Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Jucarii crosetate
Scoala de croitorie(11) - Pagina 2 EmptyAstazi la 7:38 pm Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Scoala de croitorie(11) - Pagina 2 EmptyAstazi la 7:35 pm Scris de LRodica

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoala de croitorie(11) - Pagina 2 EmptyAstazi la 7:30 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Scoala de croitorie(11) - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoala de croitorie(11) - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Scoala de croitorie(11) - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Scoala de croitorie(11) - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Scoala de croitorie(11) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Scoala de croitorie(11) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Scoala de croitorie(11) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoala de croitorie(11) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Scoala de croitorie(11) - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Scoala de croitorie(11) - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoala de croitorie(11) - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoala de croitorie(11) - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoala de croitorie(11) - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoala de croitorie(11) - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoala de croitorie(11) - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Scoala de croitorie(11) - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Scoala de croitorie(11) - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Scoala de croitorie(11)

+63
despina13cucli
loo.lory
virus
sybex
danateodor
diada
alinuta96
marinelabur
Camy
Adela Ispas
Miniona
marabr
georgianamatei2007
Tinkerbell
cristina-oana
sarsuraki
stoy
SilviaDumitrescu
CCristinaC
fulguta28
nichita
deea92
adrianastanciu
wanna1687
aidil
maria47
zylv
irinel62
loredanapopoiu
Indra
denis17denis
greieras
emmancita
Anca Florina
Dora24
Panea Laura
Admina
gratiella
ismi3ismi
Lala11
MagdaMarin
barbin
tomari
marina40
ancabanu
alice07
violetas
aurelia.c
Buburuza
Liana2006
otilia gergely
rosita
afilimonb
ivanutamihaela
MihaelaT
adriuta
aurishta
geo
andreeaseby1419
arielas
Chirrox13
corina corina
Karina33
67 participanți

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Scoala de croitorie(11) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(11)

Mesaj Scris de aurelia.c Mier 04 Iul 2012, 9:58 am

Buburuza, tocmai urmarind linia bulinelor, am ajuns si eu la concluzia ca este un dreptunghi... e putin derutant ca bulinele sunt puse pe oblic, dar croiala e clar un dreptunghi... uite, am unit cateva puncticele, cat m-au lasat creturile sa urmaresc atent...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
aurelia.c
aurelia.c
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 305
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 20/11/2010

https://cevrajiamaifacutnevastamea.wordpress.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(11) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(11)

Mesaj Scris de violetas Mier 04 Iul 2012, 6:58 pm

Are cineva salvat tiparul la rochia asta?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
linkul
Mi-as dori sa mi-o fac si nu as incerca fara tiparul ei. Multumesc! kiss
violetas
violetas
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 55
Localizare : Piatra Neamt
Data de inscriere : 05/02/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(11) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(11)

Mesaj Scris de ivanutamihaela Mier 04 Iul 2012, 8:15 pm

Tot clos zic si eu ca este,ca daca era dreptunghi statea altfel sus la talie,mai exact "ca un sac legat la gura"eu asa vad si asa cred.Smile
ivanutamihaela
ivanutamihaela
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 162
Localizare : google
Data de inscriere : 28/03/2011

Sus In jos

Scoala de croitorie(11) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(11)

Mesaj Scris de alice07 Mier 04 Iul 2012, 9:38 pm

violetas a scris:Are cineva salvat tiparul la rochia asta?
...
Mi-as dori sa mi-o fac si nu as incerca fara tiparul ei. Multumesc! kiss

Buna seara, am eu tiparul in masurile standard, astept o adresa de mail sa o trimit si apoi sa vedem produsul finit wink
Si cu ocazia asta, caut si eu ceva... poate are cineva tiparul de la fusta asta:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


multumesc si eu in avans
alice07
alice07
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 189
Varsta : 44
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 02/01/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(11) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(11)

Mesaj Scris de geo Mier 04 Iul 2012, 9:48 pm

Alice, dar asta pare o fusta simpla, dreapta, cu slit. Nu ai nicio revista Burda?
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(11) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(11)

Mesaj Scris de alice07 Mier 04 Iul 2012, 10:08 pm

Geo, am reviste Burda si cred ca ai dreptate, am impresia ca am vazut un model intr-una dintre ele. Cred ca m-a indus in eroare faptul ca modelul asta e din mai multe bucati. Mai invat si eu... Embarassed Dupa voi, ar merge cu un material din in? dar nu acela batos. Am luat o fusta de in lunga in ideea transformarii ei.
alice07
alice07
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 189
Varsta : 44
Localizare : Pitesti
Data de inscriere : 02/01/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(11) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(11)

Mesaj Scris de geo Mier 04 Iul 2012, 10:23 pm

Eu zic ca merge, dar fiind dreapta si destul de mulata pe corp, cred ca o sa sifoneze foarte tare in zona pelviana (nu imi vine alt termen acum in minte, dar va rog sa ma ajutati Smile ) cand te vei aseza. Inul asta e pacatos. Eu mai degraba as face o fusta mai vaporoasa.

edit: si daca ai tipar de fusta simpla, il poti taia in cate bucati vrei tu Smile
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(11) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(11)

Mesaj Scris de ancabanu Joi 05 Iul 2012, 1:53 pm

O intrebare pentru cunoscatoare.....cum se face croieste partea de jos de la aceasta rochie? Nu imi dau seama daca e clos sau incretit, dar tind spre incretit...dar nu imi dau seama cum se face taietura....Poate cineva sa ma ajute? Mi-a ramas modelul acesta in cap si as vrea mult sa il fac Smile
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

ancabanu
ancabanu
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 363
Varsta : 38
Localizare : Onesti, Bacau
Data de inscriere : 12/01/2012

Sus In jos

Scoala de croitorie(11) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(11)

Mesaj Scris de marina40 Joi 05 Iul 2012, 2:25 pm

Anca vezi ca a pus geo un link cu video cum se construieste tiparul ,.la constructii de tipare 3 ultima pagina
marina40
marina40
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 255
Localizare : zalau
Data de inscriere : 10/04/2010

Sus In jos

Scoala de croitorie(11) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(11)

Mesaj Scris de ancabanu Joi 05 Iul 2012, 6:20 pm

Multumesc frumos, am gasit videoclipul si e destul de clar, numai k nu cred ca voi gasi un material asemanator....... Smile
ancabanu
ancabanu
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 363
Varsta : 38
Localizare : Onesti, Bacau
Data de inscriere : 12/01/2012

Sus In jos

Scoala de croitorie(11) - Pagina 2 Empty Despre pantaloni

Mesaj Scris de Buburuza Lun 09 Iul 2012, 12:49 pm

Am promis la [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] cateva comentarii in legatura cu pantalonii (nu neaparat legate de produsele din concurs, ci asa, in general). Nu-mi permit sa dau nici sfaturi nici lectii. Sunt doar niste informatii care sper sa fie utile tuturor si cat de cat interesante.
VA ROG sa-mi scuzati gramada imensa de greseli de typo.

  • Parerea mea este ca pantalonul "pe comanda" este una dintre cele mai dificile piese de imbracaminte. Nu din cauza complexitatii executiei ci pentru ca tiparul, croiala, si alegerea modelului trebuie sa fie realizate cu maxima precizie si perfect adaptate conformatiei purtatoarei. Altfel, rezultatul este undeva intre dezamagitor si catastrofal. Inca o mare-mare dificultate in privinta pantalonilor ar fi aceea ca nu-i poti proba de una singura si nici pe manechi (asta, daca nu esti fericita posesoare a unui manechin special pentru pantaloni). Sincer, eu nu ma incumet sa-mi fac o pereche de pantaloni daca n-am pe cineva priceput care sa ma ajute la proba.
    Desi am promis ca nu voi da niciun sfat, va rog sa imi ingaduiti, totusi, va rog sa va dau unul. Daca aveti posibilitatea, luati o bucata de material mai des, care nu fuge si nu se deformeaza (de exemplu un tercot) si mergeti la un croitor bun sa va croiasca o pereche de pantaloni clasici pe care sa-i probati si ras-probati pana va vin perfect. Rugati sa nu-i coasa definitiv, ci doar insailati. Stiu ca asta costa, dar vet obtine astfel un tipar perfect si personalizat pe care-l puteti folosi si transforma in alte modele.


Iata cateva lucruri pe care cred eu ca ar trebui sa le stim despre pantaloni:

  • Mai intai, despre alegerea modelului in functie de conformatie. In general, un produs de imbracaminte, orice tip de produs, ar trebui sa ascunda micile defecte de conformatie pe care le are orice persoana. Cu atat mai mult pantalonii! Un model ales mai putin inspirat poate sa scoata in evidenta tocmai partile pe care am dori sa le ascundem si, chiar mai grav, sa le accentueze.

    In primul rand, un model prea stramt pe poponeata si pe picior INGRASA! in cazul doamnelor mai plinute, chiar daca au forme apetisante si armonioase. Totodata, in cazul femeilor subtirele (eeei, cine nu si-ar dori sa fie subtirica!) modelul exagerat de stramt pe picior (mai ales in zona de sub poponet), face ca picioarele sa arate prea subtiri in raport cu soldul si scot in evidenta "parantezele" si zona pubiana. Subtirica, subtirica dar nici chiar asa!

    Pantalonul prea larg, de asemeanea ingrasa in cazul plinutelor iar pe cele subtirele stau... ca pe gard. Fara suparare! Exista in croitorie adaosul de lejeritate, care inseamna nici prea-prea, nici foarte-foarte, insa putina lume tine cont de asta (mai ales croitorii amatori).

    Pantalonii cu talie joasa sunt destinati EXCLUSIV celor care n-au burtica, sunculite si colacei. Si, apropos, nu se mai poarta!

    Pantalonii conici pentru persoanele cu solduri mai generoasa fac o silueta... de morcov.

    Pantalonii scurti, chiar daca au largimea adaptata conformatiei, ingroasa picioarele daca sunt mai plinute. Pantalonii marinaresti (cei pana la genughi) ingroasa gambele iar cei trei sferturi sunt destinati numai celor cu glezne frumoase (nici prea grosute, nici prea subtiri).

    Detaliile focalizeaza atentia in zone pe care nu dorim intotdeauna sa le aratam. Buzunarele oblice latesc putin soldul, insa fac ca talia sa arate mai subtirica. Buzunarele orizontale ca si taieturile orizontale latesc oriunde ar fi amplasate; deci, atentie! Buzunarele laterale (pe linia soldului) ingrasa. Buzunarele aplicate in spate, daca sunt amplasate prea jos, scurteaza picioarele si fac ca fundul sa para lasat. Nu vrem asta, nu? Buzunarele laterale (cele pe picior), mai ales buzunarele cu "punga", scurteaza si ingroasa piciorul.

    Pensele deschise, fac burtica! In plus, la pantalonii cu dunga, cei drepti sau conici, arata super-nasol atunci cand putratoarea sta pe scaun. ar fi de preferat fie doua pense mai micute, fie (pentru pantalonii largi de la sold) un pliu putin mai generos decat o pensa normala care sa se piarda undeva mai jos de linia soldului (cam o palma sub sold)

    Vipusca si tighelul pe linia laterala lungesc piciorul. De asemeni si pantalonii cu dunga.



  • Sa vorbim putin si despre alegerea materialului. Stiu ca e banal si ca toata lumea stie despre asta dar m-am gandit numai sa recapitulam putin. Imprimeurile mari ingrasa (rau de tot!) Dungile subtiri verticale subtiaza si lungesc silueta. Dungile late si carourile ingrasa, mai ales daca e vorba de pantalonii drepti sau conici. Culorile tari, materialele lucioase si catifeaua ingrasa. Stofele pline ingrasa. Culorile inchise subtiaza, culorile deschise... dimpotriva! Materialele rigide (mai batoase)se pot sifona mai usor; materialele pline (mai grosute) ingrasa, materialele moi si jerseurile pot sa se intinda si faca genunchi si "fund". Materialele subtiri sunt potrivite pentru modelele mai lejere, pentru ca pot sa se rareasca la cusaturi, mai ales pe fund si solduri. Pantalonii din materiale strech ingrasa; sunt destinati statului in casa si sportului. Totusi, pot fi putrati pe sub o tunica. Materialele strech lucios, animal print sau metalizat sunt potriviti pentru pitzipoance, cluburi de noapte si... pentru fetele de pe centura.
    Ar mai fi multe de spus... dar, repet, cred ca astea sunt chestii pe care le stie (aproape) toata lumea


  • Voi vorbi foarte putin despre tipare si croiala. CEA MAI MARE GRESEALA la de croire, care poate distruge complet un pantalon, este la rascroitura dintre craci sau furca pantalonului, asa cum o numeau pe vremuri croitorii. In plus, este o greseala extrem de des intalnit si foarte greu de remediat odata ce materialul a fost croit. Deci, mare-mare-MARE atentie la tipar si la proba. Asa cum am spus in introducere, in ceea ce priveste proba, este aproape imposibil sa o faceti corect de una singura si poate genera greseli, chiar daca tiparul a fost bun si croirea corecta. Iata cateva defecte CATASTROFALE care sunt cauzate de greseli de croire (sau coasere) a furcii (in ordine absolut aleatoare):
    1. Cute orizontale in fata sau in spate.
    2. Cute oblice (de obicei descendente) dinspre pubis sau popou catre cusatura laterala.
    3. "Pungi" sub fund
    4. "Pungi" intre craci
    6. Paranteze
    7. Cusatura care intra in (ma scuzati!) zonele intime. YACHHH!
    8. Cusatura necentrata, care "trage" catre una din parti (stanga/dreapta)
    9. Curbura prea scurta in spate catre talie, care trage in jos de cordon.
    10. Curbura prea scurta si "evazata" la spate, care face ca pantalonul sa se lase in jos atunci cand ne lasam pe vine... de se vad (ma scuzati!) chilotii, sau chiar mai rau!


  • Si nu pot sa inchei fara sa spun ceva si despre chiloti. (nu radeti!). Chilotii prea stramti care strang sunculitele de pe solduri si fesele sunt INTERZISI! mai ales cand purtam pantaloni. Daca nu ne permitem chiloti de-aia smecheri, speciali pentru pantaloni, macar sa ne alegem marimea potrivita. Bine? Si inca ceva: pe sub pantalonii din materiale subtiri, usor transparente, e preferabil sa purtam lenjerie de culoarea pielii, nu alba sau colorata. Si n-ar fi rau sa acordam atentie si lenjeriei din dantela sau materiale prea transparente. Macar pe strada, la scoala si la serviciu. De fapt, chestia asta este valabila pentru orice tip de imbracaminte transparenta, nu doar pentru pantaloni; arata mult mai bine.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(11) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(11)

Mesaj Scris de otilia gergely Lun 09 Iul 2012, 1:14 pm

Buburuza, bravo! Bine punctat! Multumim de sfaturi!
otilia gergely
otilia gergely
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 203
Localizare : Tg Mures
Data de inscriere : 09/09/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(11) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(11)

Mesaj Scris de tomari Lun 09 Iul 2012, 1:27 pm

Cand am gasit acest mod de a face pliuri egale imediat m-am gandit la Magda hug eu cred ca si cu o furculita (mai mare) se pot efectua la fel de egale

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] sub titlu "7 Videos" mai multe detalii

cu tehnica respectiva; inca un tutorial cu ceva asemanator si final de efect

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]




Ultima editare efectuata de catre tomari in Lun 09 Iul 2012, 1:42 pm, editata de 1 ori (Motiv : schimbat adresa cu una mai utila)
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Scoala de croitorie(11) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(11)

Mesaj Scris de Buburuza Lun 09 Iul 2012, 1:46 pm

Tomari, multumesc tare mult pentru link-uri! Imi sunt si mie foarte utile.

Aaaaa! Mi-am amintit inca o smecherie legata de executia pantalonilor, pe care-am invatat-o demuuuult, de la un nenea batran, maestru croitor de lux (nu doar maistru):
Atunci cand lucrati, calcati "dunga" pantalonului pe fir drept (sau insailati-o) atat pe fata patalonului, cat si pe spate.. Orice modificare faceti pe parcursul lucrului si la probe, linia aia trebuie sa ramana la locul ei iar modificarile de la jumatatea pulpei in jos se fac simetric fata de dunga la cusatura interioara si cea exterioara atat la fata cat si la spate. Astfel, cracii nu se vor rasuci pe picior.
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(11) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(11)

Mesaj Scris de barbin Lun 09 Iul 2012, 3:18 pm

Salutari racoroase!
Dupa ce am tot citit pe forum despre diversele tipuri de masini de cusut surfilat, etc, am ajuns sa ma intreb daca pot sa cos la liniara cu un singur ac si cu ata normala - un material elastic si acesta sa isi pastreze forma..?

Multumesc frumos.


barbin
barbin
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Varsta : 38
Localizare : Galati
Data de inscriere : 26/06/2012

Sus In jos

Scoala de croitorie(11) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(11)

Mesaj Scris de ancabanu Lun 09 Iul 2012, 4:19 pm

Buburuza, multumim pentru sfaturi! Personal sunt convinsa ca am greseli la pantalonii mei si nu imi place in special cum se aseaza in fata. Tiparul asa era in revista si asa l-am scos. Imi place acest gen de pantalon pentru ca ma simt bine in ei, mai am vreo 2 perechi pe acelasi tipar dar lungi si sunt extrem de comozi si racorosi in zilele de vara.
Daca m-as lua dupa tot ce ai scis tu acolo (sfaturi bune, bineinteles si spre binele nostru) cred ca nu as mai putea purta niciodata pantaloni pentru ca nici unii (din ce am gasit eu)nu se aseaza asa cum trebuie pe mine din cauza conformatiei, dar merg pe principiul sa ma simt bine in ei, in pielea mea adica. Smile
ancabanu
ancabanu
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 363
Varsta : 38
Localizare : Onesti, Bacau
Data de inscriere : 12/01/2012

Sus In jos

Scoala de croitorie(11) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(11)

Mesaj Scris de Buburuza Lun 09 Iul 2012, 4:22 pm

tomari a scris:Cand am gasit acest mod de a face pliuri egale imediat m-am gandit la Magda hug eu cred ca si cu o furculita (mai mare) se pot efectua la fel de egale
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] sub titlu "7 Videos" mai multe detalii
Dupa ce-am vazut toate clipurile, am dat fuga, am luat patentul si o furculita mai veche si i-am indoit dintii din mijloc (i-am dat pe spate, ce mai!) si mi-am facut scula minune pentru cute. O voi testa in curand (saptamana asta) si va spun cum si daca merge.
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(11) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(11)

Mesaj Scris de afilimonb Lun 09 Iul 2012, 4:54 pm

Wau, tomari, ce faine sunt filmuletele. Multumim. Merci
afilimonb
afilimonb
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 251
Varsta : 38
Localizare : iasi
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Scoala de croitorie(11) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(11)

Mesaj Scris de Buburuza Lun 09 Iul 2012, 6:52 pm

ancabanu a scris:Buburuza, multumim pentru sfaturi! Personal sunt convinsa ca am greseli la pantalonii mei si nu imi place in special cum se aseaza in fata. Tiparul asa era in revista si asa l-am scos. Imi place acest gen de pantalon pentru ca ma simt bine in ei, mai am vreo 2 perechi pe acelasi tipar dar lungi si sunt extrem de comozi si racorosi in zilele de vara.
Daca m-as lua dupa tot ce ai scis tu acolo (sfaturi bune, bineinteles si spre binele nostru) cred ca nu as mai putea purta niciodata pantaloni pentru ca nici unii (din ce am gasit eu)nu se aseaza asa cum trebuie pe mine din cauza conformatiei, dar merg pe principiul sa ma simt bine in ei, in pielea mea adica. Smile
Anca multumesc pentru comentariu si-mi cer scuze daca am lasat impresia ca dau sfaturi.
Eu nu dau sfaturi (decat rarissim) si nu comentez aproape niciodata produsele realizate de celelalte forumiste, indiferent daca e vorba de concursuri sau in afara concursurilor. Am ales sa nu critic, pentru ca toata lumea greseste; Cred ca eu gresesc chiar mult mai mult decat altii si cateodata, din punctul meu de vedere, o dau in bara rau de tot! Daca ma gandesc bine, de cand sunt membra a forumului (adica de cand s-a infiintat), nu cred c-am dat mai mult de patru sau cinci sfaturi, iar de criticat am criticat numai doua-trei produse care erau, intr-adevar, de-un gust mai mult decat indoielnic. (Atentie! am criticat produsele, nu personele). Si nici cu laudele n-am fost mai generoasa!
Informatiile tehnice pe care le scriu din cand in cand pe forum sunt doar atat: niste simple informatii. Nu sunt cine stie ce reguli de aur pe care trebuie musai sa le urmeze toata lume pentru ca, vezi Doamne, asa a zis Buburuza. In niciun caz!

Edit, ca mi-a venit o idee traznita!
Nu dau sfaturi si lectii nimanui, dau informatii. Pentru ca informatiile sunt pe gratis.
Daca ar fi sa dau lectii, as face-o pe bani rade (asta era ideea) ca si-asa s-au infiintat tot felul de scoli de croitorie care promit marea cu sarea.

Edit 2 - Scuze pentru off-topic!

Edit 3, pentru ca sunt uituca: n-am mai postat de muuult de tot produse lucrate de mine pentru ca eu nu am considerat ca sunt suficient de bine lucrate incat sa fie aratate pe forum.
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(11) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(11)

Mesaj Scris de ancabanu Lun 09 Iul 2012, 7:12 pm

Nu ai de ce sa iti ceri scuze. Intotdeauna e bine venit cand cineva te trage de maneca iar tu inveti ceea ce ai gresit, si nu ma refer la tine ci in general. Eu prefer sa fiu criticata si sa invat din asta si chiar nu ma supar. Stiu ca am multe de invatat si tot timpul vom gasi informatii care ne vor fi utile pe viitor
Informatiile date sunt extrem de importante si apreciate mult de mine si cred ca si de alte fete.
Cat despre ideea care ti-a venit nu ar fi ceva rau.. eventual sa scrii o carte sau un jurnal de croitorie;)
ancabanu
ancabanu
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 363
Varsta : 38
Localizare : Onesti, Bacau
Data de inscriere : 12/01/2012

Sus In jos

Scoala de croitorie(11) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(11)

Mesaj Scris de tomari Lun 09 Iul 2012, 8:25 pm

cred ca nu as mai putea purta niciodata pantaloni pentru ca nici unii (din ce am gasit eu)nu se aseaza asa cum trebuie pe mine din cauza conformatiei
Anca problema e ca la noi se gasesc foarte greu (aproape deloc) materiale subtiri sau mai groase care sa fie compatibile cu croiul pantalonului. Mie imi plac cele "fluide" care cad pe langa corp si avantajeaza orice silueta. Din pacate uneori oricat te chinui sa faci un produs ca la carte materialul iti poate face surprize total neplacute si sa zid intrebandu-te la final unde sau ce ai gresit.

tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Scoala de croitorie(11) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(11)

Mesaj Scris de MagdaMarin Lun 09 Iul 2012, 9:30 pm

tomari a scris:Cand am gasit acest mod de a face pliuri egale imediat m-am gandit la Magda hug eu cred ca si cu o furculita (mai mare) se pot efectua la fel de egale
Da eu ce am facut ?? scratch rade rade rade rade

Ca si asa urasc sa folosesc furculitele mari (am mainile mici) si cred ca ma "razbun" pe una primita de pomana si ii rup dintii centrali. rade rade rade rade rade rade

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Scoala de croitorie(11) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(11)

Mesaj Scris de tomari Mar 10 Iul 2012, 9:59 am

Magda cand am vazut "ustensila" normal ca m-am si gandit la tine ca ti-o vei fabrica singura asa cum te stim de mester-inventator Smile Eu fiind mai comoda mi-a zburat gandul la furculita dar fara sa-i rup dintii ca poate vreau sa fac pliuri mai mici si-atunci folosesc dintii pe post de separeu-masurator [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Scoala de croitorie(11) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(11)

Mesaj Scris de Buburuza Mar 10 Iul 2012, 10:08 am

Tomari eu deja mi-am facut trei ustensile minune pe diferite dimensiuni, am killarit trei furculite dar cred ca merita. O sa incerc sa le testez astazi, ca nu mai am rabdare! Multumesc pentru pont!

tomari a scris: Anca problema e ca la noi se gasesc foarte greu (aproape deloc) materiale subtiri sau mai groase care sa fie compatibile cu croiul pantalonului. Mie imi plac cele "fluide" care cad pe langa corp si avantajeaza orice silueta. Din pacate uneori oricat te chinui sa faci un produs ca la carte materialul iti poate face surprize total neplacute si sa zid intrebandu-te la final unde sau ce ai gresit.
Exact aceeasi problema o am si eu! Tot visez sa gasesc triplu voal, dar din acela adevarat, de lana si alte materiale "fluide". Insa...
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(11) - Pagina 2 Empty Rochie de seara HELP

Mesaj Scris de Lala11 Vin 13 Iul 2012, 3:53 pm

Salutare tuturor!

Sunt noua pe forum si ma "joc" cu croitoria cam de 1 an. Nu am facut nici un fel de curs, tot ce am invatat pana acum am invatat facand. Am creat cateva costume de personaje pentru copiii ( iepuri, vulpita, zane etc). Bineinteles ca primele lucruri pe care le-am facut nu arata foarte bine, dar pe masura ce a trecut timpul vad ca arata din ce in ce mai bine ( dupa mine :P ).Am vrut sa postez poze dar se pare ca nu am voie in primele zile de la inregistrare.
In septembrie trebuie sa merg la o nunta si ma bate gandul sa imi fac singura rochie. Mi-am ales deja modelul si materialul, dar nu sunt foarte sigura cum trebuie sa o fac si nici nu am gasit tipar pentru ea, nici macar pe-aproape.
Rochie este cu corset si fusta tip gogosar iar corsetul are fronseuri in partea din mijloc. ( cea din avatarul meu)
Vreau sa o fac din tafta.
Am nevoie de niste sfaturi despre cum se face fronseul de pe corset ( am auzit ca asa se numeste; pliurile de acolo). Daca ar fi sa o fac din capul meu, as fi facut pliurile pur si simplu, si tras la masina in parti ca sa stea si cam atat.Imi cer scuze daca nu folosesc termenii corecti dar sunt amatoare cum am mai spus Embarassed Dar mi-a spus cineva care are mama croitoreasa ca se fac de mana si ca e mai complicat decat ca am zis eu.
Imi puteti da niste sfaturi sau sa ma redirectionati catre un link unde gasesc informatiile necesare?
A doua intrebare este legata de fusta gogosar : exista vreo posibilitate sa o fac sa stea mai bufanta , in afara de a pune materialul in doua si cusut sus?
Merci anticipat celor care ma pot ajuta cu sfaturi!
Cand se inplineste perioada de 7 zile de la inscriere o sa postez si o poza cu rochia ca sa o vedeti.

Lala

Lala11
Lala11
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/07/2012

Sus In jos

Scoala de croitorie(11) - Pagina 2 Empty Re: Scoala de croitorie(11)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB