Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Mamici de mai multi copilasi - Pagina 7 EmptyIeri la 11:58 pm Scris de ema

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Mamici de mai multi copilasi - Pagina 7 EmptyIeri la 10:31 pm Scris de vlad_mom

» Despre masinile de tricotat
Mamici de mai multi copilasi - Pagina 7 EmptyIeri la 10:27 pm Scris de vlad_mom

» Din materiale reciclabile 6
Mamici de mai multi copilasi - Pagina 7 EmptyJoi 11 Aug 2022, 9:31 am Scris de vlad_mom

» Animale de companie!!! - 5
Mamici de mai multi copilasi - Pagina 7 EmptyJoi 11 Aug 2022, 7:11 am Scris de Dorulet

» Constructia tiparelor (explicatii si scheme) - IV
Mamici de mai multi copilasi - Pagina 7 EmptyMar 09 Aug 2022, 6:07 pm Scris de vlad_mom

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Mamici de mai multi copilasi - Pagina 7 EmptyVin 05 Aug 2022, 7:16 am Scris de Dorulet

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Mamici de mai multi copilasi - Pagina 7 EmptyVin 05 Aug 2022, 7:04 am Scris de Dorulet

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Mamici de mai multi copilasi - Pagina 7 EmptyVin 29 Iul 2022, 3:31 pm Scris de ema

» Bijuterii din sarma 9
Mamici de mai multi copilasi - Pagina 7 EmptyVin 29 Iul 2022, 10:30 am Scris de vlad_mom

» Probleme tehnice (masini de cusut) 5
Mamici de mai multi copilasi - Pagina 7 EmptyJoi 28 Iul 2022, 12:50 am Scris de Andreea22c

» Ce melodie asculti acum !-5
Mamici de mai multi copilasi - Pagina 7 EmptyMar 26 Iul 2022, 6:55 pm Scris de MagdaMarin

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Mamici de mai multi copilasi - Pagina 7 EmptyMar 26 Iul 2022, 10:13 am Scris de LRodica

» Mobilier homemade (2)
Mamici de mai multi copilasi - Pagina 7 EmptyMar 26 Iul 2022, 9:22 am Scris de ema

» Amenajari interioare
Mamici de mai multi copilasi - Pagina 7 EmptyDum 24 Iul 2022, 8:47 pm Scris de vlad_mom

» Miniaturi - handmade
Mamici de mai multi copilasi - Pagina 7 EmptyDum 24 Iul 2022, 5:52 pm Scris de diada

» Jucarii crosetate
Mamici de mai multi copilasi - Pagina 7 EmptyJoi 23 Iun 2022, 10:55 am Scris de vlad_mom

» Pirogravura
Mamici de mai multi copilasi - Pagina 7 EmptyDum 12 Iun 2022, 12:44 am Scris de White_Raven

» Posete,genti si accesorii (croitorie) Cap-X
Mamici de mai multi copilasi - Pagina 7 EmptyJoi 09 Iun 2022, 9:14 am Scris de vlad_mom

» Treninguri, maieuri, colanti, haine pentru casa(3)
Mamici de mai multi copilasi - Pagina 7 EmptyJoi 09 Iun 2022, 8:32 am Scris de diada

Mamici de mai multi copilasi

+59
Samarineanca
andas
geo
bisisica bijuterii
lorisymaus
Ais
PAULA CONSTANTIN
alban andreea
i.xell
aurishta
laura simona
AcidoR
Carmencyta
ismi3ismi
gloriamix
T_mihaela
deosebita1
danniela
kitty_1973
ioana soare
coripin
Cristache
gattino
Buburuza
tinap
valentinadof
tadok
stejara
Gabiuta
cristinamihaela
LORIMAR
fulguta28
monatibi
nicopop
victoriacus
Steluzza
bubu85
Bianka7
cris69
RamonaM
rivka
costina89
Andata
rdelia
Simonika241
Giobsy
lucky
veniciuc nicoleta
adelina24
MihaelaT
amnro
SilviaDumitrescu
ivanoiuadela9
Maci
MagdaMarin
emi
sunflowers
mnarcisa
diada
63 participanți

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Mamici de mai multi copilasi - Pagina 7 Empty Re: Mamici de mai multi copilasi

Mesaj Scris de aurishta Mar 07 Aug 2012, 2:30 pm

Este doar o bariera psihologica. In realitate este doar un comportament normal, daca privesti in esenta.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 54
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de coripin Mar 07 Aug 2012, 3:45 pm

citind ce scrieti, imi dau seama ca am foarte multe de invatat si sper din tot sufletul sa nu o fac pe fetita sa se simta marginalizata dupa ce vine bebe 2.

noi ne-am propus inca inainte de a naste sa o punem pe fetita sa doarma in patutul ei. insa nu am lasat-o acolo nici macar 10 minute, decat cand avea peste 1 an si se juca acolo maxim 10 minute, fara sa ne vada. acum, avand in vedere ca nu mai incape in patul mare inca un "co locatar" Smile, din start bebe 2 o sa trebuiasca musai sa doarma in patut. acum sa vedem cum o fi. daria are 1 an si aproape 10 luni si e foarte alintata, si foarte sclifosita. tare sunt curioasa ce o sa faca cand o sa il vada pe bebe mic, cand vede ca atentia noastra o sa fie impartita.

oricum, sfaturile voastre imi sunt de ajutor.

va pup, o zi minunata
coripin
coripin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 155
Localizare : vatra dornei
Data de inscriere : 02/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de diada Mar 07 Aug 2012, 5:02 pm

Amnro (sper sa nu gresesc) zicea: e ca si cum sotul tau ar aduce in casa inca o sotie si ti-ar zice ca o iubeste si pe ea la fel de mult ca si pe tine, eeee, ia puneti-va in locul copilului wink Cat despre gelozie... frate-miu e gelos pe mine si acum la 41 de ani. Eu ma bucur ca am facut copii la diferenta mica, sper sa se iubeasca cand or sa fie mari, sa se ajute, la mine a fost diferenta de 8 ani si s-a pierdut contactul intre noi, mai ales imediat ce s-a insurat. In rest, cunosc frati la diferenta asta de 2 ani care se au foarte bine, se ajuta, excat ce imi doresc si eu pentru copii mei. Vad ca incep deja sa se ajute, sa se joace impreuna, se mai si bat, dar asta face parte din cresterea lor, zic si eu rade

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7317
Varsta : 43
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://picasaweb.google.com/101308234088606518793

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta Mar 07 Aug 2012, 5:04 pm

Fetele mele dragi, cele care sunteti insarcinate incepeti de pe-acum (daca nu cumva deja ati facut-o) sa familiarizati copilul mai mare cu prezenta , nu cu .venirea fratiorului. Faceti-l partas, in masura intelegerii lui, la tot ceea ce voi faceti , la achizionarea lucrusoarelor, la decorarea patutului, la echografii, daca medicul permite.... Copilul poate sa perceapa, in felul lui, ca bb este deja in familie, doar ca va veni momentul in care va iesi de langa inima lui mami love ca sa poata sta si in brate la tati sau la fratele mai mare love Este de folos sa-l lasati pe "cel mare" sa joace rolul celui mic, sa primeasca si el biberon daca vrea, sa mimati schimbarea de scutec, sa se prefaca ca este bebelus, scancind si dand din maini si picioare....copiii adora sa faca asta..
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare Mar 07 Aug 2012, 5:47 pm

Si eu citesc cu mare interes ce scrieti aici. Sunt lucruri care daca stai sa te gandesti sunt logice, dar care in valtoarea lucrurilor pot scapa din vedere.

Imi doresc sa am suficienta minte si pricepere incat sa-i arat lui Paul ca bebe mic este partenerul lui si nicidecum un rival. O singura data, acum vreo jumatate de an, am vazut un semn de gelozie din partea lui. Eram acasa la mama, venisera si verisoarele in vizita, iar eu cand am iesit de la baie si le-am vazut pe fete, le-am luat in brate si le-am pupat in semn de "salut, ce ma bucur ca va vad". Pe Paul nu, ca doar statusem cu el pana cu o ora in urma. A protestat atunci, vroia sa-l bag si pe el in seama la fel. Dar a fost singura data, ulterior m-a vazut de nenumarate ori cum ma joc cu fetele si cum le iau in brate si nu s-a mai suparat. A vazut ca nu-l las la o parte, ca ma joc si cu el la fel si-l iubesc, doar ca nu se poate sa-i iau pe toti in brate in acelasi timp.

I-am explicat lui Paul ce e cu patutul cel nou, l-a montat impreuna cu tati, e interesat, dar nu stiu cat intelege. Ce ma intreb si inca nu imi dau seama, e daca e bine sa-l las sa topaie in el, sa se joace in leaganul pe care l-am primit imprumut pentru bebe mic, mi-e sa nu le perceapa ca pe ale lui si apoi bebe mic sa i le acapareze.

ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3889
Varsta : 42
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta Mar 07 Aug 2012, 6:14 pm

Paul este si el foarte mic, doar putin peste un bebelus love Eu l-as lasa acolo, dar cu masura, nu la discretia lui, iar apoi tot asa, cu randul wink pana cand isi va pierde interesul (pe copiii mici nu-i tine mult daca nu este o provocare implicata). Pentru ei, tabu-urile sunt de neinteles, de ce pentru unul se poate, iar pentru celalat nu?!
Mai este de folos un truc, ca sa zic asa wink Cand copiii primesc daruri, cel mare sa fie primul, explicatia fiind ca se ia in ordinea varstei wink La mine acasa si acum functioneaza regula asta si nimeni nu se ofenseaza ca este lasat la urma: tata, mamaie, mama, apoi copiii in ordinea varstei, sau dupa criteriul :intai baietii, apoi fetele(sau invers) wink Regulile de bun-simt dau un sentiment de siguranta celor mici Smile
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada Mier 08 Aug 2012, 1:13 am

Interesant truc Aura, ai si pe cine face regula love sanatate va doresc si putere, eu recunosc ca am fost depasita de situatie de multe ori si nici acum nu ma descurc prea bine se pare zid zic altii adica... copii sunt diferiti, au personalitati puternice de mici, sunt convinsa Ioana ca o sa faci fata, tu esti fata perfecta!

Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare Mier 08 Aug 2012, 3:59 pm

Multumesc mult pentru sfat Aurishta, ai dreptate, acum cand spui tu pare foarte logic si normal, insa eu nu ma gandisem.

Diada nu sunt nici pe departe perfecta, de asta si eu ma tot gandesc cum e mai bine. Cred ca unele lucruri si rezolvari vor veni si natural, din instinctul de mama.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de diada Mier 08 Aug 2012, 5:39 pm

Imi place foarte mult sa citesc meseria de parinte,

Întreaga educație se bazează pe o prejudecată, o premisă falsă: aceea că adulții fac copii și că ei îi formează și îi modelează după proiecte naționale și internaționale. Noi, românii, dintr-o țară de informatori, ne-am transformat într-una de formatori. E la modă.

Un articol foarte interesant: Ce v-ar placea sa fiti: Bou sau Cerb?
Ioana, iarta-ma hug

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta Mier 08 Aug 2012, 6:42 pm

Excelent articolul, am regasit in el multe dintre conceptiile mele asupra educatiei si pe care, din pricina sistemului, nu le pot pune in practica. Dar tot am facut ceva Twisted Evil : am luptat si lupt in continuare cu tot ce mi se pare aiurea in ceea ce vrea sa faca scoala din copiii mei. box Nu-i las sa fie "papagali", sa inghita "la pachet" tot ce li se preda. box Mereu avem discutii ample despre subiecte controversate din toate domeniile. Nu permit stresului scolar sa puna gheara pe ei. box I-am invatat de mici sa nu "vaneze " note si sa nu sufere din cauza lor. box I-am invatat sa-si construiasca propria valoare in functie de niste principii cu "bataie lunga", nu sa se razboiasca pentru sutimi. box Simona tocmai a terminat cl. a VIII-a si a avut o experienta valoroasa in aceasta directie.
Mereu am spus ca mi-ar fi placut la nebunie sa fie acceptat "home schooling"-ul la noi in tzara. Sa fiu eu ministrul invatamantului in familia mea! batetoba
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de trandafiras78 Mier 08 Aug 2012, 10:49 pm

Este nemaipomenit articolul Diada. Sunt de acord cu Aura. Nu am copil la scoala, insa imi amintesc de educatia primita de la parintii mei. Ai mei m-au incurajat intotdeauna sa invat pt cursa lunga, totul cat mai logic si sa evit papagaliceala. De asemenea, imi repetau periodic sa nu ma stresez cu notele atat timp cat eu imi fac datoria de a intelege tot ce se intampla. Acum dupa ani, in care am terminat si un doctorat pe un domeniu tehnic, le multumesc din suflet ca au stiut sa gestioneze situatia si mi-au oferit o copilarie si o adolescenta de vis, fara stresul notelor sau a regulilor sociale fara nici un temei.
trandafiras78
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 246
Varsta : 41
Localizare : Germania
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de amnro Joi 09 Aug 2012, 9:04 am

buna, ma bucur tare mult ca v-a placut articolul cu boul si cerbul Smile. Mi-am propus sa-l promovez pana imi demonstreaza cineva (cu argumente) ca e gresit Smile.
Aurishta, eu ti-am mai zis tie ca pentru mine esti un exemplu. Mi-as dori sa afle cat mai mai multe mame care este filozofia ta despre cresterea copiilor si despre familie in general. Ai fi de acord sa-mi dai un interviu?
Si sa stii ca exista varinte si pentru homeschooling in romania. daca te intereseaza subiectul poti sa vorbesti cu andreea care il promoveaza aici.
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta Joi 09 Aug 2012, 10:42 am

amnro a scris:
Aurishta, eu ti-am mai zis tie ca pentru mine esti un exemplu. Mi-as dori sa afle cat mai mai multe mame care este filozofia ta despre cresterea copiilor si despre familie in general. Ai fi de acord sa-mi dai un interviu?
Ma simt onorata de aprecierile tale kiss si mi-ar face mare placere sa vorbim! Regasesc foarte multe din conceptiile mele in cele scrise de tine si ma bucur nespus sa cunosc mame dedicate. Mereu am afirmat ca este mai usor, mai convenabil sa dai bani, sa platesti servicii , sa "sponsorizezi" decat sa te dai pe tine insuti. Acest lucru implica un risc: daca pierd si ma irosesc? Daca ma investesc in ceva care se dovedeste sub asteptarile mele? Eu nu iau in calcul acest lucru, fac lucrurile in care cred cu maxim de implicare personala si sunt sigura ca nu voi regreta!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de trandafiras78 Joi 09 Aug 2012, 10:50 am

aurishta a scris:
amnro a scris:
Ma simt onorata de aprecierile tale kiss si mi-ar face mare placere sa vorbim! Regasesc foarte multe din conceptiile mele in cele scrise de tine si ma bucur nespus sa cunosc mame dedicate. Mereu am afirmat ca este mai usor, mai convenabil sa dai bani, sa platesti servicii , sa "sponsorizezi" decat sa te dai pe tine insuti. Acest lucru implica un risc: daca pierd si ma irosesc? Daca ma investesc in ceva care se dovedeste sub asteptarile mele? Eu nu iau in calcul acest lucru, fac lucrurile in care cred cu maxim de implicare personala si sunt sigura ca nu voi regreta!

Esti foarte curajoasa Aurishta. Merci
trandafiras78
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta Joi 09 Aug 2012, 3:23 pm

trandafiras78 a scris:
Nu neaparat, cred in ceea ce fac si de aceea nu este loc pentru (eventuale) regrete. Smile
Ca sa revenim la prevenirea aparitiei geloziei, mi-au mai venit in minte cateva lucruri. Smile
Este bine ca,in masura posibilitatilor, sa "evadati" cu copilul cel mare la mici cumparaturi sau putin prin parc, lasand micul sugar cu cineva. CU siguranta va fi apreciat efortul!
Apoi, m-am tot gandit la "inaltarea in grad" a copilului, el devenind "cel mare", indiferent ca are 2, 3, 5 , 8 ani. Am fost martora disparitiei copilariei unora inca de la o varsta foarte mica, ei nemaifiind niciodata "mici", ci doar "cei mari" Este foarte frustranta pentru un copil aceasta pozitie. Si el are copilaria lui, "micimea" lui si nu se maturizeaza brusc odata cu aparitia unui fratior. De cate ori ati auzit aceasta fraza: "trebuie sa-o/l intelegi, tu esti mai mare"?! Am cunoscut bine un copil (pe care il apreciez foarte mult) care, incepand cu varsta de 4ani, n-a mai fost niciodata "mic", iar rezultatele au fost triste (bine ca nu dezastruoase).
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de trandafiras78 Joi 09 Aug 2012, 3:51 pm

aurishta a scris:
trandafiras78 a scris:
Nu neaparat, cred in ceea ce fac si de aceea nu este loc pentru (eventuale) regrete. Smile
Ca sa revenim la prevenirea aparitiei geloziei, mi-au mai venit in minte cateva lucruri. Smile
Este bine ca,in masura posibilitatilor, sa "evadati" cu copilul cel mare la mici cumparaturi sau putin prin parc, lasand micul sugar cu cineva. CU siguranta va fi apreciat efortul!
Apoi, m-am tot gandit la "inaltarea in grad" a copilului, el devenind "cel mare", indiferent ca are 2, 3, 5 , 8 ani. Am fost martora disparitiei copilariei unora inca de la o varsta foarte mica, ei nemaifiind niciodata "mici", ci doar "cei mari" Este foarte frustranta pentru un copil aceasta pozitie. Si el are copilaria lui, "micimea" lui si nu se maturizeaza brusc odata cu aparitia unui fratior. De cate ori ati auzit aceasta fraza: "trebuie sa-o/l intelegi, tu esti mai mare"?! Am cunoscut bine un copil (pe care il apreciez foarte mult) care, incepand cu varsta de 4ani, n-a mai fost niciodata "mic", iar rezultatele au fost triste (bine ca nu dezastruoase).

Uite Aurishta ca la asta ma gandesc permanent. Le-am interzis tuturor celor apropiati sa-i spuna asa ceva lui Eduard (macar de fata cu mine, daca altfel nu se pot abtine). El este copil la fel ca si cel nou venit si trebuie sa-si simta copilaria cu toate placerile ei.

Iti multumesc pt pontul cu "evadarea" numai cu cel mare pt cateva momente fara cel mic, mai ales la inceput. E foarte buna ideea, mai ales ca va veni si mama sa ne ajute in primele 2 luni.
trandafiras78
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta Joi 09 Aug 2012, 7:17 pm

Sa stii ca odata depasite primele momente, totul va fi mult mai usor. Firesc este ca totul sa decurga normal, fara probleme, dar putem si noi sa ajutam ca lucrurile sa mearga bine. Nici niste eforturi exagerate in directia cealalta nu sunt productive, echilibrul este cuvantul-cheie!
Inca un lucru, despre gelozia care apare mai tarziu. Fiecare copil are ritmul propriu de dezvoltare, chiar daca are un frate geaman!Fetitele sunt mai constiincioase, mai "tocilare" wink , sa zicem. Baietii sunt mai iuti, mai energici, pe ei ii pierzi daca le pui inainte un paragraf lung de memorat. zid Chiar intre fratii de acelasi sex sunt diferente notabile de dezvoltare. De aceea, niciodata nu trebuie comparati copiii intre ei. Este nedrept sa spui unui copil: "Tu de ce nu esti ca fratele/sora ta?" Chiar daca aparent unul dintre copii pare sa se apropie mai mult de aspiratiile sau ambitiile parintilor, sfarsitul povestii inca nu a fost aratat! Stiti zicala:"copilul a crescut, minunea a disparut"! Esentiala in educatie trebuie sa fie formarea caracterului, nu performantele scolare (caci acestea sunt principalul termen de comparatie)
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de amnro Joi 09 Aug 2012, 9:33 pm

aurishta multumesc mult. acum este o perioada foarte aglomerata pentru mine, dar vorbim din septembrie incolo.

ce bine ar fi daca ar intelege toti parintii/bunicii ca aceste comparatii nu fac bine nimanui si mai ales nu motiveaza. e ca si cum i-ai zice sotului "i-a uite la vecinu' cate stie sa faca, tu nu de ce nu faci la fel?" sau sotiei "i-a uite ce harnica e prietena ta, tu de ce nu esti la fel? nu esti buna de nimic!".

din pacate adultii nu prea se pun in locul copiilor si nu incearca sa le intelega punctul de vedere si mai ales nu le inteleg limitele. Asa cum spunea cineva "ii masoara cu rigla anilor lor".
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Mesaj Scris de kitty_1973 Joi 09 Aug 2012, 11:12 pm

De-ar intra aici sa citeasca si mama mea! Sad
Din cauza ei, intre baiatul meu si nepotul meu (baiatul sorei mele) este o concurenta stupida. Se cearta si chiar ajung sa se bata pentru tot felul de fleacuri. De exemplu: cine iese primul pe usa! zid In permanenta i-a spus baiatului meu ca el trebuie sa cedeze ca e mai mare. Asta in prezenta celuilalt. Bineinteles nepotului "i-au crescut cornite" in timp ce al meu a acumulat frustrari. Acum nepotul are impresia ca are dreptul sa faca ce vrea si el trebuie sa fie primul... si al meu care are si el un temperament sangvin-coleric nu-i dispus sa cedeze. Si uite asa mai tot timpul trebuie sa intervenim sa-i despartim atunci cand se incaiera. Ca se bat pe bune! zid
Fiecare, separat, in relatiile cu alti copii sunt foarte ok.
kitty_1973
kitty_1973
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 796
Varsta : 49
Localizare : Onesti
Data de inscriere : 11/03/2009

http://preocuparihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de diada Vin 10 Aug 2012, 1:14 am

Kitty, tu ai impresia ca ar schimba ceva daca citeste? eu nu cred, nici nu-mi vine sa mai scriu ca sotul imi zice ca ma victimizez si imi place sa ma vait, eu pur si simplu vreau sa va arat ca poate fi si mai rau... Daca nu l-ai mai lasa la ea? eu asa ma bucur ca nu vor la parinti, mai ales la soacra, care vrea doar UNUL, celalalt sa-l duc in alta parte, la mama de ex si eu nu despart copii, nu poate intelege de ce nu-i despart, mare scofala...

de ex la mine nu a mers sa ies cu copilul mai mare, eu cu el, pentru ca situatia a fost de-asa natura sa nu aiba cine sa stea cu copilul mic, plus ca (cred ca v-am mai povestit si nu imi place sa ma repet), am avut un an groaznic, anul in care l-am nascut pe cel mic, dar poate nu a fost nimic intamplator pana la urma, poate asta ne face mai puternici.

Administrator
Administrator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 10 Aug 2012, 8:10 am

Kitty parca e exact ce se intampla intre fiul si nepotul meu.Se bat ca chiorii,celalalt fiind mai mare il manipuleaza il ignora intentionat iar al meu sta si plange dupa atentia lui.
Sper sa-l fac si pe al meu sa fie mai indiferent si sa nu mai planga dupa atentia varului,mai ales ca il considera pe acesta mult mai important decat pe sora lui. zid

Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Mesaj Scris de aurishta Vin 10 Aug 2012, 9:33 am

amnro a scris:

ce bine ar fi daca ar intelege toti parintii/bunicii ca aceste comparatii nu fac bine nimanui si mai ales nu motiveaza. e ca si cum i-ai zice sotului "i-a uite la vecinu' cate stie sa faca, tu nu de ce nu faci la fel?" sau sotiei "i-a uite ce harnica e prietena ta, tu de ce nu esti la fel? nu esti buna de nimic!".

din pacate adultii nu prea se pun in locul copiilor si nu incearca sa le intelega punctul de vedere si mai ales nu le inteleg limitele. Asa cum spunea cineva "ii masoara cu rigla anilor lor".
Cele spuse de tine imi amintesc de o imprejurare de mai de mult in care un prieten de familie nu inceta sa ma dea de exemplu sotiei lui, in asemenea masura incat o adusese la disperare. El admira foarte mult anumite abilitati pe care eu le aveam si voia, cumva, sa o determine pe sotia lui sa le asimileze, iar lucrul acesta il facea explicit, in fatza tutror, punandu-ne si pe mine, dar mai ales pe ea, in niste situatii foarte stanjenitoare. Pana la urma i-am spus, tot public, asa cum facea si el:"Cred ca daca eu eram sotia ta nu ma tineai nici doua saptamani! Eu stiu sa cant la pian, dar nu stiu sa tai porcul si sa-l prepar,asa cum tie iti place, stiu sa cos haine, dar nu pot intretine casa in felul in care sotia ta o face,stiu sa intretin o discutie, sa fac glume, dar nici pe departe nu stiu sa gatesc atat de bine si de variat ca sotia ta!" El a incetat de atunci cu comparatiile iar sotia lui a fost multumita ca i-a luat cineva apararea!
Am povestit acestea ca sa extrag urmatoarea idee: daca pentru adulti este atat de greu sa faca fatza comparatiei cu altii, cu cat mai greu este pentru copii, ei ,care inca nu sunt maturizati si sunt purtati incolo si incoace de sentimente si rationamente contradictorii? Cum va percepe un baietel slabanog si desirat, asa cum sunt aproape toti la 10-12 ani, laudele permanente aduse surioarei lui dolofane si balaie?, Cum se va auto-evalua o fetita care este mereu in umbra surorii ei mai frumoase sau mai talentate? Nu vom fi noi, cei care ii cresc si ii educa, vinovati de existenta unor complexe sau a unui comportament dominator la adultii de mai tarziu? Toti cunoastem persoane afectate de aceste lucruri, ar trebui sa depunem eforturi ca, macar la lucrurile pe care le intelegem si le constientizam, sa nu facem greselile altor parinti.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de ioana soare Dum 07 Oct 2012, 4:45 pm

Am ramas datoare sa va scriu cum l-a primit Paul pe bebe Radu, cum se inteleg si cum e la noi de cand suntem patru:)

Stiam ca Paul e baiat bun, dar de cand cu bebe Radu in fiecare zi imi confirma ce suflet bun are:) De la inceput l-a privit cu drag si entuziasm, si din ce in ce s-a atasat mai mult de el. Daca il aude plangand imi atrage imediat atentia, daca bebe e in leagan si incepe sa planga vine sa ii faca gigea, ii pune cate o jucarie de-a lui langa el ca sa-l imbuneze, ii intinde bucatica de mancare din mana lui sa manance si el sau sticla cu apa:) Cand ii spun ca plange ca-l doare burtica si e pe canapea langa noi, se intinde sa il bata pe spate asa cum m-a vazut pe mine facand. Intr-o zi s-a trezit plangand din somnul de dupa-amiaza si l-am luat in brate si l-am adus in sufragerie, unde era bebe in leagan. Cand l-a vazut s-a oprit imediat din plans si s-a inveselit:) Baita lui Radu e inainte de cea a lui Paul si vine si el sa ma asiste. Eu pun cadita in cada mare si-l spal pe bebe cu dusul, e mai usor si comod asa. Paul se catara pe olita ca sa vada mai bine si imi cere sa pun apa si in suporturile de pe marginea caditei ca doar acolo ajunge el cu mainile. Ia apa de acolo si se spala mai intai pe el pe fata, apoi pe mine pe mana, apoi pe bebe pe cap:)) Intr-o zi i s-a parut lui ca e prea goala baita si a inceput sa-i puna acolo jucariile lui de baie, si de atunci tot repeta figura:) Cand plec doar cu el la plimbare si ramane bebe acasa , sau pleaca cu tati la plimbare si raman eu cu bebe acasa, arata spre carucior si spune "bebe,bebe", adica sa vina si Radu la plimbare. Ii da in fiecare seara pupic de noapte buna, iar intr-o seara cand am uitat sa-l ducem sa i-l dea, a inceput sa traga spre camera lui si sa zica "pa pa pa", adica nu a apucat sa ii dea pupicul si sa ii zica pa:)

Nu a aratat nici un semn de gelozie la adresa lui, insa mai are cateodata momente de posesivitate cu mine. Imi arata sa-l pun pe bebe in leagan si dupa ce il pun ridica el bratele ca sa-l iau pe el.

Dar nici nu cred ca a simtit vreodata ca e lasat pe planul doi, nu a avut motiv sa-l vada ca pe o amenintare. In prima saptamana bebe a dormit intruna, asa ca am putut sa ma ocup de Paul exact ca si pana atunci. Stiu ca am nascut sambata dimineata, duminica seara am venit acasa si luni dimineata am mers cu el in parc la joaca. Tocmai pentru ca trecerea a fost lina , Paul a avut timp sa se obisnuiasca. Si daca se intampla sa fiu cu Radu in brate si Paul sa aiba nevoie de mine, l-am pus pe bebe in leagan si m-am dus sa il ajut sau sa il consolez pe Paul, am avut grija sa simta ca sunt langa el. Daca eram cu Paul in brate si bebe incepea sa planga, nu il lasam repede pe Paul ca sa fug la bebe, il mai tineam un pic apoi ii spuneam sa mergem impreuna sa vedem ce e cu bebe, de ce e suparat. Dar in liniste si fara graba. Mai greu e cand sunt singura acasa si se trezesc amandoi deodata. Plang amandoi si e greu sa ma impart. O data i-am intins unul langa altul si ii mangaiam pe fiecare cu cate o mana, dar tot degeaba. In cele din urma se linisteste Paul si reusesc sa-l las un pic la joaca ca sa-i dau sa manance lui Radu. Contrar temerilor mele de dinainte, Paul sta de obicei cuminte cat ii dau lui bebe sa manance, chiar daca sunt doar eu cu ei acasa. A venit o data, la inceput de tot, si s-a urcat in patul lui bebe(care are salteaua sus), de in loc sa fiu atenta la Radu stateam ca pe ghimpi sa nu cada Paul din pat, si chiar era sa cada, m-am repezit la el sa-l tin si piticul mic a ramas cu gura in aer:)) Dar de atunci nu a mai repetat figura.

Am o doamna care ma ajuta, am nevoie de ea mai ales in parc, nu pot iesi singura cu amandoi deodata. Paul e energic si nazdravan, trebuie sa stau mereu langa el, inca nu simte pericolul. Si in timpul asta nu pot lasa caruciorul nesupravegheat. Sau daca Radu incepe sa planga si trebuie sa-l iau in brate, nu pot sa alerg cu el in brate dupa Paul, sa ma aplec, sa stau in nisip langa el,etc... Asa ca eu stau cu Paul la joaca si doamna il plimba pe Radu in carucior. Cred ca si acesta este un motiv pentru care Paul nu e gelos pe bebe si nu il percepe ca pe o amenintare, faptul ca am continuat activitatile noastre obisnuite, cu doar mici schimbari de adaptare, adica uneori iesim mai tarziu un pic, alteori stam ceva mai putin, etc... Si lasand la o parte iesirile in parc, chiar daca o am pe doamna ca ajutor, nu i l-am predat pe Paul ca sa ma ocup de Radu, si nici invers. Tot eu le dau sa manance, ii spal, ii imbrac, le cant, ii iubesc si ii dragalesc... doar ca daca se intampla ca amandoi sa aiba o nevoie fix in acelasi timp, e cineva acolo sa ma ajute. Comparand cu momentele cand apar aceste nevoi si sunt doar eu singura cu ei, este pentru toti mai usor, inclusiv pentru pitici.

Nu stiu cum va fi cand Radu va mai creste si va incepe sa umble, sa se joace cu jucariile, sa strice din greseala turnuletele construite de Paul, dar toate la timpul lor. Le luam treptat, asa cum apar. Multe rezolvari vin si din instinct.

Am scris un roman, noroc ca-mi dorm baietii amandoi... de fapt toti trei:)))

kiss
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de trandafiras78 Dum 28 Oct 2012, 11:58 am

Am gasit in sfarsit un ragaz in care sa vin cu cateva impresii despre viata de familie in patru.

A trecut o luna de cand suntem in noua configuratie, luna in care am invatat foarte multe despre legatura dintre frati (eu nu am frati sau surori) si in special despre postura de a fi parinte de mai multi copii. Imi place tot ceea ce se intampla, chiar daca este greu. Situatia este asemanatoare celor povestite de Ioana. Contrar temerilor mele, pot spune ca Bebe (asa se alinta baietelul cel mare) l-a primit foarte bine si frumos pe Micu' (asa ii spune Bebe fratiorului lui) de la bun inceput. Bebe il pupa pe Micu' tot timpul, ii explica de una alta (cum ar fi despre jucariile lui), are grija sa fie acoperit mereu cand doarme (desi eu nu doresc sa-l acopar mereu). Daca celui mic ii e foame, cel mare striga tare: "Micu fome. Mama Micu pape" (Lui Micu ii e foame. Mama ii da lui Micu sa pape.). Sunt foarte dulci amandoi. Cel mic doarme bustean cand frate-so vorbeste sau tranteste una alta pe langa el. Cred ca s-a obisnuit asa din burtica asa Smile).

Partea dificila a fost intr-adevar in prima saptamana, cand Bebe si-a aratat temerile vis-a-vis de noi, parintii, mai ales fata de mine. A fost o saptamana extrem de dificila ce a urmat unui sir de evenimente mai neplacute: riscul de a naste prematur datorita unor infectii, boala mana-gura-picior contactata de cel mare, nasterea foarte grea la cateva ore de la venirea la noi a mamei mele si lipsa mea de acasa timp de 4 zile. La toate acestea s-a adaugat si perioada de "nu" specifice varstei de 2 ani. Dar este foarte important ca am reusit sa depasim aceasta perioada grea, incercand sa comunicam permanent cu cel mare si pastrandu-i rutina lui. Avem clipele noastre zilnice in care ne jucam singurei si ne rasfatam reciproc. Desigur, mai sunt uneori momente mai delicate pe care incercam sa le depasim cu delicatete.

Am intrat intr-un ritm cat de cat si e mult mai usor acum. Mama va sta la noi pt inca o luna si ne este de un real ajutor. De asemenea, m-au ajutat foarte mult si sfaturile date de Aurishta acum cateva luni si careia ii multumesc inca o data.

Am scris si eu ditai pomelnicul Smile), dar daca tot am timpul si cheful de scris, am zis ca ma pot desfasura oleaca :D.
trandafiras78
trandafiras78
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina Dum 10 Mar 2013, 7:20 pm

O intrebare, ca intre noi femeile, pe care o adresez mamicilor de mai multi copilasi. Cum s-a intamplat a doua oara? Adica, ati ales voi sau a ales copilasul cand sa vina? Am tot auzit: oricum e decizia femeii... pacaleste-l... nu a vrut el, dar ea l-a pus in fata faptului implinit...
Adica, prima oara mai e cum mai e, se intampla, hotarati de comun acord. Dar a doua oara, daca nu sunt ambii 100% siguri ca mai vor inca un copilas, se intampla sau nu? Eu am avut momente cand vroiam mult inca un copilas si altele cand eram in cumpana. Acum sotul meu nu mai vrea sau daca zice da, se simte spiritul de gluma sau de: hai... daca vrei tu... Au fost cazuri cand sotii vostri au vrut cu hotarare al doilea copil?

*Atelierul meu*

Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/