Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Gradinite: de stat sau particulare?! - Pagina 3 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Gradinite: de stat sau particulare?! - Pagina 3 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Gradinite: de stat sau particulare?! - Pagina 3 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Gradinite: de stat sau particulare?! - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Gradinite: de stat sau particulare?! - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Gradinite: de stat sau particulare?! - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Gradinite: de stat sau particulare?! - Pagina 3 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Gradinite: de stat sau particulare?! - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Gradinite: de stat sau particulare?! - Pagina 3 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Gradinite: de stat sau particulare?! - Pagina 3 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Gradinite: de stat sau particulare?! - Pagina 3 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Gradinite: de stat sau particulare?! - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Gradinite: de stat sau particulare?! - Pagina 3 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Gradinite: de stat sau particulare?! - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Gradinite: de stat sau particulare?! - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Gradinite: de stat sau particulare?! - Pagina 3 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Gradinite: de stat sau particulare?! - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Gradinite: de stat sau particulare?! - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Gradinite: de stat sau particulare?! - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Gradinite: de stat sau particulare?! - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Gradinite: de stat sau particulare?!

+25
elfix
danniela
mnarcisa
cris69
Ginet
mariaz_09
Lucia Ro
rdelia
ismi3ismi
ralucahanc
marabr
ionela damian
teisoara
amnro
feliciagl
diada
adar
marlen372001
totolina
Doina
geany
mihatm80
Admina
MihaelaT
arime
29 participanți

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

In jos

Gradinite: de stat sau particulare?! - Pagina 3 Empty Re: Gradinite: de stat sau particulare?!

Mesaj Scris de cris69 Joi 13 Ian 2011, 7:00 pm

si eu am cautat o educatoare car nu tipa. pentru ca bianca era foarte sensibila. si in fond si la urma urmei nervii sa si-i descarce acasa.
parerea mea este sa o muti in alta grupa. fetita ta trebuie sa mearga cu drag la gradinita.si tu trebuie sa fii linistita nu stresata.
o poti muta oricand. fara probleme.si fara explicatii.
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Gradinite: de stat sau particulare?! - Pagina 3 Empty Re: Gradinite: de stat sau particulare?!

Mesaj Scris de Ginet Joi 13 Ian 2011, 7:08 pm

Imi pare rau Lucia de situatia in care te afli, din pacate asa se intimpla peste tot nu numai in gradinite atunci cind rudele lucreaza in acelasi loc.
Ginet
Ginet
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 123
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 02/01/2011

Sus In jos

Gradinite: de stat sau particulare?! - Pagina 3 Empty Re: Gradinite: de stat sau particulare?!

Mesaj Scris de ioana soare Mier 12 Mar 2014, 1:17 am


In august Radu implineste 2 ani si as vrea sa ma intorc la serviciu. M-am gandit sa-i dau pe amandoi la gradinita , sa-i las in drum spre serviciu si sa stea la program prelungit pana la 17:30 - 18:00 cand as trece sa-i iau acasa. Insa nu stiu cum va fi pentru ei trecerea brusca de la statul cu mine intreaga zi, la gradinita + mancat cu straini + dormit cu straini. Si daca nu pot sa doarma ce se intampla? Ii cearta? Ii obliga sa stea in pat? Tipa la ei daca se dau jos?
O alta idee era sa-i dau la program normal, pana la pranz, si sa angajez o bona, care sa ii ia de la gradi si sa stea cu ei pana venim de la serviciu. Dar, tinand cont ca Radu are sub 3 ani, la stat nu-l primesc, asa ca va trebui sa-i dau la gradinita particulara. Tariful lor, plus salariul bonei pt. 2 copii, imi cam da peste cap bugetul. Daca ar fi sa angajez bona, poate l-as mai tine pe Radu un an acasa, deci pt el nu as mai plati gradinita, dar anul viitor voi avea aceeasi problema.

Ce as vrea sa va intreb - ati dat copiii direct la gradinita cu program prelungit? cum a fost schimbarea pt ei? in cat timp s-au adaptat, daca s-au adaptat?

Am gasit atatea recenzii negative despre toate gradinitele, fie ele de stat sau particulare, incat sunt ingrozita si total debusolata. Eu aveam impresia ca faptul ca o gradinita este particulara reprezinta garantia ca cei mici sunt tratati cum se cuvine, ca totul e curat si linistit. Daca e sa ma iau dupa ce am citit, ma intreb care e avantajul sa-ti dai copilul la gradinita particulara (in afara de faptul ca-l primesc inainte sa implineasca 3 ani). Pt fiecare recenzie buna despre o gradinita, se gasesc inca 3 despre care o spulbera. Sunt recenziile aiureli scrise special pt a denigra? Sunt parintii exagerati si mult prea pretentiosi? Sau chiar e pe atat de rau pe cat se scrie?


ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Gradinite: de stat sau particulare?! - Pagina 3 Empty Re: Gradinite: de stat sau particulare?!

Mesaj Scris de mnarcisa Mier 12 Mar 2014, 8:01 am

Ioana, pot sa iti zic din experienta mea ca nu este atat de importanta gradinita la care merge ci doamna educatoare la care ajunge copilul. Daca ai vreo gradinita de stat pe langa tine te poti interesa cum sunt doamnele care urmeaza sa preia grupa mica. Tot din ce am vazut eu la gradi fiecare copil reactioneaza diferita, se acolodeaza diferit. mare de ex ia luat o luna pana ce sa obisniut cu ideea de a merge la gradi. am dat-o aici in sat si nu regret. Face in particular engleza si karate. La gradi au obtional de dans si engleza. Au mereu activitati, fac excursii, si o data pe luna le vine o trupa de teatru.
Ea merge la program scurt. de dormit nu doarmea la pranz si nu manca orice asa ca am optat pentru varianta asta.
Daca mergi pe varianta de program prelungit se mai complica lucrurile pentru ca sunt mai multe domane. Aici Diada e cea mai potrivita sa iti povesteasca.
poti incerca sa vezi daca ar fi de acord sa il primeasca si pe Radu. Sunt gradinite unde ii primesc pe cei mici daca nu mai fac in pampers.

Despre recenziile negative ce pot sa iti spun decat ca este foarte important unghiul din care privesti lucrurile. trebuie sa te gandesti ce vrei tu de la acea gradinita.
Eu am ales sa creasca printre copii normali si nu copii cu tot felul de aere in cap ca e fiul/ fiica lu` cutarita si tabltelte si telefoane de la grupa mica.

Mai ai putin timp sa prospectezi si vezi ca in perioada asta gradinitele au "portile deschise". e bine daca poti merge chiar tu sa vezi cum stau lucrurile la diverse gradinite, mai stai de vorba cu parintii care au copii acolo.
O varianta faina si de stat este gradinita waldorf.
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Gradinite: de stat sau particulare?! - Pagina 3 Empty Re: Gradinite: de stat sau particulare?!

Mesaj Scris de Admina Mier 12 Mar 2014, 9:43 am

Si eu zic ca tot de stat e mai buna, conditia fiind sa fie o gradinita buna, modernizata si cum zice Narcisa, educatoarea/ ele sa fie bune. Va mai trebui sa contribui cu ceva cadouri la ele, la sarbatori, dar merita fiecare banut, daca se ocupa de copii. Oricum si la particular trebuie sa dai, ca asa e obiceiul.
La program lung am avut fetita (poti sa ii iei si la pranz, daca ai vreun bunic liber, din cand in cand) si a fost ok. Bine, avea 3 ani+, nu era de 2. I-a placut foarte mult, comparativ cu scoala, ofteaza dupa gradi, dupa copiii de acolo. Doamnele erau una de 40+ si alta de 30+ si ambele erau ok. Fite au fost si acolo, aveau mobil si tot felul de jucarii, dar la fel e si la scoala, toti se lauda ca au tablete, din clasa. Romanul baga banul in poponetul copilului, mai rar sa gasesti clase intregi de copii crescuti modest, fara fite.
Incepe sa-i inveti sa stea prin straini, mai mult, daca sunt dependenti de tine. Nu vreau sa ma bag ca musca in lapte, dar parca le-a fost greu baietilor Diadei sa se acomodeze la gradi, fiind mici si invatati acasa, cu mama.
Apropo, nu poti alege o gradinita langa parintii tai, sa ii ia la pranz si sa ii tina pana iesiti voi de la munca? La mine asa era, de multe ori o luau bunicii, ca sa o duca la masa acasa si in parc. A fost un compromis bun, desi ea uneori regreta, vroia sa mai ramana la gradi, daca era in toiul distractiei cu cei mici.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Gradinite: de stat sau particulare?! - Pagina 3 Empty Re: Gradinite: de stat sau particulare?!

Mesaj Scris de diada Mier 12 Mar 2014, 12:59 pm

Admina a scris:
Incepe sa-i inveti sa stea prin straini, mai mult, daca sunt dependenti de tine. Nu vreau sa ma bag ca musca in lapte, dar parca le-a fost greu baietilor Diadei sa se acomodeze la gradi, fiind mici si invatati acasa, cu mama.

Ha, te-am prins! tu inca nu ai inteles problema mea, nu ca erau invatati cu mama ci ca eu nu am avut bunici pentru ei si a trebuit sa ma descurc!

Eu l-am dus pe Petru la cresa de la 1,5 ani pentru ca eu credeam ca ma intorc la munca, as, Stefan mi-a dat "planurile" peste cap  rade a fost putin mai greu sa se acomodeze acolo, problema era ca se imbolnavea, atat de rau ca intram in spital! si el cumva asocia cresa cu spitalul. Nu le mai suporta imbracate in halat pe infirmiere. Anul cat am stat acasa cu cel mic l-am dus din doi in doi si pe cel mare pentru ca mi se imbolnaveau amandoi. Intre timp am gasit-o pe d-na homeopat! Ce schimbare!

revenind, Petru grupa mica, cel mic acasa, era prea mic si de cresa, nu mergea dus, eu oricum stateam acasa. Nebunie! se trezea si vroia cu Petru la gradi! cateodata ii duceam pe amandoi si il luam pe cel mic inapoi sau si mai rau, il lasam dormind in casa si eu il duceam pe cel mare la gradi, asta tot din prea mult ajutor (apropo de ce ziceai tu). Macar daca aveam vreo vecina sa se uite de el, dar nici asta nu am gasit... Anul ala a fost un chin, ca asta mic se linistea greu, vroia cu cel mare.

Anul urmator in sfarsit, amandoi trebuiau sa plece dimineata! Bucuria mea! a lor nu  rade cel mic la cresa, cel mare la grupa mijlocie. La cel mare nu a fost nebunie, stia, cunostea, asta mic... plans rau de tot, doamnele foarte dragute chiar, eu nu am ce s ale reprosez, nu le-am dat NIMIC, doar de 8 martie si Craciun, ce-a mai fost pe-acolo, dar eu nu le-am mai dus pentru ca ma saturasem la cel mare de dat, lunat 100 lei ca erau 5. Acum aveam 10 si chiar nu imi mai permit sa le dau la toate. Cred ca in 2 luni s-a acomodat, dar pr nu erau doamnele la Stefan ci COPII, pentru ca el, avand frate mai mare intelegea daca i se cerea o jucarie, o dadea, era foarte receptiv, pe cand ceilalti veneau si smulgeau si el asta nu intelegea!

Acum unul la grupa mica unul la grupa mare. Cu Petru nu am probleme, doar daca il duc prea dimineata si trebuie sa se duca in alta clasa maraie, nu vrea sa intre... el vrea la el in clasa. Asta mic, cerd ca o luna i-a luat sa se obisnuiasca, problema tot copii, pentru ca sunt de diferite varste la el in grupa, chiar de 2 ani jumatate pana la 4 ani si... pentru ca doamna directoare a primit darul si a primit si copilul. Eu nu inteleg, daca pe al meu nu l-ai primit sub 3 ani la camin opentru ca era prea mic, cum are in grupa copil de 2 ani jumatate?! sau de 4 ani? ca ii bate pe toti si pe astia mici nu ii poti linisti sa stea locului la lectii... complicat. Dar eu una am ales sistemul de stat si pe asta merg, doamnele isi dau interesul si fara cadouri. Sa vedem ce-o mai fi la anul.

Da, ai mei sunt mai "pretentiosi" sa zic asa, dar asa am stiut eu sa-i cresc  rade nu? dar cum zicea si Amnro: “Cand iti cumperi o masina de spalat primesti instructiuni in 14 limbi straine. Cand ti se naste copilul ce primesti? Nimic!” Cred ca fiecare parinte face cum crede ca e mai bine pentru copilul lui. Eu asta am crezut. Poate ca am facut rau, dar la cat uram eu copii cand nu aveam, zic ca sunt fantastica  rade 

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Gradinite: de stat sau particulare?! - Pagina 3 Empty Re: Gradinite: de stat sau particulare?!

Mesaj Scris de danniela Mier 12 Mar 2014, 2:21 pm

Diada, foarte gresit gandesti  love love love 
Asa a fost sa fie, copii tai sunt mai sensibili, insa asta nu e capat de tara si nici vina ta. Nici ei nu sunt primii sau ultimii. Ai meu au fost si inca mai sunt mofturosi la mancare. Cel mic are 14 ani si inca nu a mancat rosii proaspete si ardei gras. Si??? Asta inseamna ca sunt mama denaturata sau ca nu stiu sa imi cresc copii???
Cel mic al meu s-a adaptat repede la cresa. Poate si ai Ioanei se vor adapta.
In rest nu ma bag ca nu am nici o idee despre cresele din ziua de azi. Dar ii doreasc Ioanei sa gaseasca ceva bun!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Gradinite: de stat sau particulare?! - Pagina 3 Empty Re: Gradinite: de stat sau particulare?!

Mesaj Scris de elfix Mier 12 Mar 2014, 3:44 pm

ioana soare a scris:
In august Radu implineste 2 ani si as vrea sa ma intorc la serviciu. M-am gandit sa-i dau pe amandoi la gradinita , sa-i las in drum spre serviciu si sa stea la program prelungit pana la 17:30 - 18:00 cand as trece sa-i iau acasa. Insa nu stiu cum va fi pentru ei trecerea brusca de la statul cu mine intreaga zi, la gradinita + mancat cu straini + dormit cu straini. Si daca nu pot sa doarma ce se intampla? Ii cearta? Ii obliga sa stea in pat? Tipa la ei daca se dau jos?
O alta idee era sa-i dau la program normal, pana la pranz, si sa angajez o bona, care sa ii ia de la gradi si sa stea cu ei pana venim de la serviciu. Dar, tinand cont ca Radu are sub 3 ani, la stat nu-l primesc, asa ca va trebui sa-i dau la gradinita particulara. Tariful lor, plus salariul bonei pt. 2 copii, imi cam da peste cap bugetul. Daca ar fi sa angajez bona, poate l-as mai tine pe Radu un an acasa, deci pt el nu as mai plati gradinita, dar anul viitor voi avea aceeasi problema.

Ce as vrea sa va intreb -  ati dat copiii direct la gradinita cu program prelungit? cum a fost schimbarea pt ei? in cat timp s-au adaptat, daca s-au adaptat?

Am gasit atatea recenzii negative despre toate gradinitele, fie ele de stat sau particulare, incat sunt ingrozita si total debusolata. Eu aveam impresia ca faptul ca o gradinita este particulara reprezinta garantia ca cei mici sunt tratati cum se cuvine, ca totul e curat si linistit. Daca e sa ma iau dupa ce am citit, ma intreb care e avantajul sa-ti dai copilul la gradinita particulara (in afara de faptul ca-l primesc inainte sa implineasca 3 ani).  Pt fiecare recenzie buna despre o gradinita, se gasesc inca 3 despre care o spulbera. Sunt recenziile aiureli scrise special pt a denigra? Sunt parintii exagerati si mult prea pretentiosi? Sau chiar e pe atat de rau pe cat se scrie?



Eu, mama de fete mari acum, cl 5-a si a8-a, aveam aceeasi dilema. A trebuit sa aleg o gradinita particulara si nu imi pare rau deloc. Si acu' 10 ani nu era oferta asa de mare wink 

Cea mare mergea la gradi si aveam o bona ce statea cu cea mica . Intr-o zi, bona n-a putut veni , asa ca am dus-o pe cea mica 1.8 luni la gradi, alaturi de cea mare. I-a placut atat de mult, incat am renuntat la bona si a continuat gradinita.

Si da, pot sa spun ca sunt parinti care nu trec usor peste niste concepte, vor sa invete copii poezii, sa vorbeasca cursiv alta limba, sa nu se loveasca, sa...

Fii sigura ca vor transmite semnale daca nu le place , sau ceva nu este in regula .

Mult succes Smile
elfix
elfix
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 10/01/2011

Sus In jos

Gradinite: de stat sau particulare?! - Pagina 3 Empty Re: Gradinite: de stat sau particulare?!

Mesaj Scris de ioana soare Mier 12 Mar 2014, 6:12 pm

Off, am scris ditamai raspunsul si nu eram conectata la net, am pierdut tot cand am dat "trimiteti".

Va multumesc frumos pentru raspunsuri!

Admina, ca sa se obisnuiasca printre straini ma gandeam sa-i duc la vara la fastrackids, ar fi vreo doua ore sambata de un fel de gradinita, o pregatire pt adevarata gradinita. Parintii nu stau cu copiii, dar pot vedea pe un monitor ce se intampla in sala.

Gradinita langa ai mei nu e o solutie pt ca nu-i pot lega de glie cu program zilnic. Ne-au ajutat si ne ajuta enorm, nu pot sa le cer sa-mi fie si bone. Si-au crescut copiii, au terminat cu serviciul, nu o pot lua de la capat. Acum e vremea sa se odihneasca, sa se plimbe, sa calatoreasca, sa fie liberi in sfarsit. Asta nu inseamna ca nu-i iubesc pe cei mici, dimpotriva, sunt in culmea fericirii cand mergem pe acolo si suntem cu totii impreuna, se joaca cu ei si ii rasfata, iar Paul le face declaratii de dragoste, ii strange tare in brate si ii mangaie si Radu se lipeste de mama si nu mai are ochi pentru nimeni altcineva, nici macar pt mine.Smile

Iau in calcul si gradinita de stat, nu am exclus-o, la cea particulara ma gandisem in ideea ca l-ar primi si pe Radu, care este inca prea mic pt stat.

O sa merg sa vizitez gradinitele din zona , poate si asta imi va usura decizia. Dilema nu e stat vs particulara, ci program normal (si implicit bona) vs program prelungit.
Dar daca spuneti ca piticii vostri s-au adaptat si le-a fost bine, atunci sunt mai deschisa catre varianta asta. Mai ales ca gasirea unei bone in zona, necesara in cazul programului scurt la gradi, s-ar putea sa nu fie tocmai o treaba usoara.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Gradinite: de stat sau particulare?! - Pagina 3 Empty Re: Gradinite: de stat sau particulare?!

Mesaj Scris de diada Mier 12 Mar 2014, 9:46 pm

Si eu zic ca nu le face nimic doamnele, pentru ca altfel copilul ar refuza categoric sa mai mearga! nu ai cum sa nu-ti dai seama ca ceva nu e in regula in clasa. Si ei invatva mult mai multe chestii la gradinita decat cu bona acasa, oricat de experimentata ar fi ea.

Problema ar fi, cand se imbolnavesc ce faci? pentru ca ei o tin lunga, adica daca unui copil ii trece intr-o saptamana si ai CM o saptamana e bine, la ai tai trece in 2 ca de, ia de la unul la altul :D. Acum si cum sunt invatati... ai mei vad ca dupa tratamentele alea sunt foarte bine, nu am probleme, mai o tuse, mai un muc, isi revin ei, se duc zi de zi la gradinita, problema mea in momentul de fata (pentru care nu pot merge la serviciu) sunt vacantele  rade nu am cu cine sa-i las in vacante  rade 

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Gradinite: de stat sau particulare?! - Pagina 3 Empty Re: Gradinite: de stat sau particulare?!

Mesaj Scris de Admina Mier 12 Mar 2014, 10:21 pm

Of, of, mai, mai, Diada. Tot ne harjonim noi pe tema copiilor. Cred ca imi tot zici de dulce, cand ma iau de tine si o sa-mi iasa pe nas cu doi copii. rade 
Revin, am zis: "fiind mici si invatati acasa, cu mama" si nu era nicio aluzie la mersul tau la servici, la lasatul cu bunicile, etc. Era doar o constatare, pentru ca nu esti singura mama pe care o stiu. Sunt unii copii mai intovertiti, pentru ca parintii ii feresc prea mult, ii tin in casa sau doar printre adulti, altii stau cu mamele mult si tot asa, devin tematori cand vad straini. Eu nu zic sa-i abandonezi undeva, sa scapi de ei (ca mine wink ), doar ca mai trebuie lasati si prin straini, tot pentru binele lor. Se invata mai maleabili, mai sociabili, mai deschisi la nou. Noi nu-i putem tine de fusta noastra toata viata, oricum, tot trebuie sa-i lasam cu straini, la gradi, la scoala, la prieteni. Cel mai usor e sa-i lasam la rude (nu ma refer doar la bunici, ii putem lasa o noapte la veri, matusi, prieteni cu copii de varsta apropiata). Verisoara fetei mele a dormit acum un an si ceva la ai mei, la curte, unde era printre straini, poti zice. Foarte socata a fost (avea vreo 7 ani), a plans dupa parinti, noaptea. A mea, tot la 7 ani a ramas la ei si a fost cuminte, cica, nu a zis nici pas de noi, s-a bucurat de verisoara si jucarii. Dar... verisoara, nu dormise nici macar la bunica (sau ma rog de vreo 2 ori, in toata viata ei), doar in patutul ei, acasa. Normal ca a fost stresant sa plece, desi tentatia distractiei era mare.
De aia iti si ziceam, lasa-i la mama ta o noapte, singuri cu bunica. Mai ales ca sunt doi, se indeamna altfel.
Ioana, cred ca e o idee buna cu o gradinita de proba. Ii poti duce si la locuri de joaca, cu mingiute sau undeva unde sa fie supravegheati o ora, doua, unde se pot juca si socializa. Daca nu i-ai lasat la bunici sa doarma, poate incercati vreodata. Parerea mea e ca suntem animalute sociale, maimutele traiau in grupuri, mama alapta, dar restul femelelor erau mame de proximitate, ceilalti pui erau frati prin alianta si ce bine era. Nu ar trebui sa ne invatam puii asa de separati de alti adulti sau copii, chiar din familie. Adica, eu mi i-am facut, eu ii cresc, DOAR eu si tatal copiilor. Trebuie sa fie pregatiti pentru viata si asta e un exercitiu frumos si pentru cei mici si pentru bunici, unchi, veri, cumnati, frati, etc.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Gradinite: de stat sau particulare?! - Pagina 3 Empty Re: Gradinite: de stat sau particulare?!

Mesaj Scris de ioana soare Joi 13 Mar 2014, 2:26 am

Da, vacantele sunt problema. Cand mi-am dat seama ca se apropie ziua cand va trebui sa ma intorc la serviciu si ca trebuie sa-mi fac un plan, m-am gandit ca e simplu, ii iau cu mine, ii las la gradinita in drum spre serviciu, ii iau cand plec de la serviciu simergem acasa. Abia apoi mi-am adus aminte de vacante si am intrat in panica:) Chiar ma intreb cum procedeaza lumea.
Daca ar fi sa nu angajez bona, ar trebui sa-i dau pe amandoi la gradinita si la program prelungit si, ca sa-i primeasca pe amandoi ar trebui sa fie particulara. Cele mai multe gradinite particulare au program tot timpul anului, fara vacante, dar parca nu as vrea asta, as vrea sa simta vacantele, sa fie o diferenta. Bona nu pot sa angajez pe perioada vacantelor, nu as gasi pe nimeni dispus sa faca asta. O saptamana de vacanta nu reprezinta o problema, reusesc sa ma descurc, dar 3 luni e prea mult.

Admina, la locuri de joaca nu-mi vine sa-i las nesupravegheati, sunt prea mici. Era unul in mall la Baneasa si am mers de cateva ori, dar intram si eu cu ei, pentru ca era destul de greu sa urce singuri pana sus la topogane si ei acolo vroiau:) L-am lasat pe Paul o data la minilocul de joaca de la bricostore, ca sa ne putem uita in liniste la ce ne interesa, si cand ne-am intors dupa mai putin de 10 minute , deja se lovise la gura. Iar Paul era singurul copil de acolo, iar tanti care-l supraveghea nici nu a zis nimic, am vazut eu buba si am intrebat ce s-a intamplat. De dormit in alta parte parca e cam ciudat sa-i las asa degeaba, fara motiv, doar sa fac experimente. Sa intrebe Paul "dar de ce nu pot veni si eu acasa?", iar eu sa ridic din umeri:) Si ce ciudat ar fi sa stam singuri seara acasa , stiind ca ne-am exilat copiii:))) Dupa-masa au dormit la ai mei, adica noi din cand in cand petrecem ziua intreaga acolo si dorm dupa-masa. De fapt e cam singurul loc unde Paul inca mai doarme dupa-masa, ca acasa nu mai vrea, se straduie sa ramana treaz chiar daca e obosit, de parca cine stie ce ar rata daca doarme. Cateodata i se inchid ochii si deodata il vad cum se scutura de somn si se anima:) De asta ma ingrijoreaza lasatul la program prelungit, nu vreau sa enerveze educatoarele in orele de liniste, mai ales ca el are obiceiul sa vorbeasca intruna. Adica chiar intruna, nu tace deloc, daca nu vorbeste canta, daca nu canta scoate sunete, si tot nu tace. Uneori vreau si eu sa dorm dupa-masa si incerc, dar nu reusesc pentru ca el sta langa mine si turuie verzi si uscate.Smile
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Gradinite: de stat sau particulare?! - Pagina 3 Empty Re: Gradinite: de stat sau particulare?!

Mesaj Scris de danachesches Joi 13 Mar 2014, 2:48 am

Ioana nu iti face probleme ca o sa doarma dus, o sa isi consume toata energia nu compara cu statul acasa.
Fata mea are un 1 si 11 luni am dat-o la creșă de stat de la 1 an si 4 luni. Primele doua zile au fost mai grele pana s-a acomodat(sau mai bine zis pana m-am acomodat eu cu ideea ca ea o fost ok  Smile ). Sunt mulțumita de creșă, personalul e ok, iar evoluția copilului este neașteptata de buna, exista însa si un revers al medaliei si anume faptul ca s-a îmbolnăvit destul de des. Din cate intelg asa se întâmpla in primul an de colectivitate, speram ca la anul sa fie mai bine la copitolul asta.
danachesches
danachesches
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 4
Varsta : 44
Localizare : Targoviste
Data de inscriere : 20/12/2009

Sus In jos

Gradinite: de stat sau particulare?! - Pagina 3 Empty Re: Gradinite: de stat sau particulare?!

Mesaj Scris de Admina Joi 13 Mar 2014, 7:35 am

Pai aia nu, aia nu... Q.E.D. wink 
Eu nu intleg cum nu vreti o noapte de intimitate, voi ca parinti. Intreb doar de curiozitate, nu judec, nu pun etichete. Adica odata ce apar copiii, sunteti 3 sau 4 in cuplul ala, niciodata 2? O noapte, la cateva luni, pentru o cina romantica, un film, o plimbare nocturna pe malul unui lac, etc. E prea mult? Devi parinte denaturat, daca faci asta? Da, normal ca in primul an de viata si cat e alaptat, nu se poate fizic, mai furi cateva ore, daca se poate, dar dupa, de ce nu?
De ce sa-i abandonezi la bunici? Le zici ca e excursie, ca e distractie. Si de ce sa consideri ca ii fortezi pe ai tai? Ma rog,  poate nu toti bunicii sunt asa dedicati si "mamosi", dar va zic cat sufera matusa sotului meu, ca nepoata ei directa, fata fiului ei, nu e lasata de mama, cu ea, decat cu program strict, sub supravegherea celeilalte bunici, niciodata noaptea, etc. Sufera mult, mai ales ca ea sta in tara cateva luni, special pentru nepoata vine si atunci totul e cu program, controlat. Nu sunt de cristal, chiar toti... rade Nu se sparg daca ii "abandonati" la bunici o noapte.
Si mai avem prieteni, de obicei deciziile astea (nu putem, ar suferii, nu e bine) sunt luate de mame. Sotii acestor mame nu sunt consultati sau doar dau din cap si zic: da, mama... Dar multi vorbesc intre ei si se plang ca nu mai au viata in afara copiilor, ca nu mai au intimitate (te mai saturi de partide fara sonor, scuze ca zic Embarassed ), ca femeia odata devenita mama, e doar asta cu norma intreaga, uita sa fie femeie. Nu zic ca e cazul vostru, dar poate putina detasare, nu ar strica. Daca le spuneti ca si bunicii ii iubesc, ca le vor binele, ca sunt in siguranta acolo, nu vor vedea asta ca pe un abandon, nu vor ramane socati pe viata, asa cum credeti.
La locurile de joaca ideea e sa fie lasati singuri, sa puteti sa va faceti cumparaturile. Nu am intrat niciodata cu fetita, de obicei sunt gonflabile sau mingiute, nu prea au unde sa se raneasca. Normal ca sunt si cu locuri de escaladat, dar se pot alege altele mai sigure, pentru copii mici. La Ikea e ok, la mingiute. Se ocupa doamnele de acolo si daca stau doar acolo, ii puteti vedea prin geam si daca nu le place sa ii luati. Dar iar vin si zic, e loc de joaca special pentru cei mici, nu e santier in lucru.
La gradinitele particulare se poate sa-i dati tot timpul anului, cu pauza de cateva saptamani (multe au pauza in august), timp in care puteti sa va luati concediu. Avantajul exista, dar dezavantajul e suma platita, non-stop, lunar, tot anul. Noua nu ne-ar fi convenit, pentru ca cea mica a stat in vacante la tara, a plecat cu ai mei la munte si la mare si cu noi cand am fost plecati. Plateam degeaba. Se scade doar suma pentru mancare, taxa de gradinita merge intr-una. Sau puteti sa-i dati la stat si pe vara sa-i abandonati la bunici, prin rotatie, daca sunt ambele pereche de bunici, in tara.  rade Nu stiu, zic si eu, dau idei, voi faceti cum vreti.

p.s. Eu sunt pro bunici, ca alternativa la bone, pentru ca sunt din familie (chiar daca nu sunt cei mai buni pedagogi), ii iubesc pe cei mici, vor sa le fie bine. Bonele, cate sunt calificate? Care sunt de incredere si poti sta linistita 100% ca stau numai de cei mici? Stiu caz de bona venita prin agentie, a lucrat mult la familia unor prieteni, dar de cateva ori a venit dimineata mirosind a bautura... s-au lecuit si au dat-o afara. In rest, femeie de treaba, se ocupa de cei mici. Primea si salariu motivant... dar vezi, naravul din fire, nu are lecuire.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Gradinite: de stat sau particulare?! - Pagina 3 Empty Re: Gradinite: de stat sau particulare?!

Mesaj Scris de danniela Joi 13 Mar 2014, 10:47 am

Admina, nota 20!
In completare, acei bunici lipsiti de pedagogie nu au cum sa dea educatie unui copil in 12 ore cat ii lasati la ei si nici nu poate sa ii ''strice'' sau sa le strice obieciurile.
Mama ii mai dadea fie-mi o lingurita de dulceata inainte de a manca numai sa o pacaleasca sa manace si ciorba sau tocana. Nu spun ca facea bine, dar o facea de 3 ori pe an si nu cred ca a fost un capat de tara.
Eu sunt una care mi-am tinut copii dupa fusta mea cand am venit in Africa, siti ce imi zic acum??? Ca au obosit sa fie numai cu mine! Deci aveti grija sa nu cadeti si in extrema cealalta!!!
Si sa stiti ca am auzit de barbati care vor o partida adevarata de sex !!!! Exact din cauza faptului ca sotia si-a luat rolul de mama dar l-a uitat pe cel de sotie!!
danniela
danniela
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 5626
Localizare : in tarile calde
Data de inscriere : 19/06/2010

Sus In jos

Gradinite: de stat sau particulare?! - Pagina 3 Empty Re: Gradinite: de stat sau particulare?!

Mesaj Scris de ioana soare Lun 23 Feb 2015, 8:18 pm

Nu este despre particular vs stat, nici macar nu tine strict de gradinita, dar al meu fiind la gradi, pun intrebarea aici.
Tinand cont ca 1 martie va fi duminica, cand se dau martisoarele la gradi, vineri sau luni? Cum se obisnuieste, sa se dea inainte sau dupa? Educatoarei si directoarei se dau doar martisoare sau si flori?

A doua intrebare - cam ce cadou se da de 8 martie educatoarei/ directoarei/ingrijitoarelor, tinand cont ca nu s-au strans bani, deci fiecare ofera din partea lui.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Gradinite: de stat sau particulare?! - Pagina 3 Empty Re: Gradinite: de stat sau particulare?!

Mesaj Scris de piciul Lun 23 Feb 2015, 8:50 pm

Offf...ce am urat dilema asta!...Pai eu dadeam luni...ca duminica e mai aproape de luni! De obicei dadeam ceva simplu, dar practic....de 1 martie poate un buchet de ghiocei (asta daca ii duci tu..ca baietii mei le pierdeau pe drum...) ...si de 8 martie clar cate o ciocolata sau o cutie mica de bomboane! Ce pacat ca nu s-au strans bani...
piciul
piciul
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 4828
Localizare : online
Data de inscriere : 08/06/2010

Sus In jos

Gradinite: de stat sau particulare?! - Pagina 3 Empty Re: Gradinite: de stat sau particulare?!

Mesaj Scris de diada Lun 23 Feb 2015, 8:52 pm

Si eu ma gandeam la intrebarea asta, mie mi se pare normal sa le dau luni. Pentru ca luni este luna Martie. Si anul trecut tot luni le-am dat. Eu le dau cate o brosa, la doamne + ingrijitoare.

Momentan nu s-au strans nici la noi bani pentru 8 martie, sau nu stiu eu nimic pentru ca am fost bolnavi acasa, dar daca nu se strang le dau cate o esarfa la doamne + ingrijitoare. La voi banuiesc ca altele sunt "scorurile" asteptam si alte pareri.

La scoala am scapat de "plocoane" pentru ca avem DOMN! Mare DOMN si ce diferenta!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Gradinite: de stat sau particulare?! - Pagina 3 Empty Re: Gradinite: de stat sau particulare?!

Mesaj Scris de ioana soare Lun 23 Feb 2015, 10:34 pm

Va multumesc pentru raspunsuri, si mie mi se pare mai logic luni.

Pt 8 martie nu am idee ce asteptari sunt, tot sper sa se stranga bani, ca sa scap.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Gradinite: de stat sau particulare?! - Pagina 3 Empty Re: Gradinite: de stat sau particulare?!

Mesaj Scris de MagdaMarin Mier 25 Feb 2015, 5:32 pm

Si eu tot luni dau "martisoarele".
Fac esarfe cat mai variate ca si colorit si le dau cu snur de martisor.Si am destule de dat pe la scoala,pe la gradinita,pe la medici+ asistente ,pe la posta pe la scoala mea de maistrii unde prima zi de scoala va fi tot luni .Esarfe la greu.Se poarta iar nce am eu nu se gaseste de cumparat nicaieri.

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Gradinite: de stat sau particulare?! - Pagina 3 Empty Re: Gradinite: de stat sau particulare?!

Mesaj Scris de ioana soare Joi 09 Apr 2015, 2:57 pm

Revin cu o intrebare asemanatoare:))

Cu ocazia sarbatorilor de Pasti se obisnuieste sa se dea ceva la educatoare, directoare, ingrijitoare?
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Gradinite: de stat sau particulare?! - Pagina 3 Empty Re: Gradinite: de stat sau particulare?!

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB