Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Rochii de seara,deosebite (10) - Pagina 10 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Rochii de seara,deosebite (10) - Pagina 10 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Rochii de seara,deosebite (10) - Pagina 10 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Rochii de seara,deosebite (10) - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Rochii de seara,deosebite (10) - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Rochii de seara,deosebite (10) - Pagina 10 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Rochii de seara,deosebite (10) - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Rochii de seara,deosebite (10) - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Rochii de seara,deosebite (10) - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Rochii de seara,deosebite (10) - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Rochii de seara,deosebite (10) - Pagina 10 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Rochii de seara,deosebite (10) - Pagina 10 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Rochii de seara,deosebite (10) - Pagina 10 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Rochii de seara,deosebite (10) - Pagina 10 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Rochii de seara,deosebite (10) - Pagina 10 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Rochii de seara,deosebite (10) - Pagina 10 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Rochii de seara,deosebite (10) - Pagina 10 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Rochii de seara,deosebite (10) - Pagina 10 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Rochii de seara,deosebite (10) - Pagina 10 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Rochii de seara,deosebite (10) - Pagina 10 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Rochii de seara,deosebite (10)

+84
amnro
marina40
Gianina4ever
mischelle35
Andante
Dorulet
europolis
ioana soare
ismi3ismi
lelia40
dorina narita
gabriela1554
fulguta28
Karina33
Irinax3m
tiana
bia88
PAULA CONSTANTIN
nicole24
oanaraluca
Simona*
zylv
Adelle23
rosita
Giorgi
Miniona
piciul
lucky
aurishta
cosmina46
Andata
barbin
cory74
Gabica
ancabanu
ancush
corina corina
diblaru maria
Dodo-pui
diada
AcidoR
bobitica
Panea Laura
Uca
otilia gergely
sergiu valentin
Steluzza
valentina_d1986
CarmenClaudia
danniela
afilimonb
sybex
victoriacus
Cristache
Teima
-iulia-
arielas
emmancita
Motzu
Ais
Camy
MihaelaT
martutzza
clodi
chira
kerkyra
marry_a19
AnnieW
alice07
erika28sicilianu
rivka
Carmen T
pisi
mar_ysa_28
iriclau
nico21
elutzamicutza
aidil
i.xell
Admina
scoobbyy
niculasimona
valentinadof
geo
88 participanți

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Rochii de seara,deosebite (10) - Pagina 10 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (10)

Mesaj Scris de MihaelaT Dum 07 Iul 2013, 10:38 pm

Mischelle, frumoase rochii şi muncite. Felicitări!
Kariina, ce să mai zic de nepoată şi de rochie... cred şi eu c-a întors capete. love 
Foarte mult îmi place cum vine rochia roşie de prin octombrie. O ţin bine minte, se numără printre preferatele mele.love 

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Rochii de seara,deosebite (10) - Pagina 10 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (10)

Mesaj Scris de Adelle23 Lun 08 Iul 2013, 4:06 pm

Foarte frumoase rochiile, Michelle! O fi primele 2 mai simple de executat, dar efectul conteaza mai mult. La fel si la rochia Karinei (cea neagra), pare mai simpla decat celelalte, dar efectul e de nota 10*.
Adelle23
Adelle23
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 159
Localizare : Mures
Data de inscriere : 29/04/2012

Sus In jos

Rochii de seara,deosebite (10) - Pagina 10 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (10)

Mesaj Scris de Irinax3m Sam 13 Iul 2013, 11:20 am

Hihi fetelor daca vreti voi sunt si eu din Iasi caci nu de alta, dar am sange de moldoveanca(bunicul meu e fix de acolo) doar ca locul meu natal e Tulcea iar acum stau in Bucuresti!
Irinax3m
Irinax3m
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 74
Varsta : 33
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/11/2011

Sus In jos

Rochii de seara,deosebite (10) - Pagina 10 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (10)

Mesaj Scris de valentinadof Dum 14 Iul 2013, 9:12 pm

Pentru o domnita am facut o rochie de scena dupa modelul ei,ceva,cumva,asa......astea au fost indicatiile.
A fost ceva nou sa concep si sa construiesc tipar,motiv pt care am facut vreo 3 probe. Am scurtat-o de 2 ori ca in final sa-mi zica parca-i prea scurta,dar eu n-am nicio vina,am taiat cat a zis.
Materialele sunt un satin si o dantela din lada mamei,croite separat si cusute solidar.
Volanasul de sus e o fasie nu chiar pe bias,s-ar fi valurit mai mult dar n-am avut sa tai bias si a trebuit sa ma descurc cu ce-am avut.E surfilat cu zig zag in liniara si cu fir de guta in el.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
fermoarul ascuns
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
am rugat-o sa-mi trimita si niste poze,sa vedem!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Rochii de seara,deosebite (10) - Pagina 10 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (10)

Mesaj Scris de MihaelaT Dum 14 Iul 2013, 9:27 pm

Valentina, grozavă clientă ai avut! zid  
Rochia e lucrată frumos, dar atât...gusturile nu se discută fie şi pentru scenă. Tu ţi-ai făcut treaba foarte bine. Bravo!

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Rochii de seara,deosebite (10) - Pagina 10 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (10)

Mesaj Scris de valentinadof Dum 14 Iul 2013, 9:34 pm

Multumesc,Mihaela,stiu ce zici,asta-i treaba cu gusturile!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Rochii de seara,deosebite (10) - Pagina 10 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (10)

Mesaj Scris de MihaelaT Dum 14 Iul 2013, 9:38 pm

pupi Eu sigur o trimiteam la plimbare cu modelul ei,ceva,cumva,asa...

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Rochii de seara,deosebite (10) - Pagina 10 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (10)

Mesaj Scris de marina40 Lun 15 Iul 2013, 8:27 am

Valentina ti-a iesit bine rochia,lucrezi frumos Flowers
marina40
marina40
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 255
Localizare : zalau
Data de inscriere : 10/04/2010

Sus In jos

Rochii de seara,deosebite (10) - Pagina 10 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (10)

Mesaj Scris de i.xell Lun 15 Iul 2013, 11:38 am

Rochita mov e mea love !!!!!!!! ptr asta ii multumesc inca o data Karinei ptr amabilitate kiss kiss kiss kiss 
Urmeaza si pozele, sper eu cat de curand, nu am primit nici un semn de la fotograf pana acum.......ptr ca asteapta proaspetii casatoriti sa se intoarca din luna de miere sa fie ei primii care vad pozele Rolling Eyes
i.xell
i.xell
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 611
Localizare : between cities
Data de inscriere : 29/10/2010

Sus In jos

Rochii de seara,deosebite (10) - Pagina 10 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (10)

Mesaj Scris de Steluzza Lun 15 Iul 2013, 12:09 pm

Valentinadof rochia e frumoasa si vorba Mihaelei cu gusturile are mare dreptate.Cu specimene de astea o sa mai ai deaface asa ca fi pregatita shot shot 
Felicitari si celorlalte fete pentru minunatiile care le fac si la cat mai multe.
Steluzza
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Rochii de seara,deosebite (10) - Pagina 10 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (10)

Mesaj Scris de Irinax3m Mar 16 Iul 2013, 10:07 pm

Vin si eu cu ultima rochita pentru baluri...Am lucrat-o cu mare drag dar am avut o mmmaaare problema cu corsetul...nu are balene insa are cupe si cred ca din cauza lor iar mi-a iesit corsetul prea jos desi avand in vedere parte de sus acoperita de dantela am stabilit de la bun inceput corsetul sa fie mai decupat...Fusta este intarita total...are vreo patru straturi: captuseala dintr-un material finuuut si molcut si frumos lucitor dar habar nu am cum se numeste,bumbac satinat alb intarit si dantela...aa si sa nu uit ca are jupon(prins de rochie) de 3m lungime format din 3 foi iar cea din exterior este indoita spre exterior si prinsa in talie ca sa obtin forma de clopot si nu evazata in partea de jos...cred ca v-am zapacit...asadar:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ps: buzunarul l-am realizat la final si a fost un chin sa il cos,evident la mana insa a meritat...sper sa va placa si voua!love 
Irinax3m
Irinax3m
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 74
Varsta : 33
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/11/2011

Sus In jos

Rochii de seara,deosebite (10) - Pagina 10 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (10)

Mesaj Scris de tiana Mar 16 Iul 2013, 10:46 pm

irina,foarte frumoasa rochia! muncita tare!
avatar
tiana
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 223
Localizare : constanta
Data de inscriere : 20/01/2010

Sus In jos

Rochii de seara,deosebite (10) - Pagina 10 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (10)

Mesaj Scris de rosita Mier 17 Iul 2013, 10:21 am

Foarte frumoasa rochia, Irina love
 
Mi-ar fi placut sa vad mai clar dantela. Cum ai finisat la margini dantela de la partea de top ?
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Rochii de seara,deosebite (10) - Pagina 10 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (10)

Mesaj Scris de Adelle23 Mier 17 Iul 2013, 11:25 am

Super rochita, Irina. Corsajul nu pare prea jos, iar buzunarul f. interesant s trendy Smile
Adelle23
Adelle23
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 159
Localizare : Mures
Data de inscriere : 29/04/2012

Sus In jos

Rochii de seara,deosebite (10) - Pagina 10 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (10)

Mesaj Scris de Giorgi Mier 17 Iul 2013, 11:42 am

Foarte frumoasa rochita ,Irina.Se potriveste celei ce o poarta iar buzunarul ii da aerul acela strengaresc,tineresc..haihui...
Nu stiu de ce ,privind poza ,imi vin in minte versurile lui Lucian Avramescu:

"...zău, nu speriaţi frumoşii-adolescenţi
chiar dacă nu-s, adeseori, decenţi
ei au în schimb ceva ce nimeni n-are
incandescent tărâmul de candoare
şi pot să inventeze fără risc
al lumii de la capăt obelisc

nu-i coborâţi, vă rog pe ţărna tare
din ale îndrăznelii lor planoare
ei sunt copiii veacului ce vine
prin ei, voi veţi privi cum se cuvine
coama planetei, formele-i virgine
nu-i coborâţi, vă rog, pe ţărna tare
din ale îndrăznelii lor planoare "
Giorgi
Giorgi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1226
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 16/03/2010

Sus In jos

Rochii de seara,deosebite (10) - Pagina 10 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (10)

Mesaj Scris de ioana soare Joi 18 Iul 2013, 8:21 am

Foarte frumoasa rochia Irina! Imi place foarte mult forma pe care ai dat-o fustei.

Juponul este din tulle?
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Rochii de seara,deosebite (10) - Pagina 10 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (10)

Mesaj Scris de amnro Joi 18 Iul 2013, 8:59 am

Irina, e superba rochia, iar bustul este exact unde trebuie Smile. Cred ca daca ii puneai balene la corset rochia isi pierdea aerul de inocenta si puritate.
Mi-ar fi placut si o poza cu straturile de sub fusta Smile.
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Rochii de seara,deosebite (10) - Pagina 10 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (10)

Mesaj Scris de barbin Joi 18 Iul 2013, 10:35 am

Irina, esti ambitioasa si priceputa! foarte frumusica rochita, croiala. daca faci corsetele asa faci si rochitele de mireasa.
barbin
barbin
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Varsta : 38
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/06/2012

Sus In jos

Rochii de seara,deosebite (10) - Pagina 10 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (10)

Mesaj Scris de Irinax3m Joi 18 Iul 2013, 9:25 pm

Heyy multumesc mult pentru aprecieri!!!Dantela e finisata cu zig-zag la 1 cm de margine si apoi taiat surplusul pana la cusatura...de exemplu gaura de pe spate a fost mai intai cusut cu ajutorul unei bucati de hartie in forma respectiva si abia apoi decupat...cred ca m-a ajutat materialul care s-a comportat foarte bine la treaba asta...giorgi da,de multe ori ma gandesc cum m-am aruncat in treaba asta cu croitoria si asta cu ajutorul oamenilor care nu mi-au "taiat aripile" si m-au sustinut printre care si forumul acesta!Juponul este din tulle...muult tulle!
Irinax3m
Irinax3m
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 74
Varsta : 33
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 04/11/2011

Sus In jos

Rochii de seara,deosebite (10) - Pagina 10 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (10)

Mesaj Scris de scoobbyy Sam 20 Iul 2013, 8:56 am

Bună fetelor!
Irina imi place rochia, este o creație pe care as purta-o cu drag! Tinereasca, eleganta, simpla si totusi complexa din cauza corsetului.....felicitari!
scoobbyy
scoobbyy
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 340
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 21/10/2012

https://www.facebook.com/povesteaUmerasului

Sus In jos

Rochii de seara,deosebite (10) - Pagina 10 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (10)

Mesaj Scris de Karina33 Dum 21 Iul 2013, 8:29 am

Irina imi place mult rochita, te potrivesti bine cu ea, te iubeste modelul love 
Aici nu pare 'cazut' corsetul pentru ca ai dantela pana pe umar. Te-ai chinuit putin la ea dar ti-a iesit o rochie eleganta si comoda!

Valentina stiu si eu cum imi sparg capul zid  din cauza clientelor care vor exact cumva sus, cumva la mijoc, cumva la poale ca apoi la proba sa fi vrut tot exact invers, care vor scurt-scurt la proba si apoi se prind ca li se vad chilotii. Si crede-ma ca desenez modelul 'dupa dictare' si le si avertizez ca raman cu fundul la vedere sau ca se calca pe trena...dar deh clientul nostru= stapanul nostru pana dau cu capul de pragul de sus nu-l vad pe-ala de jos.  In rest: comenzi cat mai multe!

N-am stat degeaba saptamanile astea, abia am prins ceva vreme sa mai trag cu ochiul pe forum, asa ca incep cu ceva rochite de ocazie si trec apoi la alte capitole.

Pentru o nasa am lucrat o rochie mai retro din tulle elastic cu bulinute aplicat peste captusala sintetica subtire (usoara), cordon din catifea, volan de tulle prins pe dosul jupei.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Am mai primit niste poze cu o rochie de banchet:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si pentru doua surori am lucrat rochite de dantela neagra. Sper sa primesc poze saptamana asta ca sa vedeti cum vin pe ele.
Prima este din dantela de bbc, cu spatele decupat, cu sutien atasat doar pe fata, cu 'flori' de tulle fixate pe sold.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

A doua este din dantela cu margelute (cusuta complet de mana) si clos de voal in jos. Am aplicat suplimentar decupaje de dantela in dreptul sanilor pana am eliminat transparenta, rochia este purtata fara sutien.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Rochii de seara,deosebite (10) - Pagina 10 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (10)

Mesaj Scris de CarmenClaudia Dum 21 Iul 2013, 9:33 am

Frumoase rochii, Karina! Tu ai facut toate acele flori prinse pe partea de jos la rochita scurta? Cata rabdare si indemanare trebuie sa ai csa cosi dantela si margelutele! Cum cosi decupajele din dantela ca sa nu se vada pe margini cusatura?
CarmenClaudia
CarmenClaudia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 304
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 10/10/2012

Sus In jos

Rochii de seara,deosebite (10) - Pagina 10 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (10)

Mesaj Scris de michelinebeaulieu Dum 21 Iul 2013, 10:36 am

frumoase toate,asa de frumoase!
michelinebeaulieu
michelinebeaulieu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1217
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2011

Sus In jos

Rochii de seara,deosebite (10) - Pagina 10 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (10)

Mesaj Scris de valentinadof Dum 21 Iul 2013, 11:36 am

Rochiile astea cu dantela decupata sunt de revista,nu ca celelalte n-ar fi frumoase,dar faptul ca implica mult cusut de mana le face de-o valoare impunatoare!Bravo,Karina!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Rochii de seara,deosebite (10) - Pagina 10 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (10)

Mesaj Scris de dorina narita Dum 21 Iul 2013, 2:20 pm

Karina, nici o deosebire intre rochiile facute de tine si cele de mari creatori - ce vedem pe podium. munca multa, talent, pricepere. Felicitari!
dorina narita
dorina narita
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 378
Varsta : 60
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 09/09/2012

Sus In jos

Rochii de seara,deosebite (10) - Pagina 10 Empty Re: Rochii de seara,deosebite (10)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB