Lucru de mână
Vrei să reacționezi la acest mesaj? Creați un cont în câteva clicuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
»  Bijuteriile noastre capitolul XX
CONCURS DE TRICOTAT, DE PRIMAVARA - Pagina 10 EmptyVin 26 Feb 2021, 2:37 pm Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
CONCURS DE TRICOTAT, DE PRIMAVARA - Pagina 10 EmptyVin 26 Feb 2021, 12:36 pm Scris de vlad_mom

» Paturi crosetate 2
CONCURS DE TRICOTAT, DE PRIMAVARA - Pagina 10 EmptyJoi 25 Feb 2021, 5:10 pm Scris de LRodica

» programe broderie
CONCURS DE TRICOTAT, DE PRIMAVARA - Pagina 10 EmptyMar 23 Feb 2021, 10:34 am Scris de mali_

» Rochii, fuste crosetate -14
CONCURS DE TRICOTAT, DE PRIMAVARA - Pagina 10 EmptyLun 22 Feb 2021, 3:05 pm Scris de gretty

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
CONCURS DE TRICOTAT, DE PRIMAVARA - Pagina 10 EmptyLun 22 Feb 2021, 2:02 pm Scris de vlad_mom

» Hainute crosetate, pentru copii(11)
CONCURS DE TRICOTAT, DE PRIMAVARA - Pagina 10 EmptyDum 21 Feb 2021, 11:21 am Scris de gretty

» Fotografia, intre hobby si arta
CONCURS DE TRICOTAT, DE PRIMAVARA - Pagina 10 EmptyDum 21 Feb 2021, 7:54 am Scris de piciul

» povestiri pentru copii
CONCURS DE TRICOTAT, DE PRIMAVARA - Pagina 10 EmptySam 20 Feb 2021, 8:13 am Scris de Dorulet

» Fesuri,căciuli,pălării,băşti croşetate - 17
CONCURS DE TRICOTAT, DE PRIMAVARA - Pagina 10 EmptyLun 15 Feb 2021, 7:14 pm Scris de gretty

» Masinile de cusut si surfilat, industriale - 1
CONCURS DE TRICOTAT, DE PRIMAVARA - Pagina 10 EmptyMier 03 Feb 2021, 12:48 am Scris de adii

» Jucarii crosetate
CONCURS DE TRICOTAT, DE PRIMAVARA - Pagina 10 EmptyLun 01 Feb 2021, 8:22 am Scris de vlad_mom

» Pirogravura
CONCURS DE TRICOTAT, DE PRIMAVARA - Pagina 10 EmptyJoi 28 Ian 2021, 11:25 am Scris de mlizeta

» In fire sa ne laudam ! (9)
CONCURS DE TRICOTAT, DE PRIMAVARA - Pagina 10 EmptyJoi 28 Ian 2021, 6:22 am Scris de LRodica

» Dieta sau un regim de viata sanatos!
CONCURS DE TRICOTAT, DE PRIMAVARA - Pagina 10 EmptyLun 25 Ian 2021, 7:25 pm Scris de Michelle88

» Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6
CONCURS DE TRICOTAT, DE PRIMAVARA - Pagina 10 EmptyMar 12 Ian 2021, 10:42 am Scris de LRodica

» Provocare tricotat nr. 1 - Şosete, botoşei, jambiere.
CONCURS DE TRICOTAT, DE PRIMAVARA - Pagina 10 EmptyMar 12 Ian 2021, 10:34 am Scris de LRodica

» Fimo-Ce putem face cu fimo (2)
CONCURS DE TRICOTAT, DE PRIMAVARA - Pagina 10 EmptyVin 18 Dec 2020, 7:53 am Scris de piciul

» Ornamente de Craciun - 6
CONCURS DE TRICOTAT, DE PRIMAVARA - Pagina 10 EmptyMar 15 Dec 2020, 7:48 pm Scris de vlad_mom

» Despre masinile de tricotat
CONCURS DE TRICOTAT, DE PRIMAVARA - Pagina 10 EmptyMar 01 Dec 2020, 11:40 pm Scris de Sanda P

CONCURS DE TRICOTAT, DE PRIMAVARA

Pagina 10 din 14 Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Urmatorul

In jos

CONCURS DE TRICOTAT, DE PRIMAVARA - Pagina 10 Empty Re: CONCURS DE TRICOTAT, DE PRIMAVARA

Mesaj Scris de bubu85 Vin 19 Mar 2010, 2:02 pm

acuma am inteles, si eu sunt miniona, asa ca ne potrivim in masuratori
te pupici
si superr
bafta
bubu85
bubu85
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 663
Varsta : 35
Localizare : la mine acasa
Data de inscriere : 05/08/2009

Sus In jos

CONCURS DE TRICOTAT, DE PRIMAVARA - Pagina 10 Empty Re: CONCURS DE TRICOTAT, DE PRIMAVARA

Mesaj Scris de LYNDA Vin 19 Mar 2010, 2:04 pm

dicioanacris e superba creatia ta!!!! imi place foarte mult si eu sunt fan Verde pupi dupa cum o sa vezi wink

Spor la lucru celorlalte si la cat mai multe!!!! kiss
LYNDA
LYNDA
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1096
Varsta : 36
Localizare : ACASA
Data de inscriere : 15/10/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de dicioanacris Vin 19 Mar 2010, 2:07 pm

multumesc Smile . Eu am lucrat cu doua fire, intr-un fir parca nu avea"tinuta" prea buna, cei 40cm am pus 58 de ochiuri pe ac, dar asta depinde de ce fir si ace lucrezi. Iti doresc sa-ti faci unul la fel si sa-ti placa rezultatul la fel de mult cum imi place mie, al meu wink .

Ultima editare efectuata de catre dicioanacris in Vin 19 Mar 2010, 9:07 pm, editata de 1 ori
dicioanacris
dicioanacris
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 108
Varsta : 44
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 10/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de hope Vin 19 Mar 2010, 2:15 pm

ribana,foarte frumos.sa-l porti sanatoasa si sa ne inveti si pe noi.
dicioanacris,asemenea,foarte frumos,elegant sa-i spun asa,iar floarea atasata parca-i da si mai mult clasa.are un efect deosebit .
mai fetelor,ne-ati fiert in asteptari,iar acum aruncati cu bombele sa ne blocati definitiv rade .dar a meritat asteptarea.
ady,condoleante,si te asteptam inapoi sanatoasa .
bafta tuturor concurentelor.inca mai asteptam creatii noi,asa ca,curaj si spor.
hope
hope
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 153
Localizare : RO
Data de inscriere : 28/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de dicioanacris Vin 19 Mar 2010, 2:28 pm

lynda, hope, multumesc CONCURS DE TRICOTAT, DE PRIMAVARA - Pagina 10 Icon_smile .
dicioanacris
dicioanacris
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Anuta Stanciu Vin 19 Mar 2010, 2:46 pm

Foarte frumoasa creatia ta, dicioanacris! Interesanta ideea cu floricica. Bravo! Sa-l porti sanatoasa!
Anuta Stanciu
Anuta Stanciu
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 29
Varsta : 51
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 25/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de dicioanacris Vin 19 Mar 2010, 2:54 pm

multumesc CONCURS DE TRICOTAT, DE PRIMAVARA - Pagina 10 Icon_smile .
dicioanacris
dicioanacris
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Love Vin 19 Mar 2010, 3:29 pm

Gata si proiectul meu.
In aprilie, dupa Pasti, vom avea Botezul lui bebe mic. O sa am o rochie neagra, destul de simpla, pe care m-am gandit sa o accesorizez cu o esarfa lata, finuta si eleganta. Asa ca am cautat in cutia cu minuni firul potrivit (cumparat de pe etsy, fara eticheta, contine mohair, acril si putin lurex), iar modelul ales se numeste wisp, mi s-a parut ca se potriveste de minune la firul meu si nici nu este un model greu, ba dimpotriva.
Am folosit andrele de 6 mm (firul meu este ceva mai gros decat cel din pattern-ul original).

CONCURS DE TRICOTAT, DE PRIMAVARA - Pagina 10 Esarfa2

Cand am ajuns la lungimea dorita, am finisat si a iesit o esarfa de doar 120 g:

CONCURS DE TRICOTAT, DE PRIMAVARA - Pagina 10 Esarfa10

In loc de nasturi, pt. a putea fi prinsa esarfa, am cusut 4 margele mura, 2 albe si 2 negre:

CONCURS DE TRICOTAT, DE PRIMAVARA - Pagina 10 Esarfa5

Esarfa poate fi purtata in mai multe feluri, in functie de tinuta:

CONCURS DE TRICOTAT, DE PRIMAVARA - Pagina 10 Esarfa12
CONCURS DE TRICOTAT, DE PRIMAVARA - Pagina 10 Esarfa13
CONCURS DE TRICOTAT, DE PRIMAVARA - Pagina 10 Esarfa14

Al treilea este preferatul meu si asa voi purta esarfa la botez.

Si inca o poza in care puteti vedea si brosa folosita (e crosetata din acelasi fir, plus inca unul negru asortat):

CONCURS DE TRICOTAT, DE PRIMAVARA - Pagina 10 Esarfa9

Bineinteles ca sta mult mai bine pe o persoana slaba. Initial am vrut sa fac o capa insa am avut ocazia sa probez una si nu mi-a placut cum sta, tot din cauza greutatii, asa incat am ramas la esarfa.
M-am decapitat in poze, scuze, dar am pitici in legatura cu pozele pe net wink .
Sper sa va placa modelul si sa-l incercati si voi, este f. usor de facut si daca folositi un fir subtire, ca mine, parca purtati o panza de paianjen Smile .
Love
Love
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 357
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de dicioanacris Vin 19 Mar 2010, 3:34 pm

Love, foarte frumoasa esarfa CONCURS DE TRICOTAT, DE PRIMAVARA - Pagina 10 Icon_smile , sa o porti cu placere.
dicioanacris
dicioanacris
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de MihaelaT Vin 19 Mar 2010, 3:47 pm

Wouuu, Love! Este superb! love Imi place mult modelul, firul, tot, ce mai Smile Felicitari!

Dicioanacris, frumos poncho si frumoasa culoare. Imi place si modelul. Felicitari!
M-ai facut sa-mi amintesc de poncho meu crosetat cand habar nu aveam cum se face si Ioana Soare l-a confectionat din coli A4 Smile sa-mi dau seama cum vine.

Cititi Regulamentul!
MihaelaT
MihaelaT
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 6756
Varsta : 45
Localizare : de la poalele Parangului
Data de inscriere : 29/10/2008

https://s202.photobucket.com/albums/aa161/ochi_verzi/lucru%20de%2

Sus In jos

Mesaj Scris de leonutza69 Vin 19 Mar 2010, 3:59 pm

minunate, minunate... eu as vrea cate una din fiecare...aproape ca-mi vine cheful de tricotat|
leonutza69
leonutza69
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Localizare : fizic-Italia,suflet -Fagaras!
Data de inscriere : 12/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de dicioanacris Vin 19 Mar 2010, 4:17 pm

leonuza69, hai sa vedem ce-ai vrea sa tricotezi? ca rochita cea albastra tare frumoasa e(mai devreme am vazut-o CONCURS DE TRICOTAT, DE PRIMAVARA - Pagina 10 148958 ).
MihaelaT, si mie imi place astfel de explicatii, asa bineinteles ca le pricep CONCURS DE TRICOTAT, DE PRIMAVARA - Pagina 10 148958 .
dicioanacris
dicioanacris
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Anuta Stanciu Vin 19 Mar 2010, 4:20 pm

Bravo, Love! Esti o artista desavarsita!Sa o porti sanatoasa!
Anuta Stanciu
Anuta Stanciu
Nou venit
Nou venit

feminin
Numarul mesajelor : 29
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 25/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de danadea Vin 19 Mar 2010, 4:21 pm

Love, m-ai dat gata cu esarfa; este superba; sa o porti sanatoasa; vreau si eu modelul
danadea
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 736
Localizare : Deva
Data de inscriere : 17/08/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Love Vin 19 Mar 2010, 4:28 pm

Va multumesc mult pt. felicitari, ma bucur ca va place. Inca o data va spun ca modelul e usor si e doar o simpla esarfa, nu se compara cu kiri-ul lui Marlen, de exemplu (pe care vreau si eu sa-l fac...candva, e un model superb).

Danadea, modelul este aici link.
(l-am pus si in mesajul cu esarfa, dai click pe "wisp").
Love
Love
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 357
Varsta : 38
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/11/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de ribana Vin 19 Mar 2010, 4:48 pm

Hope, bobul de orez dublu lucrat de dicioanacris arata superb.

Salul meu este foarte simplu. Dar ca sa nu-l uit am sa-l notez aici: montezi ochiurile asa cum vezi in video atasat. Lucrezi apoi ochirile asa cum vrei ca sa ai un produs a cei fata arata ca si spatele lucrului. In functie de modelul ales trebuie sa stabilesti si nr. de ochiuri pe care lucrezi. In modelul meu trebuie sa fie un multiplu impar de 7 (in cazul meu 147 : 7 = 21 Cei 147 ochiri montati devin in lucru 294 pentru ca banda moebius se lucreaza pe ambele parti in acelasi timp).
Modelul meu este multiplu de 14 dar l-am lucrat incat sa arate si pe fata si pe dos la fel. Eu am sa dau schema de lucru normal.
Toate ochiurile se lucreaza doar pe fata.
R1: se alterneaza 7 ochiuri cu jeteu cu 7 ochiuri fara jeteu si asa se lucreaza pana la sfarsitul randului. ( Se va pune marker la inceput de rand.)
7 ochiri cu jeteu inseamna: 1 f si 1 jeteu, 1 f 2 jeteuri, 1 f 2 jeteuri, 1 f 3 jeteuri, 1 f 2 jeteuri, 1 f 2 jeteuri, 1 f 1 jeteu
7 ochiuri fara jeteu : 7 ochiuri lucrate pe fata
R2 se va drumul la jeteuri si se vor lucra doar ochiurile pe fata fara sa tii cont de jeteuri
R3, R4, R5,R6 randuri lucrate pe fata
R7: se alterneaza 7 ochiuri fara jeteu, 7 ochiuri cu jeteu pana la sfarsitul randului si se lucreaza mai departe ca
R3, R4 totul pe fata.
R5 se lucreaza alternand 7 ochiuri fara jeteu cu 7 ochiuri cu jeteu.
Se continua cu R2 pana la R6.
Se lucreaza mereu R1 la R7.
Daca am omis ceva, sunt aici.

Eu am vrut sa iasa ceva ajurat dar cred ca este mai usor sa lucrezi bob de orez - dar simplu si lucrat pe un nr impar de ochiuri. La trecerea de la un rand la altul se face schimbarea in mod automat.
Chiar mi-as dori sa aflu noutati din experienta voastra cu acest mod de lucru.

Ultima editare efectuata de catre ribana in Vin 19 Mar 2010, 11:39 pm, editata de 2 ori
ribana
ribana
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 192
Varsta : 71
Localizare : Craiova

Sus In jos

Mesaj Scris de europolis Vin 19 Mar 2010, 4:51 pm

Bravo fetele, felicitari, foarte frumoase kiss ura
europolis
europolis
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3236
Localizare : In capul meu
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de rucsy Vin 19 Mar 2010, 4:58 pm

Love, superba esarfa. Imi place mult cum vine purtata in cea de-a doua poza. Sa o porti sanatoasa la botez si sa-ti traiasca bebelul.
rucsy
rucsy
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 350
Varsta : 53
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 23/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ribana Vin 19 Mar 2010, 5:15 pm

Felicitari Love! Ce diafana este esarfa ta. Imi place sa vad atat de multa fantezie. kiss
ribana
ribana
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 192
Varsta : 71
Localizare : Craiova

Sus In jos

Mesaj Scris de dicioanacris Vin 19 Mar 2010, 7:01 pm

ribana, multumesc CONCURS DE TRICOTAT, DE PRIMAVARA - Pagina 10 16778 . Dupa cum am spus eu sunt incepatoare, dar cu siguranta voi incerca si modele mai grele, numai timp sa am.
dicioanacris
dicioanacris
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de marlen372001 Vin 19 Mar 2010, 7:08 pm

draga love,

foarte frumos e salul. am luat si eu modelul, ca deh... nu se stie niciodata...

felicitari pentru apropiatul botez, sa-ti traiasca praslea, dar si ceilalti pitici !

distractie placuta si succes la concurs !

draga dicioanacris,

e foarte interesanta combinatia ta. succes !

marlen
marlen372001
marlen372001
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 750
Varsta : 54
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 07/09/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de lennny Vin 19 Mar 2010, 7:25 pm

Fetelor sunt minunate esarfele,se vede ca ati pus mult suflet,sunt sigura ca atunci cand le veti purta veti fi unice.Astept cu nerabdare "sa-mi clatesc ochii" cu viitoarele voastre creatii.O seara buna va doresc !

lennny
lennny
lennny
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 576
Varsta : 52
Localizare : bacau
Data de inscriere : 08/02/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ILYANA Vin 19 Mar 2010, 7:52 pm

ribana,felicitari!
foarte frumos salul,sa-l porti cu placere

ilyana
ILYANA
ILYANA
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 4
Localizare : Lucru de mana
Data de inscriere : 05/02/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de dicioanacris Vin 19 Mar 2010, 9:17 pm

love, cand ai timp poti sa-mi spui exact cum se lucreaza acest model(adica asa babeste, ca sa priceapa si capsorul meu, nu stapanesc nici o limba straina CONCURS DE TRICOTAT, DE PRIMAVARA - Pagina 10 Icon_redface si la limba materna mai am probleme CONCURS DE TRICOTAT, DE PRIMAVARA - Pagina 10 974551 ), tare-mi place....mie imi trebuie pentru o rochie eleganta, un sal...... trebuie sa-mi gasesc un fir negru, ceva elegant, oare ce ar merge?
o sa pun zilele aceste o poza cu rochia, tare mi-ar place ceva tricotat sau crosetat(dar aici stau si mai prost, nu am facut decat o singura data snur pentru o vecina care facea fete de masa din macrame).
dicioanacris
dicioanacris
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de cosmi Vin 19 Mar 2010, 11:33 pm

Marlen, Ribana, Dicioanacris: creatiile voastre sint "una mai frumoasa ca alta".
"Va invidiez" pentru asa minunatii.
cosmi
cosmi
Nou venit
Nou venit

Numarul mesajelor : 36
Localizare : Arad
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 10 din 14 Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB