Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Bijuterii din sarma 9
Organizarea casei -2 - Pagina 6 EmptyIeri la 6:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
Organizarea casei -2 - Pagina 6 EmptyIeri la 6:43 pm Scris de mlizeta

» Florile din gradina mea(2)
Organizarea casei -2 - Pagina 6 EmptyIeri la 6:41 pm Scris de mlizeta

» Jucarii crosetate
Organizarea casei -2 - Pagina 6 EmptyIeri la 6:38 pm Scris de mlizeta

» Ornamente de Pasti
Organizarea casei -2 - Pagina 6 EmptyIeri la 6:36 pm Scris de mlizeta

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Organizarea casei -2 - Pagina 6 EmptyIeri la 6:35 pm Scris de mlizeta

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Organizarea casei -2 - Pagina 6 EmptySam 18 Mai 2024, 8:18 am Scris de Dorulet

» Sarma folosita la bijuterii cu pietre semipretioase si bilute de aur
Organizarea casei -2 - Pagina 6 EmptyJoi 16 Mai 2024, 4:11 pm Scris de vlad_mom

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Organizarea casei -2 - Pagina 6 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
Organizarea casei -2 - Pagina 6 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
Organizarea casei -2 - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Organizarea casei -2 - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
Organizarea casei -2 - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Organizarea casei -2 - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Organizarea casei -2 - Pagina 6 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
Organizarea casei -2 - Pagina 6 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Organizarea casei -2 - Pagina 6 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Organizarea casei -2 - Pagina 6 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Organizarea casei -2 - Pagina 6 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Organizarea casei -2 - Pagina 6 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia


Organizarea casei -2

+21
danniela
myky7robc
piciul
Admina
AlinaJ.Bijoux
michelinebeaulieu
ema
cris69
geany
diada
valentinadof
fiordaliso
ioana soare
Floren
Uca
greieras
Gabica
alice07
CCristinaC
aurishta
GabitzaMami
25 participanți

Pagina 6 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 6 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de danniela Vin 02 Sept 2016, 9:13 am

Nu lucrez la mutinationala, insa sunt un fel de rol model si in plus nu am timp sa spal asa des. Caz in care nu las menajera sa imi spele lucruile mele la mana, stiti voi de ce!!!
In timp se aduna, de la o varsta ba te ingrasi ba slabesti, apropo de asta, saptamana trecuta am vrut sa imi pun o camasa alba si...nu ma ajungea la sani!!! In timp se aduna, si eu le mai adun si le dau, de obicei la crucea rosie.
Jucarii nu mai adun ca au crescut, si sincer cred ca doar atunci se termina calvarul, cand ei cresc si nu se mai joaca cu ele.
Problema mea e la bucatarie, bai frate daca nu am la chestii marunte, tot felul de forme, de cuttere si alte tampenii, tot felul de electrice, si nu, nu e rumanul care cumpara ci eu!!
Masina de paine si prajitorul de paine stau pe masa vesnic. Dar in dulap am adunate tot felul de mixere, choppere, razatori electrice. Ba stai ca mai am si microundele, si masina de cafea si un dryfryer pe masa. Waffles am si din ala, si din ala de facut sandwichuri si or mai fi prin magazie. Norocul meu e ca desi stau cu chirie e casa mare, bucatarie si magazie mari. Mai e chestia ca se aduna in timp, si in Romania la aniversari si alte petreceri vin cunoscutii cu seturi de pahare, cesti, farfurii. Eu nu am mai primit un cadou....cred ca de acum 2 ani cand mi-o adus fina tigaia dry cooker si mda, eram asa terminata dupa ea si am folosit-o de 2 ori zid zid zid
Admina, am mai incercat sa fac combinarile alea dar nu mi-a iesit, la mine e cald vesnic, nu ocupa mult loc...vai sper sa nu citeasca omul meu pe aici rade rade rade dar ba nu am ia, ba nu am aia si combinatiile tot eu mi le fac.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 6 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de LRodica Vin 02 Sept 2016, 9:36 am

Oare este cineva care sa nu aiba nevoie de timp.
Parintii mei, parca nu erau asa obositi ca noi, si se lucra si sambata si duminica.
Daniela eu am reusit anul acesta sa nu cumpar nimic, am mai primit de la nasa foarte multe pentru bucatarie dar am si dat mai departe din ele.


LRodica
LRodica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3669
Varsta : 56
Localizare : arad
Data de inscriere : 19/10/2011

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 6 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de vlad_mom Vin 02 Sept 2016, 9:41 am

Danniela, microundele si cafetiera nu intra la socoteala, fac parte din garnitura de bucatarie wink
La mine, de fapt, problema e alta... materia prima si sculele pentru hobby. Nu poate fi vorba de aranjarea unui atelier pentru ca e un apartament obisnuit de bloc, nu am o alta camera. M-am inghesuit in bucatarie si din cauza fumatului, asa ca acolo e si calculatorul si jumatate din arsenalul pentru hobby.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4649
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 6 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de danniela Vin 02 Sept 2016, 11:32 am

Rodica, cred ca ni se parea noua ca nu erau asa obositi, zic si eu.... ori poate mancarea era altfel, timpul organizat altfel, dar erau si parintii nostri stresati, erau servicii cu ture de noapte, cu program prelungit, cu defilari si sedinte de partid....
Mai incerc si eu sa ma abtin, dar si cand scap....zice omul ''iar a fost mama la Nawal Center?'' Asta e un magazin cu 7 etaje, un etaj numai plasticaraie si prostii de bucatarie, din astea mici, deci va dati seama...
Vlad-mom , imi imaginez!!!! La mine un ''fotel'' din sufragerie e plin cu de-ale mele, de crosetat si tricotat. Acum le-am pus intr-o sacosa, ca nu stiu daca le ating in curand, am un program aiurea tare.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 6 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de ema Vin 02 Sept 2016, 4:56 pm

Eu am pastrat doar frigiderul, cuptorul, placa de gatit, masina de spalat vase (e pe duca si nu o voi inlocui), prajitorul de paine si masina de cafea.Am renuntat la microunde definitiv. Celelalte aparate, in afara de mixer si un tocator electric, sunt in cutiile lor in bucataria de vara de la subsol (si "presimt" ca vor sta acolo mult timp). Tot ca voi, am lasat cate 4 farfurii, 12 pahare "norocoase" (nu sunt doua la fel). Am seturi intregi si servicii la pastrare pt musafiri sau pt noi cand ne facem de cap. Am in schimb multe ustensile de bucatarie (unele nu stiu la ce folosesc si nici nu pun intrebari pt ca ii dau" idei" sotului). Haine, iarasi, nu am. Mai minimalista ca mine nu cred ca exista: cateva tricouri, cateva camasi si 3 perechi de blugi + un pantalon scurt. Nu am fusta, nu am rochie (adica am dar nu-mi mai vin) Urasc sa probez haine si prin urmare, evit magazinele (unde stau nici macar magazine de haine nu prea sunt si trebuie ori sa fac drum lung pana la orasul cel mai apropiat, fie sa comand din catalog). Pentru moment sunt in santier si nu am timp sa ma gandesc la haine.Mai am nevoie de mobila in casa si asta e scumpa pt ca e din lemn masiv, apoi sunt alte cheltuieli care apar pe parcurs (in fiecare saptamana mai descoperim cate ceva care nu merge sau cade).
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 6 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de Admina Vin 02 Sept 2016, 6:01 pm

Ma bucur ca sunteti atatea care aplicati deja minimalismul, macar in aspecte din viata voastra sau in zone din casa. Sunt concluzii la care ar trebui sa ajungem singuri, dar mass-media ne spala pe creier, ca ne trebuie, ca ne ajuta, ca ne completeaza, etc. Mai ales femeile aduna ba pantofi, genti, haine, ustensile, etc.
Noi nu avem timp pentru ca ne ocupam de casa, de copii, de camasile sotului, strangem farfurii de prin casa, haine de pe jos, etc. De aia si zic, sa ne facem munca mai usoara, nu mai grea. Avand mai putine, cand facem ordine sau curatenie, automat e mai putin de mutat de colo-colo, suprafetele sunt mai goale (ganditi-va cum aveau bunicile bibelouri si mileuri... din ce decoratiuni avem, vreau sa mai dau). Tocmai pentru ca timpul e asa pretios, de ce sa-l pierdem in fata unui dulap plin cu haine care nu ne plac, nu ne vin, trebuie modificate, etc.
Eu am scos cateva zeci de haine, dar pe care nu le purtam si sunt intr-un maldar pe jos, ma uit la ele, mai iau ceva si port si vad daca imi place, daca imi vine. Dar de obicei nu le-am mai luat inapoi, odata date jos de pe umerase. O sa le duc la subsol si voi hotari ce pastrez pentru modificat si ce dau mai departe/ vand. Dar in dulap nu se mai intorc, clar. Fata face la fel, i-am pus cateva video cu minimalismul in haine si i-au placut. La 10 ani avea aceiasi problema ca mine, ca mama mea, inainte... nu aveam cu ce ne imbraca, cu dulapul plin. Cand sunt doar lucrurile care ne vin si ne plac, in nuante care se potrivesc unele cu altele, e mult mai usor si iese bine o tinuta, mult mai usor.
Si eu am tone de materiale, pasmanterie, nasturi, etc. si tin de ele, pentru ca vreau sa fac ceva din ele. Si chiar am inceput. Aici materialele sunt foarte scumpe, daca as da tot si as lua din magazin, m-ar costa mult mai mult. Dar in rest, dau si jucarii, carti, chiar daca s-ar mai juca cel mic cu ele. Avand multe si tot timpul la discretie se plictiseste de ele, nu le mai baga in seama, le ignora.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 6 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de ioana soare Lun 05 Sept 2016, 5:29 pm

Legat de asta, am un of mare. Raman mereu uimita cand in fiecare baie vizitata gasesc toate produsele de curatenie si toate produsele cosmetice insirate. Toate toate toate, tone de produse care mai de care cu zoaie si aratand mai dezgustator.  Pentru ce e nevoie de atatea si pentru ce e nevoie sa stea la expozitie? In baia dormitorului nostru de ex., nu am la vedere decat sticla de sampon (una singura, nu 5) si recipientul pentru sapun lichid. Si inca un recipient de sapun lichid la bideu. Atat. Pe cuvant de onoare:) Crema de fata e in dulapior, la fel si crema de corp, crema de spalat pe fata, pasta de dinti. Eu si periutele de dinti le tin tot in dulapior, desi am citit pe undeva ca ar fi mai igienic sa stea afara, ca sa se aeriseasca. Eu le tin acolo si n-au nimic, oricum sunt folosite mereu,si deci curatate mereu.  Produsele de machiaj sunt in sertarul comodei din dormitor, asta pana cand apuc sa construiesc masuta de toaleta pentru dormitor. Care bineinteles ca va avea sertare si produsele vor sta frumos acolo, nu insirate pe ea.
Si oare pentru ce este nevoie de atatea si atatea produse de curatat? Eu am un Mr. Musculo spuma, cu care spal tot. Si care bineinteles sta tot in dulapior. Nu langa produsele cosmetice:)) Sta in partea de jos, separat, acolo unde tin si rezerva de hartie igienica. Dar e adevarat ca mentin baia curata, nu las sa se adune depuneri de tot felul. Sterg apa dupa fiecare baie , in felul asta nu se fac depuneri de calcar pe faianta sau baterii si nici mucegai prin rosturi sau pe silicon.

Prima oara cand ai scris Admina ca e bine sa ai mai putine farfurii, m-am gandit ca nu e chiar asa. Apoi mi-am dat seama ca eu am doar 6 din fiecare(adanci, intinse de desert si castroane)Smile)) In bucatarie adica. Restul, pe care le folosesc cand avem musafiri, sunt in bufetul din dining.
De electrocasnice nu mai scriu ca am scris mai demult si am pus si poza cu blatul meu minimalist:) Dar am avantajul ca noi nu suntem bautori de cafea , deci filtrul nu e o necesitate.

edit: Subscriu si la haine si pantofi. Mai bine putin si bun decat mult si prost. Bine , nu e o regula, se poate si mult si bun, dar cum nu sunt de acord cu cheltuitul unei averi pe asta, ramane prima varianta.

ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 6 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de Admina Mar 06 Sept 2016, 3:30 am

Eu nu mai iau tone de cosmetice si chimicale si astept sa topesc din cele luate acum 2 ani (chimicale, cand curatam casa dupa chiriasii altora zid ). La baie se aduna destule ca e un sampon, un balsam, un sapun al meu, un gel de dus al lui, un sampon al lui. Daca ne bateam toti pe o baie erau si ale copiilor, fata vrea balasam, dar il fura pe al meu. Iar de curatat am auzit ca detergentul de vase face minuni pentru depunerile de calcar si grasime de la sapun sau gel de dus. Trebuie sa cumpar, ca am unul natural la vase si nu ma indur de el.
Ioana, eu nu sunt harnica de fel, nu ma tine sa sterg cabina de dus, de 2-3 ori pe zi. Poate ca m-ar tine, dar mi-e lene. Si de bagat inapoi sampoanele din dus, nu o fac, desi avem dulap marisor in baie. M-ar boscorodi omul ca nu-si gaseste lucrurile, cum mai face uneori cand ma apuca excesul de zel.
Dar da, decat 100 de sampoane cu reclama, mai bine unul mai natural si bun. La curatenie folosesc mult otet, aici se gasesc sticle de 4l (cred ca si in tara, din cel de muraturi) si bicarbonat de sodiu am luat 6kg, parca, la oferta. rade Personal as ramane cu mai putine, dar daca vin ai mei trebuie sa iau chimicale, ca au impresia ca nu se curata bine cu cele naturale. zid
La farfurii am scos setul de vizita si nu l-am mai bagat, tot cand au fost ai mei, ca foloseau farfuriile pe post de capace, in frigider. Dar da, trebuie mutate inapoi. Eu n-am dulap in sufragerie, doar masa si scaune, dar am loc in bucatarie sa le pun pe sus, sa nu ma mai leg de ele. Cum am zis, cand sunt 14 adanci (atatea am numarat Embarassed ), macar jumatate scoatem si folosim, desi doar 2-3 mancam din farfurii adanci.
Ma uit la casute micute (tiny homes), care se poarta mai nou printre ecologisti si nu numai. Mi se par niste alternative super la apartamente si nici risipa de spatiu de la vile, nu ar fi.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 6 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de ioana soare Mar 06 Sept 2016, 10:07 am

Samponul si sapunul nu le bag in dulap:) Nici chiar asa:)) Dar am noroc ca nimanui din casa nu-i pasa cu ce se spala, iar eu nu folosesc balsam, asa ca raman doar cele doua recipiente.

Sa stii ca nu e vorba de harnicie. Imi ia 1 minut maxim sa sterg apa din jurul cazii. Prefer minutul ala decat sa stau din cand in cand sa pierd vremea frecand la ea. Minutul ala nici nu se simte, pe cand frecatul da. La apatament am avut probleme cu mucegaiul pe rosuri si silicon si nu l-am putut scoate cu nimic, am incercat totul. Pe faianta din lateralul cazii se depusese calcar si iarasi, nu l-am mai putut scoate nici macar cu un anticalcar puternic. Am ramas cu sechele.

Cu bicarboanat si apa oxigenata am spalat eu anul trecut rosurile gresiei din vestibul , pentru ca, intrand incaltati si cu zoaie murdare de zapada sau ploaie, se mai aduna murdarie in ele. Dar mi s-a parut foarte consumator de timp limpezitul, adica adunatul bicarbonatului care ramane in urma. Ca e umed, nu-l pot lua cu aspiratorul. Il adunam in carpa si dura mult. Mi-a luat jumatate de ora spalatul cu periuta (cu periuta de dinti ca alta mai mare nu aveam:)) ) si vreo doua ore limpezitul:) Tu cum procedezi cand speli cu bicarbonat ca sa fie mai rapid?

Am urmarit pe anawhite.com cum au costruit o tiny house si mi s-a parut foarte interesant cum reuseau sa eficientizeze fiecare bucatica de casa. Ne-am gandit la ceva de genul pentru atunci cand vor pleca baietii la casele lor. Dar pana atunci nici nu ma gandesc:). Savurez spatiul la maxim si ma bucur ca putem respira si exista impreuna fara sa ne calcam pe picioare , fara sa trebuiasca sa ne invadam spatiul personal in mod constant. Resurse consumate in plus au fost intr-adevar la construire, dar acum la intretinerea ei, nu. Spun asta tinand cont ca noi iarna nu incalzim la mai mult de 19 grade (cand in general lumea incalzeste la 24-26).E o temperatura placuta si face ca socul termic , trecerea de la casa incalzita la frigul de afara, sa fie mult mai atenuat. Daca pentru nordici e buna, de ce pentru noi nu ar fi?Smile
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 6 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de danniela Mar 06 Sept 2016, 2:43 pm

Bicarbonatul il cureti cu otet ca il dizolva!!

La chimicale de curatat am renuntat si eu demult. Folosesc doar din ala pentru WC, un gel cu clor in el gen Domestos sau ce marci mai aveti pe acolo, otet, si detergent de vase. Gelul il am in toate baile sa nu ma plimb cu sticla si il tin in spatele Wc-ului. Sampoane si geluri si... folosim fiecare cu parul lui si daaa, am la sticle de ma apuca nervii mai ales ca cele goale nu sunt aruncate la timp si mai de nimeni, eu tre sa o fac mai mereu. Am mai renuntat si la balsamul de rufe, folosec doar detergent pudra la toate spalarile, unul lichid numai pentru pantalonii lui fecior pentru scoala si unul lichid de spalat la mana. Dar astea stau pe balcon ca acolo am masinile de spalat.
Spatiu....of doamne ca nu mai case mari nimeresc....am zis ca dupa ce pleaca si fecior la scoli inalte imi iau un apartament micut, fara menajera, fara nici o obligatie in el. Farfurii ca tot ziceti, eu le folosesc pe cele adanci, restul stau in dining room, am dulap bengos rau. Insa am multe cesti de cafea, pahare, tot felul de tavi si tavite.
La frigider tin totul in cutii de plastic cu capac, deci daaa, spal la cutii, si nu incalzesc in ele mancarea daca cumva decid sa fie la microunde. Mai am si cutii de sticla cu capac de plastic. Din astea cumpar mai mereu ca nu stiu cum fac picioare....


Ultima editare efectuata de catre danniela in Mar 06 Sept 2016, 4:56 pm, editata de 2 ori
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 6 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de ioana soare Mar 06 Sept 2016, 2:57 pm

danniela a scris:Bocarbonatul il cureti cu otet ca il dizolva!!

DUH!!! ametit
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 6 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de Admina Mar 06 Sept 2016, 5:55 pm

Si eu combin ca si Daniela, bicarbonatul cu otet si n-am probleme la clatire. Folosesc la chiuveta din bucatarie, vase (curata mai bine ca Cillit Bang depunerile de ceai, petele de pe vase), chiuvete si bai. Pe gresie merge otetul simplu si chiar pe parchet, diluat cu apa, dar stors bine mopul (am mop cu aburi si curata bine, oricum). Pe mobila merge chiar apa cu otet, tot asa, stoarsa bine carpa. Bicarbonat nu dau pe suprafete care se pot zgaria, gen geam, picioare de mobilier din metal, etc.
Am sortat ieri din vase si azi tacamuri, arata minunat asa. Am lasat cate 4 din fiecare, de obicei, mai multe la cani si pahare, dar mai scot din ele. Le-am mutat pe cele in plus sub chiuveta si cand avem musafiri le clatesc, daca se pune praful pe ele.
Ioana, eu as reduce casa la o jumatate sau chiar o treime. Americanii isi bat joc de spatiu, de multe ori, avand prea mult. Aici nu e diferenta mare la pret intre o casa medie si una mare si am luat una micuta, dintr-un cartier de case mari, dar tot prea mare e. Sunt unele duble fata de a noastra si sta un cuplu sau un singur batran. zid Nu inteleg de ce le place asa. Avem doua centrale mai vechi (de prin '90, cred) si nu sunt prea eficiente. Cand dau drumul la apa calda, vine intr-un minut sau si mai bine, si consumam litri de apa, degeaba. Apoi sa aspiri, cureti tot, consuma si energie (pe care prefer sa o consum afara, in natura) si resurse (chiar daca dau cu otet si tot folosesc mai mult). Piticul a mazgalit peretii in casa, cam pe toti, in ultimele luni, mult efort sa-i curatam si chiar vopsea e necesara. Avem dining (camera cu masa de 6 locuri, de sufragerie) si living room (canapea, bibilioteca) dar si family room (unde se joaca astia mici si am eu atelierul), camera de oaspeti, bucataria e enorma, spatiu mort, doar de trecere si multe holuri; astea toate sunt nefolosite, de obicei. De ce, nu stiu? Omul e multumit, ca ii arata statutul social, dar eu nu le vad rostul si ma deprima sa le ordonez, degeaba. Numai holul de la intrare si dining-ul sunt cat o garsoniera mica, banuiesc.
Daniela, asa gandesc si eu, cred ca se poate si cu ei acasa, la mai putin. Chiar daca as avea menajera, spatiul nefolosit imi da mie batai de cap. Nu-i vad rostul. Cred ca mai ales la tine e problema cu siguranta, in cartierele cu case mai mici, nu? Dar se gasesc apartamente, condos si in cartiere bune, cred.
Nu ma plang, ca de, nu se cade, dar nu e bine sa risipim asa resursele. O casa mai mica ar avea loc destul pentru 4 si ocazional 6 si cu banii economisiti de la utilitati, udatul gazonului, putem sa calatorim, poate.

p.s. Ioana, nici eu n-aveam filtru de cafea. Beam de 2-3 ori pe luna si o faceam la bric sau french press (o cana de sticla cu o sita), insa ai mei au cumparat filtru, cat au stat aici. rade Dar l-am ascuns in camara, cand au plecat. Am pe blat doar mixerul mare, prajitorul de paine si fierbatorul de apa. Restul bag si scot, cum faci si tu.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 6 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de Dorulet Mar 06 Sept 2016, 6:41 pm

Taranii stiau ei bine ca o casa mica se intretine usor,tine caldura iarna si racoare vara.Doar cu geamurile mici nu ma prea impac,imi place lumina multa,naturala.Daca as avea bani,as renova casuta de la tara si n-as mai da prin oras decat rar.
Cada de baie am curatat-o cu specialisti,dar am probleme cu wc-ul,nu reusesc sa curat piatra asa cum as vrea.Oare ati dat vreo reteta si n-am vazut?
Dorulet
Dorulet
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4801
Localizare : Transilvania_Romania
Data de inscriere : 16/04/2010

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 6 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de ioana soare Mar 06 Sept 2016, 7:07 pm

Pai racoare vara avem si noi, chiar daca nu e chiar asa mica casa:) Si iarna e ok, se incalzeste fara sa munceasca prea mult centrala. Pt ca o casa sa fie eficienta este important sa fie bine izolata. De fapt izolatia e atat de buna ca in aprilie si mai, cand deja oprim centrala pentru ca afara e foarte cald, atunci cand intri in casa zici ca intri in pestera. E perioada cand deja imi doresc sa stau si in casa in tricou, nu sa ma imbrac in casa si sa ma dezbrac afara:) Eram intr-o dupa-amiaza insorita pe terasa, afara era foarte cald, si cand m-am dus in dreptul usii de la terasa simteam un val de frig batandu-mi in fata. Eram cu mama unui coleg de-al lui Paul si ea a crezut ca avem aer conditionat si i-am dat drumul:) Abia in iunie e de stat in tricou:) Iar in lunile de vara, inclusiv in perioadele de canicula, nu avem mai mult de 26 de grade.

Bicarbonatul l-am combinat cu apa oxigenata pt ca asa am gasit reteta pentru curatarea rosturilor murdare (dar nu de mucegai). A fost super eficienta.

Chiar asa Admina, ca tot ai pomenit de vopsit, ai apucat sa refaci dulapurile din bucatarie?
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 6 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de Admina Mar 06 Sept 2016, 7:47 pm

Noi am luat casa asa, e de lemn, ca americanii mai mult asa construiesc, casele de caramida ar fi exorbitante. Si oricum, luam casa SH, ca sunt mai ieftine si cel mai sigur ne vom muta mai des, cum se poarta aici. A inceput sa ne placa schimbarea. Dar da, o casa bine izolata ar fi super, dpdv ecologic.
Le-am vopsit pe cele din baie. Le vopsim de vreo 2 luni... rade La noi se face ca la romani, indiferent de locatie: prea putin si prea tarziu. Dar ies frumos. Am incercat intai cu vopsea de ulei, din cea mirositoare urat si a fost o culoare foarte lucioasa, nu i-a placut deloc omului si nici mie. Am insistat sa luam vopsea de creta (stii tu) si am nimerit una super, fina si mata. Firma e Dutch Boy, parca, era noua in magazine, dar am avut noroc. Mai avem mana a doua pe sertare si lac peste tot. Am mai luat una, alta firma, pentru camera fetei, dar nu e asa, e mult mai groasa si zgrumturoasa, parca. A facut ea o comoda si o oglinda micuta, dar trebuie sa mai dau eu a doua mana si lac. Revin cu poze la mobilier, cand terminam. Sper pana la sarbatori sa fim gata... In bucatarie e proiect mare si oricum nu ne-am hotarat ce produs sa folosim, ca am vrea sa se vada fibra lemnului, dar cu lac trebuie smirgheluit si se face praf, apoi mirosul... cu vopsea mata cerata ar acoperi nervurile, care arata bine, parca.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 6 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de diada Mier 07 Sept 2016, 1:23 am

Eu anul asta nu am avut putere sa renovez bucataria. Pur si simplu! Am lasat-o asa, sunt obosita. Atat de obosita incat am zis ca daca mi se strica parchetul prin camere (stau la bloc), ma duc si cumpar linoleu de trafic care imita parchetul. Se intretine mult mai bine. Am in bucatarie cu model de gresie si pe holul de la intrare. Este exact ca in prima zi, desi il am de cativa ani. Ma oboseste si  mama cu casa de la tara, ca nu ma intereseaza, ca se darama camerele, etc... Pai nu poti sa tii 2 case, chiar si numai de ingrijit! Si totusi eforturi am facut: masina de spalat la tara, hidrofor, instalatie de apa, ma rog, multe nimicuri si nu se cunosc... dar care costa. O sa mai vorbim noi despre asta. Eu as ramane la o casa mica. Ii mai zis copilului mare, el contruieste mult cu lego: Cand o sa te faci tu arhitect, sa-mi faci o casa mica si mie Smile)). Nici eu nu inteleg de ce atata spatiu. Ma gandesc la parintii mei, cred ca de-aici sictirul meu pentru case, au muncit toata viata, nu au avut concedii, sa construiasca, sa faca garduri, sa creasca animale. Tata a murit de pe casa zic eu, adica a apucat sa ridice niv 1 sa puna acoperis (parca intrase in anul mortii), s-a dus la spital ca nu mai putea rezista durerii si in 2 saptamani a murit. Pentru ce? Mama cu probleme de reumatism o duc prin doctori s-a si operat, are proteza la picior, cardiaca, acum sta singura  in casa ei mare si se uita  ca nu poate nici macar schimba o perdea, sau si mai rau, sa urce treptele in casa. Culmea este ca nu a invatat nimic din toate astea, ei tot casa i se pare importanta. Eu va povestesc poate cineva are de invatat si se opreste la timp.

Am o prietena, cunoscuta recent, are o casa foarte frumoasa, maaare, pentru mine imensa! construita de ea si sotul ei. Copii de varsta alor mei. Nu imi dau seama de unde au atat elan. Mai au de finisat etajul, de cumparat parchet, gresie, mobila, etajul este la rosu sa zic. Nu zic, pleaca si in concedii, stau si cate 10 zile la mare/munte. Ce este foarte bine, ca oamenii sunt multumiti de munca lor. Imi zicea ca are la vesela de pot manca ei 4 persoane 2 saptamani fara sa spele nici un vas  rade si eu, care reduc cat pot, maxim!!!


Cam 6 farfurii din fiecare am si eu, nu sunt set, cum am cumparat/ramas din ce s-a spart. Musafiri nu am, eu nu primesc in casa pe nimeni. Si eu folosesc farfurii pe post de capac in frigider. Pentru ca, nu mi-ar incapea oala de ciorba cu capac. Si la cele de felul 2, mai pot pune altceva peste.
Ca si aparate de bucatarie, cel mai mult folosesc robotul si oala sub presiune.
Nici la imbracaminte nu excelez, nici eu nici sotul. Copii au mai multe, dar le folosesc. Mai ales cand sunt 3 zile de sarbatoare... atunci chiar le dam gata Smile)
sau cand plecam 2 zile in concediu (prietenii stiu de ce).

La tara nu mai am nimic, nici un animal, pentru ca nu consumam. Nici caine nu am pentru ca nu avea cine sa-l hraneasca iarna (iarna o iau pe mama la mine). A venit o pisica, dar ea isi gaseste altfel de mancare iarna. Eu char ii ziceam sotului, daca se intampla ceva cu el, eu nu as sta singura intr-o casa asa mare cum sta mama. O ajut cat pot, dar nu vad rostul multora acolo.

Incerc sa dau cat pot, din tot ce am, cui foloseste. Daca-i place/trebuie. Mai grav este cu cele care nu mai sunt de dat. Mi se pare aiurea sa le arunc la gunoi, la haine ma refer. Nici sa le tin acasa pana ajung la tara sa le dau foc. Ma gandesc ca polueaza fumul lor.

apropo de farfurii, ultima data am scos tot ce era ciobit. Am zis ca am o viata prea scurta sa mananc/beau din farfurii/cani sparte. Intelegeti voi cum erau. Asta mi s-a tras de la tipa care a zis ca nu mai poarta haine ponosite/gaurite etc, nici pe-acasa!!! Apropo, foarte buna ideea, am aplicat-o  la toata familia. Eu si sotul mai avem 2 randuri de haine ponosite pentru cand o sa facem curatenie rade

daca am aberat, scuze, este ora tarzie si imi era dor de voi hug

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 6 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de ema Mier 07 Sept 2016, 7:33 pm

Mda, bine ar fi daca am cugeta mai mult inainte de a face sau cumpara o casa. Aici unde sunt acum am zis ca vreau o casuta mica dar care sa aiba si pamant sa-mi fac o gradinuta. Barbatu-meu care e capsoman a luat o casa mare cu pamant putin pe care se gaseste si o piscina de 8x4. Deci gradinuta mea....trebuie sa o uit iar casa ...la subsol ma duc doar cand spal rufe (acolo am masina, chiuveta, sarme de intins) cand imi caut uneltele de gradinarit sau cand luam masina. In bucataria de vara e gol. La parter imi desfasor toata activitatea iar la etaj, urc o data pe saptamana sa vad daca nu sunt paianjeni . Am cate o baie pe fiecare etaj si am in fiecare matura cu faras, sapun, produse de curatat (wc, chiuveta, anticalcar), saculeti pt gunoi  ca sa nu tot cobor sa le recuperez de la parter. Ca si Diada, mai pun si eu farfurii peste oale (la mine nu am vazut capace separat). Vorbeati si de izolatie. Casa mea e o casa veche si nu e izolata dar vara e racoare inauntru in ciuda caldurii excesive (inchid partial obloanele) si desi are geamuri mici (asta e arhitectura locului), e foarte luminoasa Ramane sa vad cum va fi la iarna.
Dorulet, la noi se gaseste acid clorhidric in magazin si stiu ca da rezultate.
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 6 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de Admina Joi 08 Sept 2016, 8:09 am

Diada, ma bucur ca ai scris, am vazut ca suntem pe aceiasi lungime de unda. Si ai mei sunt obsedati de acareturi, mici-mari, zici ca le colectioneaza, nu au prea mare valoare, dar sa fie la numar. Se complica singuri, pentru ca, cu cat ai mai mult, cu atat sunt mai multe de facut, mai des, de intretinut. Socrii au putin si bun, dar pastreaza si casa si terenul tatalui socrului, goala, ca sa fie cu valoare sentimentala... Ca parca nu puteau pastra un tablou, o cana, o poza? Si ei au casa mare, de suburbie, ca asa e aici. Un profesor universitar, tot roman, e burlac si sta intr-o casa pe 3 nivele, cu 2 garaje sau chiar 3, cred, singur-cuc. Cica are un fotoliu si tv intr-o camera, patul in alta si inca o masa, restul gol. rade
Fata de apartamentul din Bucuresti, cred ca as fi dorit o camera normala pentru copii, nu minuscula si inca o baie. Poate bucataria mica, sa fi fost mai mare, normal. Dar si acolo mi se parea dormitorul prea mare. rade Si dupa ce am scapat de mobila nepotrivita (o masa de 6 persoane, scaune, masa de bar si 2 scaune), livingul era chiar placut, desi avea biroul in el. Totul tine de organizare, ca o casa mare poate parea inghesuita, daca e ticsita de lucruri. Cam asa...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Sau cei care sufera de acumulat (hoarding) si nu arunca nimic, dar cumpara in continuare, ajung cu locuintele pline si sunt nevoiti sa se mute, ca nu mai au unde sa traiasca.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 6 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de ioana soare Joi 08 Sept 2016, 11:21 am

Admina, astea sunt cazuri extreme, lucrurile nu sunt doar albe sau negre. Exista si cai de mijloc. Nici sa stai cu peretii goi, sa locuiesti intr-un spatiu insipid, fara un tablou pe perete ca aduna praf si mama ce muncesc ca sa-l sterg, sau costa bani sau de ce sa dau banii pe un tablou cand pot sa ma plimb, etc... , dar nici sa umpli pana la refuz sa nu mai existe cm patrat liber de perete. Poti sa ai o casa frumoasa si armonioasa fara sa cazi in niciuna dintre extreme.

Ema, pe langa toata frustrarea legata de noua casa, poti sa recunosti ca-i tare bine sa nu-ti inghesui in baie sau bucatarie masina de spalat si cosurile cu rufe murdare, si sa poti sa-ti usuci rufele in mod civilizat, fara sa umpli caloriferele din toata casa cu ele, fara sa ti le atarni pe la ferestre, sau sa nu te mai poti misca in baie ca trebuie sa inghesui acolo si suportul de uscat, fara sa existe riscul ca oaspetii sa-ti admire chilotii intinsi la uscat.

Diada, de ce nu primesti in casa pe nimeni? Nu numai adulti, dar nici copiii nu te roaga sa le vina prietenii in vizita? Ca Paul mereu isi doreste. Sau colegi de-ai lui spun ca vor la Paul la joaca. Si sigur peste cativa ani unele playdates se vor transforma in sleep-overs si nu ma deranjeaza, va fi chiar distractiv.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 6 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de diada Joi 08 Sept 2016, 10:54 pm

Tablouri nu am pe pereti, nici macar o icoana in sufragerie, in rest am cate una. Nu le simt nevoia. Mi se pare ca umplu spatiul si asa mic. In casa am var alb, ca sa pot varui oricand, noroc ca nu ma apuca Smile).

Admina, apropo de valoare sentimentala, de case... eu ma gandesc serios sa vand casa parinteasca dupa ce se duce si mama, nu stiu daca o sa fac fata la ce este acolo. Problema este ca... mult timp tata a "lasat cu limba de moarte" sa nu cumva sa vindem, ca este zona frumoasa, etc. Cand a simtit el ca nu as fi fericita, nu stiu, ca noi nu ne exprimam sentimentele.. ceva a simtit el... a zis sa nu vindem ieftin. Doar o data a zis. Cred ca chestia asta ii apasa si pe ai tai, este si melodia aia: "Casa parinteasca nu se vinde niciodata" alta prostie din punctul meu de vedere. Cumva impovarezi copilul de mic. Ii bagi in subconstient chestia asta.

Ioana, copii primesc in casa, au 2 frati exact ca ei pe care ii iau de cate ori pot. Si azi i-am avut toata ziua. Se inteleg foarte bine sunt si in clasa cei mari si cei mici. Dar am avut si experienta cu o fetita care cand a venit imi studia peretii, desi avea 6-7 ani Smile). Am avut fel de fel de experiente, in general lumea te judeca. Cu 2 copii mici care se tin de gatul tau, nu reusesti sa faci si nu mai ai starea necesara sa mai faci... ma rog, apasari sunt multe si clachezi. Cum se face ca fix atunci vine cate un musafir Smile)) plus ca, prietenii nu sunt intotdeauna ce par a fi, din pacate. Prietenii mei ii numar pe degetele de la o mana, ei pot intra in casa fara sa ma judece, doar ca sunt departe, ne auzim la telefon. In rest, cunostinte. Si eu sunt foarte rezervata cand cineva ma invita, prefer sa stau afara, sa iesim in alta parte, nu ma intereseaza case, realizari de-astea.
Tin minte cand s-a recasatorit soacra a doua oara, sotul ei ma invita in casa, sa imi arate, na, ca la tara... eu nimic!!! a zis ca nu a mai intalnit asa ceva... si avea peste 70 de ani Smile)) nu putem fi toti la fel. Eu am alte valori ale vietii, casele si averile in nici un caz.

aaa si am invitat si o fetita, colega de clasa cu cel mare. A venit la inceput de vacanta, mi-a placut foarte mult, am gatit cu ea, este altfel o fata. As fi vrut sa ii si lucrez ceva dar nu am avut timpul necesar. Nu stiu ce s-a intamplat ca nu a mai lasat-o mama ei. Nu am insistat. A zis ca doreste doar in weekend s-o lase, sa fie si ea acasa s-o aduca etc... mi s-au parut pur si simplu scuze. Este clar ca nu a dorit s-o mai lase. Si ei i-a placut dar a zis ca mami o lasa doar in weekend....

Cand era copilul mic am intalnit in parc o familie fericita! erau atat de fericiti incat dupa mai multe intalniri (ei nu isi dadeau seama ca ne intalnim des), am avut curajul sa-i opresc si sa-i intreb care este secretul lor. Noi eram obositi, terminati, nedormiti, copilul meu nu dormea noptile... nici nu vreau sa ma mai gandesc, ei fericiti maxim!!! Nu aveau nici o reteta, erau fericiti pur si simplu. Ne-am imprietenit, copii au ajuns in aceiasi grupa la gradinita si acum la scoala. Erau saraci dar fericiti. Le vin bani din toate partile, surori, mama, tata, etc... te miri cine le imbraca fata de scoala, matusa, surori (la noi daca nu le iau eu nu le ia nimeni) si haine de firma, ca este "fitoasa". Au reusit sa-si ia si apartament cu prima casa, ea are serviciu bun, gasit la usa!!! adica este administrator si statea cu chirie fix langa usa administratorului. E, dupa ce si-a luat casa, serviciu si tot ce vrei, bani, ea a picat intr-o depresie maxima, se duce prin doctori, slabita. El am inteles ca s-a imbolnavit. Baieti tineri. Mai tineri decat noi. Nu le lipseste nimic si totusi? de ce erau mai fericiti cu chirie si fara serviciu (doar ea)? mister maxim!!! Nici ea nu stie ce s-a intamplat. Se duce la dr, ia pastile, brrr... Imi tot zice: Nu ne lipseste nimic acum si totusi de ce asta? tine minte perioada aia de fericire....

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 6 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de Admina Vin 09 Sept 2016, 1:07 am

Poate acum, avand rate, se simt mai impovarati, daca nu platesc la timp pierd casa, etc. Cine stie, daca ei nu pot raspunde...?
La barbati e ceva care ii mana sa faca bani, cariera, avere, mai ceva ca la femei. Bine, normal ca sunt multe femei ambitioase, de cariera sau foarte inteligente, care incep sa devina dependente de serviciu, pentru ca le face sa se simta implinite. Nu judec, eram asa si poate ca inca as fi, dar alergatura, goana, stresul, nu-mi lipsesc. Si am descoperit ca banii nu aduc fericirea, atunci de ce sa ma mai muncesc pentru bani? wink rade
Revenind la case, nu inteleg de ce sunt extreme, cei care se inghesuie intr-un apartament 8, cu catel si purcel, dorm claie peste gramada, bani produsi ii mananca, beau, fumeaza, iau o plasma, un mobil, dar nu pleaca la chirie, feri-te-ar Sfantu'. Altii, chiar daca au destule de lasat in urma, tot se macina, fac bani, cumpara case, masini, sa fie. Vorba Ioanei, sunt si la mijloc, multi.
Cred ca, in general nu exista casa perfecta, decat daca o construim dupa planurile noastre si supraveghem totul. Altfel, stiu persoane care erau inebunite dupa proiect si executia a lasat de dorit sau stau in case pe care si le-au dorit, dar nu le mai plac. In State, oamenii se muta foarte des. Cam la 5-7 ani, pleaca in alt stat, iau mobila sau o vand si o iau de la 0, cu alt credit, alta casa, alt cartier. Asta cred ca-mi place mai mult decat un apartament mic in oras sau o vila marisoara, dar cu naveta de 1-2 ore pana in oras, cum era la Bucuresti. Aici macar, daca nimeresti intr-o situatie care nu-ti convine (casa, transport, vecini, etc.), te muti si incerci din nou. In plus, copiii pleaca de acasa, la 18-19 ani, la facultate si de obicei in alt colt al tarii, departe de parinti. Nu lasa parintii casa cu limba de moarte, copiilor, pentru ca o vand si se retrag la case de batrani sau pleaca in rulote, croaziere sa viziteze tara.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 6 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de diada Vin 09 Sept 2016, 8:10 am

Asta este intr-adevar frumos acolo! M-as adapta foarte repede. Eu am trait toata viata la tara, dar cand am venit la apartament mi-a placut maxim! Tata se sufoca la mine, nu avea aer. O noapte statea. Mama, nu are ce sa faca saraca, tot fara aer, dar mai tine geamul deschis Smile) si ma toaca la cap ca nu fac aia si ailalta. Si uite-asa, de-aici sictirul meu (probabil) de femeia perfecta.

Ce mi-ar placea si mie ca la 18-19 ani copii mei sa fie independenti! sa plece unde or dori, nu vreau sa-i tin langa mine.
Chiria in Ro nu mi se pare asa usoara, ca asa ziceam si eu, stam cu chirie. Dar, pe langa cei 500 de lei platiti lunar la proprietar, te intereseaza ce consumi. Si probabil ajung si cheltuielile astea, mai ales iarna la alti 500 lei. Un salariu s-ar duce pe asta. Pe de alta parte, eu, daca ma mut la tara la casa parintilor, nu as plati intretinerea, dar am si acolo apa si trebuie sa cumpar lemne + naveta. Deci tot cam pe acolo. Pe Buzau salariile sunt foarte mici 800-1000 lei si muncesti 6 zile pe saptamana. Ma refer la salariul minim.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 6 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de danniela Vin 09 Sept 2016, 10:19 am

Hi, hi, ce imi plac discutiile astea cu voi!!!!

Diada nici eu nu am asa multi musafiri, tot din motive de luat in bot de la asa zisii prieteni. Care veneau la pune-te masa si servit mocca totul si apoi pe mine nu ma invita nimeni. Mie imi place sa pun masa, sa stam dupa masa de vorba fara sa strangem si punem totul in dulap, asta fac dupa ce pleaca musafirii, dar sa fiu si eu servita la randul meu. Adica nu numai la mine, totusi sunt cheltuieli.
Eu ma mut des, asa ca americanii, credeam ca sunt tiganca pe undeva...de tot imi place sa ma mut, insa stau cu chirie ca am pachet salarial in care se include si chiria. Pot sa imi aleg ce vreau eu, normal ca intr-un anumit buget, aici casele/apartamentele cu 3 camere au cam acelasi pret cu cele cu 4. Mai toti vor 3 camere, nu 4. Eu locuiesc acum intr-un apartament cu 4 camere, adica dormitoare, sufragerie, dining room, bucatarie, magazie, 5 balcoane si 5 bai, plus un hol imens zid zid zid zid In cladire sunt doar 3 apartamente, cate unul pe fiecare etaj plus unul sus pe terasa. L-am luat asa mare ca e aproape de scoala, 5-7 minute de mers pe jos, e aproape de ocean, nu se vede oceanul din cauza altor cladiri, dar se simte briza, se aud vapoarele, nu este praf sau nisip in zona, doar se fac geamurile cetoase de la briza sarata, dar nu asa ca atunci cand stai cu vantul direct din ocean, e liniste, avem curte cu gradina si copaci in fata. Dupe ce termina fecior scoala, clar ma mut. In unul mai mic, am zis. Gasesc apartamente bune. Stau intr-o zona scumpa, dar securitatea e mare. Si mai stau si langa moschee, dar nu ma deranjeaza deloc, nu sunt galagiosi, si chiar imi place ca stiu cat e ceasul.
Locuitul cred ca depinde si de ....cum iti asterni, asa te culci!!! Dar da, in Romania cred ca statul cu chirie este foarte scump in comparatie cu alte tari.
Asta cu mostenitul si amintiri, e vax pentru mine. Daca tata si mama au avut o cocioba de casa daramata efectiv, eu sa o pastrez ca e amintire de la mama??? Hai sa fim seriosi!!! Noi suntem 8 la parinti, care dintre noi pastreaza casa??? Sau mai stiu eu ce acareturi!!!! Eu am niste prosoape tesute de mama cu manuta ei, stau in dulap, le mai scot si le pun pe masa cand vrem sa sarbatorim ceva traditional, acum chiar sunt pe la fii-mea ca tot a avut zi culturala si a ''scos tolicele'' afara, asa radem noi!!!
Apropo de cumparat, ieri am mai cumparat un cos de rufe zid zid zid sa il pun tot la mine. Desi fecior are baia lui, vine la mine in baie, si il las nah, mai facem economie la apa calda, adica incalzim doar intr-un hitter nu in 2. Insa isi lasa rufele peste tot...pe jos!!! Asa ca am mai luat un cos de rufe, unul el si unul eu. Prosoapele le punem afara la uscat si apoi am un ALT cos in balcon langa masina de rufe. Sa punem intr-un singur cos....al meu e mic, in 2 zile s-ar face cu varf, iar eu spal metodic. Uniforma la copil vineri seara sau sambata.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 6 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de diada Vin 09 Sept 2016, 10:28 pm

Apropo de spalat, am descoperit si eu uscatul rufelor pe umeras. Tricourile nici nu le mai calc. Am si mai mult loc pe sarme, cu umerasele. Spal cu servetele de transfer si nu trebuie sa le mai sortez la culoare. Am o masina de rufe deschise la culoare si o masina de rufe inchise la culoare. Rar am una de rufe negre, cam o data pe saptamana.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 6 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de danniela Sam 10 Sept 2016, 12:35 pm

Ma bucur ca va place metoda!!! Eu nu calc jerseurile, foarte rar, ca le usuc pe umeras.
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Organizarea casei -2 - Pagina 6 Empty Re: Organizarea casei -2

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB