Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Cum faci o perna fara nasturi sau fermoar si o husa de saltea? - Pagina 3 EmptyAstazi la 9:46 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Cum faci o perna fara nasturi sau fermoar si o husa de saltea? - Pagina 3 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Cum faci o perna fara nasturi sau fermoar si o husa de saltea? - Pagina 3 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Cum faci o perna fara nasturi sau fermoar si o husa de saltea? - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Cum faci o perna fara nasturi sau fermoar si o husa de saltea? - Pagina 3 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Cum faci o perna fara nasturi sau fermoar si o husa de saltea? - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Cum faci o perna fara nasturi sau fermoar si o husa de saltea? - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Cum faci o perna fara nasturi sau fermoar si o husa de saltea? - Pagina 3 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Cum faci o perna fara nasturi sau fermoar si o husa de saltea? - Pagina 3 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Cum faci o perna fara nasturi sau fermoar si o husa de saltea? - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Cum faci o perna fara nasturi sau fermoar si o husa de saltea? - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Cum faci o perna fara nasturi sau fermoar si o husa de saltea? - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Cum faci o perna fara nasturi sau fermoar si o husa de saltea? - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Cum faci o perna fara nasturi sau fermoar si o husa de saltea? - Pagina 3 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Cum faci o perna fara nasturi sau fermoar si o husa de saltea? - Pagina 3 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Cum faci o perna fara nasturi sau fermoar si o husa de saltea? - Pagina 3 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Cum faci o perna fara nasturi sau fermoar si o husa de saltea? - Pagina 3 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Cum faci o perna fara nasturi sau fermoar si o husa de saltea? - Pagina 3 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Cum faci o perna fara nasturi sau fermoar si o husa de saltea? - Pagina 3 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Cum faci o perna fara nasturi sau fermoar si o husa de saltea? - Pagina 3 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Cum faci o perna fara nasturi sau fermoar si o husa de saltea?

+25
barbin
Admina
gmiki1
Floren
tinap
zgayby
dansdk
puscasu monica
gaza
aurelia.c
aa
corina corina
Rapsodie
tomari
hope
geany
ralucahanc
danae
madalina78
kisslandia
manykhater
MihaelaT
Karina33
deeaz
diada
29 participanți

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

In jos

tutorial Re: Cum faci o perna fara nasturi sau fermoar si o husa de saltea?

Mesaj Scris de Greteledelweiss Mar 18 Dec 2012, 10:58 pm

Nanghinul este suficient, n-ai nevoie de vatelina. Din el se fac si pernele cu fulgi. wink
Greteledelweiss
Greteledelweiss
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 606
Varsta : 49
Localizare : ro/ constanta-braila
Data de inscriere : 06/03/2010

Sus In jos

tutorial Re: Cum faci o perna fara nasturi sau fermoar si o husa de saltea?

Mesaj Scris de huda Mier 27 Iun 2018, 9:14 am

fetelor am o rugaminte daca ma puteti ajuta.cum se calculeaza elasticul pentru un cearceaf da saltea.la o saltea de 2m-1.80m cam cat elastic pe fiecare parte ar trebui
huda
huda
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 20/08/2011

Sus In jos

tutorial Re: Cum faci o perna fara nasturi sau fermoar si o husa de saltea?

Mesaj Scris de vlad_mom Mier 27 Iun 2018, 2:04 pm

Eu zic ca depinde in primul rand de tipul de elastic, cit de tare se intinde. Cel mai bine este sa ai (2+1,8)x2, il bagi la final in tivul in care ai lasat o mica deschidere, strangi cit crezi ca este destul si apoi inchei.
Dar daca nu faci pentru tine si nu ai salteaua, incearca sa intinzi 50cm de elastic asa incit sa mai aibe ceva elasticitate si masoara-l sa vezi la ce lungime ajunge. Apoi in functie de cit ai lasat sub saltea calculezi cit elastic intins trebuie. De ex, daca ai 10cm de material sub saltea...fiecare latura se va micsora cu 20cm, adica ai avea nevoie de (1,8+1,6)x2= 6.8m de elastic intins. Daca 0.5m de elastic se intinde la 1m, atunci...avand nevoie de 6.8m elastic intins, rezulta (6.8x0.5)/1=3.4m elastic neintins.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4623
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

tutorial Re: Cum faci o perna fara nasturi sau fermoar si o husa de saltea?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB