Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) - Pagina 7 EmptyIeri la 12:26 pm Scris de ema

» Mobilier homemade (2)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) - Pagina 7 EmptyIeri la 10:53 am Scris de diada

» Jucarii crosetate
Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) - Pagina 7 EmptyJoi 23 Iun 2022, 10:55 am Scris de vlad_mom

» Ce melodie asculti acum !-5
Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) - Pagina 7 EmptyLun 20 Iun 2022, 9:41 pm Scris de rivka

» Pirogravura
Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) - Pagina 7 EmptyDum 12 Iun 2022, 12:44 am Scris de White_Raven

» Posete,genti si accesorii (croitorie) Cap-X
Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) - Pagina 7 EmptyJoi 09 Iun 2022, 9:14 am Scris de vlad_mom

» Treninguri, maieuri, colanti, haine pentru casa(3)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) - Pagina 7 EmptyJoi 09 Iun 2022, 8:32 am Scris de diada

» Sacrificii pentru pasiune
Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) - Pagina 7 EmptyVin 27 Mai 2022, 3:25 pm Scris de diada

» Amenajari interioare
Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) - Pagina 7 EmptyVin 27 Mai 2022, 9:26 am Scris de vlad_mom

» Probleme tehnice (masini de cusut) 5
Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) - Pagina 7 EmptyMier 25 Mai 2022, 10:10 am Scris de diada

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) - Pagina 7 EmptyVin 06 Mai 2022, 8:33 am Scris de LRodica

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) - Pagina 7 EmptyMar 03 Mai 2022, 10:54 am Scris de diada

» Florile din gradina mea(2)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) - Pagina 7 EmptySam 30 Apr 2022, 9:11 pm Scris de LRodica

» Ce masina de cusut recomandati (6)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) - Pagina 7 EmptyMier 27 Apr 2022, 10:46 am Scris de diada

» Ornamente de Pasti
Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) - Pagina 7 EmptyJoi 14 Apr 2022, 6:56 am Scris de vlad_mom

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) - Pagina 7 EmptyMier 13 Apr 2022, 7:08 pm Scris de Panea Laura

» Din materiale reciclabile 6
Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) - Pagina 7 EmptyMar 12 Apr 2022, 9:43 am Scris de LRodica

» In fire sa ne laudam ! (9)
Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) - Pagina 7 EmptyLun 11 Apr 2022, 9:24 pm Scris de Michelle88

» Despre masinile de tricotat
Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) - Pagina 7 EmptyMar 05 Apr 2022, 7:55 pm Scris de Sanda P

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) - Pagina 7 EmptyVin 01 Apr 2022, 7:00 am Scris de Dorulet

Triplock(overlock); totul despre surfilare(2)

+52
zylv
bibitu
Uca
GABRELA
arielas
Indra
virus
danabekk
oana_007
andra2010
haute_couture
veniciuc nicoleta
SilviaDumitrescu
danae
ileana cosanzeana
MagdaMarin
Cornelya
amia
Kristina
kla78
Katerina
tomari
rosita
mdlupu
IrisT
mihaela72
mes
Camy
smarande
vilcris
leonutza69
Zana Mica
alexya
Alina.C
amnro
magdaflorea
Karina33
Admina
niculaie
nadina_b2005@yahoo.com
Panea Laura
teisoara
diada
elenita
milena
pisi
Noemi
geany
Hamartia
MAYA
zarino
MihaelaT
56 participanți

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) - Pagina 7 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(2)

Mesaj Scris de rosita Joi 30 Sept 2010, 2:42 pm

Camy a scris:ROSITA si eu am tot un privileg 454d ,si tivul rulat imi iese foarte frumos.
da latimea este daTA DE ACUL DE CARE IL FOLOSESTI DAR mai reglezi si pasul ,vezi ca in partea dreapta ai 2 rotite pe amandoua le dai la minim,si asa iese tivul foarte marunt si ingust,eu chiar in seara asta am reglat masina ptr acesata cusastura,vezi ca a facut ADMINA un tutorial ,se da si cutitul jos

Camy multumesc mult pentru raspuns, nu speram sa mai primesc vreunul, merci frumos! Ma duc diseara acasa sa vad cu rotitele cele 2 de care zici.
kiss
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Triplock(overlock); totul despre surfilare(2) - Pagina 7 Empty Re: Triplock(overlock); totul despre surfilare(2)

Mesaj Scris de oana_007 Joi 30 Sept 2010, 2:51 pm

haute_couture a scris:surfilarea se poate face cu
1.ata de cusut normala de 120--dezavantaj--ata este prea groasa si rezulta aspect grosolan al marginii surfilate
2.ata de cusut de 150-este mai subtire decit cea de 120---avantaj--ata de 120 se poate folosi si la cusut la prod din mat subtiri si medii
3 ata de surfilat nerasucita--se gaseste prin depozite dar conurile sint in general mari si aveti nevoie de multe culori--nu ets erentabil dpdv al investitiilor
4.ata de cusut stafirul de finete 360 se poate folosi la surfilat dar este necesaro o masina de surfilat foarte bine reglata---
5.ata de 360 incolora este ata care nu se prea gaseste -este cea mai buna ptr ca poate lua culooarea materialului
bafta

Ata invizibila de la mercerie [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] la care categorie se poate incadra? Sau nu este indicata pentru surfilat?
oana_007
oana_007
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 138
Varsta : 42
Localizare : romania, bucuresti
Data de inscriere : 20/07/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de andra2010 Joi 30 Sept 2010, 4:26 pm

Bun da eu nu vorbesc neaparat de finete, ca sunt de astea pufoase super groase, si dau un efect foarte fain la cusaturi - de ex la cusaturile pt lenjerie intima - nu trebuie neaparat sa fie subtiri, ci sa nu zgarie ... Cautati "Wolly Nylon Extra Thread" mi se pare geniala, dar nu gasesc de cumparat pe nicaieri prin europa ...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] lucru de mana
Sau macar de asta pufoasa normala...

Ultima editare efectuata de catre andra2010 in Joi 30 Sept 2010, 4:31 pm, editata de 1 ori (Motiv : am atasat poza)
andra2010
andra2010
helper
helper

Numarul mesajelor : 9
Localizare : www.google.com
Data de inscriere : 17/05/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de haute_couture Joi 30 Sept 2010, 7:21 pm

ata pe care am prezentat o este ata industriala ptr cusut la diferite produse --ata de 360 este cea mai subtire ata si se foloseste rar sau ata de 240 finete-------dar ideea de baza este urmatoarea ---avem o ata superioara si una inferioara---grosimea acestor ate determina grosimea marginii surfilate--adica diametrele celor doua ate plus grosimea tesaturii---la descalcarea cusaturilor probabilitatea de imprimare a rezervelor este mare ----ar fi multe de explicat insa dureaza prea mult---cel mai simplu este sa faci o proba---in cazul in care poti cumpara 2-3 conuri de ata transparenta care va lua culoare tuturor materialelor iar ptr cusut cumperi ata la culoare----si nu uitati --cu cit ata est emai subtire cu atit iese surfilarea mai fina dar masina trebuie reglata mai bine
haute_couture
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 52
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 09/09/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Noemi Joi 30 Sept 2010, 8:28 pm

andra2010 a scris:Bun da eu nu vorbesc neaparat de finete, ca sunt de astea pufoase super groase, si dau un efect foarte fain la cusaturi - de ex la cusaturile pt lenjerie intima - nu trebuie neaparat sa fie subtiri, ci sa nu zgarie ... Cautati "Wolly Nylon Extra Thread" mi se pare geniala, dar nu gasesc de cumparat pe nicaieri prin europa ...
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine] lucru de mana
Sau macar de asta pufoasa normala...

Wooly Nylon Thread, este exact ata speciala pt surfilat. Si se gaseste dar nu la merceriile de cartier, pt ca nimeni nu cumpara ditamai conul de 10000m daca nu face productie
Nici nu sunt sigura ca poza pe care ai postat-o este buna, pare mai degraba un siret ce se vede acolo.
Wooly Thread este ata aceea... pufoasa ii spun eu. Iata poza

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1541
Data de inscriere : 16/07/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de haute_couture Joi 30 Sept 2010, 8:34 pm

mie nu imi place ata pufoasa ptr casea gata foarte usor----ptr ata de surfilat si cusut mergeti in bucuresti in pantelimon la sab textil--se vinde la kg daca imi aduc bine aminte
haute_couture
helper
helper

masculin

Sus In jos

Mesaj Scris de Camy Joi 30 Sept 2010, 8:54 pm

OANA _007 ,ata invizibila de care vb tu, de la mercerie, nu este ptr surfilat,aceea este plastificata si o folosesti la liniara de exemplu ptr a coase un anchior la o bluza ,sau ptr a prinde etichete ,noi asa o foloseam in croitorie la serviciu

Ultima editare efectuata de catre Camy in Vin 01 Oct 2010, 7:58 am, editata de 1 ori
Camy
Camy
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1206
Varsta : 41
Localizare : buzau
Data de inscriere : 21/10/2008

Sus In jos

Mesaj Scris de Noemi Joi 30 Sept 2010, 8:57 pm

Intr-adevar ata pufoasa se cam agata, eu nici nu pun decat un singur con la surfilat, si unul din ata normala, ca ar fi double trouble..
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina Joi 30 Sept 2010, 9:29 pm

Ata invizibila merge cred, mai bine pentru a coase de mana. In special aplicatii, brose; merge si la tiv ascuns. Eu nu am pus-o la masina, pana acum.
Si ata de surfilat eu pun doua conuri, pentru firele care inconjoara marginea; in acele care cos paralel cu marginea, pun normala, de poliester. La uber, la fel, doar firul care merge serpuit, pe dos, e de surfilat, restul normala la tighel.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*

Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de danabekk Joi 30 Sept 2010, 9:51 pm

Eu am lucrat cu ata invizibila la masina. Cu aceeasi deasupra, pe bobina si dedesupt pe suveica. Am incercat si deasupra, in bobina cu ata invizibila si in suveica cu ata normala, si a mers...Yay!! Oh, la masina liniara...poate sunt off topic aici...?
danabekk
danabekk
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 200
Localizare : Atlanta, GA
Data de inscriere : 07/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de haute_couture Joi 30 Sept 2010, 10:25 pm

imi sinteti dragi....
haute_couture
helper
helper

masculin

Sus In jos

Mesaj Scris de andra2010 Joi 30 Sept 2010, 11:33 pm

Wooly Nylon Thread, este exact ata speciala pt surfilat. Si se gaseste dar nu la merceriile de cartier, pt ca nimeni nu cumpara ditamai conul de 10000m daca nu face productie
Nici nu sunt sigura ca poza pe care ai postat-o este buna, pare mai degraba un siret ce se vede acolo.
Wooly Thread este ata aceea... pufoasa ii spun eu. Iata poza

Exact de asta vb si eu, dar la con de max 5000, ca mai mult nu incape la casnice...
Poza cu aia ce o postasem eu era d p un site din sua la con de 350 yards 4 $ Shocked
andra2010
andra2010
helper
helper

Numarul mesajelor : 9
Localizare : www.google.com
Data de inscriere : 17/05/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Noemi Joi 30 Sept 2010, 11:50 pm

In SUA costa cam 20$ conul de 10.000 parca
Uite cum folosesc eu o singura ata "wooly"

Ultima editare efectuata de catre Noemi in Vin 01 Oct 2010, 12:01 am, editata de 1 ori (Motiv : poza)
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de haute_couture Vin 01 Oct 2010, 3:00 pm

nu este nevoie sa faci o surfilare in 4 fire ....merge foarte bine in 3 fire --nu area rost sa consumi ata--regleasa putin tensiunea la ate -inferioara si superioara----in rest este ok
la surfilat pastreaza acul din stinga --va rezulta o latime mai mare si este ok...bafta
haute_couture
helper
helper

masculin

Sus In jos

Mesaj Scris de Noemi Vin 01 Oct 2010, 11:53 pm

Intotdeauna surfilez in 4 fire, uneori cand vreau sa renunt la ata din dreapta o tai pur si simplu de unde intra in ac, dar fara sa scot acul.
Momentan lucrez foarte mult pe materiale elastice, jerseuri, pt ca liniara mea e veche si nu ma mai atrage sa o folosesc, am ochit intre timp o Bernette e92c si sper sa o cumpar in curand.
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de virus Dum 03 Oct 2010, 4:56 pm

eu de cand am luat triplock-ul am renuntat la acul din dreapta , cel care face cusatura de fixare a buclelor ,
din acelasi motiv consumul de ata ( cu toate ca nu dau nici un ban pe ea wink ) am reglat atele de sus si jos si merge perfect
virus
virus
Ucenic
Ucenic

masculin
Numarul mesajelor : 166
Varsta : 44
Localizare : craiova
Data de inscriere : 25/09/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina Dum 03 Oct 2010, 5:13 pm

Parerea mea e ca depinde, la surfilat ajung 3 ate, dar la imbinat, nu. Eu, ca si Noemi, tot cu 4 merg, de multe ori. Cand faci o bluza de jerse, nu mai stai sa scoti, sa bagi... rade lasi cu 4. Si mi-am mai dat seama de ceva, daca faci tivul la uber, nu mai e nevoie sa surfilezi (mai ales jerse, tricot), asa ca faci economie, oricum. Nu stiu la productie mare, dar casnic, la cat lucrez eu (nu mult Embarassed ), inca nu am terminat nici un con, de surfilat. Mai ales ca am pe culori, nu doar alb si negru. Dar asa e, se duce mult mai repede, la surfilat, decat la cusut...

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*

Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de Noemi Dum 03 Oct 2010, 5:15 pm

Mie imi place sa consum atza, momentan am un con enervant de ata... foarte subtire si usor lucioasa, la altceva n-am la ce sa o folosesc si abia astept sa se duca. Se consuma foarte greu fiind vorba de o cusatura dreapta.
Rar cos in 3 ate, aproape deloc, dar cand scap de ata asta enervanta probabil nu voi consuma din cea pufoasa asa usor Smile
Poza o pusesem sa se vada mai bine surfilarea cu ata pufoasa
Noemi
Noemi
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Indra Mar 05 Oct 2010, 3:01 pm

Eu doar v-am citit pana acum dar Noemi spune-mi te rog ce masina de surfilat ai tu?
Indra
Indra
helper
helper

Numarul mesajelor : 89
Localizare : Ramnicu Valcea
Data de inscriere : 02/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de arielas Mier 06 Oct 2010, 4:59 pm

Fetelor, va rog spuneti-va parerea sa-mi iau un merrylock 2020?
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1343
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de pisi Mier 06 Oct 2010, 10:07 pm

Arata bine masina,eu zic ca merita.
pisi
pisi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 302
Varsta : 36
Localizare : vaslui
Data de inscriere : 09/07/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Indra Joi 07 Oct 2010, 2:53 pm

Arielas, si eu cred ca ma hotarasc tot la Merrylock 2020 pentru ca am inteles ca e bun . Singura problema ar fi cutitele care trebuie schimbate cam la un an si bineinteles ascutite pana atunci. Si in plus setul de picioruse e mai ieftin decat la Brother.
Indra
Indra
helper
helper

Numarul mesajelor : 89
Localizare : Ramnicu Valcea
Data de inscriere : 02/06/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de GABRELA Joi 07 Oct 2010, 4:50 pm

Imi spuneti si mie un site unde as putea gasi un triplock la un pret acceptabil va rog daca stiti?
GABRELA
GABRELA
helper
helper

Numarul mesajelor : 50
Localizare : hunedoara
Data de inscriere : 13/08/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de MagdaMarin Vin 08 Oct 2010, 3:00 pm

Daca mai vrea cineva triplock din acesta gasiti in Dragon 1 Standul 1163 ,intrebati de masini de cusut ca s-au mutat de la 1178.Zicea ca nu mai are multe ca nu s-ar mai fabrica(in china sunt destule)si vedeti ca e un stand de perdele iar masinile sunt ascunse intr-un colt.
E simplu de ghicit de ce,le vinde la negru,ca tot ce se vinde acolo,dealtfel.Si i-o fi fost frica ca daca i-am spus ca vreau sa spun pe net altor persoane vine garda peste el.Expuse erau decat 2 modele,cu 3 ate si ca al meu cu 5.
Si mecanicul e chinez si nu vorbeste bine romaneste cand am vrut niste detalii.Pentru un surfilat simplu fara alte pretentii e ideal.

Si mai am o intrebare ata Serafil de 120/2 e buna si la surfilat,sau doar la brodat ca am un con de 5000m de ata alba.

Magda Marin
Ce cos eu
Conservarea alimentelor in bucatarie
MagdaMarin
MagdaMarin
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 5501
Localizare : La volan(ta)ul masinii de cusut
Data de inscriere : 15/11/2009

https://picasaweb.google.com/115072338271267453701/HaineNoiDeCal

Sus In jos

Mesaj Scris de Uca Vin 08 Oct 2010, 3:27 pm

Magda, cat ai dat pe el?
Uite aici gasesti informatii despre atele serafil.

Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3916
Varsta : 36
Localizare : brasov
Data de inscriere : 27/12/2009

http://ucadesign.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB