Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 17 EmptyIeri la 11:29 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 17 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 17 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 17 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 17 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 17 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 17 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 17 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 17 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 17 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 17 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 17 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 17 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 17 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 17 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 17 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 17 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 17 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 17 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 17 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Bijuteriile noastre capitolul XX

+70
MihaelaT
fiorenza70@yahoo.it
Elena Nicoara
mama2008
Dorulet
aisha
i
raluk0182
kerkyra
alinnusha92
bluegray
nalexandra
vlad_mom
rocssanna
mlizeta
ladybird
fiordaliso
Giorgi
maddy13
corilex
gaza
cristi970
B-Zsu Land
Adelaida
greieras
LRodica
scoobbyy
came
piciul
CCristinaC
Gio
marabr
bisisica bijuterii
Day
Letitia13
Dionisia
copilela
ana_dark84
betymi72
Tigrisor
AlinaJ.Bijoux
Angelica18
irico
Ladia
annamaria26985
cata.june
Floren
istrati constanta
Hope_blue
tinassyliliana
Admina
julix_2007
victoriacus
mihastef
geanina_scumpica
gabriela1554
brunics
letho
cocotel
crissy77
alinutza80
mari42
czuky
iustinica
Kristina
ancaanca
ioana soare
xgabitza
Gabica
SilviaDumitrescu
74 participanți

Pagina 17 din 29 Înapoi  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 23 ... 29  Urmatorul

In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 17 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de Dorulet Sam 13 Mai 2017, 12:31 pm

Va multumesc!Un colier pentru care am imbinat doua tehnici dragi mie:margele si frivolite.Am folosit doua nuante de gri si margine neagra pentru coltisorii din margele,iar pentru frivolite ata Lizbeth neagra si margelute gri:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4770
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 17 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de LRodica Sam 13 Mai 2017, 5:22 pm

Dorulet, felicitari. Ai indemanare si rebdare. kiss
LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3638
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 17 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de piciul Lun 15 Mai 2017, 6:39 am

Deosebit! Stiam eu ca migalesti la ceva aparte!
Felicitari! Sanatate si spor!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 17 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de ladybird Lun 15 Mai 2017, 12:00 pm

O frumusete Dorulet!
ladybird
ladybird
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 621
Varsta : 48
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 08/03/2010

http://maryshandmade.blogspot.com/

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 17 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de mama2008 Lun 15 Mai 2017, 7:52 pm

Superb, Dorulet! Iti doresc multa pace sufleteasca si sanatate, ca imaginatie, talent si dibacie ai "cu asupra de masura"!
mama2008
mama2008
helper
helper

Numarul mesajelor : 29
Localizare : romania
Data de inscriere : 09/03/2012

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 17 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de Dorulet Sam 20 Mai 2017, 7:02 am

Va multumesc,doamnelor!
O bratara pentru o domnisoara care se pregateste de banchet:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4770
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 17 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de piciul Joi 25 Mai 2017, 6:00 am

Sa-i poarte noroc, Dorulet!
Fina si o combinatie de culori cu care ne-ai obisnuit!
Sanatate si spor!
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 17 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de vlad_mom Joi 25 Mai 2017, 9:12 am

Mie imi pare ca lipsesc niste margelute de pe marginea din josul pozei. Sau asta e pentru a crea o forma conica pe mina?

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 17 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de Elena Nicoara Lun 05 Iun 2017, 1:58 pm

Nu de multa vreme m-am apucat si eu de bijuterit gablonturi.Sa va arat cateva.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Mi-am facut margele si din fimo.Multe pictate si unele cu aplicatie de foita imitatie aur.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Elena Nicoara
Elena Nicoara
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 65
Varsta : 73
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 17 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de fiordaliso Lun 05 Iun 2017, 2:04 pm

Mai activeaza pe forum cineva care lucreaza bijuterii din rasina?
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 17 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de vlad_mom Lun 05 Iun 2017, 7:40 pm

Elena Nicoara a scris:Nu de multa vreme m-am apucat si eu de bijuterit gablonturi.
Ia sa te certam! Adica vrei sa spui ca noi facem "gablonturi"? (din moment ce ai spus ca "si eu") Ce-i aia "gablonturi"?
Glumesc, desigur, dar fii mai atenta la cuvintul acesta pentru ca nu inseamna ce crezi tu.
GABLÓNZ [-BLONȚ] s. n.- obiect de podoabă din metale ieftine, fără valoare; cristal special cu irizații, folosit la fabricarea unor obiecte de podoabă ieftine; obiect de podoabă care are asemenea cristale (sursa: DEX online)
Ce faci si tu si noi se numesc bijuterii artizanale asamblate/modelate/prelucrate manual.
Sporuri in continuare!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 17 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de Dorulet Lun 19 Iun 2017, 6:43 am

O bratara si cercei in ton cu broderia de pe rochia doamnei destinatare:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Am folosit perle Swarovski,gri si bleumarin,si Preciosa de 10 mm.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4770
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 17 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de fiordaliso Lun 19 Iun 2017, 8:39 am

Tatting cu margelute! Imi plac culorile astea sobre foarte mult!
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 17 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de mlizeta Lun 19 Iun 2017, 10:34 am

mirat2 cat este de superb setul. Imi place mult si culoarea si lucratura. Este deosebit. Felicitari.
mlizeta
mlizeta
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 927
Varsta : 53
Localizare : craiova
Data de inscriere : 19/06/2013

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 17 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de Elena Nicoara Joi 20 Iul 2017, 11:18 am

Vlad_mom ,m-ai certat pt ca le-am spus gablonturi.De aici se vede ca nu ma pricep la bijuterii .Credeam ca tot ce nu e din metale si pietre pretioase/semipretioase intra in aceasta categorie.Eh,mai am de invatat.Multumesc pt corectare.
Elena Nicoara
Elena Nicoara
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 65
Varsta : 73
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 17 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de vlad_mom Mar 09 Ian 2018, 2:28 pm

Mi s-a făcut poftă de mărgelute, așa că mă uit eu într-o revista și găsesc asta:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Și schema :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Simplut, eu însă am mărgele de 8mm, asa ca pun 7 mărgeluțe de 2mm pe cealalta latura:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Bun... numai că la gât ajunge să stea așa dupa citeva mișcări:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Eu zic ca ar trebui sa nu fie egale ca lungime cele 2 ramuri ca să stea mereu frumos la gât. Am sa-l desfac si pe latura dinspre interior voi lăsa 6 mărgeluțe.
Ce ziceam? Că-mi plac la nebunie instrucțiunile și tutorialele astea...
Pentru brățara da, egale cele 2 ramuri, însă pentru colier spune doar ca se face de 3 ori bratara si va avea lungimea totală de 39cm (nu stiu chineza dar ma descurc sa desenez hieroglife in google traducere).
Să respir adânc și s-o iau de la capăt.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 17 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de ladybird Mar 09 Ian 2018, 2:47 pm

Da cred ca ar putea avea tinuta daca ar fi inegale, dar asa e cu intructiunile astea.
Nu mai bine ar fi sa lasi mai lunga ramura de jos cu margelele mari?
Cea de sus cu margele mari sa ramana la fel , numai cea de jos sa fie modificata, respectivi margeaua mare sa o inadreazi intre doua mergeute mici? Sau patru pe o parte pentru a nu dezechilibra modelul?
scratch
ladybird
ladybird
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 621
Varsta : 48
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 08/03/2010

http://maryshandmade.blogspot.com/

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 17 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de vlad_mom Mar 09 Ian 2018, 2:53 pm

La ramura cu margele mari secventa e 1mare+2mici, as putea pune pe exterior 1mare+3mici. Zic ca nu trebuie o diferență prea mare ca să tina curbura pt 40cm lungime.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 17 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de ladybird Mar 09 Ian 2018, 2:54 pm

Poate merge cu 3 mici dar numai pe o parte nu pe amandoua zic eu.
ladybird
ladybird
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 621
Varsta : 48
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 08/03/2010

http://maryshandmade.blogspot.com/

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 17 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de vlad_mom Mar 09 Ian 2018, 2:57 pm

Da, numai pe o parte, la exterior.... De fapt, una 3, una 2 (ca sint insirate la rind)

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 17 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de ladybird Mar 09 Ian 2018, 3:00 pm

Da asa , sa ai spor. Abia astept sa vad cum se aseaza.
ladybird
ladybird
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 621
Varsta : 48
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 08/03/2010

http://maryshandmade.blogspot.com/

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 17 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de vlad_mom Mar 09 Ian 2018, 5:36 pm

Multam mult de ajutor! Da, cred ca ai dreptate cu inegalitatea ( scuze, abia acum am înțeles ), ar fi stat mai bine daca erau de 6 si 8mm alternate, cele de 8 ar fi ajuns pe exterior.
N-a fost de-ajuns sa scad la 6 margelute de 2 mm pe ramura interioară, a trebuit sa mai adaug 1 de 2mm pe linga cea mare pe ramura exterioara. Am rumegat tot ce ai spus și ca sa nu-mi afecteze lungimea am mai pus 2 margele mari.
Cam asa am concluzionat schema pentru colier( cele mici sint margele nisip de 2mm si cele mari margele de 8mm, am folosit 36):
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Și așa se așează acum:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Când găsești instrucțiuni pe net fără costuri e una ( deși nici asta nu mi se pare corect, mai bine ma abtin decit sa dau instrucțiuni gresite) , dar cind plătești revista/tutorialul. ..deja se numeste înșelăciune! Ori...sint eu prea "madam scama"... și totuși ... pina la urmă e vorba de o bijuterie care trebuie să stea frumos la gât, nu doar pe suport în poza.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 17 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de ladybird Mar 09 Ian 2018, 8:10 pm

Sta mult, mult mai bine.
Referitor la modele, te sustin cu totul.
Si eu am cumparat reviste (si chiar modele) care nu erau chiar OK sau poate nu le-am inteles eu bine. Neutral
Oricum colierul arata super. love
ladybird
ladybird
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 621
Varsta : 48
Localizare : Baia Mare
Data de inscriere : 08/03/2010

http://maryshandmade.blogspot.com/

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 17 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de piciul Mier 10 Ian 2018, 6:19 am

De unde se vede ca pana nu lucrezi, muncesti, nu descoperi secretele! Ca de furat meserie nu ai de unde de pe net wink
Eu cand am facut anul asta un sirag de stele, din coaja de portocala, nu le-am gaurit cat erau proaspete...dupa ce s-au uscat, inteapa-le daca poti...dupa ce am rupt una, am renuntat la sirag, le-am pus asa din loc in loc!
Privind e simplu; cand actionezi, apar provocarile si renuntarea si perseverenta care fac diferenta. hug
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 17 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de Gabica Vin 12 Ian 2018, 6:27 pm

L-ai muncit bine....imi place....
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

 Bijuteriile noastre capitolul XX - Pagina 17 Empty Re: Bijuteriile noastre capitolul XX

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 17 din 29 Înapoi  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 23 ... 29  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB