Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
fesuri caciuli basti crosetate - Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13) - Pagina 2 EmptyLun 06 Mai 2024, 10:18 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
fesuri caciuli basti crosetate - Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13) - Pagina 2 EmptyDum 28 Apr 2024, 10:54 am Scris de LRodica

» Florile din gradina mea(2)
fesuri caciuli basti crosetate - Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13) - Pagina 2 EmptySam 27 Apr 2024, 7:35 pm Scris de LRodica

» Ornamente de Pasti
fesuri caciuli basti crosetate - Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13) - Pagina 2 EmptyDum 21 Apr 2024, 7:24 am Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
fesuri caciuli basti crosetate - Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13) - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:46 pm Scris de mlizeta

» Din materiale reciclabile 6
fesuri caciuli basti crosetate - Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13) - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:41 pm Scris de mlizeta

» Miniaturi - handmade
fesuri caciuli basti crosetate - Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13) - Pagina 2 EmptyVin 19 Apr 2024, 10:37 pm Scris de mlizeta

» Animale de companie!!! - 5
fesuri caciuli basti crosetate - Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
fesuri caciuli basti crosetate - Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Discutii despre croitorie -3
fesuri caciuli basti crosetate - Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
fesuri caciuli basti crosetate - Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13) - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
fesuri caciuli basti crosetate - Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13) - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Organizarea casei -2
fesuri caciuli basti crosetate - Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13) - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
fesuri caciuli basti crosetate - Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13) - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
fesuri caciuli basti crosetate - Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13) - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
fesuri caciuli basti crosetate - Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13) - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
fesuri caciuli basti crosetate - Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13) - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
fesuri caciuli basti crosetate - Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13) - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
fesuri caciuli basti crosetate - Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13) - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
fesuri caciuli basti crosetate - Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13) - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13)

+53
Dodo-pui
dorinami
alinutza_andrei08
emmancita
cristina07
Ionela.Radu
valih
carmen26
cld
cillywilly
rivka
emilia-elena
symos
guliciuc ildiko eva
elluta
danniela
Carmencyta
virginia
marabr
anasia
gretty
MihaelaT
Dorulet
Letitia G.K.
mnarcisa
Giobsy
myky7robc
victoriacus
denis21
mari01
valentinadof
violetas
kla78
Angelica18
gabyd
firicel
ALICET
fizicuta
cocav
marina40
tinap
SilviaDumitrescu
kitty_1973
stejara
ikuta
flori balteanu
Rimmelle
PETRONEL@
marya222006
alessia2007
georgeta.prnic
gabi1972
crina68
57 participanți

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

fesuri caciuli basti crosetate - Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13) - Pagina 2 Empty Re: Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13)

Mesaj Scris de flori balteanu Joi 01 Noi 2012, 9:08 am

Georgeta ,sepcuta este facuta dupa schema ,am sa o pun la poze pentru inspiratie.Schema are un nr de randuri ,tu o adaptezi la marimea care vrei tu sa o faci.Salurile le fac din imaginatie si nu sunt greu de lucrat. Firul in degrade este" baby "de la red hearts si iese asa din lucru.Au o gama variata de fire si se lucreaza frumos cu ele(sunt un pic mai scumpe)dar,mie imi plac mult .Imi place mult seria de" ursuleti" care o faci tu,am inceput una pentru nepotel ,sper sa-mi iasa si mie.
flori balteanu
flori balteanu
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 299
Varsta : 53
Localizare : rm valcea
Data de inscriere : 31/08/2011

Sus In jos

fesuri caciuli basti crosetate - Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13) - Pagina 2 Empty Re: Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13)

Mesaj Scris de cocav Joi 01 Noi 2012, 10:55 am

Frumoasa palarie Stejara, felicitari !
Ne dai informatii despre fir, croset si diagrama,
multumesc !
cocav
cocav
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 229
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 28/07/2010

Sus In jos

fesuri caciuli basti crosetate - Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13) - Pagina 2 Empty Re: Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13)

Mesaj Scris de flori balteanu Joi 01 Noi 2012, 12:15 pm

caciulita nepotelului dupa" ursuletii" lui Georgeta
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Si o bascuta pentru mine
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
flori balteanu
flori balteanu
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 299
Varsta : 53
Localizare : rm valcea
Data de inscriere : 31/08/2011

Sus In jos

fesuri caciuli basti crosetate - Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13) - Pagina 2 Empty Re: Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13)

Mesaj Scris de fizicuta Joi 01 Noi 2012, 1:34 pm

Ce de frumuseti pe aici...felicitari fetelor!!!!
fizicuta
fizicuta
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 738
Varsta : 61
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/02/2010

Sus In jos

fesuri caciuli basti crosetate - Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13) - Pagina 2 Empty Re: Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13)

Mesaj Scris de kitty_1973 Joi 01 Noi 2012, 1:49 pm

frumoase Flori kiss
Bascuta e mai aproape de sufletul meu love ... modelul e cel postat la poze pt. inspiratie?
kitty_1973
kitty_1973
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 796
Varsta : 50
Localizare : Onesti
Data de inscriere : 11/03/2009

http://preocuparihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

fesuri caciuli basti crosetate - Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13) - Pagina 2 Empty Re: Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13)

Mesaj Scris de ALICET Joi 01 Noi 2012, 2:48 pm

Ta naaaaaaaaaa
Si prima caciula pour .......moi kiss
Nu-i asa ca e frumoasa?Vai sunt asa mandra de ea... rade Poza e facuta la birou pe o foaie, asa pe furis Laughing

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

ALICET
ALICET
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 150
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 22/05/2011

Sus In jos

fesuri caciuli basti crosetate - Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13) - Pagina 2 Empty Re: Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13)

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Joi 01 Noi 2012, 5:32 pm

ALICET este foarte frumoasa! Sa o poti sanatoasa si sa fii mandra cand o porti ca este cea mai frumoasa caciula ca este facuta de tine !

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

fesuri caciuli basti crosetate - Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13) - Pagina 2 Empty Re: Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13)

Mesaj Scris de flori balteanu Joi 01 Noi 2012, 5:48 pm

Nu kitty,schema aceea este de la bascuta cu fular.La bascuta mea partea de sus este dupa o schema care nu o mai am.Daca il mai gasesc o postez la poze pentru inspitatie.
flori balteanu
flori balteanu
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 299
Varsta : 53
Localizare : rm valcea
Data de inscriere : 31/08/2011

Sus In jos

fesuri caciuli basti crosetate - Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13) - Pagina 2 Empty Re: Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13)

Mesaj Scris de firicel Joi 01 Noi 2012, 6:09 pm

Alicet,sa o porti sanatoasa!E foarte frumoasa!
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

fesuri caciuli basti crosetate - Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13) - Pagina 2 Empty Re: Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13)

Mesaj Scris de stejara Joi 01 Noi 2012, 8:31 pm

Cocav, diagrama nu am folosit, firul este lana degrade, am folosit picioruse duble la inceput, apoi picioruse simple,pentru bor, inmultesti numarul de ochi din 6 in 6 cate unul depinde si de fir,si cat vrei de cret sau drept
stejara
stejara
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 548
Varsta : 53
Localizare : judetul iasi
Data de inscriere : 24/06/2012

http://cretucarmen.wordpress.com/

Sus In jos

fesuri caciuli basti crosetate - Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13) - Pagina 2 Empty Re: Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13)

Mesaj Scris de gabyd Joi 01 Noi 2012, 9:24 pm

sa va arat ce am facut ieri seara.....ca altceva nu-mi iese nimic zid

[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]

[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]

[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
gabyd
gabyd
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 842
Varsta : 57
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 08/08/2011

Sus In jos

fesuri caciuli basti crosetate - Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13) - Pagina 2 Empty Re: Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13)

Mesaj Scris de gabi1972 Joi 01 Noi 2012, 9:29 pm

Am facut si eu 2 caciulitze ptr nepotzica mea:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]



Fac parte din primele proiecte , sper sa evoluez in curand wink
gabi1972
gabi1972
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 375
Varsta : 51
Localizare : cluj
Data de inscriere : 26/07/2012

Sus In jos

fesuri caciuli basti crosetate - Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13) - Pagina 2 Empty Re: Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13)

Mesaj Scris de Angelica18 Joi 01 Noi 2012, 9:33 pm

A iesit minunat,Gaby,dar manechinul il pune in valoare.Nu vad noul membru al familiei.Pupici la toti trei. kiss
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

fesuri caciuli basti crosetate - Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13) - Pagina 2 Empty Re: Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13)

Mesaj Scris de fizicuta Joi 01 Noi 2012, 9:46 pm

Ce de palariute si bascute,frumoase sunt toate!Spor la lucru pe mai departe!!!
fizicuta
fizicuta
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 738
Varsta : 61
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/02/2010

Sus In jos

fesuri caciuli basti crosetate - Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13) - Pagina 2 Empty Re: Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13)

Mesaj Scris de marya222006 Joi 01 Noi 2012, 10:41 pm

O caciulita pentru 3-6 luni
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
avatar
marya222006
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 450
Varsta : 39
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 27/10/2011

Sus In jos

fesuri caciuli basti crosetate - Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13) - Pagina 2 Empty Re: Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13)

Mesaj Scris de georgeta.prnic Vin 02 Noi 2012, 12:14 am

Se vede ca a venit frigul,avalansa de caciulite, stam mai mult in casa si impletim de zor!Foarte frumoase si calduroase!
Gabyd de ce nu esti multumita?Este tare frumos,si eu nu stiu sa lucrez asa Sad ,si firul este tare frumos!
Flori,multumesc mult!Frumoasa bascuta(eu nu am facut niciodata,si tot zic sa incerc Smile ) si de ursulet,ce sa mai zic...este foarte reusit,sigur o sa-i placa nepotelului,eu vad ce reactii au copii cand le vad.Spre surprinderea mea,cei mai vanduti(nu mai am,si tot fac...)sunt cei negri.Nu a fost greu,nu-i asa Smile
georgeta.prnic
georgeta.prnic
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1535
Varsta : 48
Localizare : romania-serbia
Data de inscriere : 23/10/2011

Sus In jos

fesuri caciuli basti crosetate - Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13) - Pagina 2 Empty Re: Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13)

Mesaj Scris de gabi1972 Vin 02 Noi 2012, 6:48 am

Angelica18 a scris:A iesit minunat,Gaby,dar manechinul il pune in valoare.Nu vad noul membru al familiei.Pupici la toti trei. kiss
Multumesc Angelica love , asta mica e in Spania deci nici o sansa de poze prea curand .O sa le tricotez si cate un fular , o sa fie cadou de Mos Nicolai , poate mi le da cumnata de cap rade
Scuze de off topic kiss

Marya frumoasa tare caciulitza ta.Cum ai facut sa o poti intoarce , ai mers drept tot inainte ?Am si eu un nepotel de 2 ani si cred ca genul asta de caciula merge bine la varsta lui.
gabi1972
gabi1972
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 375
Varsta : 51
Localizare : cluj
Data de inscriere : 26/07/2012

Sus In jos

fesuri caciuli basti crosetate - Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13) - Pagina 2 Empty Re: Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13)

Mesaj Scris de marya222006 Vin 02 Noi 2012, 7:10 am

Agdvrus, eu la caciulitza am facut drept si la ultimul rand am marit croseta si am pus 2 fire(am observat eu ca daca e mai gros la baza se intoarce mai bine) pupi
avatar
marya222006
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 450
Varsta : 39
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 27/10/2011

Sus In jos

fesuri caciuli basti crosetate - Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13) - Pagina 2 Empty Re: Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13)

Mesaj Scris de kla78 Vin 02 Noi 2012, 12:12 pm

ai dreptate cu croseta,am citit intr-o revista ca daca trebuie imnultit putin e mai bine sa lucrezi cu o croseta mai mare si te scapi de inmultit,bine asta daca nu e nevoie de largit lucrul prea mult.(sper ca ati inteles,azi stau prost la capitolul explicatii)
kla78
kla78
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 522
Varsta : 45
Data de inscriere : 28/12/2008

Sus In jos

fesuri caciuli basti crosetate - Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13) - Pagina 2 Empty Re: Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13)

Mesaj Scris de flori balteanu Vin 02 Noi 2012, 12:51 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
nu se mai deslipeste de ia
flori balteanu
flori balteanu
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 299
Varsta : 53
Localizare : rm valcea
Data de inscriere : 31/08/2011

Sus In jos

fesuri caciuli basti crosetate - Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13) - Pagina 2 Empty Re: Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13)

Mesaj Scris de PETRONEL@ Vin 02 Noi 2012, 2:02 pm

Ma scuzati, Doamna Silvia Dumitrescu, a fost prima postare. Si asta a doua, sper sa nu mai fac vreo ceva gresit...[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img].
Voi aveti numai lucruri minunate aici... aplauze aplauze ...sper sa va placa ce-am facut eu...
PETRONEL@
PETRONEL@
helper
helper

Numarul mesajelor : 69
Localizare : VASLUI
Data de inscriere : 30/10/2012

https://www.facebook.com/CrochetMyPassion

Sus In jos

fesuri caciuli basti crosetate - Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13) - Pagina 2 Empty Re: Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13)

Mesaj Scris de ALICET Vin 02 Noi 2012, 3:19 pm

Foarte fain Petronela.Ma uitam cum faci tu partile pentru urechi.Le lucrezi separat, dupa ce ai terminat partea dreapta?
ALICET
ALICET
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 150
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 22/05/2011

Sus In jos

fesuri caciuli basti crosetate - Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13) - Pagina 2 Empty Re: Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13)

Mesaj Scris de PETRONEL@ Sam 03 Noi 2012, 9:18 am

Dupa ce am terminat caciulita, numar de la spate spre fata vreo 6-8 ochiuri, apoi fac urechile, vreo 10-12 ochiuri, in functie de model, de fir... daca incep cu 12, la randul urmator fac 10, apoi 8, 6, 4 si ma opresc.
PETRONEL@
PETRONEL@
helper
helper

Numarul mesajelor : 69
Localizare : VASLUI
Data de inscriere : 30/10/2012

https://www.facebook.com/CrochetMyPassion

Sus In jos

fesuri caciuli basti crosetate - Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13) - Pagina 2 Empty Re: Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13)

Mesaj Scris de violetas Sam 03 Noi 2012, 1:08 pm

gabyd a scris:sa va arat ce am facut ieri seara.....ca altceva nu-mi iese nimic zid

[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]

[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]

[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
Foarte frumos, Gaby, de domnisoara nici nu mai zic, stie sa pozeze. hug
violetas
violetas
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 55
Localizare : Piatra Neamt
Data de inscriere : 05/02/2010

Sus In jos

fesuri caciuli basti crosetate - Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13) - Pagina 2 Empty Re: Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13)

Mesaj Scris de valentinadof Sam 03 Noi 2012, 2:18 pm

Petronela, ti-a iesit tare faina caciulita!Sa mai faci!
Saptamana asta le-am lucrat si eu fetelor mele cate ceva:aici, celei mari o bascuta.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

fesuri caciuli basti crosetate - Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13) - Pagina 2 Empty Re: Fesuri,caciuli,palarii,basti crosetate (13)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 12 Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB