Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 8 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 8 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 8 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 8 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 8 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 8 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 8 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 8 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 8 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 8 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 8 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 8 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 8 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 8 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Metoda servetelului capitolul VII

+52
aalexander
Elena Nicoara
Amalia T. Design
cory74
irish05
diaviviane
vlad_mom
adrianastanciu
Teodor Coca
dianaelena
Octa75
irinaroscacreations
culea mirela
despina13cucli
Angelica18
firicel
annamarya
diana-s
myky7robc
mowglina
danniela
carmendana
dia
Dorulet
pufoi
Artadar
moruna
MoniKozi
lucky
mb09
norelif
ikuta
elenaveronica
chocolate
simonelis21
darkpoke
anc@
zahariaelouise
clodi
letho
geo
mikybt
Gianina4ever
elenaxx
SilviaDumitrescu
mykya
cristina iosif
RamonaM
02gaviota
AlinaJ.Bijoux
aleynad
Lucia.BlueFlower
56 participanți

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de Teodor Coca Sam 07 Iul 2012, 7:58 pm

Multumesc, am printat cu laser... Abia astept sa vad ce-mi iese... O sa va arat si voua... Sper sa am ce! Dar nu ma las!
Teodor Coca
Teodor Coca
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 34
Varsta : 65
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 17/12/2009

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de chocolate Dum 08 Iul 2012, 5:14 pm

Ia uitati ce oglinjoara am pregatit eu Smile (off topic: cui i se mai intampla in afara de mine sa vada defectele doar dupa ce pune pozele pe calculator?)

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
chocolate
chocolate
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 399
Varsta : 41
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 31/10/2009

http://pinterest.com/lllorelllei/my-work/

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de irinaroscacreations Mar 10 Iul 2012, 10:14 am

Chocolate, foarte draguta oglinjoara. Doar artistul isi vede defectele in opere. Mie imi pare perfecta. Felicitari
Ca sa fiu in ton cu Chocolate, va arat ce am mai "fabricat " in ultimul timp cu minunata tehnica a decupajului
Mai intai o oglinda care sa se asorteze cu scaunul ce l-am postat acum ceva vreme pe forum

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



Apoi o rama foto cu fluturi, tot pentru a o asorta cu o cutiuta pentru bijuterii realizata cu ceva timp in urma Smile


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

irinaroscacreations
irinaroscacreations
helper
helper

Numarul mesajelor : 84
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 26/05/2012

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 8 Empty AJUTOR

Mesaj Scris de adrianastanciu Mar 10 Iul 2012, 12:04 pm

BUNA.IMI POATE SPUNE SI MIE CINEVA DE CE MATERIALE AM NEVOI PT A INCEPE SA LUCREZ SI EU ACEASTA TEHNICA?SI UNDE LE GASESC.VA MULTUMESC
adrianastanciu
adrianastanciu
helper
helper

Numarul mesajelor : 23
Localizare : galati
Data de inscriere : 09/07/2012

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de MoniKozi Mar 10 Iul 2012, 12:08 pm

Pai la faza de inceput ai nevoie de o pensula (iti recomand pensula lata, patrata), adeziv special pentru tehnica servetelului (e cam ca aracetul, dar prin uscare devine transparent) si servetele. Si eventual o forfecuta pentru a decupa formele, dar merge si prin rupere, in functie de efectul dorit.
MoniKozi
MoniKozi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1004
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 07/05/2010

http://monikozi.blogspot.com/

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de adrianastanciu Mar 10 Iul 2012, 12:11 pm

SI DE UNDE POT CUMPARA ACEST ADEZIV?LA SFARSIT DUPA CE LIPESC SERVETELUL MAI TREBUIE DAT CU UN LAC CEVA? MERSI DE RASPUNS.PUP
adrianastanciu
adrianastanciu
helper
helper

Numarul mesajelor : 23
Localizare : galati
Data de inscriere : 09/07/2012

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de adrianastanciu Mar 10 Iul 2012, 12:12 pm

SI DE UNDE POT CUMPARA ACEST ADEZIV?LA SFARSIT DUPA CE LIPESC SERVETELUL MAI TREBUIE DAT CU UN LAC CEVA? MERSI DE RASPUNS.PUP
adrianastanciu
adrianastanciu
helper
helper

Numarul mesajelor : 23
Localizare : galati
Data de inscriere : 09/07/2012

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de MoniKozi Mar 10 Iul 2012, 12:17 pm

1. te rog sa nu mai scrii cu litere mari, ca vei primi avertizare de la moderatori wink
2. adezivul il gasesti fie pe net (aici sau aici), fie la magazin de produse deco-hobby, daca ai in oras
3. nu e nevoie de alt lac (pentru inceput, pana te familiarizezi cu tehnica). dupa ce vei deprinde tehnica, vei putea studia si alte optiuni si sa investesti daca vrei.
4. ia la rasfoit capitolele anterioare privind tehnica servetelului si vei invata foarte multe, inclusiv secrete, tehnici si furnizori de materiale [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MoniKozi
MoniKozi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1004
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 07/05/2010

http://monikozi.blogspot.com/

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de adrianastanciu Mar 10 Iul 2012, 12:55 pm

mersi,n-am stiut ca nu trebuie sa scriu cu litere mari
adrianastanciu
adrianastanciu
helper
helper

Numarul mesajelor : 23
Localizare : galati
Data de inscriere : 09/07/2012

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de vlad_mom Mier 11 Iul 2012, 6:03 am

Sper ca ma incadrez aici, aceasi tehnica, dar cu hirtie de orez:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de irinaroscacreations Mier 11 Iul 2012, 8:36 am

Superb vas Vlad-mom. nu am crezut ca se vor vedea atat de frumos acele liniute de pe hartia de orez. Felicitari! Flowers
irinaroscacreations
irinaroscacreations
helper
helper

Numarul mesajelor : 84
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 26/05/2012

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de MoniKozi Mier 11 Iul 2012, 8:54 am

da, foarte elegant bolul. marginea si fundul le-ai aurit tu? sau asa era? oricum, arata super. trebuie sa incerc si eu.
MoniKozi
MoniKozi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1004
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 07/05/2010

http://monikozi.blogspot.com/

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de vlad_mom Mier 11 Iul 2012, 9:12 am

Multumesc! Era simplu, le-am vopsit cu acril auriu.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de pufoi Mier 11 Iul 2012, 2:34 pm

Foarte frumos bolul Vlad!
pufoi
pufoi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2566
Varsta : 50
Localizare : italia
Data de inscriere : 02/11/2011

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de MoniKozi Mier 11 Iul 2012, 2:41 pm

Asa, si revin acum cu intrebari:
1. adezivul folosit de tine este rezistent la apa? ok, nu ma refer la frecat cu buretele abraziv. dar daca stergi cu o carpa umeda rezista?
2. insertiile acelea vegetale (nu ma refer la cele din textura hartiei) - ierburile alea presate - erau incorporate in hartie sau le-ai pictat si pe alea? sau le-ai aplicat la fel ca pe servetel? - sper ca nu sunt indiscreta Smile
MoniKozi
MoniKozi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1004
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 07/05/2010

http://monikozi.blogspot.com/

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de vlad_mom Mier 11 Iul 2012, 8:33 pm

Am folosit 2 tipuri de hirtie, bucatele din hirtia cu plantute si peste ele hirtia cu "ate". Adezivul pe care l-am folosit este "varnish" (luciu acrilic), acelasi pe care-l folosesc si la bijuterii, nu este special pentru asa ceva. Am experimentat si servetel pe pahar cu aracet, efectul a fost o idee mai netransparent decit cu varnish, s-a intarit perfect (nu mi-a placut rezultatul din cauza servetelului care era de masa, desenul nu era clar).

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de MoniKozi Joi 12 Iul 2012, 8:25 am

Multumesc frumos pentru detalii. Flowers
MoniKozi
MoniKozi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1004
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 07/05/2010

http://monikozi.blogspot.com/

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de diaviviane Mier 18 Iul 2012, 10:11 am

Prima incercare in tehnica dervetelului. Am facut o cutie din carton pe care am decorat cu servetel, nu a iesit chiar bine dar o voi folosi.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
diaviviane
diaviviane
helper
helper

Numarul mesajelor : 24
Localizare : oradea
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de irinaroscacreations Vin 20 Iul 2012, 3:37 pm

Diaviviane, inainte de a lipi servetelul ar fi trebuit sa dai pe cutie cu un fond alb grund, acril sau aracet sa nu iti ramana codurile de bare etc. E reusita pentru prima incercare Smile
irinaroscacreations
irinaroscacreations
helper
helper

Numarul mesajelor : 84
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 26/05/2012

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de diaviviane Vin 20 Iul 2012, 10:12 pm

Multumesc irinarosca pentru informatie. La urmatoarea incercare iti voi urma sfatul, prima data e mai greu, sper ca urmatoarea sa iasa mai bine.
diaviviane
diaviviane
helper
helper

Numarul mesajelor : 24
Localizare : oradea
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de mikybt Sam 04 Aug 2012, 9:08 pm

adrianastanciu a scris:BUNA.IMI POATE SPUNE SI MIE CINEVA DE CE MATERIALE AM NEVOI PT A INCEPE SA LUCREZ SI EU ACEASTA TEHNICA?SI UNDE LE GASESC.VA MULTUMESC

buna adriana. daca esti la inceput nu cumpara prea multe, ai nevoie doar de:
- o forfecuta (de unghii e cea mai nimerita)
- un servetel
- un obiect de decorat (ai tu prin casa un tocator din lemn sau un suport pt cutite)
- adeziv pt decoupage (se gaseste la tinker.ro sau complexart)
- lac final

sper sa nu se considere reclama insa am pe blog 2 tutoriale care sunt pt incepatori si te pot ajuta foarte mult.

iata ce am mai lucrat

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
mikybt
mikybt
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 287
Varsta : 43
Localizare : braila
Data de inscriere : 07/07/2010

http://decoupagebeauty.blogspot.com/

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de irish05 Sam 04 Aug 2012, 9:15 pm

superbeeeeeeeeeeee. cum ai facut pernele, maestro? Smile flower
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de diaviviane Sam 04 Aug 2012, 10:49 pm

Foarte frumoase, imi place foarte mult farfuria, lacul pentru crapaturi se aplica inainte de servetel sau dupa?
diaviviane
diaviviane
helper
helper

Numarul mesajelor : 24
Localizare : oradea
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de irinaroscacreations Dum 05 Aug 2012, 12:26 am

Mikybt, superbe sunt toate Smile Felicitari
Iata ce am mai lucrat si eu in ultima luna Smile

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



irinaroscacreations
irinaroscacreations
helper
helper

Numarul mesajelor : 84
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 26/05/2012

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de Gianina4ever Dum 05 Aug 2012, 1:08 am

Frumoase toate!Dar de unde iei cutiile astea?
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Metoda servetelului capitolul VII - Pagina 8 Empty Re: Metoda servetelului capitolul VII

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB