Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 5 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 5 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 5 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 5 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 5 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 5 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 5 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 5 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 5 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 5 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 5 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 5 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 5 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 5 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Gradina mea... de apartament (5)

+28
LRodica
mishou
Floren
fiordaliso
Celya_f40
micheline
myky7robc
kerkyra
pufulici
SilviaDumitrescu
dorina64
Steluzza
stejara
Gabica
AcidoR
Giobsy
Gabiuta
danniela
erika28sicilianu
corina corina
AlinaJ.Bijoux
Dorulet
Ducess
irish05
cocav
piciul
canadianca50
MagdaMarin
32 participanți

Pagina 5 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de fiordaliso Lun 09 Iun 2014, 4:42 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Acesta este trandafirul.
Floren, multumesc, dar nu am jardiniere mari si nu vad cum as putea proteja ghiveciul suficient de bine, oricum nu cu pamant. Poate invelit in altceva, o patura veche de exemplu?
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de Floren Lun 09 Iun 2014, 4:48 pm

In ghiveci nu o sa reziste . Radacinile sale sunt destul de dezvoltate si vor continua sa creasca , asa ca nevoia sa de spatiu va fi din ce in ce mai mare . La toamna , daca vei scoate planta din ghiveci , vei vedea ca nu o sa mai aiba pamant mai deloc .
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de canadianca50 Lun 09 Iun 2014, 5:13 pm

Am auzit ca pentru a diminua din radacini e bine sa mai tai din ele , bagand cutitul la cativa cm de marginea ghiveciului si retezindu-le ! nu stiu daca e bine eu am incercat la un oleandru si e bine chiar mi-a inflorit !
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de fiordaliso Lun 09 Iun 2014, 5:15 pm

Atunci alternativa ar fi sa-l duc la parintii mei in gradina. Decat sa moara mai bine il vad mai rar.
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de canadianca50 Lun 09 Iun 2014, 5:16 pm

E prea frumos si prea dureros sa-l lasi sa moara !
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de fiordaliso Lun 09 Iun 2014, 5:22 pm

De-aia am si intrebat de-acum ce sa fac la iarna! Omul gospodar, de...  rade 
Si eu scurtez radacinile plantelor cand le schimb ghiveciul, si nu am avut inca proteste din partea lor. Nici nu am din cele foarte sensibile, asta e alta poveste.
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de Floren Lun 09 Iun 2014, 5:30 pm

O sa ii fie infinit mai bine in pamant , in gradina !
Floren
Floren
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1081
Localizare : acasa
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de myky7robc Mier 17 Sept 2014, 10:22 pm

Am niste muscate curgatoare superbe, dar la unele au aparut niste insecte mici si albe ca niste paduchi, iar frunzele si bobocii se incretesc si se ofilesc unde sunt ei.Ce sa fac?
Cum le pot pastra pe iarna asa incat la primavara sa infloreasca iar?
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de Dorulet Joi 18 Sept 2014, 7:54 am

Intai sa le stropesti cu Mospilan,la 2 saptamani(o data nu e de ajuns)Ai grija sa le stropesti si de jos in sus si pe dosul frunzelor.Cred ca si pamantul din ghiveci trebuie tratat. Cand le duci inauntru,le tunzi si, in felul acesta,poti sa le si inmultesti.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4793
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de irish05 Vin 19 Sept 2014, 5:00 am

la mine mospilanul nu a avut nici un efect. si daca citesti si cauti pe net, afli la fel. musca neagra dispare cu mospilan.
am pierdut trandafirul roz, si cel galben e afectat si el.
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de mishou Vin 19 Sept 2014, 10:02 am

Referitor la trandafirii de ghiveci. Am remarcat ca sunt foarte sensibili la atacul unor paianjeni miiiiici mici (si nu neaparat cei rosii). Pentru ei este foarte bun (cu efect)Nissorun 10WP.
mishou
mishou
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 111
Localizare : faleza Dunarii
Data de inscriere : 05/11/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de myky7robc Vin 19 Sept 2014, 8:47 pm

Chiar asa, ca bine zici, cum sa le inmultesc.
Adica acum toamna sa infig in pamant de flori lastari taiati din astea pe care trebuie sa le tund? Si cam cat de scurt sa le tund, ca ma apuca jalea numai cand ma gandesc la taiere, ca sunt albe si roz si lungi ca voalul de mireasa. Sad
Si unde trebuie tinute, adica ce conditii trebuie sa aiba ca la primavara sa infloreasca iar?
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de danniela Dum 21 Sept 2014, 9:35 am

Fetele, leusteanul meu din ghiveci a facut pureci albi. Am dat cu ceai de tutun, dar zic eu ca parca nu trec se fac muulti pe tulpinile leusteanului!!! Cam in cat timp ar trebui sa dispara purecii??
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de ema Dum 21 Sept 2014, 10:29 am

Danni, dar daca il tai (cum il taie cei care il au in gradina), nu-i dau alte ramurele? Al meu vad ca e cam rarut Nu stiu de ce nu prea ii merge
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de danniela Dum 21 Sept 2014, 10:35 am

Abia l-am adus din Ro, era doar radacina, si acum i-a dat crengutele. Il tai dar tot or sa fie pureci, ca astia stau aproape de pamant si in pamant. L-am mai curatat cu mana si spalat, dar vad ca tot face desi i-am dat cu ceai de tutun de doua ori.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Dum 21 Sept 2014, 1:00 pm

Cu ceva solutie speciala de pureci la plante ai incercat? Sau la voi nu exista asa ceva?
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de ema Dum 21 Sept 2014, 1:10 pm

Danniela, banuiesc ca nu e mare Incearca sa il scoti usor din pamant si sa il speli bine sub jet de apa Verifica sa nu mai aiba purici (cauta fiecare tulpina si frunza pe rand) si schimba pamantul Vezi sa nu intre in contact cu alte plante contaminate
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de ema Joi 30 Oct 2014, 11:35 am

Va place orhideea asta? Scuze pentru batul de sustinere (am avut un mic accident si a fost o solutie de moment)

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de LRodica Joi 30 Oct 2014, 1:06 pm

Da, foarte mult. A mea nu mai are flori. Astept sa dea altele. (E alba cu puncte mov.)

LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3656
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de danniela Joi 30 Oct 2014, 4:40 pm

e SUPERBA eMA!
Doamnelor am salvat leusteanul si sunt asa de mandra de nu imi incap in piele. O sa zice ehhhh, leustean, dar daca a-ti sti voi ce lipsa duc eu de leustean de 10 ani!!!
Am facut ceai de tutun si l-am spalat si irigat cu ceaiul ala. Au disparut toti purecii. Acum doar eu am voie sa il ud.
Intre timp am plantat si niste marar, patrunjel si o salvie. A iesit ceva dar nu mai tin minte ce e, banui ca e salvia....
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de macanetu Joi 30 Oct 2014, 10:04 pm

Ema este superba aceasta orhidee albastra , as dori sa stiu de cand o ai ? Am inteles ca au ceva cerneala pusa si de acolo aceasta culoare si la urmatoarea inflorire va fi alba ...cel mult roz deschis . Am si eu orhidee si sunt niste flori super usor de ingrijit care necesita doar un pic de atentie . Eu am sase orhidee dintre care 3 de 4 ani .
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Astea sunt veteranele , cea alba a avut ultima data peste 30 de flori pe 5 tije ( toate odata ) . Cea grena , cand am primit-o era mai mult alba cu ceva pete grena ...apoi....mai mult grena cu alb pe margini .
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Cea galbena este primita anul trecut in decembrie si a avut si pui ,unul l-am replantat in pamant "(scoarta aceea ) special pentru orhidee , pe ceilanti i-am dat . Cea pestrita am primit-o ultima si mai am una tot alba (cred...) care avea frunzele aproape uscate si cred ca acum e ok . Acum la patru dintre ele le-au dat din nou tije pentru floricele . De'abia astept .



























macanetu
macanetu
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 585
Varsta : 50
Localizare : Rm.Valcea
Data de inscriere : 11/07/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de ema Vin 31 Oct 2014, 9:51 am

Ce spelendori ai! M-ai innebunit cu orhideele tale
Abia am cumparat-o si i-am dat-o cadou soacrei de ziua ei. Nu stiu daca e colorata cu cerneala pentru ca nu e chiar bleu ci are si ceva nuante de violet prin ea. Dar daca e cum spui tu, ce as mai rade (Ptiu, devin rea ca si soacra-mea)
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de macanetu Vin 31 Oct 2014, 10:13 am

Am intrat sa ma uit la orhidee si asa am gasit multe iubitoare ale acestor flori si la ele am citit ca asa se intampla cu astea albastre . Oricum e frumoasa si albastra si alba .
La cea galbena au fost 3 pui , nu unul ....asa am primit-o , cu pui , dar acum am despartit-o . Am inteles ca la orhidee numai cele " stresate " fac pui ....si cum eu nu vreau ca florile mele sa fie stresate rade m-am conformat . La cea grena florile erau pe trecute. Mie imi plac enorm , poate si datorita faptului ca in functie de cum infloresc , stau inflorite mai mult de jumatate de an .
macanetu
macanetu
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 585
Varsta : 50
Localizare : Rm.Valcea
Data de inscriere : 11/07/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de myky7robc Mar 04 Noi 2014, 9:49 pm

Vai da' ce orhidee splendide aveti, mai fetelor!
Cum se ingrijesc? Ce perioade de inflorire au? Trebuie ceva special pt ele?
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de macanetu Mier 05 Noi 2014, 10:20 am

Multumim Micky .
Eu zic ca nu necesita tratament special ...de ce tin eu cont ...niciodata nu pun apa de la chiuveta , apa trebuie sa stea cel putin 24 de ore inainte . Le ud cand consider ca e nevoie ( ma uit la ele ) , adica nu am o zi fixa . La orhidee...la fel ca la nici o alta planta de altfel apa nu trebuie sa balteasca . Eu nu am la ele asa zisele ghivece transparente ( numai la una ...asa am primit-o ) , am de ceramica la toate .
Stau inflorite pana la 3-4 luni .Acum nu am decat una inflorita dar in rest toate au tije pentru flori ....pe masura ce vor inflori din nou le voi face poze si va voi arata .Unii zic ca nu se tin pe pervazul ferestrei (la bloc ) datorita caloriferului de sub....dar eu acolo le tin pentru ca nu am unde in alta parte .
macanetu
macanetu
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 585
Varsta : 50
Localizare : Rm.Valcea
Data de inscriere : 11/07/2010

Sus In jos

Gradina mea... de apartament (5) - Pagina 5 Empty Re: Gradina mea... de apartament (5)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB