Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA - Pagina 8 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA - Pagina 8 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA - Pagina 8 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA - Pagina 8 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA - Pagina 8 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA - Pagina 8 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA - Pagina 8 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA - Pagina 8 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA - Pagina 8 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA - Pagina 8 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA - Pagina 8 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA - Pagina 8 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA - Pagina 8 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA - Pagina 8 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA - Pagina 8 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA - Pagina 8 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA - Pagina 8 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA - Pagina 8 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA - Pagina 8 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA - Pagina 8 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

+77
tinassyliliana
madelainemarie
godeta
Avi
codruta-cosmina
mmona
lushca
alexandra1985
guinnessbuc
Danu
cristinelu_mai
adar
Day
oana_007
angells
mada93
Marry
andapo
adriarina96
aleahim67
m.oli
vilcris
ioana soare
totolina
kla78
Noemi
diada
geany
pepy24
pisi
came_lia
emi
olympia
Ramonica
puffetta
hope
Giobsy
MihaelaT
cretu_veronica22
Pui_dEuropolis
cris69
SilviaDumitrescu
ancuta_ancuta
Usagy
Alina.C
mady85
madalina78
ciucamona
amnro
Karina33
milena
ppisic
Uca
nicky3128
deeaz
Camy
Clio_Ela
mihamiha
ELENA76
skygirl
DANIELA.I
leonutza69
julix_2007
ileana cosanzeana
Buburuza
stephanie
danae
mdlupu
scamutza
europolis
Tache Marilena
GIO Studio
tala
arime
MagdaMarin
mnarcisa
Admina
81 participanți

Pagina 8 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul

In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de Admina Lun 01 Mar 2010, 11:09 am

Mie nu-mi place unde ajunge aceasta discutie si va rog sa va masurati cuvintele. Nu face nimeni mincinos pe nimeni, nu inteleg cum poti sa fi intre castigatoare si tot sa nu-ti convina.... Membrele juriului au ani buni de experienta in spate, chiar daca unele inca sa mai considera incepatoare: Olympia si Buburuza. Pai sa ma ierte bunul Dumnezeu, dar alba sau neagra nu a fost nici o situatie pe lumea asta. Nu poti spune ca esti incepator, doar pentru ca nu esti avansat. Poti fi pe diverse grade, intermediar, sau poti fi perfectionist si niciodata multumit de munca ta. Flowers
Deja le jigniti efortul depus, daca le contestati deciziile; este foarte urat mai ales venit de la niste... nou venite. Marea majoritate dintre participante aveti cont facut anul acesta si usor peste 50 de mesaje (apropo, si aceste lucruri au fost scrise in tabelul catre juriu, impreuna cu celelalte lucrari ale voastre). E normal, nu va cunosteau cele care v-au votat si trebuiau sa jongleze cu putinele date ale problemei. Au facut un efort mult mai mare decat la alte concursuri si sper sa nu ma injure pentru nominalizari si voi dati cu noroi...
Pot reveni cu tabelele de la fiecare membra a juriului (fara sa o nominalizez), daca asta se doreste. Dar consider ca nu trebuie sa va justificam mai mult decat am facut-o. Notele au fost acordate pe drept si gandite. Pe viitor, daca nu va convine, faceti o bluza singure si dormiti in ea, ca sa nu se uite nimeni chioras sau sa va zica ceva despre ea. Nu aveti pic de fair-play, unele dintre voi, pacat ca v-a atras competitia!
Acum va las, ca am de inceput un nou concurs, sper ca vor fi concurente mai putin tafnoase...

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!
Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de Uca Lun 01 Mar 2010, 11:11 am

Felicitari castigatoarelor, adica tuturor celor care au participat la acest concurs!
Victoria in sine nu este importanta, ci modul cum ajungi la ea!
Felicitari din nou.
Sa aveti o primavara frumoasa! flower
Uca
Uca
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3917
Varsta : 38
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de nicky3128 Lun 01 Mar 2010, 11:24 am

fetelor vreau sa va dau si eu un martisor
CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA - Pagina 8 Martisor1a
Sa aveti parte de o primavara calduroasa si plina de soare si bucurie.
kiss
parerea mea este ca ar trebui sa se inceteze cu rautatile.Fiecare dintre noi sa chinuit la bluza ei si pentru fiecare in parte bluza facuta de ea este cea mai buna nu?
DAr ca la orice concurs decizia este a juriului.Iar daca ele asa au jurizat au stiut de ce au facuto avand in vedere ca ele sunt cele cu experienta.Iar dak nu am castigat inseamna ca nu am fost detul de bune si asta ar trebui sa ne motiveze ca la urmatoarea creatie sa ne dam mai mult interesul.Parerea mea.Eu asa simt si promit ca la urmatorul lucru facut de mine sa fiu mult mai atenta.
Multumesc fetelor din juriu ca au dat din timpul lor pretios ca sa se poata finaliza acest concurs fara ele nu ar fi fost posibil.Pana la urma fiecare dintre noi are o bluza noua si cel mai important este faptul ca este facuta de noi nu?
Flowers
nicky3128
nicky3128
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 126
Varsta : 36
Localizare : braila
Data de inscriere : 19/01/2010

http://bijuuri-nicky.blogspot.com/

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de Buburuza Lun 01 Mar 2010, 11:48 am

Hm... eram sigura! Acum sunt in mare-mare graba, am niste urgente majore la job si n-am timp sa va povestesc pe indelete care-i treaba. Facem asa:

1. Celor care nu accepta decat laude si omagii le spun de pe acum "Fetelor, sunteti extraordinare, fantastice, nemaipomenite, talentate, destepte, sexi, ... etc. etc"

2. Celor care se considera nedreptatite de deciziile juriului le transmit ca frustarea trece, experienta ramane. Si nu ma refer numai la experienta intr-ale croitoriei. Daca nu sunteti pregatite sa acceptati un verdict atunci mai bine nu mai participati la concursuri. Daca tot nu va trece supararea cititi inca odata punctul 1.

3. Absolut TOATE bluzele din concurs sunt criticabile. Daca suportati o analiza critica si credeti ca aveti cate ceva de invatat din asta, intrebati-ma (aici nu pe PM!) si o sa va raspund dupamiaza sau maine. Daca nu, recititi punctele 1 si 2


Ultima editare efectuata de catre geany in Lun 01 Mar 2010, 3:05 pm, editata de 1 ori (Motiv : inlaturat culoare text)
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de mihamiha Lun 01 Mar 2010, 11:58 am

Buburuza eu am zis inca de la inceput ca vreau sa stiu parerea sincera despre bluza mea nu numai de la tine ci de la toate persoanele cu experientza si nu o iau ca o critica ci ca pe un sfat.
Fiind incepatoare nu aveam cum sa nu fac si greseli insa prefer sa mi se deschida ochii si sa nu perseverez in greseala.
multumesc Merci
mihamiha
mihamiha
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 97
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/02/2009

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de pepy24 Lun 01 Mar 2010, 11:59 am

karina33, si nu numai....
da, bluza mea e mult prea stramta , pentru ca in timpul sarcinii am luat 26 kg, si am de gand sa slabesc ca sa port hainele de dinainte, asa ca m-am gandit, de ce sa fac o bluza care n-o mai port ? rade , eu sunt multumita, este prima, si daca slabesc, o s-o port si un pic mai larguta....., si apoi o sa trimit si alte lucruri facute de mine, ma straduiesc .... bee
pepy24
pepy24
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 108
Varsta : 44
Localizare : campulung
Data de inscriere : 31/01/2010

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de totolina Lun 01 Mar 2010, 12:09 pm

nu am avut timp pana acum sa felicit castigatoarele. asa ca felicitari din toata inima. si mie mi-au placut bluzitele castigatoarelor, dar si alte modele. acum nu stiu cat de bine executate, dar modelele interesante. a fost un concurs pt incepatoare si e normal sa fie facute mai aiurea bluzitele. eu nu am mai lucrat pana acum decat fuste pt mine, mai demult si in rest pt fetita mea. asa ca ma mir ca nu sunt totusi ultima.
multumim Karina ca ai avut timp sa ne faci si observatiile, ca sa stim pe unde am mai gresit. trebuie neaparat sa imi fac un manechin, ca tare m-am chinuit sa o pun pe mine de cate ori trebuia sa mai modific cate ceva, ca dovada ca nici nu mi-a iesit, dar o sa o modific cu prima ocazie.
totolina
totolina
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 381
Varsta : 40
Localizare : Galati
Data de inscriere : 10/02/2009

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de ioana soare Lun 01 Mar 2010, 12:32 pm

...eu am pierdut sirul pe la pagina 10:)))

As vrea in primul rand sa felicit castigatoarea concursului - Europolis Flowers Flowers Flowers sa stapanesti cu drag masinuta si sa faci multe lucruri frumoase cu ajutorul ei!
Felicitari tuturor concurentelor pentru curajul si ambitia de a incerca ceva nou! Flowers Flowers Flowers V-ati prezentat mai mult decat onorabil!

Multumiri sponsorului si organizatorilor! Flowers Flowers Flowers Sper sa vedem cat mai multe concursuri in viitor!

Eu nu cred ca daca cineva a avut ambitia sa lucreze bine si s-a chinuit pana i-au iesit cusaturile frumoase trebuie automat catalogat ca intermediar sau avansat. E ceva ce tine de personalitatea fiecaruia. Pentru ca exista persoane care urmeaza filozofia "las' ca merge si asa" si altele care nu se lasa pana ceva nu iese atat de bine incat sa le multumeasca asteptarile ridicate. Un ochi format va trece peste perfectionismul persoanei respective si va vedea mici indicii care denota faptul ca persoana e incepatoare.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de Admina Lun 01 Mar 2010, 12:59 pm

Foarte important pentru cele trei castigatoare: astept de le voi datele voastre, pentru a le putea transmite sponsorilor. Trebuie sa va hotarati daca doriti sa comandati produse in valoare de fix 100lei si 50lei sau sa comandati un produs de la BroRom Sibiu si sa se aplice un discount de aceste sume.
Orice decizie ati lua, astept PM cu: numele, adresa de expeditie a produselor, adresa de mail pe care o folositi si un numar de telefon. Voi transmite datele sponsorului si de acolo, cumparaturi placute.
Europolis, cand voi avea mai multe detalii sa vorbim despre aparitia in revista, a creatiei tale.
Exclamation

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!
Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de Usagy Lun 01 Mar 2010, 1:00 pm

Multumesc Olympia, ai mare dreptate ca nu mi-a iesit f. bine tiparul, dar nici pe Burda nu m-as baza.
Am incercat un pantalon de pijama si mi-a iesit foate ciudat, ori sunt eu diforma ori tiparul era aiurea. O sa imi cumpar un manechin si o sa incerc sa fac pe el tiparele mai complicate. Idei am multe, stau prost la punerea in practica.

In ceea ce priveste notarea juriului, singurele discutii ar fi poate legate de acea categorisire - incepator, incepator - avansat, etc. Conform regulilor specificate la inceputul concursului, eu m-am plasat singura la incepatori. Probabil acest lucru au facut si alte fete si de aici nemultumiri.Dar nu vreau sa intretin discutia inutil.
Ioana are mare dreptate in ceea ce spune despre aceasta catalogare.

Iar faptul ca as dori sa stiu care sunt observatiile la adresa bluzei nu inseamna ca am luat pe cinevala rost sau ca am contestat decizia cuiva de a-mi da vreo nota.
Deci Buburuza, te rog sa ma scrii si pe mine pe lista , atunci cand vei avea timp. Multumesc anticipat. pupi

Si astept cu nerabdare urmatoarele concursuri. Probabil ca sa ma uit de pe margine lol!

Peace peace
Usagy
Usagy
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 146
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/05/2009

Sus In jos

Important Evaluare si sfaturi

Mesaj Scris de vilcris Lun 01 Mar 2010, 1:22 pm

In primul rand felicitari tuturor concurentelor care si-au facut curaj si au participat la concurs. Cele care nu s-au clasat in prima jumatate sper sa nu se demoralizeze si sa mai persevereze. Imi aduc aminte cum e sa fii incepatoare si sa te uiti "ca mata-n calendar" la un tipar si sa trebuiasca sa lipesti hartiute pe bucatile croite ca sa nu le incurci. ca altfel nu stii care pe unde vine.

As vrea sa le spun concurentelor ca eu nu ma indoiesc ca toate au fost incepatoare. Totusi la notare a existat criteriul "Calitatea de incepatoare" unde ni s-a permis sa apreciem daca o concurenta era incepatoare de-a binelea sau o incepatoare mai "antrenata" putin in ale cusutului. Recunosc ca si eu am depunctat aici 4 concurente dar numai cu 1 sau 2 puncte dar de regula acestea au primit de la mine note mari la impresia tehnica si artistica in asa fel ca balanta sa fie oarecum echilibrata.

Imi propusesem sa rezolv votarea in max. 1 ora dar mi-a luat vre-o 3 ore pana la urma si cred ca as fi stat si mai mult sa ma gandesc daca nu eram presata de faptul ca promisesem organizatoarelor sa dau rezultatul pana la o anumita ora.
Am avut un "contingent ales" din care mi-a fost destul de greu sa departajez ceea ce inseamana ca valoarea acelor concurente era apropiata.


In continuare am sa scriu cateva cuvinte pentru fiecare:

mihamiha frumoasa culoare, model interesant, cred ca te-ai chinuit nitel sa finisezi marginile si poate ca n-a iesit exceptional dar stiu ca jerseul poate fi al naibii de complicat de cusut chiar si pentru croitorese mai avansate. In final atunci cand se intinde pe tine nu prea se mai vad imperfectiunile.
Un sfat as avea. Ar fi trebuit poate sa fie cu macar 3-4 cm mai lunga. Pur si simplu iti "taie" silueta mult prea sus, mult aproape de talie ceea ce face ca aceasta (talia) sa nu mai fie vizibila, cel putin privind din fata si sa dea si iluzia optica ca ai avea "aripioare". Si sa stii ca m-am uitat de 4 ori si n-ai (aripioare). Si e tare pacat ca ai o silueta foarte frumoasa.

adar frumoasa culoarea, model desi simplu destul de interesant. Din pacate nu este pentru silueta ta. Nu te avantajeaza. Fasiile din lateral atarna si dau volum exact in zona in care tie nu-ti trebuie deloc asa ceva (solduri). Si tot acolo se mai adauga si volumul manecilor a caror amploare maxima este tot in zona soldurilor, saracele de ele.

Sfatul meu: daca iti place modelul asta asa de mult pastreaza forma, lungeste-l si fa-l rochie. Am o fusta care se termina jos ca si bluza ta cu cozi atarnatoare in parti si arata bine. Si eu arat cam ca tine ca si silueta. In plus fa-i o "zona de interes" la gat. Floricele crosetate ca Europolis (ca parca te pricepi), broderie, aplicatii, margele, ceva. Ii dai un plus de farmec ca sa nu mai para asa de simpla si in felul acesta privitorului ii va fi atrasa privirea in zona cap, gat decolteu, bust care sunt foarte frumoase la tine si o va tine departe de solduri pe care nu vrem sa le aratam

wink . Si adar, nici eu n-am rabdare sa mai fac si poze de cele mai multe ori dar pantalonii tai rosii nu avantajeaza bluza deloc. Eu m-am facut ca nu-i vad. Si tu ai un par si o figura asa frumoase. Eu te-as lua la mine drept manechin pentru ca esti si fotogenica. Dar in pozele alea n-ai vrut sa ne convingi deloc cat de frumoasa esti. Sad
In orice caz ultimele observatii nu mi-au influentat votarea si tin doar de modul de prezentare.
Finisajele sunt OK dar aici nici nu a fost mare bataie de cap.

kisslandia ai sucit-o, ai invartit-o ai bilibistrocit-o de-au luat-o dracii, Doamne iarta-ma. Una peste alta mie imi place bazaconia ta. Si pe silueta ta sta bine asa stransa in talie cu panglica de satin (imi place panglica wink ) si cu sexy-umarul acela la vedere (dar fara breteaua de la sutien). Pana si manecile prea lungi imi plac asa cum sunt.
Materialul ales, insa, nu-mi place absolut deloc zid. Parca e de pijama sau camasa de noapte si pentru o ie nu cade corespunzator. Trebuia ceva mai greu, mai fluid, care sa semene cu panza topita. Daca era facuta din materialul lui Europolis era rock. Finisaje OK, necesita antrenament.

madalina78 model obisnuit, culoare nu foarte spectaculoasa. Era mai frumoasa cea ciclam de model. Imi plac bluze si rochii parte peste parte dar pe tine modelul de la asta nu te avantajeaza. Decolteul in "V" este OK dar este putin cam prea decoltata si nu ma refer atat la adancimea decolteului cat la faptul ca poate ar fi trebuit sa fie mai apoape de gat. Este prea rascroit in parti (sau poate aluneca prea mult in jos pe umeri ????).
De asemenea, asa cum am mai zis si la prima concurenta, este prea scurta, iti "taie" silueta prea brusc. Mai mergeau vre-o 5 cm.
Pentru conformatia ta modelul nu este deloc potrivit. Bustul din mare pare si mai mare si soldurile din mici se fac si mai mici. Mergea taietura sub sani dupa care in jos sa vina putin evazata pe solduri si sa acopere soldul pana cel putin la jumatatea lui (chiar in pic mai jos dar nici foarte lunga). Daca ai sa te uiti la "Politia modei" la Euforia (parca asa ii zice) te invata stilistii reguli de baza despre cum sa-ti echilibrezi silueta.
In rest, curat lucrata si finisata.

deeaz poate ti-ai ales un model prea complicat pentru inceput. Culoarea nu este prea grozava si mi se pare ca nici materialul nu se potriveste cu modelul. Gulerul parca nu-i de-acolo si nici nu e facut prea grozav. Bentitele cu care se leaga nu sunt prea estetice cred ca nasturi, catarame sau nimic (adica capse sau ceva ascuns) ar fi fost mai bine. Mai antreneaza-te la finisaje. Poate daca ai fi tighelit bordura ar fi aratat mai bine ??? Nu stiu.
Si la tine la fel "taie" silueta desi e un pic mai bine decat in celelalte cazuri.

stephanie chiar daca n-ar fi bebel acolo si tot ar fi mult prea scurta pentru modelul asta. Tie iti lipsesc vre-o 20 cm din lungime. Dar vre-o 10 cred ca ar fi coborat daca faceai taietura sub bust, acolo unde ar fi trebuit sa fie de fapt. Ai croit pieptii prea mici si nu-ti incape bustul. Spatele atarna inestetic cred ca e prea lat. La modelul asta cred ca ar fi trebuit sa faci si spatele cu taietura adica platca sus si zona mai evazata jos. Ar fi iesit probabil mai bine. Finisajele sunt bune.

Totolina nu e prea grozav finisata. Trebuie sa te mai antrenezi. Modelul e dragut si bun pentru tine dar materialul nu-l scoate in valoare deloc. Are multe taieturi pe care aproape ca nu le vad din cauza materialului. Un material cu dungi sau carouri cred ca ar fi fost mai bun si faceai si jocuri in functie de cum orientai dungile sau carourile. De exemplu platca o croiai pe diagonala si restul pe drept si aici iesea un joc din care se vedea ca acolo este o platca. Doar o sugestie...

Aromepentruochi original modelul, desi simplu, culori vii si frumoase, potrivite pentru el. Cam prea mult volum la bust. Mergea o idee mai saraca in incretituri, Si as cum ai zis, mergea mai "imbracata" la spate. In rest, finisaje OK. Da-i 'nainte. Apreciez design-ul original. Nu e "doar o bluza" ci o stare de spirit. Cred ca ti s-a cam facut dor de vara si de mare....Si mie!
Laughing

marinmagda18 model modern, material nu prea modern. Mergea ceva mai spectaculos si mai colorat. Nu prea vad bine dar am impresia ca si tu ai o taietura care trebuia sa fie sub bust si se cam salta. La fel cred ca se salta intr-o parte (stanga). Ori e prea scurta partea aia, ori e prea strans cusuta, ceva se intampla acolo...Buna ideea cu finisajul cu danteluta. Te scapa de batai de cap. Ar fi mers mai bine rosie daca aveai.

mdlupu E din "contingentul ales" (de mine). Una din preferatele mele desi nu prea ma dau in vant dupa model. Imi place materialul, iti stabine modelul, arati bine, materialul si modelul se potrivesc. Finisat frumos. Dar in acelasi timp cred ca esti din grupul "incepatoare mai antrenate", dupa cum le-am numit eu. Felicitari!

kla78 e din "contingentul ales". Imi place modelul, materialul, combinatia merge, desi pare ca ceva e prea mult dar nu pot in ruptul capului sa definesc ce. Poate daca florile ar fi fost mai mici si ar fi fost mai mult verde in imprimeu ar fi fost mai bine. Dar nu deranjeaza nici asa. Felicitari!

Europolis felicitari! Premiul este meritat. Originala, in decorare daca nu in croiala, material bine ales pentru model, culori placut combinate, finisaje OK. A fost de la inceput in "contingentul ales". Si pe tine te consider din grupul "incepatoare mai antrenate". Asteptam si alte creatii.

skygirl pentru prima ta bluzita e cat se poate de bine. Cand m-am apucat de croitorie aveam silueta ta si chiar daca nu le faceam perfecte, stateau pe mine oricum frumos. Asa si cu tine. Antreneaza-te in continuare. Imi place combinatia de culori.

mnarcisa felicitari pentru rabdarea de a coase de mana. Material frumos dar nu te avantajeaza modelul. Ca lungime ar fi OK dar nu se vede talia. Te face mai mare decat esti. Eu materialul asta il vad intr-un vesmant oriental ca de exemplu o tunica inchisa pana-n gat cu taietura oblica pe umar inchisa in nasturi, cum poarta chinezoaicele parca, la pantaloni. Se numeste intr-un fel dar am uitat cum.

scamutza culoare frumoasa, model frumos. Aceeasi obiectie care ti s-a mai facut "n-ai talie". Cred ca trebuie putin mai cambrata in lateral. In rest imi place. A fost din "contingentul ales". Imi plac pisicile la nebunie dar cred ca acolo ar fi mers ceva mai dezordonat pus pe toata suprafata rombului, strasuri, broderie, o adunatura de nasturi de diferite forme si culori, cam asa ceva. Felicitari!

vulpemona modelul nu-mi spune nimic si nici materialul dar faptul ca ai calculat singura tiparul o sa te ajute sa evoluezi pe viitor. Pozele sunt cam neclare ceea ce face sa nu-mi prea dau seama cam ce e pe-acolo. Vad ca ai taietura pe mijlocul fetei? Hmmm. Nu e prea estetica decat daca e incheiata cu nasturi, fermoar sau capse, ceva de genul asta. Daca e taietura si pur si simplu cusuta nu "da bine". Spatele pare ca necesita pense ca sta cam otova. Ori are si sunt prea mici ori n-are si i-ar trebui. De obicei spatele se face cu taietura pe mijloc cum ai facut tu la fata ca sa poti ajusta curbura spatelui si cea lombara sa stea pe langa corp, basca pensele, bineinteles.

ancuta_ancuta imi place. E din "contingentul ales". Model simpatic, se potriveste cu materialul, cu tine. Imi place cum ai "dres busuiocul" la maneca. Eu as fi pus platcile de fata si spate pe diagonala (orientarea carourilor) iar restul pe drept. Scoate in evidenta croiala si e mai "smecher" wink Felicitari!

elena76 n-o fi mare lucru de croiala de capul ei dar mie pur si simplu imi place ce-a iesit si mai ales cum ai prezentat produsul. Modelul, materialul, culoarea ti se porivesc si merg cu blugii si cu ce-oi fi pus tu pe dedesubt si cu cureaua sau lantul. M-ai facut sa uit ca nu ti se prea vede talia rade Felicitari! La finisaje poti sa te mai antrenezi.

danae iti sta bine forma decolteului desi imi pare ca nu e finisat prea grozav. Bentita aia ai croit-o pe bie? Ca de obicei asta ajuta sa se aseze mai bine. Nu prea ma deranjeaza ca sunt manecile prea lungi daca nu te deranjeaza pe tine rade Si modelul ar fi interesant dar din pacate materialul nu-l pune deloc in valoare. Dimpotriva lucreaza in defavoarea lui.

nicky3128 e din "contingentul ales". Materialul, culoarea, modelul se potrivesc. Capul de maneca trebuia putin mai inalt ca se salta manseta in sus si pare ca trage in sus. S-au poate ca ai rascroit cam mult pe umar. Cu 1 cm in plus cred ca ar fi fost mai bine. Dar stai linistita ca eu te toc pe tine la cap si repet greseala asta in mod sistematic rade (adica rascroiesc prea mult la umar si parca ma strange de umeri). Felicitari!

angells e din "contingentul ales". Ca asta imi fac si eu una cu prima ocazie, aceeasi culoare. Imi place decolteul "cu vedere". Putin cam stramta, mai peste tot. Daca materialul nu este elastic e mai bine ca bluza sa fie mai lejera. Maneca o sa te deranjeze mereu cand indoi mana. O sa se adune cand indoi cotul. Stiu ca e 3/4 dar e bine sa fie sub cot, mai mergeau inca vre-o 4-5 cm ca o sa te calce pe nervi iti spun din experienta. Nu stiu cu ce ai tighelit volanele si gulerul dar nu prea imi place cum a iesit. Parca nu sunt nici chiar asa drepte. Mergeau mai putin vizibile sau daca nu esti sigura pe tine, netighelite, doar calcate.

AlinaC placut materialul, se potriveste cu modelul, lungimea ar fi buna dar nu te avantajeaza modelul. Nu se vede ca ai talie. Cred ca ar fi mers mai bine cu taietura sub bust si cu talia mai marcata in zona aia. Uite-te si tu la "Politia modei" si vezi ce sfaturi dau pe-acolo ca ai sa intelegi mai bine ce vreau sa spun. Felicitari! E frumos finisata.

tala originala. Desi nu e perfect finisata, nu e perfect croita iar verdele ala ma cam enerveaza in combinatie cu bleumarinul, are un "ceva", acel "ceva" care o face sa nu fie ca altele, sa arate ca un unicat, sa se deosebeasca dintre altele. Am vazut ca esti o adevarata incepatoare si nu una oricare ci una sado-masochista. Cred ca ai capiat prinzand la bucatzele si bucatzici. Felicitari pentru originalitate si ambitie. Dintre toate concurentele la mine ai avut nota maxima la toate 3 criteriile. De, am si eu damblalele mele... rade Si merge la blugi....

leonuta69 placut materialul, se potriveste cu modelul si se potriveste si accesoriul. Te face insa prea mare in partea bustului si nu cred ca vrei asta. Interesant modelul de maneca dar cred ca ti-ar fi mers mai bine o maneca clasica, oricat de banala ar fi. Foarte frumos finisata. Felicitari!

Ramonica esti o dulcica. Asa am inceput si eu cu o chestie care semana cu a ta si se voia o rochie de plaja. Mergi in continuare ca ai sanse sa ajungi expert. Tie iti sta foarte bine bluza ta si imprimeul.

Pepy 24 nu te avantajeaza modelul din acelasi motiv pe care l-am mai spus altor concurente. Daca ai un bust proeminent si solduri aproape inexistente alegi modele care sa adauge ceva volum in zona soldurilor ca sa echilibreze silueta. E prea stramta peste tot. Combinatia de culori imi place dar nu pe croiala asta. Sa te uiti si tu la "Politia modei". Au ei niste fixuri dar dau sfaturi bune.

Usagy e din "contingentul ales". Model frumos, destul de complicat, frumos executat. Din pacate culoarea nu merge deloc la tenul tau. Poate rosu combinat cu dantela neagra ar fi fost mai bine sau negru cu dantela rosie. Suna banal dar cred ca ar fi pus mai bine in valoare modelul decat alb peste tot. Si e putin cam stramta peste bust. In alta ordine de idei, cred ca si tu esti putin sado-masochista cu atatea bucatzele si bucatzici. Felicitari!

puffeta curat realizata, se potriveste culoarea, materalul. Mergeau niste pense. Esti slaba dar te face parca sa ai aceeasi forma de sus pana jos. Iti sta totusi bine. Felicitari!

Am stat vre-o 4 ore sa scriu cate ceva la fiecare si sper sa nu fi sarit pe nimeni. Si mai ales sper sa nu fi suparat pe nimeni. Nu tot ceea ce am scris a influentat modul in care am votat. Mai sunt si sfaturi din experienta mea si dincolo de concurs, pentru ca sa mergeti mai departe catre statutul de avansat si expert.

Va doresc succes la toate!
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de tala Lun 01 Mar 2010, 1:36 pm

Karina, iti multumesc pentru observatii - sunt perfect de acord cu tine privitor la cum mi-a reusit (sau nu) inchiderea corsetului, insa nu inteleg partea cu 'nu sta bine pe tine' - poate detaliezi putin, cand ai timp, multumesc. (de rabdare nu duc lipsa)
Vilcris iti multumesc tare mult pentru aprecieri Flowers , iar daca as fi reusit sa pozez bluza la lumina zilei verdele ala n-ar mai zgaria retina asa de rau, si da....am capiat cu bucatzicile...si cu margelutele....
tala
tala
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 106
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/01/2010

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de MagdaMarin Lun 01 Mar 2010, 1:37 pm

vilcris a spus:
marinmagda18 model modern, material nu prea modern. Mergea ceva mai spectaculos si mai colorat. Nu prea vad bine dar am impresia ca si tu ai o taietura care trebuia sa fie sub bust si se cam salta. La fel cred ca se salta intr-o parte (stanga). Ori e prea scurta partea aia, ori e prea strans cusuta, ceva se intampla acolo...Buna ideea cu finisajul cu danteluta. Te scapa de batai de cap. Ar fi mers mai bine rosie daca aveai.

Eu raspund multumesc pentru parere si cred ca nici in carti daca dadeai nu vedeai exact problema bluzei mele.
Asa e cand o port se ridica intr-o parte.
Iar materialul l-am ales pe fuga ca sa nu stau sa caut in toate cele 10-20 de cutii de material.Ca aveam si rosu,dar am ales unul cu pe care am mai lucrat si imi era mai usor de cusut.Si asa nu credeam ca o sa o termin la timp.
Cine stie cunoaste. Merci (nu am gasit cu jos palaria).

_________________
~Regulamentul forumului~Atasarea pozelor-tutorial pas cu pas!~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de deeaz Lun 01 Mar 2010, 1:45 pm

"deeaz poate ti-ai ales un model prea complicat pentru inceput. Culoarea nu este prea grozava si mi se pare ca nici materialul nu se potriveste cu modelul. Gulerul parca nu-i de-acolo si nici nu e facut prea grozav. Bentitele cu care se leaga nu sunt prea estetice cred ca nasturi, catarame sau nimic (adica capse sau ceva ascuns) ar fi fost mai bine. Mai antreneaza-te la finisaje. Poate daca ai fi tighelit bordura ar fi aratat mai bine ??? Nu stiu.
Si la tine la fel "taie" silueta desi e un pic mai bine decat in celelalte cazu"

Multumesc Vilcris pentru sinceritate ,chiar sunt incepatoare intr-ale croitoriei ; asta e toate au un inceput .Modeleul nu era asa am adaptat pe parcurs cu speranta ca o sa iasa ceva ,dar experienta isi spune cuvantul. Ai dreptate si cu finisajele zid , dar sper sa perseverez . Merci si inca odata felicitari castigatoarelor.
deeaz
deeaz
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 66
Varsta : 41
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de mihamiha Lun 01 Mar 2010, 1:51 pm

Multumesc Vilcris pt sinceritate Merci
Eu am scos tiparul din burda masura 38 si era mai scurta daca taiam exact dupa tipar numai ca am mai lungit eu cu vreo 2 cm(inca nu m-am prins foarte bine cu e cu masurile din Burda)
Si ai dreptate la margini m-am cam chinuit pt ca fugea rau materialul
Initial am crezut ca un material elastic de genul jerseului se lucreaza usor si ca am posibilitatea atunci cand tai chiar daca nu nimeresc eu bine masura sa se intinda si sa nu stric degeaba materialul.
Acum insa stiu cum se lucreaza.
Multumesc si pt sfaturi si pt complimente Merci
mihamiha
mihamiha
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 97
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/02/2009

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de nicky3128 Lun 01 Mar 2010, 2:07 pm

Vilcris iti multumesc pentru observatii.Si eu am observat problema de la maneci ca le trage in sus.Asa a fost tiparul asa am croit-o.Trebuia sa fiu mai atenta.data viitoare o sa tin cont. Merci
Merci si pentru complimente pupi
nicky3128
nicky3128
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 126
Varsta : 36
Localizare : braila
Data de inscriere : 19/01/2010

http://bijuuri-nicky.blogspot.com/

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de totolina Lun 01 Mar 2010, 2:11 pm

si eu iti multumesc vilcris. conteaza foarte mult parerea ta pt mine, nici nu stii cat ma bucur ca am vazut si aceste observatii. stiu ca materialul nu avantaja deloc modelul, dar altceva nu am avut si am cautat un model de bluza facut din bumbac si in si doar asa am gasit, alceva nu am stiut ce sa fac cu acel material. asa ca eu iti multumesc pt parerea ta hug
totolina
totolina
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 381
Varsta : 40
Localizare : Galati
Data de inscriere : 10/02/2009

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de madalina78 Lun 01 Mar 2010, 2:22 pm

vilcris a spus:
madalina78 model obisnuit, culoare nu foarte spectaculoasa. Era mai frumoasa cea ciclam de model. Imi plac bluze si rochii parte peste parte dar pe tine modelul de la asta nu te avantajeaza. Decolteul in "V" este OK dar este putin cam prea decoltata si nu ma refer atat la adancimea decolteului cat la faptul ca poate ar fi trebuit sa fie mai apoape de gat. Este prea rascroit in parti (sau poate aluneca prea mult in jos pe umeri ????).
De asemenea, asa cum am mai zis si la prima concurenta, este prea scurta, iti "taie" silueta prea brusc. Mai mergeau vre-o 5 cm.
Pentru conformatia ta modelul nu este deloc potrivit. Bustul din mare pare si mai mare si soldurile din mici se fac si mai mici. Mergea taietura sub sani dupa care in jos sa vina putin evazata pe solduri si sa acopere soldul pana cel putin la jumatatea lui (chiar in pic mai jos dar nici foarte lunga). Daca ai sa te uiti la "Politia modei" la Euforia (parca asa ii zice) te invata stilistii reguli de baza despre cum sa-ti echilibrezi silueta.
In rest, curat lucrata si finisata.

Multumesc pentru sfaturi.Materialul nu mi-a ajuns.Il luasem de la cumnata mea,Mi-a placut culoarea, si de aceea a iesit asa.Probabil cand nu o sa mai alaptez si cand o sa slabesc o sa imi vina mai bine.Sper ca in viitorul apropiat sa imi achizitionez o masina de cusut si o sa ma apuc serios de croit.Masina de cusut pe care am folosit-o nu este a mea.

Felicitari tuturor concurentelor.

In aceasta zi speciala de martisor, permiteti-mi sa ma alatur si eu cu un buchet de ghiocei, sa va aduc in suflet primavara. La multi ani…
madalina78
madalina78
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 64
Varsta : 45
Localizare : Sibiu
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de scamutza Lun 01 Mar 2010, 2:24 pm

multumesc fetelor pentru sfaturi..voi tine cont de ele...cu siguranta voi relua modelul si voi fi mult mai atenta la ce fac..ca sa o pot purta si pe afara..asteia o sa-i fac o pereche de pantaloni scurti si merge perfect de pijamaluta de vara... pupi

flower flower flower flower flower flower flower flower flower flower flower multe floricele pentru toate..o zi insorita in continuare sunny

acum am vazut: si eu, si eu buburuza..daca ai timp pupi


Ultima editare efectuata de catre scamutza in Lun 01 Mar 2010, 2:39 pm, editata de 1 ori
avatar
scamutza
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 101
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 18/03/2009

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de leonutza69 Lun 01 Mar 2010, 2:30 pm

vilcris mersi, ai dreptate si mie mi s-a parut in final vazand poza din spate ca ma lateste prea mult, deja nu sant mica ....nu am mai avut modelul asta si sa fiu sincera nu ma gandeam ca o sa stea asa, poate daca era o culoare mai inchisa...s-ar fii asezat ceva mai bine.
buburuza ma inscriu si eu la comentariile tale cand o sa ai timp.
leonutza69
leonutza69
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Varsta : 54
Localizare : fizic-Italia,suflet -Fagaras!
Data de inscriere : 12/01/2010

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de mnarcisa Lun 01 Mar 2010, 3:15 pm

Valcris, multumimpentru comentarii .
Ai mare dreptate cu modelul. Stiu la ce model te referi (cred ca este kimono), dar sincer mi sa parut cam complicat pentru mine. Mai am o bucata de materila pe rosu pe care o voi face asa, dar dupa ce imi mai fac mana putin wink


Ultima editare efectuata de catre mnarcisa in Lun 01 Mar 2010, 3:44 pm, editata de 1 ori
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de Usagy Lun 01 Mar 2010, 3:21 pm

Vilcris si tu ai mare dreptate. Am recunoscut si in postarea de la concurs ca as fi vrut o culoare puternica. In rosu imi sta cel mai bine pentru ca am tenul mai palid si oleaca mai inchis la culoare. Dar vroiam sa combin 3 materiale de aceeasi nuanta si nu am gasit . Intradevar, cred ca ar fi trebuit sa combin culorile. Nu stiu insa in final daca ar mai fi aratat ca o bluza de seara sau de zi. Eu am avut multe dileme pe tema asta.

Multumesc pentru aprecieri si critici. pupi
Usagy
Usagy
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 146
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/05/2009

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de m.oli Lun 01 Mar 2010, 3:54 pm

buna tuturor!
frumoase bluzite, felicitari participantelor pt. creatiile lor.
va admir ca "v-ati dat drumul" cu croitoria si mult succes in continuare!
si pt. ca azi e 1 Martie va doresc o primavara frumoasa si cu mult soare sunny
m.oli
m.oli
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : UE
Data de inscriere : 27/01/2010

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de vilcris Lun 01 Mar 2010, 4:10 pm

mnarcisa a scris:Valcris, multumimpentru comentarii .
Ai mare dreptate cu modelul. Stiu la ce model te referi (cred ca este kimono), dar sincer mi sa parut cam complicat pentru mine. Mai am o bucata de materila pe rosu pe care o voi face asa, dar dupa ce imi mai fac mana putin wink

Nu e kimono. Uite AICI. Se numeste cheong-sam. Daca ii pui si paspoal, m-ai dat gata! Si rosu ar fi perfect.
vilcris
vilcris
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 657
Varsta : 58
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 07/11/2008

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de pepy24 Lun 01 Mar 2010, 4:42 pm

multumesc vilcris,
bustul va mai ramane proeminent inca, atata timp cat alaptez, dar si fara alaptat sanii mei sunt oricum marisori, asa ca sunt de acord, ce mai, pentru mine chiar a fost prima bluza, asa cum am mai spus, si , ca sa cos pe o masina singer din 1970, a bunicului, am tot cusut si descusut zid sunt chiar multumita!
apropo, tot aud de tipare din revista burda, de unde cumpar si eu aceasta revista? se poate face abonament ? o vreau si eu !
va rog sa ma scuzati, daca nu trebuia sa postez aici intrebarile mele!
pepy24
pepy24
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 108
Varsta : 44
Localizare : campulung
Data de inscriere : 31/01/2010

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB