Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Resurse si link-uri pentru crosetat(3) EmptyAstazi la 9:46 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Resurse si link-uri pentru crosetat(3) EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Resurse si link-uri pentru crosetat(3) EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Resurse si link-uri pentru crosetat(3) EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Resurse si link-uri pentru crosetat(3) EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Resurse si link-uri pentru crosetat(3) EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Resurse si link-uri pentru crosetat(3) EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Resurse si link-uri pentru crosetat(3) EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Resurse si link-uri pentru crosetat(3) EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Resurse si link-uri pentru crosetat(3) EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Resurse si link-uri pentru crosetat(3) EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Resurse si link-uri pentru crosetat(3) EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Resurse si link-uri pentru crosetat(3) EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Resurse si link-uri pentru crosetat(3) EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Resurse si link-uri pentru crosetat(3) EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Resurse si link-uri pentru crosetat(3) EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Resurse si link-uri pentru crosetat(3) EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Resurse si link-uri pentru crosetat(3) EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Resurse si link-uri pentru crosetat(3) EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Resurse si link-uri pentru crosetat(3) EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Resurse si link-uri pentru crosetat(3)

+62
cielito
fizicuta
canadianca50
elluta
mari01
mishou
Ioana Stanciu
mihaelavama
despina13cucli
zarina28
daniela60
AITEN
denis21
cristinamihaela
cozma felicia
Cristache
yyyiulia
tinap
Crissy86
Maurul
romaya
culea mirela
sergiu valentin
TeoCanada
rivka
emmancita
laurin
stoy
MihaelaT
kmn
anamaria79"
Octa75
cocav
virginia
alinutza_andrei08
marya222006
samo99ro
came_lia
lika
dulci.neea
alessia2007
lennny
Serban Valentina
gretty
danida
GinaP
lenus70
T_mihaela
bluetteblue
cristina iosif
firicel
SilviaDumitrescu
crina68
corina corina
pufoi
fiordaliso
georgeta.prnic
anc@
myky7robc
gabyd
danniela
kla78
66 participanți

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Resurse si link-uri pentru crosetat(3) Empty Resurse si link-uri pentru crosetat(3)

Mesaj Scris de kla78 Vin 09 Mar 2012, 10:38 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~




uitati ce minunatii aici
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre Admina in Vin 01 Mai 2015, 12:08 am, editata de 5 ori (Motiv : schimbat capitol)
kla78
kla78
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 522
Varsta : 45
Data de inscriere : 28/12/2008

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru crosetat(3) Empty Re: Resurse si link-uri pentru crosetat(3)

Mesaj Scris de danniela Vin 09 Mar 2012, 10:43 am

Eu nu pot sa il deschid
Cred ca am versiuni vechi ca imi spune ca nu are suport
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru crosetat(3) Empty Re: Resurse si link-uri pentru crosetat(3)

Mesaj Scris de kla78 Vin 09 Mar 2012, 10:51 am

Daniela incearca acum,am gresit eu cand am pus link-ul prima data
kla78
kla78
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 522
Varsta : 45
Data de inscriere : 28/12/2008

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru crosetat(3) Empty Re: Resurse si link-uri pentru crosetat(3)

Mesaj Scris de gabyd Vin 09 Mar 2012, 11:02 am

kla78....e o adevarata comoara link-ul asta pupi
gabyd
gabyd
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 842
Varsta : 56
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 08/08/2011

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru crosetat(3) Empty Re: Resurse si link-uri pentru crosetat(3)

Mesaj Scris de danniela Vin 09 Mar 2012, 11:43 am

Multumesc, se deschide!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru crosetat(3) Empty Re: Resurse si link-uri pentru crosetat(3)

Mesaj Scris de myky7robc Vin 09 Mar 2012, 11:44 am

si eu l-am retinut, imi place.
eu nu stiu cum de le gasiti asa frumoase
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru crosetat(3) Empty Re: Resurse si link-uri pentru crosetat(3)

Mesaj Scris de kla78 Vin 09 Mar 2012, 11:52 am

ma bucur ca va place,am mai gasit ceva interesant zic eu pt incepatori,sunt ceva lectii de crosetat poate e de folos [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


ufff sper sa nu se considere reclama la pagina respectiva.


Ultima editare efectuata de catre kla78 in Vin 09 Mar 2012, 11:54 am, editata de 1 ori (Motiv : completare)
kla78
kla78
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 522
Varsta : 45
Data de inscriere : 28/12/2008

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru crosetat(3) Empty cum sa prelungesti ata fara sa faci nod

Mesaj Scris de anc@ Vin 09 Mar 2012, 12:10 pm

mac
floare
cum sa colorezi lana
model de paturica
fondite crosetate
cum sa prelungesti ata fara sa faci nod
anc@
anc@
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 950
Localizare : acasa
Data de inscriere : 08/11/2009

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru crosetat(3) Empty Re: Resurse si link-uri pentru crosetat(3)

Mesaj Scris de myky7robc Vin 09 Mar 2012, 12:21 pm

anca, interesante tehnici pt toate. Merci
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru crosetat(3) Empty Re: Resurse si link-uri pentru crosetat(3)

Mesaj Scris de georgeta.prnic Vin 09 Mar 2012, 1:50 pm

Fetelot ma ajuta cineva cu traducerea,la tutorialul pentru vopsirea lanii.Nu inteleg decat foarte putin,si chiar ma intereseaza!
Anc@,multumim Merci Merci Merci
georgeta.prnic
georgeta.prnic
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1535
Varsta : 47
Localizare : romania-serbia
Data de inscriere : 23/10/2011

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru crosetat(3) Empty Re: Resurse si link-uri pentru crosetat(3)

Mesaj Scris de fiordaliso Vin 09 Mar 2012, 2:24 pm

Georgeta, pot sa il traduc diseara dupa ce ajung acasa, dar sa stii ca e folosita o vopsea americana numita Kool Aid. Nu stiu daca se poate inlocui cu altceva. Oricum, daca nu traduce nimeni intre timp o sa te ajut eu diseara. pupi .
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru crosetat(3) Empty Re: Resurse si link-uri pentru crosetat(3)

Mesaj Scris de anc@ Vin 09 Mar 2012, 2:33 pm

Asteptam traducerea:)
masca
pinguin
anc@
anc@
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 950
Localizare : acasa
Data de inscriere : 08/11/2009

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru crosetat(3) Empty Re: Resurse si link-uri pentru crosetat(3)

Mesaj Scris de fiordaliso Vin 09 Mar 2012, 5:11 pm

Am revenit! Mai intai, in titlu zice ca e vorba despre vopsire cu inghetata pe bat Kool Aid. Eu am googalit si am vazut ca exista si praf pt. suc marca asta, ma gandesc ca mai repede a folosit praful, o sa vedeti de ce.
Au fost folosite arome de strugure, capsuna, ananas si hibiscus.
Pentru operatiune, trebuie sa fie insorit afara si destul de cald incat sa se topeasca gheata. Se folosesc manusi.
Si articolul zice asa:
Am luat un pachet de Kool Aid si l-am amestecat cu suficienta apa ca sa umplu 3 cuburi de gheata cu fiecare culoare, apoi le-am congelat.
Am inmuiat firul in apa calduta si otet timp de o jumatate de ora. Am stors usor de apa si am lasat firul intr-un vas de sticla pentru gatit la cuptor. Am pus cuburile congelate deasupra si am lasat vasul in bataia soarelui.
Odata ce s-au topit complet (cam o ora si jumatate) am acoperit vasul cu o folie de celofan pentru a creste temperatura. Privind retrospectiv, as fi putut s-o acopar de la inceput. Trebuie ca firul sa ajunga la 180 de grade Fahrenheit (trebuie sa fie chiar fierbinte) ca sa se fixeze vopseaua in fir. Puteti sa puneti firul la microunde cateva minute sau la cuptor, dar eu am vrut sa stea la soare, asa ca am acoperit-o si am lasat-o afara toata ziua.
Veti sti ca e gata cand vasul va fi fierbinte si lichidul care se scurge din fir va fi limpede - asta inseamna ca firul a absorbit toata vopseaua. Am adus vasul in casa si l-am lasat sa se raceasca la temperatura camarei. Am spalat usor firul in apa calduta cu niste Eucalan (din nou nu ar trebui sa iasa vopsea la spalat - apa in care speli ar trebui sa ramana limpede. Daca iese culoare, opreste imediat spalatul si pune-l inapoi afara sa se mai incalzeasca un timp. Sau inveleste-l in celofan si pune-l la microunde cateva minute). Stoarce usor apa si usuca-l in aer liber.
Cam asta este. Din comentarii am inteles ca numitul Kool Aid este acid, ca si colorantii alimentari, cu care ar putea fi inlocuit. Nu se poate vopsi cu el bumbacul, si nici fibrele artificiale, prinde doar pe produse de prigine animala, lana, alpaca sau matase naturala. Ca o curiozitate, cica in anii 80 punkistii pe care ii vedeam noi in reviste cu parul in culori electrice se vopseau pe par cu Kool Aid.
Eucalan-ul nu stiu ce este, dat tipa zice ca daca nu ai sa nu folosesti detergenti universali, mai bine un sampon moale - poate ar merge detergentii speciali pentru lana, ma gandesc eu.
Iar la etapa de inmuiere a lanii, otetul folosit este in cantitate mica, 1-2 linguri (nu zice la cata apa).
Cand m-am lamurit ca e vorba despre un produs alimentar, si inca unul pentru copii, pe care il mai diluezi si apa si vopseste bine, am avut o senzatie mai ciudata. Stiu ca se poate vopsi cu suc de sfecla sau cu ceai, am vopsit si eu asa pe vremuri, dar aici e vorba de chimicale introduse intr-un produs alimentar, nu de ceva natural. Suspect
Fetelor, care vreti sa incercati, succes si sa ne aratati si noua rezultatul.
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru crosetat(3) Empty Re: Resurse si link-uri pentru crosetat(3)

Mesaj Scris de pufoi Vin 09 Mar 2012, 5:20 pm

Fiordalisco am citit ce ai scris tu printre randuri, adica inceputul si sfarsitul.
m-a dus gandul la pungulitele de suc pentru copii ,care se congeleaza pt a deveni inghetata.
nu imi vine acum in minte numele, dar ma gandesc ca si sucul acela avea coloranti alimentari! zid
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru crosetat(3) Empty Re: Resurse si link-uri pentru crosetat(3)

Mesaj Scris de fiordaliso Vin 09 Mar 2012, 5:29 pm

Pufoi, nu-mi dau seama despre ce suc e vorba, dar la cum il descrii cred ca e mai potrivit pentru vopsit decat ca aliment! Poate ca ar merge in loc de Kool Aid.
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru crosetat(3) Empty Re: Resurse si link-uri pentru crosetat(3)

Mesaj Scris de pufoi Vin 09 Mar 2012, 5:36 pm

Nu e bun nici de consumat si nu cred ca e bun nici de vopsit. ca se duce culoarea la prima spalare! wink
consumam o multime E-uri,cu toate ca incercam sa nu.. si ne mai miram ca ni se dezvlota copiii inainte de vreme!
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru crosetat(3) Empty Re: Resurse si link-uri pentru crosetat(3)

Mesaj Scris de georgeta.prnic Sam 10 Mar 2012, 12:06 am

Fiordaliso,multumesc mult pentru ajutor,eu o sa incerc la vara,dar sa vad cu ce inlocuiesc acea vopsea,poate chiar coloranti alimentari.O sa incerc pe lana mai putina nu am ce pierde! kiss
georgeta.prnic
georgeta.prnic
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1535
Varsta : 47
Localizare : romania-serbia
Data de inscriere : 23/10/2011

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru crosetat(3) Empty Re: Resurse si link-uri pentru crosetat(3)

Mesaj Scris de fiordaliso Sam 10 Mar 2012, 10:37 am

Cu placere, Georgeta!
fiordaliso
fiordaliso
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 505
Varsta : 50
Localizare : cluj
Data de inscriere : 12/08/2011

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru crosetat(3) Empty Re: Resurse si link-uri pentru crosetat(3)

Mesaj Scris de kla78 Dum 11 Mar 2012, 1:23 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

un blog cu de toate crosetat si tricotate
kla78
kla78
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 522
Varsta : 45
Data de inscriere : 28/12/2008

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru crosetat(3) Empty Re: Resurse si link-uri pentru crosetat(3)

Mesaj Scris de corina corina Dum 11 Mar 2012, 2:32 pm

Merci Kla ! Are spor turcoaica asta , nu gluma ! Si imaginatie !
corina corina
corina corina
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2857
Varsta : 48
Localizare : Ramnicu Sarat
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru crosetat(3) Empty Resurse si link-uri pentru crosetat(3)

Mesaj Scris de gabyd Dum 11 Mar 2012, 2:47 pm

Crina, uite link
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
gabyd
gabyd
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 842
Varsta : 56
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 08/08/2011

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru crosetat(3) Empty Re: Resurse si link-uri pentru crosetat(3)

Mesaj Scris de crina68 Dum 11 Mar 2012, 3:13 pm

Aci îs,studiez!!!!! cafea
Te pup,Găbițu!

_________________
Trei lucruri arata caracterul unui om: cartile, prietenii si cadourile.
(Horace, Epistolele)

If I had no sense of humor, I would long ago have committed suicide. – Mohandas Gandhi
crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2519
Localizare : Baragan
Data de inscriere : 25/01/2011

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru crosetat(3) Empty Re: Resurse si link-uri pentru crosetat(3)

Mesaj Scris de gabyd Dum 11 Mar 2012, 4:14 pm

rade studiaza draga.....ca si eu la fel fac
daca mai vreti va mai dau link-uri....doar ca trebuie sa le transfer in photobucket din picasa....eu le am de pe fb wink
gabyd
gabyd
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 842
Varsta : 56
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 08/08/2011

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru crosetat(3) Empty Re: Resurse si link-uri pentru crosetat(3)

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Dum 11 Mar 2012, 4:16 pm

pai pune link-ul de picasa gaby

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru crosetat(3) Empty Re: Resurse si link-uri pentru crosetat(3)

Mesaj Scris de gabyd Dum 11 Mar 2012, 4:19 pm

Va anunt....sa fac transferul de pe hard
Editez...ca nu am ce face....si spor la documentat wink
Link-uri:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Unele dintre modele s-ar putea sa se repete....dar asa am copiat albumele de pe fb
gabyd
gabyd
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 842
Varsta : 56
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 08/08/2011

Sus In jos

Resurse si link-uri pentru crosetat(3) Empty Re: Resurse si link-uri pentru crosetat(3)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB