Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 8 EmptyAstazi la 9:49 am Scris de Dorulet

» Păpușile noastre
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 8 EmptyIeri la 8:09 am Scris de LRodica

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 8 EmptyDum 23 Ian 2022, 7:35 pm Scris de LRodica

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 8 EmptyMar 18 Ian 2022, 12:32 pm Scris de mlizeta

» Pulovere si alte creatii tricotate (vesta, bolero) XVII
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 8 EmptyLun 17 Ian 2022, 9:51 pm Scris de anielle

» Botosei, ciorapei, papucei crosetati ( IV)
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 8 EmptyMier 12 Ian 2022, 5:13 pm Scris de anielle

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 8 EmptyMier 12 Ian 2022, 8:42 am Scris de diada

» Bluze,topuri,jachete, pardesie, bolerouri-crosetate (28)
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 8 EmptyMier 12 Ian 2022, 5:46 am Scris de anielle

» Jucarii crosetate
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 8 EmptyJoi 06 Ian 2022, 9:23 am Scris de LRodica

» Ornamente de Craciun - 6
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 8 EmptyJoi 06 Ian 2022, 9:18 am Scris de vlad_mom

» Produse crosetate, decoratiuni pentru casa (3)
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 8 EmptyJoi 06 Ian 2022, 8:48 am Scris de vlad_mom

» Mașina de surfilat Toyota
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 8 EmptyMier 05 Ian 2022, 10:49 am Scris de diada

» Pirogravura
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 8 EmptySam 25 Dec 2021, 2:43 am Scris de vlad_mom

» Fire de tricotat
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 8 EmptyVin 17 Dec 2021, 8:42 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 8 EmptyJoi 16 Dec 2021, 10:00 am Scris de diada

» Ajutor!...Invatam sa tricotam impreuna -6
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 8 EmptyLun 06 Dec 2021, 9:09 am Scris de LRodica

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 8 EmptyMar 23 Noi 2021, 3:13 pm Scris de diada

» Accesorii pentru papusa Paola Reina
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 8 EmptyDum 14 Noi 2021, 10:35 am Scris de LRodica

» Ce masina de cusut recomandati (6)
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 8 EmptyJoi 04 Noi 2021, 10:55 am Scris de diada

» Fotografia, intre hobby si arta
Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 8 EmptyMier 27 Oct 2021, 8:09 am Scris de LRodica

Lucrul de mana - sursa de venit

+106
Albina Maia
symos
dorina64
romaya
ismi3ismi
geo
rosita
danabarbu2007
Chirrox13
violetas
danniela
nicopop
lori16ro
geo_narcisa
zylv
valentinadof
EuIrinuca
Lucia.BlueFlower
Shtefania
Aditza
Comoara casei
aurishta
bibitu
kitty_1973
Aghata
alimami
Cazimi
tomari
lucianemil
betymi72
telena
firicel
danyelyta28badea
Savu Ramona
Giobsy
Maci
Steluzza
elena.habasescu
Kristina
veniciuc nicoleta
natasaSV
madalina_mihalcea24
hinamaturi
Clio_Ela
cata13lina
canadianca50
gagaritz
ciumiki
ivanoiuadela9
carmenush
andra_racing
bubu85
Adeana
myky7robc
viviene
ileana cosanzeana
MagdaMarin
iuli.b
Alido81
teisoara
europolis
adelina24
lotus nufar
manus marioara
Fraise
treinegri
denygina
kristadesign
bubu mic
Alina.C
Noemi
julie.didy
Floren
scami
cris69
cretu_veronica22
letho
olympia
mnarcisa
aleahim67
ady_kat
geany
phoenix
Armeana
MARCELA70
milena
degetica
dina_dorina
AlinaJ.Bijoux
amnro
diada
ralucis
DANIELA.I
noel
ioana soare
costi_iacob
Ana Maria
felicia13
maria_covacef
Camy
Monica
Admina
mihatm80
Usagy
SilviaDumitrescu
MihaelaT
110 participanți

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 8 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de natasaSV Mar 30 Noi 2010, 8:22 am

Eu stiu ca se vand cu 5-8 lei ; eu insami am cumparat la preturile astea! wink
natasaSV
natasaSV
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 233
Varsta : 40
Localizare : suceava
Data de inscriere : 03/03/2010

Sus In jos

Lucrul de mana - sursa de venit - Pagina 8 Empty Re: Lucrul de mana - sursa de venit

Mesaj Scris de telena Mar 30 Noi 2010, 10:23 am

multumesc de sfat Flowers
telena
telena
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : sv
Data de inscriere : 26/07/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Admina Mar 30 Noi 2010, 10:47 am

5-8 lei un ou incondeiat? Asa putin, pentru atata munca si atatea operatii? Shocked Nicoleta Irimescu, pe unde mai esti....?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*

Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj Scris de telena Mar 30 Noi 2010, 10:58 am

Mai astept opinii.multumesc
telena
telena
helper
helper

Sus In jos

Mesaj Scris de mnarcisa Mar 30 Noi 2010, 11:04 am

Admina a scris:5-8 lei un ou incondeiat? Asa putin, pentru atata munca si atatea operatii? Shocked Nicoleta Irimescu, pe unde mai esti....?

Cam atat este un ou!!! Stiu si eu treaba asta. Se face greu este ieftin si nici nu prea sunt persoane doritoare sa cumpere. Inaiteate sarbatorilor de Pasti se cauta, dar inrestul anului nu . Cele care fac si nu merg la targuri nu au cerere.
Pe Nicoleta o vom vedea dupa sarbatori. Atunci se intoarce din tarile calde.
mnarcisa
mnarcisa
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2121
Varsta : 39
Localizare : eu cu ai mei
Data de inscriere : 21/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Giobsy Mar 30 Noi 2010, 11:06 am

Telena, ouale din avatar sunt incondeiate de tine? Este modelul cu ceara in relief, nu? Cred ca e specific nordului Bucovinei si sunt preferatele mele.
Admina are dreptate: 8 lei este prea putin pentru atata munca. Trebuie tinut cont de faptul ca aceste oua, ca obiecte de decor, rezista zeci de ani. Mama are o colectie adunata in vreo 40 de ani. Deci, pentru a imbogati in fiecare an o colectie sau pentru a face un cadou 8 lei nu este mult. Pacat ca nici macar atat nu ne mai permitem.

Giobsy
Giobsy
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2026
Varsta : 53
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 25/05/2009

http://giobsysoulmade.wordpress.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de telena Mar 30 Noi 2010, 11:17 am

De mine sunt facute in primavara acestui an inainte de sfintele sarbatori, sa va spun drept atunci le-am vandut cu 5 lei bucata , in contextul in care oul de rata l-am cumparat cu 1leu, tot cu gandul la veniturile mici ale celor care ma inconjoara.Dar intradevarse munceste foarte mult la ele
Mai am acum cateva in lucru cand le voi termina sper sa am timp sa vi le arat
telena
telena
helper
helper

Sus In jos

Mesaj Scris de natasaSV Mar 30 Noi 2010, 11:35 am

Ouale de rata se vand cu 7-10 lei depinde de complexitate. Inca ceva, eu am dat pretul pietei , doar tu stii, Telena, cata munca implica si daca merita sau nu. In rest sunt si eu de acord cu fetele: nu exista pret care sa reflecte intocmai efortul si imaginatia ce au dus la crearea unui produs. Nicidecum nu am vrut sa subvalorizez munca ta. Daca esti din Suceava poti vizita targurile de profil care se organizeaza de Pasti, targurile cu produse traditionale si cele handmade si vei vedea ca pretul de targ se incadreaza in intervalele spuse de mine. In mod normal,( in afara evenimentelor de gen) chiar nu siu cat ai putea cere...

daca ar fi dupa mine as cere intre 10-15 lei; mi se pare un pret corect
natasaSV
natasaSV
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de betymi72 Mar 30 Noi 2010, 7:41 pm

Natasa la cata munca si finete e la un ou cred ca merge si mai mult...
betymi72
betymi72
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2527
Varsta : 49
Data de inscriere : 16/02/2010

http://picasaweb.google.com/betymi72

Sus In jos

Mesaj Scris de natasaSV Mar 30 Noi 2010, 8:07 pm

Am inteles si stiu si eu asta foarte bine; eu doar am facut o informare referitor la ce preturi se practica...Din pacate nu e stilul de produs la cer sa scoti in evidenta latura handmade pentru ca toate ouale incondeiate sunt handmade...
Am cumparat astfel de oua si le apreciez si as da si mai mult, dar realitatea este ca doar de Telena depinde ... sa se informeze, sa evalueze timpul petrecut cu aceasta activitate... Smile
natasaSV
natasaSV
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de natasaSV Joi 02 Dec 2010, 1:27 pm

Pentru Telena:
Ieri 1 decembrie a avut loc la Iullius Mall un targ de handmade. Erau si oua incondeiate : ou de gaina 8 lei si cel de rata 12-16 lei; cel de strut 50 lei cu model simplu, cu foita de aur 100 lei. Sper sa te ajute pupi
natasaSV
natasaSV
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de telena Joi 02 Dec 2010, 5:11 pm

multumesc tuturor celor implicate in aceasta discutie de sfaturi
telena
telena
helper
helper

Sus In jos

Mesaj Scris de cris69 Joi 02 Dec 2010, 5:55 pm

tot timpul mi-am dorit un ou incodeiat, chiar vroiam sa invat sa fac si eu dar nu am avut de la cine.
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 52
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de telena Vin 03 Dec 2010, 8:05 pm

E simplu cris69 in primul trebuie sa-ti procuri cateva chisite(instrumentul cu care scri pe ou) niste ceara si culori cerate pentru a colora ceara.Apoi inarmata cu multa rabdare incerci sa tragi linii drepte pe cat posibil mai departe depinde de imaginatia fiecaruia. Smile
telena
telena
helper
helper

Sus In jos

Mesaj Scris de cris69 Vin 03 Dec 2010, 9:16 pm

chisitele sunt greu de procurat. ca de desenat cred ca m-as descurca.
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de lucianemil Lun 06 Dec 2010, 11:06 pm

Camy a scris:buna ,fetelor dreptate aveti,nu zic nu ,asa cum am spus si eu ca tot ceea ce tine de lucru de mana e migalos ,bani putini ,si poate de multe ori nici apreciat eu va spun din punctul meu de vedere.
eu sunt inca la inceput,mai am multe de invatat,asa cum a spus si SILVIA nu neaparat ca TRAIM DIN ASTA CROITORIE ,TRICOTAT ,CROSETAT, dar un ban in plus nu strica niciodata,eu sincer sustin ca preturile pe manopera tin si de orasul in care stai.

la noi in BUZAU cam acestea sunt preturile poate ceva peste cele care le-am pus eu ,dar sunt care au si preturi sub.V reau sa va dau un exmplu.
O fata dupa forum ,tot din BUZAU ,mi-a propus sa ii lucrez lucrusoare de copii,pentru un magazin,paltonase si rochite de okazie de la 5ani in sus,nu am stiut sa-i zic un pret anume pe manopera pentru ca eu nu am mai lucrat pe bani ptr copii,dar i-am recomandat o tipa care stiam ca lucreaza lucrusoare pentru copii.Ea i-a cerut mana de lucru ptr un paltonas 50deron iar pentru o rochita tot 50de ron.Astazi i-am dat preturile spuse de fata aceea i s-au parut imense,spunandu-mi ca ea are o croitoreasa care ii lucreaza palton cu 35de ron,sau un sarafan cu manecuta cu 30de ron, astea pentru ea,deci pentru oameni mari,ei na spuneti si voi acum.

sau astazi era la un magazin de materiale si vb cu o doamna acolo care si ea se ocupa si croitoria ,o intreba de preturi,si zicea ca ptyr o fusta cere 20de ron dreapta cu captuseala.iar costum 50de ron.Eu am ramas masca.
pRETURILE LA HAINE NU SUNT FOARTE MARI in BUZAU dar trebuie sa merg pe premiza ca daca isi lucreaza la mine ,este altceva decat in oras.

kiss hug

buna Camy
de obicei eu citesc tot subiectul inainte sa postez, dar la exemplul care l-ai dat, m-ai pus serios pe ganduri.
daca in Buzau manopera palton copii e 35 de ron, atunci eu in Roman cat sa cer oare?
mi-e si frica sa mai citesc in continuare...
lucianemil
lucianemil
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 46
Localizare : roman
Data de inscriere : 13/05/2010

https://www.facebook.com/pages/Cute-last-minute-gift-ideas/33984

Sus In jos

Mesaj Scris de tomari Lun 06 Dec 2010, 11:30 pm

Nu va lasati fraieriti de genul de cliente smechere care incearca si metoda intimidarii ptr a ceda; daca luam in calcul furniturile ca atare insumate uneori depasesc valoarea materialului dar sa le si asamblezi.
Decat sa lucrezi ptr astfel de clienti mai bine [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

tomari
tomari
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1026

Sus In jos

Mesaj Scris de natasaSV Mar 07 Dec 2010, 9:17 am

Iti impartasesc ideea! wink
natasaSV
natasaSV
Ucenic
Ucenic

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Cazimi Mar 07 Dec 2010, 12:50 pm

tomari a scris:daca luam in calcul furniturile ca atare insumate uneori depasesc valoarea materialului dar sa le si asamblezi.

Sunt de acord. Daca fac socoteala cat au costat materialele care intra in fiecare produs si cele necesare confectionarii propriu zise (consumabile sau neconsabile), ajung la concluzia ca aproape ca dau eu bani clientului. Ma consoleaza ca am totusi deja cea mai mare parte din materiale si ca macar nu mai bag asa multi bani de acum incolo.

Si cum ii pot explica eu clientului ca ceea ce fac este durabil, ca poate fi transmis si la nepoti, fiindca e lucrat cum trebuie, nu cu improvizatii de tip "sa confectionam mai repede"?, dupa principiul, foarte romanesc "merge si asa"? Pentru client, sunt doua produse cu aceeasi denumire si acelasi pret.

Ultima editare efectuata de catre Cazimi in Mar 07 Dec 2010, 12:52 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)
Cazimi
Cazimi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 306
Localizare : Orange County
Data de inscriere : 29/09/2009

http://agendata.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj Scris de telena Mar 07 Dec 2010, 6:17 pm

pentru CRIS69 incearca sa gasesti chisite la targurile de profil in general unde sunt expozitii de oua incondeate acolo sunt si mesterii populari care se ocupa cu asa ceva
telena
telena
helper
helper

Sus In jos

Mesaj Scris de cris69 Mar 07 Dec 2010, 9:45 pm

lucianemil , cat ai zis ca e manoera la un palton 35 lei? putin. serios. foarte putin.
telena, multumesc de sfat.pupici.
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de lucianemil Mar 07 Dec 2010, 10:47 pm

cris69 a scris:lucianemil , cat ai zis ca e manoera la un palton 35 lei? putin. serios. foarte putin.
telena, multumesc de sfat.pupici.

nu eu am spus asta, doar am citat ce a scris Camy.

lucianemil
lucianemil
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 46
Localizare : roman
Data de inscriere : 13/05/2010

https://www.facebook.com/pages/Cute-last-minute-gift-ideas/33984

Sus In jos

Mesaj Scris de cris69 Mar 07 Dec 2010, 10:48 pm

incep sa vad aiurea. doar port ochelari. ma duc sa mai citesc odata
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de alimami Mier 08 Dec 2010, 9:37 am

Cine imi poate zice cu cat se vand urmatoarele produse crosetate?
-caciulita copil-de mos
-caciula barbati
-fular lung facut din floricele crosetate prinse intre ele
-fular din patrate crosetate
-caciula femei
-basca femei,bereta
-manusi fara degete
In fiecare intra 100-150grame material,materialul fiind aprox 8-10lei.
alimami
alimami
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 113
Localizare : Bistrita
Data de inscriere : 20/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de Aghata Mier 08 Dec 2010, 10:01 am

pai, cred ca trebui sa pui un pret pe manopera, timpul in care le-ai lucrat, plus ceva profit, nu?
daca fularul cu floricele ti-a luat ca timp, cat pentru 5 caciuli, manopera pentru el trebuie sa fie ceva mai scumpa.

----------------------------------

fara sa stiu modelele tale, cred ca este greu in vremurile astea sa iei pe o caciulita mai mult de 25 - 30, daca nu este foarte spectaculoasa,

iar pentru fulare pragul de sus, 35 - 40 (daca nu sunt foarte lungi si spectaculoase). cred insa ca este bine sa mergi sub pragurile de sus.

te rog sa tii cont ca sunt pareri fara sa cunosc modelele tale si cumparatorii carora te adresezi!

L.E. Giobsy: Aghata, nu posta mesaje succesive - punctul 6 din [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Ultima editare efectuata de catre Giobsy in Mier 08 Dec 2010, 10:36 am, editata de 1 ori (Motiv : Unit mesaje succesive)
Aghata
Aghata
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 01/04/2010

http://topbijuterii.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 8 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB