Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 EmptyAstazi la 10:14 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Scoala de bijuterii 2

+80
ador.mita
lori16ro
ancutza_47
emma81
greenscarf
cris_27
bibi2085
anca viragh
Admina
ioana soare
Liana
cris69
Floren
Zuri
Andrada907
plapandika
loriem77
nanavulpe
AlinaJ.Bijoux
camisca
aleahim67
danabekk
7furnici
Printesa Lia
pink
elyere
Made by Ank
aurishta
Day Lily
aligabriela
innette
Ela
andrabijoux
Bijutierul
Anca123
magdaR
ketza
Kristina
rdelia
Nicoleta Irimescu
alys77
JENI
darkpoke
luminita_khader
firimitura
mimy
MoniKozi
icabica
MihaelaT
Teodor Coca
roxanabacila
costi_iacob
zaharel
Mathe Iuliu
vallerya
dienutzababy
isa1980ro
lenut
adelinas62
betymi72
andrea.z style
Gabiuta
ADArt
ka.ra
Petriioni
Fran78cesca
Day
danusza
zmotocel
doni
onis
kristadesign
marabr
Lucia.BlueFlower
stoy
Giorgi
letho
SilviaDumitrescu
aruan
ppisic
84 participanți

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 Empty Re: Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de Lucia.BlueFlower Vin 08 Oct 2010, 9:56 pm

Buna. Ma bate gandu' sa fac niste agrafe pt par, pe care sa aplic miniaturi, figurine din fimo. Vreau sa va, voi cum procedati? Le lipiti sau le puneti inainte de a se coace? Daca le-as pune inainte de a le coace, se fac urate agrafele? Si ce fel de lipici folositi? Am inteles ca 'picatura' nu e asa rezistenta si am auzit si ceva despre un adeziv 'loctite' - ce este si de unde as putea procura asa ceva, daca este bun pt agrafe? Mi se par atat de fragile aceste agrafe, mi-e teama sa nu se dezlipeasca de pe suport.
Lucia.BlueFlower
Lucia.BlueFlower
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1642
Varsta : 38
Localizare : Romania
Data de inscriere : 15/01/2010

http://luciablueflower.wordpress.com/

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 Empty Re: Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de elyere Dum 10 Oct 2010, 9:25 am

iarasi va necajesc si eu cu o intrebare:cum sa fac sa nu mi se mai aplatizeze formele din fimo cand le bag la cuptor?partea care se afla pe hartia cerata se aplatizeaza.ms
elyere
elyere
helper
helper

Numarul mesajelor : 65
Localizare : jud.vaslui
Data de inscriere : 17/09/2010

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 Empty Re: Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de ppisic Dum 10 Oct 2010, 3:45 pm

Printesa Lia a scris:Poate sa imi dea cineva o idee cum sa fac o bijuterie dintr o stea de mare? sa olipesc cu lipici universal pe o panza de catifea neagra?
steluta e rosie... Multumesc ptr orice idee

Ti-am mutat mesajele aici.
Multumesc pentru intelegere si sa ne arati ce ai facut pana la urma cu steluta!
ppisic
ppisic
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 390
Varsta : 43
Localizare : Olanda
Data de inscriere : 24/10/2008

http://www.ppisic.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 Empty Re: Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de aleahim67 Dum 10 Oct 2010, 5:44 pm

Lucia,
Daca ai incerca sa le lipesti cu pistolul de lipit. La hobby art exista un pistol de lipit care are tija de pastic, tija care se incalzeste si se topeste. Eu cu el imi lipesc magnetii de figurile de ipsos pentru frigidere.
avatar
aleahim67
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 58
Varsta : 57
Localizare : oradea
Data de inscriere : 11/10/2009

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 Empty Re: Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de Lucia.BlueFlower Dum 10 Oct 2010, 5:49 pm

aleahim67, multumesc pt raspuns.
Lucia.BlueFlower
Lucia.BlueFlower
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1642
Varsta : 38
Localizare : Romania
Data de inscriere : 15/01/2010

http://luciablueflower.wordpress.com/

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 Empty buna seara

Mesaj Scris de camisca Dum 17 Oct 2010, 1:12 am

sunt superbe toate aceste lucruri facute din sarma si margelute love love love .asi dori sa incerc si eu sa fac.nu stiu daca voi reusi.sunt postate ceva tehnici aici pe site?si de unde va achizitionati aceasta sarma argintata si margelutele?partea de la cercei care se baga in ureche face parte din acea sarma sau e o piesa aparte?va multumesc si scuzati-mi intrabarile care voua vi se pot parea banale.multumesc. kiss
camisca
camisca
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 1
Varsta : 39
Localizare : -
Data de inscriere : 17/10/2010

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 Empty Re: Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de AlinaJ.Bijoux Dum 17 Oct 2010, 1:18 am

Buna, raspunsul la intrebarile tale il vei gasi aci pe forum daca stii unde sa-l cauti. Nu trebuia sa deschizi subiect nou pt. asa ceva. Uite, eu una imi achizitionez accesoriile pt. realizarea bijuteriilor de pe site-ul d-nei Cristina Maria Giorghiu, adica "MariaShop". Sper ca nu se supara nimeni ca am dat nume de magazin!!! Embarassed
AlinaJ.Bijoux
AlinaJ.Bijoux
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 6618
Varsta : 39
Localizare : Curtici
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 Empty Re: Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de Lucia.BlueFlower Dum 17 Oct 2010, 4:12 am

Casmica, bine ai venit! Si cum spunea si Alina, deja exista raspunsuri la intrebari. Intra la topicul 'Scoala de bijuterii' si 'De unde ne aprovizionam pentru bijuterii'. Acolo citesti posturile si daca nu ai aflat ce te intereseaza, pui intrebari. Noi, fetele te ajutam cu cea mai mare placere. Nu are rost sa deschidem un subiect pt fiecare nelamurire, pt ca in felul asta, se aglomereaza f tare forumul si nu are rost! Si cum scrie si in regulament :"pct 15. Folositi functia " cautare". daca aveti ceva de intrebat sau discutat, cautati prin subiectele mai vechi si scrieti in cadrul subiectului deja existent. Daca si numai daca nu gasiti ceea ce cautati puteti deschide un subiect nou. "
Bafta!

@Alina, nu cred ca se supara cineva, avand in vedere ca am spus fiecare de unde ne aprovizionam , la 'de unde le aprovizionam ptr bijuterii " Smile
Lucia.BlueFlower
Lucia.BlueFlower
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1642
Varsta : 38
Localizare : Romania
Data de inscriere : 15/01/2010

http://luciablueflower.wordpress.com/

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 Empty Re: Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de 7furnici Dum 17 Oct 2010, 11:27 am

7furnici a scris:printesa Lia, trimite pe adresa mea de mail [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] o poza cu steluta si pun eu poza la subiect .

intre timp m-am mai gindit si cred ca daca iti place margelitul o poti incadra cu margele de nisip in culoarea stelutei, in contrast cu ceva turcoaz si pe suport denim.






printesa lia, scuze pentru intirziere dar de ceva vreme nu am mai trecut pe aici si nici nu mai gaseam subiectul...fusese mutat Smile .

iata asadar poza cu steluta;

desi m-am mai gindit intre timp, tot la ideea de a o monta pe suport denim (ceva jeans rciclat) ramin si de acolo, dupa imaginatia ta, poti sa o bordezi cu margele de coral sau de nisip. fantezia nu cunoaste limite.
poti adauga dantela, catifea.

poate mai vie si altcineva cu o idee.

oricum astept rezultatul final cu interes.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
7furnici
7furnici
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 106
Localizare : onesti
Data de inscriere : 21/12/2009

http://7furnici.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 Empty Re: Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de doni Dum 17 Oct 2010, 1:47 pm

am si eu o steluta de mare dar eu fug de ele ca miros urat,a sardele a nu stiu ce parca a conserva de peste sarat.Ele sunt frumoase dar ca sa pun pe mine...
doni
doni
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 306
Varsta : 49
Localizare : caracal
Data de inscriere : 05/01/2010

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 Empty Re: Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de nanavulpe Dum 17 Oct 2010, 5:26 pm

Buna fetele.
Sper ca postez bine intrebarea mea.
Ma adresez fetelor care fac bijuterii din sarma.
Puteti, va rog mult, posta o poza cu o tesatura de tip panza de paianjen? Am tot cautat si nu am reusit sa gasesc. Ma gandesc ca una dintre voi are vreo poza si poate sa o posteze, eventual si sa descrie putin cam cum se face. Poate o legatura spre un filmulet youtobe, ceva din care sa vad si eu cum se face. Va pup si multumesc mult kiss
nanavulpe
nanavulpe
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 189
Localizare : Craiova, Romania
Data de inscriere : 25/08/2010

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 Empty Re: Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de Lucia.BlueFlower Dum 17 Oct 2010, 5:41 pm

Nana, ti-am trimis un PM
Lucia.BlueFlower
Lucia.BlueFlower
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1642
Varsta : 38
Localizare : Romania
Data de inscriere : 15/01/2010

http://luciablueflower.wordpress.com/

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 Empty Re: Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de nanavulpe Lun 18 Oct 2010, 8:59 pm

Buna fetele!

Ma adresez fetelor care lucreaza cu margelushe in arta peyote si nu numai, cu niste intrebari de novice bebic in devenire . Sa nu radeti de mine Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 4246 Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 4246 Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 4246
1. Ce ac tre sa folosesc ca sa fac peyote? Sa zicem ca-mi iua margeluse delicas de 11. Nu merge un ac de cusut mai subtire?
2 Merge sa insir peyote pe ata de cusut? (vreau sa fac doar niste elemente mici la bijuteriile din sarma) Sau e musai sa iau fire din alea speciale de tip Toho One G, Nymo, Power Nylon etc. Daca da, care este cea mai avantajoasa pret/calitate?
3. In afara de adezivul ala E2000, se poate folosi si alt adeziv pentru noduri?
Daca exista deja raspunsurile, pe semne ca nu le-am vazut si atunci va rog doar sa ma indrumati cu un link catre ele.
Va multumesc anticipat, Nana
bucurie bucurie bucurie
nanavulpe
nanavulpe
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 189
Localizare : Craiova, Romania
Data de inscriere : 25/08/2010

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 Empty Re: Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de doni Lun 18 Oct 2010, 9:40 pm

eu nu lucrez peyote de mult timp dar iti tre un ac subtire special gasesti la mag noastre de internet,si ata numai speciala daca vrei sa nu se rupa .da ,de toho sau de peste de 0.18 (guta)folosesc eu dar vezi sa nu fie facatura ,alege originala.Ca aia proasta nu trece in ac desi are grosimea care scrie pe ea.
doni
doni
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 306
Varsta : 49
Localizare : caracal
Data de inscriere : 05/01/2010

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 Empty Re: Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de MoniKozi Mar 19 Oct 2010, 9:29 am

nana, ace foarte subtiri , speciale pentru margele poti gasi si pe la mercerii sau magazine specializate pe articole de textile/croitorie. Eu am avut surpriza sa merg la o mercerie (dintotdeauna a fost mercerie acolo) si sa imi zica 'mercereasa' ca nu stie despre ce vorbesc, desi avea aspect de 'mercereasa' din vremuri mult apuse. Nu conteaza. Apoi am mers la un magazin unde se vand tesaturi/ate/panglici/nasturi etc, si am gasit acolo ace de tot soiul. Au un panou plin de cutiute cu ace, de toate felurile si marimile. Si aveau si BEADING needles (ca asa scrie pe cutia lor). Cu 5 lei 4 ace de diferite dimensiuni.

Despre fir, eu folosesc fir de pescuit de 0.20, ca nu au mereu de 0.18, iar diferenta de la 0.18 la 0.20 e neglijabila. E 8 lei rola de 100 m (sau 150). E putin elastic si foarte usor de manevrat. Am folosit si matase, care nu mi se apre la fel de usor de lucrat cu ea. Sau poate ca nu am avut margelele potrivite pentru matase. Si am mai folosit ata de cusut sintetica. Deci nu papiota comuna. Ata de cusut sintetica o recunosti ca nu se rupe daca tragi cu putere de ea si nu are 'mustati' pe fir. Eu am gasit o rola intr-un magazin de haine second Smile la 1 leu. Ce-i drept ca e bleumarin, deci nu o pot folosi la margele mai deschise.
Ca sa te hotarasti ce alegi, iti mai pot pune ca lucrul pe fir de pescuit sta putin mai batos, adica are tinuta mai buna. Cel pe fir textil este mai flasc. SUnt modele care se preteaza la fir de pescuit, altele la fir textil. Sfatul meu, din moment ce ai zis ca faci piese mici pe care sa le incadrezi in sarma, e sa faci la inceput o proba pe fir textil si una pe fir de pescuit. SI vezi care iti place mai mult cum se aseaza.

In ce priveste adezivul, eu am folosit LOCTITE sau acum am unul CEYS (parca asa le zice) cumparate de la magazinele mari de unelte de la standul de adezivi. Nu am luat cele la tubulet mic, pentru ca acelea se evapora foarte repede. Am folosit cele la sticluta de plastic, cu picurator. Acelea se inchid bine si nu se evapora (asa repede) Smile)
Spor la treaba!!!
MoniKozi
MoniKozi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1004
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 07/05/2010

http://monikozi.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 Empty Re: Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de costi_iacob Mar 19 Oct 2010, 11:21 am

@nanavulpe Ace suuuuuuubtiri si scuuuuuuumpe am vazut la raftul de mercerie de la Kaufland, Craiovita ( nu e reclama! peace )
costi_iacob
costi_iacob
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 175
Varsta : 53
Localizare : craiova
Data de inscriere : 16/03/2009

http://choice4all.wordpress.com

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 Empty Re: Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de nanavulpe Mar 19 Oct 2010, 3:44 pm

Avem a va multumi foarte mult pentru dragalashenia, promptitudinea si complexitatea raspunsurilor voastre. Flowers Flowers Flowers Flowers
M-ati scos dintr-o mare ceata. Maine ma voi flutura pe la mercerii si eventual pe la Kaufland, dar si pe la articole de pescuit. Avand in vedere ca vreau ca piesele acelea mici sa fie mai batoase... pentru inceput ma voi orienta spre firul de pescuit de 0.18 sau 0.20, in functie de ce gasesc
Va pup si iar va multumesc bucurie bucurie bucurie bucurie
nanavulpe
nanavulpe
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 189
Localizare : Craiova, Romania
Data de inscriere : 25/08/2010

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 Empty Re: Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de icabica Mar 19 Oct 2010, 5:20 pm

mai vin si eu cu un sfat micut micut......daca prin margelutze trebuie sa treci de mai multe ori cu firul de guta, daca asa cere modelul, sa iti achizitionezi guta de 0,14 mm sau chiar 0,10 mm

sa ai spor
icabica
icabica
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 276
Localizare : iasi
Data de inscriere : 15/10/2009

http://bellatryzia-bijoux-unique.blogspot.com

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 Empty Re: Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de nanavulpe Mar 19 Oct 2010, 6:17 pm

Multumesc ICABICA! Eu o sa fac chestii ffffff simple. E evident ca pana acum nu am mai facut asa ceva, drept pentru care ma gandesc ca nu trec de mai mult de 2 ori printr-o margica
bucurie
nanavulpe
nanavulpe
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 189
Localizare : Craiova, Romania
Data de inscriere : 25/08/2010

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 Empty Re: Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de MoniKozi Mar 19 Oct 2010, 9:23 pm

nana vezi ca randuiala de-acasa si cea din targ... stii tu cum zice romanul intelept... asa ca... verifica intai schema de 'asamblare' a margelelor si apoi ia firul. nu de alta, dar te chinui daca firul nu incape in gaurica margelelor. Sincer cu delica nu am lucrat, deci nu stiu cam cum sunt cele de 11.
Spor la treaba!!! si sa ne arati si noua ce ai facut!
MoniKozi
MoniKozi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1004
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 07/05/2010

http://monikozi.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 Empty Re: Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de nanavulpe Mier 20 Oct 2010, 9:23 pm

Pup fetele harnice si stiutoare!

multumesc multumesc multumesc . Am cumparat fir de pescuit de 0.10 si de 0.14 si, cu cel de 0.14 am prestat prima piesa pe care o voiam in tehnica peyote - un amarat de tubulet de care sa agat doua cercuri astfel incat sa fac un pandantiv. Ei bine, da! Se lucreaza extraordinar de bine cu firul ala de 0.14 si mie mi se pare ca nu iese nici prea batoasa, lucratura, dar nici nu falfaie ca un steag. Deci a iesit ce-mi doream eu.

Dar cum omul vrea totdeauna mai mult... ajutor Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 4246 Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 4246 ajutor ajutor Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 4246 . Caut cu disperare, de ieri, un tutorial pentru un triunghi si un patrat 3D. Stie cineva ceva? Ma poate cineva ajuta, indruma... lumina?

Va pup si va multumesc inca o data pentru tot timpul pe care mi l-ati acordat si mi-l veti mai acorda, NANA
bucurie bucurie bucurie bucurie
nanavulpe
nanavulpe
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 189
Localizare : Craiova, Romania
Data de inscriere : 25/08/2010

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 Empty Re: Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de MoniKozi Joi 21 Oct 2010, 9:04 am

nana, uite, Kristina ne-a indicat la un moment dat LINK-UL ASTA pentru a realiza un triunghi în peyote. Poate te ajută. Vezi că sunt 2 părţi.
Uite [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] dacă vrei să te mai uiţi.
Despre pătrat... las pe altcineva... sau poate reuşeşti să adaptezi tehnica asta cumva... Personal nu am încercat să fac asta. Smile)
Spor la treabă!
MoniKozi
MoniKozi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1004
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 07/05/2010

http://monikozi.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 Empty Re: Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de nanavulpe Joi 21 Oct 2010, 4:40 pm

Super! Super! Multumesc mult Akinom kiss kiss
nanavulpe
nanavulpe
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 189
Localizare : Craiova, Romania
Data de inscriere : 25/08/2010

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 Empty Re: Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de MoniKozi Joi 21 Oct 2010, 9:14 pm

Sa ne traiesti si sa ne arati si noua ce ai facut!!!
Acuma ma roade curiozitatea Smile)
Spor!
MoniKozi
MoniKozi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1004
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 07/05/2010

http://monikozi.blogspot.com/

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 Empty Re: Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de nanavulpe Joi 21 Oct 2010, 9:32 pm

Akinom a scris:Sa ne traiesti si sa ne arati si noua ce ai facut!!!
Acuma ma roade curiozitatea Smile)
Spor!

EEEEEEE!!! confused scratch Rolling Eyes Stai sa invat intai sa citesc schemele alea. Ca am mari probleme de descifrare a lor. Pana la urma ma prind eu si incep sa fac si postez. Pupam kiss

LATER EDIT: Am gasiiiittt!!!! Am gasit cum se face triunghiul ala 3D cu gaura, in tehnica peyote tubular pe youtube. Sper ca nici pentru voi nu va fi o problema faptul ca filmuletul, care este in 4 parti, este facut de o italianca, deci in italiana.Tutorialul este filmat pentru o bratara absolut fascinanta, dar, pana la partea a 3-a inclusiv, ea tot construieste acele triunghiuri 3D cu gaura in mijloc. In orice caz... o imagine face cat o mie de cuvinte, deci... bucurati-va de tutorial:
Partea 1 [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Partea 2 [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Partea 3 [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Partea 4 [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Flowers kiss Flowers kiss Flowers kiss

LATERR EDIT Ziua urmatoare
M-am apucat de tubuletul peyote. L-am executat si l-am integrat intr-un medalion din sarma.
Hai sa va arat ce a iesit
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Vezi medalionul cel mare. Evident ca modelul initial - cel de la care mi-a venit ideea - nu are nici in clin nici in maneca cu ce vedeti voi aici. Dar... nu-i bai!

Urmeaza sa-mi fac curaj si sa lucrez un triunghi 3D.
nanavulpe
nanavulpe
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 189
Localizare : Craiova, Romania
Data de inscriere : 25/08/2010

Sus In jos

Scoala de bijuterii 2 - Pagina 8 Empty Re: Scoala de bijuterii 2

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB