Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Accesorii tricotate II EmptyAstazi la 9:46 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Accesorii tricotate II EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Accesorii tricotate II EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Accesorii tricotate II EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Accesorii tricotate II EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Accesorii tricotate II EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Accesorii tricotate II EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Accesorii tricotate II EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Accesorii tricotate II EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Accesorii tricotate II EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Accesorii tricotate II EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Accesorii tricotate II EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Accesorii tricotate II EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Accesorii tricotate II EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Accesorii tricotate II EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Accesorii tricotate II EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Accesorii tricotate II EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Accesorii tricotate II EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Accesorii tricotate II EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Accesorii tricotate II EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Accesorii tricotate II

+99
greieras
Gabica
piticot38
anda81
mimiady63
canadianca50
AcidoR
mari01
Ducess
anc@
duchess
Dorulet
piciul
Andata
LN
Darielutza-Laurentia
cristina iosif
Cristina-Elena
Angelica18
silvia adriana
godeta
chocolate
pufoi
anyrok
zahariaelouise
tomari
geo
Lucia.BlueFlower
cozma felicia
rodishor
andrei aura
Ramonica
micheline
myky7robc
trandafiras78
bela gio
letho
valentinadof
SilviaDumitrescu
aisha
ikuta
Dionisia
tzushky
kmn
AlinaJ.Bijoux
rebel
mihaelavama
kittygreeneyed
Marry
silvisor
carmenco
symos
cory74
firicel
CCristinaC
Roxy
denis21
solmizel
samo99ro
dicioanacris
corina corina
craciun victoria
violetas
Giobsy
Savu Ramona
mariaz_09
Serban Valentina
aba
stoy
Dodo-pui
Karina33
Uca
kristadesign
alimami
raveca
irish05
bumbu antonia
ligia27
dienutzababy
trice
Kiss cel mic
Donattela
danadea
mnarcisa
bursuk
MihaelaT
europolis
Nicoleta Irimescu
madalina78
Raresuca
julix_2007
ebruli22
delia.r
ioana soare
Admina
diada
marlen372001
corina.mihalache
felicia13
103 participanți

Pagina 1 din 14 1, 2, 3 ... 7 ... 14  Urmatorul

In jos

Accesorii tricotate II Empty Gluga tricotata

Mesaj Scris de felicia13 Lun 02 Noi 2009, 10:16 am

Buna dimineata ! V-am descoperit din intamplare tot cautand un model de pulover pentru copii.Eu nu am copii insa prietena mea a devenit bunica de cateva luni si as dori sa-i fac o bucurie impletindu-i un pulover pentru nepotica ei .Problema este ca am reusit sa-l fac, numai ca m-am impotmolit la gluga : mi-ar pace ssa-l fac stil hanorac cu fermoar si gluga !Ma poate ajuta cineva cu un tipar, sau eventual cu niste explicatii despre modul cum se realizeaza gluga ?.Va multumesc mult de tot!

Edit Admina: te rog sa denumesti sugestiv subiectele incepute, pentru a afla un raspuns intrebarilor tale. Daca se numeste Ajutorrrrrr! se prea poate sa nu intre cineva care stie raspunsul, nestiind ca e vorba de tricotaje.
avatar
felicia13
helper
helper

Numarul mesajelor : 36
Varsta : 64
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 02/11/2009

Sus In jos

Accesorii tricotate II Empty INTREBARE: CUM TRICOTAM PLOVARUL CU GLUGA; sau VESTA CU GLUGA?

Mesaj Scris de corina.mihalache Lun 09 Noi 2009, 7:55 pm

Buna, daca poate cineva sa ma ajute un pic cu descrierea tiparului de GLUGA tricotata- la pluovar sau vesta multumesc de pe acum.

NU am tricotat niciodata gluga si vreau sa ii fac fetei mele un pluovar de iarna grosut cu gluga. Spatele este gata, sunt cu fata in derulare dar nus tiu cum se monteaza -tricoteaza gluga.

VA PUP SI FELICITARI PENTRU SITE, e grozav sa poti impartasi din experientele tale altora/

Spor la lucru! hug
avatar
corina.mihalache
helper
helper

Numarul mesajelor : 37
Localizare : online
Data de inscriere : 09/11/2009

Sus In jos

Accesorii tricotate II Empty e foarte usor

Mesaj Scris de marlen372001 Mar 10 Noi 2009, 10:04 am

Draga mea,

nu ne dai toate datele problemei. cat de gros e puloverul ? cum ai tricotat fata, spatele la gat ?

in mod normal, dupa ce inchei cei 2 umeri se formeaza gatul. poti monta ochiuri cu crosetul ca sa lucrezi 2-3 cm de elastic, sau cum ai decis sa-l termini.

deci montezi ochii, ca de obicei, numai ca lucrezi in sus gluga toata - drept.

uite o schema pe care am facut-o pe moment :

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
[scuza scrisul]

si dupa ce ai 35 - 40 cm [cel mai bine sa masori copilasul ca este posibil sa fie mai putin] imparti lucrul in jumatate si inchei.

nu uita, marginea lucrului se lucreaza in punct lenes ca sa stea dreapta (numai pe fata)

daca ne dai poze, mai putem sa-ti facem sugestii.
asa ceva vrei sa-ti iasa ?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
sau asa ceva ?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

sper sa-ti fie de folos.

spor la treaba fetelor harnice !

Marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Accesorii tricotate II Empty MULTUMESC DE AJUTOR!

Mesaj Scris de corina.mihalache Mar 10 Noi 2009, 11:10 am

Este prima data cand intru pe acest site si sunt f incantata de rapiditatea cu care am primit un raspusn...intre timp, am tricotat o pereche de sosete sotului meu, sunt f. placute la purtat.

INcerc sa atasez o poza sa le vedeti si voi si incerc sa fac si gluga...sper sa ma descurc dupa desenul trimis de tine.
NU am inteles ceva gluga se lucreaza cu 4 andrele? Ajuca jumate si jumate? NU se poate lucra dintr-o singura bucata?

Se coase neaparat la mijloc-spate?[code] kiss hug

PS: NU MA DESCURC CU ATASATUL POZELOR....voi cum faceti sa puneti o poza aici? Pur si simplu dau o comandasi nu imi i-a poza, astept ca spune sa am rabdare dar nimic....

MUltumesc!
avatar
corina.mihalache
helper
helper

Numarul mesajelor : 37
Localizare : online
Data de inscriere : 09/11/2009

Sus In jos

Accesorii tricotate II Empty Re: Accesorii tricotate II

Mesaj Scris de marlen372001 Mar 10 Noi 2009, 11:25 am

nu, iubita.
inseamna ca nu am fost eu clara.
ochii se monteaza : mijloc fata - spate - rest fata si iese un dreptunghi per total pe care-l lucrezi cu andrele drepte, sau cu ce vrei tu. (circulare)

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

acum se intelege ?

Marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Accesorii tricotate II Empty Re: Accesorii tricotate II

Mesaj Scris de corina.mihalache Mar 10 Noi 2009, 11:28 am

ITi multumesc tare mult, nu reusesc sub nici o forma sa atasez poze:(

N u stiu de ce nu mi le i-a.


MERSI MULT DE AJUTOR. ABIA ASTEPT SA REUSESC SA TERMIN GLUGA SI SA FAC SI MANECILE si poate reusesc sa invat pana atunci sa atasez si eu poze pentru voi...

MErsi mult, Marlen, esti grozava! AM inteles acum ideea.... kiss
avatar
corina.mihalache
helper
helper

Numarul mesajelor : 37
Localizare : online
Data de inscriere : 09/11/2009

Sus In jos

Accesorii tricotate II Empty Re: Accesorii tricotate II

Mesaj Scris de marlen372001 Mar 10 Noi 2009, 11:31 am

draga mea,

spor la treaba ! vreau sa-ti vad creatiile cat de repede.

daca esti atenta in mesajele ioanei soare este postat si un tutorial pentru atasat poze. vezi ca se copie si se pune prima adresa url - care este pentru forumuri.

Marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Accesorii tricotate II Empty Re: Accesorii tricotate II

Mesaj Scris de diada Mar 10 Noi 2009, 12:06 pm

In sectiunea TEHNIC gasiti tutorialul de atasare al pozelor.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Mult spor!



l.e. ma bucur ca ai reusit sa atasezi poze, doar ca nu ai postat la topicul care trebuie sosetele si am mutat si am mutat eu postarea [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre diada in Mar 10 Noi 2009, 1:40 pm, editata de 2 ori (Motiv : completare)

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Accesorii tricotate II Empty Re: Accesorii tricotate II

Mesaj Scris de felicia13 Mier 11 Noi 2009, 10:15 am

corina.mihalache a scris:Este prima data cand intru pe acest site si sunt f incantata de rapiditatea cu care am primit un raspusn...intre timp, am tricotat o pereche de sosete sotului meu, sunt f. placute la purtat.

INcerc sa atasez o poza sa le vedeti si voi si incerc sa fac si gluga...sper sa ma descurc dupa desenul trimis de tine.
NU am inteles ceva gluga se lucreaza cu 4 andrele? Ajuca jumate si jumate? NU se poate lucra dintr-o singura bucata?

Se coase neaparat la mijloc-spate?[code] kiss hug

PS: NU MA DESCURC CU ATASATUL POZELOR....voi cum faceti sa puneti o poza aici? Pur si simplu dau o comandasi nu imi i-a poza, astept ca spune sa am rabdare dar nimic....

MUltumesc!
Esti super fericita ca ai primit raspunsul atat de repede...Eu am tot asteptat, si daca nu scriai tu , probabil ca fetita pentru care am tricotat puloverul (care trebuia sa fie hanorac) isi serba majoratul.....Si cum probabil ca administratorul va interveni, se va sterge raspunsul meu ...
avatar
felicia13
helper
helper

Numarul mesajelor : 36
Varsta : 64
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 02/11/2009

Sus In jos

Accesorii tricotate II Empty Re: Accesorii tricotate II

Mesaj Scris de marlen372001 Mier 11 Noi 2009, 11:09 am

draga felicia,

imi pare rau - nu am vazut intrebarea ta. Ca si tine si eu m-am inscris relativ recent. Sunt si eu o persoana careia ii place tricotatul/ crosetatul/ ......etc - de toate.
Daca pot sa te ajut cu ceva - spune numai. Poti sa-mi scrii si pe "privat message".

Cu drag
Marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Accesorii tricotate II Empty Re: Accesorii tricotate II

Mesaj Scris de Admina Mier 11 Noi 2009, 12:08 pm

felicia13 a scris:
Esti super fericita ca ai primit raspunsul atat de repede...Eu am tot asteptat, si daca nu scriai tu , probabil ca fetita pentru care am tricotat puloverul (care trebuia sa fie hanorac) isi serba majoratul.....Si cum probabil ca administratorul va interveni, se va sterge raspunsul meu ...
Felicia, nu intervine nimeni, nu sterge mesajele nimanui. Nu inteleg acest comentariu. Este un forum public, intreaba fiecare ce vrea si unde vrea, daca nu este postat unde trebuie sau contravine regulamentului, intervenim, altfel lasam mesajul sa-si astepte raspunsurile. Dupa 24 de ore de cand ai postat primul raspuns, puteai sa scri alt mesaj sa revi cu detalii, completari. Initial, ai denumit acest subiect Ajutoooorrr!, nimic legat de gluga tricotata...

off topic Este o pleiada de membrii care cer si acuza, dar nu dau nimic inapoi, comunitatii; un sfat, un comentariu, o lauda la adresa altei creatii. Doar: Ioana tradu-mi, Maistra explica-mi! Toti membrii sau moderatorii sunt oameni ca si voi, au familii, servici, lucreaza de mana in timpul liber, nu au contract cu nimeni sa raspunda prompt. Incearca sa ajute din placere, din altruism. Incercati sa fiti mai indulgenti, totusi.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Accesorii tricotate II Empty Re: Accesorii tricotate II

Mesaj Scris de felicia13 Joi 12 Noi 2009, 8:59 am

Admina a scris:
felicia13 a scris:
Esti super fericita ca ai primit raspunsul atat de repede...Eu am tot asteptat, si daca nu scriai tu , probabil ca fetita pentru care am tricotat puloverul (care trebuia sa fie hanorac) isi serba majoratul.....Si cum probabil ca administratorul va interveni, se va sterge raspunsul meu ...
Felicia, nu intervine nimeni, nu sterge mesajele nimanui. Nu inteleg acest comentariu. Este un forum public, intreaba fiecare ce vrea si unde vrea, daca nu este postat unde trebuie sau contravine regulamentului, intervenim, altfel lasam mesajul sa-si astepte raspunsurile. Dupa 24 de ore de cand ai postat primul raspuns, puteai sa scri alt mesaj sa revi cu detalii, completari. Initial, ai denumit acest subiect Ajutoooorrr!, nimic legat de gluga tricotata...

off topic Este o pleiada de membrii care cer si acuza, dar nu dau nimic inapoi, comunitatii; un sfat, un comentariu, o lauda la adresa altei creatii. Doar: Ioana tradu-mi, Maistra explica-mi! Toti membrii sau moderatorii sunt oameni ca si voi, au familii, servici, lucreaza de mana in timpul liber, nu au contract cu nimeni sa raspunda prompt. Incearca sa ajute din placere, din altruism. Incercati sa fiti mai indulgenti, totusi.
Imi cer mii de scuze draga Admina ca mi-am permis sa-mi spun deschis parerea pe acest forum.Ca si in alte parti, alte pareri deranjeaza.Iarta-ma Admina ca nu te-am laudat pentru ceea ce faci aici, pentru sfaturile si pentru creatiile deosebite pe care le postezi; nici macar nu mi-am dat seama ca cei care scriu pe acest forum "nu sunt oameni ca si noi, au familii, servici, lucreaza de mana in timpul liber, nu au contract cu nimeni sa raspunda prompt". Si te rog sa ma scuzi ca mi-am permis sa-mi denumesc articolul asa cum am gandit eu si nu am apelat la tine ...Sincer imi cer scuze...acum cred ca ti-am intrat in gratii si o sa te simti mai bine ....ai vazut ca te-am laudat ?!?!?!A, si inca ceva draga mea Admina : nu-mi vorbi mie despre placere si altruism din partea ta ...daca nu ar fi aceste publicitati pe site-ul tau as mai zice , dar asa ....., acum o sa ma mai lasi sa scriu aici?

marlen372001 a scris:
draga felicia,

imi pare rau - nu am vazut intrebarea ta. Ca si tine si eu m-am inscris relativ recent. Sunt si eu o persoana careia ii place tricotatul/ crosetatul/ ......etc - de toate.
Daca pot sa te ajut cu ceva - spune numai. Poti sa-mi scrii si pe "privat message".

Cu drag
Marlen

Iti multumesc tare mult pentru amabilitate .Da as dori sa-ti scriu pe "privat message" numai ca nu stiu cum .Imi place sa tricotez, am tricotat foarte multe pulovere numai ca pentru copii mici nu am lucrat ; asa ca am apelat la ajutor, dar se pare ca am deranjat ...Te rog, daca ai timp, scrie-mi cum putem comunica pe privat message.Multumesc mult! Felicia
avatar
felicia13
helper
helper

Numarul mesajelor : 36
Varsta : 64
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 02/11/2009

Sus In jos

Accesorii tricotate II Empty Re: Accesorii tricotate II

Mesaj Scris de marlen372001 Joi 12 Noi 2009, 10:42 am

draga felicia,

sub numele meu in dreapta vei vedea un icon cu PM. Apasa pe el si trimite-mi raspunsul ca si cum ai posta ceva pe blog.

sau e-mail : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] daca ti-e mai usor.

Marlen

P.S : sa stii ca eu chiar fac lucrurile astea numai din placere si ma bucur ca le-am gasit pe fete, ca sa am cu cine sa ma mai consult. nu le cunosc personal, dar imi sunt dragi toate prin lucrurile care le posteaza, prin fotografiile cu cei mici, prin mana de ajutor intinsa cand am avut nevoie. nu te supara ! viata e asa de scurta... ca nu trebuie sa ne irosim resursele pe lucruri marunte. iti stau la dispozitie.
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Accesorii tricotate II Empty Re: Accesorii tricotate II

Mesaj Scris de ioana soare Joi 12 Noi 2009, 1:13 pm

Felicia nu faptul ca ti-ai spus parerea a deranjat ci modul cum ti-ai spus acea parere. Daca ai vazut ca nu primesti un raspuns ar fi trebuit sa reimprospatezi acea intrebare, sa presupui ca a fost scapata din vedere de persoana care te putea ajuta. Nu sa presupui ca nimeni nu a vrut sa te ajute. Nu suntem niste robotei, se mai intampla sa ne scape anumite postari. Nu vrea nimeni sa arunci cu laude doar asa ca sa te afli in treaba, ci doar sa contribui cu ceva bun la acest forum, nu doar cu ironii.

Referitor la "placere si altruism" - toti cei care scriu aici o fac din pura placere, placerea de a invata unii de la altii si de a contribui la randul nostru cu sfaturi si idei. Iar daca nu era initiativa minunata a celor doua admine - Admina si Diada - acest forum si aceasta comunitate nu ar fi existat!!!
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Accesorii tricotate II Empty incerc sa postez pl;uovarul cu gluga tricotata aici....

Mesaj Scris de corina.mihalache Mar 17 Noi 2009, 1:00 am

marlen372001 a scris:draga mea,

spor la treaba ! vreau sa-ti vad creatiile cat de repede.

daca esti atenta in mesajele ioanei soare este postat si un tutorial pentru atasat poze. vezi ca se copie si se pune prima adresa url - care este pentru forumuri.

Marlen

INCA O INCERCARE;

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

VAD CA NU IMI I-A POZA CI DOAR LINKUL....voi vedeti si poza cu creatia mea?NU REUSESC DELOC SA ATASEZ POZE, nu stiu dar nu merge:(Sad , daca merg pe website-urile date de voi pe aici imi cere sa ma inscriu pe ele , si nu vreau sa platesc nimic in plus, iar daca am ales alte variante nu a mers:( NU STIU DECE E ATAT DE DIFICIL....astept ajutorul vostru.MERSI!
tricot
Edit Admina: Tutorial de atasarea pozelor gasesti dand click [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]. Nu se plateste nimic ca sa-ti faci cont pe aceste site-uri. Ai copiat corect codul din Image Shack, cel de direct link, trebuia doar sa-l pui in casuta deschisa apasand pe butonul al 16-lea (cum se explica in tutorial).
avatar
corina.mihalache
helper
helper

Numarul mesajelor : 37
Localizare : online
Data de inscriere : 09/11/2009

Sus In jos

Accesorii tricotate II Empty Re: Accesorii tricotate II

Mesaj Scris de delia.r Mier 18 Noi 2009, 9:04 am

Draga Marlen, mi-au placut foarte mult hanoracele baietilor tai ( sunt ai tai, nu?), dar am o rugaminte: explica-mi si mie, daca ai timp, cum scazi pentru maneca raglan, cea de la hanoracul celui mic. Am o gramada de reviste de tricotat, dar nu am priceput nimic. Cred ca neuronii mei s-au lenevit de tot. Multumesc anticipat.
avatar
delia.r
helper
helper

Numarul mesajelor : 7
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/07/2009

Sus In jos

Accesorii tricotate II Empty Re: Accesorii tricotate II

Mesaj Scris de marlen372001 Mier 18 Noi 2009, 12:56 pm

Draga Delia,

Mi-ar placea sa mai am asa baieti mici, dar nu sunt ai mei.

Ai mei sunt gemeni:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

asta nu inseamna ca nu-ti pot raspunde : se incepe puloverul de la gat : faci abstractie ca vrei gluga, vei monta ochii la sfarsit.

asadar - cum spune prietena mea "maistra" - daca o sa cauti gasesti si pulovere de ale ei aici : incepi cu 64 ochi - imparti in 4 numarul de ochi si ele vor constitui cele 4 parti de pulover: doua maneci, fata si spatele. una din ele o mai imparti in 2 - asta e fata, care are o mica portiune de vreo 10- 15 cm deschisa ca sa poata trage pe cap si lucrezi pana vei calcula ca ai ajuns la subrat. dupa portiunea care vrei sa o lasi deschisa la gat unesti lucrul si lucrezi pe andrele circulare numai pe fata.

se creste numai la randurile pe fata - vei lucra dus-intors la inceput- pe portiunea deschisa. poti incerca mici variatii : intre cele 4 parti bagi cate 2 ochi de separare pe care-i vei lucra pe dos, restul fiind fata. poti creste ridicand ochiul de jos in loc de jeteu, sa nu iasa gaura prea mare.Totul e relativ, foloseste un cm si vezi exact masurand pe copil. mai bine mai mare (ca ei mai cresc) decat sa-i ramana repede mic.

e ok ? daca nu se intelege imi poti face si PM.

te pup,
Marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 57
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Accesorii tricotate II Empty Re: Accesorii tricotate II

Mesaj Scris de delia.r Mier 18 Noi 2009, 2:57 pm

Multumesc.Am sa incerc si daca nu reusesc, iti dau pm. Sa-ti traiasca baietii.
avatar
delia.r
helper
helper

Numarul mesajelor : 7
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/07/2009

Sus In jos

Accesorii tricotate II Empty seturi de baie ımpletite

Mesaj Scris de ebruli22 Sam 20 Mar 2010, 4:15 pm

rasfoind pe net am gasit seturile astea şi am facut şi eu cateva,deci cum vedeti sunt foarte simple.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ebruli22
ebruli22
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 46
Varsta : 44
Localizare : underworld
Data de inscriere : 15/03/2010

Sus In jos

Accesorii tricotate II Empty Re: Accesorii tricotate II

Mesaj Scris de julix_2007 Sam 20 Mar 2010, 7:06 pm

Nu e rea ideea si chiar am nevoie de un set nou la baie. Cateva informatii: ce fire ai folosit, cu ce ai tricotat si cum se curata.
avatar
julix_2007
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1478
Varsta : 54
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 07/12/2008

Sus In jos

Accesorii tricotate II Empty Re: Accesorii tricotate II

Mesaj Scris de Raresuca Sam 20 Mar 2010, 9:19 pm

Uau! sunt durere ,niciodata nu m-am gindit la asa ceve .Chiar m-ar interesa si pe mine asa ceva,cine ne ajuta pe cele mai putin pricepute? Ne bagam?
Raresuca
Raresuca
helper
helper

Numarul mesajelor : 94
Varsta : 48
Localizare : -suceava
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Accesorii tricotate II Empty Re: Accesorii tricotate II

Mesaj Scris de ebruli22 Sam 20 Mar 2010, 9:44 pm

julix_2007 a scris:Nu e rea ideea si chiar am nevoie de un set nou la baie. Cateva informatii: ce fire ai folosit, cu ce ai tricotat si cum se curata.

da nu e rea ideea şi se vede şi frumos.ata am folosit de 2 feluri,deci o ata simpla şi una paroasa culoare sa fie la fel,deci ımpleteşti cu 2 sa iasa mai tare lucratura.şi andrele numarul 5,eu le bag la maşina şi le spal no problem

ata simpla poti sa o alegi tu cat de groasa sa fie,a mea era ca asta din poza la grosime
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
ebruli22
ebruli22
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 46
Varsta : 44
Localizare : underworld
Data de inscriere : 15/03/2010

Sus In jos

Accesorii tricotate II Empty Re: Accesorii tricotate II

Mesaj Scris de madalina78 Sam 20 Mar 2010, 11:09 pm

felicitari, frumoase toate. tricot Oare cum se fac?
madalina78
madalina78
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 64
Varsta : 45
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Accesorii tricotate II Empty Re: Accesorii tricotate II

Mesaj Scris de Nicoleta Irimescu Dum 21 Mar 2010, 8:07 am

ebruli22 :Superbe!! Mai vazusem seturi de baie dar nu cu astfel de fir .

Felicitari!
Nicoleta Irimescu
Nicoleta Irimescu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1159
Varsta : 54
Localizare : Vatra Dornei - Bucovina
Data de inscriere : 23/07/2009

Sus In jos

Accesorii tricotate II Empty Re: Accesorii tricotate II

Mesaj Scris de europolis Dum 21 Mar 2010, 8:11 am

Wow superbe mirat
europolis
europolis
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3238
Localizare : In capul meu
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Accesorii tricotate II Empty Re: Accesorii tricotate II

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 14 1, 2, 3 ... 7 ... 14  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB