Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA - Pagina 7 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA - Pagina 7 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA - Pagina 7 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA - Pagina 7 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA - Pagina 7 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA - Pagina 7 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA - Pagina 7 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA - Pagina 7 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA - Pagina 7 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA - Pagina 7 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA - Pagina 7 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA - Pagina 7 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA - Pagina 7 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA - Pagina 7 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA - Pagina 7 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA - Pagina 7 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA - Pagina 7 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA - Pagina 7 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA - Pagina 7 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA - Pagina 7 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

+77
tinassyliliana
madelainemarie
godeta
Avi
codruta-cosmina
mmona
lushca
alexandra1985
guinnessbuc
Danu
cristinelu_mai
adar
Day
oana_007
angells
mada93
Marry
andapo
adriarina96
aleahim67
m.oli
vilcris
ioana soare
totolina
kla78
Noemi
diada
geany
pepy24
pisi
came_lia
emi
olympia
Ramonica
puffetta
hope
Giobsy
MihaelaT
cretu_veronica22
Pui_dEuropolis
cris69
SilviaDumitrescu
ancuta_ancuta
Usagy
Alina.C
mady85
madalina78
ciucamona
amnro
Karina33
milena
ppisic
Uca
nicky3128
deeaz
Camy
Clio_Ela
mihamiha
ELENA76
skygirl
DANIELA.I
leonutza69
julix_2007
ileana cosanzeana
Buburuza
stephanie
danae
mdlupu
scamutza
europolis
Tache Marilena
GIO Studio
tala
arime
MagdaMarin
mnarcisa
Admina
81 participanți

Pagina 7 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul

In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de mnarcisa Dum 28 Feb 2010, 9:44 pm

Acum am si eu putin timp sa scriu, desi am urmarit cu sufletul la gura acest subiect.
Eu una nu inteleg de ce va suparati asa mai fetelor. Admina a specificat de la bun inceput ca va fi foarte greu sa se traga o linie clara intre incepatoare si avansate si ca acest lucru va zi facut de catre juriu. Eu nu am vazut nici o creatie scaosa din concurs pe acest motiv si cred ca asta ar trebui sa fie cel mai important.
Daca ati reusit sa faceti niste bluzite reusite sin prima si folosint un material care "nu asculta" ar trebui sa fiti mandre de voi.
Sincer, poate as fi incercat si eu sa fac un model mai dificil, dar din moment ce eu am cusut toata bluza de mana nu am indraznit sa incerc ceva mai complicat. Cand ai masina de cusut e alt ceva. Daca mai ai si tiparele bune nu vad de ce nu poti face mai greut. E drept ca iti trebuie mai mult timp si sa fie toti nerii acasa sa te sustina, dar asta nu inseaman ca este imposibil.

Eu am facut o bluzita simpla si am incercat sa ma "incarez" cu imprimeul. Nu am vrut sa tai din flori, mi-au placut foarte mult si am zis ca trebuie sa raman acolo. Din aceasta cauza a iesit mai lunguta. Poate nu ma avantajeaza prea mult,dar ma simt foarte bine in ea. Am gresit ca nu am avut rabdare sa caut un tipar si sa lucrez dupa el, mi-ar fi fost mult mai usor.
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de diada Dum 28 Feb 2010, 9:51 pm

Felicitari tuturor, ati fost la inaltime, concurente multe si bluze foarte frumoase!
Europolis, sa stapanesti sanatoasa masinuta si sa faci cat mai multe creatii cu ea pentru tine sau "fetita" ta (asa te invidiez ca ai fata asa de mare, bravo!)

Cat despre regulament, vorba Adminei,
Admina a scris:Pentru cultura tuturor generala, sau particulara, va rog sa mai aruncati cu ochiul la concursurile de pe alte forumuri, indiferent de teme sau premii. Au regulament de 2 fraze, nu se cere mai nimic, nu se explica mai nimic. Eu trebuie sa ma incriu la cursuri de drept ca sa intocmesc un mesaj pentru concursurile de la noi... zid si tot nu e bine.


niciodata nu o sa convina oricat de stufos ar fi.

_________________
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Dum 28 Feb 2010, 10:01 pm

Buna seara! In primul rand vreau sa multumesc si eu (ce daca nu am participat) omului meu ca mi-a luat calculator, firmei care furnizeaza netul, firmei de electricitate, (fara toate astea nimic nu era posibil) lui D-zeu ca m-a facut sa ma plictisesc si sa caut pe net (asa v-am gasit) si apoi celor carora le-a multumit mai mult sau mai putin toate fetele de pe aici. Asaaa astea fiind spuse sa trecem mai departe....
Ca la orice concurs e un castigator si mai multi perdanti (ooof ca nu putea sa fie invers) , acum..... trebuie sa stii si sa pierzi. Daca nu ai luat premiul cel mare asta nu inseamna ca nu esti castigator. Cel putin in cazul de fata unde toata lumea a castigat o bluzica, experienta, incredere in fortele proprii, si ar mai fi cate ceva dar va lasa sa pe voi sa spuneti care ce a mai castigat. Acum totul e sa fii optimist sa speri la mai bine si sa nu te plafonezi. Daca zici ca atat poti... ai participat degeaba la acest concurs, chair ca nu ai castigat nimic, nu o sa porti niciodata nici bluzica pe care ai facut-o - pacat. Daca iti pui mii de intrebari "dar de ce a zis cutare ca eu sunt incepatoarea incepatoarelor si cutareasca e incepatoare avansata", dar de ce asa si nu alt fel, nu e de nici un folos. Eu zic sa continuam discutiile fara impunsaturi, fara ranchiuna, fara sa cerem explicatii care nu se pot da. Frumos ar fi daca juriul ar avea placerea (si in limita timpului disponibil ) ca pentru fiecare concurenta care nu a intrat pe podium sa spuna ce nu a facut bine, pentru ce a fost depunctata, dar lucruri strict legat de croitorie nu ceva de genul " culorile nu mi-au placut" . Acum sa ma iertati doamnelor si domnisoarelor din juriu dar am mare incredere in felul cum ati jurizat si sunt convinsa ca NU astfel de argumente au fost folosite si am spus asta tocmai pentru a intari increderea pe care trebuie sa o aibe in voi. Si spun ca ar fi bine daca s-ar da cateva explicatii ca"cine are urechi de auzit si ochi de vazut sa auda si sa vada" si as mai completa si sa invete.
Cred ca m-am lungit destul cu vorba si am inceput sa plictisesc .
Daca credeti ca e ceva invatat din ce am sporighit eu aici mas bucura , daca nu... va rog sa il luati ca un pamflet si sa il tratati ca atare

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/
album picasa
https://www.facebook.com/silvia.dumitrescu1
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de mnarcisa Dum 28 Feb 2010, 10:10 pm

Silvie pot zice eu ce am mai castigat pe langa cele zise de tine - aprecierea celor apropiati (sot +soacra + o prietena). Cand au vazut ca am inceput sa cos bluza de mana au zis ca sunt nebuna, dar cand au vazut ca este gata si poate fi purtata au ramas fara cuvinte. Am mai castigat si promisiunea din partea sotului ca imi va cumpara amsina, adica cu alte cuvinte pot zice ca am castigat si o masina de cusut.

kiss pentru toata lumea
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de GIO Studio Dum 28 Feb 2010, 10:13 pm

mnarcisa esti cea mai tare!
sper sa primesti cat de curand masina sa iti poti face cat mai multe minunatii!
GIO Studio
GIO Studio
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 137
Varsta : 35
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 08/01/2010

http://www.giostudio.ro

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de mnarcisa Dum 28 Feb 2010, 10:23 pm

aromapentru ochi iti multumesc. Mai am de asteptat cam o luna, dar nu e timp mort ca am sa ma tot uit sa vad ce model vreau ca sunt in plop si plopu' .... sus de tot
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de Noemi Dum 28 Feb 2010, 10:44 pm

Felicitari castigatoarei, a fost ceva concurenta. Felicitari tuturor si un martisor virtual de la mine! Flowers (seamana mai mult a musetel, dar sa zicem ca sunt ghiocei)
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de leonutza69 Dum 28 Feb 2010, 11:21 pm

Aromepentruochi a scris:mnarcisa esti cea mai tare!
sper sa primesti cat de curand masina sa iti poti face cat mai multe minunatii!

tu chiar ca meriti o masina de cusut la ce ambitie ai avut...mnarcisa


Ultima editare efectuata de catre leonuza69 in Dum 28 Feb 2010, 11:22 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)
leonutza69
leonutza69
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Varsta : 54
Localizare : fizic-Italia,suflet -Fagaras!
Data de inscriere : 12/01/2010

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de Pui_dEuropolis Dum 28 Feb 2010, 11:27 pm

Nu stiu altii cum sunt... (zicea Creanga), dar eu n-am mai vazut niciodata barfele de dupa un concurs, mi se pare cel putin ciudat. Nici nu mi-am inchipuit vreodata ca rosiile alea cu care se arunca la sfarsitul unui spectacol chiar exista. E pacat totusi ca apasati butoane sensibile, care dor... (si nu vorbesc de moms, ci de fetele care nu stiu cum sa mai justifice faptul ca prima bluza nu inseamna prima impunsatura de ac...)
Mi s-a parut asa de frumos concursul, asteptarea postarii bluzei unei concurente(ioi si pe mi se parea ca fiecare bluza noua era mai frumoasa si eram putin geloasa), peripetiile fiecaruia, sfaturile, insa a inceput sa ma intristeze...

Ca sa inchei mesajul cu zambetul pe buze voi spune bluzele pe care eu le-as purta, care sunt pe gustul meu sau pe care as pune-o pe moms sa mi le croiasca sunt ale puffetei (dar nu pe roz, no offense) si a ancutei_ancuta (da, da pe sora ta sunt un pic geloasa :P). Si apoi cred ca mami ar purta o bluza ca a elenei76 (dar sa nu-i spuneti ca v-am zis ;) )

-----
Make love! Not War!
Peace! \m/
Pui_dEuropolis
Pui_dEuropolis
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 106
Varsta : 35
Localizare : Clermont Ferrand - Franta
Data de inscriere : 22/02/2010

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de Karina33 Dum 28 Feb 2010, 11:35 pm

Deci m-am enervat ca scriu de un sfer de ora si-am apasat aiurea si-am pierdut tate compunerea... Asa ca voi scrie cate putin si voi edita de-o suta de ori ca macar sa nu scriu degeaba.

Jurizarea mi-a 'mancat' vreo trei ore desi stiam bluzele si-mi facusem o idee in timp ce le postati. E greu sa cantaresti si sa departajezi cumva 28 de concurente.

Cel mai mult mi-au placut bluzele concurentelor europolis, usagy si mdlupu. Cam fara observatii.

puffetta modelul mi se parea mai potrivit unui material subtire gen batist, sifon sau matasica.

pepy24 e mult prea stramta bluza ta. Si nu bumbacul cu elastan se lucreaza cel mai usor ci o panza din bumbac.

Ramonica nu-mi spune nimic intersant bluzita. Prea simpla, prea lunga, prea larga.

leonuta69 ai ales bine modelul pentru tine si ai lucra frumos bluza. Sa mai lucrezi!

tala imi place ia! Nu-mi place cum ai incheiat fata corsetului si nci cum sta pe tine. Poate ai rabdare sa-l corectezi.

Alina.C nu te avantajeaza modelul cu flori mari. Plus ca nu se vad pe imprimeu cutele. Aplica acelasi tipar pe-un voal bleumarin sau mov si-o sa iasa ceva frumos!

angells ti-a iesit tare bine camasuta! Singura observatie ar fi la pensele de la spate, sunt cam adanci si stau umflate.

nicky3128 ai alesun model complicat si-un material greu de lucrat. Rectifica-ti partea cu butonire ca-i mai lunga decat cea cu nasturi. Si mi s pare ceva: iti sta stramta peste sani dar larga la spate. Daca ai aceeasi problema si la alte camasi ai grija pe viitor daca iti mai croiesti.

danae la tine nu se nimeresc materialul cu modelul. Iti trebuia un material mai vaporos, mai usor pentru amploarea manecilor si bluzare.

ELENA76 tu nu ti-ai respectat indicatiile de pe tipar. Bordura trebuia si arata bine pusa jos si pe toata lungimea tivului de la maneca. Plus ca face 'burta' maneca, ar fi trebuit sa o curbezi invers.

ancuta_ancuta du-te sa nasti linista ca-i frumoasa si bine lucrata pentru o incepatoare bluzita surorii tale. Si tineresc modelul. Observatie: butoniera la manseta se face invers. Si stii si tu ca n-ai facut bine fenta de la maneca.

vulpemona nu-s nici pozele bine facute, dar nici n-ai ales un modl care sa te ajute. Prea lalaie, gulerul prea mare...

scamutza e prea mare bluza ta, rombul ala trebuia sa vina imediat sub/intre sani. Pisica e ok!

mnarcisa mi-a placut mult ca ai valorificat corect materialul. Bordura vine unde trebuie si manecile evazate o inveselesc. Sper sa-ti iei si masina sa nu te mai chinui atata

skygirl la cat de simplu e modelul e pacat ca ai lucrat-o neingrijit. E tineresc modelul dar nu te prea avantajeaza.

kla78 mi se pare prea verde garnitura. Si cam lunga/larga...

marinmagda simpla dar corect lucrata. Totusi nu esti chiar incepatoare...Sa ai spor pe mai departe!

aromepentruochi e vesel topul tau dar cam departe de ideea de 'croit'.

totolina nu te ajuta cu nimic modelul, finisata bine nu-i, larga-n spate...cauta modele mai simple si mai potrivite sa exersezi.

stephanie ti-a iesit mult prea scurta si larga la decolteu.

deeaz e prea larga in umeri bluza. Plus ca nu ai calcat/descalcat corect cusaturile.

madalina78 aceeasi problema la umeri. Si parca putin cam scurta. Avand sanii mari te echilibrezi cu macar 5cm in plus la lungime.

kisslandia chiar ca-i o trasnaie! N-are forma, n-are finisaje...

adar e interesant modelul dar pe una muult mai silfida. Nu-mi place ca n-ai finisat-o nicicum...

mihamiha mergea putin mai lunga bluzita. Si nu-mi place finisajul la decolteu.


Cred ca am oferit explicatiile notarilor mele. Cine mai are de intrebat e asteptata de maine incolo ca azi imi pica ochii-n gura deja.

Repet felicitarile pentru fiecare. Ati avut curajul sa va inscrieti la concurs, v-ati muncit sa lucrati ceva si v-ati ales cu o bluza unicat facuta cu truda.


Ultima editare efectuata de catre Karina33 in Lun 01 Mar 2010, 12:29 am, editata de 3 ori
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de leonutza69 Dum 28 Feb 2010, 11:51 pm

karina multumesc ,asta a fost doar inceputul ...nu-ti spun ca ma chinui cu un top, nu pentru mine,cu fir elastic....sper sa-mi iasa sa ma pot prezenta cu el...la topuri,e greu fara tipar, asa din imaginatie....mama, mama
leonutza69
leonutza69
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 644
Varsta : 54
Localizare : fizic-Italia,suflet -Fagaras!
Data de inscriere : 12/01/2010

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de nicky3128 Dum 28 Feb 2010, 11:55 pm

Karina multumesc de sfaturi.O sa am grija alta data
nicky3128
nicky3128
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 126
Varsta : 36
Localizare : braila
Data de inscriere : 19/01/2010

http://bijuuri-nicky.blogspot.com/

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de kla78 Lun 01 Mar 2010, 1:28 am

in primul rand vreau sa felicit fetele de pe primele 3 locuri!!!!!

KARINA nu te supara dar daca erai mai atenta(ca juriu vreau sa spun)ai fi citit in mesajul meu ca bluza este facuta pentru sora mea si imi este mare,am specificat,asa si daca sorei mele asa ii place cu verde care e problema?discutam gusturile cumva?sau au fost punctate/depunctate culorile?deci nu intelege gresit te rog,dar nu-mi spune ca bluza mea a fost depunctata din cauza verdelui ca ma faci sa rad,esti totusi avansata si ai fost in juriu trebuia sa citesti mai atent si mesajele scrise de concurente.


asa si pana la urma eu tot n-am inteles zid suntem unele dintre noi considerate intermediare in ale croitoriei dar totusi am fost punctate?sau cum?

eu una m-am asteptat sa fiu mai pe la "coada"si asta pt. ca in ziua in care am postat pozele nici una dintre fetele care sufocau subiectul in cauza nu s-a sinchisit nici macar sa ma salute,sa nu mai zic de altceva,pe mine nu ma deranjeaza dar recunosc ca m-am simtit cam ........nu stiu cum sa zic.
(aaa mi-am adus aminte a fost o singura persoana care a spus ca e interesant modelul meu,nu-mi aduc aminte cine!)

aici am incheiat ,nu vreau sa intru prea mult in polemici asa ca ma abtin si mai bine fug sa mai croitoresc cate ceva cos
kla78
kla78
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 522
Varsta : 45
Data de inscriere : 28/12/2008

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de ancuta_ancuta Lun 01 Mar 2010, 5:56 am

neata!
stiu ca-i foarte devreme...insa cam asta e ora de trezit la mine in ultima perioada! zid

in sfarsit o critica adevarata:
"ancuta_ancuta du-te sa nasti linista ca-i frumoasa si bine lucrata pentru o incepatoare bluzita surorii tale. Si tineresc modelul. Observatie: butoniera la manseta se face invers. Si stii si tu ca n-ai facut bine fenta de la maneca."
multumesc karina dar acum...te rog, daca mai ai rabdare cu mine, sa-mi explici cum adica sa fac invers butoniera la manseta? si ... fenta este despicatura care nu mi-a iesit aproape deloc? Embarassed
ancuta_ancuta
ancuta_ancuta
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 236
Varsta : 45
Localizare : Sud-Est
Data de inscriere : 13/11/2009

http://www.meitaibebe.ro

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de Karina33 Lun 01 Mar 2010, 6:57 am

kla78 atata vreme cat am pierdut mai mult de trei ore jurizand si mai mult de-o ora comentand aseara poti fi sigura ca am citit cu atentie fiecare mesaj ba m-am si uitat peste toate postarile fiecarei concurente! Puteam foarte bine sa tricotez, sa ma uit la niste filme sau sa ma odihnesc...
Criteriiile de jurizare au fost trei. Si bluza ta n-a excelat nici la impresia artistica si nici la tehnic, iar eu n-am fost cea dura la notare, ba chiar indulgenta. Spor la croitorit pe mai departe!


ancuta e invers cu totul. Adica tu ai facut-o pe verticala si trebuia orizontala, Si se face pe partea celalta a mansetei, uita-te la o camasa barbateasca, se face pe partea care vine pe sub mana. Si 2 da, aia este! Dar arata bine si peticul de paspoal pus acolo!
Karina33
Karina33
Membru de onoare - croitorie
Membru de onoare - croitorie

feminin
Numarul mesajelor : 2891
Varsta : 55
Localizare : Rm. Valcea
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de MagdaMarin Lun 01 Mar 2010, 6:59 am

Multumesc Karina,pentru comentariu.Am lucrat-o corect deoarece am citit instructiunile de coasere pas cu pas si tot nu vine cum trebuie pe mine.
Merci pentru urarea "sa am spor" si eu imi doresc asta. cos
Cand o port se ridica intr-o parte si stau si trag de ea in jos.O sa o desfac sa vad ce are.Cand am pozat-o am asezat-o sa vina bine dar in mers isi face de cap.
Iar premiul nu mi-l doream cu ardoare caci tocmai mi-am luat o masina mai noua si nu m-as fi indurat sa vand una din ele ca sa-mi recuperez banii.
Ma bucur ca nu am castigat.
Asta asteptam si eu o parere despre ea,de aceea nu particip la "aruncatul cu rosii".
Ca la o adica sunt modele pe care nu m-as fi incumetat sa le fac din cauza dificultatii.
Nu am studii de specialitate(eu am meseria de frigotehnist) rade si faptul ca lucrez la croitorie soarta e de vina.
Asa ca stau si privesc de pe margine la discutiile despre cine e mai incepatoare.
kiss
Si in loc de martic va ofer la toate flower

_________________
~Regulamentul forumului~Atasarea pozelor-tutorial pas cu pas!~


Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5512
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de mnarcisa Lun 01 Mar 2010, 7:46 am

Karina iti multuimesc mult pentru tot timpul tau,meriti un mare Flowers
(ca si celelalte fete din juriu)


Kla78 vreau sa iti zic ca si eu am primit un singur comentariu dupa ce am postat bluzita, dar asta nu a fost motiv de suparare. Nici eu nu am scris comentarii desi am vazut fiecare bluzita si la fiecare as fi avut ceva de zis. Singura despre care am scris ceva a fost europolis pentru ca a fost un "wow" . Dupa ce am vazut bluzita ei nu imi mai venea sa o postez pe a mea.

Daca va dau un martisor mai sunteti suparici? si uite ca va las pe voi sa va alegeti care va place

CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA - Pagina 7 DSC05507
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 41
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de Usagy Lun 01 Mar 2010, 8:00 am

Un martisor tuturor Smile.

CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA - Pagina 7 Galanthus20nivalis2020g

Multumim pentru criticile de pana acum pupi , totusi eu mai astept, nu am auzit critici la adresa creatiei mele decat aceea ca eu sunt intermediara Merci pentru care va multumesc, inseamna ca sunt tare rock . Ma gandesc poate pot fi publicate observatiile juriului intr-un tabel (fara a specifica cine a criticat eventual, nush).
Usagy
Usagy
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 146
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/05/2009

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de olympia Lun 01 Mar 2010, 8:19 am

Usagy, la tine nu era construit corect tiparul, nu urmarea liiniile anatomice de constructie pe taieturi. De aceea ti-a iesit stramta pe bust si deloc cambrata in talie. Cauta un tipar de corsaj, de pe forum, din Burda, nu conteaza si vezi cum sunt liniile astea ca sa le intelegi.
De remarcat insa ca ai indraznit sa faci singura tipar la asa model.

Inca ceva, sper ca nu va asteptati ca din 10 "jurate" sa gandeasca toate la fel in privinta impresiei artistice si da, combinatia de culori intra la impresia artistica wink
olympia
olympia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 547
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/12/2008

http://www.penecolorate.blogspot.com

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de danae Lun 01 Mar 2010, 8:46 am

Multumesc karina pentru observatii. kiss Daca singura sau marea mea problema a fost ca materialul nu pare usor, asta nu poate decat sa ma bucure. Materialul este de fapt o matase, pe care nici nu o simt pe mine, dar probabil din cauza culorii, nu pare asa. Eu iti multumesc si tie si maistrei, caci, pe langa faptul ca ati petrecut atata timp jurizand, v-ati mai facut timp sa ne si explicati cum ati jurizat. Este un mare lucru. Respectele mele.

As vrea sa mai spun ca nu cred ca toate cuvintele astea grele, ca sunt sau nu sunt incepatoare, ca bluza ta nu se potrivea, ca cineva face pe cineva mincinos, nu ar trebui sa isi aiba locul aici. Daca v-ati fi dus la un concurs pe scena, apoi ati fi luat la intrebari juriul, pentru fiecare lucrare in parte? E ca la un concurs de frumusete. Nu conteaza cat de frumoasa esti, conteaza cum te prezinti si cum esti imbracat. Deci, conteaza foarte mult impresia artistica. Admina avea dreptate. Te puteai inscrie in concurs, iar la jurizare, fiecare membru al juriului isi dadea cu parerea printre altele si asupra calitatii tale de incepatoare. Daca te-ai inscris, insemna ca iti asumi riscul sa fii criticat pe cat de incepator esti. Eu ma asteptam sa fiu incadrata la intermediare, pentru ca am finisat bluza destul de bine, zic eu, pe interior. Dar asta e.

Inca o data, felicitarile mele, europolis, tu meritai pe deplin premiul. Si da, dupa ce ai postat bluza, am avut intentia sa nu o mai postez pe a mea. Dar daca a fost frumos concursul, de ce sa nu fie frumos in continuare. Dupa parerea mea tu ai avut de castigat si prim pamfletul pe care l-ai facut, conteaza la impresia artistica. Si sper sa nu pui la suflet ce se va vorbi pe aici si la mai multe lucruri frumoase!!! cos
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de mihamiha Lun 01 Mar 2010, 9:56 am

Karina 33 iti multumesc pt sinceritatea observatiilor cu privire la bluza mea
De stiut pt viitor Merci
mihamiha
mihamiha
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 97
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/02/2009

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de amnro Lun 01 Mar 2010, 9:59 am

O sa va spun si eu cateva considerente de ordin general (nu vreau sa intru in detalii pentru fiecare concurenta pentru ca nu mi se pare corect si nici nu ma simt in stare sa ma justific, sa ma scuz sau sa dau explicatii pentru fiecare dintre cele care s-au simtit nedreptatite).

Cand am inceput votarea a mers relativ repede, in juma de ora (asa cum estima si admina cand mi-a propus sa fiu in juriu) am terminat de pus notele si cateva cuvinte la fiecare bluza. Dar cand am calculat notele finale jumatate dintre concurente aveau nota 8 si cealalte aveau nota 9. Am considerat ca nu e normal sa las lucrurile asa, practic le lasam pe celelalte membre ale juriuliu sa decida.

Asa ca am luat-o de la capat si am studiat fiecare detaliu, incepand cu cusatura, dificultatea modelului si terminand cu culorile. Si va spun sincer ca a durat peste 8 ore sa gasesc detalii pe baza carora sa pot face o ierarhie. Asa cum am mai spus nu mi-a facut nicio placere sa dau note mici zid, dar pentru ca am acceptat sa jurizez am trecut peste acest lucru.

Eu pot sa inteleg ca pentru unele concurente notele sau impresiile primite nu au fost ceea ce se asteptau dar le rog sa se puna si in locul nostru si sa inteleaga ca am incercat sa ne facem treaba cat am putut de bine . Si sa inteleaga ca notarile au fost subiective si ca gusturile nu se discuta. Si ca atunci cand s-au inscris in concurs au acceptat in mod tacit sa fie jurizate indiferent de modul in care se va face acest lucru. (De exemplu: daca ar fi fost doua bluze identice ca model si ca mod de lucru, doar ca una rosie si alta albastra, eu as fi ales-o pe cea albastra. Poate ar fi trebuit sa fie egalitate, dar mie imi place albastrul. Este o decizie personala, subiectiva dar asta e. )

In final o "autorizez" pe admina sa publice tabelul cu comentariile mele, daca considera ca e necesar. Asta pentru cele care vor "critici constructive". Pentru cele care or sa ma bombane... o sa inghit in sec. peace

Cam asta am avut eu de spus, sincer sper sa se termine cu toate discutiile neplacute, pentru ca in general ce e spus nu mai poate fi luat inapoi ( ca sa nu mai zic de ce e "scris"). Va felicit pe toate inca odata pentru ca ati avut ambitia sa participati si sper sa ramanem in continuare un grup de prietene care se simt bine impreuna prietenie
amnro
amnro
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 930
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 26/10/2009

https://www.facebook.com/pages/Rochii-elegante/173196092774733?r

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de mdlupu Lun 01 Mar 2010, 10:21 am

multumesc karina pt aprecieri!
mdlupu
mdlupu
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 125
Varsta : 45
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/12/2009

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de olympia Lun 01 Mar 2010, 10:51 am

Revin, ca am uitat s-o laud pe Pufetta pentru o bluza dulce si delicata ca primavara asta care abia a inceput! Smile
olympia
olympia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 547
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/12/2008

http://www.penecolorate.blogspot.com

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de puffetta Lun 01 Mar 2010, 10:55 am

multumesc frumos, olympia!! Smile
puffetta
puffetta
helper
helper

Numarul mesajelor : 70
Localizare : pufflandia
Data de inscriere : 03/11/2009

Sus In jos

Important Re: CONCURS "PRIMA MEA BLUZA" - VOTAREA

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB