Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 11 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 11 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 11 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 11 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 11 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 11 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 11 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 11 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 11 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 11 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 11 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 11 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 11 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 11 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 11 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ornarea torturilor noastre VII

+63
victoriacus
Carmencyta
Gerlinde13
luminitza79
Maria Tatuti
Alehandra23
Andata
Steluzza
canadianca50
tiana
bubu85
barbin
piciul
Ais
AcidoR
diada
alban andreea
betymi72
silvia adriana
camelia84
ale_bebe
Karina33
silvisor
mari42
CarmenClaudia
Giorgi
kmn
annamaria26985
Dorulet
carmenfratila
nicole24
Giobsy
rivka
zylv
Gianina4ever
MagdaMarin
cld
danniela
oanaraluca
cristina07
AlinaJ.Bijoux
Mickey
tinap
SilviaDumitrescu
stoy
gabriela1554
cory74
valentinadof
zarina28
Admina
teisoara
adelina24
dorinami
MihaelaT
anc@
kitty_1973
denis21
Angelica18
arime
Motzu
Rimmelle
Uca
mimiady63
67 participanți

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 11 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de Carmencyta Joi 27 Iun 2013, 12:56 am

Gerlinde eu as face reteta Lissei (lissa`s cakes) de tort diplomat x2.
Carmencyta
Carmencyta
helper
helper

Numarul mesajelor : 86
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 20/12/2009

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 11 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de MihaelaT Joi 27 Iun 2013, 1:28 am

Depinde  ce vrei să faci. Dacă vrei diplomat e super reţeta Lissei, sau a "Bucătăreselor vesele" reţetălink sau poţi încerca şi Pădurea neagră, găsesşti reţete diferite pe net şi-l faci dreptunghiular că tot e vremea vişinelor sau un tort cu mousse de fructe.
La 15-20 de persoane îţi trebuie un tort destul de mare. Văd că reţeta bucătăreselor este pentru tavă 27/38cm. Eu aş opta pentru diplomat că-i simplu de făcut.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 11 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de Gerlinde13 Joi 27 Iun 2013, 11:49 am

Multumesc pt. sfaturi si link-uri. M-am uitat la ele, dar intre timp mi-am amintit ca acum vreo 2-3 ani am vrut sa-i fac eu tortul, dar pana la urma am comandat unul. Atunci am vrut unul in forma de trenulet. Asa ca, am stat 2 ore pe net sa caut trenuletul cel mai simplu. Cred ca am sa-l fac pe asta, cu mici modificari de design: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si blatul de aici: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] . Sa-mi tineti pumnii sa si iasa. Daca sta tortul peste noapte in frigider e ok?
Gerlinde13
Gerlinde13
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 153
Varsta : 37
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 05/09/2012

https://www.facebook.com/gheghe.gerlinde

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 11 Empty Tort cu trei feluri de ciocolată

Mesaj Scris de MihaelaT Sam 06 Iul 2013, 7:18 pm

Tort cu trei feluri de ciocolată


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

O secţiune nu prea reuşită...trebuie să mai stea la frigider, dar când ai pofticioşi în casă nu se poate. foame 
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Reţete sunt multe pe net, iar cine doreşte s-o încerce pe cea făcută de mine, fără reclamaţii că lingura-i mică sau mare, că-i făina albă şi moale... o găseşte
aici.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 11 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Sam 06 Iul 2013, 7:45 pm

vreau si eu puuutiiinnn!!!Sad 

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 11 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de Steluzza Sam 06 Iul 2013, 7:50 pm

Acum zic si eu ca fata mea "mama miaaaa "Mihaela pupi boo ,mai ai tort???foame
Steluzza
Steluzza
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 741
Data de inscriere : 17/03/2010

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 11 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de Angelica18 Sam 06 Iul 2013, 8:33 pm

E foarte reusit tortul tau,Mihaela,iar ornarea super.Si eu il am in plan demult de aceea vreau sa te intreb daca este,intr-adevar asa cum pare.Nu e prea cremos? Mi-as dori sa-l incerc.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 11 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de zarina28 Sam 06 Iul 2013, 9:06 pm

Uite si crizantema care imi placea mie,unde si-a gasit locul!E un loc binemeritat.
zarina28
zarina28
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 215
Varsta : 43
Localizare : Mangalia
Data de inscriere : 23/08/2011

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 11 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de MihaelaT Sam 06 Iul 2013, 9:27 pm

Mulţumesc!kiss 
Încă este suficient tort. foame 
Când am tăiat prima bucată nu era rece cât ar trebui şi părea puţin cremos/spumos, era moale,  dar acum s-a întărit bine ciocolata şi-i altă viaţă şi la tăiat. E interesant,  un amestec de dulce amărui. Eu doar am gustat că nu mănânc foarte multe prăjituri şi torturi. Îmi place să le fac, dar nu mă omor cu mâncatul.
Diana n-a fost la fel de încântată ca de cel cu ciocolată şi caramel (cred că-i tortul care i-a plăcut cel mai mult), dar Şerifului i-a plăcut.

Edit: Mi-am tăiat o felie şi îmi place, mai puţin ciocolata amăruie că nu mă împac eu cu ea.


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Sam 06 Iul 2013, 10:07 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 11 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de Angelica18 Sam 06 Iul 2013, 10:12 pm

Multumesc,Mihaela! Am inteles ca este potrivit pentru cei care adora torturile de ciocolata.O sa-l fac pentru sotul meu ca eu, desi sunt mare amatoare de ciocolata,prefer dulciurile mai fresh.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 11 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de MihaelaT Sam 06 Iul 2013, 10:21 pm

wink şi eu. Sunt mare mâncătoare de ciocolată cu alune, mănânc una cât ai clipi. Embarassed 
Concluzia... Ciocolata amăruie are rolul ei pentru că altfel ar fi mult prea dulce sau prea dulce pentru gustul meu.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 11 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de victoriacus Sam 06 Iul 2013, 10:56 pm

Duminica trecuta am sarbatorit si noi ziua de nastere a zanei si a tatalui zân Smile wink  asa ca am facut doua torturi.
Nu sunt eu experta in ornat,asa ca nu m-am gandit sa scriu textul de dimineata si l-am scris Sambata seara. Cum si crema si scrisul erau proaspete, s-au amestecat putin , dar la gust au iesit super.
Reteta am luat-o de pe blogul Laurei Adamache,am lasat link in postare daca o vreti
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
victoriacus
victoriacus
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1143
Varsta : 50
Localizare : Clinceni/Ilfov
Data de inscriere : 21/12/2010

http://victoriacus.wordpress.com

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 11 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de ismi3ismi Sam 06 Iul 2013, 11:07 pm

Mihaela,esti experta! Sincere felicitari!Voi incerca si eu retetele tale ,in curand.Tort cu bule,asta cum se face?e ff interesant...si modelul cu alb e ff frumos...asta e ciocolata alba topita,nu?dar cum faci modelul acela frumos cu ea?mi-am luat lapte praf,gelatina si urmeaza sa mai strng ceva ingrediente necesare,inclusiv coloranti alimentari...de la supermarket,nu?pt ca am in plan o printesa de ziua fetei mele si un tort din asta cu 3 ciocolate pt ziua sotului...voi face niste probe inainte ,sa vad ce-mi iese..
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 11 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de kmn Dum 07 Iul 2013, 12:10 am

mihaela....arata tare bine tortul tau iar la gust sunt sigura ca e super bun...
kmn
kmn
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1056
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 04/01/2010

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 11 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de MihaelaT Dum 07 Iul 2013, 10:54 am

Victoria, la mulţi ani Zânei şi tatălui!
Mulţumesc!hug 
Ismi, ce vrei să faci cu laptele praf? Eu coloranţii nu-i iau de la supermarket că nu găsesc, este un magazin micuţ cu tot felul, dar acum vreau mai mulţi şi mai buni. Am vrut să comand de pe un site cunoscut, dar cineva mi-a dat săptămâna asta altă soluţie. Mi-a povestit despre coloranţii Americolor, cică-s mai bun decât Wilton. Acum sunt în studiu. rade 
Bulele se fac uşor. Am folie din aceea protectoare cu bule de pocnesc, în care se ambalează electronicele. Am tăiat o fâşie cu 1cm mai lată decât înălţimea tortului şi lungă cât circumferinţa, dar cred că mai bine lucram cu două bucăţi puse una lângă alta că aşa m-am mâzgălit puţin cu ciocolata. wink Am topit în jur de 170-180 g (folosisem la altceva, dar era bine dacă topeam 200g că diametrul tortului e de 26cm) ciocolată cu lapte şi cu o lingură am întins-o pe folie. Am îmbrăcat tortul cu ea, am dat la frigider şi după ce s-a întărit am îndepărtat-o cu uşurinţă.
Modelul alb e la fel de simplu. Pun glazura de ciocolată (maro) şi topesc câteva pătrăţele de ciocolată albă. Atenţie că-i mai pretenţioasă. Eu o topesc pe aburi, dar apa ajunge până aproape de punctul de fierbere şi opresc flacăra lăsând cana să se topească uşor ciocolata. Fac un cornet mic din hârtie de copt fără gaură la vârf. Torn ciocolata în cornet (vezi să ştergi cana să nu ajungă cumva apă în cornet), tai puţin vârful şi trasesz linii pe tort cum doresc. Iau o scobitoare şi trasez linii în ce direţie doresc, fără s-o adâncesc prea tare în glazură. Se şterge vârful scobitorii după fiecare linie trasată.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 11 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de Angelica18 Dum 07 Iul 2013, 11:33 am

Ismi,daca vrei culori frumoase si pronuntate nu lua coloranti din comert.Culorile obtinute sunt foarte deschise.Din rosu iese roz,din verde-un vernil foarte deschis,iar din albastru-bleu.Galbenul,aproape nu se vede.Oricat ai pune,rezultatul e acelasi.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 11 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de ismi3ismi Dum 07 Iul 2013, 1:36 pm

mihaela,multumesc mult,foarte interesanta ideea cu folia cu bule,nu se topeste folia de la ciocolata fierbinte?si ideea cu scobitoarea e tare de tot.:kiss:laptele praf l-am luat pt pasta cu lapte praf,sa fac cu ea rochia printesei- tort...nu e bine?
angelica,multumesc pt sfat,dar de unde sa-i iau,atunci?

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
astea or fi bune?scrie ca sunt naturale...
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 11 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de MihaelaT Dum 07 Iul 2013, 2:46 pm

M-am gândit că pastă de lapte praf vrei să faci. E ok. Eu o prefer pe cea de zahăr, îmi place mai mult gustul. Ţinând cont că vrei să-i faci rochia de ce nu încerci pasta de zahăr făcută cu jeleuri.
Nu ştiu ce coloranţi sunt cei din link. Cu coloranţii naturali poţi obţine tot culori pale şi nu ştiu totuşi cât de naturali sunt. Am cunoscut odată pe cineva care-şi făcea ea "coloranţi" din sfeclă roşie, spanac...
Dacă nu vrei culori intense, ci ceva mai deschis (roz, bleu, vernil...) îţi recomand colorantul gel de la Dr. Oetker. Am lucrat cu el, este ok şi-i doar 4 lei culoarea. De exemplu ochii, gura, nasul (colorant dizolvat în puţin alcool), trandafirul şi frunzele sunt cu colorantul gel de la Dr. Oetker. Cealaltă nuanţă de roz e cu colorant lichid, dar am colorat din start.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
În tub e roşi, dar se deschide de la zahăr.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 11 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de ismi3ismi Dum 07 Iul 2013, 5:00 pm

Pasta din jeleuri,adica topesc jeleurile pe foc,obtin o pasta si formez rochia,da?
Razuiesc sfecla,storc zeama si o pun in pasta,da?
Am retinut ideea cu colorantul gel.Tortul e deosebit,acadelele le voi incerca si eu acum.
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 11 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de Karina33 Dum 07 Iul 2013, 5:21 pm

Mie imi pare rau ca n-am avut drum prin Petrila saptamana asta! Ca sigur te 'calcam' la o degustare de tort si-o cafea hug hug hug 
Tare fain arata ( asa de fain ca nici nu i l-am aratat lui Dan ca n-as mai fi scapat de el)
si faptul ca-i de cioco cu cioco si iar cu cioco ii da puncte in plus la o votare rade 
Eu m-am cam ferit de cremele cu gelatina, prefer ganache-ul. Desi in varianta asta trei creme suprapuse nu stiu daca ar rezista...Poate o sa fac ceva dar si cu blat intre ele, mi se arata interesant, am mai facut torturi cu doua creme de ciocolata si mi s-a lins si platoul.
Buna metoda cu folia cu bule, n-am fost atenta s-o mai fi vazut pe undeva. Drept e ca ma tin cat mai departe pot de blogurile cu dulciuri wink 

Felicitari Miha si la cat mai frumoase torturi!
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 11 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de teisoara Dum 14 Iul 2013, 4:26 pm

un tortulet pt o fetita de 9 ani[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

pana ;a urmatorul ma uit la poze:laugh: rade 
teisoara
teisoara
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 944
Varsta : 52
Localizare : galati
Data de inscriere : 22/07/2009

http://2mainipricepute.blogspot.com/

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 11 Empty Tort cu ciocolată - 60 ani

Mesaj Scris de MihaelaT Dum 14 Iul 2013, 7:05 pm

Teişoara,
La mulţi ani! Să fie sănătoasă şi să aibă parte doar de bucurii!
birthday 

Vin şi eu cu un tort. Acest tort l-am făcut pentru tatăl meu care azi a împlinit 60 de ani! cake Lui îi plac foarte mult dulciurile, aşa că am ales să-i fac un tort cum ştiu că-i place, dulce şi însiropat.
Am copt în tava cu diametrul de 26cm, 4 blaturi subţiri din câte 2 ouă fiecare, am făcut o cremă de ciocolată şi am ţinut şi eu ouăle ăn apă fierbinte şi chiar e mai bună crema aşa. Crema albă este cea de la Krem a la krem şi am însiropat sirop făcut cu zahăr caramel.
Pentru decor am folosit ciocolată albă.
Mi-a spus că nu ştie cum, dar în sfârşit am reuşit să fac şi eu un tort dulce pentrul gustul lui. :laugh:Eeee, nu ştie el că am făcut-o intenţionat.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 11 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de tantza_m Dum 14 Iul 2013, 7:25 pm

La multi ani tatalui tau Mihaela .  Sa fie sanatos  , sa aiba o viata lunga , frumoasa si linistita  alaturi de familie si cei dragi.
Iar despre tort ce pot sa zic....... foarte frumos si sunt sigura ca si gustos.
Sunt norocosi cei din familia ta wink
tantza_m
tantza_m
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 188
Localizare : chisinau
Data de inscriere : 21/02/2010

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 11 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de MihaelaT Dum 14 Iul 2013, 9:29 pm

Mulţumesc, Tantza_m! Merci 

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 11 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Dum 14 Iul 2013, 9:35 pm

Sa-ti traiasca tatal Mihaela!!! Dragut tort, simplu si de efect!!!foame 
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Ornarea torturilor noastre VII - Pagina 11 Empty Re: Ornarea torturilor noastre VII

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB