Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 6 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 6 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 6 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 6 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 6 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 6 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 6 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 6 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 6 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 6 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 6 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 6 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 6 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 6 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 6 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 6 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Rochii de seara, deosebite(2)

+63
Maci
Nicoleta Irimescu
cris69
came_lia
gagaritz
anigherman
margot
Tinkerbell
SilviaDumitrescu
veniciuc nicoleta
DANIELA.I
ebruli22
MagdaMarin
ribana
clodi
mnarcisa
m-julie
Marry
betymi72
europolis
Clio_Ela
manus marioara
valentina_d1986
AKD
vilcris
dandana
elutzamicutza
monica11
danae
IrisT
ralucis
matahari
Uca
Anduku
kla78
florentina69
valentinadof
noel
zylv
pisi
Noemi
danabekk
tomari
cretu_veronica22
feliciagl
cory74
Usagy
Alina.C
adelina24
stoy
amnro
diada
Camy
Karina33
Lucia Ro
bobitica
leonutza69
arime
geany
amia
Admina
dienutzababy
MihaelaT
67 participanți

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 6 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de dienutzababy Mar 11 Mai 2010, 8:02 pm

foarte dragute, sa o porti cu placere pupi
dienutzababy
dienutzababy
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 697
Varsta : 35
Localizare : Nobitz, Germania
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 6 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de Usagy Mier 12 Mai 2010, 1:22 pm

Sunteti niste dragute. Va multumesc mult pentru incurajari kiss .
Eu am vointa sa lucrez mai mult dar nu am timp , si nici nu lucrez repede, mai degraba cu viteza melcului Sad.Si in ritmul asta nici nu pot sa progresez. In timpul cat am scris aces mesaj fetele experimentate de aici au facut probabil tiparele la vreo 3 tinute, daca nu mai multe.

ps: Karina , nu renunt eu asa de usor la podoaba capilara, dupa ce fost crescuta cu truda ^.^
pps: ucabesty e f. ok Smile.
Usagy
Usagy
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 146
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/05/2009

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 6 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de dandana Mier 12 Mai 2010, 1:35 pm

Usagy, e superba!

bumbacul e din samexpo? Smile sau in obor
parca vorbeam noi despre asta ca si eu caut pt gargarita
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 6 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de Usagy Mier 12 Mai 2010, 2:16 pm

Este din Bucur Obor, exact din ala de care iti ziceam eu, dublu lat, 16 lei/m , daca tin minte corect. Si din pacate nu au multe culori la el Sad , rosu, verde deschis, bleo, si parca galben.
Usagy
Usagy
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 146
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/05/2009

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 6 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de Noemi Mier 12 Mai 2010, 4:27 pm

Super cute rochita!
Dar unde se poate purta? Daca ai varsta pana in 13 ani sa zicem ca merge oriunde. Dar pt cele cu varsta mai mare? Ma gandesc ca ar fluiera toti muncitorii de la santiere, si ar claxona taximetristii... zic si eu, nu dau cu parul peace
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 6 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de Usagy Mier 12 Mai 2010, 4:57 pm

Pai sambata de ex., la un festival dedicat fanilor anime si a tot ce tine de Japonia si obiceiurile ei. Smile Ma bucur ca timid incep sa apara si in Romania stiluri noi de vestimentatie. Iar in ceea ce priveste ce ai zis, cu muncitorii de pe santier, aia te fluiera si daca esti imbracata normal, deci nu imi fac probleme. Numai eu stiu cate comentarii de prost gust am primit de-a lungul vietii. Dar acolo unde nu e , nici Dzeu nu cere, sau ceva de genul. Romanii sunt in evul mediu, dar ma bucur ca macar unii incearca sa nu traiasca acolo in spirit. Zic ca avem muuulte de invatat de la japonezi .
Ei nu se jeneaza sa se imbrace pe strada si la servici in kimono sau sa adopte stilul propriu pe strada (vezi pe cineva la noi in costum national?); O sa revin deci in weekend cu impresii, m-am ambitionat si mai mult sa merg cu metroul imbracata in lolita gotic cheers .

ps: asta ar tbui discutat la un alt topic cu siguranta. De ce ne-ar fi rusine sa ne imbracam frumos?

- end offtopic -
Usagy
Usagy
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 146
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/05/2009

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 6 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de Noemi Mier 12 Mai 2010, 6:00 pm

Ai dreptate Smile si inchid si eu off topicul spunand ca mentalitatea nu prea se schimba, dar macar sa ne simtim bine imbracati asa cum ne dorim, atata timp cat suntem in limita bunului simt.
Deci, asteptam impresii din metrou Smile

Edit: As vrea sa fac o rochie mulata, cu cupe de sutien, mai precis cu un sutien incorporat pe dedesubt. Cum cos rochia(partea de sub bust) de partea ce acopera cupele? Intai cos una de alta si apoi mulez materialul pe cupe si il prind de mana pe dos?
Materialul din care o voi confectiona este o catifea subtire elastica, foarte elastica, se intinde si pe lung si pe lat.
Mentionez ca nu am tipar, si ma avant la acest proiect bazandu-ma ca rochia se muleaza si am mai lucrat rochii mulate.
Multumesc Smile
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 6 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de amnro Mier 12 Mai 2010, 8:31 pm

noemi, eu asa am facut:
am imbracat sutienul cu dantela elastica

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

am potrivit si prins cu ace partea de jos sa vina dreapta (dupa ce i-am cusut fermoarul)

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

si la sfarsit am finisat-o.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

mi-a fost usor ca am lucrat pe manechin, dar tu ai experienta cu mat elastice asa ca am incredere in tine ca te descurci. bucurie

(eu am procedat asa pt ca erau doua materiale, unul la sutien si altul in partea de jos, dar ma gandesc ca daca faci dintr-un singur material nu e e obligatoriu sa tai sub cupe. cred ca merge dintr-o bucata)
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 6 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de Noemi Mier 12 Mai 2010, 9:06 pm

Ce frumos ai ilustrat, esti o dulce. Ei la mine e vorba de un singur material, pt ca e o catifea elastica foarteeeeeeee tipatoare, un roz nebun. Va voi arata.
Spune-mi te rog cum ai prins cele 2 parti cea de sus de cea de jos. Vad ca sutienul dupa ce a fost imbracat arata foarte bine si ma gandesc sa nu dea urat o cusatura pe exterior la mine ca nu am dantela sa mascheze.
S-ar putea sa ai dreptate sa pot face dintr-o bucata dar cred ca ar fi mai sexy cu cusatura, sa semene a corset..
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 6 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de amnro Mier 12 Mai 2010, 9:10 pm

dupa ce le-am prins cu ace, am cusut la masina cu cusatura pt materiale elastice. am facut mai multe rochii odata si la prima a iesit cam nasol pe dos asa ca trebuit sa mai finisez de mana, dar pe urma, dupa ce am prins experienta bis mi-a iesit bine si pe dos. partea de jos e tot catifea elastica asa ca nu se destrama si nu a trebui surfilata.


Ultima editare efectuata de catre amnro in Mier 12 Mai 2010, 9:42 pm, editata de 1 ori
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 6 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de Noemi Mier 12 Mai 2010, 9:17 pm

Uite cam asa ceva trebuie sa fac
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 6 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de amnro Mier 12 Mai 2010, 9:48 pm

sa ai in vedere ca la spate sutienul e mai sus decat in fata (desi cred ca depinde de model. cele pe care le-am lucrat eu se ingustau la spate asa ca materialul de jos trebuia sa fie mai inalt in partea de sus).
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 6 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de vilcris Mier 12 Mai 2010, 10:52 pm

Dupa lupte seculare am terminat si eu rochia de banchet (cls. a VIII-a) a fiica-mii. Care nu stai bine cu neuronu' nu te sfatuiesc sa incerci asa ceva ca e crima si pedeapsa. rade Cred ca e cusuta de mana in proportie de 80% ca altfel nu se putea.

Modelul si l-a ales singura de pe net iar mie alegerea mi s-a parut foarte potrivita pentru varsta ei. Ei da, pana aici e OK dar comanda catre mine a fost "sa iasa exact la fel ca cea din poza". Ei si acum vine zid zid zid . Mi-a luat o groaza pana am gasit material care sa arate cat de cat la fel, inclusiv culoarea. Am luat satin elastic pentru ca altceva n-am gasit la culoare, desi stiam ca la modelul asta o sa fac iar zid . Mi-ar fi placut o tafta dar n-am reusit sa obtin o derogare de la culoare. Macar am iesit destul de ieftin cu materialul.

Gata cu vorba. Iata modelul dupa care a fost facuta:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si iata ce mi-a iesit si mie:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Uploaded with ImageShack.us

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Uploaded with ImageShack.us

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Uploaded with ImageShack.us

Cel mai mare avantaj cu rochia asta este ca n-o sa trebuiasca sa fie calcata si nici n-o sa ne facem probleme ca se boteste la transport sau la purtat rade (ca banchetul e la munte, sambata, si mami nu participa bounce - ce bine ) rade

PS: Acu' vad ca e cam stralucitoare in poza dar in realitate nu e chiar asa. Asa a iesit cu blitz. Fiica-mea cocheta la inceput cu ideea sa punem materialul pe dos (si eu as fi fost de acord) dar dupa aceea s-a razgandit ca n-ar mai fi fost "exact ca in poza".
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 6 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de Noemi Mier 12 Mai 2010, 11:01 pm

Bravo vilcris e un model foarte greu, ti-a iesit bine. Singura chestie e acolo sub sani, e o mica neintelegere intre cute, nu s-au inteles care sa o ia la dreapta si care la stanga. Poate ar fi fost mai bine sa duci mai in sus banda aceea ce acopera talia, sa acopere putin spre bust.
Cum ai facut partea de fusta, croiala dreapta la margine si ai prins faldurile aleator din loc in loc?
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 6 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de vilcris Joi 13 Mai 2010, 12:21 am

La bust e putin altfel decat in model pentru ca trebuia sa fie putin mai "acoperita". In realitate se vede clar care-i la dreapta si care la stanga dar in poza vad si eu ca nu se intelege mare lucru din cauza de blitz zid, am mai zis.
Cat despre banda aia care trebuia sa vina mai sus he...hee rade . Fa si tu o proba cu o bucata de satin elastic incretit sa vezi daca il convingi sa stea exact unde vrei tu rade . La fiecare pas inainte imi venea sa shot pe cineva sau sa suicid pana am terminat-o.
Fusta e croita pe clos si jupa la fel si da e prinsa aleator dar ca sa fie cam ca in poza ca sa era comanda.
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 6 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de mnarcisa Joi 13 Mai 2010, 12:26 am

Valcris ai tras tu cu rochita asta , dar a iesit super si partea cu calcatul chiar faina. Sa o poarte sa natoasa si sa distreze pe cinste.
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 6 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de Noemi Joi 13 Mai 2010, 1:29 am

Te cred, nici nu vreau sa stiu ce munca e, mai ales cu satinul, de parca modelul nu era destul de complicat. Eu te-am intrebat asa, ca sa invat ceva din patania ta, nu vreau sa te supar.
Oricum, frumos!
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 6 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de diada Joi 13 Mai 2010, 7:47 am

EXCEPTIONALA! imi place maxim, este foarte muncita si mie mi se pare ca ti-a iesit la fel ca in poza. Sa o poarte sanatoasa si distractie maxima, o sa le eclipseze pe toate! foarte frumos model si-a ales. Este o fericita ca are o mama care sa-i faca ce model vede pe net, nu o sa ajung niciodata la performanta asta, felicitari.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 6 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de elutzamicutza Joi 13 Mai 2010, 8:11 am

wow, nu pot sa spun decat atat: WOW WOW WOW! foarte foarte frumoasa!
elutzamicutza
elutzamicutza
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 414
Localizare : Milano
Data de inscriere : 08/02/2010

https://www.facebook.com/elochka.handmade

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 6 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de adelina24 Joi 13 Mai 2010, 8:36 am

Splendida rochia ! Ti-a iesit o nebunie !
adelina24
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 50
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 6 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de Uca Joi 13 Mai 2010, 8:40 am

Foarte frumoasa Vilcris, si muncita mama mama...
Felicitari pentru rabdare si pentru rezultat! Flowers

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 6 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de danae Joi 13 Mai 2010, 8:59 am

Oh, mi-as fi dorit sa am si eu o mama asa priceputa ca tine. Foarte frumos ti-a iesit. Cum ai cusut-o asa? Ai ciupit pe dedesubt?
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 6 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de dandana Joi 13 Mai 2010, 10:40 am

eu cu critica!
poate era bine sa bagi niste completare la decolteu, adica mai acoperita e bine dar parca ar fi fost bine sa fie si mai plina la ce e de acoperit (eu care sunt cu A- la sutien mereu vreau mai mari rade )
mai ai timp!
avatar
dandana
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 419
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 21/05/2009

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 6 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de amia Joi 13 Mai 2010, 11:13 am

Superba...si rochi asi fiica ta....Distractie placuta la banchet:P
avatar
amia
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 121
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 6 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de vilcris Joi 13 Mai 2010, 11:19 am

Sa mai raspund si eu la intrebari pe-aici:

Noemi nu pot sa ma supar in nici un caz pe tine ci doar pe mine suicid . Am "talentul" asta, sa ma apuc de o rochie, desi stiu ca o sa-mi scoata peri albi. Mai intai am stat vre-o luna sa ma gandesc cum sa "abordez" modelul ca sa ajung cat de cat la rezultat. Apoi am facut diferite incercari de "increteala". Am suficienta experienta sa stiu ca satinul elastic nu e cea mai buna alegere pentru rochia asta nici pe departe. Daca ar trebui sa-l fac pentru o clienta, in nici un caz n-as accepta acest material si cu greu as accepta si modelul ca nu cred ca ar fi dispus cineva sa plateasca munca. "Dar pentru fata mea...ce-i mai bun!" (vorba reclamei, stiti voi). Si-apoi fiica-mea are state vechi. Nu-i prima oara cand imi pune creierul pe moatze pupi , mancau-ar mama de floricica.

Danae, si alte persoane interesate, cam astea au fost etapele:
1-Am inceput cu bustul. Am cumparat cupe de sutien de la mercerie, am taiat 2 fasii de material si am aplicat nu prin incretire mai intai, ci prin pliere si coasere pliu cu pliu. Iesea destul de bine dar nu semana cu poza, asa ca am hotarat cu fiica-mea sa mai facem o incercare prin incretire. Am pastrat bustul ala (il mai am inca) si i-am cerut un sutien mai vechi pe care l-am sacrificat. Creturile sunt sustinute pe dosul materialul de cusaturi de mana (ca la insailat) dar aproximativ invizibile pe fata, paralele, la distanta de aprox. 5cm. Dupa incretire se fixeaza cu ace pe suport (sutienul in cazul asta) si se fixeaza de el prin impunsaturi ici-colo, cat mai putin vizibile pe fata.
2-Am facut apoi corsajul din materialul de captuseala, pe care apoi l-am sustinut cu balene din plastic in fata si in spate cate 2.
3-Am croit fusta pe bie si la fel si jupa din captuseala. Atentie, suficient de lunga pentru ca va trebui sa ridicam faldurile (cam sub genunchi). Am facut incretitura din stanga tot de mana ca am avut o boala sa nu se vada nici un tighel pe fata, am prins captuseala de fusta in talie si am pus fusta pe copil. Am "chinuit" copilul sa stea pana am fixat faldurile "pe viu" cu ace. Faldurile le-am fixat apoi tot cu cusaturi invizibile, mai drepte, mai inclinate, dupa inspiratie, de aprox. 3cm. Tivul a ramas liber si a fost finisat la final.
4-Am montat bustul, corsajul (numai din captuseala) si fusta. Acum a ramas sa imbrac corsajul in satin incretit. E o fasie mare care tine din dreapta spre stanga, pana in spate la fermoar, o alta mai mica care tine din dreapta spre spate pana la fermoar si un triunghiulet mic in stanga care completeaza o "gaurica" in ansamblu.
5-Dupa ce am terminat nebunia de mai sus am vrut sa montez fermoarul "invizibil" si pentru ca n-am avut cum sa-l montez in mod clasic de la inceput, l-am montat acum pe 2 fasii sustinute de intaritura, dupa care l-am cusut de mana, invizibil.
6-Am croit bretelele din captuseala, fiecare din 2 bucati. La proba, direct pe persoana le-am fixat capetele sub brat si la lungime le-am ajustat de la mijloc. La final le-am scos, le-am cusut bucatile, am taiat surplusul de material si dupa tiparul astfel obtinut am croit din satin 2+2 piese. Am pastrat si partea de captuseala pe care am folosit-o la interior ca intaritura. In rest cusut ca un tub cu o parte inchisa si una libera, intors, fixat, calcat. Apoi iar am imbracat copilul ca sa le fixez din nou cum trebuie. In final le-am cusut tot de mana ca v-am zis ca nu vroiam sa se vada nici un tighel.
Cam astea ar fi etapele in mare. Daca vreti sa incercati, succes! Da' nu va apucati sa o faceti din materiale elastice zid

PS: Dandana adica vrei sa zici completare "sub decolteu" rade Da, si eu am nevoie de mai mult in general, stiu cum e! Dar la ea e destul, desi poate nu se vede in poza. Sutienul pe care e montata are bureti grosi, faldurile, adauga volum, pentru un copil e suficient, altfel distoneaza neplacut cu silueta firava si neformata inca.
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Rochii de seara, deosebite(2) - Pagina 6 Empty Re: Rochii de seara, deosebite(2)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB