Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Scoala de croitorie(1) - Pagina 8 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Scoala de croitorie(1) - Pagina 8 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoala de croitorie(1) - Pagina 8 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Scoala de croitorie(1) - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Scoala de croitorie(1) - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Scoala de croitorie(1) - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoala de croitorie(1) - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Scoala de croitorie(1) - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Scoala de croitorie(1) - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Scoala de croitorie(1) - Pagina 8 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Scoala de croitorie(1) - Pagina 8 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoala de croitorie(1) - Pagina 8 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Scoala de croitorie(1) - Pagina 8 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoala de croitorie(1) - Pagina 8 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoala de croitorie(1) - Pagina 8 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoala de croitorie(1) - Pagina 8 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoala de croitorie(1) - Pagina 8 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoala de croitorie(1) - Pagina 8 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Scoala de croitorie(1) - Pagina 8 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Scoala de croitorie(1) - Pagina 8 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Scoala de croitorie(1)

+58
raluca1980
umdc
kla78
Dede
biscuitzel
Roxi
Adriana13
margot
nadina_b2005@yahoo.com
ppisic
clodi
BOMh
StMihaela
bluegray
teona_c
AdrianaA
andrusca
alexandra nita
adana
diana_roxana
aisha
Tinkerbell
Clio_Ela
dana_mi16
AnnieXtreme
cleo
andreeaX
Buburuza
zylv
Eva
geany
lorinaoo1
julix_2007
cristina906090
postoleirina
geo
ioana soare
silvia
ciresicca
DANIELA.I
cristina
danutzii2
Camy
anne-marry
RalucaS
vilcris
Allyyna
Bianca
ileana cosanzeana
tomari
MihaelaT
duchess
diada
comun
IrisT
zambarici74
Admina
Ania
62 participanți

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 8 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de aisha Dum 14 Iun 2009, 9:28 pm

Admina, da' nu ma intrebi daca am foarfeca zig-zag? Smile Nici nu stiam ca se gaseste la noi asa ceva, dar am citit astazi la un alt topic si am vazut ca sunt. Dar sunt bune? Merita sa imi iau ca sa inlocuiesc surfilatul la materialele subtiri? Cu spray-ul , ar fi fost super. Se intarea un pic materialul si nu se mai incretea. Am incercat cu hartie si intr-adevar, cusatura iese foarte bine, dar cand scot hartia se increteste din nou si se deformeaza.

Cred ca o sa o intreb pe Mihaela cum a facut ea la bluza cea albastru/turcoaz pe care a postat-o zilele trecute. Materialul meu este tot asa subtire.

Maistra, eu vreau mai intai sa surfilez marginile la o fusta. La tiv, ma gandeam sa aplic termocolant, dar pe lateral merge asa ceva? Nu iese prea batoasa sau arunca materialul aiurea?
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 8 Empty scoala de croitorie

Mesaj Scris de DANIELA.I Dum 14 Iun 2009, 9:57 pm

nu se intampla nimic .
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 8 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de MihaelaT Dum 14 Iun 2009, 10:06 pm

aisha a scris:

Cred ca o sa o intreb pe Mihaela cum a facut ea la bluza cea albastru/turcoaz pe care a postat-o zilele trecute. Materialul meu este tot asa subtire.
Am venit sa-ti raspund Smile Eu am festonat cu zig zag ingust si pas des cam la jumatatea dintre 0 si 1. am tinut materialul mai intins, nu sam tras de el, dar sa stea intins sa nu-l adune. maine fac o poza sa-ti arat cum mi-a iesit. aaa si am facut zig zag-ul nu chiar pe margine ci la 2-3 mm distanta si apoi am taiat incet, incet ce era in plus. asa nu l-a strans ca altfel il aduna daca faceam cu zig zag pe margine.

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 8 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de aisha Lun 15 Iun 2009, 10:41 am

Mihaela, multumesc pt raspunsul prompt. kiss Astept si pozele, pt edificare completa. Intre timp, o sa incerc si cu termocolant, cum zice Maistra. Voi la materiale subtiri folositi ace de 65? Se gasesc si asa de subtiri sau cele mai subtiri sunt cele de 70?
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 8 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de MihaelaT Lun 15 Iun 2009, 12:29 pm

gata, am venit si cu poze wink
eu am folosit ac de 80, mai subtire n-am.

interior


[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

tivuri

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

sper sa-ti fie de ajutor... kiss

_________________
...de la croitorie la bucătărie
Clasa noastră



Cititi Regulamentul!
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 48
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 8 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de diada Lun 15 Iun 2009, 3:10 pm

Aisha, eu stiu ca cele mai subtiri sunt de 70 si ca se gasesc pana la 120...

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 8 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de aisha Mar 16 Iun 2009, 10:34 am

Mihaela, multumesc pt ajutor. Imi place cusatura decorativa pe care ai folosit-o.
diada, in cartea tehnica a masinii de cusut am vazut indicatia ca pt materiale subtiri sa se foloseasca ace de 65. Dar nu am gasit prin mercerii, de asta v-am intrebat. Ca voi sunteti experte, nu ca mine... Sad
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 8 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de diada Mar 16 Iun 2009, 10:52 pm

Eu am facut la un moment dat un curs de croitorie, si acolo asa ne-au invatat ca nu sunt decat de la 70 la 120... asta acum foarte multi ani....vreo 14 peace

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 8 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de aisha Mar 30 Iun 2009, 8:19 pm

Dragelor, stie cineva sa explice pe romaneste cum se monteaza fermoarul ascuns? Ca am tot citit in burda si nu inteleg neam...ba l-am pus si pe al meu sa citeasca, doar, doar...da' tot nimic! zid
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 8 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de diada Mar 30 Iun 2009, 10:13 pm

Am facut eu la un moment dat un filmulet, sa-l caut, ca nici nu mai stiu pe unde este zid sper sa te rezolv cat de curand.


L.E. l-am gasit ura bucurie sa-mi dai adresa sa ti-l trimit pupi

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 8 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de aisha Mier 01 Iul 2009, 10:18 am

Mulltumesc mult, diada! kiss Ti-am trimis PM cu adresa.

O zi frumoasa sa aveti! flower
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 8 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de diada Dum 26 Iul 2009, 1:49 pm

vin si eu cu o intrebare:

Cum se scurteaza pantalonii?

poate vi se pare o intrebare prosteasca, dar mie mi-a zis cineva care a lucrat croitorie comanda barbati ca se scurteaza altfel decat stiam eu... adica se pune pantalonul cusatura in cusatura si apoi se taie. Asta e valabil numaila pantalonii de stofa? sau si la raiat/blug?

Eu ii scurtez normal, pus fata pe spate cum se zice... nu stiu cat de coerenta am fost....

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 8 Empty Scoala de croitorie

Mesaj Scris de DANIELA.I Dum 26 Iul 2009, 2:44 pm

Diada pt a scurta un pantalon procedezi astfel:
-impaturesti pantalonul (crac peste crac)
-fixezi in ace cei 2 craci si esti atenta ca ,cusatura interioara sa fie una peste alta si cusatura laterala la fel
-cei 2 craci se taie in acelasi timp(de aceea se fixeaza amandoi unul peste altul)
Impaturirea o faci ca si atunci cand vrei sa-i pui in dulap.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 8 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de ioana soare Lun 27 Iul 2009, 12:09 pm

scratch eu cand scurtam pantalonii cumparati care imi erau lungi masuram de la tiv sa am peste tot aceeasi distanta. Adica daca ii scurtam cu 5 cm masuram si faceam semne cu creta de jur imprejurul cracului la 5 cm de la tiv. Daca scurtez pantalonii croiti tot asa fac semne la aceeasi distanta de la marginea de jos a tiparului.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 8 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de vilcris Lun 27 Iul 2009, 12:50 pm

ioana soare a scris:scratch eu cand scurtam pantalonii cumparati care imi erau lungi masuram de la tiv sa am peste tot aceeasi distanta. Adica daca ii scurtam cu 5 cm masuram si faceam semne cu creta de jur imprejurul cracului la 5 cm de la tiv. Daca scurtez pantalonii croiti tot asa fac semne la aceeasi distanta de la marginea de jos a tiparului.

Asa fac si eu Ioana, in ultimul timp. Si cand ma gandesc ca inainte scurtam pantalonii barbatesti astfel incat sa fie la spate la marginea de sus a tocului pantofului si in fata sa se vada 2 siruri de la sireturile de pantofi zid zid zid . Asa am citit eu intr-o carte mai veche, cred ca era ceva pentru gospodine, cu de toate, si un pic de croitorie. Astfel pantalonul sta perfect intins si in fata fara sa faca cute in partea de jos. Dar in cazul asta tivul este oblic mai scurt in fata si mai lung in spate.
Si cand am vazut eu ca au trecut timpurile, si nimeni nu mai face diferenta intre un costum bine croit pe masura si unul cumparat de la confectii, si toata lumea a inceput sa umble cu lucruri necalcate si pantalonii suflecati.....m-am hotarat si eu la metoda Ioanei. Muuuult mai simplu Merci Merci Merci .

Da' tot verific intai ca beneficiarul sa nu cumva sa aiba un picior mai scurt si unul mai lung rade rade rade. Ca se poate si asta.

kiss
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 8 Empty croitorie - tipare si proiecte

Mesaj Scris de diana_roxana Lun 27 Iul 2009, 1:11 pm

Vilcris, abia acum ma gandesc si eu ca pot exista persoane cu defecte minore si prea putin vizibile. Eu dau masura doar la un picior desi cred ca exista situatii de diferenta intre lungimea picioarelor. Si eu procedez la fel ca ioana cu scurtatul pantalonilor desi cred ca si metoda maistrei e super si termini mai repede lucrul.
diana_roxana
diana_roxana
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 161
Varsta : 47
Localizare : Bistrita
Data de inscriere : 14/04/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 8 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de tomari Lun 27 Iul 2009, 2:06 pm

boo

Si eu stiam ca se scurteaza dupa metoda descrisa de Maistra, dar in ultimul timp o luam pe scurtatura si lucram asemeni Ioanei. Mi se parea ca pierd timp pana suprapuneam cusaturile celor doi craci mai ales ca uneori nu se asezau bine pantalonii dupa acesta operatie.
Acum inainte de a scurta orice pantalon masor mai intai cracii atat pe interior cat si pe exterior; am avut de scurtat la cineva un pantalon sport ( foarte scumpi) dar spre norocul meu ca inainte de a taia i-am masurat ptr ca cei doi craci nu erau de aceeasi lungime, ca sa nu mai spun ca si buzunarele erau "asimetrice". Dupa ce i-am studiat mai bine mi-am dat seama ca perechea e compusa din masuri diferite (ceva de genul 38-40). Problema e ca nu a fost o singura data cand m-am confruntat cu astfel de probleme. hug
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 8 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de diada Lun 27 Iul 2009, 2:10 pm

Eu niciodata nu am facut cum ziceti voi acoolo, cu masuratul de jos in sus... eu fac cum a explicat maistra, doar ca ii asezam picior peste picior, nu cusatura in cusatura! Mersi maistra, asa i-am facut acum pe cei ai sotului.

Si intr-adevar, eu am patit-o cu piciorul mai lung si unul mai scurt zid eu la fel iau masura doar la un picior, dreptul. Si vine o tipa sa-i fac o pereche de pantaloni, obligatii... nu cine stie ce, usori de vara, ajung la scurtat, norocul meu ca i-am luat masura la ambele picioare! ea nu mi-a zis nimic shot ii pun eu jos sa tai Shocked nu-mi venea sa cred, 1 cm diferenta! a duc la ea, hai sa te mai imbraci o data ca nu am luat bine masura, e diferenta intre ele si nu stiu la care sa raman! si atunci mi-a zis ca are displazie de sold si din cauza asta... ma rog, uite ca la altii e foarte bine sa masori ambele picioare, nu se stie niciodata! dar ce ma faceam daca masuram piciorul scurt? ce femei, macar sa fi zis, taiam aiurea...

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 8 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de tomari Lun 27 Iul 2009, 2:33 pm

Diada adevarul e ca uneori poti avea un defect fizic sau de tinuta fara sa-ti dai seama de ex. eu; mai demult mi-am facut o rochie ptr nunta si la final vad in oglinda ca nu e dreapta Suspect . O iau la verificat prin suprapuneri de cusaturi, prin masuratori, nici o diferenta. Pana la urma cine ma lamureste? rade nu soacara mea care e si ea croitoreasa ci socrul (fie iertat) care imi spune ca umarul drept e mai jos decat cel stang. Uneori imi aduc aminte si-mi mai "reglez" tinuta scratch
tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026
Data de inscriere : 27/10/2008

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 8 Empty Scoala de croitorie

Mesaj Scris de DANIELA.I Lun 27 Iul 2009, 8:26 pm

Fetelor vreau sa va spun un singur lucru,croitoria comanda se mai poate spune ca este unicat,prima conditie pt a presta croitorie comanda este rabdarea,asta inseamna pt mine foarte mult.niciodata nu confectionez nimic sau nu modific in graba,imi place ca totul sa fie ca la carte,sunt anumite etape si operatii in croitorie care trebuiesc respectate.In concluzie,imi place ca totul sa arate perfect,inclusiv la modificari,fac in asa fel sa nu se vada ca un anumit produs a fost modificat.
De exemplu ,cand modific lungimea unor blugi,intotdeauna tivul original executat din fabrica ,il aplic la loc.scurtez blugul si pe urma aplic tivul original din fabrica,astfel nu se vede ca blugul a fost scurtat.
DANIELA.I
DANIELA.I
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 861
Varsta : 52
Localizare : agnita
Data de inscriere : 15/02/2009

https://s626.photobucket.com/albums/tt349/maistra3772/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 8 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de diada Lun 27 Iul 2009, 9:47 pm

daaaaa, asa fac si eu cu blugul love doar ca am invatat cam tarziu chestia asta, dar nu conteaza, niciodata nu e prea tarziu!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 8 Empty Caut cursuri croitorie

Mesaj Scris de AdrianaA Lun 03 Aug 2009, 4:18 pm

Buna ziua, fetelor!

Am si eu rugamintea sa imi spuneti unde pot face cursuri de coritorie pentru incepatori. Sau daca una din voi preda asa ceva.
Ma pasioneaza moda, si as vrea sa invat sa-mi confectionez singura hainele.

Astept un raspuns.

O zi buna sa aveti!

Uitasem sa precizez ca sunt din Bucuresti

Va rog sa folositi functia Edit cand vreti sa mai adaugati ceva.
Multumesc!


Ultima editare efectuata de catre MihaelaT in Lun 03 Aug 2009, 4:34 pm, editata de 1 ori (Motiv : am mutat postarea)
avatar
AdrianaA
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 1
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 03/08/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 8 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de teona_c Mar 11 Aug 2009, 8:17 pm

Buna fetelor! Sunt noua atat pe forum, cat si in ale croitoriei. De fapt, la drept vorbind, as putea spune ca voi m-ati "corupt" sa-mi iau masina de cusut zilele trecute. Am dat peste forumul vostru in week-end si pur si simplu m-am indragostit de ideea de a-mi face singura hainele de care am nevoie si care imi plac.
Acestea fiind spuse, va rog tare mult sa ma ajutati si pe mine cu o problema care mie mi se pare insurmontabila, desi pentru niste croitorese mai experimentate ar putea sa para o nimica toata. Masina pe care mi-am luat-o e un Singer 155 Anniversary. Masina merge foarte frumos, numai ca oricum as incerca, nu pot sa pun ata bine in asa fel incat sa coase materialul. Am pus ata superioara, am incercat pe un material, insa rezultatul a fost unul prost: acul a gaurit materialul, dar ata a ramas pe dinafara. Am incercat sa pun ata inferioara, dar la fel s-a intamplat. Nu-mi dau seama daca trebuie sa folosesc ambele ate simultan sau pe rand. Masina nu are ac dublu din cate stiu eu...Simt ca mi-am prins urechile in ceva ce ma depaseste scratch
Deci, rog frumos pe cine stie si are bunavointa, sa-mi explice si mie cum anume trebuie pusa ata in ac. Embarassed
Va multumesc tare mult Merci
avatar
teona_c
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 11/08/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 8 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de bluegray Mar 11 Aug 2009, 8:53 pm

Smile Cred ca asta iti va fi mai de folos decat 1000 de explicatii.
link aici
avatar
bluegray
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 55
Localizare : romania
Data de inscriere : 02/07/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 8 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de StMihaela Mar 11 Aug 2009, 9:02 pm

Super linkul! hug
Ata de sus, care intra in ac, ramane pe fata materialului, pe dos ramane doar o bucla din ea, in care intra ata din bobina de jos, care nu ajunge pe fata materialului. Daca pui ate de culori diferite, o sa vezi.
StMihaela
StMihaela
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 49
Localizare : Romania
Data de inscriere : 03/01/2009

Sus In jos

Scoala de croitorie(1) - Pagina 8 Empty Re: Scoala de croitorie(1)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB