Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Despre masinile de  tricotat - Pagina 11 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Despre masinile de  tricotat - Pagina 11 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Despre masinile de  tricotat - Pagina 11 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Despre masinile de  tricotat - Pagina 11 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Despre masinile de  tricotat - Pagina 11 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Despre masinile de  tricotat - Pagina 11 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Despre masinile de  tricotat - Pagina 11 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Despre masinile de  tricotat - Pagina 11 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Despre masinile de  tricotat - Pagina 11 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Despre masinile de  tricotat - Pagina 11 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Despre masinile de  tricotat - Pagina 11 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Despre masinile de  tricotat - Pagina 11 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Despre masinile de  tricotat - Pagina 11 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Despre masinile de  tricotat - Pagina 11 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Despre masinile de  tricotat - Pagina 11 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Despre masinile de  tricotat - Pagina 11 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Despre masinile de  tricotat - Pagina 11 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Despre masinile de  tricotat - Pagina 11 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Despre masinile de  tricotat - Pagina 11 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Despre masinile de  tricotat - Pagina 11 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Despre masinile de tricotat

+94
bebelusha
vali spinu
Maria Andreea Predoiu
Laila
ynggys
afilimonb
crivas
mirelaluana
Ada Catinca
Celya_f40
Doina Talpau
SiminaR
ilovekylie
armeanu
elena_luminita
asemnificativ
delfin
Admina
mony67
nell73
MARIA247
lika
buburuza23.12
DoraS
MagdaMarin
rigo
bibitu
crist291
luisa-maria
marabr
alis79
pana de inger
Mihaela_Cezarina
annelissro
for2nity
me_a_devil_babe
ghblaura
Xorana
hanyivan
diada
marinelabur
bimbo
despina13cucli
cozma felicia
odrik
sebiichim
Vigaru Ana-Maria
mihaelabacau
smihaelaviorica
T_mihaela
cristinica_xri
SilviaDumitrescu
craciun victoria
KALE
denis21
Adela Ispas
celentano
Lucia Ro
marina40
danabarbu2007
monolitel
paraschiv_andreea
victoriacus
Camelia 1
wonderful_leave
piciul
bibidesign
adrina
cory74
laurapopescu
cristina350
anigherman
doynys
adelinda25
SCHUMA25
cris69
Larisa09
roxana096
CARLA GRIGORAS
razvan_tricoteaza
metamatrix
Giobsy
solmizel
Ana Maria
clobeer
Kristina
danadea
geany
steluta
Marisa
stoy
aly
Mada
corina.mihalache
98 participanți

Pagina 11 din 13 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Urmatorul

In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 11 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de afilimonb Joi 14 Noi 2013, 10:18 am

mirelaluana,
ideea care imi vine mie in minte, cand te duci sa o vezi, asta dk e in acelasi oras cu tine, sa aiba cartea tehnica. In cartea tehnica este o pagina (sau 2) unde se prezinta componentele masinii.
Iei pe fiecare la rand, si vezi dk vanzaorul le are.
Daca cumperi online e mai greu, eu as intreba vanzatorul modelul exact, as cauta pe internet manualul, si mas uita in manual tot la pagina cu componente, si as cere vanzatorului poze cu toate componentele.
Bineinteles ca de aratat ti le poate arata, insa nu ai siguranta ca le trimite. Aste e riscul cumparaturilor pe net. Smile
afilimonb
afilimonb
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 251
Varsta : 38
Localizare : iasi
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 11 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de afilimonb Vin 29 Noi 2013, 8:54 pm

Buna seara, cum curatati voi masinile de tricotat? Ma refer, partile metalice cu ce solutie stergeti? cu apa si sapun eu am inteles ca nu se poate. La mine masina nu are rugina, dar are ulei care s-a uscat. Exista solutie care sa dizolve si sa curate?
afilimonb
afilimonb
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 251
Varsta : 38
Localizare : iasi
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 11 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de crivas Vin 13 Dec 2013, 9:31 am

afilimonb a scris:Buna seara, cum curatati voi masinile de tricotat? Ma refer, partile metalice cu ce solutie stergeti? cu apa si sapun eu am inteles ca nu se poate. La mine masina nu are rugina, dar are ulei care s-a uscat. Exista solutie care sa dizolve si sa curate?

Daca nu e prea tarziu si deja ai rezolvat, cred ca poti pulveriza niste WD40 (e un spray) pe o carpa cu care apoi stergi piesele respective.

Acum o luna mi-am luat si eu o masina de tricotat cu cartele (brother kh 892 plus tot restul). Am inceput de la la zero, nici macar de mana nu am mai tricotat (am avut totusi pt knitter un manual in romana ale unei masini f. asemanatoare iar pt ribber chiar manualul ei tot in romana) si prima concluzie este ca masina merge bine, da rateuri foarte rar din vina ei. Cand sunt probleme cel mai probabil am facut eu o greseala.
Nu e foarte usor de lucrat la masina, cel putin la inceput. Nu poti devani producriva intr-o dupa amiaza si poate nici intr-o saptamana. Trebuie multa rabdare si mai ales sa ai macar o sursa buna. Manualele masiniilor sunt foarte bune, dar daca sunt intr-o limba pe care nu o cunosti e cam nasol. Prin descoperire te apuca batzu. Sunt multe butoane si setari care nu le poti afla prin descoperire. Am observat ca multe modele de masini sunt asemanatoare, puteti gasi pe net manuale in engleza macar, si prin similitudine adaptati la voi. Eu am descarcat o sumedenie de materiale si filmulete, timp sa am sa le parcurg.

Pt cine vrea sa-si ia masina de tricotat sh, e destul de riscant daca nu a mai avut si se uita la ea ca .. (asa cum m-am uitat si eu numai ca a mea a fost noua). Sunt unele piese consumabile care ar putea fi uzate. De ex acele se plimba pe o sina metalica (dedesubt, nu se vede) cu o chestie ca un burete lipit de ea (asa e la mine, la altele am inteles ca e altfel dar principiul e tot asta), care le apasa dar le si lasa sa se ridice cand e cazul. In timp "buretele" respectiv se uzeaza si acele nu mai sunt presate, cauzand scapari de ochiuri. Sina se scoate usor ca sa o vezi, dar daca nu ai habar... La fel, carul trebuie scos si uitat pe dedesubt, camele de ghidaj sa nu fie uzate excesiv, mizerie, jocuri etc. Inventarul nu e problema, se face usor, cu cartea masinii. Acele la fel, no problem, se schimba usor care au probleme si in general se gasesc.

Si mai e ceva. Cand invatati la masina, cautati sa o intelegeti. La inceput faceti operatiile "mecanic", dar dupa ce v-ati familiarizat cu ele, ganditi si de ce se fac asa si nu altfel. In felul asta, cand veti avea nevoie din nou de o operatie, va veti aduce aminte mai usor luand-o si logic. Si in al doilea rand veti putea fi mult mai creative.

Intreba cineva daca masinile cu cartele merg si fara. Si eu m-am intrebat asta prima data. Merg, dar tricoteaza "chior".

Pe aici vad ca intra mai mult lume care are probleme. Daca pot fi de folos cu ceva o voi face cu placere.
crivas
crivas
helper
helper

Numarul mesajelor : 22
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/02/2013

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 11 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de afilimonb Vin 13 Dec 2013, 12:03 pm

crivas, da, am folosit tocmai WD40, aflasem intre timp pe forum la rusi  Smile Dar nu asa pe carpa. M-am documentat bine inainte, de mi-o iesit okii de la atata citit si vizionat filmulete pe youtube. Problema mare era la sanie, unde erau straturi de ulei (uscat), de cum a fost unsa masina din fabrica. A trebuit sa desfac suruburi, sa scot partile de plastic, dupa care, practic am "murat" sania in WD40  rade . Dar s-a curatit foarte bine. La urma am uns-o cu ulei de masina, si acum zburda!
Despre cartele, tot eu am intrebat, si am aflat pe masina mea  rade 
Manualele la brother si ink vreo 2 marci se gasesc toate pe net, gratis. Cine-i interesat, sa ma intrebe si-i dau link. Manualele sunt in engleza.
Si eu tot brother mi-am luat, tot cu cartele, dar model foarte simplut, kh840. Am luat numai o singura fontura. Am zis sa incerc, daca imi va placea foarte mult sa tricotez la masina, ma voi gandi si la restul ustensilelor. O masina de tricotat completa, sh, totusi este un efort financiar foarte mare.
Oricum si la o singura fontura se pot face modele foarte frumoase si interesante, daca stapanesti bine masina, ai surse de informatie si inspiratie, si ideii proprii.
afilimonb
afilimonb
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 251
Varsta : 38
Localizare : iasi
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 11 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de crivas Lun 06 Ian 2014, 11:40 pm

Cine are cat de cat experienta in tricotat ajur, poate imi da si mie o explicatie. Am facut (pana la urma) un pulover de copii cu ajur pe maneci si fata (nr 18 din setul masinii). Treaba e ca o maneca a mers bine, cealalta cu probleme mai multe, iar fata mi-a pus capac; mi-au iesit la ochiuri de mi-au iesit si mie ochii tot reparand. Am incercat si cu greutati mai multe, si mai putine, am avut si parafina pusa (care in paranteza fie zis nu mi se pare ca face cine stie ce), am miscat sania L si mai incet, si mai uniform cu doua maini, degeaba. Tensiunea a fost la 6, fir de grosime 1, adica mai inspre subtire. Inainte de el am facut o proba a modelului de vreo 15 cm si a mers snur. Singura diferenta a fost firul. Proba a fost cu un fir nou, iar  puloverul l-am facut dintr-un fir desirat si deci cam cret. Sa fie asta problema? De ce o maneca a mers bine? Miercuri incep un pulover cu torsade si abia apoi mai fac unul cu ajur dar cu fir nou de data asta, sa vad cum merge. Poate pana atunci ma mai lumieaza cineva.
Oricum pot spune ca a lucra dintr-un fir desirat si deci cret iese un lucru cam nasol. Nici la spalat vad ca nu s-a indreptat. Poate si unde am pus putin abur pe puloverul de unde l-am desirat si nu trebuia, abia apoi am citit pe eticheta firului ca nu se calca.
crivas
crivas
helper
helper

Numarul mesajelor : 22
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/02/2013

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 11 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de afilimonb Mar 07 Ian 2014, 11:45 am

crivas, eu nu am experienta, ink invat si testez masina asa ca tine, dar am incercat si eu sania L, si pot sa sumarizez din ce am testat si din ce am citit pe net. Modelele ajur sunt foarte pretentioase. Musai trebe puse greutati cand impletesti, deobicei mai multe decat la impletitura obisnuita; pe urma tensiunea firului la sanie K, este mai larga decat daca ai impleti cu aceasi ata, impletitura obisnuita (nu prea stiu raportul, trebe incercat). Si marea problema este intradevar ata pe care o folosesti. Eu am incercat un pna, unde firul era in 2, si tot asa, imi scapau okiuri. Am pus insa bumbac, intrun fir, si merge bine. Concluzia, este, ata trebe sa fie intrun fir, si sa fie neteda (sau rasucita bine), nu din firicele. Alt lucru de luat in considerare, si sania L, trebe sa fie curatita, si unsa. Desi ea e mai mult din plastic, dar locurile unde ajunge capul acelor trebuie uns, ca sa alunece mai bine. Plus si acele trebuie sa fie unse. Pe urma, ce am mai observat, daca plimb sania L foarte incet, la un moment dat ai impresia ca se blocheaza. De aceea sania trebuie trasa ferm si cu relativ mai multa putere decat sania K.
afilimonb
afilimonb
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 251
Varsta : 38
Localizare : iasi
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 11 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de crivas Vin 10 Ian 2014, 8:27 am

Din practica, cine a mai lucrat, piesele care se imbina la masina de cusut trebuie sa aiba partea respectiva (care se imbina) facuta nedesirabila, sau cusatura masinii (zigzag) impiedica in suficienta masura scaparea ochiurilor si nu mai e cazul de nedesirabi?
Multumesc
crivas
crivas
helper
helper

Numarul mesajelor : 22
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/02/2013

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 11 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de crivas Dum 26 Ian 2014, 10:20 am

Ajurul a mers bine cu fir nou. Un mic spil, materialul trebuie intins si pe latime pe masura ce se avanseaza, altfel ochiurile din margine ajung sa faca un unghi oblic care poate da rateuri la ajur.
Acum sunt in alte chinuri, cu un mohair. Uneori mi se formeaza ochiuri pe "cuiele" dintre ace, la fiecare rand trebuie sa verific. Sau daca nu, se agata pufi in ele. Mai rau, uneori dupa trecerea saniei cu fir imi apar dedesubt cate doua ochiuri sarite, nu stiu de unde, ca pe masina sunt ochiuri pe toate acele.
Am descoperit ca se poate face ajur si pe jumatate manual, ca sa zic asa. Se deplaseaza sania ajur iar ochiurile de pe acele scoase in fata sa muta manual la dreapta sau la stanga. Daca sania e in stanga, se muta la dreapta si invers. Dupa mutare, acele respective se duc in pozitia B. Apoi se muta sania ajur in capatul celalalt. Nu va mai face ajur la nimic ca deja a fost facut cu mana, ci doar va scoate alte ace in fata conform cartelei, ace de pe care mutam ochiurile dupa regula indicata mai sus. Ca timp merge mult mai greu dar merge fara rateuri, eventual pentru situatii de fire rebele sau doar partial, pt anumite ochiuri care vi se par ca nu stau prea bine in ace si la un eventual ajur cu sania ar putea sa scape.

Am reusit sa fac si cartele. Aveam prin casa o rola de folie pentru plotter, tai din ea, printez un sablon cu gauri, dau gaurile si gata cartela. Imi ia aproape 3 ore. Am facut trei modele de ajur superbe. Cataloage cu modele sunt n. Sunt si de cumparat blankuri dar am vrut sa incerc. Plus ca folia asta a mea e mai rezitenta. De ex o cartela originala lasata in masina o noapte prinde adancituri in locul unde au venit acele.
crivas
crivas
helper
helper

Numarul mesajelor : 22
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/02/2013

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 11 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de afilimonb Lun 27 Ian 2014, 11:42 am

Felicitari, crivas pentru insistenta la ajur. Eu deocamdata sunt la modelele tuck stich, mai ales sunt frumoase, lace tuck. Si eu am improvizat cartele, din folie de la mape. Poate o sa vb despre asta candva.
Tu ai si aparat din ala de borteleste cartelele?

Despre mohair, daca e vorba de ata din aia "paroasa", atunci eu stiu ca mai bine o eviti la masina - toata lumea zice asa pe forumurile specializate la rusi. Una ca te chinui grozav cand impletesti, si alta e ca iti face masina de toata "parosenia" si asa greu se curata dupa ce ai terminat de lucru. Eu n-am incercat, si nu stiu daca voi incerca, decat poate dupa ce prind multa experienta la masina.

Postezi undeva creatiile pe care le faci? Mi-ar placea si mie sa le vad! Spor la tricotat in continuare.
afilimonb
afilimonb
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 251
Varsta : 38
Localizare : iasi
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 11 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de crivas Mar 28 Ian 2014, 10:28 pm

Nu postez, nu stiu de ce as face-o.
Nu am aparat, am preducele, adica un cleste cu mai multe si una separata ca o teava, de 3mm, caci cu clestele nu pot gauri in interiorul cartelei ci numai la margine. Merge ok, nu trebuie o precizie micronica.

Nu-ti face probleme cu ajurul ca nu e cine site ce.

Cu mohairul cam asa e, in special rotitele si periile se incarca de puf, dar nu mi se pare chiar exagerat, mai mult sunt problemele de agatat. Din mohair am facut mai la inceput un sal, dupa un model de pe youtube. A iesit frumos dar migalos, cam vreo 15 ore de lucru efectiv. Dupa ce cu chiu cu vai am terminat spatele la puloverul din mohair, am zis sa incep altul de proba cu un fir care n-ar fi trebuit sa puna probleme. Tot nasol a mers si m-am ambitionat sa gasesc buba. Din proba in proba am ajuns la concluzia ca la ajur nu trebuie tensiune mai larga de 7, deja intre 7 si 8 incep probleme de ochiuri suprapuse pe care sania K le scapa cand tricoteaza primul rand dupa seria de ajur (pentru asta randul respectiv trebuie tricotat cu  acele scoase in pozitia E), sau sania L da rateu la ajur (muta ochiuri in gol, adica le scapa, sau le pune pe cuiele dintre ace).
Sa vad acum cum fac cu puloverul de mohair, ca spatele l-am facut cu 9 si parca nu l-as desira.

Am proiecte mai multe de incercari, de ex ajururi combinate, ajur combinat cu tuck (deja am in pregatire o cartela de-asta), ajur pe tricot din 2 in 2, insa mi-a luat mult timp ce am facut pana acum ca nu au mers ca lumea.
Cel mai important e sa intelegi masina, am mai zis candva. Dupa aia multe chestii vin de la sine.

Daca ai facut ceva cu guler in V, sau daca ai gasit un material bun, m-ar interesa cum se face. Pe youtube nu am gasit nici unul mai ca lumea.
Spor si tie!
crivas
crivas
helper
helper

Numarul mesajelor : 22
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/02/2013

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 11 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de crivas Vin 07 Feb 2014, 10:23 pm

Pentru cine e mai la inceput si trece pe aici, as vrea sa spun doua vorbe despre Knitt leader.
Este o chestie care se ataseaza pe masina in spatele ei si serveste la afisarea tiparului in marime reala care defileaza si el odata cu inaintarea tricotului astfel incat sa vezi cand trebuie sa cresti sau sa scazi ochiuri. Nu face altceva decat afiseaza, tu trebuie sa te uiti la el si sa faci scaderi sau cresteri asa cum se fac. Daca nu faci e treaba ta. Avantajul e ca nu mai trebuie sa calculezi ritmul de crestere/scadere, doar te uiti la liniile tiparului. Tiparul se deseneaza pe o folie care vine odata cu el, reutilizabila, se traseaza cu un marker cu tus livrat si el. Liniile se pot sterge cu carpa uda. Se regleaza avansul randurilor din doua cursoare (unul pt cm si altul pt mm) dupa cum a dat calculul initial (cate randuri la 60cm), de asemenea sunt si 20 de panglici de carton cu ochiuri marcate care se ataseaza la baza knitt leaderului. Panglica se alege si ea conform calculului de pe tricotul de proba, astfel incat la o latime data sa corespunda nr de ochiuri de pe panglica cu nr de ochiuri din calcul. Poate pare complicat acum dar nu e.
Care e avantajul. La forme de tipar curbe e minunat. Altfel, la linii drepte oblice se poate face calculul, pe cate randuri cresc/scad un anumit nr de ochiuri si se obtine ritmul de crestere/scadere. Daca vrei sa vezi insa daca ai sarit (uitat) sa cresti/scazi, trebuie sa mai faci niste socoteli. Cu aparatul asta doar te uiti la linia tiparului unde dispare in partea de jos, ca tot acolo se aseaza si acea panglica, si vezi linia tiparului in dreptul carui ochi este (nr lui). Astfel, daca crezi ca ai uitat sa scazi/cresti, vezi imediat cate ochiuri sunt pe panglica in dreptul liniei de tipar si te uiti si cate ochiuri are tricotul tau pe masina si iti dai seama pe loc daca ai gresit.
Dezavantaje: costa, nu stiu cat ca la mine a fost cu totul. Apoi, trebuie desenat tiparul (intai sters cel dinainte), asteptat putin sa se usuce tusul, incarcat in knitt leader, reglat cursorul de randuri, aleasa panglica dupa calcul (e un tabel care spune ce panglica sa alegi), si putin zgomot suplimentar dat de avansul tiparului la fiecare rand. Dar mie mi se pare o chiestie super, nu mai faci nici un calcul pt cresteri/scaderi, si repet, mai ales la linii curbe unde nu stiu cum ai putea sa calculezi, cu el vezi imediat cand si cate ochiuri sa scazi/cresti. Am lucrat putin si fara pana mi-am facut timp sa-l buchisesc si de atunci il folosesc tot timpul.
crivas
crivas
helper
helper

Numarul mesajelor : 22
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/02/2013

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 11 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de crivas Mier 12 Feb 2014, 8:55 am

Doa mici spiluri la lucru.

Daca va sare un ochi de pe vreu ac in timpul lucrului, prima miscare este eliberarea rapida de greutati a materialului pt a nu pleca la vale ochiul respecriv. Pt asta e indicat sa folositi pieptenele si de el sa prindeti greutatile, eventual doar stanga-dreapta la margini sa puneti ceva greutati suplimentare, altfel mai multe greutati prinse direct pe material le luati mai greu si in timpul asta pot scapa mai multe ochiuri la vale. In plus greutatile puse separat dau o intindere mai inegala a materialului cu pericol mai mare de scapat ochiuri.

Si doi:
Cand se fac torsadele cred ca stiti ca la marginile torsadei se lasa cate un ochi nelucrat, deci cele doua ace, cate unul in fiecare parte, raman in pozitia A. Asta pentru usurinta in mutarea ochiurilor si in plus torsada are un aspect mai frumos conturat.
Ei bine, ca sa fie si mai usor de mutat ochiurile, inainte sa treceti cu sania sa tricotati randul pe care urmeaza sa faceti torsada, scoateti in lucru (in pozitia B) si cele doua ace din marginile torsadei. Ele nu vor face ochiuri doar la o trecere a saniei ci doar vor obliga firul sa faca un ocol pe dupa ele. Dupa ce tricotati randul respectiv, impingeti acele respecriva la loc in pozitia A si faceti torsada. Veti observa ca dupa mutarea acelor inapoi in pozitia A, lasa in locul unde au lucrat, un fir ceva mai larg. Asta va ajuta in plus la mutarea ochiurilor torsadei. Cand mutati ochiurile pt torsada e bine sa mai luati din greutati. Dupa ce ati facut torsada, scoateti acele din torsada in pozitia E pt o tricotare ceva mai usoara si a nu stresa acele respective prea mult. De asemenea primul rand tricotati-l cu greutati mai putine (nu uitati sa le puneti apoil la loc).

Daca vreti sa dati cautare pe youtube pt torsade, cautati "knitting cables".
crivas
crivas
helper
helper

Numarul mesajelor : 22
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/02/2013

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 11 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de afilimonb Mier 12 Feb 2014, 11:06 am

crivas, tehnica de care zici, pentru torsade, este pt tricotat pe o singura fontura?
afilimonb
afilimonb
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 251
Varsta : 38
Localizare : iasi
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 11 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de crivas Vin 14 Feb 2014, 9:40 pm

afilimonb a scris:crivas, tehnica de care zici, pentru torsade, este pt tricotat pe o singura fontura?

Da, pe o fontura. Pt un pulover incep normal cu patentul, pe ambele fonturi, apoi trec la una, pun cate o ata opritor unde dau drumul la ochiuri in lateralul torsadei (pe la randul 6) si apoi incep lucrul cu torsada.
crivas
crivas
helper
helper

Numarul mesajelor : 22
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/02/2013

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 11 Empty Torsade

Mesaj Scris de afilimonb Vin 14 Feb 2014, 10:12 pm

crivas a scris:Cand se fac torsadele cred ca stiti ca la marginile torsadei se lasa cate un ochi nelucrat, deci cele doua ace, cate unul in fiecare parte, raman in pozitia A. Asta pentru usurinta in mutarea ochiurilor si in plus torsada are un aspect mai frumos conturat.

Hm, nu chiar. Se vede cam bortzos asa. Cele mai frumoase si perfecte sunt care au pe margini ochiurile tricotate pe dos (asta daca privim tricotajul pe fata). De asta am intrebat de fontura, pentru ca tu ai putea acele ochiuri sa le pui pe fontura de jos Smile

Oricum, tehnica cu acele vecine mi-a placut foarte mult. Multumesc ca impartasesti aici aceste sfaturi.  hug
afilimonb
afilimonb
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 251
Varsta : 38
Localizare : iasi
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 11 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de crivas Lun 17 Feb 2014, 10:26 pm

[quote="afilimonb
Hm, nu chiar. Se vede cam bortzos asa. Cele mai frumoase si perfecte sunt care au pe margini ochiurile tricotate pe dos (asta daca privim tricotajul pe fata). De asta am intrebat de fontura, pentru ca tu ai putea acele ochiuri sa le pui pe fontura de jos Smile
[/quote]

Fontura ribber ar incurca la operatia de mutare a ochiurilor. Si in plus daca ai ochiuri lucrate si in lateralele torsadei muti si mai greu ochiurile, daca sunt torsade din 6 ochiuri trebuie sa tragi tare de ele cu instrumentul de mutat, si stresezi mult si acele cu torsada cand tricotezi primul rand dupa torsada, chiar daca le duci in fata in E. Ceea ce zici tu am vazut ca mai fac unii dar la urma, manual, cu instrumentul de format ochiuri.
crivas
crivas
helper
helper

Numarul mesajelor : 22
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/02/2013

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 11 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de ynggys Mar 18 Feb 2014, 7:35 pm

cine e dispus sa ofere cursuri de tricotat la masina , contra cost binenteles  !!!! Multumesc frumos ~!
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
mesaj 2

vreau sa ma apuc de tricotat, intentionez sa-mi achizitionez o  masina, nu am lucrat niciodata la ea, asa de tricotat stiu de mana, dar ma gandeam sa invat sa tricotez si la masina.


Ultima editare efectuata de catre SilviaDumitrescu in Mar 18 Feb 2014, 8:23 pm, editata de 1 ori (Motiv : unit postari)
ynggys
ynggys
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 04/04/2013

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 11 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de afilimonb Mar 18 Feb 2014, 8:59 pm

ynggys, cele mai bune filmulete pentru incepatori sunt de la Diana Sullivan, pe youtube: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sunt primii pasi la masina de tricotat. Din pacate nu mai tin minte pe unde am vazut si informatiile anume din ce e compusa o masina, pentru ca si acest lucru e important pentru un incepator.
afilimonb
afilimonb
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 251
Varsta : 38
Localizare : iasi
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 11 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de crivas Joi 20 Feb 2014, 8:49 am

Inainte sa-ti iei masina de tricotat, ar fi bine sa stii ca masina de tricotat nu e un lucru asa simplu si usor. Iti trebuiesc din belsug rabdare, vointa si perseverenta. Mai ales la inceput, adica vreo o suta de ore de lucru efectiv, zic eu. Daca nu stapanesti bine masina, nu esti atenta, ai ocazia sa gresesti iremediabil si sa desiri (alta munca in plus) ce ai lucrat poate ore bune. Iar tentatia de a o impacheta si a o pune pe dulap e f. mare de multe ori. Iar daca vrei ca afacere, chiar si la masina, produsele se fac mult prea incet si la cat sunt pe piata acum tricotajele, e greu sa faci o chestie profitabila. Mai degraba asa de ciuguleala.
Nu ti-am spus astea sa te descurajez ci mai degraba sa pleci la drum pregatita mental. Sa nu pleci foarte entuziasmata si sa te dezamagesti complet in cateva zile.
Sunt unii la un magazin care fac cursuri, dar preturile sunt prohibitive. Un manual bun e foarte important, in general manualele masinilor sunt bune, dar sa fie si intr-o limba in care cat de cat intelegi, apoi cum zicea si colega, de pe youtube, mai intrebi si pe aici, desi e cam slaba miscarea la categoria masini de tricotat.  Poate prima data sa-ti arate cineva cum incepi, si de acolo putin cate putin continui tu. Succes.
crivas
crivas
helper
helper

Numarul mesajelor : 22
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/02/2013

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 11 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de afilimonb Vin 21 Feb 2014, 10:24 am

crivas, uite ce vreau sa te intreb, pt ca stiu ca si tu ai masina cu cartele. Cand treci sania K (sau L) oricare, si se citeste carte, sania merge mai greu, fata de cand tricotezi simplu, fara cartele? Stiu ca atunci cand e pe modul cartele, sania misca banda de metal care selecteaza ochiurile.
afilimonb
afilimonb
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 251
Varsta : 38
Localizare : iasi
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 11 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de crivas Vin 21 Feb 2014, 1:46 pm

afilimonb a scris:crivas, uite ce vreau sa te intreb, pt ca stiu ca si tu ai masina cu cartele. Cand treci sania K (sau L) oricare, si se citeste carte, sania merge mai greu, fata de cand tricotezi simplu, fara cartele? Stiu ca atunci cand e pe modul cartele, sania misca banda de metal care selecteaza ochiurile.

N-am folosit cartele cand am lucrat pe ambele paturi. Am rezerve ca merge, si cat am citit in carti despre ribber nu am gasit nimic de cartele. Mai fac ceva "modele" doar cu butoanele de pe sania ribber (eventual si knitter) pt circular, tuck si alte asemenea.

Intr-adevar, cand folosesc cartele merge ceva mai greu dar nu cu mult, mi se pare in limite normale.
crivas
crivas
helper
helper

Numarul mesajelor : 22
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/02/2013

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 11 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de crivas Mar 25 Mar 2014, 1:36 pm

Doua vorbe despre ajurul fin, evident pentru incepatori.
Ajurul se stie ce este in principiu. O tricotare cu mutari de ochiuri. Daca la ajurul normal, sania de ajur muta ochiurile alaturi (am mai vorbit desprea asta cateva posturi mai inainte), la ajurul fin, ochiul care se muta nu lasa acul vechi gol, ci il va cuprinde atat pe el cat si acul alaturat pe care se muta. Astfel, ajurul nu va mai avea gauri asa pronuntate, iar modelul este mai estompat.
Pentru ajur fin sau normal este un buton comutator pe sania de ajur. Exista si modele care folosesc alternativ ajur normal si fin. Eu nu am facut pana acum asa combinat. La ajur fin, sania se misca cu un efort ceva mai mic, si in plus pericolul de erori fatale e mult mai mic. Daca la ajurul normal sania greseste si nu arunca bine ochiul alaturi, acesta poate scapa la vale cu consecintele de rigoare. Aici insa, ochiul ramanand si pe acul de origine nu mai este acest pericol. Mi s-a intamplat destul de des insa sa nu arunce bine si sa se prinda de "cuiele" dintre ace. Nu e mare bai nici daca nu observi decat dupa cateva randuri cand vazi ca materialul a ramas agatat in ceva. Scoti ochiul de pe cui si gata, mare greseala in model nu se observa. Totusi, ca sa prvein asta, cand mi-am dat seama de unde provine problema, inainte sa tricotez cele doua randuri cu sania K, am scos acele in fata (in pozitia D) si am tras de lucru spre mine, sa vad daca e agatat in vreun cui. Problema cu agatatul e poate si unde am lucrat la tensiunea 9, care din practica am constatat ca e slaba pentru ajurul normal (si chiar si 8 e slaba), da multe rateruri, si poate si pt ajurul fin sa fie cam slaba. Problema e ca tensiuni sa zicem medii, in jur de 5, mi se par totusi stranse, de aceea caut sa lucrez spre valori mari. Totusi pt ca ajurul fin e mult mai docil, as mai lucra la tensiuni slabe (9 si chiar 10) fara frica, in schimb la ajur normal poate sa-mi cada in genunchi cineva si mai larg de 7 si un punct nu lucrez ca e jale.
crivas
crivas
helper
helper

Numarul mesajelor : 22
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 02/02/2013

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 11 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de Laila Mier 16 Apr 2014, 8:42 am

Buna fetelor,

Mi-am luat si eu acum o luna o masina de tricotat si mi-am adus aminte de forumul lucru de mana. Exista pe undeva un topic cu modele? Nu reusesc sa gasesc. Am citit pe aici ca folositi WD 40 pt curatat, nu o mai faceti!!! Va distruge masina bucata cu bucata. Cel mai recomandat e ballistoil. Daca reusesc sa imi reamintesc cum se pun poze, va arat ce am lucrat
[img][Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine][/img]
avatar
Laila
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 217
Varsta : 53
Localizare : Germania
Data de inscriere : 20/07/2009

http://www.cristina-yarnworld.com, http://de.dawanda.com/shop/cr

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 11 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de afilimonb Mier 16 Apr 2014, 11:42 am

Laila, WD40 nu se poate de aplicat pe bucatile de plastic. De aceea cand curati masina, desfaci tot ce e plastic, si curati numai partile metalice. Plasticul il speli si cu apa cu sapun, doar ca trebuie lasat sa se usuce complet pana asamblezi la loc masina.
afilimonb
afilimonb
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 251
Varsta : 38
Localizare : iasi
Data de inscriere : 23/03/2011

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 11 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de Laila Joi 17 Apr 2014, 9:46 am

afilimonb a scris:Laila, WD40 nu se poate de aplicat pe bucatile de plastic. De aceea cand curati masina, desfaci tot ce e plastic, si curati numai partile metalice. Plasticul il speli si cu apa cu sapun, doar ca trebuie lasat sa se usuce complet pana asamblezi la loc masina.

Aflilimonb, sunt pe foarte multe forumuri americane/nemtesti, sau grupuri mixte in facebook, si fiecare user din milioanele de useri spun NU pentru wd 40.Nimeni nu foloseste uleiul pentru a curata plasticul, sa fim seriosi !
Uleiurile pentru masinile de cusut nu sunt bune pentru masinile de tricotat!!!!! Gun oil, ballistoil sau ulei special pt mk sunt unicele care trebuiesc folosite.
Citez unul " While being a well known product of excellent qualities, WD-40™ is never to be a used on a home knitting machine. WD-40 is a water displacing lubricant for metal that has become wet and started to rust. It is not designed for the purposes of oiling a home knitting machine.

Asta e un link din sutele de linkuri care spun acelasi lucru
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Aatea fiind spuse, fiecare face ce vrea.........Eu am dat doar un sfat. Prietenesc !
avatar
Laila
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 217
Varsta : 53
Localizare : Germania
Data de inscriere : 20/07/2009

http://www.cristina-yarnworld.com, http://de.dawanda.com/shop/cr

Sus In jos

Despre masinile de  tricotat - Pagina 11 Empty Re: Despre masinile de tricotat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 11 din 13 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB