Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 27 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 27 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 27 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 27 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 27 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 27 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 27 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 27 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 27 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 27 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 27 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 27 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 27 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 27 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 27 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 27 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 27 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 27 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 27 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 27 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

+127
danida
valentinadof
mb09
Adighh
eriliana
cocav
aisha
chandler850
ancamc
violetas
tadok
Cristina Munteanu
mari01
victoria2006
alessia2007
marina40
myky7robc
67dana
mnarcisa
manu7
pufoi
AnaMariaL
b_blondutza18
avramzenoviva
danielabordei
mya21_ro
vickyb
voicu silvia
amoni
tiana
anielle
ivanovici_lili60
dana_ana23
clearence
georgeta.prnic
mimiady63
arianalaura
anamaria79"
cami26
sabinatudor73
ancsemira
jade84
EuIrinuca
cerasela anca
shtefania_g
geo
camelia-vasilica
andegelia
emmancita
liones08
Gabiuta
antonina
yoannacri
danadana19
europolis
teisoara
nicol.riforp
Serban Valentina
Zana Mica
oana87
ninatopor
squirrel
Luncasu Mihaela
lennny
mariah_stc
Karina33
marlen372001
emi
rosita
cozma felicia
Cristache
irish05
daniela60
letho
mihaelavama
ancush
Nicoleta Irimescu
adriataras
Biene
iuliana72
Anusca
ivanoiuadela9
T_mihaela
ioana soare
kmn
Maria51
emilia g.
micheline
tinassyliliana
iozefina
cristina_84
mariaz_09
Andata
MagdaMarin
nanini
ramona75
roxanna
tita ana maria
dicioanacris
anka_gabi
cory74
Uca
rebela26
stoy
24elena
corina corina
miha02
firicel
geta76
norelif
odrina
symos
Giobsy
aba
mykya
Dionisia
Ruth
doraly
canadianca50
loreroli
HERMYNNA
Ana Maria
SilviaDumitrescu
samo99ro
crina68
Anuk
MihaelaT
131 participanți

Pagina 27 din 30 Înapoi  1 ... 15 ... 26, 27, 28, 29, 30  Urmatorul

In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de marlen372001 Vin 27 Ian 2012, 8:31 am

draga chandler850,

costi, daca intr-adevar vrei sa inveti sa tricotezi ciorapi, trebuie sa vezi topicul special.
trebuie sa-ti spun ca ciorapii se lucreaza in 2 moduri : de la degete in sus (recomand) si de la marginea cu elastic in jos.
modul de lucru este pe andrele de ciorap = 5, sau andrele circulare, prin metoda buclei continui.
daca nu te multumesc explicatiile gasite, revino si te voi lamuri cum fac eu.
am postat [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] o pereche de ciorapi simpli, am facut ciorapi pentru toata familia in vacanta de Craciun.

bine ai venit,
marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de geo Vin 27 Ian 2012, 8:39 am

ancamc, iti traduc exact ce scrie la primul rand:
1 ochi margine, *1 ochi pe fata, jeteu, 1 ochi trecut direct pe andreaua dreapta ca si cum l-ai lucra pe dos*
Se repeta tot ce e intre **, apoi lucrezi 1 ochi pe fata si 1 ochi margine.
Trebuie sa incepi cu un numar impar de ochiuri.

In filmulet arata randurile 2 si 3, care se repeta pana ajungi la lungimea care o vrei.
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de ancamc Sam 28 Ian 2012, 12:49 pm

Multumesc mult, am sa incerc asa cum mi-ai spus imediat ce voi avea un pic de timp. Voi reveni sa spun daca am reusit.
Modelul are vreo denumire?
ancamc
ancamc
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2012

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de aisha Dum 29 Ian 2012, 5:23 pm

Stie cineva ce inseamna patratul gol din schema asta:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Schema este de la acest model:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Nu stiu de ce, dar toate modele faine sunt sau in rusa, sau in japoneza! zid
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de cozma felicia Dum 29 Ian 2012, 6:32 pm

Aisha,patratul acela nu reprezinta nimic(cred ca pe linia cu model trebuie sa lucrezi pe fata);il ignori.Linia veticala este fata si cea orizontala dos.Pe dosul lucrului lucrezi ochiurile cum se prezinta.Fa o mostra si vezi cum iti iese.
cozma felicia
cozma felicia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 733
Varsta : 67
Localizare : Ovidiu-Constanta
Data de inscriere : 21/09/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de ioana soare Dum 29 Ian 2012, 6:58 pm

Da, e asa cum spui Felicia. Patratul gri nu reprezinta nimic, este doar pentru usurarea reprezentarii grafice.
Aisha, daca te uiti, sub diagrama scrie ca are 18 ochiuri. Ies la numar daca nu iei in considerare patratelul gri.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de cozma felicia Dum 29 Ian 2012, 7:12 pm

Ai dreptate Ioana,eu nu le-am numarat.Multumim ca ai fost atenta;de acum le verific si eu. hug
cozma felicia
cozma felicia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 733
Varsta : 67
Localizare : Ovidiu-Constanta
Data de inscriere : 21/09/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de aisha Dum 29 Ian 2012, 8:02 pm

Va multumesc mult! kiss Nu mi-a dat prin cap sa le numar! Smile Si inca nu incepusem sa fac mostra, fiindca nu imi era clar ce e cu patratul ala!
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de cocav Dum 29 Ian 2012, 8:28 pm

Patratul gol este de la scazut, altfel nu ar fi putut sa se reprezinte modelul in patratele de matematica.Va doresc spor !
cocav
cocav
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 229
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 28/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de doraly Dum 29 Ian 2012, 9:15 pm

buna, tuturor! scuze ca ma amestec si eu in discutie "ca musca-n lapte", dar imi place mult modelul acesta cu frunze si am si eu o nelamurire legata de schema lui. va rog, imi poate spune cineva cum se lucreaza acel "L" mic de mana( nu stiu cum sa-i spun mai bine simbolului respectiv)...va multumesc, anticipat! multumesc si aishei pentru postarea lui Merci


Ultima editare efectuata de catre doraly in Dum 29 Ian 2012, 9:20 pm, editata de 1 ori (Motiv : corectare)
doraly
doraly
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 192
Varsta : 57
Localizare : Galati
Data de inscriere : 17/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de myky7robc Dum 29 Ian 2012, 9:30 pm

doraly, si eu vroiam sa intreb asta. Merci
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Ana Maria Dum 29 Ian 2012, 9:53 pm

Cred ca se ridica, rasucit, un ochi de pe randul anterior scratch
Ana Maria
Ana Maria
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/07/2009

http://www.firetricotat.ro

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de doraly Dum 29 Ian 2012, 9:55 pm

myky, cu siguranta ne va auzi cineva si ne va lamuri...am tot studiat modelul si ma gandesc ca ar putea fi un ochi fata care se ia nelucrat si care se lucreaza doar pe randul pe dos...asta ca sa fie putin reliefat, diferit de ceilalti ochi fata...astept, totusi, confirmarea cuiva mai experimentat(a).
doraly
doraly
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 192
Varsta : 57
Localizare : Galati
Data de inscriere : 17/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de ioana soare Dum 29 Ian 2012, 10:02 pm

Dupa cum se vede pe mostra lucrata, ar fi un ochi simplu, normal, lucrat pe fata rasucit.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Ana Maria Dum 29 Ian 2012, 10:07 pm

Ioana, eu am impresia ca este partea aceea cu clinul, acolo sunt niste ochiuri in plus, de aceea cred ca sunt ochiurile pentru crestere prin ridicare din randul anterior, am numarat si imi iese cate un ochi in plus la fiecare rand de fata...

(daca gresesc va rog nu aruncati decat cu perne, nu cu obiecte contondente! Merci )


Ultima editare efectuata de catre Ana Maria in Dum 29 Ian 2012, 10:12 pm, editata de 2 ori (Motiv : Adaugat text + corectare)
Ana Maria
Ana Maria
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/07/2009

http://www.firetricotat.ro

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de doraly Dum 29 Ian 2012, 10:26 pm

Ana Maria, e vorba de ochiul central, cumva "ramura" pe care se insiruiesc frunzele, ochiul acela fata mai reliefat...Probabil ca Ioana Soare are dreptate, eu n-am lucrat niciodata un ochi rasucit pe fata si nu stiu cum se vede lucrat...oricum, ochiul respectiv e lucrat putin diferit de un ochi fata normal. O sa incerc varianta Ioanei. Va multumesc pentru raspunsuri si pentru promptitudine! Merci
doraly
doraly
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 192
Varsta : 57
Localizare : Galati
Data de inscriere : 17/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de ioana soare Lun 30 Ian 2012, 12:18 am

Si eu cred ca este tot la ramurica. Si zic ca este lucrat normal(dar rasucit), nu din randul anterior, pentru ca ochiurile par a fi la fel de mici ca si celelalte, nu par alungite ca atunci cand sunt ridicate din randul anterior.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Ana Maria Lun 30 Ian 2012, 12:30 am

Da,da Ioana, ai dreptate pupi ! Cred ca mi s-a defectat "cititorul de modele" Embarassed
Ana Maria
Ana Maria
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 514
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/07/2009

http://www.firetricotat.ro

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de aisha Lun 30 Ian 2012, 1:23 pm

Eu l-am detectat ca fiind un ochi fata lucrat prin spatele buclei. Asta ar fi traducerea din engleza. Cred ca in romaneste ar fi ochiul rasucit de care vorbeste Ioana Smile. Cu o cautare dupa " knit through the back of loop" aflati si video lamuritoare.
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de ioana soare Lun 30 Ian 2012, 4:33 pm

Da, la stilul englezesc si american ochiul rasucit ar fi cel lucrat prin spatele buclei. Dar noi, la stilul continental , lucram in mod normal ochiurile prin spatele buclei, deci ca sa iasa rasucit, trebuie sa il lucram prin partea din fata a buclei. De asta a fost mai simplu sa zic "ochi rasucit", pentru ca e universal valabil:))
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de myky7robc Lun 30 Ian 2012, 5:06 pm

ioana, m-ai desteptat si pe mine cu asta rasucit Merci
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de doraly Mar 31 Ian 2012, 9:33 pm

Multumesc tuturor fetelor pentru lamuriri, in special Ioanei.
Deci, considerand problema rezolvata am purces la lucru, rasucind ochiul central dupa indicatii...la randul 11 m-am impotmolit din nou...dupa umila mea parere, schema pentru acest rand e gresita...mie mi se pare ca ar fi corect astfel (de la dreapta spre stanga): "o.f.- jete- o.f.- 2o.f.scazuti spre stanga- o.d.- 2o.f.scazuti spre dreapta- o.f.-jete-o.rasucit"...nu stiu daca m-am exprimat destul de clar, e vorba de prima parte a randului 11, de la dreapta spre stanga, in ordinea in care se lucreaza.
A mai incercat cineva modelul? Ma insel? Multumesc!
doraly
doraly
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 192
Varsta : 57
Localizare : Galati
Data de inscriere : 17/07/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de canadianca50 Mar 31 Ian 2012, 9:46 pm

va rog sa ma ajutati si sa-mi spune-ti unde sa caut tehnica raglan ? va multumesc din suflet [vad crucis de cind caut si nu gasesc }
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de geo Mar 31 Ian 2012, 9:49 pm

Explicatii raglan:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de canadianca50 Mar 31 Ian 2012, 9:50 pm

geo te pup
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III - Pagina 27 Empty Re: Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna III

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 27 din 30 Înapoi  1 ... 15 ... 26, 27, 28, 29, 30  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB