Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Proza sau poezie... hai sa scriem!!! - Pagina 2 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Proza sau poezie... hai sa scriem!!! - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Proza sau poezie... hai sa scriem!!! - Pagina 2 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Proza sau poezie... hai sa scriem!!! - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Proza sau poezie... hai sa scriem!!! - Pagina 2 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Proza sau poezie... hai sa scriem!!! - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Proza sau poezie... hai sa scriem!!! - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Proza sau poezie... hai sa scriem!!! - Pagina 2 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Proza sau poezie... hai sa scriem!!! - Pagina 2 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Proza sau poezie... hai sa scriem!!! - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Proza sau poezie... hai sa scriem!!! - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Proza sau poezie... hai sa scriem!!! - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Proza sau poezie... hai sa scriem!!! - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Proza sau poezie... hai sa scriem!!! - Pagina 2 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Proza sau poezie... hai sa scriem!!! - Pagina 2 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Proza sau poezie... hai sa scriem!!! - Pagina 2 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Proza sau poezie... hai sa scriem!!! - Pagina 2 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Proza sau poezie... hai sa scriem!!! - Pagina 2 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Proza sau poezie... hai sa scriem!!! - Pagina 2 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Proza sau poezie... hai sa scriem!!! - Pagina 2 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Proza sau poezie... hai sa scriem!!!

+36
dansdk
violeta25
lelia40
pufoi
mariaz_09
symos
MagdaMarin
europolis
Admina
michelinebeaulieu
emmancita
maryd
ismi3ismi
Lucia.BlueFlower
danniela
stoy
DUMITRU CORNEL
denis21
vlavi
danadea
firicel
emma90
Gianina4ever
anca56
melus
antonina
Valentina-handmade
adelina24
Floren
aurishta
ema
ivanoiuadela9
elena.habasescu
Anuk
juliennej
arime
40 participanți

Pagina 2 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

In jos

Proza sau poezie... hai sa scriem!!! - Pagina 2 Empty Re: Proza sau poezie... hai sa scriem!!!

Mesaj Scris de aurishta Lun 14 Mar 2011, 9:36 am

Nu ne plictisesti deloc, nici sa nu te gandesti! Este ceva din sufletul tau, iar asta poate atinge sufletul altora! Nu asta face un artist? hug
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Proza sau poezie... hai sa scriem!!! - Pagina 2 Empty Re: Proza sau poezie... hai sa scriem!!!

Mesaj Scris de anca56 Lun 14 Mar 2011, 10:18 am

Indraznesc si eu sa pun citeva ginduri, bineinteles transpuse in versuri.

MI-E DOR

E primavar-aproape
si sufletul mi-e plin
de dragoste si-ncepe
sa-mi para tot divin

Ma uit cu-nfrigurare
spre cer, sa-l vad senin
Astept sa vad c-apare
soarele drag,blajin.

Mi-e dor de-a lui caldura
de mingierea-i sacra
peste-ntreaga natura.
Mi-e dor sa ies afara

prin parc,in lungi plimbari.
Sa vad din nou frunzisul
si-a florilor lastari.
Mi-e dor sa vad orasul

cum revine la viata
sa vad iar tineretea
pe strazi de dimineata.
Mi-e dor de frumusetea

acelor zile-n care,
cu soare sus pe ceruri
admir, cum pe o floare,
batind din aripi,fluturi ,

se odihnesc,la cald.
Mi-e dor de trilul dulce
a mierlei de pe gard
Mi-e dor de tot ce face

natura ,mult frumoasa.
Mi-e dor de cimpul verde,
de vremea luminoasa.
Mi-e dor de zile calde

Mi-e dor de-o adiere
de vint de primavara
ce prin pletele-mi sure
se joaca acuma iara

Si de mireasma dulce
de pamint incalzit.
De albina ce trece
si al ei zumzait.

anca56
anca56
helper
helper

Numarul mesajelor : 38
Varsta : 70
Localizare : Turda
Data de inscriere : 15/11/2010

Sus In jos

Proza sau poezie... hai sa scriem!!! - Pagina 2 Empty Re: Proza sau poezie... hai sa scriem!!!

Mesaj Scris de aurishta Lun 14 Mar 2011, 5:35 pm

Cred c-ai insumat toate visele si aspiratiile multora in poezia asta! Pe-ale mele sigur!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Proza sau poezie... hai sa scriem!!! - Pagina 2 Empty Re: Proza sau poezie... hai sa scriem!!!

Mesaj Scris de anca56 Mar 15 Mar 2011, 7:55 pm

Chiar de soarele-i zgircit
va spun sigur c-a sosit
primavara asteptata
chiar cu zapada prezenta

Baba Dochia se zbate
Nu vrea sa plece ... departe
dar fiti sigure-n curind
iarna fi-va doar un gind

Vom privi,iarasi,cu drag
soarele zimbind in prag.
Vom privi cu incintare
fluturii zburind in soare.

O sa admiram curind
pomii dragi inmugurind
si albine harnicute
zburind iar printre crengute

Vom vedea natura draga
la viata-nviind intreaga.
Vom putea iesi din nou
in parc ,ascultind ... ecou

pasii nostri pe alei.
Vom zimbi privind la zmei
catre cer ce se inalta
si copii... tinind de ata.

Florile multicolore
inaltind a lor corole
inspre soare,le-om privi
si mai tineri ne-om simti.

04.03.2011

Chiar de-i scrisa acum aproape 2 saptamini,ma gindesc ca e Ok.O seara frumoasa pupi
anca56
anca56
helper
helper

Numarul mesajelor : 38
Varsta : 70
Localizare : Turda
Data de inscriere : 15/11/2010

Sus In jos

Proza sau poezie... hai sa scriem!!! - Pagina 2 Empty Re: Proza sau poezie... hai sa scriem!!!

Mesaj Scris de aurishta Mar 15 Mar 2011, 8:17 pm

Frumos!, foarte frumos! Smile
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Proza sau poezie... hai sa scriem!!! - Pagina 2 Empty Re: Proza sau poezie... hai sa scriem!!!

Mesaj Scris de anca56 Mier 16 Mar 2011, 1:11 pm

Cu scuze de rigoare,indraznesc sa postez o poezie scrisa in luna octombrie,pe cind urmaream fascinata emisiunea<Dansez pentru tine>


Mi-a trecut si somnul
Chiar si oboseala.
Il vad pe Banica
Cum da cu <vrajeala>

E superb, barbatul
Si-mi place cum cinta
Parca-l vad pe Elvis
Ce si azi incinta

Beatrice aduce
Cu a ei tinuta
Un aer romantic
Si-un trup de silfida

Emilia-i dulce
Cornel ... incruntat
Si Mihai...saracul
Mut nu s-a visat

Iar Micutul Will
Cu a lui Romana
Ma uimeste vesnic
De cum se exprima

Show ma surprine
Si zau ca imi place
Dansul rau ma prinde
Si stau ca pe ace

Ma surprind adesea
Ca uit sa respir
Vazind o pereche
Cum danseaza <Swing>

Bollywoodu-i iara
Un dans minunat
Si toti coregrafii
Un show au creat
anca56
anca56
helper
helper

Numarul mesajelor : 38
Varsta : 70
Localizare : Turda
Data de inscriere : 15/11/2010

Sus In jos

Proza sau poezie... hai sa scriem!!! - Pagina 2 Empty Re: Proza sau poezie... hai sa scriem!!!

Mesaj Scris de antonina Dum 20 Mar 2011, 1:55 pm

e timpul pentru... poezia de duminica!

Portretul din vis

Îngerul din vis mi-a dat culoare
îndemnându-mă să pictez omul
pe care tocmai credeam că l-am desenat!
Am colorat ochii în galben ca doi sori
ce trebuie să aducă necontenit lumina.
A poi părul cu verde ca o permanentă primăvară.
Faţa, în albastru
caci aşa se reflecta în lumina cerului.
Mâinile le-am colorat în roşu aprins
să se stie că sunt pururea vii,
Iar piciorele.....
Picioarele au devenit cenuşii
ca şi pământul ce-l ocroteşte de neant.
Când să-i colorez trupul, ochii mei s-au deschis!
Am hotârât ca el să rămână incolor, asemeni aerului
Pur şi neprihănit!
antonina
antonina
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 56
Localizare : romania
Data de inscriere : 22/12/2009

Sus In jos

Proza sau poezie... hai sa scriem!!! - Pagina 2 Empty Re: Proza sau poezie... hai sa scriem!!!

Mesaj Scris de aurishta Dum 20 Mar 2011, 2:52 pm

Frumos, foarte frumos! bine Te asteptam duminica viitoare iarasi! wink
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Proza sau poezie... hai sa scriem!!! - Pagina 2 Empty Re: Proza sau poezie... hai sa scriem!!!

Mesaj Scris de melus Dum 20 Mar 2011, 3:28 pm

Frumos... dar n-o prea inteleg.Poate ma ajuti, te rog!
melus
melus
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 44
Localizare : romania
Data de inscriere : 03/08/2010

http://vecinagreierasului.blogspot.com

Sus In jos

Proza sau poezie... hai sa scriem!!! - Pagina 2 Empty Re: Proza sau poezie... hai sa scriem!!!

Mesaj Scris de Gianina4ever Dum 20 Mar 2011, 4:47 pm

E o poezie moderna,ca sa zic asa,Melus.Mie imi place!
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Proza sau poezie... hai sa scriem!!! - Pagina 2 Empty Re: Proza sau poezie... hai sa scriem!!!

Mesaj Scris de melus Dum 20 Mar 2011, 7:05 pm

Cred ca se scriau versuri albe si-n antichitate. Smile
N-am spus ca nu-mi place, antonina e chiar pe placul meu cu poeziile ei, doar ca nu prea inteleg ce simbolizeaza ingerul, despre ce om e vorba...
Pare la un moment dat a fi un poem dedicat viitorului copil, sau ...?!
melus
melus
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 44
Localizare : romania
Data de inscriere : 03/08/2010

http://vecinagreierasului.blogspot.com

Sus In jos

Proza sau poezie... hai sa scriem!!! - Pagina 2 Empty Re: Proza sau poezie... hai sa scriem!!!

Mesaj Scris de antonina Dum 20 Mar 2011, 9:55 pm

dragele mele, in vis totul este posibil... atat tmp cat mai visam si ne emotionam, nu suntem invinsi.. mai traim..., mai speram!
antonina
antonina
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 56
Localizare : romania
Data de inscriere : 22/12/2009

Sus In jos

Proza sau poezie... hai sa scriem!!! - Pagina 2 Empty Re: Proza sau poezie... hai sa scriem!!!

Mesaj Scris de melus Dum 20 Mar 2011, 10:10 pm

Aha, cred ca acum am inteles.As vrea sa postezi mai des creatii de-ale tale.
Au o nota de optimism care mie-mi prieste.
melus
melus
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 333
Varsta : 44
Localizare : romania
Data de inscriere : 03/08/2010

http://vecinagreierasului.blogspot.com

Sus In jos

Proza sau poezie... hai sa scriem!!! - Pagina 2 Empty Re: Proza sau poezie... hai sa scriem!!!

Mesaj Scris de emma90 Mar 29 Mar 2011, 12:00 am

Cobor pe peronul garii si parca totul s-a schimbat. Parca trenul a mers cu viteza luminii si a ajuns intr-un loc nou si totusi, atat de cunoscut... Pasesc incet de parca d’abia acum invat sa merg. Nu ma grabesc. Oricum stau aproape de gara. Traversez calea ferata, merg pe sub pod si am ajuns. Dar de data asta, e altceva. Vreau sa aud suieratul trenului care pleaca, vreau sa vad oamenii de pe strada, vreau sa miros aerul chiar daca-i poluat, vreau sa gust din bucuria ce mi-a inundat simturile. De fiecare data, aceleasi sentimente imi inunda mintea si inima. Oriunde as pleca, departe sau aproape, in spatiu sau timp, stiu ca la intoarcere voi gasi acelasi vechi atat de nou.
Zi de zi ma pierd pe culoarele subsolului sau printre strazile atat de aglomerate, de oameni si masini. Nu am timp sa privesc, sa analizez, nu am timp sa ma bucur. Se spune ca traim intr-un secol al vitezei. Simt asta cu adevarat in Bucuresti, parca sunt intr-un filmulet dat pe fast forward. Cadrele se succed prea repede, lumea e prea grabita, te calca pe picior si nici macar timp sa-si ceara scuze nu mai au. In Bucuresti, simt timpul precum Damocles a simtit sabia deasupra capului sau. Parca totul atarna doar de un fir de par. Si tot mereu ma intreb care-i greutatea maxima pe care o poate duce...
De aceea, azi vreau sa-mi amintesc de ce mi-e drag orasul meu... de ce de fiecare data cand cobor pe peronul Garii de Sud ma simt ca intr-un basm ce prinde viata... Ma simt ca printesa salvata de Fat-Frumos (alias trenul) din regatul zmeului cu sapte capete (alias Bucurestiul) si e atat de minunat...
E atat de minunat sa regasesc sentimentele pierdute pentru cateva clipe. Sa regasesc prima iubire ce m-astepta pe bulevard intr-o noapte calda de vara. Sa regasesc prima iluzie a prieteniei dintr-o dimineata frumoasa de toamna. Sa regasesc blana de iarna impodobita cu luminite galben – albastre sau pe floraresele cu cosurile pline de minuni ale primaverii. O raza de soare sau un fulg de nea e totuna pentru ca tot cald mi-e sufletul.
De fiecare data cand ma intorc acasa, pasesc ca si cum as avea nevoie de timp sa cunosc orasul. Dar nu am nevoie. Am nevoie doar de timp pentru a-mi aminti. Iar uneori, o plimbare linistita printre castanii mult-iubiti mi-e de ajuns pentru a redescoperi ca ma aflu in locul potrivit. Ceilalti il cauta ani de zile, negasindu-l de cele mai multe ori. Pe mine...m-a gasit el.
Doi, trei ... zece ... cincizeci ... de pasi... Nu am vazut oameni alergand, doar vreo doi baieti cu ghiozdanele fluturand in spatele lor, grabindu-se probabil sa ajunga la autobuzul ce-i va duce in satul lor drag. Nu stiu daca nisipul curge mai incet la mine in oras, dar asta simt. Poate ca uneori vreun fir de gand mai greu incetineste scurgerea timpului din clepsidra.
Cate unul, cate doi, cate cinci oameni ies pe portile mari ale Rulmentului. Nici ei nu se grabesc. Discuta veseli cu gandul la cei dragi ce-i asteapta acasa. Privirile lor nu sunt atat de goale ca ale „capitalistilor” (imi permit ca doar Caragiale e de-al casei) si parca imi spun „Bine te-am regasit”. Inca zece pasi si am ajuns. E blocul pe care il stiu de atatia ani, neschimbat... doar masinile din parcare sunt altele... Pe trepte, batranica de la sapte ma intampina surazand: „Ai venit maica?Tot mai bine e acasa!”. Pana si de ea mi-e drag, mi-a fost complice la atatea saruturi fugitive date de alti si alti baieti. Radea de fiecare data: „Ce frumoasa-i tineretea!”. „Da, tanti... tot mai bine e aici...”. Inainte sa intru in scara blocului, mai arunc o privire pe pod... Vad autobuzul plin de elevi si studenti si aud suierul curentului ce se formeaza printre cutiile din beton cu ferestre albe. Trag aer in piept si intru. Diseara voi dormi cu fereastra deschisa... s-o aud iar pe „tanti aia” de la gara ce anunta un tren ratacit in miez de noapte... Si sa aud linistea ce se lasa dupa ultimul vagon...
Iar maine... poate va voi invita la o plimbare prin orasul meu drag...
Bun gasit, ploiesteni iubiti!! Mi-a fost dor de voi...

<<mai am si eu momentele mele..dar de proza, nu de poezie..desi iubesc poezia si felicitari tuturor forumistelor care au acest dar pt ca asa consider eu, ca e cu adevarat un dar sa poti scrie poezii..sper ca nu v-am plictisit cu randurile mele>>
emma90
emma90
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 157
Varsta : 33
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 31/01/2011

Sus In jos

Proza sau poezie... hai sa scriem!!! - Pagina 2 Empty Re: Proza sau poezie... hai sa scriem!!!

Mesaj Scris de aurishta Mar 29 Mar 2011, 6:51 am

Nu m-ai plictisit, din contra, am fost foarte captivata, n-am pierdut nici un cuvintel! pupi
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Proza sau poezie... hai sa scriem!!! - Pagina 2 Empty Re: Proza sau poezie... hai sa scriem!!!

Mesaj Scris de emma90 Mar 29 Mar 2011, 2:27 pm

multumesc frumos pupi
emma90
emma90
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 157
Varsta : 33
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 31/01/2011

Sus In jos

Proza sau poezie... hai sa scriem!!! - Pagina 2 Empty Re: Proza sau poezie... hai sa scriem!!!

Mesaj Scris de firicel Mar 29 Mar 2011, 2:37 pm

Emma,aseara cand ai postat,am tot amanat cititul pana m-a luat rau somnul si am plecat cu ochii mai mult inchisi,spre pat!O emotie puternica m-a cuprins citindu-ti randurile !Nu sunt din Ploiesti,dar am amintiri frumoase legate de acest frumos si linistit oras!Felicitari pentru gandurile pe care ni le-ai expus si noua! pupi


Ultima editare efectuata de catre firicel in Mar 29 Mar 2011, 7:50 pm, editata de 1 ori
firicel
firicel
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 7388
Varsta : 63
Localizare : urziceni
Data de inscriere : 27/02/2010

http://lucrudemanafiricel-sforicel.blogspot.com

Sus In jos

Proza sau poezie... hai sa scriem!!! - Pagina 2 Empty Re: Proza sau poezie... hai sa scriem!!!

Mesaj Scris de emma90 Mar 29 Mar 2011, 3:28 pm

<<multumesc pentru gandurile tale, firicel hug mai va postez ceva>>

Mă înnec în marea amintirilor noastre… Mi-e prea greu să înnot…parcă cineva mă ţine de picioare, mă trage înapoi… Încerc să întorc capul, nu văd nimic…era numai ceaţă în juru-mi…dar totuşi, parcă lanţuri de fier îmi strângeau picioarele, oprindu-mă să înaintez… Cred că era amintirea ta care dorea să nu plec, să n-o las în urmă… O durea… Dar şi pe mine m-a durut, iar acum lanţurile îmi străpung încheieturile subţiri, sfâşiindu-mi pielea, sângele ţâşnind… Mă doare mai mult acum când nu mă laşi să plec… Nu înţeleg de ce îţi place să mă chinui… Vrei să nu te uit?! Nu te voi uita….amintire rece ce mi-ai încălzit sufletul, cândva…atunci când doar tu îmi mai aparţineai… Te voi păstra într-un pahar pe jumătate gol pe care-l voi fura din marea noastră…marea amintirilor noastre… Voi uda floarea iubirii, câte o picătură în fiecare zi… Astfel, nu va muri repede, dar nici nu va trăi veşnic… Va muri puţin câte puţin…iar în ziua în care paharul se va goli, să ştii că floarea va muri, iar eu nu te voi mai iubi…
Lasă-mă să plec…mă doare…dă-mi drumul… Marea din jurul meu s-a înroşit…durerea însângerată este pretutindeni…mă înconjoară,iar eu vreau să scap…
Dă-mi drumul…te rog… Rupe cătuşele care mă înlănţuiesc… Te-am aşteptat şi te-am iertat de atâtea ori, dar acum nu mai pot… Te-am iubit…
Un zgomot asurzitor…lanţuri căzând pe fundul mării…ceaţa împrăştiindu-se…marea-albastră iar… Ai înţeles… M-ai lăsat să continui să înnot… N-ai vrut să mă mai doară…
Mulţumesc…
emma90
emma90
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 157
Varsta : 33
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 31/01/2011

Sus In jos

Proza sau poezie... hai sa scriem!!! - Pagina 2 Empty Re: Proza sau poezie... hai sa scriem!!!

Mesaj Scris de aurishta Mar 29 Mar 2011, 7:47 pm

Frumos, foarte frumos! Ai un suflet sensibil!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Proza sau poezie... hai sa scriem!!! - Pagina 2 Empty Re: Proza sau poezie... hai sa scriem!!!

Mesaj Scris de emma90 Mar 29 Mar 2011, 7:56 pm

multumesc frumos, inseamna foarte mult pt mine aceste cuvinte pupi
emma90
emma90
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 157
Varsta : 33
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 31/01/2011

Sus In jos

Proza sau poezie... hai sa scriem!!! - Pagina 2 Empty Re: Proza sau poezie... hai sa scriem!!!

Mesaj Scris de danadea Mar 29 Mar 2011, 9:17 pm

Emma, imi place
avatar
danadea
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 736
Localizare : Deva
Data de inscriere : 17/08/2009

Sus In jos

Proza sau poezie... hai sa scriem!!! - Pagina 2 Empty Re: Proza sau poezie... hai sa scriem!!!

Mesaj Scris de antonina Mar 29 Mar 2011, 10:35 pm

Emma, sunt bucuroasa ca mi-ai adus aminte de cuvântul acasă , cuvânt ce este la fel de magic ca și cuvântul dor!
Cândva , am notat și eu niște gânduri despre acasă!

Acasă

- Unde te duci , copile?
- Acasă.....
.........................................................
Cuvântul magic care te face să te simți bine când, istovită de agitația zilei, apeși pe clanța ușii. Doar ea te mai desparte de bucuria întâlnirii ochilor rotunzi cu care copilul tău plânge și râde în același timp!
Acasă înseamnă mângâierea sinceră a mâinii care odată cu haina îți pune în cuier povara grijilor de afară şi te alintă cu o simpla întrebare, chiar și nerostită: ,,Cum ți-a mers astăzi, draga mea?,,
Când tinerețea își anunța discret plecarea luând cu ea o parte din tine, spațiul care însemna acasă își mută granița și vei rosti cu bucurie: strada mea, orașul meu, țara mea...
Abia mult mai târziu, când vorbele tale sunt tremurate, realizezi că cerul poate fi privit de jos în sus dar și de sus în jos!
Dacă ai curajul și înțelepciunea să-l privești asemeni celui care l-a creat vei avea surpriza să constați că există un singur acoperiș, pentru o singură casă! Pământul!
Regreți că nu ai fost mai atentă, poate nu ți-ar fi fost greu să faci un pic de ordine într-o casă asa de mare! Poți să te resemnezi mulțumindu-te cu gândul că acasă nu înseamna decât locul de trecere al fiecărui om prin viata
Şi totuși, mai ai timp să poți pune o întrebare!
...................
- Unde mergi copile?
- Acasă!
- Şi care este casa ta?!
antonina
antonina
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 56
Localizare : romania
Data de inscriere : 22/12/2009

Sus In jos

Proza sau poezie... hai sa scriem!!! - Pagina 2 Empty Re: Proza sau poezie... hai sa scriem!!!

Mesaj Scris de aurishta Mar 29 Mar 2011, 11:34 pm

Bravo!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Proza sau poezie... hai sa scriem!!! - Pagina 2 Empty Re: Proza sau poezie... hai sa scriem!!!

Mesaj Scris de emma90 Mier 30 Mar 2011, 1:24 am

si mie imi place hug pe mine intotdeauna aceste cuvinte m-au mobilizat sa scriu...sunt infinite gandurile legate de casa, de acasa, de apartenenta unui loc wink precum si cele legate de dragoste wink kiss
emma90
emma90
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 157
Varsta : 33
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 31/01/2011

Sus In jos

Proza sau poezie... hai sa scriem!!! - Pagina 2 Empty Re: Proza sau poezie... hai sa scriem!!!

Mesaj Scris de aurishta Mier 30 Mar 2011, 10:12 am

Este bine ca scrii aceste ganduri! Ele sunt din partea ascunsa a sufletului, cea care nu e vizibila pentru cei din jur. Ele sunt ca niste poze ale unor momente minunate, dar efemere!Ce frumos este cand ai de unde sa le scoti!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Proza sau poezie... hai sa scriem!!! - Pagina 2 Empty Re: Proza sau poezie... hai sa scriem!!!

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB