Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 6 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 6 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 6 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 6 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 6 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 6 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 6 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 6 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 6 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 6 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 6 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 6 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 6 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 6 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 6 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 6 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 6 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Invatam sa tricotam, impreuna

+90
reya
gaby67
odrina
Raresuca
24elena
emilia.d
ady_kat
iubiriska
margot
misela
ramona75
lyly20
lauricson
alicebi
crystyn
lili_janine
bubulina_bis
teisoara
denisia_16
maruska
andacoman
geany
Brindusa
mica
lucica
maria25510
Gabriela Miha
Ariadna30
IULIAvlad
Karina33
LYNDA
amira
ancush
Claudia w
Teodor Coca
AITEN
sarsuraki
ginab
marya
miha02
julix_2007
maria_covacef
felicia13
cimita123
costi_iacob
SilviaDumitrescu
matau mirela lavinia
Ana Maria
marlen372001
bubu85
marilyn
aidaalex
Dionisia
StMihaela
crysfresh
Antilopa Bongo
Noemi
totolina
alinutza80
maximlidia
dana_mi16
trice
DANIELA.I
dina_dorina
madalinutzaa
iris_damian@yahoo.com
ioana soare
aisha
larisuka
MihaelaT
Camy
little_light
angelnelias
Liana
Eva
Mimi
anca_22
roxx
irish05
julia
tomari
Socrate
ultimul_mohican
Ania
diada
cris69
cleo
arime
lorinaoo1
Admina
94 participanți

Pagina 6 din 24 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 15 ... 24  Urmatorul

In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 6 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Mier 29 Apr 2009, 2:17 pm

Multumesc si eu Aisha, ma bucur ca te-am putut ajuta! hug
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 6 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de madalinutzaa Joi 30 Apr 2009, 1:40 pm

buna sunt nou inscrisa pe acest site desi citesc de mult timpo si as vrea sa va rog sa ma ajutati si pe mine cu traducerea la acest pomcho va rog mult acesta este
PONCHO:
Worked from top down, beg with hood.
Cast on 37-39-41 (45-47) sts on circular needle size 8 mm with Eskimo. Work moss st – SEE ABOVE – back and forth on needle with 3 garter sts – SEE ABOVE – each side.
REMEMBER THE KNITTING TENSION!
When piece measures 19-21-23 (25-27) cm K 1 row from RS, AT THE SAME TIME dec 3-3-3 (7-7) sts evenly (do not dec on the 3 garter sts each side) = 34-36-38 (38-40) sts. Insert 4 markers in piece as follows (as seen from RS): M-1 after 4 sts, M-2 after 13-14-15 (15-16) sts, M-3 after 21-22-23 (23-24) sts and M-4 after 30-32-34 (34-36) sts.
K 1 row from WS. .
READ ALL OF THE FOLLOWING SECTION BEFORE CONTINUING!
Continue in stocking st back and forth on needle with 3 garter sts each side towards mid front, AT THE SAME TIME on first row from RS inc as follows – SEE INCREASING TIP: 1 st AFTER M-1, 1 st BEFORE M-2, 1 st AFTER M-3, 1 st BEFORE M-4 (= 4 inc). Repeat the inc on every other row another 15-17-18 (20-21) times = 98-108-114 (122-128) sts.
AT THE SAME TIME when piece measures 6-7-8 (9-10) cm from markers continue in the round in stocking st - P the 6 sts mid front on first round, and then work them in stocking st. After all inc are complete work 1 round stocking st on all sts and continue in moss st for 4-4-5 (5-6) cm. Work 1 round stocking st and cast off loosely.

ASSEMBLY:
Sew hood tog at the top, sew in outer loops of sts top avoid a chunky seam.
avatar
madalinutzaa
helper
helper

Numarul mesajelor : 6
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 6 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Joi 30 Apr 2009, 7:58 pm

PONCHO

Lucrat de sus in jos, incepand cu gluga ( are gluga?)

Montati 37 - 39 - 41 ( 45 - 47) de ochiuri ( in functie de marime, iti alegi marimea la inceput si urmezi nr de ochiuri, scaderi, etc pentru marimea respectiva ) pe andrele circulare nr. 8 cu Eskimo (este un fir de la garns studio). Lucrati bob de orez ( vezi deasupra - probabil ca mai sunt niste indicatii deasupra ) inainte si inapoi pe andrele , lucrand la fiecare margine 3 ochiuri in punct lenes ( adica la fiecare rand, indiferent ca-i rand de dos sau rand de fata, vei lucra cele 3 ochiuri de la fiecare margine doar jerseu fata)
AVETI GRIJA LA TENSIUNEA LUCRULUI ( knitting tension inseamna cat de mari iti ies ochiurile, adica cate ochiuri si cate randuri iti intra la un patrat de 10/10 centimetri. La inceputul modelului ei iti dau o valoare la knitting tension care trebuie sa corespunda si la lucrul tau, altfel iti va iesi alta marime. Daca de ex. ei iti dau o tensiune de 18 ochiuri/ 25 randuri = 10/10 cm iar tie iti iese patratul de 10 cm la 17 ochiuri/ 25 randuri, iti va iesi ponchoul prea larg daca respecti nr de ochiuri pe care iti spun ei sa il montezi. Daca ponchoul ar trebui sa aiba sa zicem 100 cm largime la bust, iar tie iti ies cei 10 cm la un ochi mai putin decat lor, montand nr. de ochiuri sugerat de ei tie iti va iesi de 106 cm largime in loc de 100cm)

Cand lucrul masoara 19 - 21 - 23 ( 25 - 27) cm lucrati urmatorul rand ( rand de fata ) jerseu fata. IN ACELASI TIMP scadeti 3-3-3 (7-7) ochiuri uniform ( nu scadeti din cele 3 ochiuri lucrate in punct lenes) . Rezulta 34 - 36 - 38 (38-40) ochiuri . Introduceti ( inserati) 4 markere (sunt niste ineluse mici din plastic) dupa cum urmeaza (privind dinspre fata lucrului) : Markerul 1 (M1) dupa 4 ochiuri, markerul 2 (M2) dupa 13-14-15 (15-16) ochiuri, markerul 3 (M3) dupa 21-22-23 (23-24) ochiuri, markerul 4 (M4) dupa 30-32-34(34-36) de ochiuri.
Lucrati urmatorul rand (rand de dos) jerseu fata.
CITITI TOT CE SCRIE MAI JOS INAINTE SA CONTINUATI!
Continuati cu jerseu fata dus intors pe andrele cu 3 ochiuri in punct lenes spre mijlocul fetei, IN ACELASI TIMP in primul rand de fata inmultiti dupa cum urmeaza : VEZI MODALITATE DE INMULTIRE (probabil ca la inceputul modelului ai niste explicatii despre ce tehnica de inmultire sa folosesti) : 1 ochi dupa markerul 1 , 1 ochi inainte de markerul 2 , 1 ochi dupa markerul 3 , 1 ochi inainte de markerul 4 => 4 ochiuri inmultite. Repetati aceasta modalitate de inmultire la fiecare al doilea rand de inca 15-17-18(20-21) de ori. Rezulta 98-108-114(122-128) ochiuri.
IN ACELASI TIMP cand lucrul masoara 6-7-8(9-10)centimetri de la randul unde au fost inserate markerele continuati sa lucrati circular jerseu fata - Lucrati jerseu dos cele 6 ochiuri de la mijlocul fetei in primul rand, apoi continuati sa le lucrati si pe ele jerseu fata. Dupa ce toate inmultirile au fost efectuate lucrati 1 rand jerseu fata peste toate ochiurile , apoi continuati cu model bob de orez pentru inca 4-4-5(5-6) centimetri.
Lucrati un rand jerseu fata dupa care incheiati lucrul lejer (largut)
Asamblare: Coaseti gluga la marginea de sus, coaseti prin buclele exterioare ale ochiurilor pentru a evita o cusatura prea groasa. ( exista o modalitate de a coase invizibil marginile lucrate in punct lenes, caut si postez link )
M-ar ajuta tare mult o poza cu poncho-ul pentru a-ti da mai multe explicatii.
Daca mai e ceva intreaba! Smile

sunny
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 6 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Joi 30 Apr 2009, 9:13 pm

Aici ai link-ul catre modul de coasere a 2 margini lucrate in punct lenes. Uita-te la Invisible vertical seaming on garter stitch . Intelegi din imagini, dar daca ai vreo nelamurire intreaba.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 6 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de madalinutzaa Joi 30 Apr 2009, 9:29 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
aici este ponchoul mersi mult nu am cuvinte sa iti multumesc ca te ai chinuit ata pentru mine vreau sa ii fac un poncho asa fetitei mele dar dk ai u un model ceva frumos mai simplu ti as multumi mersi inca odata esti o scumpa
avatar
madalinutzaa
helper
helper

Numarul mesajelor : 6
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 6 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Joi 30 Apr 2009, 9:56 pm

E foarte frumos poncho-ul, chiar merita sa-l faci!

Ca metoda de inmultire ei spun sa faci un jeteu acolo unde trebuie sa inmultesti cu cate un ochi, si sa il lucrezi rasucit ca sa eviti sa se formeze o gaura in lucru.

Sa-ti traiasca fetita! hug Ce varsta are? Ce fir vrei sa folosesti? Mai ai eticheta de la el? Citeste pe eticheta si vezi ce numar de andrele iti recomanda sa folosesti. Daca nu ai cumparat inca firul cumpara ceva similar cu eskimo. Eskimo este 100% lana, are firul mai gros si lucrat pe andrele nr. 8 rezulta o tensiune de 11 ochiuri/15 randuri = 10/10 centimetri (asa scrie la model).
daca ai sa cumperi un altfel de fir, va trebui sa ignori indicatiile referitoare la nr. de ochiuri ce se monteaza, nr. de inmultiri, locul de amplasare al markerelor, etc si sa iti faci singura un "tipar" bazat pe firul pe care il vei folosi, marimea andrelelor si tensiunea care iti va iesi tie la o mostra lucrata cu firul si andrelele pe care vrei sa le utilizezi. Iar aceasta etapa este obligatorie daca vrei sa nu ai surpriza ca dupa ce ai muncit o gramada sa constati ca nu ii vine bine fetitei tale.
Eu te ajut sa iti compun un "tipar" si un mod de lucru pas cu pas daca imi spui ce tensiune iti iese la mostra ta. Ai nevoie de nr. de ochiuri / 10 centimetri ca sa poti stabili cate ochiuri montezi, cate ochiuri cresti, etc.
Aaaa, inca ceva. E bine sa folosesti andrele cu numarul pe care il recomanda ei pe eticheta firului, pentru ca asa "materialul" impletit va arata cel mai bine. Daca folosesti un nr. prea mic la andrele "materialul" va fi prea "ingramadit" si nu va avea acelasi drapaj frumos, aceleasi caracteristici ca atunci cand ai impleti pe andrelele cu nr. sugerat de producator. La fel daca folosesti andrele prea mari pentru firul respectiv, ochiurile vor fi prea labartate si vor avea un aspect urat.

sunny
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 6 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de madalinutzaa Vin 01 Mai 2009, 1:46 pm

mersi mult nici nu stiu cum sa ti multumesc esti asa de draguta aveam ceva fire dar o sa merg maine sa cumpar ceva asemanator ca sa iasa asa mumos ca cel din poza vreau ceva o culoare mai vesela fetita mea are 1an si 5 lunite?iti multumesc mai vb pupi
avatar
madalinutzaa
helper
helper

Numarul mesajelor : 6
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 6 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Mar 05 Mai 2009, 3:31 pm

Madalina vroiam sa-ti mai spun ca gluga cand o impletesti arata ca un dreptunghi, marginit de modelul in punct lenes, iar la sfarsit, indoi dreptunghiul la mijloc si cosi marginea de inceput ( unde ai montat ochiurile) - asa iese si arata ca o gluga.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 6 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de aisha Mar 12 Mai 2009, 10:36 am

Cat de mare se face mostra de model? De 5x 5 cm cum am gasit in niste carti mai vechi de tricotat sau de 10 x 10 cm, asa cum e trecut pe eticheta de la sculuri? Ma gandesc ca la 10x 10 cm marja de eroare la numaratoarea ochiurilor e mai mica.
Si dupa ce se face mostra, se si calca sau nu?
Iar la lucrurile impletite din bumbac trebuie sa luam in calcul si faptul ca s-ar putea sa mai intre la apa sau sa se bata pe parcurs?
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 6 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Mar 12 Mai 2009, 11:06 am

Aisha iti zic cum fac eu, poate alte fete fac altfel.

Montez cam 5-6 ochiuri mai mult decat cred eu ca ar insemna 10 cm, si lucrez modelul respectiv pana are inaltime cam 11-12 cm, dupa care inchei lucrul. Bag mostra in apa si o spal in acelasi fel cum voi spala si puloverul, topul... pe care vreau sa il fac. O las sa se usuce si o calc. Daca e model cu gaurele il prind si in ace, cu modelul desfacut, asa cum as vrea sa arate si la pulover.
Apoi masor. Daca mostra e jerseu fata, punct lenes,bob de orez...etc atunci numar cate ochiuri si cate randuri intra la 10/10cm. Daca e model dantelat care se repeta (cum e modelul in romburi de la topul pe care vrei sa-l faci tu) , masor pe cati cm se intinde o repetitie de model (si pe inaltime si pe latime).
Si spaland-o, mostra a si intrat la apa, ca sa nu ai surprize cand speli prima oara lucrul terminat.
Eu spal fiecare parte si o intind si o calc usor inainte sa asamblez totul. In felul asta ai si marginile drepte, nu rulate (cum se intampla cand lucrezi jerseu) si e mult mai usor de cusut.

Completare: Bumbacul 100% inevitabil se lasa. Nu are deloc memorie si din cauza asta nu isi sustine foarte bine forma. Eu n-as lucra cu bumbac 100% ceva greu, gen pulover lung cu maneca lunga, rochie... pentru ca s-ar lasa din cauza greutatii si ar atarna. In plus ar face "coate" manecile.

Completare la completare Smile : Daca vrei ceva mulat si care sa-si pastreze forma si vrei sa fie si bumbac, alege unul care are si ceva microfibra in compozitie. In felul asta capata elasticitate si memorie.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 6 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de aisha Mar 12 Mai 2009, 11:32 am

Ioana, iti multumesc pt lamuriri. kiss

Sunt un pic derutata pt ca am realizat mostra, am calcat-o, fara sa o spal(nu foarte apasat, dar suficient cat sa se aplatizeze romburile) si dupa masuratoare matematica mi-au iesit cam multe ochiuri de pus pt baza lucrului. Am inceput lucrul asa cum mi-a iesit din calcule si dupa cea am facut cam 5-6 cm de model intr-adevar imi iesea cam mare, drept pt care am stricat si am pus mai putine ochiuri. Acum sunt iar la 5-6 cm lucrati dar ma gandesc sa nu cumva sa intre la apa firul si sa-mi ramana mic produsul finit. Plus ca am o problema la scazutul ochiurilor pe lateral. Incerc sa modelez lateral, ca sa imi iasa mai stramt pe talie (cate 1 ochi la 6 randuri), dar la un moment dat imi da peste cap modelul de baza cu romburile. Asa ca sunt in impas...
Firul ales pt top e cel portocaliu cu o combinatie de matase (postat de mine la fire). Crezi ca se lasa?
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 6 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Mar 12 Mai 2009, 11:57 am

Nu-mi dau seama de ce scratch Cati cm iti iesisera la un romb? Ai montat atatea ochiuri cat sa-ti iasa numarul de romburi pe care l-ai vrut? Rombul din mostra avea aceeasi dimensiune cu rombul care iti iesea la top? O sa incerc diseara sa fac modelul cu scazatura pe lateral sa vad ce iese. Uneori nu poti merge cu modelul pana in capat de tot si atunci ochiurile din margine, pana ajungi sa le poti incadra in model, trebuie sa le lucrezi jerseu fata. Asa parca recomandau si ei pe site. Asa am patit si eu la gentuta galbena, ochiurile din margine cateodata trebuia sa le lucrez simplu, neinfasurate, pentru ca altfel nu iesea corect modelul.
Din cate ochiuri ai facut un romb? Si cu cat vrei sa scazi pentru talie la fiecare margine?
Nu stiu cum e bumbacul amestecat cu matase, nu stiu exact cum se comporta. Dar uite un truc. Spala mostra, usuc-o, asa cum ai face si cu topul in mod obisnuit, iar apoi agat-o sa stea vertical si atarna-i o greutate mica de ea. Aproximativ cam cum ar trebui sa-si suporte topul grutatea proprie. Las-o asa de dimineata pana seara si vezi daca se lungeste, vezi daca-si revine la forma de dinainte imediat ce i-ai luat greutatea. Nu am calculat exact, dar ma gandesc ca daca topul va avea 250 g , atarna de mostra un ghem de 50-60 de grame.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 6 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de aisha Mar 12 Mai 2009, 8:11 pm

Modelul l-am mentinut asa cum era in schema de la Drops, adica 2 romburi la 25 ochiuri. Dimensiunile mele : solduri 96 cm, talie 74 cm (am zis sa o fac un pic mai lejera in talie). Am montat pt fata 133 ochiuri, din care imi ies 10 romburi intregi + 2 jumatati stanga-dreapta. Initial, din calcule imi ieseau 163 de ochiuri de montat, dar ti-am zis, mi s-a parut mare. Iar la mostra lucrata, pe care am facut-o 8 x 8 cm (ca mi s-a parut suficient) mi-au iesit 25 ochiuri x 34 randuri. Iar de scazut, ca sa modelez pana in talie, imi iesise 1 ochi la 4 randuri, dar mi s-a parut cam abrupt, asa ca l-am modificat la 6 randuri.

Pun si 2 foto, ca sa-mi zici care e parerea legat de scazatura (daca e prea abrupta si daca e ok ca n-am mai reusit sa pastrez romburile si le-am lucrat ciorapeste):

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Nu stiu daca poti sa-ti faci o parere din foto, dar lucrez pe andrele circulare, iar modelul e inca mic si se rasuceste rau.

kiss si o seara buna! Astept cu nerabdare parerea "specialistului". Smile Aseara am tot lucrat cu sarg si pe la 10:30 am constatat ca gresisem la un rand. zid Si e asa de greu de desirat modelul asta cu jeteuri!!! Si de numarat randurile mi se pare greu! zid
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 6 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Mier 13 Mai 2009, 11:13 am

Aisha cat de lung vrei sa fie topul? 96 de cm la solduri ai luat-o peste partea cea mai proeminenta, ca pentru fuste, sau un pic mai sus, acolo unde vrei sa vina marginea de jos a topului? In plus iti trebuie sa iei si masura peste bust. pentru ca dupa ce scazi pentru talie trebuie sa cresti pentru bust.
Ai spus ca iti iesea din calcule ca initial ar fi trebuit sa montezi 163 de ochiuri? Pentru ca mie imi ieseau 147.
Ai spus ca un romb cu doua jumatati inseamna 8 cm. deci un romb are 4 cm. Deci pentru fata (96cm/2 = 48cm) iti trebuiau 12 romburi. Adica 11 romburi intregi plus 2 jumatati pe margini. Daca te uiti in diagrama, un romb(M1B) are 12 ochiuri, jumatatea din dreapta (M1A) 6 ochiuri, iar cea din stanga(M1C) 7 ochiuri. Plus cate un ochi de margine de fiecare parte, ar fi iesit in total 132+6+7+2 = 147 de ochiuri.
Tu ai acum 133 de ochiuri, adica un romb si inca doua ochiuri mai putin decat socoteala de sus. Adica n-ai ochiurile de margine, dar nu-i problema.
Asta inseamna ca iti iese partea de jos a fetei la aprox 44 cm.
Acum pentru talie.
Tu vrei in talie sa iasa la 74 cm. Impartit la 2 ies 37 cm. Asta inseamna 7 cm. Adica aproape doua romburi. Unul de-o parte unul de cealalalta. In total 24 de ochiuri. Daca scazi 2 ochiuri (unul stanga unul dreapta) la fiecare al saselea rand, vei scadea cele 24 de ochiuri in 67 de randuri. Plus inca cateva randuri, pentru ca nu incepi sa cresti pt bust imediat randul urmator dupa ultima scazatura. Sa zicem tot 5 randuri, ca intre scazaturi. 72 de randuri inseamna aproape 17 cm ( pentru ca ai zis ca 8 cm inseamna 34 de randuri).
Tu ce distanta ai intre linia taliei (a corpului tau) si si linia unde vrei sa vina marginea de jos a topului? Daca iti convin cei 17 cm, atunci lasa asa.
Apoi cresti pentru bust, masori din talie si pana unde vrei sa inceapa rascroiala bratelor. Apoi vezi daca iti convine sa ai tot 44 cm pentru bust. Daca da, atunci revii treptat la 133 de ochiuri. Cat de treptat? Daca iti convine panta de la talie si distanta de 17 cm, revii la fel. Daca nu, vezi in cati cm vrei sa ajungi la nr. respectiv de ochiuri. Acei centimetri ii transformi in nr. de randuri (tinand cont ca 8 cm = 34 randuri) si distribui egal randurile de crestere.

Eu ce nu inteleg e de ce in margine ti-a iesit asa, de ce nu se termina marginea la ultima jumatate de romb, si mai ai inca ceva mic acolo ( mai sus dispare, pentru ca ai scazut)

In prima poza panta pare mai abrupta decat in a doua
Revin imediat
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 6 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de aisha Mier 13 Mai 2009, 12:27 pm

da, 96 cm e masura de solduri. 94 cm trebuia sa scriu corect. 91,5 cm e dimensiunea bustului.
pe 8 cm imi ieseau 3 romburi jumate parca...nici nu mai stiu exact, ca asa m-am enervat ca nu iese ca lumea...
Trebuie sa ajung acasa si sa ma mai uit o data, ca sa nu vorbesc prostii.

A doua poza e facuta din alt unghi, de asta se vede asa. Iar la sfarsit de rand nu imi iese jumatate de romb pt ca am renuntat sa fac modelul - nu mi se potrivea la scazutul ochiurilor si iesea aiurea.
17 cm am de la terminatia topului pana in talie.

iti scriu diseara, ca sa ma mai uit pe schita si pe model inca o data.

O zi frumoasa (desi nu vrea sa se arate soarele:) iti doresc! sunny
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 6 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Mier 13 Mai 2009, 1:40 pm

Da, am observat pe urma ca e alt unghi Smile

Dar stai un pic ca nu mai inteleg. Eu facusem calculele asa pentru ca in primul mesaj am vazut ca iti ieseau 8 cm la 25 de ochiuri si ai zis ca ai mentinut modelul din diagrama cu 2 romburi=25 ochiuri.
Deci 2 romburi=8 cm
Imi cer scuze, dar n-am apucat aseara sa incerc sa scad, dar o sa incerc azi exact ca tine, o data la fiecare al 6-lea rand, sa vad cum ies marginile, si fac si poze. La tine ies bine, arata bine in poza, asa lucrate ochiurile simplu cand nu le poti incadra in romb. Dar o sa incerc cu terminatia din diagrama, cu M1C. Nu ma refeream la faptul ca nu iti iese jumatate de romb, am inteles si e ok sa lucrezi fara model ochiurile care nu se incadreaza bine, ma refeream ca atunci cand ai montat ochiurile, nu ai terminat cu M1C din diagrama, adica cu jumatatea aia de romb, te-ai mai dus cu inca o jumatate.

Deci circumferinta de deasupra soldurilor, pe linia unde vrei sa vina topul, este de 94 cm? Cati centimetri latime are lucrul jos inainte sa incepi sa scazi? Deci la 133 de ochiuri si 11 romburi cati cm ai? Ca bazat pe 2 romburi=8 cm ar iesi 44 cm. Si atunci spate + fata = 88cm. Si daca tie iti trebuie 94 cm atunci nu e destul de larg. scratch

Te rog mult daca poti spune-mi asa(chiar daca ai mai scris, dar sa le am asa ordonat):
Cati cm are mostra de 25 de ochiuri
Cate romburi ai facut in mostra de 25 de ochiuri
Ce inaltime are un romb ( =20 de randuri)
Ce dimensiuni finale vrei sa aiba topul - la marginea de jos, la talie, la bust
Distanta dintre marginea de jos si linia taliei
Distanta dintre linia taliei si rascroiala manecilor

pana la urma ii dam noi de cap! Smile

Iar cu desiratul te inteleg perfect. Eu aproape terminasem o manusa, cand am constatat ca imbarligasem gresit torsadele si a trebuit sa o desir aproape pe toata. Mi-au mai ramas doar vreo 2 cm din ea. zid Mai rau era ca in seara respectiva trebuia sa le dau cadou. Am lucrat non-stop, nici pauza de baut apa nu am luat, am intarziat vreo doua ore la intalnire, dar am reusit sa ma prezint cu ele gata Smile Dar imi venea sa plang cand desiram.

O zi frumoasa! kiss
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 6 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de aisha Mier 13 Mai 2009, 6:44 pm

Ioana, nu ne-am inteles. Smile Eu spusesem intr-un mesaj mai vechi ca as vrea sa modific schema initiala si sa fac romburile mai mici. Intre timp m-am razgandit si am lucrat tot dupa ea. Iar la mostra mea de 8 cm aveam 27 de ochiuri, ca asa iesea din masuratoare... rade
In fine, nu mai conteaza! Sa recapitulam si raspund la intrebarile tale:
- 25 de ochiuri=7,5 cm
- 1 romb si 10 randuri = 7,5 cm
- 1 romb (20 randuri) inalt de 4,5 cm
- dimensiuni finale: sold 94 cm, talie 74 cm, bust 92 cm
- distanta sold-talie=17 cm, talie-bust=16 cm
- distanta talie - rascroiala manecii 18 cm. E prea mult? Sa o rascroiesc mai adanc?

Iti mutumesc mult, mult de tot pt tot ajutorul dat! kiss
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 6 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Joi 14 Mai 2009, 10:58 am

Aaa, am inteles acum Smile
Masurat pe mine nu e prea mult 18 cm, dar ca sa fii sigura, daca ajungi in 16 cm la dimensiunea pentru bust (adica termini cu inmultitul ochiurilor, pe urma vezi daca mai vrei sa mai urci inca 2 cm pana la 18, sau nu. Il pui pe langa tine.

uite cum mi-a iesit mie incercarea. Am incercat sa merg cu modelul pana in capat, dar iese urat, parerea mea e ca la tine arata mai frumos pe margini.
Mie imi ies mai mari romburile, de 5,5 cm latime si 5,7 pe inaltime.
De asta eu am terminat de scazut cate un romb intreg de fiecare parte (24 de ochiuri in total = 12 randuri cu scaderi) in 23 cm. E prea mult la mostra mea.
Am lucrat cateva randuri elastic (nu l-am socotit in cei 23 cm), 6 randuri model drept(ca sa nu incep scazatutra imediat), urmatorul rand am scazut, iar pe urma la fiecare al 6-lea rand.
Panta e buna,dar fiind ochiurile mai mari iese si distanta mai lunga, si mie imi trece de talie.

[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]

Calculand acum dupa cifrele pe care mi le-ai dat imi iese ca:

Daca ai montat 133 de ochiuri (25 ochiuri=7,5cm) => l=133x7,5/25 = 39,9. Deci fata ar trebui sa aiba latimea de 40 cm, jos deasupra elasticului, inainte sa incepi sa scazi. Are atat?

Ceva nu-mi iese la socoteala. Pentru ca daca vrei sa aiba 94 cm jos, fata ar trebui sa aiba 47 cm.

Apoi daca vrei sa ajungi la talie la 74 de cm (adica fata=37cm, spate=37cm), nu stiu cum sa-ti calculez, de la 47 la 37, sau de la 40(cat imi iese ca ai avea la 133 de ochiuri) la 37 scratch

74 cm inseamna 123 de ochiuri ( tot bazat pe 25 ochiuri=7,5 cm). deci nu ar trebui sa scazi decat 10 ochiuri.

Pune fata asa cum e acum pe langa tine , la sold si vezi daca ajunge dintr-o laterala in alta, la talie si vezi cam cat ar trebui sa mai dispara din el (marcheaza cu niste ace de gamalie), si peste bust, de la subrat la subrat . Tine cont ca la cusaturi pierzi un ochi de fiecare margine, deci 4 ochiuri in total = 1,2cm.
Revin pupi
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 6 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Joi 14 Mai 2009, 1:37 pm

Am revenit Smile

In functie de ce iti iese la proba stabilesti cat sa mai scazi pentru talie.
Unde ai ajuns acum cu lucrul? Cati cm are inaltime si cate ochiuri ai scazut deja?

Bazat pe cifrele de la tine mie mi-ar iesi cam asa:

47 cm = 157 ochiuri
Asta ar insemna : 1ochi de margine, 5 ochiuri jerseu (neincadrate in model), M1A = 6 ochiuri, M1B x 11 ori = 132 ochiuri, 5 ochiuri jerseu (neincadrate in model), 1 ochi de margine = 157 de ochiuri.

Cele 10 ochiuri neincadrate in model (5 de o parte si 5 de cealalta) sunt puse ca sa iasa numarul total de ochiuri si latimea respectiva. Dar sunt foarte bune, pentru ca scazi din ele cand scazi pentru talie si nu mai strici decat putin din model.

Pentru talie trebuie sa ajungi la 74 cm/2 = 37cm. Asta inseamna 123 de ochiuri.
Deci trebuie sa scazi in total 34 de ochiuri. 17 de o parte si 17 de cealalta. Mie mi se pare foarte foarte mult, eu nu am scazut niciodata atat.

Deci trebuie scazute aceste ochiuri in 17 cm. 17 cm pe inaltime inseamna 64 de randuri - bazat pe masura 1 romb + 10 randuri = 7,5 cm. 1 romb = 20 de randuri, deci 30 de randuri = 7,5 cm. Din cealalta formula pe care ai scris-o dedesubt - 1 romb (20randuri) = 4,5 cm ar iesi valoarea diferita , ar iesi 30 de randuri = 6,75 cm.
Aleg pe prima din ele, deci 30randuri = 7,5cm

=> 17 cm (distanta sold-talie) = 68 randuri

Ca sa scazi uniform 17 ochiuri de fiecare parte in 68 de randuri, ar trebui sa scazi la fiecare al 4-lea rand.. Adica montezi ochiurile, lucrezi un pic elastic (nu l-am pus la socoteala la lungime), apoi incepi modelul. Lucrezi 3 randuri drept (nu scazi din primul rand) , al-4-lea rand scazi, si apoi mentii asa, la fiecare al patrulea rand. La randul 68 de model ai ultima scazatura si ai ajuns la 123 de ochiuri.

Apoi pentru bust trebuie sa ajungi la 46cm = 153 de ochiuri. Deci trebuie sa cresti 30 de ochiuri, 15 de o parte si 15 de cealalta.
Distanta dintre talie si bust este de 16 cm = 64 randuri.

Ultimul rand cand ai ajuns la talie era randul 68 - rand de scazatura si rand de fata.
Lucrezi drept 5 randuri (ultimul rand - rand de dos), urmatorul rand cresti un ochi de fiecare parte, apoi la fiecare al patrulea rand cresti din nou. Ultimul rand in care cresti este randul 62 numarat de cand ai terminat cele 68 de randuri pentru talie). Mai lucrezi un rand drept, ca sa termini cu rand de dos = 63 de randuri. Daca e ok inaltimea asta atunci incepi rascroiala manecilor, daca mai trebuie lucrat, mai lucrezi drept, terminand cu rand de dos.

Toate astea ies din calcule matematice, dar cred ca cel mai sanatos e sa pui pe langa tine ce ai lucrat pana acum, si sa marchezi cu ace cu gamalie.

Imi pare rau ca nu stiu altfel cum sa te ajut. Sad
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 6 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de aisha Joi 14 Mai 2009, 7:44 pm

Ioana, iti multumesc mult de tot pt toate explicatiile. Merci kiss

Ultimul sfat cum ca ...cel mai sanatos este prin masuratori directe - il voi aplica chiar de acum. Smile

Nu ne potriveam la calculele matematice pt ca in cartea mea de tricotaje scria cum ca fata trebuie sa fie mai mare decat spatele. Dupa ce am urmarit calculele tale si m-am mai documentat intre timp si pe net, am vazut ca tiparele erau la fel, aceleasi dimensiuni atat pt fata, cat si pt spate. In fine, m-am lamurit si cu chestia asta, am refacut cu capul limpede toate calculele, am desirat tot si ma apuc din nou de la zero. tricot

Sper sa-mi iasa ok de data asta.

Pupici si o seara buna! flower
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 6 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Vin 15 Mai 2009, 12:16 pm

Probabil ca ei spuneau sa fie fata mai lata decat spatele ca sa fie loc pentru piept si pentru burta. Dar de cele mai multe ori nu e nevoie, si rezultatul sunt niste cute in plus la fata.

Daca diferenta intre distanta de la subrat la subrat peste bust este cu mult mai mare decat latimea spatelui, atunci se poate modela facand randuri scurte (short rows), dar la topul pe care vrei sa il faci tu acum nu ai putea pentru ca s-ar strica modelul.

Dar dupa masurile pe care le-ai scris nu pare sa fie nevoie.

La fel si daca abdomenul este foarte proeminent. De ex pentru gravidute. Ca sa nu se intinda sau sa se ridice urat peste burta, se fac jos randuri scurte si se face loc pentru burtica. Dar asta doar daca e mai mare.

Mai exista o metoda, aceea de a face fata mai lunga decat spatele si incretita apoi in dreptul bustului. Dar nu arata asa de bine.

Daca pieptul este mai mare, trebuie avuta mare grija, pentru ca diferenta intre latimea spatelui si distanta peste piept de la subrat la subrat este mare. De ex. daca cineva masoara circumferinta bustului si ii iese 100. Dar spatele este lat de 41 iar fata peste bust 59.
Daca imparte la 2 si face fata de 50 si spatele de 50, o va cuprinde, dar va face cute urate,si se vor trage custurile.
Deci cel mai bine este sa ne orientam dupa latimea spatelui, adaugand eventual un plus de lejeritate. Iar fata sa se faca la fel ca spatele, iar in cazul in care este nevoie, lucrate niste randuri scurte in zona bustului, pentru a se face loc.

Mai este o metoda, care modeleaza si talia si bustul, cu "sageti". Se poate folosi cand se lucreaza circular, de sus in jos, cu maneci raglan. Arata ca pensele de la croitorie.
Se incepe de la gat, se creste pentru umeri, piept, apoi cand se scade pentru talie se scade in 4 locuri (doua in fata doua in spate), plasate in aceleasi zone in care se plaseaza pensele la bluzele croite. Cate un ochi de fiecare parte a fiecarei "pense".

Aisha sper sa-ti iasa bine si imi pare rau daca nu am putut sa-ti fiu de un mai mare folos.
kiss
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 6 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de aisha Lun 18 Mai 2009, 8:55 am

Ioana, oricum mi-ai fost de mare ajutor! pupi
Mai spune-mi si cum scad la decolteul in v si la rascroiala manecii. Stiu ca trebuie sa ma ghidez dupa tiparul meu, dar parca exista o regula...
Multumesc si o zi frumoasa! flower
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 6 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Lun 18 Mai 2009, 11:20 am

Aisha eu nu stiu nici o regula stricta referitor la rascroieli. Tot dupa tiparul pe care il vrei si bazat pe nr de ochiuri si randuri / 10 cm.

Exista un site, dar trebuie sa caut ca nu mai stiu care, am dat intamplator de el, unde poti sa-ti faci singura liniile pentru hartie pentru tipar (graph paper). Iti faci un patratel sa aiba dimensiunea unui ochi si scoti la imprimanta mai multe coli pe care le lipesti intre ele.
Apoi desenezi tiparul tau pe acea hartie, si fiind in marime naturala ti-e mai usor sa vizualizezi ce va iesi.
Si in functie de cum desenezi vezi si cate ochiuri va trebui sa scazi. Desenezi pe conturul patratelelor, adica nu o sa ai o panta sau o curba dintr-o linie, ci conturata dupa forma ochiurilor.

La rascroiala manecilor eu de obicei inchei cateva ochiuri ( 5,6 depinde cat de mari sunt ochiurile - cam 3 cm) dupa care scad cate un ochi la fiecare rand pana se mai vine spre interior cam cu 3 cm, apoi inca cateva ochiuri la fiecare al doilea rand, apoi un ochi la al patrulea rand, dupa care merg drept in sus pana la rascroiala umerilor. Dar eu am rascroit numai pentru bluze cu maneci, pana acum nu am facut topuri sau veste. Pentru un top cred ca trebuie sa vii mai mult spre interior.

La rascroiala umerilor si a gatului (la spate) de obicei se face asa:
- Ochiurile pentru fiecare umar sa zicem ca notam cu x le imparti in trei ( le tii acolo pe andrele, doar in minte le imparti in 3 parti). Restul vor fi pentru gat (ceafa)
- Primul rand (rand fata): Inchei x/3 ochiuri, lucrezi pana la capat
- Randul 2 (rand dos) : Inchei x/3 ochiuri, lucrezi pana la capat
- Randul 3 (rand fata) : Inchei x/3 ochiuri, lucrezi pana ai pe andreaua dreapta x/3 ochiuri + 4 sau 5 ochiuri (care fac parte din ochiurile pt ceafa). Restul ochiurilor le treci pe o andrea de rezerva.
- randul 4 (rand dos) : Inchei cele 4,5 ochiuri (care fac parte din ochiurile pt ceafa), lucrezi pana la capat
- randul 5 (rand fata) : Inchei cele x/3 ochiuri care ti-au mai ramas

Pe andreaua de rezerva ai acum urmatorul numar de ochiuri : 2x/3 (pentru umarul stang) + ochiurile pentru gat,mai putin cele 4,5 pe care le-ai incheiat deja. Le treci pe andrelele de lucru.

Cu fata lucrului spre tine legi firul si inchei ochiurile pentru gat, mai putin 4,5 ochiuri. Lucrezi pana la capat.
Randul urmator ( rand dos) : Mai ai pe andrele 2x/3 ochiuri + 4,5 ochiuri. Inchei x/3 ochiuri, lucrezi pana la capat.
Randul urmator (rand fata) : Inchei cele 4 sau 5 ochiuri (ce fac parte din cele pentru gat), lucrezi pana la capat.
Randul urmator (rand dos) : Inchei ultimele x/3 ochiuri.

La V-ul din fata depinde de cat de adanc il faci, de cate ochiuri ai, de cate ochiuri vrei sa iti ramana pentru fiecare umar. E usor cu hartia aceea liniata dupa marimea ochiurilor tale, pentru ca poti vizualiza exact panta. Poti sa mentii uniforma scaderea de la inceputul v-ului si pana la umar, sau poti la inceput sa scazi mai des, dupa care sa vii cu panta mai lin, adica sa scazi mai rar. Asa ar veni un pic de tot curbat.
Ochiurile pentru umeri de la partea fetei se impart tot asa in 3 si se incheie in 3 pasi. Se repeta operatia de la spate, dar de data asta nu vor mai fi si alte ochiuri (cele care la spate faceau parte din rascroiala gatului).

Completare: - daca topul va fi foarte decoltat si rascroit spre umeri , atunci ochiurile pentru umeri nu me mai imparti in 3 ci eventual in 2.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 6 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de aisha Lun 18 Mai 2009, 11:46 am

Rascroiala in V vreau sa fie adanca, sa incep cu V-ul din dreptul liniei de bust si sa fie panta lina. Cred ca trebuie sa scad intai 1 ochi in mijloc, ca sa pot ridica frumos ochiurile pe andrele pt bentita de terminatie.
La umeri ma gandeam sa nu mai inchei lucrul, ci sa cos partile (fata si spatele) cu acul, imitand ochiurile de fata. Asa nu mai am deloc cusatura la umeri si mi se pare mai fain. Tehnica asta se cheama intr-un fel, dar nu stiu cum. Ce parere ai?
Interesant procedeul de pe site-ul de care zici. Poate iti aduci aminte cum se numeste.

Am avansat destul de mult cu lucrul, am trecut de talie si am inceput sa cresc pt bust. Smile Pana acum sunt multumita de rezultat.
aisha
aisha
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 770
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/03/2009

http://mieremusetelfrumusete.blogspot.ro/

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 6 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de ioana soare Lun 18 Mai 2009, 12:56 pm

Cusutul partilor fara sa mai inchei se cheama grafting sau kitchener stitch. Nu stiu in romana cum ii spune. Dar nu stiu daca este foarte recomandabil pentru cusatura umerilor, pentru ca nu cred ca are sustinere buna si nu isi pastreaza forma cum trebuie.

Eu pentru cusatura umerilor si pentru prinderea manecilor in rascroieli folosesc punctul inapoia acului, pentru ca sustine foarte bine lucrul. Pentru cusaturile laterale , daca e o bluza care se sustine si pe corp, folosesc "matress stitch". Daca e genul mai largut, care atarna ( cum e boleroul meu bej) folosesc si pentru laterale punctul inapoia acului, ca sa stea bine cusatura si sa nu se lungeasca. La fel si la maneci.

N-am ridicat niciodata ochiuri pentru decolteu in V, am facut doar cu bordura integrata si petrecuta , lucrand ochiurile din margine cu doua randuri pe fata doua pe dos, sau bob de orez, asa ca nu stiu exact cum se procedeaza.
Acum daca stau sa ma gandesc, se poate si cu si fara ochi incheiat pe mijloc, ca sa iasa scaderile acolo cand dai forma bordurii, dar caut sa vad daca gasesc ceva.

Revin cu link-uri

Am pus link pentru hartie dincolo la resurse.

Nu am gasit (sau nu stiu eu sa caut) model de banda cu ochiuri ridicate pentru decolteu in V, dar ma gandesc asa:
Poti sa inchei un ochi pe mijloc, sau poti sa-l pui pe un ac de siguranta, pentru ca oricum pe urma va trebui sa-l lucrezi.
Cand ridici ochiurile pentru bentita, incepi de unde vrei (sa zicem de la umar), ridici de la rascroiala gatului, apoi de la rascroiala stanga fata, apoi treci ochiul din mijlocul decolteului de pe acul de siguranta pe andrea (sau daca l-ai incheiat il ridici din nou), apoi de la rascroiala dreapta fata. Apoi, ca sa dai forma de V bentitei , lucrezi pana cu 2 ochiuri inainte de acel ochi de mijloc, faci din ele scazatura spre stanga, lucrezi ochiul de mijloc, cu urmatoarele doua ochiuri faci scazatura spre dreapta. Repeti la fiecare rand.
Merge si fara acel ochi in mijloc, dar arata mai bine daca il ai, totusi.

Abia astept sa vad cum ti-a iesit! kiss

Completare: Cred ca ai numar impar de ochiuri pe andrele, nu? Atunci chiar trebuie sa pui ochiul din mijloc separat, ca sa-ti ramana numar par de impartit la 2 pentru dreapta si stanga.
Sau la asta te-ai referit de la bun inceput si am inteles eu gresit, de m-am complicat atata aiurea cu facutul bentitei? ametit
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Invatam sa tricotam, impreuna - Pagina 6 Empty Re: Invatam sa tricotam, impreuna

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 24 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 15 ... 24  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB