Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Jucarii crosetate
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 25 EmptyIeri la 11:23 am Scris de vlad_mom

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 25 EmptyIeri la 8:18 am Scris de Dorulet

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 25 EmptyVin 17 Mai 2024, 12:08 am Scris de vlad_mom

» Din materiale reciclabile 6
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 25 EmptyVin 17 Mai 2024, 12:00 am Scris de vlad_mom

» Bijuterii din sarma 9
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 25 EmptyJoi 16 Mai 2024, 9:30 pm Scris de LRodica

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 25 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Florile din gradina mea(2)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 25 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 25 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 25 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 25 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 25 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 25 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 25 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 25 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 25 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 25 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 25 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 25 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 25 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 25 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia


Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5

+61
rivka
chis maria
pascalov
cris_io_mat
melus
veronica.l
creanga22
mariaz_09
obanceacristina
marabr
Angela2011
violetas
Angelica18
roxy29
kaaty
iedutu
danielabordei
ivanoiuadela9
koky
danabarbu2007
marina40
marya222006
MihaelaT
AnaMariaL
gabyd
virginia
Ana Maria
oanapip
georgeta.prnic
denis21
fizicuta
gretty
auricaco
Serban Valentina
dorina64
emi
mb09
tinap
cld
Octa75
Mariana1992
mihamihaela
dorinamisov
anasia
emmancita
samo99ro
kitty_1973
danniela
myky7robc
cozma felicia
iuliana72
rucsy
firicel
dadina
GinaP
kmn
mykya
SilviaDumitrescu
geo
romaya
crina68
65 participanți

Pagina 25 din 30 Înapoi  1 ... 14 ... 24, 25, 26 ... 30  Urmatorul

In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5

Mesaj Scris de GinaP Joi 23 Feb 2012, 9:43 am

anasia a scris:gina, ca sa incapa mana , la cele lucrate raglan, cand se incheie p brat, se face in lant de cateva ochiuri (5-10 sau mai multe) care sa uneasca marginile si sa largeasca astfel rascroitura; nu se uneste direct portiunea pt maneci (daca cere mai mare rascroiala);
Eu vazusem la Crina ca se incheia direct, fara ochiuri, cu toate ca si eu ma gandeam la varianta ta.
Ma pun acum pe treaba si va dau de veste ce si cum. hug

L.E. - cred ca va trebui sa stric mult mai mult. Linia manecilor nu cade perpendicular pe decolteu, vine mai pe umeri, mai lasata. Nu sunt sigura unde am gresit zid Cand o sa scap odata de raglanul asta voi fi cea mai fericita persoana de pe suprafata pamantului!
Vreau sa am decolteul ca in poza, nu vreau sa fie mai pe gat. Mai pun odata poza si astept cu nerabdare ideile voastre
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
Crina, lui Codru cat ii vine de mare decolteul asta?


Ultima editare efectuata de catre GinaP in Joi 23 Feb 2012, 10:48 am, editata de 2 ori
GinaP
GinaP
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 494
Varsta : 40
Localizare : Caras-Severin
Data de inscriere : 02/01/2012

http://thingsheartmade.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5

Mesaj Scris de myky7robc Joi 23 Feb 2012, 10:30 am

anasia are dreptate si eu fac asa, adica adaug in functie de fir cateva ochiuri la subtiori, chiar daca lucrez rochite pt copii, ca ii da lejeritate un pic si astfel nu trage nici spatele nici fata.
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5

Mesaj Scris de danniela Joi 23 Feb 2012, 10:48 am

Gina, nu cumva ai pus prea multi ochi??? Dau si eu cu parerea!!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5

Mesaj Scris de GinaP Joi 23 Feb 2012, 10:52 am

Posibil, nu stiu. Mie mi s-a parut ca varianta Crinei are decolteul mai mic decat originalul si am pus mai multe ochiuri decat ea la maneci. Si de aici tot necazul meu, ca nu mai pot urma exact pasii ei. Trebuie sa fac altfel inmultirea si necazu' e ca nu imi pot da seama daca e bine sau rau decat dupa ce am facut aproape tot si apoi trebuie sa stric si tot asa. Dar am zis ca fac rochia asta, intr-un fel sau altul, orice-ar fi.
GinaP
GinaP
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 494
Varsta : 40
Localizare : Caras-Severin
Data de inscriere : 02/01/2012

http://thingsheartmade.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5

Mesaj Scris de crina68 Joi 23 Feb 2012, 11:21 am

Ginuțo, tu ,de fapt,ai experimentat!
Dacă voiai decolteul mai mare,trebuia,poate să mergi pe cel în V.
Eu,fiind o pasionată a raglanului(fetele știu),am citit și băgat la sertărașe tot ce am aflat din experiența lor( că de aia le iubesc).
Ce mi-a rămas mie înrădăcinat, este faptul că totul se face proporțional:adică, mâneca jumătate din față sau spate.
Mie îmi plac mânecile lărguțe(subțiază siluetu*,vezi și bufantele sunt cu avantaj) și mai trișez,și pun la mâneca ochiuri,dar ffff puține.
Baftă la adaptat!

_________________
Trei lucruri arata caracterul unui om: cartile, prietenii si cadourile.
(Horace, Epistolele)

If I had no sense of humor, I would long ago have committed suicide. – Mohandas Gandhi
crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2519
Localizare : Baragan
Data de inscriere : 25/01/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5

Mesaj Scris de GinaP Joi 23 Feb 2012, 11:31 am

Crina, nu vreau un decolteu prea mare, ca nu am ce baga in el Smile , numai ca la al tau mi s-a parut ca vine prea pe gat; acu' daca nu vedem pe model nu imi dau seama cum vine defapt. Si maneca nu o vrea larga, ca sunt slaba si imi placea asa mai mulata. Offff, grea mai sunt de cap...si incapatanata - eu vreau raglan si vreau sa iasa ca in poza...intrebarea e: se poate????
GinaP
GinaP
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 494
Varsta : 40
Localizare : Caras-Severin
Data de inscriere : 02/01/2012

http://thingsheartmade.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5

Mesaj Scris de myky7robc Joi 23 Feb 2012, 11:33 am

crina, iubita, dar catelusul de la avatar mai preia din muncile tale scolaresti? rade
am bagat si eu la cerebelosul, ca maneca e jumatate din fata, adica treimea a treia din totalul ochiurilor se imparte la doi pt cele doua maneci, da?
si inca ceva sa nu te aud cu siluetul, ca daca tu te plangi, care arati ca la modeling, eu ce sa mai zic, ca am iesit de mult din dimensiunile normale?
deja intru intr-o depresie si asta numa' ,,din cauza de tine", care va sa zica, nu? pupi pupi
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5

Mesaj Scris de crina68 Joi 23 Feb 2012, 11:41 am

Micky, mi-am pus intelectualu* la avatar atunci când m-au numit Maestru rade
O glumă,zic eu,reușită!
În privința siluetului, știi cum e,fiecare cum se simte bine Smile , or eu la 1,65m au 64kg,destul zic eu( mă învârteam pe la 60 ,dar brusc m-am mărit rade )De aceea ,iertați-mă,dacă mă mai aolesc periodic!Acum m-am obișnuit,deh! pupi

Gina,e bine că ești slăbănoagă, o să-ți vină super rochia!Decolteul rochiei mele este suficient pentru un copil de 15 ani!(să știi că nu e până în gât)O s-o pozez pe manechin ,când termin!
Da, îți poate ieși ca acolo!Succes!

_________________
Trei lucruri arata caracterul unui om: cartile, prietenii si cadourile.
(Horace, Epistolele)

If I had no sense of humor, I would long ago have committed suicide. – Mohandas Gandhi
crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2519
Localizare : Baragan
Data de inscriere : 25/01/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5

Mesaj Scris de myky7robc Joi 23 Feb 2012, 11:48 am

felicitari, crina, pt titlul de maestru, adica unde, la scoala?
e catelul tau, cel din poza? Smile
chiar ca rochita asta asa de finuta merge pe siluete la fel, adica subtirici.
gina, nu te necaji, ca pana va trebui sa lucrezi pt papusica de la avatrul tau cand o sa fie domnisoara in toata regula, deja vei fi invatat lucrand pt tine, nu?
deci tot chinul asta e spre binele tau. pupi
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5

Mesaj Scris de virginia Joi 23 Feb 2012, 11:53 am

Ginuta, cu 2 pagini in urma ai diagrama unui raglan cu achior.
Parerea mea este ca te poate ajuta.
Si, fetelor, va multumesc Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed
virginia
virginia
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1137
Varsta : 54
Localizare : ITALIA - ANCONA
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5

Mesaj Scris de crina68 Joi 23 Feb 2012, 11:53 am

Auzi,Micky,faci mișto de un om bătrân,ai???? :laugh:Am înaintat în grad,aici pe forum(scrie sub avatar) wink Smile La școală sunt profesor I,grad I,plus metodist adicătelea sunt în ultimul grad rade pupi
Nu,nu este cățelul meu!Stau la apartament!Soțul meu(medic veterinar)tot vrea să-mi cumpere un cățel(știe că-i ador),dar nu potttt, miros și lasă păr!!!Ufffff
Sorry de off topic!

_________________
Trei lucruri arata caracterul unui om: cartile, prietenii si cadourile.
(Horace, Epistolele)

If I had no sense of humor, I would long ago have committed suicide. – Mohandas Gandhi
crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2519
Localizare : Baragan
Data de inscriere : 25/01/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5

Mesaj Scris de GinaP Joi 23 Feb 2012, 12:00 pm

Crina, saru'mana pt rabdarea pe care o ai cu mine Merci
Acum...astept idei cum sa fac cu decolteul asta, ca creierii mei se incing si mai putin si iese fum de la atata gandit rade
Saru'mana Virginia, dar il vreau drept, nu in V; eu cu incapatanarea mea zid
Geo link-ul e aista link


Ultima editare efectuata de catre GinaP in Joi 23 Feb 2012, 12:06 pm, editata de 1 ori
GinaP
GinaP
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 494
Varsta : 40
Localizare : Caras-Severin
Data de inscriere : 02/01/2012

http://thingsheartmade.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5

Mesaj Scris de geo Joi 23 Feb 2012, 12:01 pm

Am lipsit cateva zile si Crina a mai terminat un bolero si un sfert de bluza! Ai spor, nu gluma Smile

Gina, mai pune o data link-ul de la brazilience (parca), sa incercam sa ne dam seama cum au facut ele.
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5

Mesaj Scris de crina68 Joi 23 Feb 2012, 12:04 pm

Gina, este normal! pupi
Totuși, cum vrei decolteul?Rotund sau în V?


Geo, mi-am luat papară de la generăleasa Silvioara, că am ordin să termin rochia verde,așa căăăăăăăăăăăă... Smile
Tu cum mai stai cu strălucitoarea?

_________________
Trei lucruri arata caracterul unui om: cartile, prietenii si cadourile.
(Horace, Epistolele)

If I had no sense of humor, I would long ago have committed suicide. – Mohandas Gandhi
crina68
crina68
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2519
Localizare : Baragan
Data de inscriere : 25/01/2011

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5

Mesaj Scris de GinaP Joi 23 Feb 2012, 12:06 pm

am raspuns in edit mai sus pupi
L.E. ma gandeam initial sa nu mai inmultesc la maini, dar apoi chiar cred ca o sa arate aiurea rade
GinaP
GinaP
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 494
Varsta : 40
Localizare : Caras-Severin
Data de inscriere : 02/01/2012

http://thingsheartmade.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5

Mesaj Scris de virginia Joi 23 Feb 2012, 12:27 pm

Pai, Gina, decolteul din diagrama este in V. Adica se creste treptat.
Cel din fotografia postata de tine e patrat. Adica tre sa cresti toti ochii necesari dintr-odata.
La asta ma refeream.
pupi
virginia
virginia
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1137
Varsta : 54
Localizare : ITALIA - ANCONA
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5

Mesaj Scris de GinaP Joi 23 Feb 2012, 12:36 pm

virginia a scris:Pai, Gina, decolteul din diagrama este in V. Adica se creste treptat.
Cel din fotografia postata de tine e patrat. Adica tre sa cresti toti ochii necesari dintr-odata.
La asta ma refeream.
pupi
Te rog sa explici ca la prosti ca eu nu inteleg crescutu' tot odata. Eu am incercat pana acum dupa explicatiile date de Crina si alte fete, intr-ale raglanului.
GinaP
GinaP
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 494
Varsta : 40
Localizare : Caras-Severin
Data de inscriere : 02/01/2012

http://thingsheartmade.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5

Mesaj Scris de geo Joi 23 Feb 2012, 12:50 pm

Crina, saptamana asta nu am mai apucat sa fac nimic. Si am apropii de sfarsitul primului ghem. Deci nu mai lucrez nimic pana nu mai fac un ghem. Azi noapte am dormit mai bine, s-ar putea sa am rabdare sa ma apuc de ghem. Smile (edit: de cate ori am putut sa folosesc cuvantul ghem Rolling Eyes )

Gina, in explicatiile de acolo se lucreaza mai intai fusta, apoi pe lantisorul pe care s-a inceput fusta se lucreaza 3 randuri ca la fusta, apoi 4 randuri de piciorus inalt. Dupa asea 7 randuri se imparte astfel:
- un sfert pentru o parte a spatelui
- jumatate pentru fata
- un sfert pentru cealalta parte a spatelui
Apoi se lucreaza separat.

Fata - se lucreaza cu picioruse inalte, inmultind in ambele parti la fiecare 3 randuri, pana inaltimea bluzei este de 12 cm. acum incep rascroielile pentru maneci. Acum nu sunt sigura, dar cred ca zice asa: pe laterale se lasa nelucrate cate 6 picioruse, apoi 3 si apoi 5. Nu pot sa fac zoom la poza, dar par sa fie doar 3 randuri de la axila in sus.

Spate dreapta -

Revin, cu spatele si manecile, trebuie sa hranesc teroristul Smile

Sau daca nu vrei sa o iei de la capat, lucrand de jos in sus, nu mai traduc.

edit2: am revenit, ca am pus carnea la fiert fara sa dau drumul la aragaz zid
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5

Mesaj Scris de virginia Joi 23 Feb 2012, 12:54 pm

Ginuta, sper ca ai descarcat diagrama in calculator sau ai listat-o.
Montezi numarul de ochiuri necesar pentru spate si maneci: in diagrama sunt 54.
Apoi lucrezi conform diagrame (inmultind) pana la al X-lea rand.
Conform diagramei de la al X-lea rand se inmulteste treptat.
Ei bine, tu faci un lant cu care unesti cele doua capete ale lucrului.
Sugestia mea este, in loc de lant sa faci inmultirea ca tanti Teresa in tutorialul de mai jos.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Este mult mai usoara continuarea lucrului facand inmultirea asa.
Sper ca m-ai inteles.
pupi
virginia
virginia
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1137
Varsta : 54
Localizare : ITALIA - ANCONA
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5

Mesaj Scris de geo Joi 23 Feb 2012, 12:58 pm

Super idee, Virginia! Chiar acum ma gandeam ca daca poti lucra de jos in sus si faci spatele mai inalt, poti foarte bine sa inversezi procedeul.
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5

Mesaj Scris de virginia Joi 23 Feb 2012, 1:03 pm

Geo, mi se pare mai usor sa lucrezi de sus in jos.
Urmand o diagrama, in conditiile in care nu stiu bine cum sa scad.
Yo visez sa-mi fac un capot (lung) raglan. L-as incepe, mai mult ca sigur tot de sus.
Chiar daca la un moment dat se ingreuneaza foarte mult lucru.
hug
virginia
virginia
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1137
Varsta : 54
Localizare : ITALIA - ANCONA
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5

Mesaj Scris de geo Joi 23 Feb 2012, 1:05 pm

Si mie mi se pare mai usor. Eu am inceput sa traduc de acolo, sa vedem cum e facuta rochia lor de e mai decoltata in fata. Solutia ta e mai buna Smile
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5

Mesaj Scris de virginia Joi 23 Feb 2012, 1:11 pm

Geo, yo personal am crosetat doar 2 bluze raglan. Acum multi ani in urma am tricotat cateva. La shemele tricotate se lucreaza separat fiecare parte.
Ideea pe care am luat-o de acolo e ca la subrat tre sa ai un numar (aproximativ) de 6 ochiuri pentru fiecare parte. Apoi se scade din 2 in 2 randuri pana se ajunge la lungimea dorita.
love
virginia
virginia
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1137
Varsta : 54
Localizare : ITALIA - ANCONA
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5

Mesaj Scris de geo Joi 23 Feb 2012, 1:15 pm

Eu ar fi trebuit sa o pot ajuta pe Gina cu ideea asta din prima, pentru ca am lucrat o bluza tricotata exact asa. Am inceput cu ochiuri pentru spate si maneci, am lucrat cateva randuri, abia apoi am montat ochiurile pentru fata. Am facut asa tocmai pentru a avea un decolteu mai adanc in fata. Dormitul in reprize scurte si foarte scurte afecteaza grav memoria Smile
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5

Mesaj Scris de GinaP Joi 23 Feb 2012, 1:35 pm

Virginia, daca fac ca tanti Teresa imi iese decolteul rotund; eu il vreau ca in poza zid
In cel mai rau caz urmez instructiunile lor si renunt la raglan, cu toate ca n-as prea vrea, ca e mai usor sa lucrezi de sus si sa faci probe, decat sa imparti lucrul in o mie de bucati.
Geo, nu ma deranjeaza decolteul la spate, ca oricum nu e asa mare, ascunde sutienul; daca montez mai tarziu ochiurile pt fata, pun tot atatea cat pentru spate, doar ca vor fi mai jos, nu? Si atunci cum inmultesc la maneci si spate????
Instructiunile lor sunt pt marimea 40-42, muuult prea mare pt mine, asa ca va trebui sa adaptez si la asta. Cat de cat am inteles cu bluza si fusta, mai nasol e la maneci, ca acolo nu pricep nimic.
GinaP
GinaP
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 494
Varsta : 40
Localizare : Caras-Severin
Data de inscriere : 02/01/2012

http://thingsheartmade.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5 - Pagina 25 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa crosetam impreuna 5

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 25 din 30 Înapoi  1 ... 14 ... 24, 25, 26 ... 30  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB