Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 9 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 9 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 9 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 9 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 9 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 9 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 9 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 9 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 9 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 9 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 9 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 9 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 9 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 9 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 9 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 9 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 9 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 9 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 9 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Quilt - arta de a imbina bucatile de material - Pagina 9 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Quilt - arta de a imbina bucatile de material

+71
onuca28
oliv
ionela07
Carmen T
dorinami
gabriela1554
mnarcisa
alinutza_andrei08
ChrisReeana
Dorulet
danielanica
valentina_d1986
marabr
carmenzoe
Gianina4ever
zorzonica_z
aidil
tinap
ismi3ismi
Ionela.Radu
LN
fifi
mishou
bobitica
olympia
geo
vellenday
aba
emmancita
kabunta
vilcris
geany
ana_bela
Lucia.BlueFlower
MagdaMarin
ionela stefan
Biene
norelif
Steluzza
bibitu
Uca
melus
firicel
elena.habasescu
GABRELA
danyelyta28badea
danabarbu2007
danabekk
virus
Cristina_Ionela
mariag
Admina
artena_52
diana_scl
aurishta
ciucamona
Alina.C
tala
MAYA
aleahim67
duchess
Karina33
MihaelaT
feliciagl
sanctuar
chemio
teisoara
ralucis
diada
RalucaS
milena
75 participanți

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de carmenzoe Mier 08 Feb 2012, 9:41 am

Tinap,
Pai asta pot sa te invat si eu sa faci, quilturi peisaj. Am luat lectii de la o profesoara olandeza din Anglia, care a scris niste carti. Poti sa le faci in doua feluri: pe hartie, desenand linii drepte (n-ai nevoie de nici un cutter sau planseta) saucu linii ondulate cu freezer paper sau surogatul cel mai ieftin care e hartia de ambalaj de hartie de tiparit. Tot va intreb unde sa mut tutorialul de pe blogul meu despre asta si nimeni nu zice nimic.
Aidili si pentru tine si cele care nu au inca cutter si planseta am o idee. Paper piecing adica blocurile cusute pe hartie. Eu folosesc hartia de copt in acest scop. In USA este hartie speciala, tea bag paper (adica cea hartie care nu e hartie care arata ca saculetele de ceai). Dar cum ideea este sa reducem cheltuilile... Se poate si pe hartie normala, dar cea de copt Dr Oetker e mai subtire si mai rezistenta la rupt.
Revin mai tarziu si reeditez ca sunt in tren.
Nu stiu daca am incalcat regula nr ? din regulament. Sper sa nu pt vreau sa introduc un subiect nou PAPER PIECING.
Scuze, scriu din tren si am ajuns.
carmenzoe
carmenzoe
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 88
Localizare : olanda
Data de inscriere : 22/11/2009

http://sewingzoe.blogspot.com/

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de zorzonica_z Mier 08 Feb 2012, 9:47 am

Va mutumesc pentru lamuriri! Am cautat si eu pe net sa vad daca gasesc un piciorus pentru masina mea, Pfaff 1050s. Nu am gasit nimic specific, doar picioruse universale pe acest site

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Si ma intreb daca se potrivesc si la mine, avand in vedere ca acolo scrie ca sunt si pentru Pfaff-ul meu.


Ultima editare efectuata de catre MagdaMarin in Mier 08 Feb 2012, 8:08 pm, editata de 1 ori (Motiv : Sters link reclama si pus poze)
zorzonica_z
zorzonica_z
helper
helper

Numarul mesajelor : 33
Localizare : Braila
Data de inscriere : 02/02/2010

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de aidil Mier 08 Feb 2012, 1:01 pm

Carmen, multumesc inca odata. O plansa medie si un cutter imi trebuie si la croitorie si recunosc ca imi place sa am echipamente bune, pe cat posibil. Am vazut ca in timp, se pot aduna cam de toate si cum alte sporturi extreme nu practic... macar atat!
Regula 6 o incalci doar daca potezi succesiv in 24h la acelasi capitol, deci daca ai "conversat" doar, adica ai primit feed-back, nu esti in off side.
Exista un capitol cu tutoriale utile, il gasesti cu search, dar eu am citit tutoriale si prin alte capitole, cu mentiunea ca se refereau la subiectul indicat in denumirea capitolului cu pricina. Cred ca poti posta si aici, eu nu ma supar. kiss
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de carmenzoe Sam 11 Feb 2012, 2:54 pm

Pentru Zorzonica,

Voiam sa-ti raspund la intrebarea despre piciorusul cu lamela la mijloc, dar vad ca ai schimbat poza. Ai inlocuit-o cu alte doua picioruse care sunt efectiv cele de quiltuit si carpit. Dar si piciorusul pe care il pusesesi tu este foarte util si se foloseste destul de mult in quiltuit Pacat ca l-ai schimbat, fiindca acum trebuie sa-l caut.
Cum nu l-am gasit repede pe brother.ro am pus o poza de la Pfaff care iti si arata la ce se foloseste. [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
- la prinderea dantelei de un material (ca in poza)
- la coaserea a doua bucati tivite cu un punct decorativ sau ata decorativa cu zigzag.Ceva in genul imbinarilor de la ii cu cheite.
- la facerea tivurilor daca ai posibilitatea la masina sa muti acul putin spre dreapta sau spre stanga (lamela merge de-a lungul partii indoite si acul coase la aceeasi distanta.
Eu cu piciorusul asta fac tivurile la perne sau la ce trebuie tivuit, cusand aproape pe indoitura tivului.
Iar la quiltuit se foloseste la cusutul drept 'in sant' (in the ditch). Aici nu ai nevoie sa muti acul, fiindca vrei sa coasa exact pe unde trece lamela. Se coase asa pentru ca trebuie sa fixezi intai straturile sandvisului, ca sa nu se deplaseze in timpul quiltuitului masinal si sa ai cute pe dos sau pe fata. Dar nu vrei sa se vada cusatura si trebuie ascunsa 'in sant'. Asta se face mai ales la modelul Log Cabin (cabana din barne) sau cand vrei sa stabilizezi quiltul inainte de a incepe sa quilltuiesti liber.
Daca imi aduc aminte bine, Artena a pus niste quiltuiri foarte frumoase pe acest grup, in care a folosit si tehnica asta.
Stabilizarea se face cusand in sant exact pe linia de imbinare a bucatelelor. In quiltul cu vaporase am cusut 'in sant' toate liniile dintre blocuri, de sus pana jos. Abia apoi am trecut la facut free motion.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
carmenzoe
carmenzoe
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 88
Localizare : olanda
Data de inscriere : 22/11/2009

http://sewingzoe.blogspot.com/

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de ismi3ismi Sam 11 Feb 2012, 3:22 pm

carmen,urmaresc toate indicatiile tale si-mi iau notite Smile multumesc
1)am luat un gherghef,am fixat materialul in el,la masina casnica merge brodat cu el,prin miscari libere,dar la masina industriala nu se formeaza tighelul pe tot traseul cusaturii...sunt pasi facuti ,unde tighelul nu se formeaza pe material.de ce,oare?din cauza vitezei prea mari a masinii industriale?
2)cand quiltuiesc la masina casnica,inainte de asta,trebuie sa fixez straturile de material-vatelina-material,neaparat in ace,nu,pt ca am facut tighelirea fara sa fixez straturile si,pe dos,face cute,increteste materialul de pe dos in tighel
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de carmenzoe Sam 11 Feb 2012, 3:52 pm

Da, cred ca din cauza asta isti sare masina industriala pasi.
Unul dintre lucrurile cele mai grele de invatat este sa nu mergi prea repede, sa nu smucesti de gherghef prea repede, fiindca nu are timp sa se formeze cusatura / pasul bine si cum misti inainte de a fi prins firul de suveica iti sare pasi.
In general trebuie sa quiltuiesti la o viteza medie, nici prea incet, ca iti ies pasii prea mari (acul merge incet si tu misti repede), dar nici prea repede ca se intampla pe dos (acul se misca atat de repede ca iti ies pasii prea mici.
Problemele de care spui tu trebuie sa apara mai ales daca faci free motion pe linii ondulate. Asa este? Pe linii drepte merge mai bine?

Cand quiltuiesti trebuie mereu fixate straturile. Am scris aici sau pe blog de asta, csa nu ma repet la nesfarsit. (a) Se insaileaza in grila la o distanta de o palma, (b) se prind ace de siguranta, dar trebuie sa le pui destul de des si sa ai grija cand te apropii de ele sa le scoti, ca altfel ai probleme; si (c) poti pune si ace de gamalie, daca sunt suficient de mari, dar numai pt chestii mici, ca altfel daca le faci sul se transforma quiltul intr-un arici care iti face AU! la degetele. batutincap
Nu se quiltuieste niciodata pe sandvis neinsailat / prins in ace. Doar daca il pui in gherghef si il netezesti putin.
Apoi cand quiltuiesti cu insailaturi facute mai cu zgarcenie incepi din mijloc si mergi in cerc spre margini, netezind in permanenta spre margini.
Lasa ca inceputul e la toata lumea mai greu.

Voi realizati ca atunci cand au fost inventate masinile de cusut nu faceau decat pasi pe loc si ca se cusea drept cum facem noi acum free motion, miscand materialul cu mana?
carmenzoe
carmenzoe
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 88
Localizare : olanda
Data de inscriere : 22/11/2009

http://sewingzoe.blogspot.com/

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de ismi3ismi Sam 11 Feb 2012, 3:59 pm

gata,am inteles,cam ce greseli am facut,de nu imi iese chiar ce trebuie.voi face cum spui.multumesc din suflet!
din ce am putut sa-mi dau seama,lucrand cu piciorusul free motion,acest rol il are:de a limita marimea pasului tighelului,la miscarea libera ....asa-i?daca as avea un free motion si la masina industriala,probabil mi-ar iesi mai bine...
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de carmenzoe Sam 11 Feb 2012, 4:12 pm

Nu, rolul piciorusului este numai de a tine in jos straturile presate, altfel ai avea probleme cand iese acul din panza si trage materialul in sus.
Acelasi efect il are si ghergheful, care tine stratul intins / straturile intinse si opune la fel rezistenta cand iese acul din panza.

Limitarea lungimii pasului o faci tu, regland viteza cu care misti materialul. In general daca vrei sa faci free motion frumos trebuie sa misti uniform, sa nu tragi prea repede sau sa misti prea incet. Schimbarile in ritm si in viteza cu care misti materialul se vad in lungimea pasului.
Sunt acele regulatoare de pas (BSR Bernina stitch regulator; mi se pare ca are si Husqvarna si au si masimile de quiltuit semi-profesionale, care costa mai mult decat o avere) care lucreaza cu sensori.
Si pe urma ai nevoie de o suprafata plana. Daca nu ai acea masuta, incearca sa pui tot felul de carti groase (carti de telefon!) in jurul masinii, ca sa sprijini quiltutl sa fie plat.
Succes. Imi pare rau ca nu sunt acolo sa vad cum faci.
carmenzoe
carmenzoe
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 88
Localizare : olanda
Data de inscriere : 22/11/2009

http://sewingzoe.blogspot.com/

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de ismi3ismi Sam 11 Feb 2012, 4:24 pm

aha.am inteles.voi incerca sa ma obisnuiesc cu manuirea materialului,,multumesc mult.oricum,cu multa placere,te astept pe la mine,cand mai vii in Romania. bucurie
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de valentina_d1986 Dum 12 Feb 2012, 9:51 am

eu cochetasem cu idea de a face o astfel de paturica din hainutele de bebe a lui Aris ( cele care i-au ramas mici)...sau macar o fata de perna care sa-i aminteasca de hainutele lui...dar parca mi-e "mila" sa le stric ...deocamdata
valentina_d1986
valentina_d1986
helper
helper

Numarul mesajelor : 38
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 27/04/2010

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de carmenzoe Dum 12 Feb 2012, 11:03 am

Daca ai hainute speciale, nu le strica. Foloseste-le numai pe cele mai obisnuite. Mai tarziu o sa-ti para rau ca nu mai ai ceva care iti arata cat de mic era bebelusul tau.
carmenzoe
carmenzoe
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 88
Localizare : olanda
Data de inscriere : 22/11/2009

http://sewingzoe.blogspot.com/

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de valentina_d1986 Dum 12 Feb 2012, 11:18 am

da, ai dreptate. Ma gandeam sa folosesc body-urilesi tricoruile sau maieurile, mai ales ceva care au ceva imprimat pe ele. Ca sunt si materiale asemanatoare. Intai le mai tin, poate mai fac un bebe, sau poate mai repede face sora mea unul, si apoi le strang pe toate si ma apuc de treaba Smile))
valentina_d1986
valentina_d1986
helper
helper

Numarul mesajelor : 38
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 27/04/2010

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de ismi3ismi Dum 12 Feb 2012, 3:44 pm

valentina,ce idee frumoasa!!!
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de aidil Dum 12 Feb 2012, 8:20 pm

Fetelor, am facut si eu cateva "teste" patchwork (2 modele de patrate)si va pot spune ca nu iese prea grozav folosind materiale cu texturi si grosimi diferite, eventual cu grade diferite de uzura. Am folosit resturi de prin casa, ramase dupa modificare a 2 lenjerii, deci era bumbac 100%, dar unul mai grosier si unul mai finut. In concluzie, eu m-as inspira la aplicatii de la hainutele copiilor, copiind modele mai dragute dar si mai simplu de realizat, insa la patchwork as folosi materile noi, cu aceeasi grosime si textura, si le-as alege pe cat posibil in seturi de materiale complementare din punct de vedere al culorilor/imprimeurilor, cum am vazut ca se face studiind vreo 2 situri interesante.
E mult de munca pentru un quilt si la sfarsit as vrea sa am ceva perfect.
In fine, pentru cand aveti timp, va scriu doua situri interesante, care au si modele gratis, cu instructiuni de realizare si anume [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Micul meu experiment ajuns paturica pentru Tedy, desi mi-ar fi fost bun si la bucatarie...L-am tighelit cu linii paralele (jalnice), dar e frumos!
O seara frumoasa!
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de ismi3ismi Dum 12 Feb 2012, 8:57 pm

multumim mult aidil,pt siteuri.Daaaa,e mult mai bine,ca resturile textile sa fie apropiate ca si grosime si textura,ca sa iasa frumos.
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de Gianina4ever Dum 12 Feb 2012, 10:05 pm

Da,si eu am facut aceasta greseala si asa am mai descoperit un "secret",am pus un material grosut si altul care se intinde si bineintels ca m-a deranjat la cusut...si vatelina trebuie sa fie potrivita,in functie de ce vrei sa faci...ehe,omul cat traieste invata... Smile
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de carmenzoe Dum 12 Feb 2012, 11:16 pm

Dragele mele, iaca nu-i asa. Se poate quiltui si cu astfel de materiale, daca le stbilizezi cu foita. Mi-ati dat o idee si un subiect.
In USA se fac quilturi si din tshirturile avute de copii. Mumai extreme diferente de grosime sa nu fie.
Ne mai sfatuim daca doriti neaparat anumite materiale in quilt.
Noapte buna, ca am scris destul azi.
carmenzoe
carmenzoe
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 88
Localizare : olanda
Data de inscriere : 22/11/2009

http://sewingzoe.blogspot.com/

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de aidil Lun 13 Feb 2012, 8:30 am

Buna dimineata,
In afara de magazinele/depozitele obisnuite de unde luam materiale, stie cineva vreo sursa in Bucuresti de unde se pot cumpara pe vazute, bumba curi bune pentru quilturi? Adica cu imprimeuri si culori frumoase, ca alea din revistele de pe net?
Multumesc.
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de valentina_d1986 Lun 13 Feb 2012, 10:11 am

aidil ..pune o poza cu ce-ai facut sa vedem si noi Smile
valentina_d1986
valentina_d1986
helper
helper

Numarul mesajelor : 38
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 27/04/2010

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de aidil Lun 13 Feb 2012, 11:37 am

Uite, incerc sa postez 2 poze, fata-verso. Dupa ce am terminat patratelele, l-am unit ca pe o fata de pernita si apoi am tighelit pe fata.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
In poza nu se pot vedea diferentele dintre materiale, dar sunt destul de evidente in fapt. Desigur, depinde ce isi doreste fiecare. N-am quiltuit, ca nu mi-a iesit si nu am avut nici timp suficient.
Undeva in paginile anterioare am postat o mica paturica patchwork pentru care am decupat patratele intr-o singura lenjerie, patratelele avand ca diferenta doar imprimeul. La aceasta da bine faptul ca tesatura este aceeasi la toata lucrarea, are un aspect uniform, frumos.
Eu sunt de parere ca nu e deajuns sa citesc despre quilt, ci printre timp sa mai si experimentez cate ceva cu resturi de prin casa. Pentru ca de la teorie la practica e ceva cale. Nu imi surade ideea de a refolosi diverse bucati recuperate,pentru ca am vazut ca este si greu la croit, firele tesaturi sunt uneori usor deformate, or mai fi si alte probleme, mai vedem pe parcurs.
Toate bune.
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de valentina_d1986 Lun 13 Feb 2012, 12:02 pm

eu zic ca e reusita incercarea Smile
valentina_d1986
valentina_d1986
helper
helper

Numarul mesajelor : 38
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 27/04/2010

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de aidil Lun 13 Feb 2012, 12:15 pm

Valentina, ca incercare a fost bine, am capatat experienta, insa iti spun ca fiecare patrat , inainte de a fi prinse impreuna, a fost masura bine, ajustat si era patrat, nedeformat pe nici o directie. Dupa imbinarea lor, cand le-am intors pe fata, patratul nu mai e patrat, firele deformate au "lucrat" si au deformat "quiltul", asta se vede si in poza, e chiar deformat, nu e o iluzie. Daca as fi avut mai multe patrate usor deformate, pe care ar fi trebuit sa le unesc, cine stie ce forma de quilt mai iesea, ca si la justari, nu poti taia prea mult, ca strici modelul. Ca experienta, incercarile astea ajuta foarte mult. Sigur ca e mai usor de lucrat cu materiale noi, cu instrumente de decupat adecvate. Fiecare etapa e importanta, de la croit pana la ultima impunsatura. In fine, panza de bumbac pentru lenjerii nu e scumpa, doar modele frumoase vreau sa gasesc.
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de valentina_d1986 Lun 13 Feb 2012, 1:07 pm

da...din pacate la noi, nu am vazut modele frumoase. Nici macar cele entru copii nu-mi plac...cu desenele alea aiuristice si culori mult prea tari, iar cele pentru aduti...flori...si ...alte tampenii. Mi-ar placea sa gasesc ceva gen "colectie" adica aceleasi culori dar unele cu buline, altele cu dungi, altele uni...si sa la imbini cum iti place
valentina_d1986
valentina_d1986
helper
helper

Numarul mesajelor : 38
Localizare : cluj-napoca
Data de inscriere : 27/04/2010

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de Gianina4ever Lun 13 Feb 2012, 6:44 pm

Aidil dar cum ai facut patratele de ti-au iesit inegale?nu le-ai cusut si pe stanga si pe dreapta si taiat la mijoc?
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de aidil Mar 14 Feb 2012, 3:03 pm

Geanina, asa am facut insa materialul folosit era recuperat de la modificarea unor fete de perna si tesatura era usor deformata, de aici au aparut problemle. In fine, mi se pare mai usor cu materiale noi, desi n-am incercat inca....Probabil pentru cunoscatori usoara orice varianta, dar eu nu sunt clar o cunoscatoare.
Am ceva planuri de proiecte noi, dar pot merge la cumparaturi de materiale numai dupa ce se topeste zapada. Va mai spun atunci ce probleme am intampinat si va cer sfatul.
Aveti idee de unde se cumpara vatelina aceea subtire pentru fixat in interior?
Sa veti o zi buna.
aidil
aidil
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 53
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 27/11/2011

Sus In jos

Noutate Re: Quilt - arta de a imbina bucatile de material

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB