Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I EmptyAstazi la 8:46 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I EmptyIeri la 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I

+9
anomyss
MihaelaT
Admina
valentina_d1986
marabr
aidil
Gianina4ever
ismi3ismi
tinap
13 participanți

In jos

Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I Empty Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I

Mesaj Scris de tinap Mier 15 Feb 2012, 12:12 am

Poze pentru inspiratie:American quilts:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I Empty Re: Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I

Mesaj Scris de ismi3ismi Mier 15 Feb 2012, 12:29 am

waw,ce frumoase sunt!!asta e ,deja,arta!
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I Empty Re: Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I

Mesaj Scris de Gianina4ever Mier 15 Feb 2012, 12:38 am

Da,munca muuulta...
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I Empty Re: Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I

Mesaj Scris de tinap Mier 15 Feb 2012, 12:49 am

Da,Geanina,e multa munca si talent.Primele 15 sint Amish Quils,facute de amish(societate americana religioasa,nu folosesc curentul electric,masina..oameni minunati de fapt).Amish Quils sin renumite,dar si scuuuupe..De exemplu,a 3-a de sus,cea bleo e $ 1350.Am vazut si de $ 2200$,mie nu mi-a placut,de asta nici -am postat-o.Cea mai ieftina 870$.Cele cu aplicatii 1320$..
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I Empty Re: Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I

Mesaj Scris de Gianina4ever Mier 15 Feb 2012, 1:00 am

Wow,ce preturi!iti dai seama cate luni de munca numai la unul...
Stiu ce inseamna amish,am mai citit despre ei...poate sunt mai fericiti asa.."primitivi"...
Multumim! kiss
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I Empty Re: Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I

Mesaj Scris de aidil Mier 15 Feb 2012, 8:24 am

Nici nu vreau sa ma gandesc ce inseamna sa cosi asa ceva fara curent electric...
In copilarie am cunoscut niste maicute, surori, care coseau plapumi, invatasera in manastire. Coseau la masina doar pe margine, unde se unea fata cu dosul, restul era cusut de mana. Trasau cu creta modelul dupa sabloane si apoi avea lucru de mana - quilt - cat cuprinde. In interior era lana, care se aseza uniform foarte greu si toata lucrarea era prinsa intr-un gherghef urias. Coseau foarte frumos, dar era teribil de greu, se tot toteau in jurul gherghefului...Rezultatul era insa fascinant.
Chiar ca munca de chinez batran, sau de roman oropsit!
Va doresc o zi excelenta!
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I Empty Re: Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I

Mesaj Scris de marabr Mier 15 Feb 2012, 9:33 am

ff frumoase modelele! poate voi incerca si eu, dar cred ca tb sa imi fac spatiu ptr asa dimensiuni
marabr
marabr
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 850
Localizare : baragan
Data de inscriere : 18/01/2010

http://fmbijoux.blogspot.com/

Sus In jos

Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I Empty Re: Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I

Mesaj Scris de valentina_d1986 Mier 15 Feb 2012, 9:52 am

uau.....ce poate iesi din mana unor oameni atat de talentati..oare cat le ia sa faca o astfel de cuvertura?
valentina_d1986
valentina_d1986
helper
helper

Numarul mesajelor : 38
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 27/04/2010

Sus In jos

Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I Empty Re: Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I

Mesaj Scris de tinap Mier 15 Feb 2012, 11:28 am

aidil, nici nu m-am gindit ca de fapt amish quilts sint lucrate de mana...Asa este,e migaleala multa,acum nu ma mai mir de ce sint atit de scumpe!
Aceste quils sint traditionale in America si sint foarte pretuite,se mostenesc din generatie in generatie,devin "family heirloom".Cele care se vind in magazin sint facute in serie,de fabrica,sint mult mai ieftine(80-200$) dar pentru un cunoscator cele de mana sint foarte apreciate.Mie imi plac foarte mult si cele cumparate,sint bumbac 100% si materialul si umplutura,sint grele,mi-am luat si eu 3-4,pentru fete,intr-o zi o sa le postez,sint sus pe sifonier,in pachetul original+sapun+naftalina.
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I Empty Re: Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I

Mesaj Scris de Gianina4ever Mier 15 Feb 2012, 11:34 am

Are si sotul o matusa care sta aproape de noi ce face plapumi asa cum zice aidil...are un gherghef cat camera... kiss
Nu neaparat sa fie facute total la mana amish quilt...sigur au masini vechi de cusut...oricum sunt tare frumoase...
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I Empty Re: Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I

Mesaj Scris de aidil Mier 15 Feb 2012, 11:47 am

Pur si simplu m-am indragostit de lucrarile astea, dar de mana nu cred ca voi lucra. Daca ma gandesc ca eu inca mai adun de prin casa caroci fara capac, zid atunci ori mai aman proiectele, ori le fac si le tin pentru zile de sarbatoare, adica mai mult in sifonier cu multa naftalina, cum bine spui.
Da', pe de alta parte mi-ar parea rau sa nu ma bucur de ele Smile . Mai ramane si varianta unor quilturi mai simple, fara materiale prea scumpe, ca sa nu-mi para rau pe urma.
Sigur ca s-ar mai putea coase si la masini mecanice, dar tot ramane o treaba grea pedalatul.
Maicutele de care vorbesc aveau o camera in care doar asta faceau, ghergheful respectiv ocupa toata camera.
In fine, lucrurile manuale vor fi intotdeauna apreciate si vor avea mereu un sarm aparte.
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I Empty Re: Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I

Mesaj Scris de tinap Mier 15 Feb 2012, 2:10 pm

aidil,eu zic sa incepem cu una mica,de pus pe perete,asa capatam experienta,si apoi incepem ceva mai mare,cu materiale de calitate,care nu ies culorile.Geanina ai dreptate sint si masini de cusut ne-electrice,bunica avea una singer,cred ca si fosta soacra inca are una,mia zis ca daca vreau s-o iau,dar ce sa fac cu ea???

Rose Quilts:[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][img][/img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Peisagistic quilts,pentru decor:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si cam ca asta am eu una,+2 fete perna de serie,99$[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I Empty Re: Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I

Mesaj Scris de Gianina4ever Mier 15 Feb 2012, 2:14 pm

Tinap,vrei sa ne imbolnavesti... rade
Eu masina veche am,cu pedala,nu electrica si fac cum pot...
Aidil,incepi cu blocuri simple,apoi treci la lucruri mai complexe... wink
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I Empty Re: Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I

Mesaj Scris de tinap Mier 15 Feb 2012, 6:43 pm

Eu cred ca poti sa lucrezi foarte bine si cu masina mecanica,important e ca tu sa te pricepi.Uite,am pozat si eu quilturile mele,cumparate ,de serie,nu handmade,nu-mi permit,dar mie imi plac foarte mult,una e identica cu ultima din postarea anterioara,nu e din bucatele,dar celelelte 2 sint din bucatele de material.[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ultima am pozat punga de la fata de perna,caci quiltul e bagat undeva greu de scos,se vede pe hirtie cum este,in mijloc si bordura este din bucatele de material,iar garofitele sint brodate.
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I Empty Re: Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I

Mesaj Scris de Admina Mier 15 Feb 2012, 8:03 pm

Tina, am sa despart acest subiect, deoarece nu vrem sa amestecam pozele pentru inspiratie cu creatiile. Noul subiect va fi cu poze de inspiratie, decoratiuni interioare, unde se incadreaza si quilt-ul.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I Empty Re: Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I

Mesaj Scris de MihaelaT Mier 15 Feb 2012, 9:55 pm

Frumoase-s toate, dar asta-mi place grozav. love
tinap a scris:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I Empty buna

Mesaj Scris de anomyss Vin 17 Feb 2012, 3:34 pm

frumoase lenjerii
sunt pe fuga dar am sa postez si eu niste lenjerii lucrate in mare parte manual
anomyss
anomyss
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 20
Varsta : 36
Localizare : botosani
Data de inscriere : 30/07/2011

Sus In jos

Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I Empty Re: Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I

Mesaj Scris de Gianina4ever Vin 17 Feb 2012, 4:27 pm

Si pozele unde-s?
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I Empty Re: Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I

Mesaj Scris de ancabanu Sam 18 Feb 2012, 9:10 am

Sunt fenomenale aceste poze cu quilturi!!! E de admirat rabdarea si daruirea celor care fac astfel de opere de arta!!!
ancabanu
ancabanu
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 363
Varsta : 38
Localizare : Onesti, Bacau
Data de inscriere : 12/01/2012

Sus In jos

Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I Empty Re: Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I

Mesaj Scris de Admina Joi 23 Feb 2012, 8:33 pm

Perne: rade
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I Empty Re: Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I

Mesaj Scris de Gabiuta Joi 23 Feb 2012, 10:02 pm

rade rade rade hai ca sunt grozave!
Gabiuta
Gabiuta
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1072
Varsta : 72
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/02/2010

Sus In jos

Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I Empty Re: Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I

Mesaj Scris de aidil Vin 24 Feb 2012, 8:45 am

Chiar ca m-ai facut sa rad!
aplauze
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I Empty Re: Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I

Mesaj Scris de canadianca50 Vin 24 Feb 2012, 9:29 am

mortale , pernele !
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I Empty Re: Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Lun 19 Noi 2012, 2:50 pm

cateva poze pentru inspiratie ca tot vin sarbatorile

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
un bradut origami aici

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I Empty Re: Poze de inspiratie, diverse decoratiuni interioare I

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB