Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ne bem cafeaua impreuna!(2) - Pagina 23 EmptyLun 06 Mai 2024, 10:18 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Ne bem cafeaua impreuna!(2) - Pagina 23 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Ne bem cafeaua impreuna!(2) - Pagina 23 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Ne bem cafeaua impreuna!(2) - Pagina 23 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ne bem cafeaua impreuna!(2) - Pagina 23 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Ne bem cafeaua impreuna!(2) - Pagina 23 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ne bem cafeaua impreuna!(2) - Pagina 23 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ne bem cafeaua impreuna!(2) - Pagina 23 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ne bem cafeaua impreuna!(2) - Pagina 23 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Ne bem cafeaua impreuna!(2) - Pagina 23 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ne bem cafeaua impreuna!(2) - Pagina 23 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ne bem cafeaua impreuna!(2) - Pagina 23 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Ne bem cafeaua impreuna!(2) - Pagina 23 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ne bem cafeaua impreuna!(2) - Pagina 23 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ne bem cafeaua impreuna!(2) - Pagina 23 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ne bem cafeaua impreuna!(2) - Pagina 23 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ne bem cafeaua impreuna!(2) - Pagina 23 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ne bem cafeaua impreuna!(2) - Pagina 23 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ne bem cafeaua impreuna!(2) - Pagina 23 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ne bem cafeaua impreuna!(2) - Pagina 23 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ne bem cafeaua impreuna!(2)

+52
ruxypixy
maria_covacef
67dana
Doina
micutzza19
stella
Day
firimitura
costi_iacob
SilviaDumitrescu
aisha
teisoara
livia1981
Armeana
Giobsy
chrissart
Laila
noor
ionela stefan
Liana
Bianca
claudde
Clio_Ela
kitty_1973
postoleirina
Maia
ioana soare
cris69
mariapursisimplu
Camy
Eva
Ania
oanabijux
totolina
geany
gabita
Allyyna
lorinaoo1
mihatm80
ariana
t.alina
mimizami
tomari
julix_2007
irish05
Buburuza
carmenush
Admina
duchess
diada
MihaelaT
arime
56 participanți

Pagina 23 din 30 Înapoi  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 26 ... 30  Urmatorul

In jos

Ne bem cafeaua impreuna!(2) - Pagina 23 Empty Re: Ne bem cafeaua impreuna!(2)

Mesaj Scris de livia1981 Lun 14 Sept 2009, 2:32 pm

Aisha multumesc frumos pt informatii! Pt copil vreau si eu catina, el e cu probleme mai mari, eu cu alta ocazie.
Inca e mic, il pacalesc eu cumva sa o manance. Am tot citit zilele astea depre catina pe internet, e foarte buna, culmea eu n-am auzit de efectele ei pana acum. Inca n-am gasit, m-am uitat prin piete, dar nu era. O sa incerc si la plafar. Merci

Multa bafta copilasilor la gradinite/crese/scoli! Sa se adapteze repede cei mici si sa nu aveti nici un fel de probleme!
livia1981
livia1981
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 664
Varsta : 43
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 09/11/2008

Sus In jos

Ne bem cafeaua impreuna!(2) - Pagina 23 Empty Re: Ne bem cafeaua impreuna!(2)

Mesaj Scris de tomari Mar 15 Sept 2009, 1:20 am

Admina si Diada succes piticilor [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] acomodarea lor depinde in mare masura de personalul angajat. La mine caz fericit: a mea in prima saptamana o lasam plangand la geam iar cand venea taica-su dupa ea isi pierdea cascheta fugind s-o prinda ca nu mai vroia acasa [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] dupa 10 ani isi mai amintesc educatoarele de noi cand ne intalnim
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Ne bem cafeaua impreuna!(2) - Pagina 23 Empty Re: Ne bem cafeaua impreuna!(2)

Mesaj Scris de Armeana Mar 15 Sept 2009, 9:16 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]Buna dimineata tuturor si celor care a-ti inceput scoala si gradinita Dumnezeu sa va ajute in noul an scolar.
Armeana
Armeana
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 188
Localizare : Alba iulia
Data de inscriere : 20/07/2009

Sus In jos

Ne bem cafeaua impreuna!(2) - Pagina 23 Empty Re: Ne bem cafeaua impreuna!(2)

Mesaj Scris de diada Mar 15 Sept 2009, 9:22 am

ce sa zic, personalul are experienta, doar ca este copilul greu de impacat, din moment ce nu a stat decat cu mine pana acum.... sper ca dupa saptamana asta sa nu mai planga dupa mine... desi toti plang, la toate grupele! este greu dar trebuie sa ne descurcam!

O zi minunata fetelor! eu fac un pic de mop spal vase strang rufe pana iau piticul!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua impreuna!(2) - Pagina 23 Empty Re: Ne bem cafeaua impreuna!(2)

Mesaj Scris de Armeana Mar 15 Sept 2009, 9:34 am

Diada se va acomoda,al meu acum 16 ani Smile plangea Sad si le spunea doamnelor de la camin-lasati usa descghisa ca vine mumata si tatato dupa mine,a durat 2 saptamani peurma nu a mai avut treaba.Spor la lucru si tie si mie. dama[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Armeana
Armeana
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 188
Localizare : Alba iulia
Data de inscriere : 20/07/2009

Sus In jos

Ne bem cafeaua impreuna!(2) - Pagina 23 Empty Re: Ne bem cafeaua impreuna!(2)

Mesaj Scris de Admina Mar 15 Sept 2009, 9:54 am

livia1981 a scris:Aisha multumesc frumos pt informatii! Pt copil vreau si eu catina, el e cu probleme mai mari, eu cu alta ocazie.
Inca e mic, il pacalesc eu cumva sa o manance. Am tot citit zilele astea depre catina pe internet, e foarte buna, culmea eu n-am auzit de efectele ei pana acum. Inca n-am gasit, m-am uitat prin piete, dar nu era. O sa incerc si la plafar. Merci

Multa bafta copilasilor la gradinite/crese/scoli! Sa se adapteze repede cei mici si sa nu aveti nici un fel de probleme!

Livia, eu am luat din piata, era 10lei/kg. Am luat jumatate si am multe buchetele de catina. Daca vrei iti cumpar 1kg si-ti trimit, ca tine, arata la fel desi o tin afara, intr-o punga. Totusi eu nu am apucat sa citesc ce sa face cu ea in stare proaspata, am facut doar ceai.
A mea a mers bine cu gradi, ieri si a stat pana la 4. Azi ne-a luat in primire asistenta ca nu i-a convenit ceva la dosar, lucru care ma deranjeaza.... Ieri mamicile erau multe cu 3 buchete de flori, 3 pungi de cadouri, unul pt educatoare, unul pt asistenta si unul pt directoare. Flowers Ma apuca groaza, inteleg ca se da la educatoare am dus si noi flori, dar nu stiam ca trebuie pentru toate. zid

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua impreuna!(2) - Pagina 23 Empty Re: Ne bem cafeaua impreuna!(2)

Mesaj Scris de diada Mar 15 Sept 2009, 10:26 am

Armeana, mersi, ma imbarbatezi! of, greu ne despartim de copii nostrii.... desi lor le este foarte bine acolo, invata o gramada de lucruri noi, colectivitatea iar ii ajuta foarte mult!

Admina, noi ieri am avut 5 buchete! inclusiv la ingrijitoare! cadourile urmeaza rade ma rog, la mine or sa fie pungi de cafea cam la 2 saptamani lol! asa se poarta cica.... sa le dai atentii la 2 saptamani sa se poarte frumos cu copilul tau....

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua impreuna!(2) - Pagina 23 Empty Re: Ne bem cafeaua impreuna!(2)

Mesaj Scris de livia1981 Mar 15 Sept 2009, 10:55 am

Admina a scris:Livia, eu am luat din piata, era 10lei/kg. Am luat jumatate si am multe buchetele de catina. Daca vrei iti cumpar 1kg si-ti trimit, ca tine, arata la fel desi o tin afara, intr-o punga. Totusi eu nu am apucat sa citesc ce sa face cu ea in stare proaspata, am facut doar ceai.
Multumesc frumos Admina, azi o sa mai caut, pt ca imediat mergem la cumparaturi si daca nu gasesc te anunt. As face sirop si asa cu miere cum ati facut voi. Mersi inca odata! pupi
livia1981
livia1981
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 664
Varsta : 43
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 09/11/2008

Sus In jos

Ne bem cafeaua impreuna!(2) - Pagina 23 Empty Re: Ne bem cafeaua impreuna!(2)

Mesaj Scris de Admina Mar 15 Sept 2009, 12:26 pm

diada a scris:
Admina, noi ieri am avut 5 buchete! inclusiv la ingrijitoare! cadourile urmeaza rade ma rog, la mine or sa fie pungi de cafea cam la 2 saptamani lol! asa se poarta cica.... sa le dai atentii la 2 saptamani sa se poarte frumos cu copilul tau....

zid zid zid Mi-e rau! Pai ajung mai scump decat la particulara, in ritmul asta... Cum Doamne sa le dai la 2 saptamani? Pai si cum te duci cu punga si ii pui pe birou, asa fara ocazie, fara nimic? O atentie, o maslina, la sarbatori si de 1-8 martie, parca asa era, dar chiar la 2 saptamani?!?

Livia, unde e reteta de sirop ca nu am vazut discutia. Am sa fac si eu sirop, ca imi place idea, boabele sunt super zemoase, am vazut.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua impreuna!(2) - Pagina 23 Empty Re: Ne bem cafeaua impreuna!(2)

Mesaj Scris de Clio_Ela Mar 15 Sept 2009, 2:54 pm

Vin si eu la cafea...
citind chestia cadourile, ca sa se poarte bine cu copilul.. imi vine rau deja...
Aici nu te duci cu cadou nicaieri, in nici un caz la gradi sau la scoala

Dar sunt alte probleme, ma descarc ... invatatorii si profesorii de aici sunt de doi bani... Le e lene sa isi faca treaba, isi bat joc de copii, apoi vin politicienii sa se planga ca vin prea multi straini care sa ocupe posturile cu studii superioare. Asta pt ca nemtii nu sunt pregatiti.
Universitatile sunt pline nu numai de studenti ci si de angajati straini.
Acum vin cu contract profesori romani, sper sa reuseasca sa invete si nemtii ceva de la ei...

Povestesc cat se poate de scurt ce am patit noi.
Victor avea aproape 5 ani cand am plecat din Ro, am mers in Spania. S-a acomodat rapid, nu am avut nici cea mai mica problema cu el, dupa cateva luni vorbea cursiv si corect spaniola. Apoi a inceput clasa intai, fiind cu un an mai mic decat ceilalti colegi. A avut mereu note bune.
dupa doi ani jumate am venit in Germania. era in clasa a doua, dupa doua luni lua vacanta de vara. Aici majoritatea merg la scoala la 7 ani, insa Victor, incepand in Spania a avut parte de alte "calcule". In Spania copiii merg la scoala in functie de anul nasterii.
Problemuta a fost aici, in Germania. El, fiind nascut la sfarsitul lui noiembrie era cam mic. Nu stiam ce sa facem cu el, nestiind nici limba. ;ai erau doua luni de scoala. Am vb cu invatatoarea si cu directoarea, am hotarat sa mearga 2 luni ca "musafir", sa se obisnuiasca putin cu limba, apoi sa repete clasa a doua. Oricum varsta ii permitea, colegii lui sunt cu aproape doi ani mai mari.
Ne-am trezut cu copilul in clasa a treia, invatatoarea a vazut ca poate, si, vorba ei, ar fi pacat sa ramana in urma.

Dar apoi au venit alte probleme Sad Invatatorii se plangeau ca deranjeaza orele, ca se joaca, ne-au tot chemat la scoala. Era "oaia neagra" a clasei.

Dupa mai multe discutii am ajuns la directoare, careia i-am explicat ca e nevoie de timp, e doar un copil copil de 7 ani care a schimbat de doua ori tara, acum are si o familie noua (am divortat cand era Victor mic), inca nu stie limba, nu are prieteni, invata a treia limba... (acum vorbeste bine romana, spaniola si germana)
Am cerut sa aiba putina rabdadre. Ei ca nu, ca ar fi bolnav, ar avea sindromul de hiperactivitate...

Atat de idioti sunt profesorii, nu isi dau seama ca e plictisitor pt un copil sa stea cuminte la ora, cand nu intelege nimic? Copil de 7 ani, cu atat de multe schimbari pana la varsta asta. De fapt isi dau seama, dar nu au chef sa isi faca treaba.

Dupa 6 luni in Germania(acum imi laud copilul, dar asta e)- a fost singurul din clasa care la mai multe lucrari- inclusiv la germana, a obtinut punctajul maxim.
Am luat-o pe partea cealalta. L-am ascultat si pe el, spunea ca se plictiseste in ore. De mai multe ori , dupa ce se juca in timpul orelor, l-au scos la tabla profesorii, fara probleme a putut sa explice tot ce s-a predat, plus, cu obraznicie (care pt el nu era obraznicie ci purul adevar)... a intrebat de ce e nevoie de o ora intreaga pt predarea unor lucruri pe care el le-a priceput in 5 minute...
El continua sa deranjeze orele, iar invatatoarea, care a avut nevoie de cateva luni sa isi dea seama ca nu e un coopil rau... ne-a recomandat sa mergem sa il testam, ca ar fi supradotat, si ca ar fi bine sa sara clasa a cincea,...
pai, la 9 ani si 9 luni sa il bagam intr-a sasea deja?

Acum in august a inceput clasa a cincea cu 9 ani si 9 luni...
are deja un 1 la matematica, ceea ce ne-a bucurat enorm (aici notele sunt de la 1 la 6, 1 fiind cea mai buna)

Darne-a sunat diriginta, sapt viitoare avem o ora de discutii. Diriginta habar nu are ca copilul e de numai 2 ani in Germania, ca luat-o de la zero cu totul, si a intrat la gimnaziu.
Sad Copilul se joaca in timpul orelor, nu are chef sa asculte... Stiu, aici nu face bine, insa profesorii pentru ce sunt pusi acolo, sa stea pur si simplu in fata clasei si sa vorbeasca singuri???

(Sistemul asta e prost tare, copiii sunt separati la terminarea clasei a patra. Cei care au note bune merg la gimnaziu apoi mai departe si au dreptul sa dea bacalaureatul, cei care sunt mai putin buni merg la "Realschule" si fac 10 clase, dupa care fff greu mai e sa termine liceul, si cei slabi merg la scoli de doi bani, unde termina 9 clase si se alege praful de ei.
Victor a primit recomandare de gimnaziu, iar acum vine o profesoara care nu are chef si nu e in stare sa tina 17 copii sub papuc si imi spune (la telefon, si clar, dfara sa stie absolut nimic despre copil sau despre noi-)ca nu stie ea cum a ajuns copilul la gimnaziu...
Abia astept sa stam de vorba cu ea saptamana viitoare. Am lucrat si eu in invatamant, dar la noi nu exista sa plece profesorul din clasa , iar in caietele copiilor sa nu fie nici macar un rand scris...
Nu spun ca nu sunt si copiii de vina, dar la varsta asta mai trebuie supravegheati si impinsi de la spate.

O mare porcarie mai e si faptul ca aici, in loc sa se ocupe si de copiii buni, invatatorii si profesorii trag tare cu cei mai slabi. Se lucreaza mult cu cei care nu pot, iar cei buni stau si se plictisesc in clase... De asta se plang foarte multi parinti... De vorbit se vorbeste la toate sedintele despre munca individuala... cu fiecare copil faci atat cat poate. numai ca asta se face in cazul celor slabi.

mai spun ceva, si inchei romanul
Foarte raspandite in randul elevilor de aici sunt doua boli... Sindromul de hiperactivitate- nu zic ca nu ar fi, am citit destul despre asta, insa eu cred ca boala e de fapt a profesorului, si se cheama LENE...
iar a doua e LRS- (Lese-Rechtschreibschwäche)- greutati la citit si scris. E incredibil cat de multi copii sufera aici de boala asta... Si cate medicamente baga doctorii si parintii in bietii copii. un caz-doua, or fi, insa,,, eu , ca parinte as sta macar cate o ora pe zi langa copil, si am citi si scrie impreuna.
Aici se pune rapid diagnosticul, si.. se taie craca de sub picioare. Viitorul copilului e hortarat de niste incompetenti.

Acum vad cat am scris... nici nu stiu daca citeste cineva... dar m-am descarcat Sad[b]
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Ne bem cafeaua impreuna!(2) - Pagina 23 Empty Re: Ne bem cafeaua impreuna!(2)

Mesaj Scris de Giobsy Mar 15 Sept 2009, 3:40 pm

Pai credeam ca doar in Romania "Tara te vrea prost".
Experiente asemanatoare traim cu totii.
Si acum imi permit un sfat pt. mamicile care vor sa duca mici atentii doamnelor la gradi: nu duceti ce aveti de dus odata cu ceilalti parinti. Lasati-le putin timp (cateva zile)doamnelor educatoare sa afle care si al cui copil este, sa vada de ce e in stare, sa puteti avea o discutie despre copilul dvs. in timp ce inmanati mica atentie. Asa veti fi tinute minte si se va vedea ca va intereseaza ce face copilul. Importante sunt si ingrijitoarele de la gradi, mai ales daca este un copil mic-ele il vor ajuta in primele zile sa manance, sa se imbrace si probabil il vor lua si in brate atunci cand va plange dupa mama.
Tin sa precizez ca nu lucrez in sistem, dar fetita mea (care are acum 17 ani) a fost la gradinita cu orar prelungit de la 2 ani si jumatate. Am fost foarte multumita de tot ce a invatat acolo. La gradi a facut primele ore de engleza, (acum este eleva in clasa a 11-a la o clasa unde se studiaza intensiv limba engleza) iar in clasa a 9-a a luat locul III la Nationala de Engleza.
Cand vine acasa in vacante, merge cu mare placere la gradi sa le vada pe doamnele educatoare.
Despre "primirea calduroasa" pe care a avut-o la liceul din orasul resedinta de judet o sa va povestesc alta data. Important este ca a demonstrat ca merita din plin locul pe care il ocupa acolo. Va imbratisez mamici, si nu uitati sa le spuneti copiilor ca ii iubiti si sa-i incurajati mereu.
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Ne bem cafeaua impreuna!(2) - Pagina 23 Empty Re: Ne bem cafeaua impreuna!(2)

Mesaj Scris de livia1981 Mar 15 Sept 2009, 4:34 pm

Admina nu mai stiu de pe ce site am copiat reteta ca nu mai gasesc acum, dar asta e:
"1l suc de catina obtinut din 2 kg de catina data prin storcatorul de rosii
1,5kg de zahar. Sucul obtinut se pune cu zaharul intr-un vas si se amesteca de 4-5 ori pe zi pana se topeste zaharul. "
N-am gasit nici azi catina Neutral in schimb am vazut la cineva in gradina. Nu ma pot duce sa cer la om, dar ma gandeam ca poate gasesc pe la padure, ca tot e sezonul cand se coace catina. Incerc si in padure si daca nu gasesc nici asa, atunci o sa te rog sa-mi iei tu.
Fetele din Tm daca vedeti pe undeva fructe de catina in piete va rog sa-mi spuneti. Flowers
Mihaela no comment, am crezut ca doar in Romania se intampla nedreptati, aici copii sunt separati de clasa sociala, prea putini copii buni si fara bani ajung undeva/cineva.


M-ati speriat cu gradinitele, cresele. Chiar asa se procedeaza mai nou, numai cu flori si cadouri se ocupa de copii? Shocked Off deja mi-e groaza, pt ca timpul trece repede si acusi trebuie sa mergem si noi. Neutral
livia1981
livia1981
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 664
Varsta : 43
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 09/11/2008

Sus In jos

Ne bem cafeaua impreuna!(2) - Pagina 23 Empty Re: Ne bem cafeaua impreuna!(2)

Mesaj Scris de Clio_Ela Mar 15 Sept 2009, 5:48 pm

livia1981 a scris:
Mihaela no comment, am crezut ca doar in Romania se intampla nedreptati, aici copii sunt separati de clasa sociala, prea putini copii buni si fara bani ajung undeva/cineva.
Neutral

cand e vorba de clasa sociala nu se intampla decat rar ca din lipsa banilor sa nu poatea studia un copil bun. Un copil care poate si vrea sa invete, oricat de sarac ar fi,are sanse mari sa o faca.Dar asta inseamna si ff mult interes din partea parintilor. Daca ar fi dupa profesori Sad chiar si cei buni ar merge mai mult inapoi decat inainte.
In ceea ce priveste clasa sociala... de fapt chiar asta e problema mare aici, copiii celor care nu lucreaza sunt de fapt avantajati... Cei care lucreaza platesc sute de euro pe luna la scoala sau gradi -pt cateva ore de program prelungit, in timp ce copiii celor care nu au loc de munca si care oricum sunt acasa si nu au nevoie sa dea copiii la progr. prelungit... culmea, ei au locuri gratis. De, stat social... )

Ce m-a mirat la inceput aici, a fost faptul ca nu intereseaza pe cei de la scoala ce sunt si unde lucreaza parintii copilului. La scoala copiii sunt egali, nu cain Ro., ala e copilul domnului doctor cutare si ala e al tipei care e somera de nu stiu cand... Daca sunt probleme, sunt parintii chemati la scoala, si abia atunci vede profesorul cu cine are de-a face. De multe ori se trezesc in oala cu "rai" si aia din familii bune... Dar mai bine asa, pt ca dupa cateva discutii cu parintii, isi da seama si proful cu cine are de-a face.
So... avantaje si dezavantaje...
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Ne bem cafeaua impreuna!(2) - Pagina 23 Empty Re: Ne bem cafeaua impreuna!(2)

Mesaj Scris de tomari Mar 15 Sept 2009, 7:15 pm

Admina [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] despre catina
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Ne bem cafeaua impreuna!(2) - Pagina 23 Empty Re: Ne bem cafeaua impreuna!(2)

Mesaj Scris de Armeana Mier 16 Sept 2009, 8:59 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Armeana
Armeana
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 188
Localizare : Alba iulia
Data de inscriere : 20/07/2009

Sus In jos

Ne bem cafeaua impreuna!(2) - Pagina 23 Empty Re: Ne bem cafeaua impreuna!(2)

Mesaj Scris de geany Mier 16 Sept 2009, 9:38 am

Eu servesc acum cafeaua cu voi. coffee

Citisem supararea Elei, desi prietenul meu este profesor aici, ii dau dreptate si pe cealalta parte i-o iau inapoi. Suspect Aici un profesor, vine de la scoala si continua acasa munca, nu are un wekend liber, nu are o vacanta de pe timpul anului decat ceva din vacanta de vara. Si pentru multi care suna neadevarat, chiar este adevarat. In aceste scoli nu exista acele cataloage tipice scolilor romanesti, ci aici sunt in genul registrelor, unde profesorii de genul celor despre care vorbeste Ela, "uita" ca trebuie trecuti absentii, note si asa mai departe, iar la sfarsit de semestru, in loc sa fie usurel de numarat si notat, trebuie umblat dupa fiecare in parte sa-ti dea lista cu ce ar fi trebui sa noteze peste an. La fel aici nu sunt carnete de note, acele carnete clasice, care cereau mereu notele semnate de catre parinti, aici nici macar copiii nu stiu ce note au pe parcursul anului daca nu-si noteaza singuri undeva. Apoi scuza-ma Ela, tu vorbesti din experienta copilului tau (elevul victima) si eu vorbesc de prietenul meu (profesorul). Copilul tau intreaba mai mult sau mai putin obraznic de ce e nevoie de o ora pentru o lectie priceputa de el in 5 minute...1. pentru ca nu toti copiii sunt la fel de ageri 2. pentru ca programa asa prevede pentru acea ora. Spuneai ca aici se ocupa foarte mult de copiii mai slabi, iti spun si de ce in cazul in care nu stii, daca se da o lucrare, un test sau o teza, daca numarul elevilor cu note mici depaseste numarul celorlalti profesorul este invitat in biroul directorului sa dea explicatii. Intotdeauna trebuie sa corespunda unor procente pentru a NU trebui da nas in nas cu directorul la fiecare lucrare.
Si ca m-am intins prea mult si cine nu a auzit de asa ceva e plictiseala curata Rolling Eyes revenim la alte probleme de sezon. As vrea si eu o reteta probata acasa si care a dat si rezultat, ceva impotriva tusei. Am "bucuria" de a detine o tuse care simt ca porneste din gat si nu de la plaman, este seaca si ma incec, deoarece am senzatia ca sunt stransa de gat affraid Ati folosit ceva, a dat rezultat, imi impartasiti si mie tratamentul daca se poate homeopat este de preferat.
Va doresc o zi frumoasa, iar daca nu e vremea, faceti-va singure ziua frumoasa prin creativitate, voi incerca si eu la fel boo taie
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Ne bem cafeaua impreuna!(2) - Pagina 23 Empty Re: Ne bem cafeaua impreuna!(2)

Mesaj Scris de diada Mier 16 Sept 2009, 11:43 am

tratament impotriva tusei: eu stiam asa, o ridiche neagra, scobita, pus zahar in ea si ii bei siropul cand se lasa, sau in loc de ridiche, cartof!

sanatate!

of, si eu sunt racita... zid

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua impreuna!(2) - Pagina 23 Empty Re: Ne bem cafeaua impreuna!(2)

Mesaj Scris de geany Mier 16 Sept 2009, 12:44 pm

Multumesc diada, pai ridiche neagra nu am vazut inca, dar cartof chiar am in casa,,, cum trebuie sa fac, sa scobesc acel cartof si sa pun zahar in el?sau? Shocked
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Ne bem cafeaua impreuna!(2) - Pagina 23 Empty Re: Ne bem cafeaua impreuna!(2)

Mesaj Scris de diada Mier 16 Sept 2009, 2:24 pm

tai cartoful in doua, scobesti putin (adica nici pana la coaja, sa mai ramana pulpa, sa aiba din ce iesi siropul), pui zahar. Ar trebui sa-si lase sirop in cateva ore. Eu puneam seara si dimineata era sirop in loc de zahar, numai ca eu am cam facut cu ridiche...

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua impreuna!(2) - Pagina 23 Empty Re: Ne bem cafeaua impreuna!(2)

Mesaj Scris de geany Mier 16 Sept 2009, 3:06 pm

Na ... multumesc inca o data, am sa pun si eu deseara, ca altfel merg din 10 in 10 minute sa vad daca s-a facut sirop rade
kiss
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Ne bem cafeaua impreuna!(2) - Pagina 23 Empty Re: Ne bem cafeaua impreuna!(2)

Mesaj Scris de aisha Mier 16 Sept 2009, 3:36 pm

Recomand cu caldura celor care au probleme ale aparatului respirator (tuse, bronsite, etc) aparatul Salin. Face minuni si pt cei mari si pt cei mici! Va spun asta din proprie experienta. Intotdeauna in perioada rece, pe timp de noapte, la noi merge aparatul non-stop. Din cate am inteles se poate comanda si on-line: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sanatate si o zi buna tuturor! flower
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua impreuna!(2) - Pagina 23 Empty Re: Ne bem cafeaua impreuna!(2)

Mesaj Scris de Clio_Ela Mier 16 Sept 2009, 3:41 pm

Si eu vin la cafea !!!

Azi am tras ca un catar, una din colege e in concediu de odihna, cealalta in medical, iar directoarea isi renoveaza bucataria si si-aluat liber... Asa ca azi am fost calul de bataie... Pauza de masa nu am facut, abia acum mi-am luat o prajiturica si o cafea. O jumatate de ora va citesc, vad ce frumuseti ati mai lucrat, Smile apoi imi termin treaba aici.
Raceala mi-a trecut, dar acum a venit alta "buba".. alergie Sad am o mutricica de adolescent cu fatza rosie Sad
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Ne bem cafeaua impreuna!(2) - Pagina 23 Empty Re: Ne bem cafeaua impreuna!(2)

Mesaj Scris de MihaelaT Mier 16 Sept 2009, 4:14 pm

Salutare, salutare!
Urez mult succes prescolarilor si scolarilor si la sfarsitul anului scolar sa se vada roadele muncii de peste an. kiss
Diana abia a asteptat sa-si revada colegii, cu doamna s-a tot intalnit ca-i vecina mamei si "mama mea a doua"(ea ma trezea dimineata cand eram clasa I si tot ea mai vedea de mine cand ai mei erau la serviciu). In prima zi a fost doar festivitatea de deschidere unde s-a dus cu bona ca si eu eram la festivitate, dar la scoala.
Ieri s-au jucat, au pictat tablou de vacanta si-au invatat un pic dintr-o poezie. Mi-a povestit ca a pictat marea si ca mai pictase un triunghi care reprezenta un acoperis de biserica vazuta la distanta, ca a vrut sa se picteze pe ea, pe plaja dar facuse cercul pt cap prea mare si atunci a zis ca-i bun si-un colac, doar e la mare. Smile
Azi, au facut si-o fisa la mate, au colorat si-au cantat si e foarte bucuroasa ca a reinceput gradinita.
Dupa program e musai sa stam o ora prin curtea gradinitei sa se joace cu colegii, sa se dea pe leagan sau tobogan...cel putin cat e cald sa mai profitam de statul afara.
Eu mi-am revazut elevii care au mai crescut in vacanta asta dar si care n-au pus mana pe nimic de au uitat si ce-i substantivul...asa ca i-am pus la treaba ca-s a IV-a si au multa materie.

Citeam ce ati scris mai sus...la noi, la gradi nu se poarta treaba cu plasuta, cadourile se fac la comun de Craciun, 8 Martie si la sfarsit de an scolar.
Eu am o problema cu astea...nu-mi place sa primesc cadouri, nu stiu sa zic de ce, dar pur si simplu nu-mi place...treaba mi-o fac la fel de bine si fara cadou.Primesc doar flori si chiar ma bucur ca nu am primit pachete si pachetelede la elevii ce-i am acu'.
Se mai poarta si aici datul banilor in loc de cadou ca nu stiu ce sa cumpere parintii...partea asta cu plicul chiar ma face sa ma simt ca dracu(scuzati expresia). Am patit acu' vreo trei sa mi se intinda un buchet de flori si plicul...eu nu, ei da, eu nu, ei da...parca eram in filmele cu Stan si Bran.

Si aici trebuie sa te ocupi mai mult de elevii slabi, nu doar in Germania si se practica mult munca diferentiata. Sa nu mai vorbesc de copiii cu CES unde e nevoie de alta programa, de trimis la psiholog, trebuie sa-l intelgi si sa-i oferi ajutor, sa-i explici parintelui ca fiul/fiica lui chiar are nevoie de ajutor. Sunt parinti care nu vor sa recunoasca ca al lor copil chiar are probleme si in cazul acesta "muncesti" si cu parintele.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Ne bem cafeaua impreuna!(2) - Pagina 23 Empty Re: Ne bem cafeaua impreuna!(2)

Mesaj Scris de diada Mier 16 Sept 2009, 4:27 pm

chiar vorbeam azi cu o prietena, asa imi zicea si ea, ca era foarte atenta cu ele, mereu le dadea ceva la femeile de la cresa... pai chiar nu inteleg de ce trebuie? ma rog, al meu este si micut, cate ceva o sa le scap si eu.... dar, daca imi permiteam ii puneam bona si gata! ce atatea atentii.... ma rog, si eu imi fac treaba si nu astept de la nimeni sa-mi dea ceva, primesc salariu pentru asta si atat. Si eu m-as simti prost sa-mi dea cineva pachetel, de bani nu mai zic! te inteleg perfect Mihaela

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ne bem cafeaua impreuna!(2) - Pagina 23 Empty Re: Ne bem cafeaua impreuna!(2)

Mesaj Scris de Clio_Ela Mier 16 Sept 2009, 5:26 pm

Pentru invatatoare si profesoare facem si noi cadou de ziua de nastere si de sarbatori, dar un cadou din partea clasei. Cand e un astfel de cadou, sunt convinsa ca parintii il fac cu drag, si nu din obligatie. Smile

Aici, cel mai potrivit cadou ( de ziua de nastere sau cu alta ocazie, pe langa un buchet de flori e un bon valoric luat de la un magazni anume. Astfel, cadourisitul isi ia ce vrea sau ce are nevoie. Eu, de ex, de la colegele de serviciu am primit un bon pt Ikea.

MihaelaT, eu inteleg perfect cum e treaba cu munca in plus cu elevii cu nevoie speciale, si apreciez foarte mult efortul depus de invatatori si profesori.
Si asta trebuie facut, nu cred ca am spus ca sunt impotriva...
E nevoie, fara asta ar fi si mai multi analfabeti...

Eu ma plangeam ca in timp ce cu elevii cu probleme se lucreaza, ceilalti sunt "lasati in boii lor", sa se uite pe pereti...
In cazul nostru - deci nu generalizez- nu li se da nimic de facut, e normal ca la varsta asta sa te joci daca nu ai nici o sarcina... Iar daca se joaca, sunt pedepsiti sau parintii sunt imediat luati la intrebari.
Acum ma aprind, si va rog sa nu va suparati...

Scria Geany mai devreme despre conditiile in care lucreaza cei din invatamant, ca nu au sf de sapt, ca nu au cataloage, ca nu au vacante. Sunt atat de multi care nu au sf de sapt... medici, militari, politisti, vanzatori, mai stiu eu care... Asta nu e o "scuza" pentru nimeni.
Informaticianul -administrator de server din mari institutii, de cultura, de invatamant, de care or fi- e trezit noaptea la 3 sa i se spuna ca nu functioneaza pagina, sau cine stie ce probleme. O rezolva atunci, si a doua zi merge la serviciu si isi vede mai departe de treaba.

Fiecare meserie are stress si toti avem responsabilitati, mai mari sau mai mici. Noi am ales sa facem ceva, eu spun ca nu trebuie ca problemele private ( si aici intra si prea putinul timp liber pe care il avem uneori) sa afecteze pe cei carora suntem platiti sa le oferim niste servicii. Nu trebuie sa cautam mereu "scuze"...

Si daca vb de conditiile celor din invatamant... pai, in Romania e jale mare. Cadrele didactice din Ro au conditii mult mai dure decat cei de aici... in fine, nu ma intind, ca nu despre asta e vorba.
Dar consider ca in Romania muncesc de o suta de ori mai mult cei din invatamant. (Si nici macar nu sunt platiti pentru asta... salariul e chiar de mizerie, am in familie profesori, stiu cum e)

Mi-am ales o meserie, o fac cu drag si daca am chemare- mai ales in cazul celor din invatamant- ori nu o fac deloc.
Iar cu "sunt chemat la director sa dau socoteala"... nu sunt deloc de acord.
Cum vine asta, imi indeplinesc atributiile, altfel sunt chemat la director???????????
Nu trebuie sa isi faca fiecare treaba?
Imi fac treaba ca sa nu fiu certat... Mai suntem copii???????????
Asta era pe vremuri, sa muncesti de frica...

Mai spunea Geany ca sunt suparata... pai, sunt suparata si pe buna dreptate.
Cand un copil se joaca in ore, clar, si eu as suna acasa, si as vorbi cu parintii. Sunt intru totul de acord cu asta.
Dar nu as avea indrazneala sa jignesc spunand ca nu stiu cum a ajuns copilul la gimnaziu. Mai ales cand stiu bine care sunt conditiile intrarii la gimnaziu.
Asta e problema mea mare...
In rest, vorbeam despre sistem... mi-am exprimat doar parerea...

Ma intorc la munca mea... Smile nu ma cearta nimeni, dar daca nu imi fac trebusoarele azi, trebuie sa stau zilele viitoare mai mult, si tot mi le termin. Asa ca, mai bine azi Smile
Daca o lungesc prea tare si supar, sa imi spuneti, fetelor, si altadata ... replicile pe privat... (desi aici la cafea venim cu problemutele noastre... de toate felurile)
Clio_Ela
Clio_Ela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1303
Varsta : 48
Localizare : intre optimisti
Data de inscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Ne bem cafeaua impreuna!(2) - Pagina 23 Empty Re: Ne bem cafeaua impreuna!(2)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 23 din 30 Înapoi  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 26 ... 30  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB