Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 10 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 10 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 10 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 10 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 10 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 10 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 10 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 10 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 10 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 10 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 10 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 10 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 10 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 10 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 10 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 10 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 10 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

+76
valentinadof
ancaiuliana
milexina
stoy
Anuk
almma_almma2000
firicel
adar
mira24
ana_dark84
samo99ro
adelina24
scami
MARI_H
lennny
claras
nicos
angells
cory74
adelykitt
vasilica
Serban Valentina
silvisor
aba
valih
solmizel
tzushky
rosita
iuli.b
melus
Giobsy
Pika
Uca
MarianaSoare
lucky
ramona75
Marry
CCristinaC
canadianca50
cosmi
Dodo-pui
Noemi
carmenush
AlinaJ.Bijoux
mihaelavama
Ana Maria
margot
irish05
bursuk
danadea
violetas
aisha
Daniela_Gina
diada
ribana
rucsy
Admina
Medi
emi
angel1208
ligia27
kitty_1973
Onna
bubu85
marlen372001
cretu_veronica22
DANIELA.I
Eva
dorinamisov
dicioanacris
dienutzababy
teisoara
anda81
Dionisia
ioana soare
MihaelaT
80 participanți

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 10 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de ana_dark84 Joi 14 Oct 2010, 4:50 pm

este foarte frumoasa! sa o porti cu placere!
ana_dark84
ana_dark84
helper
helper

Numarul mesajelor : 32
Localizare : craiova
Data de inscriere : 24/02/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 10 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de firicel Joi 14 Oct 2010, 4:56 pm

mira24 a scris:Imi pare rau ca nu am nicio fotografie cu fustele mele vintage!
Insa pot sa explic, daca cineva doreste. Cel mai bine imbraca fusta pe bie. Este eleganta, vine bine si celor slabe, dar si celor mai plinute si este f. usor de facut.
Se lucreaza pe lungimea fustei si la fiecare inceput de rand se creste un ochi ( dupa primul ochi nelucrat ), iar la sfarsitul randului se scade un ochi, inaintea ultimului ochi. Se lucreaza cat este nevoie, in functie de dimensiunile fiecareia. Se incheie in punct ascuns, iar la tiv se poate face o dantela sau doar picouri cu croseta.
O alta varianta este fusta cu randuri scurte, care se lucreaza tot pe lungime.
Cum adica Mira"se lucreaza pe lungimea fustei"?Adica pui atatia ochi cat vrei sa fie fusta de lunga? zid
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 10 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de aba Joi 14 Oct 2010, 6:33 pm

Foarte frumoasa adar, aplauze S-o porti cu placere.
avatar
aba
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1681
Data de inscriere : 04/04/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 10 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de mira24 Joi 14 Oct 2010, 8:02 pm


Da, Firicel, masori lungimea dorita, faci esantion de 10 cm si...te pui pe calculat nr de ochiuri. dar nu-ti face griji, ca pt o fusta nr de ochiuri e mare oricum, si daca o faci dreapta, ca o lucrezi pe ace circulare. ca sa nu mai vorbim daca iti vine ideea sa faci una cu volane Smile .Insa asta pe bi e sa stii ca se lucreaza repede.
mira24
mira24
helper
helper

Numarul mesajelor : 16
Localizare : MM
Data de inscriere : 12/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 10 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de irish05 Joi 14 Oct 2010, 8:07 pm

mira24, esti draguta sa fi mai explicita?
de exemplu, sa spun ca imi tb 140 ochi. lucrez pe fata 140 ochi si la un capat cresc iar la celalalt scad un ochi pe fata lucrului?
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 10 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de firicel Joi 14 Oct 2010, 8:38 pm

mira24 a scris:
Da, Firicel, masori lungimea dorita, faci esantion de 10 cm si...te pui pe calculat nr de ochiuri. dar nu-ti face griji, ca pt o fusta nr de ochiuri e mare oricum, si daca o faci dreapta, ca o lucrezi pe ace circulare. ca sa nu mai vorbim daca iti vine ideea sa faci una cu volane Smile .Insa asta pe bi e sa stii ca se lucreaza repede.
Merci,Mira.Asta nu intelegeam cum pe lungime.Acum am inteles:deci cat de lunga o vreau(silvia ,nu te gandi la prostii!),masor din talie si calculez cati ochi imi trebuie dupa ce fac esantionul Smile Buuuuuuuun,dar treaba cu volanul cum sta zid Eu cred ca dupa ce termin fusta si o inchei cum ne-ai aratat,ridic ochi pe andrea si lucrez volanul cum vreau de mare.Asa este Mira? pupi
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 10 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de mira24 Joi 14 Oct 2010, 10:29 pm

A, daca vrei cand e gata, in loc de dantela la tiv ii poti face un volan.Imaginatia noasrtra este nesfarsita.
mira24
mira24
helper
helper

Numarul mesajelor : 16
Localizare : MM
Data de inscriere : 12/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 10 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de firicel Joi 14 Oct 2010, 10:43 pm

multumesc mult MIra si noapte buna tuturor pupi a venit baiatul acasa si trce schimbul trei la calculator rade
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 10 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de adar Vin 15 Oct 2010, 6:25 am

Multumesc mult pentru cuvintele frumoase!!!
Da, e bumbac cu vascoza, un fir nemaipomenit. Mi-au intrat doar 200 grame Smile , nici n-as fi crezut ... atat aveam doar Smile
adar
adar
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 277
Varsta : 45
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 10 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de lennny Vin 15 Oct 2010, 8:32 am

adar ce frumoasa-i bluzita ta!!! e inceputa de jos sau de sus ca nu-mi dau seama? s-o porti cu drag! hug
lennny
lennny
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 576
Varsta : 55
Localizare : bacau
Data de inscriere : 08/02/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 10 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de adar Vin 15 Oct 2010, 1:23 pm

Multumesc mult! E inceputa de sus, model raglan si cred ca e cel mai simplu mod de a lucra bluze, pulovere ... eu mai nou asa le lucrez aproape pe toate Smile
adar
adar
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 277
Varsta : 45
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 10 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de almma_almma2000 Sam 16 Oct 2010, 2:28 am

fetelor explicatim si mie cum se face o bluza inceputa de sus dar sa nu fie inmultit ca la reglan si unde se inmulteste daca are model, ca daca inmultesti pe mijlocul modelului , strici modelul , stiu ca se incepe de sus si se inmulteste la 3-4 randuri dar daca are model unde se inmulteste?....multumesc anticipat
almma_almma2000
almma_almma2000
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 11
Varsta : 64
Localizare : petrosani
Data de inscriere : 09/04/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 10 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de Dionisia Sam 16 Oct 2010, 11:36 am

Adar , foarte frumoasa bluzita ta!
imi place si culoarea, si modelul flower
cum se cheama firul tau?
Dionisia
Dionisia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 537
Varsta : 53
Localizare : de pe aici
Data de inscriere : 21/11/2008

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 10 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de Anuk Dum 17 Oct 2010, 12:29 pm

N-am mai pus mana pe andrele de foarte mult timp, pentru ca sunt migaloase, dar am facut totusi o jacheta, marginile sunt crosetate:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Anuk
Anuk
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 221
Varsta : 42
Localizare : Ghe. Lazar, Il
Data de inscriere : 24/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 10 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de aba Dum 17 Oct 2010, 12:34 pm

Felicitari, arata foarte frumos cu marginile crosetate. aplauze
avatar
aba
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1681
Data de inscriere : 04/04/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 10 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de mira24 Dum 17 Oct 2010, 1:40 pm

Foarte frumoasa, felicitari. vezi ca merita sa migalesti?
mira24
mira24
helper
helper

Numarul mesajelor : 16
Localizare : MM
Data de inscriere : 12/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 10 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de anda81 Dum 17 Oct 2010, 1:46 pm

Frumoasa jacheta,iar combinatia cu margini crosetate este excelenta.Felicitari! hug
anda81
anda81
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 334
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 10 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de Anuk Dum 17 Oct 2010, 8:42 pm

Multumesc pupi
Anuk
Anuk
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 221
Varsta : 42
Localizare : Ghe. Lazar, Il
Data de inscriere : 24/01/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 10 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de lucky Mar 19 Oct 2010, 12:44 am

Foarte frumos! Gulerul, nasturii albi si dungile albe ii dau un plus de eleganta.
lucky
lucky
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 243
Varsta : 59
Localizare : iasi
Data de inscriere : 25/06/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 10 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de stoy Vin 22 Oct 2010, 8:42 pm

Scriu si eu aici vreau sa va rog daca stie cineva cum se fac genul asta de pulovere, mie insa mi-ar placea gulerul mai amplu.
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
stoy
stoy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1277
Varsta : 48
Localizare : Focsani
Data de inscriere : 31/10/2009

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 10 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de Giobsy Sam 23 Oct 2010, 8:32 pm

O jacheta din fir mohair, cu margini crosetate. Maneca este aproape 3/4.
Voi posta o imagine de detaliu cu marginea crosetata la capitolul despre croset.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Din fericire, galbenul nu este atat de strident in realitate.

L.E.: Revin tot aici cu fotografia detaliului (dincolo, la croset, nu am stiut unde sa o incadrez).


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

_________________
GiobsySoulMade.wordpress
Facebook
Giobsy Soul Made Crochet
Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 56
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 10 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de anda81 Sam 23 Oct 2010, 9:18 pm

Stoy acel guler rezulta din lucru,nu se face separat,iar daca doresti mai amplu lucrezi mai mult...pe inaltimea lucrului.Gasesti explicatiile la proiectul saptamanii,cap 1,pag 10 unde Marlen explica cum se face un bolero din patrat.Citeste cu mare atentie si vei intelege despre ce iti scriu.Daca nu intelegi,intraba-ma.pupici
anda81
anda81
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 334
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 10 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de adelykitt Dum 24 Oct 2010, 4:08 pm

buna am terminat si eu vesta mea trasnita, nu stiu daca se vor vedea foto dar incerc

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre ioana soare in Lun 25 Oct 2010, 10:07 am, editata de 1 ori (Motiv : editat poze)
adelykitt
adelykitt
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 56
Localizare : Deva
Data de inscriere : 10/06/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 10 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de canadianca50 Dum 24 Oct 2010, 4:57 pm

Adelykitt foarte frumoasa si gindeste-te la asa ceva dantelat pentru plaja ! ce zici ?
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 10 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de irish05 Dum 24 Oct 2010, 5:41 pm

giobsy , e foarte frumoasa jacheta.
ma uit cat lucrati. si eu lucrez in putinul meu timp liber . as vrea sa-mi lucrez si eu o jacheta raglan.
felicitari!

adelykyt, ce idee interesanta! de unde ai avut tiparul? bravo!
irish05
irish05
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 622
Localizare : around the world
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV - Pagina 10 Empty Re: Pulovere si alte creatii tricotate(vesta, bolero, jerse,...) IV

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB