Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Scoala de croitorie(1) - Pagina 9 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Scoala de croitorie(1) - Pagina 9 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoala de croitorie(1) - Pagina 9 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Scoala de croitorie(1) - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Scoala de croitorie(1) - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Scoala de croitorie(1) - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoala de croitorie(1) - Pagina 9 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Scoala de croitorie(1) - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Scoala de croitorie(1) - Pagina 9 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Scoala de croitorie(1) - Pagina 9 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Scoala de croitorie(1) - Pagina 9 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoala de croitorie(1) - Pagina 9 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Scoala de croitorie(1) - Pagina 9 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoala de croitorie(1) - Pagina 9 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoala de croitorie(1) - Pagina 9 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoala de croitorie(1) - Pagina 9 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoala de croitorie(1) - Pagina 9 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoala de croitorie(1) - Pagina 9 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Scoala de croitorie(1) - Pagina 9 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Scoala de croitorie(1) - Pagina 9 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Scoala de croitorie(1)

+58
raluca1980
umdc
kla78
Dede
biscuitzel
Roxi
Adriana13
margot
nadina_b2005@yahoo.com
ppisic
clodi
BOMh
StMihaela
bluegray
teona_c
AdrianaA
andrusca
alexandra nita
adana
diana_roxana
aisha
Tinkerbell
Clio_Ela
dana_mi16
AnnieXtreme
cleo
andreeaX
Buburuza
zylv
Eva
geany
lorinaoo1
julix_2007
cristina906090
postoleirina
geo
ioana soare
silvia
ciresicca
DANIELA.I
cristina
danutzii2
Camy
anne-marry
RalucaS
vilcris
Allyyna
Bianca
ileana cosanzeana
tomari
MihaelaT
duchess
diada
comun
IrisT
zambarici74
Admina
Ania
62 participanți

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 9 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de BOMh Joi 13 Aug 2009, 12:42 am

Buna,
Desi nu ma cunoasteti, sunteti responsabile pentru decizia mea de a investi 600 de lei intr-o frumoasa masina de cusut, dar care...spre marea mea surprindere nu coase singura!!! zid
Asa...si acum am masina...si? Am reusit sa descifrez un tipar burda ...hmmm...greu....la un moment dat credeam ca am facut facultatea degeaba...
O.k....am urmat sfaturile voastre, am copiat, am decupat, am taiat....si GATA....M-am blocat!
Prima intrebare dintr-un sir de milioane este:
Cum fac sa iasa rotund la gat? Taieturile sunt drepte! Imi iese orice forma geometrica mai putin rotund!!!!

Merci!

bluza link
avatar
BOMh
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 06/08/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 9 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de aisha Joi 13 Aug 2009, 11:16 am

Pai dupa cum arata fotografia, eu cred ca se rotunjeste dupa ce ii bagi snurul la gat. Deci, da-i inainte cu lucrul!
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 9 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de clodi Joi 13 Aug 2009, 2:30 pm

din ce imi dau eu seama forma rotunda o obtii dupa ce o sa pui la final snurul. Daca materialul ar fi intins pe snur atunci ar fi o line dreapta, dar cum e incretit se creaza rotundul la baza gatului.
La final o sa arate f bine!
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 9 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de StMihaela Joi 13 Aug 2009, 5:05 pm

Toate ca toate, dar mi se pare tare grea partea cu taierea materialelor. Niciodata nu imi iese perfect. Exista o tehnica si eu nu stiu, sau doar nu imi merge mie inca mana?
Spre exemplu, daca trebuie taiat cu materialul pus dublu atata imi aluneca si mi se misca materialele unul pe altul de imi vine sa o iau la fuga.
Chiar si la tiparul simplu pun hartia pe material si cand tai tot stau sa aranjez la ele din 5 in 5 cm.
Am o foarfeca maaare si bine ascutita. Nu stiu ce nu fac bine Sad
StMihaela
StMihaela
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 49
Localizare : Romania
Data de inscriere : 03/01/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 9 Empty Scoala de croitorie

Mesaj Scris de DANIELA.I Joi 13 Aug 2009, 8:07 pm

StMihaela,in confectii si croitorie comanda ,cand pui tiparul pe material intai se contureaza cu creta tiparul,acesta se ia de material si pe urma se adauga rezervele la conturul de pe material,operatiunea se numeste sablonare.inainte de a decupe ceea ce ai facut cu creta pe material ,se fixeaza in ace cu gamalie si pe urma vei decupa,nu-i nimic greu,dar probabil si foarfeca de care dispui este prea mare.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 9 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de StMihaela Joi 13 Aug 2009, 8:18 pm

kiss multumesc maistra.
Eu ziceam ca cu cat e mai mare foarfeca, cu atat mai bine rade
O sa incerc cu una mai mica.
StMihaela
StMihaela
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 49
Localizare : Romania
Data de inscriere : 03/01/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 9 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de andreeaX Joi 13 Aug 2009, 8:29 pm

Eu intep cu bolduri tiparul si materialul puse impreuna,si nu mai aluneca de cele mai multe ori,doar materialele f subtiri
andreeaX
andreeaX
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 301
Varsta : 40
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 13/02/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 9 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de StMihaela Mar 25 Aug 2009, 10:25 pm

Tot eu: am tot vazut pe aici ca fetele folosesc la cusut uberul.
Ce este? ups
La ce foloseste? Se poate cumpara?
StMihaela
StMihaela
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 49
Localizare : Romania
Data de inscriere : 03/01/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 9 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de Admina Mar 25 Aug 2009, 10:52 pm

maistra a scris:StMihaela,in confectii si croitorie comanda ,cand pui tiparul pe material intai se contureaza cu creta tiparul,acesta se ia de material si pe urma se adauga rezervele la conturul de pe material,operatiunea se numeste sablonare.inainte de a decupe ceea ce ai facut cu creta pe material ,se fixeaza in ace cu gamalie si pe urma vei decupa,nu-i nimic greu,dar probabil si foarfeca de care dispui este prea mare.
Maistra, vreau sa te intreb nu merge sa se lucreze cu rezervele incluse? Eu am vazut ca tiparele din afara sunt mai mult asa, cu rezerve incluse si iese mult mai bine, mi se pare. Spre exemplu acum lucrez la a doua rochita de copilas si am scos o masura mai mare si lucrez cu rezervele incluse. Scad doar 1cm, nu 1,5cm cat ar trebui. Si imi ies proportiile, plus ca marginile sunt mult mai frumoase, mai egale rezervele, nu pierd mult timp sa si desenez, doar prind tiparul pe material si decupez fix pe marginile tiparului.
StMihaela, uber-ul sau uberdeckul sau coverlockul este un gen de triplock dar care taie, surfileaza si coase tiv in acelasi timp. Ca sa vezi cusatura pe care o creeaza, uita-te la tivul unui tricou. Apare marginea surfilata pe dos si cusuta si pe fata se vede cusatura cu doua ace. Este foarte util la materiale elastice, lenjerie, tricoturi. Doar ca un triplock poate surfila si apoi poti coase cu zig-zag, ac dublu, sau chiar si drept la masina de cusut, obtinand cam acelasi lucru. Deci un uber este util mai mult daca lucrezi multe materiale elastice, eventual lucrezi la comanda.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 9 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de ppisic Mier 26 Aug 2009, 12:17 am

Admina,

Industrial (in confectii)se lucreaza totdeauna cu rezervele incluse.Incadrarea pe material se realizeaza cu sabloane (tiparul de model care are rezervele de coasere incluse). Aceasta incadrare e o foaie de hartie/carton/etc cu acceasi dimensiuni cu materialul necesar, care e lipita peste mai multe straturi de material (spanuri) si apoi croite pe conturul sabloanelor.

In functie de model,cantitate si distributie pe marimi, incadrarea contine mai multe sau mai putine produse (in modul asta se reduce consumul de material, de ex daca croiesti separat marimea 36 si separat 46 consumul cumulat e mai mare,decat atunci cand incarezi/croiesti impreuna 36+46)

Oricum, daca lucrezi cu rezerve incluse poti controla mai bine dimensiunea rezervei (care poate influenta nu doar dimensiunile produsului final dar si aspectul exterior). Industrial sunt diferite standarde, in functie de tipul de cusatura, masina sau forma conturului adaosul poate diferi (iar deseori fiecare firma are si standarde interne ;) )

Eu prefer sa lucrez (cand foarte rar se intampla) cu adaosurile incluse. Cu tiparele din Burda sau alte reviste procedez astfel: scot tiparul, conturez pe hartie adaosurile (cum le vreau eu) si apoi decuprez tiparul. Imi vine mai simplu la croit si la cusut pot sa verific pe tipar ce adaos am dat. Dar, este o preferinta personala Smile plus ca nu imi place creta prea mult, doar ca masor/verific tiparul pe hartie inainte sa croiesc materialul (am avut si experiente neplacute, nu mai stiu daca din Burda dar oricum o revista )

Cred ca m-am intins cam mult Smile sper ca nu v-am plictisit prea tare Smile Ideea este ca industrial se folosesc alte metode, care cresc eficienta si precizia produsului final care trebuie sa corespunda unui anumit tabel dimensional.

In croitoria de acasa, sau cea de comanda, vei obtine un produs exact pe masura purtatoarei finale (iar pentru incepatori, cred ca e mai simplu sa coase pe linia data cu creta decat la o anumita distanta de margine), plus ca iti exprimi propria ta personalitate si creativitate Smile Poti mula/lucra direct pe manechin, si atunci cu cat mai multe 'rezerve' cu cat mai bine Smile

Pupici si spor la croit!
ppisic
ppisic
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 390
Varsta : 43
Localizare : Olanda
Data de inscriere : 24/10/2008

http://www.ppisic.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 9 Empty Scoala de croitorie

Mesaj Scris de DANIELA.I Mier 26 Aug 2009, 6:42 pm

Admina ,Diana a cam spus totul ca sa te lamureasca,eu am vrut doar sa precizez ca, de fapt ceea ce rezulta din tiparul la care se adauga rezervele de coasere se numeste sablon.intr-adevar in confectii industrial sunt mai multe etape de lucru care la randul lor contin mai multe operatii,faze si manuiri(receptia,pregatirea.croirea,confectionarea,finisare,control,ambalare).
Acasa noi folosim doar o singura etepa ,si anume,confectionare care cuprinde 3 operatii mari:prelucrarea detaliilor,asamblarea detaliilor,finisarea produsului finit.
Scopul utilizarii sabloanelor este pt a obtine un consum specific de material cat mai mic.in fabrica se face sablonarea in 2 moduri:
-sablonare simpla si sablonare combinata,exact ce a spus si diana.
in concluzie,eu afirm in continuare si sustin ceea ce afirm,croitoria individuala(sau comanda)este mult mai complexa(ca si operatii)decat confectii fabrica.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 9 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de StMihaela Mier 26 Aug 2009, 9:02 pm

kiss
StMihaela
StMihaela
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 49
Localizare : Romania
Data de inscriere : 03/01/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 9 Empty Cum se coase retinut?

Mesaj Scris de teona_c Vin 28 Aug 2009, 1:28 pm

Buna fetelor! Va deranjez si eu cu o intrebare, daca vreti si aveti timp sa ma lamuriti. S-a vorbit pe undeva pe forum despre ce inseamna si cum se executa coaserea "retinuta" ( de exemplu la maneca)? Am tot incercat sa caut explicatii despre cum anume se coase retinut maneca, asa cum scrie in Burda, dar deocamdata nu ma declar lamurita. Deci, daca s-a mai vorbit deja despre asta, va rog sa-mi spuneti si mie unde ca sa nu caut prin toate posturile. Daca nu s-a mai vorbit, va rog tare mult sa imi explicati si mie ce anume presupune acest procedeu.
Va multumesc tare mult Merci ! O zi frumoasa si spor la lucru! tricot
avatar
teona_c
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 11/08/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 9 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de nadina_b2005@yahoo.com Mier 02 Sept 2009, 2:22 pm

buna fetelor eu sant nadia sant noua si ma itereseaza croitoria stiu sa cos la masina dar nu stiu sa croiesc Sad si nu ma pricep dupa tipare am incercat mai demult si nu a iesit nimik dar vreau sa va intreb ca sa invat sa croiec bine trebuie a fac acest curs de croitorie?si daca trebuie cel de la eurocor online e bun?sau trebuie sa merg personal la curs?astept raspuns.multumesc.
avatar
nadina_b2005@yahoo.com
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 132
Localizare : egy
Data de inscriere : 31/08/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 9 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de margot Mier 02 Sept 2009, 2:30 pm

Bine-ai venit Nadia! Daca stii sa cosi la masina, incearca intai cu o revista Burda, muuuuulta rabdare, un material mai putin pretentios la pret, un model mai simplu si...vezi ce-ti iese!
Oricate cursuri ai face fara "transpiratie" inspiratie si timp nu inregistrezi realizari care sa te multumeasca! Cred ca toate am lucrat la inceput ceva de care am fost foarte mandre, dar acum daca privim magnifica" realizare de atunci o gasim plina de imperfectiuni.
avatar
margot
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 189
Localizare : margareta
Data de inscriere : 08/06/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 9 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de nadina_b2005@yahoo.com Mier 02 Sept 2009, 2:41 pm

da. e adevarat cu cat croim mai mult cu atat ne prfectionam mai mult , si nu inteleg nici cu masurile astea dac poate cineva sa ami spuna cu ce sa incep si cu ce sa termin (masura pentru bluze, fuste, pantaloni)cum trebuie sa iau masurile individuale si daca se poate si cele standard? va multumesc. hug
avatar
nadina_b2005@yahoo.com
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 132
Localizare : egy
Data de inscriere : 31/08/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 9 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de diada Mier 02 Sept 2009, 2:49 pm

Nadia, bine ai venit! uite in [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] vei gasi multe chestii utile. Maistra a dat explicatii super acolo si tipare pe care ti le poti face singura dupa masurile tale! sunt fete care au facut dupa explicatiile ei si au iesit foarte bine! Eu una nu recomand cursurile eurocor, o gramada de bani si nu cred ca inveti mare lucru, stiu ca mai povesteau fete pe alte forumuri. Eu am facut un curs de croitorie, deeemult tare, dar ce sa zic, nu am invatat mare lucru de-acolo (poate doar cum sa-mi iau masurile, cateva chihite...) in rest, tot revista burda m-a facut sa-mi croiesc/cos haine.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 9 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de nadina_b2005@yahoo.com Mier 02 Sept 2009, 2:58 pm

multumesc mult diada o sa incerc asaa sa vad ce o iesi sigur ca trebuie sa iasa cev daca ati place si fa ci cu drag nu are cum sa nu iasa multumesc. I love you
avatar
nadina_b2005@yahoo.com
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 132
Localizare : egy
Data de inscriere : 31/08/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 9 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de diada Mier 02 Sept 2009, 3:15 pm

aaaaaaa si altceva foarte important! sa nu ai pe cineva langa tine sa te cicaleasca, ba ca strici materialul, ca a fost scump etc. Spun asta deoarece eu am patit-o... mama mea facea asa si nu imi iesea niciodata nimic, nici nu mai imi luam materiale sa imi fac ceva, lucram lenjerii, gentute, portofele, chestii pe care nu trebuie sa le pui pe tine. Dupa ce m-am maritat, sotul meu a avut foarte mare incredere in mine, m-a sprijinit si uite ca acum am facut o gramada de lucruri purtabile (zic eu rade ).

Multa bafta! Cum zici si tu, cu rabdare, nu are cum sa nu-ti iasa!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 9 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de geany Mier 02 Sept 2009, 3:55 pm

Nadina, bine ai venit! Incearca intai sa te joci la masina apoi din lucruri vechi, realizeaza sau pur si simplu descoase si coase la loc, vei gasi tehnica ta de lucru si in curand ne vei uimi cu lucrusoare realizate de tine.love

Ai dreptate diada, acum am realizat de ce nu am cusut haine cand eram la mama, mereu ma batea la cap ca daca am gresit o data tot asa stia ea sa ma atentioneze, si nici nu am mai incercat. Acum insa cand ii spun la telefon ce ganduri am sa cos, tot asa ma cicaleste... eee, a uitat ca omul mai si invata din greseli rade ?


Ultima editare efectuata de catre geany in Mier 02 Sept 2009, 5:20 pm, editata de 1 ori (Motiv : corectare nume, m-am luat dupa diada)
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 9 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de nadina_b2005@yahoo.com Mier 02 Sept 2009, 5:13 pm

sigur ca da,daca nu incerci nu ai cum sa inveti,trebuie incercat si sa nu fie nimeni langa tine ca nu te poti concentra.o s ama apuc curand sper sa iasa ceva..oricum daca stric materialul nu ami pare rau ca nu sant scumpe unde stau eu..sant materiale faine si ieftine ..

cine imi trimite si mie un tipar de pantalon lung simplu,din burda sa vad daca imi iese sau o bluza cu maneca scurta ,eu nu am revistele burda si ma-m uitat pe net dar nu inteleg cum vin ...multumesc.


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Mier 02 Sept 2009, 6:10 pm, editata de 1 ori (Motiv : fuzionare postari)
avatar
nadina_b2005@yahoo.com
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 132
Localizare : egy
Data de inscriere : 31/08/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 9 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de geany Mier 02 Sept 2009, 6:06 pm

Eu te-as sfatui sa dai fuga la un chiosc de ziare unde poate ai sanasa sa-ti achizitionezi o revista burda, sau in cazul in care nu te descurci [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] link in josul paginii,sau incearca sa copiezi tipar dupa un pantalon sau o bluza care-ti vine. E dificil ca cineva sa-ti trimita un tipar, atata vreme cat nu ai specificat marime, model.
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 9 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de MihaelaT Mier 02 Sept 2009, 6:15 pm

Nadia, pe burdastyle link sunt si tipare gratis.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 9 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de diada Mier 02 Sept 2009, 6:26 pm

si [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 9 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de nadina_b2005@yahoo.com Mier 02 Sept 2009, 9:16 pm

Multumesc pentru tipare abia astept sa ma apuc si eu de ceva,si o sa imi cumpaara si burda zilele astea va pup.
avatar
nadina_b2005@yahoo.com
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 132
Localizare : egy
Data de inscriere : 31/08/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 9 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB