Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Vreau sa invat sa torc lana - Pagina 2 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Vreau sa invat sa torc lana - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Vreau sa invat sa torc lana - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Vreau sa invat sa torc lana - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Vreau sa invat sa torc lana - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Vreau sa invat sa torc lana - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Vreau sa invat sa torc lana - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Vreau sa invat sa torc lana - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Vreau sa invat sa torc lana - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Vreau sa invat sa torc lana - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Vreau sa invat sa torc lana - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Vreau sa invat sa torc lana - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Vreau sa invat sa torc lana - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Vreau sa invat sa torc lana - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Vreau sa invat sa torc lana - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Vreau sa invat sa torc lana - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Vreau sa invat sa torc lana - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Vreau sa invat sa torc lana - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Vreau sa invat sa torc lana - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Vreau sa invat sa torc lana - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Vreau sa invat sa torc lana

+13
Karina33
EuIrinuca
Floren
rosita
ema
letho
corina corina
Nicoleta Irimescu
ikuta
SilviaDumitrescu
ancush
diada
audur
17 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Vreau sa invat sa torc lana - Pagina 2 Empty Re: Vreau sa invat sa torc lana

Mesaj Scris de Karina33 Vin 12 Aug 2011, 7:55 am

Irinuca in zona Vaideeni (Valcea, Horezu) inca se tese la razboi casnic lana.
Stiu pentru ca bomban doua cliente care-mi tot aduc la lucru stofa groasa de lana naturala. Se lucreaza greuuuu zid
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Vreau sa invat sa torc lana - Pagina 2 Empty Re: Vreau sa invat sa torc lana

Mesaj Scris de rosita Vin 12 Aug 2011, 9:23 am

Audur, da, asa cum zice Irinuca, il dai jos de pe fus infasurandu-l in jurul picioarelor unui scaun, sau ce-ti vine tie la indemana. E util sa iei niste fire de ata si sa faci opturi in doua-trei locuri in jurul firelor din scul, ca sa nu se incurce in apa. Si unele fire din comert au opturi dinastea cand sunt in scul.
Stiu de aspectul thick&thin pe care il cauti tu, mie cam asa mi-a iesit primul fir pe care l-am tors Smile) Dar era vizibil ca alea erau greseli de incepator si nu ceva intentionat Smile
Din ce am mai citit pe alte forumuri, aspectul ala se obtine printr-un control destul de mare asupra lanii in timpul torsului, cand esti mai experimentat. Am inteles ca se obtine mai usor pe roata de tors, dar este posibil si pe fus.

Irinuca, la ce rasucire a firului te referi cand faci comparatia intre turcana si merinos?


Ultima editare efectuata de catre rosita in Vin 12 Aug 2011, 10:40 pm, editata de 1 ori
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Vreau sa invat sa torc lana - Pagina 2 Empty Re: Vreau sa invat sa torc lana

Mesaj Scris de EuIrinuca Vin 12 Aug 2011, 6:57 pm

rosita, lana tzurcana face ,,carcei ;; cand este firul liber (in scul) si cand este lucrat (tricotat) iese puloverul tuguiat intr-o parte . Nu poti sa-l faci drept decat daca il calci cu abur, dar risti sa se deformeze modelul. Am eu un pulover lucrat acu vreo 10 ani din fir de tzurcana si sta sucit pe mine. Nu-l mai port dar il tin amintire .Nu stiu de ce va chinuiti voi cu tot felul de obiecte sa toarceti lana. Ati auzit de ,,furca'', pentru tors Smile , se face dintr-un brad , din ala care este impodobit la craciun, daca vreti fac poze duminica si va arat. Se pune ,,caierul ';de lana pe aceasta furca, se leaga cu o ata in capatul careia este legat un os de pui (de la aripa)Smile , furca se pune apoi in brau (un fular legat de mijloc este iedal) si incepeti sa toarceti. puteti toarce fie merinos, fie tzurcana , daca aveti dexteritate iese perfect firul . mult succes va doresc!!
EuIrinuca
EuIrinuca
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 151
Varsta : 55
Localizare : lucru de mana
Data de inscriere : 19/09/2010

http://lucru-de-mana.info/

Sus In jos

Vreau sa invat sa torc lana - Pagina 2 Empty Re: Vreau sa invat sa torc lana

Mesaj Scris de rosita Vin 12 Aug 2011, 9:34 pm

Irinuca, ma bucur ca poti sa-mi spui cum se face practic pe la noi cu torsul! Voi obisnuiti sa dati sculurile la apa dupa ce le terminati de tors, ca sa stabilizati firul? (Prin stabilizare ma refer la un fir care daca e pus pe masa sta drept de la sine si nu mai are tendinta sa se rasuceasca in jurul lui. Imi pare rau, n-am gasit un termen mai bun...)
Daca da, inteleg ca firul de merinos nu are nevoie sa fie dat la apa pentru ca sta drept si nu face carcei? Nu-mi imaginez cum un fir proaspat tors sa nu aiba tendinta sa se rasuceasca in scul imediat ce e lasat liber. Orice fir de ata face asta, nu?
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Vreau sa invat sa torc lana - Pagina 2 Empty Re: Vreau sa invat sa torc lana

Mesaj Scris de EuIrinuca Sam 13 Aug 2011, 12:36 am

rosita, toata lana trebuie spalata inainte de a fi lucrata. Firul de lana merinos fiind mai moale si mai scurt se ....detorsioneaza sau cum zice mama ,,dislaneaza; nu de tot, dar nu mai face acei carcei care enerveaza. Lana de tzurcana trebuie spalata pentru ce e aspra dar ramane tot rasucita.Depinde foarte mult de cum rasucesti fusul. De regula trebuie sa inveti sa rasucesti firul de lana mai putin, .
EuIrinuca
EuIrinuca
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 151
Varsta : 55
Localizare : lucru de mana
Data de inscriere : 19/09/2010

http://lucru-de-mana.info/

Sus In jos

Vreau sa invat sa torc lana - Pagina 2 Empty Re: Vreau sa invat sa torc lana

Mesaj Scris de Nicoleta Irimescu Mar 16 Aug 2011, 10:02 pm

Diferenta intre firul ce si-l doreste Audur si firul tors romaneste e destul de mare!
Audur doreste fir de lana nerasucit!! Asa sa obtine cum a aratat rosita. Pentru el ai nevoie de druga aceea speciala pe care ai spus ca o astepti.
Pentru tors cu furca si fus caierul e mai gros. Caerul pe care il are audur e subtire si lung.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Nicoleta Irimescu
Nicoleta Irimescu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1159
Varsta : 54
Localizare : Vatra Dornei - Bucovina
Data de inscriere : 23/07/2009

Sus In jos

Vreau sa invat sa torc lana - Pagina 2 Empty Re: Vreau sa invat sa torc lana

Mesaj Scris de audur Mier 17 Aug 2011, 12:32 pm

multumesc mult pentru info!

Abia astept sa incerc, cand imi vine druga (sau fusul Smile ).
Am vazut pe youtube masina de tors lana, spinning wheel, se foloseste si la noi asa ceva? imi pare super practica, se torc 100g lana in cateva minute.
Pentru cei cu experienta, normal Smile

Da' vad ca sunt si destul de scumpe...
audur
audur
helper
helper

Numarul mesajelor : 15
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/03/2011

Sus In jos

Vreau sa invat sa torc lana - Pagina 2 Empty Re: Vreau sa invat sa torc lana

Mesaj Scris de nicole24 Dum 13 Apr 2014, 8:09 pm

Buna fetelor, caut si eu o torcatorie in Bucuresti sau Prahova. Am tot cautat pe net si nu am gasit inca.

Multumesc anticipat,
avatar
nicole24
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 189
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/03/2012

Sus In jos

Vreau sa invat sa torc lana - Pagina 2 Empty Re: Vreau sa invat sa torc lana

Mesaj Scris de Admina Lun 21 Noi 2016, 12:15 am

Am avut o tentativa sa torc, inca imi prind urechile... Am putut lua fus si lana de la biblioteca (lana alpaca, fina si frumoasa si se poate pastra, trebuie dat fusul inapoi). Fusul e alt model decat cel romanesc, e un bat, un disc si un carlig in capat. Nu prea ma dumiresc eu din tutorialele de pe net cum se rasuceste firul pe fus, singur si uneori il rasucesc prea tare. Dar arata cam asa, inegal, dar cica asa e la inceput:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si lana si fusul:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Vreau sa invat sa torc lana - Pagina 2 Empty Re: Vreau sa invat sa torc lana

Mesaj Scris de Iulliana Joi 24 Noi 2016, 5:42 pm

Ce subiect interesant. Am tors si eu cateva fire de canepa, lana e mai greu, cred ca depinde si de tipul de lana.
Admina ingenios fus, de facut in casa pentru o proba.
La mine in zona(Bucovina) se cheama furca, batul pe care se pune caierul de lana, cred ca e important pentru a obtine un bun rezultat. Mana dreapta rasuceste fusul iar stanga da grosime firului. Firul deja tors se blocheaza pe varful fusului cu un nod pentru a continua torsul si pentru a avea o rasucire a firului uniforma. Nu cred ca te ajuta prea mult explicatiile mele, insa cu kitul din dotare iti iese chiar bine.
Iulliana
Iulliana
helper
helper

Numarul mesajelor : 84
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 29/08/2015

Sus In jos

Vreau sa invat sa torc lana - Pagina 2 Empty Re: Vreau sa invat sa torc lana

Mesaj Scris de Dorulet Joi 24 Noi 2016, 8:31 pm

Cu timpul,daca perseverezi,vei reusi sa-l rasucesti egal.La noi fusele sunt,de multe ori,adevarate opere de arta,ca si furca, de altfel.Alpacaua se vede un fir foarte placut.
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4793
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Vreau sa invat sa torc lana - Pagina 2 Empty Re: Vreau sa invat sa torc lana

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB