Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoala de croitorie (12) - Pagina 7 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Scoala de croitorie (12) - Pagina 7 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Scoala de croitorie (12) - Pagina 7 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoala de croitorie (12) - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Scoala de croitorie (12) - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Scoala de croitorie (12) - Pagina 7 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Scoala de croitorie (12) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Scoala de croitorie (12) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Scoala de croitorie (12) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoala de croitorie (12) - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Scoala de croitorie (12) - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Scoala de croitorie (12) - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Scoala de croitorie (12) - Pagina 7 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoala de croitorie (12) - Pagina 7 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoala de croitorie (12) - Pagina 7 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoala de croitorie (12) - Pagina 7 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoala de croitorie (12) - Pagina 7 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoala de croitorie (12) - Pagina 7 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Scoala de croitorie (12) - Pagina 7 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Scoala de croitorie (12) - Pagina 7 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Scoala de croitorie (12)

+76
cristina07
katy51
aisha
gabriela1554
ANCA ECATERINA
Adelle23
Chirrox13
Lia33
sergiu valentin
Gerlinde13
Miniona
danna_dps
barbin
Carmen T
Raluca Elena
anc@
i.xell
MihaelaT
pzyz
ironforge07
elutzamicutza
dobie
vilcris
violetas
alice07
clodi
natalia birca
alinachiri
gloriamix
danniela
Admina
Buburuza
mar_ysa_28
ema
Floric
Magduta Maria
bebelus02
aidil
ale_bebe
alban andreea
catalina_vorbareata
ancamihaelaichim
vochita
rosita
aurishta
liviah31
Elspethalexia
nicole24
emilia-elena
elluta
ismi3ismi
inutza
arielas
prokopsimona
tomari
igeorgeta
simona.g
MagdaMarin
Mickey
valentinadof
georgianamatei2007
SilviaDumitrescu
olguta cusma
ivanutamihaela
CarmenClaudia
geo
maravela lucia florina
loo.lory
diada
Karina33
iriclau
Panea Laura
aurelia.c
afilimonb
-iulia-
ancabanu
80 participanți

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Scoala de croitorie (12) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (12)

Mesaj Scris de alice07 Joi 07 Mar 2013, 5:35 pm

geo a scris:Alice, poti sa iti iei cartea asta de pe okazii. O gasesti de la 8 lei, se numeste Imbracaminte Pentru Copii, Adolescente Femei - Natalia Tautu-stanescu Georgeta Stoian. Are cam tot ce e in link-ul pus de Clodi, mai putin partea de gradare a tiparelor. Dar are in plus explicatii pentru coasere.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
multumesc mult, Geo... nu am cont pe ocazii, incerc sa creez unul daca nu pot contacta vanzatorul.
alice07
alice07
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 189
Varsta : 44
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 02/01/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie (12) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (12)

Mesaj Scris de aurishta Joi 07 Mar 2013, 8:46 pm

Vilcris, mai intai iti multumesc de mii de ori! Merci x1000!
Bineinteles ca am facut deja o mistofilie Smile wink dar inca mai este timp de adaugiri fiindca avansez cu viteza melcului pensionar Smile Sacoul nu trebuie sa fie prea pretentios, baiatul meu il va purta la liceu, dar mi-am zis ca e o buna ocazie pentru aceasta noua provocare! Ma duc sa caut un sacou sa-l ferfenitez, este excelenta ideea! Nu cred ca am intariturile cele mai potrivite, dar incerc sa ma descurc.... Smile
Cu cat ma uit mai bine la poza pe care ai pus-o, cu atat affraid nici nu stiu ce fel de intarituri sunt alea! scratch Rolling Eyes Eu am folosit termocolant obisnuit, si suprafata care este lipita tinde sa se "sifoneze", de aceea am aplicat-o doar pe partile care vin dedesubt. Musai sa fac niste "sapaturi"cu privire la asta! ajutor
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie (12) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (12)

Mesaj Scris de vilcris Vin 08 Mar 2013, 12:20 pm

Aurishta, poza e dupa cum se face profesionist, dar si eu mai improvizez. Ferfeniteste un sacou si-ai sa mai capeti inspiratie si de-acolo. Termocolantul obisnuit nu-mi place nici mie ca face valuri pe stofa dar daca n-ai altceva, mai bine nu-l lipesti sau nu-l lipesti complet (vezi ca nici in poza nu e total lipit de fata). Din incercari ai sa-ti gasesti modul cel mai bun in care iti place sa rezolvi problema asta (asta pentru noi, amatoarele).
Si mai adaug ca mi-am amintit. Tot pentru amatoare si fara prea mari pretentii (si mai cu economie), poti folosi si o panza de bumbac mai batoasa de la o fata de masa sau cearceaf ca nu te cauta nimeni pe sub captuseala wink . Dar MUSAI sa fie data la apa!
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Scoala de croitorie (12) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (12)

Mesaj Scris de aurishta Vin 08 Mar 2013, 12:40 pm

vilcris a scris:
Si mai adaug ca mi-am amintit. Tot pentru amatoare si fara prea mari pretentii (si mai cu economie), poti folosi si o panza de bumbac mai batoasa de la o fata de masa sau cearceaf ca nu te cauta nimeni pe sub captuseala wink . Dar MUSAI sa fie data la apa!
M-am gandit eu la asta, dar cum s-o fixez?
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie (12) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (12)

Mesaj Scris de vilcris Vin 08 Mar 2013, 1:12 pm

Nu-i nevoie sa o fixezi decat la rezervele de cusaturi, restul trebuie sa fie doar bine intins sa nu stea bosolca. Cateva puncte de cusatura invizibila pe fata pe linia indoiturii reverului, usor spre interior (cauta cusatura pichir ca sa te inspiri - intr-o carte - pentru asta era facuta, pe vremea cand nu se inventase termocolantul). In general un sacou sau palton, pardesiu necesita multe cusaturi de mana, atunci cand e facut in casa. La asta nu exista scurtatura (cel putin nu cu rezultate prea grozave).
Cand lucrez asa ceva, cam 15-20% din timp e cusut la masina. Restul e calcat, cusut de mana, probat, desfacut si ajustat.

[url=link aici de exemplu][Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Link mai sus, am mai abordat eu subiectul asta mai demult.
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Scoala de croitorie (12) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (12)

Mesaj Scris de aurishta Vin 08 Mar 2013, 1:53 pm

Aaaa, multumesc, imi aminteam eu ceva, dar nu stiam unde sa caut (era si greu zid )
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie (12) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (12)

Mesaj Scris de danniela Dum 10 Mar 2013, 11:23 am

Doamnelor,
am gasit un material negru cu dungi, foarte frumos la prima vedere si pare si calitativ, insa se cam vede prin el. Cand l-am pus pe mana se cam vedea forma degetelor prin el. Era la raionul cu materiale pentru bulbui (haina neagra pe care o poarta musulmancele pe deasupra).
Merge de fusta si tare ma tenteaza, dar la caldurile astea sa ii pun captuseala la fusta nu prea am curaj. Ziceti voi ca ar merge cu o captuseala subtirica din jerseul ala special pentru captuseala la maiouri sau bluze din dantela??? Oare nu se aduna pe dedesupt?? scratch
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie (12) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (12)

Mesaj Scris de aurishta Dum 10 Mar 2013, 11:41 am

Nu-ti place captuseala din vascoza?
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie (12) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (12)

Mesaj Scris de geo Dum 10 Mar 2013, 1:05 pm

De adunat nu se aduna dar e sintetic si tine de cald Smile. Solutia Aurishtei e mai buna.
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie (12) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (12)

Mesaj Scris de danniela Dum 10 Mar 2013, 1:12 pm

Aura, nu ma pricep la captuseli. Uitandu-ma la material asta mi-a venit in minte si tinand cont de ce fuste mai am pe acasa cu captuseala. Dar cred ca o sa ma uit de vascoza, daca gasesc iau si materialul acela de fusta.
Sarumana de idei kiss si tie Geo kiss
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie (12) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (12)

Mesaj Scris de aurishta Dum 10 Mar 2013, 2:29 pm

Trebuie sa specifici ca vrei captuseala din vascoza, ca sa nu-ti dea tot sintetica. Smile
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie (12) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (12)

Mesaj Scris de danniela Dum 10 Mar 2013, 2:33 pm

rade rade
Aura, sa nu razi si tu!! La magazinul asta iti alegi tu materialul, de obicei scrie ce fel este si pretul/metru. Daca intrebi un lucrator ori iti spune ca nu are, ori ca nu a auzit de asa ceva ori ca se duce sa intrebe si nu se mai intoarce!!
Slabe sanse!
Ma uit pe google sa vad cum arata si cum se cheama in engleza si asa cutreier magazinul si caut sa vad daca gasesc.
Pare aiurea nu???
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie (12) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (12)

Mesaj Scris de aurishta Dum 10 Mar 2013, 4:24 pm

Nu este aiurea, si pe la noi se gasesc destule vanzatoare paralele cu produsele. Daca te duci cu bricheta affraid ca le incerci affraid , sigur isi aduc aminte sa se uite pe eticheta balotului Smile lol!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie (12) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (12)

Mesaj Scris de CarmenClaudia Lun 11 Mar 2013, 9:36 pm

Un blog interesant, printre altele despre cum sa cos materialele :Spandex,Lycra,Elasthan- pentru cine nu stie inca( asa ca mine Sad
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
CarmenClaudia
CarmenClaudia
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 304
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 10/10/2012

Sus In jos

Scoala de croitorie (12) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (12)

Mesaj Scris de georgianamatei2007 Sam 16 Mar 2013, 7:08 pm

Buna seara!
Am nevoie de un sfat, as vrea sa fac rochita de mai jos
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Partea de jos cred ca este clos, as vrea sa am o confirmare si as vrea sa stiu daca 2 m de material imi este suficienta pentru aceaasta rochita.
In poza partea de jos sta un pic mai flu flu cum as putea sa fac sa imi stea si mie materialul asa (am o matase mai grosuta).
Multumesc de raspuns.
PS Sper sa adresez intrebarea unde trebuie.


Ultima editare efectuata de catre valentinadof in Sam 16 Mar 2013, 7:15 pm, editata de 1 ori (Motiv : atasat link pt forum)
georgianamatei2007
georgianamatei2007
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 38
Varsta : 36
Localizare : braila, bacau
Data de inscriere : 29/06/2012

Sus In jos

Scoala de croitorie (12) - Pagina 7 Empty Rochita de vara

Mesaj Scris de afilimonb Sam 16 Mar 2013, 9:38 pm

georgianamatei2007, ma uitam pe poza cu rochita si deduc ca modelul este asa:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Iar intre cusuturile din partea de sus se pune fasia cu creti, la mine in desen e mai ingusta, pe model e mai lata, ca sa acopere umerii:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Despre fusta, clos=semicerc; eu as face cerc intreg, deci dublu clos; referitor la cat material e nevoie, poate zic fetele care stiu mai bine.

Referitor la cum sta "umflata fusta" si ca se mai vede o dunga dedesubt: dupa parerea mea, sub fusta rochiei mai e o fustita - jupon - din tule ca sa infoaie,
dar care pe marginea de jos are cusut materialul din care este rochia.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Lungimea totala a juponului - tule + banda - e un pic mai mare fata de lungimea de la fusta de la rochie.
Din aceasta cauza se vede "flu-flu" si sta mai infoiata.

Tot dupa mine, acest model nu stiu daca se preteaza la materiale groase, dar nici foarte subtiri.
afilimonb
afilimonb
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 251
Varsta : 38
Localizare : iasi
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Scoala de croitorie (12) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (12)

Mesaj Scris de danniela Dum 17 Mar 2013, 9:31 am

Sa nu ma bateti prea tare! Merci Merci Merci
Lungimea materialului = lungimea fustei??? Embarassed Embarassed
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie (12) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (12)

Mesaj Scris de georgianamatei2007 Dum 17 Mar 2013, 10:06 am

Afilimonb multumesc frumos de explicatii. Materialul care il am nu este foarte gros dar nici moale este intre. kiss
georgianamatei2007
georgianamatei2007
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 38
Varsta : 36
Localizare : braila, bacau
Data de inscriere : 29/06/2012

Sus In jos

Scoala de croitorie (12) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (12)

Mesaj Scris de dobie Dum 17 Mar 2013, 5:34 pm

Stie cineva daca eu vreau sa fac un tipar pentru o fusta de ce trebuie sa masor din linea taliei care la mine este mult mai sus fata de unde imi vine in realitate betelia fustei eu de obicei port fustele de sub buric cu 2/ 3 cm. inafara celor cu talie inalta. cum trebuie sa procedez la fel si imi vine bine?
dobie
dobie
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : roma
Data de inscriere : 29/10/2012

Sus In jos

Scoala de croitorie (12) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (12)

Mesaj Scris de afilimonb Lun 18 Mar 2013, 11:39 am

dobie, tiparul de fusta dreapta ( si ingeneral constructia tiparelor ) se face pe baza unor masuri principale, care vor da liniile scheletului tiparului. Grosimea/linia taliei este o masura de baza - este locul unde circumferinta "burtii" are cea mai mica valoare. Dupa ce ai construit tiparul de baza pentru fusta, trebuie sa cobori un pic linia unde vrei sa fie betelia. Cu cat e nevoie sa cobori, poti sa masori direct pe tine fiind imbracata cu o fusta care iti vine bine, lungimea de la talie, pana la betelie, in fata, pe mijloc.
afilimonb
afilimonb
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 251
Varsta : 38
Localizare : iasi
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Scoala de croitorie (12) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (12)

Mesaj Scris de elutzamicutza Lun 18 Mar 2013, 11:24 pm

Salutare fetelor!
de data asta va scriu cu o rugaminte de lamurire, ca m-am blocat intr-un punct strategic Smile

Deci: am de facut un trenci pentru o prietena. Am ales impreuna un tipar Burda (nu din revista, ci unul cumparat individual, dar nu conteaza, pt ca au toate acelasi sistem de masuri). Teoretic as sti ce marime sa ii scotla tipar, ca stiu cum functioneaza Burdele.

Problema e: trenciul meu va avea captuseala matlasata (e friguroasa fata), si nu stiu cum afecteaza asta vestibilitatea trenciului. Tiparul e facut pentru trenci cu captuseala simpla, subtire, nu matlasata. Acum, si captuseala mea asa matlasata cum e ea nu e fff groasa (sa zicem ca intre toate grosimile de captuseli matlasate e cea mai subtire), dar e oricum semnificativ mai voluminoasa decat o foitza de vascoza...

Intrebare: ce sa fac? croiesc marimea pe care as croi-o in mod normal si ma fac ca ploua? sau croiesc o marime mai mare? a facut cineva pardesie/paltoane cu captuseli matlasate, pentru a putea impartasi din experienta proprie acest aspect?
Va rog tare mult daca stiti si puteti ajutati-ma cu un raspuns, sunt si presata de timp...

merci tare mult!!!
elutzamicutza
elutzamicutza
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 414
Localizare : Milano
Data de inscriere : 08/02/2010

https://www.facebook.com/elochka.handmade

Sus In jos

Scoala de croitorie (12) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (12)

Mesaj Scris de aidil Mar 19 Mar 2013, 8:39 am

Elutza, exact la problema asta ma gandeam si eu zilele trecute, in ideea ca vreau un paltonas de stofa captusit cu ceva matlasat.
La nivel conceptual doar am concluzionat ca nu ar fi indicat sa scot o masura mai mare, nu mi s-ar mai potrivi bine linia taliei, a umarului etc, m-ar face sa par mai mare decat sunt si oarecum diproportionata. Cred ca la rezerve doar ar trebui sa las un pic mai mult. E drept ca nu ma grabesc foarte tare cu acest proiect. Pana la toamna s-o face lumina si pe strada mea.
Ma gandec iarasi ca ai putea sa croiesti/cosi intai captuseala matlasata, sa imbraci manechina cu ea, fixezi bine cu bolduri captuseala si apoi incerci sa prinzi peste ea partile tiparului, sa vezi cum se potrivesc, unde trebuie sa lasi rezerve mai mari. Eu asa am procedat cand am facut diverse ajustari si nu-mi era deloc clar ce si cum.
Succes si sa-mi spui si mie cum ai procedat in final.
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Scoala de croitorie (12) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (12)

Mesaj Scris de valentinadof Mar 19 Mar 2013, 9:05 am

danniela a scris:Sa nu ma bateti prea tare! Merci Merci Merci
Lungimea materialului = lungimea fustei??? Embarassed Embarassed
Lungimea fustei se pune ca o lungime de material plus tivul 4 cm plus rezerva pt bata 1,5 cm.
Pt fusta clos e suficienta o lungime de material,pt dublu clos 2 lungimi!

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie (12) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (12)

Mesaj Scris de danniela Mar 19 Mar 2013, 9:22 am

Valentina , te iubesc love love
Sarumana de raspuns!!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie (12) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (12)

Mesaj Scris de afilimonb Mar 19 Mar 2013, 11:29 am

elutzamicutza, eu sustin ce zice si aidil; marime mai mare nu trebe, pt ca va deforma figura; de ex, cand se constriesc astfel de tipare, se pun adausuri pentru circumferinte, nu pentru inaltimi; pe de alta parte, musai lasi rezerve mai mari decat la hainele obisnuite; o alta chestie, daca clienta vine la proba, sa atragi deosebita atentie la rascroitura manecei, s-ar putea sa fie nevoie sa o adancesti/largesti un pic; daca e prea ingusta, va fi incomoda, si cand va ridica mana, s-ar putea sa plesneasca.
afilimonb
afilimonb
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 251
Varsta : 38
Localizare : iasi
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Scoala de croitorie (12) - Pagina 7 Empty Re: Scoala de croitorie (12)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB