Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica - Pagina 3 EmptyAstazi la 6:43 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica - Pagina 3 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica - Pagina 3 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica - Pagina 3 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica - Pagina 3 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica - Pagina 3 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica - Pagina 3 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica - Pagina 3 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica - Pagina 3 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica - Pagina 3 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica - Pagina 3 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica - Pagina 3 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica - Pagina 3 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica

+50
violeta25
aba
MagdaMarin
mnarcisa
Dana 1979
ivanoiuadela9
Giobsy
Uca
canadianca50
ema
Noemi
alina_layna
flory*f
luminita_khader
miclescumirela
claudiana
lushca
veniciuc nicoleta
danae
letho
diada
mamiboom
Alina.C
kitty_1973
maju1810
silvia elena
leonutza69
valentinadof
amnro
feliciagl
marilyn
AlinaJ.Bijoux
SilviaDumitrescu
clodi
anna4kca
catalina_a_m
ReBelle
dandana
Anna Succubus
ByAlina
aisha
mihatm80
diane
tomari
geany
Camy
Bianca
Eliana
Admina
cris69
54 participanți

Pagina 3 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica - Pagina 3 Empty Re: Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica

Mesaj Scris de geany Joi 08 Apr 2010, 11:17 pm

Si eu stiu la fel ca si leonuza. link
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica - Pagina 3 Empty Re: Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica

Mesaj Scris de mamiboom Vin 09 Apr 2010, 12:31 am

Fetelor am devorat acest subiect si nu ma mai satur de citit
Credeam ca nu mai am nimic de vazut pe site, dar se pare ca descopar pe zi ce trece mai multe.
Eu folosesc malaiul odata pe saptamana, il amestec cu gelul de dus si ma frec pe tot corpul, apoi limpezesc si aplic pe zonele cu celulita zatul de la cafea, dar nu uscat ci umed , pt ca are niste uleiuri care intra in piele si care fac bine
Am 2 ani de cand am nascut si nu mai am vergeturi, si celulita vad cum se duce treptat treptat am folosit malaiul si in sarcina, pe burtica , masam incetisor, si pe copase, asa cum puteam, apoi imi dadeam cu orice crema hidratanta pentru corp , sau cu ulei de masline....
Pentru par am inceput sa folosesc otet la limpezire, iar parul meu nu se mai ingrasa in 2 zile de la ultima spalare, arata sanatos si se aseaza foarte bine, inainte era tare dificil, stateam si 30 de min sa-i dau o forma de iesit in lume, cand ma plictiseam faceam coada de cal si gata flower

O sa incerc si din metodele voastre pentru sani...
sa vedem ce iese

Va pup


Ultima editare efectuata de catre mamiboom in Vin 09 Apr 2010, 12:34 am, editata de 1 ori (Motiv : completare)
mamiboom
mamiboom
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 169
Varsta : 43
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica - Pagina 3 Empty Re: Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica

Mesaj Scris de Admina Vin 09 Apr 2010, 10:01 am

Alina, ai o colectie de retete, am sa incerc din ele. wink Desi ma ofticati voi astia din tarile mediteraneene, cu uleiul vostru de masline extravirgin pana in maduva oaselor. La noi e mai scump decat kg de carne, nu ca as cumpara. rade Mi-am luat ulei de sansa (samburi combinat cu alte bucatele) pentru par; bine ca stiu, in loc sa dau pe o masca de par imi cumpar din cel pur.
Mami, ce fel de otet folosesti? Si eu foloseam in copilarie si adolescenta si aveam un par frumos... Acum, ma uit ca mai am de un spalat, si cam asa sta situatia cu multe femei tinere. Ce naiba mancam, mai fetelor?

Am incercat si masca de aspirina. Este o bunatate, sa o incercati neaparat ca efolianta, macar odata. Nu am facut alergie la ea, nu m-am iritat si a lasat pielea asa de fina si luminoasa. love

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica - Pagina 3 Empty Re: Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica

Mesaj Scris de clodi Vin 09 Apr 2010, 11:01 am

Alina am salvat toate retele tale Smile
Admina, masca cu aspirina e pe lista (azi sau maine dimineata o s-o incerc)
Pentru celulita folosesc ulei de masline in care am pus cafea. Il las o luna asa apoi il folosesc la masaj impreuna cu peria pentru celulita. Cafeaua se va lasa la baza sticlei dar eu o agit inainte de folosire pentru a face si un mic scrub in timpul masajului Smile E un fel de 2 in 1: pielea se catifeleaza de la uleiul de masline si scrub, celulita se reduce de la masaj si cafea.
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica - Pagina 3 Empty Re: Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica

Mesaj Scris de Alina.C Vin 09 Apr 2010, 11:28 am

Admina, te inteleg la partea cu ofticatul Smile
Aici e aprox. 3 euro litrul (cel mai ieftior, dar asta nu inseamna ca nu e bun).
Am cautat pe net ieri despre cafea... si am gasit si eu combinatia de ulei de masline cu zat de cafea... cica actioneaza la fel ca orice crema anticelulitica (care oricum, sunt mult mai scumpe). Insa altceva mi s-a parut mult mai tare: pentru par, se face o cafea concentrata si se aplica pe par... se lasa sa actioneze cateva minute apoi spalam in mod normal. Trebuie sa incerc, inca nu am apucat.
Ieri mi-am facut un maglavais cu drojdie, miere si faina...sunt multumita de rezultat.
Si masca cu aspirina e buna, e astringenta, inchide porii, (mi-am facut uneori, doar din aspirina simpla...insa combinata cu miere cred ca e si mai faina) asa ca e urmatoare pe lista Smile
Merci fetele ca mi-ati spus de aleo, eu aveam sa-i sacrific deja o parte din frunze, il am de vreun an si ceva, dar a crescut intr-un hal..... Asa ca o sa-l pun in ceva si mai mare, si-l mai las sa creasca. Oricum cate o frunza de la baza, care incepe sa se vestejeasca, tot ii mai rup, si imi aplic pe maini... lasa o piele de nu-mi vine sa cred ca e adevarat.
Alina.C
Alina.C
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 535
Varsta : 44
Localizare : in lumea mea...
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica - Pagina 3 Empty Re: Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica

Mesaj Scris de mamiboom Vin 09 Apr 2010, 2:32 pm

Admina a scris: Mami, ce fel de otet folosesti? Si eu foloseam in copilarie si adolescenta si aveam un par frumos... Acum, ma uit ca mai am de un spalat, si cam asa sta situatia cu multe femei tinere. Ce naiba mancam, mai fetelor?

Am incercat si masca de aspirina. Este o bunatate, sa o incercati neaparat ca efolianta, macar odata. Nu am facut alergie la ea, nu m-am iritat si a lasat pielea asa de fina si luminoasa. love
Folosesc otet normal il diluez in apa nu am masurica... pun treptat pana devine apa alunecoasa un pic. am sa incerc si eu masca de aspirina in weekend
mamiboom
mamiboom
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 169
Varsta : 43
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica - Pagina 3 Empty Re: Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica

Mesaj Scris de amnro Vin 09 Apr 2010, 3:14 pm

am vrut sa fac si eu masca cu aspirina, dar... nu aveam aspirina in casa. asa ca m-a trasnit o idee cu bicarbonatul de sodiu (probabil ca citisem undeva ceva). tare bun si asta. n-am apucat sa-l amestec cu nimic (exista retete cu miere, cu lapte etc) dar cred ca e cel mai bun scrub pe care l-am facut vreodata. ma axaxem pe nisip de la mare dar cam zgaria rade

am gasit multe retete de facut in casa aici
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica - Pagina 3 Empty Re: Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica

Mesaj Scris de valentinadof Vin 09 Apr 2010, 3:24 pm

Alinac o sa incerc neaparat reteta ta pt gel de dus ,mi se pare super pupi
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica - Pagina 3 Empty Re: Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica

Mesaj Scris de diada Vin 09 Apr 2010, 4:21 pm

stai ca si eu vroiam sa te intreb ce fel de otet, ca este de Mizil, otet de mere cu miere, otet simplu de mere.. etc

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica - Pagina 3 Empty Re: Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica

Mesaj Scris de Alina.C Vin 09 Apr 2010, 4:42 pm

valentinadof a scris:Alinac o sa incerc neaparat reteta ta pt gel de dus ,mi se pare super pupi

E super,sa stii! Lasa o piele fina si catifelata... o placere! Reteta am auzit-o la televizor, cu ani in urma, intr-o emisiune de-a Irinei Reisler, si de atunci mi-o prepar mereu.
Alina.C
Alina.C
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 535
Varsta : 44
Localizare : in lumea mea...
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica - Pagina 3 Empty Re: Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica

Mesaj Scris de letho Sam 10 Apr 2010, 1:25 pm

COSMETICA intrebari in raspunsuri, carte scrisa de Ludmila Cosmovici, publicata la Editura Medicala in 1991. Am scanat (si fotografiat ca merge mai repede Smile ) capitolul al II-lea,Tenul. Am subliniat cu rosu retetele pe care ni le putem face cu ingrediente "din bucatarie", ca sa ma incadrez in subiectul de fata. Atasez doar prima pagina din capitol si inca vreo câteva ca exemplu; daca va intereseaza si nu va impiedica faptul ca fiind scrisa acum 20 de ani, unele informatii ar putea fi depasite, gasiti toate paginile in albumul "cosmetica" din photobucket.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica - Pagina 3 Empty Re: Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica

Mesaj Scris de mamiboom Dum 11 Apr 2010, 11:27 pm

diada a scris:stai ca si eu vroiam sa te intreb ce fel de otet, ca este de Mizil, otet de mere cu miere, otet simplu de mere.. etc

Mesajul asta e pentru mine?
Daca da, cred ca merge cu otet de orice fel. Eu am incercat cu cel pe care il aveam in casa, dar nu m-am uitat la marca.
Eu otetul il tin in casa ca sa fie, la mancaruri salate, etc folosesc zeama de lamaie, asa ca nu pun mare pret pe ce otet cumpar.
In schimb azi am incercat si eu masca cu aspirina, e buna, chiar imi simt fata mai curata dupa prima folosire.
Am sa incerc si cu bicarbonat sa vedem.......
mamiboom
mamiboom
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 169
Varsta : 43
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica - Pagina 3 Empty Re: Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica

Mesaj Scris de diada Lun 12 Apr 2010, 8:59 am

da, pentru tine era, scuze ca nu te-am citat, mersi de raspuns.
Acum alta dilema, bicarbonat alimentar sau din farmacie? lol!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica - Pagina 3 Empty Re: Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica

Mesaj Scris de amnro Lun 12 Apr 2010, 9:41 am

pai, bicarbonar de sodiu,din bucatarie lol!
nu stiam ca exista bicarbonat si la farmacie
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica - Pagina 3 Empty Re: Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica

Mesaj Scris de Admina Lun 12 Apr 2010, 10:32 am

Da, si bicarbonatul e foarte bun, pe fata umeda aplicati cu miscari circulare, cu varful degetelor, ocolind zona ochilor si gurii.
Bicarbonat de sodiu de la Dr. Oetker, din supermarket. E bun si pus in frigider, pe un capacel, ca absoarbe mirosurile neplacute, e bun si la anumite fursecuri (fragezeste), eu am pus la waffe, ieri.
Otet cred ca e bun cel natural, fie de vin cu 9 grade acetice, sau de mere cu miere. In nici un caz Regal, sau alte facaturi chimice. zid

Pe buzele crapate (dar nu cu rani, doar aspre), faceti dupa baie o exfoliere usoara cu malai sau bicarbonat si apoi aplicati miere calduta. Daca puteti sa dormiti cu ea, e foarte bine, daca va foiti in pat, mai bine nu. Smile
Si bicarbonatul mai e bun la spalat pe dinti, pe periuta umeda puneti bicarbonat de sodiu si va spalati cu spor. Albeste si curata, natural. Stiu ca si sarea era buna la asa ceva, dar nu mai stiu daca spalat doar cu sare pura, sau amestecat cu bicarbonat...
Am descoperit ca argila cosmetica, aplicata pe un cos sau orice zgaiba care trebuie tratata, si lasata peste noapte, face minuni. wink Diada zicea ceva de genul, dar pe toata fata, parca. Eu nu am stat cu masca de argila decat vreo 20 minute ca ma strangea rau; las peste noapte, doar in zonele cu probleme.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica - Pagina 3 Empty Re: Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica

Mesaj Scris de clodi Lun 12 Apr 2010, 10:44 am

Admina, am pus in practica masca cu aspirina recomandata de tine - intr-adevar este minunata! kiss
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica - Pagina 3 Empty Re: Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica

Mesaj Scris de danae Lun 12 Apr 2010, 12:44 pm

Eu imi faceam peeling cu tarata. Cu sare ma mai spal si eu, dar cica e buna cea grunjoasa, cine mai gaseste. Bicarbonatul curata calcarul depus pe chiuvete deci cred ca este bun si pentru dinti, voi incerca. P.S. - la chiuvete am incercat. Si musai trebuie sa imi cumpar aspirina caci nu am decat tamponata. Ah, si sa nu mai uit si sa arunc zatul de la cafea(azi am uitat deja).
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica - Pagina 3 Empty Re: Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica

Mesaj Scris de diada Lun 12 Apr 2010, 1:34 pm

Da, am avut o problema (stiti voi) la care a trebuit sa folosesc bicarbonat de sodiu si chiar asta alimentar nu si-a facut efectul sau o fi pe psihic... cand am ajuns in farmacie, am cerut timid bicarbonat si mi s-a dat, problema a trecut, e bine ca in fiecare seara sa-l folosim.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica - Pagina 3 Empty Re: Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica

Mesaj Scris de mamiboom Lun 12 Apr 2010, 2:25 pm

diada a scris:da, pentru tine era, scuze ca nu te-am citat, mersi de raspuns.
Acum alta dilema, bicarbonat alimentar sau din farmacie? lol!

Alimentar , nici nu stiam ca se gaseste si la farmacie... Flowers
mamiboom
mamiboom
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 169
Varsta : 43
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica - Pagina 3 Empty Re: Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica

Mesaj Scris de leonutza69 Lun 12 Apr 2010, 2:30 pm

si eu folosesc bicarbonat si sant multumita!
leonutza69
leonutza69
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Varsta : 54
Localizare : fizic-Italia,suflet -Fagaras!
Data de inscriere : 12/01/2010

Sus In jos

Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica - Pagina 3 Empty Re: Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica

Mesaj Scris de Alina.C Mar 13 Apr 2010, 11:19 am

De bicarbonat folosit pe piele chiar nu auzisem! Doar pentru dinti il foloseam uneori!
Daca nu sunt prea indiscreta.... la ce altceva mai folositi bicarbonatul? Ca m-ati facut curioasa Smile
Mi-am mai amintit ceva. A spus intr-o seara la Dr.Oz. Despre otet: sa-l punem in apa si sa ne inmuiem picioarele (cand ne curatam talpile, de exemplu) este foarte bun pentru a nu ajunge in timp sa ne devina unghiile de la picioare groase si galbene (stiti voi, cum au batranii...). Nu am mai retinut prea bine explicatiile, banuiesc ca omoara vreo ciuperca - sau cam asa ceva, dar am retinut ideea. Sper sa ne fie de folos.
Alina.C
Alina.C
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 535
Varsta : 44
Localizare : in lumea mea...
Data de inscriere : 19/12/2009

Sus In jos

Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica - Pagina 3 Empty Re: Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica

Mesaj Scris de feliciagl Mar 13 Apr 2010, 5:43 pm

Bicarbonatul e bun si in loc de inalbitor pt rufe, de praf de curatat vase, exfoliant pt piele, bai la picioare, etc
avatar
feliciagl
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 267
Localizare : galati
Data de inscriere : 11/09/2009

Sus In jos

Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica - Pagina 3 Empty Re: Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica

Mesaj Scris de veniciuc nicoleta Mar 13 Apr 2010, 10:14 pm

De cand cu sarcina vergeturi n-am facut in schimb am pus celulita pe picioare si fund...dar am gasit solutia,cel putin in cazul meu.Ma masez cu sare putin mai gronjuroasa.Innainte de baie,ma ung cu sapun lichid,gel de dus,etc,ceva care sa alunece apoi pun sare in palme si ea se lipeste de piele si masez.Rezultatul este fenomenal..
veniciuc nicoleta
veniciuc nicoleta
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 637
Varsta : 37
Localizare : navodari
Data de inscriere : 18/02/2010

Sus In jos

Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica - Pagina 3 Empty Re: Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica

Mesaj Scris de Admina Mar 13 Apr 2010, 10:46 pm

Banuiesc ca bicarbonatul de sodiu e pentru arsuri la stomac, dizolvat in apa. Si am gasit si un articol: Aici cu ce poate si ce nu poate, bicarbonatul.
Nicoleta, am "pe stoc" cateva kg de sare grunjoasa, trebuie sa incerc metoda ta. hug

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica - Pagina 3 Empty Re: Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica

Mesaj Scris de lushca Mier 14 Apr 2010, 10:03 am

la dr.OZ am aflat ca ptr.buna circulatie intraocular se folosesc filii de castaveti puse pe ochi,iar eu le folosesc si ptr ten ,am gasit o carte f.veche la parinti si sunt bune ptr asa ceva,sau daca amesteci zeama cu un galbenus de ou.
lushca
lushca
helper
helper

Numarul mesajelor : 69
Localizare : braila
Data de inscriere : 10/02/2010

Sus In jos

Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica - Pagina 3 Empty Re: Produsele din bucatarie, folosite in cosmetica

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB