Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Creatiile noastre - fuste (1) - Pagina 2 EmptyMier 24 Apr 2024, 7:57 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Creatiile noastre - fuste (1) - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
Creatiile noastre - fuste (1) - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:22 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Creatiile noastre - fuste (1) - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Creatiile noastre - fuste (1) - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Creatiile noastre - fuste (1) - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Creatiile noastre - fuste (1) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Creatiile noastre - fuste (1) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Creatiile noastre - fuste (1) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Creatiile noastre - fuste (1) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Creatiile noastre - fuste (1) - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Creatiile noastre - fuste (1) - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Jucarii crosetate
Creatiile noastre - fuste (1) - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Creatiile noastre - fuste (1) - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Creatiile noastre - fuste (1) - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Creatiile noastre - fuste (1) - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Creatiile noastre - fuste (1) - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Creatiile noastre - fuste (1) - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Creatiile noastre - fuste (1) - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Creatiile noastre - fuste (1) - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Creatiile noastre - fuste (1)

+36
maria_covacef
nadina_b2005@yahoo.com
vasilica
clodi
zylv
Noemi
ciresicca
bluegray
ionela stefan
Laila
ANURIM
julix_2007
rocsana
diane
Adriana13
ariana
Ania
andreeaX
geany
aisha
Clio_Ela
ioana soare
DANIELA.I
vilcris
Eva
tomari
Dionisia
StMihaela
Bianca
duchess
MihaelaT
lorinaoo1
Admina
IrisT
diada
Camy
40 participanți

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Creatiile noastre - fuste (1) - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre - fuste (1)

Mesaj Scris de Camy Dum 18 Ian 2009, 12:52 am

mihaela ti-a iesit super,sa nu m-ai zici ca nu iti iese,uite ce frumusete ai facut.chiar imi place mult cum iti sta si ce la asorte,vreau si eu o cizma asa love .ce material ai folosit ?ai si masina de surfilat ,sau ai facut-o pe dedesubt cu zig zagul?si eu tot 38 imi scot tipar dar cum am mai zis il scot fara rezerva si chiar mai umblu putin la el,poate nu peste tot,in talie nu prea ,mai mult in jos,daca as scoate 36 mi-ar fi mica sigur.
si ce crapatura ...exact pe gustul meu .ce sa mai imi place
te pupic hug
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Creatiile noastre - fuste (1) - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre - fuste (1)

Mesaj Scris de MihaelaT Dum 18 Ian 2009, 10:46 am

sar'na! hug materialul se numeste jamaica asa mi-a spus vanzatoarea. e un material mai greu si un pic elastic. a fost mai scump un pic fata de altele si nu-i nici subtire dar nici prea gros.
pe dedesubt am facut cu zig-zag. initial am facut tivul la mana, desi abia prindeam cate un fir tot se vedea din cauza greutatii materialului asa ca l-am facut cu masina. crapatura trebuia petrecuta dar nu stiu, nu-mi iesea cum trebuie, parca ramanea un pic deschisa asa ca am renuntat si am facut-o asa.
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Creatiile noastre - fuste (1) - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre - fuste (1)

Mesaj Scris de diada Dum 18 Ian 2009, 1:41 pm

wow, love love love pai nici sa nu te aud ca nu-ti iese! ai facut o fusta super frumoasa, iti sta foarte bine! imi place! si culoarea si tot! excelent, la cat mai multe! ura hug
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Creatiile noastre - fuste (1) - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre - fuste (1)

Mesaj Scris de duchess Dum 18 Ian 2009, 3:51 pm

Mihaela ti-a iesit super kiss Smile
duchess
duchess
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Data de inscriere : 16/11/2008

Sus In jos

Creatiile noastre - fuste (1) - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre - fuste (1)

Mesaj Scris de MihaelaT Dum 18 Ian 2009, 3:56 pm

sar'na! Merci ma straduiesc si eu, e drept ca mi-a luat ceva timp, am stat noaptea dar imi place.
cea care a facut-o Camy, mi se pare un pic mai grea, are shlitz, butoniere, ...si no. dar sper ca atunci cand voi gasi materialul care sa-mi placa imi va iesi cat de cat. taie
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Creatiile noastre - fuste (1) - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre - fuste (1)

Mesaj Scris de tomari Dum 18 Ian 2009, 7:49 pm

Mihaela inainte de a te lauda ptr fusta te voi certa putin Suspect ; de cateva ori ai spus ca silueta lasa de dorit dar din foto eu vad un corp si picioare frumoase. Asa ca mult curaj si materie prima in continuare taie
Am vrut sa postez si eu o fusta simpla in carouri facuta sambata (de musai ca de voie buna-ca celelalte nu ma incap inafara de cea tricotata "sacul meu"- bun si de ruga si de fuga) dar aparatul era descarcat; de cate ori il ia fiimea cand am nevoie de el ori e bateria descarcata ori cardul ful. Asa ca revin maine cu foto.
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Creatiile noastre - fuste (1) - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre - fuste (1)

Mesaj Scris de MihaelaT Dum 18 Ian 2009, 8:14 pm

de slaba sunt slaba, mereu am zis Embarassed dar nu-s 90-60-90, iar picioarele rade am gambele prea subtiri si nu se unesc. nu-s o complexata, dar mno imi vad defectele sau frumusetile...si ochi-s unii dintre frumuseti sa zic asa wink
asteptam foto cu fusta.
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Creatiile noastre - fuste (1) - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre - fuste (1)

Mesaj Scris de Camy Dum 01 Feb 2009, 1:07 pm

buna fetelor, ieri ce credeti ca am facut, printre multe altele? am lucrat o fustita si un maieut. materialele le aveam prin casa, revista o aveam. am vrut sa ii dau de cap revistei boutique si eu zic ca e ok. masurile mele se incadrau in tabelul lor la masura 42. am scos tiparul apoi am masurat sa vad cam la ce dimensiuni a iesit sa vad daca mai las rezerve sau nu. la fusta da am lasat rezerve cam 1cm, dar la maieu nu am lasat deloc cu toate ca am scos tot masura 42 si pot spune ca am mai luat si din el cand l-am cambrat pe mine. si chiar mai am in plan sa maI FAC O FUSTITA SCURTA SI O GECUTA DIN BOUTIQUE. mai greu este ca nu se dau detalii ca in burda cate parti trebuiesc croite din fiecare bucata. bn ,ca este in italiana si la cat de multa styu eu...dar i-am dat de cap totusi.

fusta era mult mai scurta in revista dar eu nu imi permit sa port chiar atat de scurt,asa ca am mai pus vreo 15 cm in plus.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

-detalii fusta

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

am migalit ceva la ea. am folosit capse ornamentale la buzunare.am pus fermoar din fier,e prima data si ultima,ca mi-am rupt 2 ace cand am pus betelia Sad

va pupic dulce kiss
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Creatiile noastre - fuste (1) - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre - fuste (1)

Mesaj Scris de diada Dum 01 Feb 2009, 4:09 pm

Camy, m-ai dat pe spate, este bestiala fusta, imi place foarte mult! love love love Clar ca te-ai migalit ceva, pai numai buzunare, slit, capse.... ti-a iesit super, a meritat efortul! mersi ca i-ai dat de cap revistei, o sa incerc sa fac si eu cate ceva din ea, mersi de explicatii pupi si ce cusaturi ornamentale love love love Flowers

P.S. Pentru ca i-ai pus si fermoar din fier arata exact ca cea din magazin, cumparata, felicitari! sa nu-ti para rau de cele 2 ace rupte!
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Creatiile noastre - fuste (1) - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre - fuste (1)

Mesaj Scris de Eva Dum 01 Feb 2009, 7:00 pm

Vai, ce frumoasa e fusta, Camy! love love Chiar zici ca e din magazin!
Eva
Eva
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 552
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 12/01/2009

Sus In jos

Creatiile noastre - fuste (1) - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre - fuste (1)

Mesaj Scris de MihaelaT Dum 01 Feb 2009, 7:45 pm

Camy love ura Super! beat kiss
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Creatiile noastre - fuste (1) - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre - fuste (1)

Mesaj Scris de Admina Dum 01 Feb 2009, 8:31 pm

Pai bine Camy, d-asta imi esti? Lucrez si eu la o fusta ieri, cu gandul sa ma dau mare azi, si tu... ma lasi cu gura cascata dama Ai lucrat ceva la ea, e profi rezultatul, ca de obicei. Si ai si cizme asortate, gri :inlove: ma impusc, de gelozie...
Ok, hai ca nu ma deprim eu asa usor. Tot va arat si fota mea, paturica, pleduletz, cum vreti sa-i ziceti. Asta ca sa aveti de ce rade; dar eu nu ma supar, orice sut in fund e un pas inainte, nu?
Aveam tricotul asta rar si gauros de anul trecut, mi-am mai lucrat un pulover din el si s-a cam labartat, s-au desprins cusaturile. Anul asta m-am desteptat si l-am cusut pe niste minimat. Am facut un sandwich de material si o fusta ciudata, ca mine, fara tipar, fara nica. Din ochi, nici material destul n-am avut sa o fac din doua parti si am facut doar cu o cusatura pe spate. Mama mi-a sugerat sa o tai, mai scurta ar merge mai bine. Eu m-am felicitat ca am facut-o lunga. Peste o luna o tai si o mai port si asa, dar deocamdata e buna si calduroasa.

Dosul fustei ca sa vedeti minimatul. Merci pupi
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Fata ca sa observati ce bine ma asortez cu cizmele wink de roackeritza rade
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Spate, ca sa vedeti si spatele cizmelor si sa va spun ca era prea frig sa port pantofi maro, sa ma asortez cat de cat...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Creatiile noastre - fuste (1) - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre - fuste (1)

Mesaj Scris de diada Dum 01 Feb 2009, 9:22 pm

Pai iti sta foarte bine love love imi place, si o s-o vedem si scurtata hug peste o luna! Felicitari pentru lucru fara tipar ura
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Creatiile noastre - fuste (1) - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre - fuste (1)

Mesaj Scris de Eva Dum 01 Feb 2009, 11:39 pm

Se aseaza foarte bine fusta, Admina... mie imi place asa lunga, n-as taia nik din ea...
Eva
Eva
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 552
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 12/01/2009

Sus In jos

Creatiile noastre - fuste (1) - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre - fuste (1)

Mesaj Scris de Dionisia Lun 02 Feb 2009, 9:05 am

Camy, de unde iei capsele, nasturii, dar si " scula " pe care o folosesti ?
Eu am vazut aici ciocan -cleste, cum i-o fi zicand, la 140 lei !!!
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Creatiile noastre - fuste (1) - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre - fuste (1)

Mesaj Scris de MihaelaT Lun 02 Feb 2009, 10:55 am

Admina, ti-a iesit tare bine! Felicitari! Flowers
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Creatiile noastre - fuste (1) - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre - fuste (1)

Mesaj Scris de lorinaoo1 Lun 02 Feb 2009, 12:17 pm

Admina de ce spui ca esti ciudata? Mie imi place stilul tau hug Flowers Sa insemen asta ca suntem doua ciudate Laughing ? Imi place tare mult fustita ta, a iesit f bine, dar imi place si jacheta aia tricotata alba, e super! Cred ca o sa fur modelul flower
Camy de tine nici nu ma mai mir, ca esti profi de acum in mintea mea, te laud oricum, ca nu as putea altfel, chiar ca e... meseriasa fustita. Eu ajung la concluzia ca in Buzau e mai bine decat in Iasi. Eu capse nu gasesc decat de alea mari ca pt blugi, si alea de proasta calitate, ce sa mai zic de capse decorative :x Sau o fi orasul asta prea mare si nu stiu eu unde sa caut Shocked ?

Hai ca am si eu o fustita, ca sa va ajung din urma, dar nu e terminata, mai am de pus bata si de facut tivul de jos. Dar va dau niste indicii: e plisata partial, in Burda se facea din imitatie din piele si mie imi place la nebunie Smile
lorinaoo1
lorinaoo1
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 46
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 23/10/2008

http://mozaicdeperle.blogspot.com/

Sus In jos

Creatiile noastre - fuste (1) - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre - fuste (1)

Mesaj Scris de duchess Lun 02 Feb 2009, 4:54 pm

foarte frumos ,Admina Smile
duchess
duchess
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Data de inscriere : 16/11/2008

Sus In jos

Creatiile noastre - fuste (1) - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre - fuste (1)

Mesaj Scris de Camy Lun 02 Feb 2009, 5:45 pm

admina foarte frumoasa fusta imi place asa lunga,iar daca te plictisesti de ea o poti scurta wink materialul este transparent de l-ai dublat?

dionisia capsele le iau de aici de la buzau,noi nu avem multe magazine de mercerie dar sunt dotate.-CUM PRIND CAPSELE

fac o gaurica mica cu clestisorul,apoi introduc capsa,o prind pe dedesubt cu cealalta parte.o asez pe un prosop si o bat cu ciocanul,dar nu dau direct cu ciocanul pe capsa ca se face urat tot peste o bucata de carpa.nu am un ciocan special si sincer nici nu mai gaseam ciocanul si le-am batut cu cel de snitele. Smile

lorina da Iasiul este un oras mare si foarte frumos.Cand eram mai mica mergeam foarte des la iasi ptr ca ai mei parinti sunt din cozia ,la 35 de km de Iasi.tu stii sigur despre ce vb.dar am neamuti si in iasi daca zic bn in tatarasi cred.

va pupic hug
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Creatiile noastre - fuste (1) - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre - fuste (1)

Mesaj Scris de tomari Lun 02 Feb 2009, 8:13 pm

Admina in cazul in care vrei sa scurtezi fusta crepatura o pastrezi? din foto nu se vede petrecuta si odata scurtata s-ar putea crepatura sa stea inestetic desfacuta;
Camy ultima fusta m-a lasat masca: cusaturi decorative, tighel uniform, capse cyclops
Postez si eu fusta la care m-am chinuit sa potrivesc la cusaturile laterale; e simpla cu o crepatura petrecuta la spate.
lateral
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
fata
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

As mai avea de facut dar sper sa-mi revin cu greutatea (mai ales dimensiunile), asta in cazul in care nu mai pun ceva in plus. Nu de alta dar am mai croit si tot am amanat cu finisarea in speranta ca voi da jos ceva cm iar acum nu mai ajung cu rezerve cu tot rade
hug
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Creatiile noastre - fuste (1) - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre - fuste (1)

Mesaj Scris de MihaelaT Lun 02 Feb 2009, 8:18 pm

e super fusta si tare frumos ai imbinat bucatile pe lateral ura
mie crapatura aceea petrecuta nu mi-a iesit nicicum Sad statea asa cascata la fusta rosie si atunci am renuntat la ea si-am facut-o pe cusatura. ce faceti voi sa nu stea cascata?
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Creatiile noastre - fuste (1) - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre - fuste (1)

Mesaj Scris de Admina Mar 03 Feb 2009, 10:25 am

Tomari, imi place foarte mult fusta cu carouri. Ai potrivit la perfectiune pe lateral si pacat ca nu ai pus si poza cu, crapatura de la spate. Stiu ca si eu i-am facut mamei mele o asa fusta clasica, tot cu crapatura pe spate. Mai mult am brodit-o, sa zic asa. Apropo de fusta mea, sa traim sa mai vedem; ai dreptate, daca las crapatura va ramane valurita si desfacuta... o sa vad eu.
Mihaela, a postat Diada, niste brosuri din revista Boutique si au explicatii(italiana) cu scheme, cum sa petreci crapatura. Cauta aici: Boutique, mi se pare ca este in brosura nr. I.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Creatiile noastre - fuste (1) - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre - fuste (1)

Mesaj Scris de MihaelaT Mar 03 Feb 2009, 11:11 am

Admina, sar'na! kiss cu limba nu ma descurc dar m-am uitat pe poze Embarassed in nr 1 nu am vazut nimic, 2 da eroare iar in 3 este ceva ce seamana cu o crapatura. sper sa reusesc cand voi avea de lucru o fusta.
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Creatiile noastre - fuste (1) - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre - fuste (1)

Mesaj Scris de diada Mar 03 Feb 2009, 11:33 am

Tomari, super ti-a iesit fusta, mai ales la imbinarea carourilor, eu ma feresc de carouri, dungi.... felicitari!

Mihaela,o sa le mai verific o data, sa vedem ce mai este cu ele, poate a expirat downloadul....
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Creatiile noastre - fuste (1) - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre - fuste (1)

Mesaj Scris de vilcris Mar 03 Feb 2009, 12:11 pm

MihaelaT a scris:e super fusta si tare frumos ai imbinat bucatile pe lateral ura
mie crapatura aceea petrecuta nu mi-a iesit nicicum Sad statea asa cascata la fusta rosie si atunci am renuntat la ea si-am facut-o pe cusatura. ce faceti voi sa nu stea cascata?
.

La toate materialele carora le lipseste stabilitatea: tricoturi, stofe elastice, bucle-uri si altele de-astea, zonele care sustin cusaturile se stabilizeaza fie prin lipirea de intaritura, fie prin coasere impreuna cu un material stabil, de exemplu panza de bumbac (data in prealabil la apa ca sa nu se stranga ulterior). Dar cel mai usor este sa se lipeasca intaritura. S-au inventat chiar si benzi speciale de intaritura pentru asa ceva dar trebuie cautate prin mercerii.
Trebuie lipita intaritura pe toata zona slitului ca sa capete stabilitate si ceva greutate si sa se calce frumos.
La sacouri este recomandat sa se stabilizeze toata zona spatelui si a pieptilor, cuprinzand si amansura (rascroiala manecii). Maneca se va stabiliza si ea cu benzi lipite pe margine. Se va calca apoi mai frumos. Daca materialul este tricot sau bucle este de preferat sa se stabilizeze toata zona de la amansura pana sub cot (ca sa nu se deformeze la purtat, in zona cotului).
Aceste lucruri trebuie facute la materialele instabile in mod OBLIGATORIU, dar este de preferat sa le facem la orice produs lucrat din stofa, de orice fel. Daca nu ma credeti, desfaceti un sacou sau un pardesiu din comert. Veti observa ca are putine cusaturi nestabilizate in modul pe care l-am descris.
Va cam intarzie operatiile astea din procesul de productie dar va asigur ca merita! kiss
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Creatiile noastre - fuste (1) - Pagina 2 Empty Re: Creatiile noastre - fuste (1)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB