Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 8 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 8 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 8 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 8 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 8 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 8 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 8 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 8 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 8 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 8 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 8 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 8 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 8 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 8 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 8 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 8 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Discutii despre croitorie - 1

+95
eliya
tinap
aidil
arielas
olguta cusma
Raifa
vlad_tamysu
lvlyoda
elenav
croitoreasa_gina
luminitza79
mireazma
anacris
dansdk
danutzele
despina13cucli
danniela
marabr
Larisa
ioana.ioana16
iriclau
elutzamicutza
violeta25
DANIELA.I
li
Steluzza
camelia75
m-julie
danabarbu2007
carolina-bubulina
valentinadof
elenaxx
dis26
MihaelaMiha
aurelia.c
ElaTaf
d.dana.c
capsunicazambareatza
louise27
letho
Panea Laura
georgina.popescu
aurishta
amnro
MagdaMarin
Indra
rosita
olympia
ema
bibidesign
Giobsy
constanta12
laurin
bordea_oana1987
maju1810
treinegri
kerkyra
alexandru.gabi
Uca
leonutza69
deeaz
lenuta vlasin
angells
Karina33
mariad
Oarecare
MAYA
chemio
nechita oana
anastasia2010
reni0921
nadina_b2005@yahoo.com
ralucis
Usagy
andreeaX
kla78
ioana soare
Eva
geany
dana_mi16
zylv
Vianne
mary
Dionisia
StMihaela
Camy
comun
cris69
lorinaoo1
vilcris
diada
duchess
tomari
MihaelaT
Admina
99 participanți

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de aurishta Vin 19 Noi 2010, 9:50 am

Manecile trebuiesc incretite putin in partea superioara. Daca folosesti tipare din Burda, vei vedea ca este un marcaj cu niste buline plasate in stanga si dreapta mijlocului manecii pentru a increti intre ele..Acea usoara incretire face maneca sa se aseze frumos pe umar. Acelasi termen se mai foloseste cand montezi fata si spatele unei bluze, sa zicem.Pe linia umarului, spatele poate fi putin mai mare decat fata si se procedeaza la fel ca la maneca.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de amnro Vin 19 Noi 2010, 10:28 am

laurin, uita-te in cartea in spaniola la pag. 271. iti arata de unde pana unde se increteste si cum se monteaza maneca.
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de laurin Vin 19 Noi 2010, 11:34 am

Aha, deci retinutul asta se refera de fapt la incretire. Si da, in Burda am semnele pentru incretit si m-am uitat si in cartea in spaniola (cred ca ma voi apuca sa invat limba asta Smile ). Fetelor sunteti niste COMORI! Multumesc din suflet! Va pupic!
laurin
laurin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 221
Varsta : 50
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 19/10/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de aurishta Vin 19 Noi 2010, 6:01 pm

Cu multa placere!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de georgina.popescu Lun 29 Noi 2010, 1:06 pm

buna, sunt georgina flower
imi doresc foarte mult sa fac un curs de croitorie, si sa fiu un membru activ al acestui forum Smile

ati putea va rog sa imi spuneti unde as putea sa fac un curs de croitorie in cluj napoca? am cautat pe internet, dar nu am gasit nimic...

va multumesc in avans!

cu drag, georgina Flowers
georgina.popescu
georgina.popescu
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 29/11/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de Panea Laura Lun 29 Noi 2010, 2:44 pm

Buna fetelor,
Am si eu o intrebare, vreau sa-mi iau (de mos Nicolae flower ) un linear pentru croitorie. Am gasit pe un site [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] la 56 de lei + transport
Mie mi se pare destul de scump scratch dar doar aici am gasit. Stiti cumva unde as putea gasi un astfel de linear mai ieftin?
Panea Laura
Panea Laura
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 717
Localizare : ROMANIA, ARAD
Data de inscriere : 12/03/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de aurishta Joi 02 Dec 2010, 2:08 pm

Ma gandesc sa fac niste pantofiori de balet, din aceia de panza, flexibili. Stie cineva de unde m-as putea inspira pentru tipar, va rog?
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de Uca Joi 02 Dec 2010, 2:20 pm

Aurista, tipar nu am gasit inca, mai caut. Ca modalitate de executie poate te ajuta filmuletul de mai jos.

pantofi de balet

_________________
Universul meu
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de letho Joi 02 Dec 2010, 2:30 pm

aurishta, poate asta? link
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de aurishta Joi 02 Dec 2010, 2:57 pm

Multumesc mult, fetelor kiss
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 03 Dec 2010, 7:00 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] gasiti tutoriale despre croitorie in engleza.
Iar AICI si AICI sunt tutoriale video.

Multumim Cornelya

_________________
~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de louise27 Sam 04 Dec 2010, 12:45 pm

Ma poate ajuta cineva cu un tipar pt manusi din satin? Va rog frumos.......
louise27
louise27
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 174
Varsta : 41
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/09/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de Panea Laura Mier 08 Dec 2010, 2:24 pm

Buna fetelor,
Am primit linearul pe care l-am comandat intr-un final de pe situl despre care vorbeam mai sus.
Sunt putin dezamagita de transport, care m-a costat 32 de lei de la Orade la Arad zid , ceea ce mi se pare foarte mult, si astfel am ajuns sa dau pe linear 88 de lei, un pret prea mare dupa mine. A venit invelit in ampora si totusi la mine a ajuns tot zgariat, asa ca m-a dezamagit si mai tare. Nu recomand sa cumparati de la ei, cel putin nu linearul pe care l-am luat eu.
Ma gandeam ca poate trebuie sa scriu la Materiale textile si auxiliare, scuze daca am gresit Embarassed
Laura
Panea Laura
Panea Laura
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 717
Localizare : ROMANIA, ARAD
Data de inscriere : 12/03/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de capsunicazambareatza Joi 09 Dec 2010, 8:13 pm

Buna fetelor! Sunt noua pe forum, si as avea o intrebare : unde pot gasi dantela rosie care sa semene cu cea de pe rochia aceasta rochie
Vreau neaparat sa mi-o confectionez, deoarece pretul este exagerat zid

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]





Ultima editare efectuata de catre geany in Joi 09 Dec 2010, 9:42 pm, editata de 1 ori (Motiv : reincarcat poze, link-uri indescifrabile)
capsunicazambareatza
capsunicazambareatza
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 09/12/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de d.dana.c Lun 13 Dec 2010, 12:53 pm

Buna fetelor. Am si eu o intrebare. Tivul la catifeaua elastica se coase cu ac dublu ca si in cazul materialului supraelastic? Va multumesc.
d.dana.c
d.dana.c
helper
helper

Numarul mesajelor : 51
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 02/02/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de amnro Lun 13 Dec 2010, 3:53 pm

dana, eu am cusut cu un singur ac, cu cusatura pt materiale elastice. eu zic ca e mai elegant decat cu ac dublu, dar depinde ce anume iti cosi.
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de d.dana.c Lun 13 Dec 2010, 4:06 pm

amnro a scris:dana, eu am cusut cu un singur ac, cu cusatura pt materiale elastice. eu zic ca e mai elegant decat cu ac dublu, dar depinde ce anume iti cosi.

Este rochita pentru revelion. E din catifea elastica. Inca nu-mi iese prea bine cusatura de tip tiv invizibil si ma gandeam cum sa fac tivul sa arate cat mai ok. Am citit la explicatiile din burda, ca materialele elastice e mai bine sa fie cusute cu ac dublu, insa nu am incercat. Vroiam sa va cer parerea inainte sa stric ceva :D
d.dana.c
d.dana.c
helper
helper

Numarul mesajelor : 51
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 02/02/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de ElaTaf Lun 13 Dec 2010, 5:01 pm

Buna ziua doamnelor si domnisoarelor,ma bucur enorm ca v-am gasit.Am citit si am tras concluzia ca sunteti tare pricepute.Eu sunt o incepatoare intr-ale croitoriei,dar imi place enorm de mult.De foarte mult timp caut burete la metru cu grosime intre 0,3-0,5 pentru o huse de fotolii si canapea(e neaparat nevoie de burete ca celelalte n-au rezistat prea mult de Nero).Am cautat si in depozitul de pe Fantanica(Pantelimon),fara rezultat.Si daca prin drumurile voastre pe la depozitele si magazinele cu preturi de bun simt pe unde mergeti voi si in cazul in care ati vazut,v-as multumi din suflet daca m-ati ajuta.Oricum va multumesc anticipat.
ElaTaf
ElaTaf
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 13/12/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de aurelia.c Lun 13 Dec 2010, 5:37 pm

Fetelor, voi spalati materialele inainte de a croi ? Ma refer pt a elimina riscul de a intra la apa dupa ce sunt croite si sa ma trezesc cu hainutzaele mici...

Eu am primit azi comanda cu materiale de la Merceria si nu mai am rabdare sa stau pana se usuca... Simt o pofta imensa sa bag foarfeca in ele :D.
Este vb despre un denim si un batist. Exista riscul ca aceste materiale sa intre la apa ?
aurelia.c
aurelia.c
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 305
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 20/11/2010

https://cevrajiamaifacutnevastamea.wordpress.com/

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 8 Empty Discutii despre croitorie

Mesaj Scris de MihaelaMiha Lun 13 Dec 2010, 7:12 pm

Buna!
Va rog sa ma ajutati cu ceva, m-am indragostit de o rochie si vreau sa imi fac una la fel sau asemanatoare, primul obstacol e ca nu am nici cea mai mica idee din ce material e facuta.
Imaginile cu rochia sunt aici:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
E un fel de voal pe deasupra dar nu stiu de care, e ceva care se misca fluid si pare ceva mai greu si mai natural decat organza sau cel putin asa mi se pare mie. Nici pe sub voal nu stiu ce material e, sper sa reusiti voi sa va dati seama. Multumesc!



Ultima editare efectuata de catre ucabesty in Mar 14 Dec 2010, 11:10 am, editata de 1 ori (Motiv : schimbat link cu poza)
MihaelaMiha
MihaelaMiha
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : romania
Data de inscriere : 13/12/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de diada Mar 14 Dec 2010, 9:03 am

violeta25 a scris:mie mos nicolaie mi-a adus o carte pe care mi-o doream mult: "manual de croitorie" de lorna knight. si cum nu puteam sa o tin numai pentru mine... manual de croitorie

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de dis26 Mar 14 Dec 2010, 9:35 am

Da, este super cartea, cel putin pentru mine incepatoare. Chiar voiam si eu sa o scanez sa o pun..da mi-ai luat-o inainte. wink . Pe mine m-a ajutat foarte mult la prima mea fustita. Mai am de facut butonierele, sper sa ma descurc. Era o fustita gogosar cu platca. Si in carte am gasit explicatii despre montare. Mai am eu ceva neclaritati legate de ea dar o sa va intreb la postul special.
dis26
dis26
helper
helper

Numarul mesajelor : 14
Localizare : focsani
Data de inscriere : 23/01/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de d.dana.c Mar 14 Dec 2010, 9:59 am

@MihaelaMiha: Eu cred ca e matase naturala. Iar pe sub ea poate fi satin elastic.
d.dana.c
d.dana.c
helper
helper

Numarul mesajelor : 51
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 02/02/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de Panea Laura Mar 14 Dec 2010, 10:00 am

Intradevar este super cartea, acum am copiat si eu.
Va multumesc ca va ganditi si la noi, restul, si ne oferiti atatea materiale( carti, tutoriale) pentru croitorie.
kiss
Panea Laura
Panea Laura
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 717
Localizare : ROMANIA, ARAD
Data de inscriere : 12/03/2010

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de amnro Mar 14 Dec 2010, 10:35 am

aurelia neaparat sa le bagi la apa. denimul in mod sigur intra la apa, eu am patit-o si cu blugi cumparati de-a gata. in general materialele din fibre naturale se "uda", cele din sintentic nu. ca sa verifici tai o fasiuta de material sau scoti cateva fire si le dai foc. daca se fac scrum inseamna ca e natural daca se topeste si face o biluta in varf inseamna ca e sintetic.

mihaelamiha, eu cred ca deasupra e un voal (de matase sau nu), exista diferite grosimi si densitati. iar dedesubt, poti sa pui tot un voal mai gros, sau orice alt material care sa "cada" mai greu.
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Discutii despre croitorie - 1 - Pagina 8 Empty Re: Discutii despre croitorie - 1

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB