Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Gemuri si dulceturi - Pagina 2 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Gemuri si dulceturi - Pagina 2 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Gemuri si dulceturi - Pagina 2 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Gemuri si dulceturi - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Gemuri si dulceturi - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Gemuri si dulceturi - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Gemuri si dulceturi - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Gemuri si dulceturi - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Gemuri si dulceturi - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Gemuri si dulceturi - Pagina 2 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Gemuri si dulceturi - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Gemuri si dulceturi - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Gemuri si dulceturi - Pagina 2 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Gemuri si dulceturi - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Gemuri si dulceturi - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Gemuri si dulceturi - Pagina 2 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Gemuri si dulceturi - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Gemuri si dulceturi - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Gemuri si dulceturi - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Gemuri si dulceturi - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Gemuri si dulceturi

+56
vero79
Gabica
piciul
Dorulet
bubu85
stejara
irish05
mimiady63
LORIMAR
cocav
diblaru maria
tiana
dorina64
adelina24
ikuta
carmenco
StMihaela
Serban Valentina
SilviaDumitrescu
corina corina
cris_io_mat
came_lia
Tache Marilena
europolis
aurishta
mykya
LYNDA
canadianca50
zahariaelouise
teisoara
Love
amoni
melus
denis21
cretu_veronica22
julix_2007
AlinaJ.Bijoux
geia
Avi
Nina Constantin
dana_mi16
danae
MagdaMarin
mnarcisa
Noemi
Marry
CCristinaC
rosita
ivanoiuadela9
Karina33
Admina
diada
ema
Nicoleta Irimescu
valentinadof
andreeaX
60 participanți

Pagina 2 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

In jos

Gemuri si dulceturi - Pagina 2 Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de Karina33 Mar 15 Iun 2010, 6:30 am

Admina a scris:Multumesc Nicoleta, pt. reteta de magiun. Suntem fani magiun de Topoloveni, d-al cumparat si premiat si original. Smile Incerc si eu, cand apar prunele.
Acum sa va intreb, ati avut experiente cu gemuri fara zahar (cu fructoza, prefer), care sa tina peste iarna. Aveti vreo reteta? Am incercat si cu zaharina (dar nu-i pot da fetei) si cu fructoza, dar ambele nu tin mult; la frigider, poate 2 luni, cam asa. Diada, mai spunea ca face cu 1/2kg de zahar, la 1kg fructe si tine peste iarna. De altfel, se pricepe la gemuri si dulceturi, Diada noastra, o pup pe aceasta cale pentru dulceata de trandafiri. love

Si eu ma pricep!!!! Chiar daca nu ma omor dupa dulceturi si gemuri(eu sunt fan gem de caise si dulceata de cirese amare) iti spun ca tin doi-trei ani fara sa-si strice aspectul, aroma sau gustul. Eventual se zaharisesc dar asta se rezolva topindu-le la baie-marine.
A, sa nu uit: nu le tin in camara ca n-am, le tin intr-un dulap pe balconul inchis transformat in bucatarie cu orientare sud unde acum vara sunt spre 50 de grade ziua.
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Gemuri si dulceturi - Pagina 2 Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de Nicoleta Irimescu Mar 15 Iun 2010, 7:06 am

CCristinaC a scris:Nicoleta, ai uitat sa spui ca daca pui simburi de nuca in magiun, ai o adevarata delicatesa bio.
Cit priveste "magiunul de Topoloveni" s-a profitat de faptul ca e o zona de livezi si vie, cu veche traditie in conservarea fructelor si legumelor. Daca nu era firma straina din spatele afacerii, nu ar fi ajuns un "brand"
A, si sa nu uit: din fericire, magiunul de Topoloveni are gust de magiun. rade


Nu pun!! La noi nu sunt nuci! Stiu ca e buna cu nuci dar mie i-mi place simpla.
Admina ,cu placere!
Nicoleta Irimescu
Nicoleta Irimescu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1159
Varsta : 54
Localizare : Vatra Dornei - Bucovina
Data de inscriere : 23/07/2009

Sus In jos

Gemuri si dulceturi - Pagina 2 Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de MagdaMarin Mar 15 Iun 2010, 7:17 am

Bun,bun,bun ce discutati voi aici.Si eu sunt o persoana care face gem sau compot.Am o carte despre conservarea alimentelor din anul 1970,care ma ajuta tare mult,fara a folosi conservanti si mi-au tinut si un an.La gem in general fac de gutui ca e delicios.Si la 1.3kg gutui rase pe razatoarea mare,pun 1 kg zahar si 1 pahar de apa.Si niciodata nu fac gem in vas emailat ci intr-un tuci mare(eu fac mult )si tot il lipesc zid iar cand il torn fierbinte in borcane cu filet,folosesc un polonic,iar ca palnie idee tai partea de sus a unui bidon de 5 kg,e ideal pentru a nu face mizerie,iar cojile si cotoarele le folosesc la peltea,iese asa buna de zici ca e miere.
Si compoate fac din tot ce prind.Fac sirop din apa si zahar(in functie de fruct)pun fructele spalate in borcane,pun siropul fiebinte peste fructe,pun repede capacele si le fierb in apa 1/2 ora pentru sterilizare.Nu mi s-au stricat decat acele borcane care nu erau bine inchise,se simte la mana cand apesi pe capac,daca flambeaza nu e bine inchis si sterilizat.Si copii mei mananca fructe tot anul fara conservanti.
Aaa si pt a scoate samburi din ciresele pt compot folosesc ceva de la Carrefour care a costat 3-4 lei.Pentru mine e ideal deoarece in iarna fetita mea o sa aiba un an si un pic si nu o stie sa scoata samburi din cirese si pe mine ma scuteste de o grija.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Gemuri si dulceturi - Pagina 2 Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de rosita Mar 15 Iun 2010, 10:34 am

marinmagda18 a scris:Nu mi s-au stricat decat acele borcane care nu erau bine inchise,se simte la mana cand apesi pe capac,daca flambeaza nu e bine inchis si sterilizat.

Magda, nu inteleg, cum adica "flambeaza"?


Ultima editare efectuata de catre rosita in Mar 15 Iun 2010, 10:36 am, editata de 1 ori (Motiv : inclus citat)
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Gemuri si dulceturi - Pagina 2 Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de Karina33 Mar 15 Iun 2010, 11:57 am

rosita a scris:
marinmagda18 a scris:Nu mi s-au stricat decat acele borcane care nu erau bine inchise,se simte la mana cand apesi pe capac,daca flambeaza nu e bine inchis si sterilizat.

Magda, nu inteleg, cum adica "flambeaza"?

Adica daca se bombeaza capacul.

Pentru o mai buna inchidere a borcanelor cu conserve(dulci sau nu) e bine sa le lasati cateva minute cu capacul in jos. Eu fac cam asa: Torn dulceata/zacusa in borcan, pun capacul, strang bine, pun borcanul pe masa cu fundul in sus si-mi vad de treaba mai departe. Apoi iau un prosopel de bucatarie, il ud si iau fiecare borcan la mana sa-l sterg de cea mai curs pe el la umplerere si-l pun iar pe masa cu capacul in sus. Asa verific si daca e vreun capac ce nu s-a inchis etans.
Acum folosesc numai borcane cu capace cu filet dar pe vremuri foloseam si capacele capsate si am cosmaruri amintindu-m de legatul cu celofan...

Admina eu tin minte maginul facut pe la tara in oale de lut copt in cuptorul de tuica. Aia da conservare naturala ca ulcica aia era legata la gura cu hartie cat sa nu intre vietuitoarele...
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Gemuri si dulceturi - Pagina 2 Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de danae Mar 15 Iun 2010, 12:56 pm

Eu le las cu gura in jos pana se racesc. Cand le intorc, dulceata ramene lipita de capac si aerul este la fundul borcanului si ramane asa pana il desfac. Eu am facut pana acum de capsuni, dar mai am de facut 2 kg, iar in seara asta fac de cirese negre, putin amare. Cele salbatice (foarte amare), inca nu s-au copt la mine la tara.

Ah, si am mai facut sirop de soc, dupa 2 retete: o reteta in care socul se fierbe in sirop si alta, care imi place mai mult cu soc oparit in sirop de zahar si cu felii de portocale si lamaie. Si astept sa se coaca socul sa fac si dulceata.
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Gemuri si dulceturi - Pagina 2 Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de ivanoiuadela9 Mar 15 Iun 2010, 4:38 pm

danae imi poti da si mie retetele cu soc ? as vrea sa incerc si eu . pupi kiss
La dulceata ... te referi la bobitele acelea mici negre ? Am incercat si eu o data .... seamana cu dulceata de mure .
ivanoiuadela9
ivanoiuadela9
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1402
Varsta : 47
Localizare : tg jiu
Data de inscriere : 22/04/2010

http://ivanoiuadela9.blogspot.ro/

Sus In jos

Gemuri si dulceturi - Pagina 2 Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de dana_mi16 Mier 23 Iun 2010, 11:05 pm

Hello fetele,
Citeam despre bunatatiile voastre, am remarcat o reteta si ceva ce nu am baut si nici nu am fact vreodata, danae te rog crie reteta de sirop de soc si de dulceata.
Eu am facut pana acum de dulceata de cirese alba si de nuci verzi, un sirop de fragi si mai vreau sa fac de soc si de visine.
Retetele le gasiti pe blog, daca vreti si imagini.
Inca nu am pus reteta si pozele de la cea de nuci.
Va pup si Danae te rog scrie reteta.
Spor la gatit!!!!
dana_mi16
dana_mi16
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 402
Varsta : 38
Localizare : peste tot si nicaieri
Data de inscriere : 17/02/2009

Sus In jos

Gemuri si dulceturi - Pagina 2 Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de danae Joi 24 Iun 2010, 8:29 am

Reteta de sirop de soc cu lamaie si portocala am luat-o de AICI.
Am mai facut un fel de sirop, cam cum facea mama cand eram mici. Reteta este
AICI. Eu am mai pus la fiert in sirop (adica lichid si zahar) doua lamai feliate. Mie imi place mai mult prima reteta.
Dulceata de soc nu am mai facut pana acum, dar cred ca se face ca oricare alta. Eu fac cu 1 kg de fructe si 1 kg de zahar , sau cana la cana daca am cantitati mai mici. kiss

danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Gemuri si dulceturi - Pagina 2 Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de Nina Constantin Vin 25 Iun 2010, 11:14 am

Buna ziua. Va urmaresc postarile si creatiile de aproximativ un an, dar nu am avut curajul sa va scriu. Am fost crescuta de bunici si sunt indragostita de tot de inseamna lucru manual, dar mai ales ma ma delecteaza sa fac conserve, si pentru a nu avea probleme cu fermentarea conservelor, dupa ce umplu sticlele sau borcanele, pana sa pun capacele, pun o folie adeziva, intinsa bine, apoi capacul. Asigura o mai buna sigilare a continutului si totodata pastreaza si capacul.
Nina Constantin
Nina Constantin
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 24
Varsta : 47
Localizare : Targoviste
Data de inscriere : 25/01/2009

Sus In jos

Gemuri si dulceturi - Pagina 2 Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de andreeaX Lun 28 Iun 2010, 1:08 pm

Am facut o gramada d dulceata si acum mama unei prietene imi spune ca trebuie sa o fierb mai mult pentru ca altfel fermenteaza.

A folosit vreuna dintre voi gelfix,respectand instructiunile de pe ambalaj?Tine dulceata?Pe plicuri se insista sa se respecte instructiunile.Eu ma indoiesc ca nu va tine,insa cele care fac dulceata dupa reteta clasica ma descurajeaza;Nu vreau sub nici o forma sa nu tina,pentru ca mi am nenorocit mainile curatand visine si caise zid si mai sunt si banii pe care i am dat

Deci..tine? click
andreeaX
andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Gemuri si dulceturi - Pagina 2 Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de diada Lun 28 Iun 2010, 3:41 pm

nu tine, imi pare rau.
Mai bine ai mai face un rand si dupa reteta clasica

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Gemuri si dulceturi - Pagina 2 Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de andreeaX Lun 28 Iun 2010, 3:50 pm

Aoleu shot nici macar 2-3 luni?Ai incercat tu?
andreeaX
andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Gemuri si dulceturi - Pagina 2 Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de diada Lun 28 Iun 2010, 3:59 pm

nici macar, da, am incercat chiar atunci cand au aparut, vorbim aici de pana intr-o luna ca s-au stricat. Eu le-am tinut in debara, poate ca daca le tii in frigider nu se strica.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Gemuri si dulceturi - Pagina 2 Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de Nicoleta Irimescu Lun 28 Iun 2010, 6:10 pm

andreeaX a scris:Am facut o gramada d dulceata si acum mama unei prietene imi spune ca trebuie sa o fierb mai mult pentru ca altfel fermenteaza.

A folosit vreuna dintre voi gelfix,respectand instructiunile de pe ambalaj?Tine dulceata?Pe plicuri se insista sa se respecte instructiunile.Eu ma indoiesc ca nu va tine,insa cele care fac dulceata dupa reteta clasica ma descurajeaza;Nu vreau sub nici o forma sa nu tina,pentru ca mi am nenorocit mainile curatand visine si caise zid si mai sunt si banii pe care i am dat

Deci..tine? click


Eu am facut cu gelfix respectand intocmai ce scrie pe ambalaj si mi-a iesit buna si a si tinut!
Nu strica totusi sa o fierbi 2-3 minute in plus ! Si sa nu faci mai mult de doua kg odata !
Borcanele curate, uscate, intoarse cu fundul in sus imediat ce le-ai umplut!
Nu te zgarci la capace, cumpara noi!
Sa ai spor! hug
Nicoleta Irimescu
Nicoleta Irimescu
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1159
Varsta : 54
Localizare : Vatra Dornei - Bucovina
Data de inscriere : 23/07/2009

Sus In jos

Gemuri si dulceturi - Pagina 2 Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de andreeaX Mar 29 Iun 2010, 1:22 am

M-am mai linistit.Chiar 2 kg am si facut,de fiecare data.Sper sa fie ok,parerile sunt impartite,unele femei au fost f multumite,altele f nemultumite.Prima serie o am de vreo 2 saptamani si vad ca e ok,borcanele sunt in continuare sigilate,nu s-au umflat ,nimic.Borcanele si capacele le am noi ,merci.
andreeaX
andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Gemuri si dulceturi - Pagina 2 Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de Avi Mar 29 Iun 2010, 2:16 pm

Draga Andreea, eu fac gem cu gelfix, inca de cand a aparut pe piata, si n-am dat rateuri niciodata. Ce-i drept am un mic beci. Am observat insa ca atunci cand pasezi fructele, iese mai legat gemul. De exemplu, gem de visine si de caise am facut si cu fructele intregi, si cu ele date prin robot. Cel dat prin robot e mai tare. Eu am folosit gelfix 2:1 si am cumparat acum si 3:1, dar n-am apucat sa-l folosesc. La cel 1:1 mi se pare ca trebuie sa folosesti prea mult zahar (pentru gustul meu).
Avi
Avi
helper
helper

Numarul mesajelor : 50
Localizare : Romania
Data de inscriere : 26/05/2010

Sus In jos

Gemuri si dulceturi - Pagina 2 Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de geia Mar 29 Iun 2010, 8:05 pm

Fetelor, am si eu o intrebare. Cand faceti gem de piersici sau caise, fie ca sunt date prin robot, fie intregi, voi le curatati mai intai de coaja ? scratch
Multumesc !
geia
geia
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 36
Localizare : romania
Data de inscriere : 20/03/2010

Sus In jos

Gemuri si dulceturi - Pagina 2 Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de andreeaX Mar 29 Iun 2010, 10:45 pm

Da,le oparesti si le cureti Smile
andreeaX
andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Gemuri si dulceturi - Pagina 2 Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de Marry Mier 30 Iun 2010, 12:06 am

AndreeaX,eu am gem de capsuni, caise .mure, zmeura, prune facut cu gelfix 2 in 1si e ok.Am cateva borcane de gem de capsuni din 2007 si sunt bune si acum.Dar si eu o fierb mai mult si folosesc borcane uscate si capace noi
Spor la treaba!. click
Marry
Marry
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 960
Varsta : 61
Localizare : Arad
Data de inscriere : 20/01/2010

Sus In jos

Gemuri si dulceturi - Pagina 2 Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de Avi Mier 30 Iun 2010, 10:47 am

Eu nu curat fructele de coaja cand le dau prin robot. Folosesc capace noi care se capseaza si din cele care se infileteaza le mai folosesc si pe cele vechi (pana se strica, sau pana ruginesc)
Avi
Avi
helper
helper

Numarul mesajelor : 50
Localizare : Romania
Data de inscriere : 26/05/2010

Sus In jos

Gemuri si dulceturi - Pagina 2 Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de rosita Mier 30 Iun 2010, 4:15 pm

Nici eu nu am curatat caisele cand am facut gem din ele. Din piersici nu am facut niciodata.
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Gemuri si dulceturi - Pagina 2 Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de Avi Joi 01 Iul 2010, 9:52 am

Rosita ar trebui sa incerci sa faci gem de piersici, macar de pofta. Este unul dintre gemurile mele preferate. Are un parfum aparte. Eu am facut din piersici (de fapt erau nectarine, foarte parfumate) decojite (coapte bine). Le-am taiat cubulete mai mari (nu le-am dat prin robot) si pentru ca l-am facut cu GelFix si nu le-am fiert prea mult (cat scrie pe pachet), are o culoare foarte frumoasa. Iarna cand mananci o bucatica dintr-aia de nectarina ... Anul asta n-am facut. Am din 2008 si se pastreaza foarte bine.
Avi
Avi
helper
helper

Numarul mesajelor : 50
Localizare : Romania
Data de inscriere : 26/05/2010

Sus In jos

Gemuri si dulceturi - Pagina 2 Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de danae Joi 01 Iul 2010, 1:09 pm

Eu am facut cu gelfix acum 2 ani, de caise si mi-a iesit super bine. A tinut mai bine de 1 an (s-a mancat), dar cel facut anul trecut, dupa aceeasi reteta, nu a tinut. A facut floare si nu am mai patit asa ceva. Asa ca m-am intors la metoda clasica. Pana acum am facut de cirese, de capsuni si de zmeura. As vrea sa mai fac de visine si mai am cateva ture de zmeura.
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Gemuri si dulceturi - Pagina 2 Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de andreeaX Sam 10 Iul 2010, 6:29 pm

Daca tot vorbim despre dulceturi,ce amestecuri de fructe,mai deosebite,ati folosit?Eu am facut capsune si banane si afine si banane,ultimul e delicios chiar.
andreeaX
andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Gemuri si dulceturi - Pagina 2 Empty Re: Gemuri si dulceturi

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB