Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Jucarii crosetate
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 24 EmptyAstazi la 10:54 am Scris de LRodica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 24 EmptyAstazi la 10:53 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 24 EmptyIeri la 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 24 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 24 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 24 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 24 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 24 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 24 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 24 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 24 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 24 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 24 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 24 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 24 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 24 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 24 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 24 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 24 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 24 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

+130
diana00
diada
dintimisoara
vlad_mom
fiorenza70@yahoo.it
elena_luminita
bluegray
Dorulet
dienutzababy
bumbu
anda81
Iulliana
AndreeaFiroiu
oanadascal78@gmail.com
Alenia
antonina
sabinatudor73
marianatoma89
nedeea12
stephanya
flexi
stejara
Georgianaqqq
bibitu
aligabriela
myky7robc
michelinebeaulieu
Ofelia Buzescu
ioana soare
angelyc
anaid170
odrina
Floren
evelinna
SilviaDumitrescu
mlizeta
Oliii
flori de camp
canadianca50
Cristache
Angelica18
cica elena
bumbu antonia
LRodica
violetas
piciul
-iulia-
macanetu
AITEN
ema
Username2015
victoriacus
iulikaiuliana
carmenm
atelier_xanora
Dodo-pui
deliadeparte
ritame
cboghita
cristina07
danire
tomari
Dionisia
Ginet
nicolae68daniela
Danutzaaa
dannie
tantza_m
xXxVyctoRxXx
kerkyra
danniela
letho
flori balteanu
Mim
kmn
noki
emmancita
afilimonb
nicole24
Giorgi
melinda2012
madalina0611
claudia73
georgeta volovaci
teisoara
Greteledelweiss
barbin
MyryamL
lucylle
airamana8407
sw00mnicul
crivas
ANCA ECATERINA
dragan mirela
Madgalinoiu Victoria
vlad lia
Mandana
irish05
alinavaleria73
tadok
adriuta
Celya_f40
rivka
Maria51
micheline
An-Ca2811
mama2008
ildisor
Maria Tatuti
cozma felicia
Tache Marilena
iuliana72
crina68
Alyna_ct
squirrel
aliona.spaiuc
T_mihaela
AcidoR
Admina
mishou
Giobsy
Gabica
arianalaura
Karina33
brunics
Uca
criss472013
valentinadof
dorina narita
cris_io_mat
134 participanți

Pagina 24 din 36 Înapoi  1 ... 13 ... 23, 24, 25 ... 30 ... 36  Urmatorul

In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de piciul Joi 05 Feb 2015, 6:47 am

Am si eu o intrebare...poate e banala pentru "experti", dar mi-am facut curaj si o pun.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
M-a intriga cum au reusit aceasta transformare...doar prin blocare?!...sau exista un secret?! Daca ati citit sau aveti informatii, luminati-ma si pe mine! Multumesc anticipat!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de flori de camp Joi 05 Feb 2015, 7:43 am

Şi pe mine m-ai făcut curioasă de răspuns Smile
flori de camp
flori de camp
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1124
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de ioana soare Joi 05 Feb 2015, 11:44 am

La imaginea cu modelul elastic este vorba de modul de montare si de incheiere a ochiurilor. Pentru ca modelul elastic sa nu apara labartat la inceput si la sfarsit, ochiurile trebuie montate si incheiate in model, adica, in cazul de fata, doua pe fata si doua pe dos. Prima mostra arata ochiurile montate si incheiate doar pe fata iar a doua mostra arata ochiurile montate si incheiate in mod corect, in model.

La a doua imagine, presupun ca este tot vorba de modul de montare si incheiere a ochiurilor.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de Maria Tatuti Joi 05 Feb 2015, 2:27 pm

Am facut prima parte pentru o fata de perina tricotata ( proiect inceput pentru Craciun dar nefinalizat pina acum ) si nu stiu cum e mai bine..... sa-i pun nasturi sau fermoar in lateral ? Va rog sa ma ajutati cu un sfat ,cum este mai bine ?
Maria Tatuti
Maria Tatuti
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 62
Localizare : Munchen
Data de inscriere : 16/02/2012

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de ioana soare Joi 05 Feb 2015, 3:23 pm

Depinde foarte mult de modelul tricotat. E mai elegant, mai rustic, din matase, din bumbac, din lana, dantelat, cu torsade?

Ai o poza?

Mie la stilul mai rustic. de ex imi place inchiderea cu nasturi pe una din fetele pernei, nu pe muchie.

Un model f dantelat l-as prinde la toate muchiile de o fata de perna din material textil si atunci ar ramane sistemul de inchidere al acesteia, partea tricotata nu ar mai avea nevoie de un alt sistem de inchidere.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de Maria Tatuti Joi 05 Feb 2015, 4:33 pm

E din lina , cu torsade deci rustic si eu as inclina spre nasturi , eventual din lemn , pe una din fete dar am citit ca nu sunt indicati nasturi fiinca , fiind tricotata , se intinde si apare inestetic. Dar cred ca daca ii pun la 5 cm unul de altul se elimina problema...
Maria Tatuti
Maria Tatuti
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 62
Localizare : Munchen
Data de inscriere : 16/02/2012

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de piciul Joi 05 Feb 2015, 6:17 pm

Ioana Soare, multumim de informatii! Ai un "ochi vigilent" , ca sa zic asa!
De la experienta cu portfardul tricotat si captusit cu panza, iti recomand a doua varianta propusa de Ioana: "Un model f dantelat l-as prinde la toate muchiile de o fata de perna din material textil si atunci ar ramane sistemul de inchidere al acesteia, partea tricotata nu ar mai avea nevoie de un alt sistem de inchidere. "
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de ema Joi 05 Feb 2015, 10:44 pm

Cum se interpreteaza casuta neagra din diagrama, va rog?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Va multumesc
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de flori de camp Vin 06 Feb 2015, 7:06 am

Din ce am văzut eu în alte diagrame, căsuţa neagră nu reprezintă ochi, trebuie ignorată.
flori de camp
flori de camp
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1124
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de ema Vin 06 Feb 2015, 12:14 pm

Multumesc
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de myky7robc Vin 06 Feb 2015, 5:11 pm

si eu cred ca tb ignorata, tocmai ca sa iasa rotunjimile acelea la final.
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de AITEN Mar 10 Feb 2015, 9:10 am

Buna ziua,

As vrea sa-mi tricotez si eu o bluza din fir subtire de mohair , sa fie pufos si sa nu intepe.........la purtat .......sa nu se lase , eventual sa nu se bata la spalat...........Ce imi recomandati?

Multumesc anticipat!
avatar
AITEN
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 71
Varsta : 67
Localizare : constanta
Data de inscriere : 05/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de macanetu Mar 10 Feb 2015, 11:08 am

Fetelor modelul original e acesta + scema . kiss
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



macanetu
macanetu
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 585
Varsta : 50
Localizare : Rm.Valcea
Data de inscriere : 11/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de myky7robc Mar 10 Feb 2015, 2:26 pm

macanetu, ce frumos e modelul si usor de facut.
Dar vreau sa te intreb acolo unde este semnul de carcel de cate ori se da dupa andrea si cum se face sa iasa asa?
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de macanetu Joi 12 Feb 2015, 10:24 pm

Multumesc frumos Mihaela .
Intradevar este usor modelul . Din cate am inteles eu acolo unde este carcel cum ii spui tu se i-a ochiul rasucit .Mie nu mi-a placut asa si l-am lucrat normal. In schimb acolo unde sunt doua liniute ....unde in model vine ca nelucrat eu am dat doar o data dupa andrea ...nu de doua ori . Imi parea ca iese prea desirat de doua ori . Sau mai merge lucrat normal si apoi sa dai drumul la ochiuri , dar trebuie mare atentie sa nu desiri ce nu trebuie .
macanetu
macanetu
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 585
Varsta : 50
Localizare : Rm.Valcea
Data de inscriere : 11/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de myky7robc Joi 12 Feb 2015, 10:29 pm

am inteles macanetu! Merci
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de macanetu Joi 12 Feb 2015, 10:38 pm

kiss
macanetu
macanetu
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 585
Varsta : 50
Localizare : Rm.Valcea
Data de inscriere : 11/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de -iulia- Joi 19 Feb 2015, 9:48 am

va rog sa ma ajutati si pe mine! in sfarsit dupa 3 ani am terminat un cardigan tricotat. problema este ca sta cam .....valurit. stiu ca trebuie spalat si blocat ( am citit intr-o postare, dar habar nu am ce inseamna BLOCARE). nu as vrea sa fac o prostie. banuiesc ca trebuie spalat la mana si uscat prin presare nu prin stoarcere, dar mai mult nu stiu ce sa fac. multumesc anticipat
-iulia-
-iulia-
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 149
Varsta : 56
Localizare : germania
Data de inscriere : 24/06/2012

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de flori de camp Joi 19 Feb 2015, 10:06 am

S-a mai răspuns la aceastî întrebare de nenumărate ori.

O explicaţie scurtă :
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
flori de camp
flori de camp
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1124
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de -iulia- Joi 19 Feb 2015, 10:29 am

multumesc mult de raspuns! am citit despre blocare pe forum dar habar nu aveam ce inseamna. acum m-am desteptat!!!! wink multumesc mult inca o data
-iulia-
-iulia-
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 149
Varsta : 56
Localizare : germania
Data de inscriere : 24/06/2012

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de flori de camp Dum 22 Feb 2015, 3:12 pm

Întrebare : ce lungime să aibă o eşarfă cu modelul din poză. Nu ştiu ce lăţime va avea după blocare. Acum are cam 40 cm dar după blocare sper să aibă cel puţin 50 cm lăţime.
La blocare se mai pierde din lungimea lucrului?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
flori de camp
flori de camp
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1124
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de piciul Dum 22 Feb 2015, 3:20 pm

Nu stiu cum este la acest model, dar la esarfele facute de mine, nu au pierdut in lungime. Sper ca firul lucrat de tine sa ramana asa la 50 cm, dupa blocare. La mine din Alize Gold, nu au ramas...se ruleaza si devin un burlan....daca il impaturesc revine la latime dar dupa cel pun la gat si scot agrafa de prindere se ruleaza.....si tot asa....o colega mi-a spus sa-l pulverizez cu aracet....zau eu ma bucur ca-mi tine de cald si il infasor asa ca un burlan....imi pare rau ca nu se mai vede asa bine modelul!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de flori de camp Dum 22 Feb 2015, 4:51 pm

Acum nu stă ca în poză. În poză e puţin întins de mine ca să se vadă modelul. Iar firul e un amestec de lână, mohair şi nu mai ştiu ce. Dacă nu va sta întins ... o să-mi pară rău de muncă. Mai ales că va fi un cadou. M-ai pus pe gânduri, Piciule! Sad
flori de camp
flori de camp
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1124
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/02/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de ioana soare Dum 22 Feb 2015, 6:40 pm

Piciule tinand cont ca alize este 80% acrylic blocarea se face cu abur. Blocarea acrylului cu abur ar trebui sa fie permanenta daca e facuta corect. Asta deoarece acrylul este plastic, iar plasticul la caldura se topeste, acesta luand forma dorita. Aburul este suficient de fierbinte cat sa modeleze acrylul printr-o topire foarte usoara si subtila. Este foarte important sa nu se atinga impletitura cu talpa fierului pentru ca aceasta ar topi-o de-a binelea, distrugand-o. Este metoda de blocare folosita in fabrici.


ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de piciul Lun 23 Feb 2015, 5:55 am

Multumesc mult, Ioana! Chiar am o esarfa pe care trebuie sa o fac cadou si m-am tot codit, din cauza "comportamentului" esarfei mele. Am sa incerc azi cu fierul de calcat dat la maxim.
Ca de obicei ai un bagaj de informatii de invidiat!
Multumim ca il impartasesti cu noi! Merci
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6 - Pagina 24 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 24 din 36 Înapoi  1 ... 13 ... 23, 24, 25 ... 30 ... 36  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB