmptyAstazi la 10:19 Scris de Gabica

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 32 EmptyAstazi la 10:08 Scris de ladybird

» Accesorii pentru papusa Paola Reina
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 32 EmptyAstazi la 09:50 Scris de Gabica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 32 EmptyAstazi la 09:42 Scris de ema

» CONCURS PRIMAVARA CREATIVA - VOTAREA
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 32 EmptyAstazi la 06:24 Scris de Admina

» Primavara creativa! - CONCURS DE CROITORIE
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 32 EmptyIeri la 06:12 Scris de diada

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 32 EmptyLun 24 Feb 2020, 00:35 Scris de aurishta

» Rochii, fuste crosetate -14
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 32 EmptyDum 23 Feb 2020, 20:40 Scris de gretty

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 32 EmptyDum 23 Feb 2020, 11:41 Scris de LRodica

» Accesorii crosetate-genti,curele,bijuterii, bentiţe (14)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 32 EmptyDum 23 Feb 2020, 11:38 Scris de LRodica

» Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 32 EmptyDum 23 Feb 2020, 09:18 Scris de vlad_mom

» Broderie computerizata, la masina de brodat 2
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 32 EmptyVin 21 Feb 2020, 14:10 Scris de katy2005

» Treninguri, maieuri, colanti, haine pentru casa(3)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 32 EmptyMar 11 Feb 2020, 09:07 Scris de diada

» Posete,genti si accesorii (croitorie) Cap-X
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 32 EmptyDum 09 Feb 2020, 20:11 Scris de vlad_mom

» Probleme tehnice (masini de cusut) 5
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 32 EmptyJoi 06 Feb 2020, 15:13 Scris de diada

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Pagina 32 din 33 Înapoi  1 ... 17 ... 31, 32, 33  Urmatorul

In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 32 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de fiorenza70@yahoo.it la data de Dum 21 Ian 2018, 15:41

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
fiorenza70@yahoo.it
fiorenza70@yahoo.it
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 52
Varsta : 49
Localizare : Italia
Data de inscriere : 23/04/2016

http://www.crafty.ro/broderieshop

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 32 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de LRodica la data de Mier 28 Feb 2018, 21:25

Intreb si eu: oare se mai poate indrepta firul de la andrele, foarte greu lucrez cu ele, se rasucesc si ajung sa ma incurce la lucru.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Am mohairul si vreau sa tricotez un fular, dar nu prea am spor. Ma incurca rau firul andrelelor.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2252
Varsta : 52
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Mesaj Scris de vlad_mom la data de Joi 01 Mar 2018, 02:39

Încearcă să le țină cineva întinse și tu să incalzesti firul cu feonul, mai trebuie apoi ținute un pic întinse să se răcească. N-am testat asta, însă am testat metoda cu spiralarea cablurilor și merge... așa ca ar trebui sa meargă și invers.

Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3386
Varsta : 41
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de LRodica la data de Joi 01 Mar 2018, 13:34

Mersi. O sa incerc.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de vlad_mom la data de Joi 01 Mar 2018, 14:04

Să ne spui dacă a funcționat. Am uitat sa te întreb, dar in poză firul pare a fi de plastic fără sârmă la interior.

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de LRodica la data de Joi 01 Mar 2018, 21:15

E plastic.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de vlad_mom la data de Vin 02 Mar 2018, 10:40

Atunci ar trebui să mearga cu aer cald.

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de LRodica la data de Sam 03 Mar 2018, 13:52

Aseara am incalzit firul cu foenul si rezultatul a fost satisfacator, mai exact s-a indreptat putin, nu a mai fost asa rigid, a fost mai maleabil, nu se mai rasucea sa ajunga sa il tricotez, am lucrat mult mai usor cu el. Multumesc.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de vlad_mom la data de Dum 04 Mar 2018, 08:45

Mă bucur că a mers cât de cât. Sporuri!

Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de piciul la data de Vin 20 Iul 2018, 06:23

Exista si o gimnastica pentru mainile care tot tricoteaza, tricoteaza sau croseteaza
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4608
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de LRodica la data de Vin 20 Iul 2018, 20:12

Multumim. Nu stiam de ele.
Exercitiul din imaginea 3 il mai fac uneori .
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de dintimisoara la data de Mier 18 Dec 2019, 11:31

Buna ziua,

In cautare de informatie, am ajuns pe pagina lucrului manual si am descoperit destule postari interesante, insa - stiu, poate merit pusa la zid :D - volumul de citit este mare si nu am rabdare sa citesc totul.
Asa ca va rog sa ma ajutati putin, care si cine poate sa isi faca putina vreme si pentru mine si pentru asta multumesc anticipat.
Fiica-mea isi doreste un cardigan/sweater l-am mai gasit denumit, cu nasturi in fata, simplu, cu buzunare ascunse. Am un fir de mohair alb, subtire, care se lucreaza pe anderele de 2-2.5 si vreau sa il lucrez. problema mea este ca habar nu am cate ochiuri trebuie sa montez pentru spate. Stiu ca trebuie esantion de 10 cm per 10 cm....probabil ca asa va trebui sa fac, insa daca cineva a tricotat un asemenea pulovaras, va rog un pic de ajutor. Sa zic ca fiica-mea este intre marimea M si L, mai mult spre L.
Acesta este modelul pe care vreau sa il tricotez.
tricot
Multumesc!
dintimisoara
dintimisoara
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 4
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 18/12/2019

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 32 Empty ajutor tricotat

Mesaj Scris de LRodica la data de Mier 18 Dec 2019, 12:31

Nu e vorba de pus la zid.
Doar trebuia in alta parte postat: La Tricotat - exista Ajutor - invatam sa tricotam impreuna.
Poate adminele o sa mute postarile.
Nu imi dau seama exact de firul care vrei sa il folosesti , poate ne faci o poza a firului, dar daca e chiar asa subtire eu nu l-as face cu nasturi.
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada la data de Joi 19 Dec 2019, 08:04

Gata, am mutat, multumesc!

Din experienta mea in tricotat, pentru ca nu faceam esantioane, nu stiam atunci, puneam direct la un fir subtire puneam 150 ochiuri si vedeam daca merg inainte sau stric. Dar mai bine faci esantion, este mai simplu si pentru tine si fiind asa un fir subtire, se deformeaza la lucrat/stricat.

Asteptam si alte pareri!

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 6978
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de dintimisoara la data de Joi 19 Dec 2019, 09:53

Multumesc mult! Voi incerca direct cu 150, daca e prea mult sau prea putin, desfac, nu este prea pufos firul.
dintimisoara
dintimisoara
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

Mesaj Scris de dintimisoara la data de Joi 19 Dec 2019, 09:56

Multumesc si scuze ca nu am postat unde trebuia.
Ideea este sa fie cu nasturi, asa ca in poza. Nu m-am gandit sa fotografiez firul, sper sa nu uit sa fac asta.
Inca o data multumesc pentru raspunsuri!
dintimisoara
dintimisoara
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

Mesaj Scris de piciul la data de Vin 20 Dec 2019, 05:59

Nu, nu incepe direct!
Pare greu sa faci un esantion cu 20 de ochiuri si sa masori si sa stabilesti la 10 cm de tricot cate ochiuri ai, dar vei castiga timp si bucuria rezolvarii acestei probleme te va ajuta sa ai incredere in tine! Spor!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4608
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de dintimisoara la data de Vin 20 Dec 2019, 08:24

😊🤗 Multumesc pentru raspuns!
Avand in vedere ca urmeaza destul de mult liber si ca prea multe nu voi pregati pentru sarbatori, cu siguranta voi avea vreme sa fac esantion...asa ca, de ce nu?!
Sarbatori frumoase! santa☃⛄❄🎄🎉
dintimisoara
dintimisoara
Nou venit
Nou venit

Sus In jos

Mesaj Scris de Gabica la data de Mar 24 Dec 2019, 12:51

De fiecare dată câmd intru pe site găsesc o informaţie nouă pentru mine. De ce nu sunt eu mai conştiincioasă?? De ce atâta lene pe mine să deschid forumul.
Ca să mă chinui de aia, asta-i pedeapsa mea. Acum mulţumesc pt ideea cu încălzitul firului la andrele.
Şi da, aveţi mare dreptate, eşantionul este sfânt. Salvează timp, energie, bani.
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2036
Varsta : 51
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Mesaj Scris de Dorulet la data de Vin 03 Ian 2020, 07:38

Cardiganul a fost denumit dupa J.Brudenell,al saptelea Earl of Cardigan,general maior britanic si,initial,semana cu vesta de lana purtata de ofiteri.Coco Chanel e cea care l-a facut celebru,pentru ca nu-i placeau puloverele(barbatesti)care ii stricau coafura cand le tragea peste cap.Cu nasturi sau fara,doamna dintimisoara,sa ai spor si rabdare.Si te mai asteptam,sa ne arati ce-a iesit.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3770
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ema la data de Vin 03 Ian 2020, 10:19

Va rog, are cineva o schema cu scaderile si inmultirile la rascroitura manecii si la capul de maneca? M-am saturat sa fac manecile acelea cazure care stau ca naiba pe mine (am umerii mici si cazuti).
Multumesc mult!
Ps. Am cautat mult pe Pinterest dar nu am gasit.
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2584
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Dorulet la data de Sam 04 Ian 2020, 07:50

Abia astept,Ema,un raspuns,ca acolo ma impotmolesc si eu.Gretty,ne auzi?Ajuta-ne,te rog!
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3770
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ema la data de Sam 04 Ian 2020, 12:21

Dorulet, am vreo trei pulovere duse pana la rascroitura manecii. Acolo m-am oprit. Am gasit ieri pe pinterest ceva [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de noki la data de Sam 04 Ian 2020, 13:48

Iata cum procedez eu :
in functie de grosimea firului la fata si spate stabilesc nr. de ochiuri pe care vreau sa le scad in stanga si dreapta ,daca sunt mai multe decat 10 scad in primul rand 4 apoi 3,2,1,1, si tot cate1 apoi tricotez drept pana la umar .
Daca firul este gros si sunt mai putine ochiuri scad 3,2,1,1,1,1
la maneca scad 3,2,1,1,1,1,1,1,1,1,1,1,1,1,1,....pana aproape sus cand mai raman aprox 8-9 cm cand scad 2,3,4 apoi restul o singura data.
Eu prefer maneca raglan este mai simplu de facut .La aceasta scad in primul rand 2ochiuri apoi cate 1 si fac numai rascroiala gatului pe care o prefer in V este mai simplu de facut
noki
noki
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 26
Localizare : nord-vest
Data de inscriere : 02/12/2013

Sus In jos

Mesaj Scris de ema la data de Sam 04 Ian 2020, 13:58

Noki, multumesc mult. Merci hug pupi
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 32 din 33 Înapoi  1 ... 17 ... 31, 32, 33  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB