Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Botosei, ciorapei, papucei... - Pagina 7 EmptyIeri la 2:40 pm Scris de diada

» Mobilier homemade (2)
Botosei, ciorapei, papucei... - Pagina 7 EmptyMar 28 Iun 2022, 10:53 am Scris de diada

» Jucarii crosetate
Botosei, ciorapei, papucei... - Pagina 7 EmptyJoi 23 Iun 2022, 10:55 am Scris de vlad_mom

» Ce melodie asculti acum !-5
Botosei, ciorapei, papucei... - Pagina 7 EmptyLun 20 Iun 2022, 9:41 pm Scris de rivka

» Pirogravura
Botosei, ciorapei, papucei... - Pagina 7 EmptyDum 12 Iun 2022, 12:44 am Scris de White_Raven

» Posete,genti si accesorii (croitorie) Cap-X
Botosei, ciorapei, papucei... - Pagina 7 EmptyJoi 09 Iun 2022, 9:14 am Scris de vlad_mom

» Treninguri, maieuri, colanti, haine pentru casa(3)
Botosei, ciorapei, papucei... - Pagina 7 EmptyJoi 09 Iun 2022, 8:32 am Scris de diada

» Sacrificii pentru pasiune
Botosei, ciorapei, papucei... - Pagina 7 EmptyVin 27 Mai 2022, 3:25 pm Scris de diada

» Amenajari interioare
Botosei, ciorapei, papucei... - Pagina 7 EmptyVin 27 Mai 2022, 9:26 am Scris de vlad_mom

» Probleme tehnice (masini de cusut) 5
Botosei, ciorapei, papucei... - Pagina 7 EmptyMier 25 Mai 2022, 10:10 am Scris de diada

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Botosei, ciorapei, papucei... - Pagina 7 EmptyVin 06 Mai 2022, 8:33 am Scris de LRodica

» Drumetii si locuri vizitate (3)
Botosei, ciorapei, papucei... - Pagina 7 EmptyMar 03 Mai 2022, 10:54 am Scris de diada

» Florile din gradina mea(2)
Botosei, ciorapei, papucei... - Pagina 7 EmptySam 30 Apr 2022, 9:11 pm Scris de LRodica

» Ce masina de cusut recomandati (6)
Botosei, ciorapei, papucei... - Pagina 7 EmptyMier 27 Apr 2022, 10:46 am Scris de diada

» Ornamente de Pasti
Botosei, ciorapei, papucei... - Pagina 7 EmptyJoi 14 Apr 2022, 6:56 am Scris de vlad_mom

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Botosei, ciorapei, papucei... - Pagina 7 EmptyMier 13 Apr 2022, 7:08 pm Scris de Panea Laura

» Din materiale reciclabile 6
Botosei, ciorapei, papucei... - Pagina 7 EmptyMar 12 Apr 2022, 9:43 am Scris de LRodica

» In fire sa ne laudam ! (9)
Botosei, ciorapei, papucei... - Pagina 7 EmptyLun 11 Apr 2022, 9:24 pm Scris de Michelle88

» Despre masinile de tricotat
Botosei, ciorapei, papucei... - Pagina 7 EmptyMar 05 Apr 2022, 7:55 pm Scris de Sanda P

» Tehnica frivolite pe ac sau needle tatting - 7
Botosei, ciorapei, papucei... - Pagina 7 EmptyVin 01 Apr 2022, 7:00 am Scris de Dorulet

Botosei, ciorapei, papucei...

+75
CCristinaC
mariag
aba
Dodo-pui
vasilica
NEAGU LAURA
mihaelavama
anc@
Nicoleta Irimescu
adrina
canadianca50
melus
mimmi
Anuk
europolis
greieras
lotus nufar
Maci
percsovics monica
sublime
Angelica18
cretu_veronica22
anasia
adelina24
dienutzababy
madalinamirela
chocolate
violetas
ivanoiuadela9
Iulia40
claras
myky7robc
solmizel
Medi
denygina
mnarcisa
ribana
letho
Clio_Ela
aleinad
geany
scorpio89
Anuta Stanciu
ancush
mickyta
corilex
viorica
ady_kat
liavas
Dionisia
gabi1795
LYNDA
chemio
teisoara
Noemi
rozy
AlinaJ.Bijoux
dina_dorina
marami
emi
Eva
lilia27
rucsy
Ramonica
SilviaDumitrescu
ele
danadea
Ana Maria
Lali
ioana soare
Armeana
jojo21
ileana cosanzeana
diada
MihaelaT
79 participanți

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Botosei, ciorapei, papucei... - Pagina 7 Empty Re: Botosei, ciorapei, papucei...

Mesaj Scris de ady_kat Mar 04 Mai 2010, 9:27 am

sa incepem lectiile!
pup!
ady_kat
ady_kat
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 235
Localizare : in Dobrogea
Data de inscriere : 23/01/2010

Sus In jos

Botosei, ciorapei, papucei... - Pagina 7 Empty Re: Botosei, ciorapei, papucei...

Mesaj Scris de adelina24 Mar 04 Mai 2010, 9:40 am

Dina , botoseii rosii sunt mortali !!!
adelina24
adelina24
Expert
Expert

feminin
Numarul mesajelor : 824
Varsta : 49
Localizare : braila
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de violetas Mar 04 Mai 2010, 11:16 am

Emi, am inteles! Merci
Botoseii albi tricotati sunt bestiali,cred ca m-am prins cum se fac, incerc cat de curand. Smile
Si eu voiam sa te intreb despre modelul de sepcuta.
violetas
violetas
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Varsta : 53
Localizare : Piatra Neamt
Data de inscriere : 05/02/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de dina_dorina Mar 04 Mai 2010, 11:31 am

Multumesc iubitelor pentru aprecieri,sunteti tare dragute hug

violetas ,acei botosei sunt jumatate crosetati si jumatate tricotati dar mi-a placut mult cum vine combinatia Smile Daca vrei iti spun exact cum i-am facut,e ff usor wink
dina_dorina
dina_dorina
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 392
Varsta : 41
Localizare : Petrosani
Data de inscriere : 24/06/2009

http://tricotajecopii.ucoz.com/

Sus In jos

Mesaj Scris de violetas Mar 04 Mai 2010, 12:07 pm

ma refeream la photo 135 si mie mi se par doar tricotati... Shocked
violetas
violetas
Expert
Expert

Numarul mesajelor : 825
Localizare : Piatra Neamt
Data de inscriere : 05/02/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de dina_dorina Mar 04 Mai 2010, 12:14 pm

zid imi cer scuze,eu credeam ca vorbesti de ai mei rade
Da,aceia sigur sunt tricotati Smile
dina_dorina
dina_dorina
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de anasia Mar 04 Mai 2010, 2:10 pm

dina, lucrezi cu fir gros la botosei? am incercat sa fac din alpin, am gasit o schema usoara, dar nu capata forma frumoasa, sta pleostit...l-am desfacut (unul am incercat)...vreau sa fac pt un bb care se va naste la sf lui mai, de aceea n-as vrea grosi...
anasia
anasia
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 554
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 01/02/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de dina_dorina Mar 04 Mai 2010, 2:18 pm

anasia a scris:dina, lucrezi cu fir gros la botosei? am incercat sa fac din alpin, am gasit o schema usoara, dar nu capata forma frumoasa, sta pleostit...l-am desfacut (unul am incercat)...vreau sa fac pt un bb care se va naste la sf lui mai, de aceea n-as vrea grosi...
anasia,depinde la care dintre ei te referi.Cei cu alb si albastru sunt lucrati cu fir Margareta de la Redheart si firul e pus in doua si de aceea au iesit asa,mai grosuti.Eu,de obicei si cand lucrez cu Alpin tot in doua il pun pt.ce mi se pare mult prea subtire.
Daca vrei un fir foarte frumos,nu chiar asa subtire si care,cred eu ar mege ff bine la botosei,iti recomand sa-i faci din bumbac Catania
La ceilalti am folosit Sara,Detroit de la Redheart,Rosa Daca vrei modele si scheme sa-mi spui si-ti trimit wink
Mult spor ! pupi
dina_dorina
dina_dorina
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de anasia Mar 04 Mai 2010, 2:37 pm

multumesc, dina pupi da, sigur as vrea schema la cei rosii pe pagina precedenta si albi cu vreo 2 pagini inainte ( cred ca sunt la fel), mi se par potriviti pt perioada asta, sa nu fie tot piciorul acoperit; dar si pt cei ca niste sosetute bleu cu albi;
anasia
anasia
Senior
Senior

Sus In jos

Mesaj Scris de emi Mar 04 Mai 2010, 5:57 pm

am pus schema pentru sepcuta la [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
emi
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 330
Varsta : 46
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 30/07/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de ady_kat Mar 04 Mai 2010, 8:26 pm

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Uploaded with ImageShack.us

am facut si eu ceva..
ieri si azi

emi..multumesc
ady_kat
ady_kat
Ucenic
Ucenic

Sus In jos

Mesaj Scris de ady_kat Mier 05 Mai 2010, 8:42 am

am mai incepu unii aseara si sunt finalizati acum
ady_kat
ady_kat
Ucenic
Ucenic

Sus In jos

Mesaj Scris de cretu_veronica22 Mier 05 Mai 2010, 8:58 am

Foarte frumos,mai maneci pentru la jachetica pentru fiica-mea si chiar ma apuc sa-mi fac si mie niste papucei crosetati sau tricotati,vad eu. idee
cretu_veronica22
cretu_veronica22
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 192
Varsta : 60
Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj Scris de anasia Mier 05 Mai 2010, 11:12 am

ady, foarte frumosi!
fetelor, poate imi dati un sfat...am incercat sa fac botosei dupa schema aceasta

talpa a iesit frumoasa, ca in tipar; in schimb cand am inceput sa "ridic" , sa fac marginile, a iesit mai mult ca o arca, decat un botosel....nu stiu unde am gresit, am desfacut de cateva ori si nu m-am prins cum trebuie sa fac, ca sa "urce " frumos si sa ia forma talpii; din cate am inteles se fac 4 randuri in inaltime ...
anasia
anasia
Senior
Senior

Sus In jos

Mesaj Scris de ady_kat Mier 05 Mai 2010, 11:18 am

nu tb sa inmultesti deloc
la fiecare piciorus de la talpa ii coresp un piciorus ridicat
asa cred
ady_kat
ady_kat
Ucenic
Ucenic

Sus In jos

Mesaj Scris de anasia Mier 05 Mai 2010, 11:26 am

ady, asa am facut, dar nu ies frumos "peretii"; nu iau forma talpii; n-am aparatul la mine, sa-i fac poza;
anasia
anasia
Senior
Senior

Sus In jos

Mesaj Scris de dina_dorina Mier 05 Mai 2010, 11:30 am

anasia ca sa iasa asa in partea de sus,dupa ce faci talpa,cand incepi primul rand pentru "pereti" sa nu iei ochiurile intregi,ci doar jumatatea de sus.Sper sa intelegi.Stiam un filmulet pe youtube in care explica ff clar,sper sa-l gasesc.Scuze ca nu ti-am trimis inca diagramele pt botosei,sper sa-mi fac timp azi sa-ti explic pt ca eu numai talpa o fac dupa tipar,de obicei,restul din "bibilica" Smile

Am gasit filmuletul bounce [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Spor la crosetat hug
dina_dorina
dina_dorina
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de anasia Mier 05 Mai 2010, 11:34 am

dina, da, doar cele doua fire de deasupra (ramane unul dedesubt); nu-i problema, stai linistita, cand poti;
anasia
anasia
Senior
Senior

Sus In jos

Mesaj Scris de myky7robc Vin 07 Mai 2010, 6:58 pm

Fetelor,cine are idee de unde as putea procura un material gros de gen pasla sau chiar ceva cauciucat pentru ca as vrea sa aplic talpita lipita la botoseii copiilor care merg deja in picioare?
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 57
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de ady_kat Vin 07 Mai 2010, 7:02 pm

cauciucat nu-ti recomand...ca aluneca..
de ce vrei sa ii "talpuiesti"...ca sa nu le fie frig la picioare?sau ca sa nu se toceassca?
daca e vb de toceala..nu te chinui sa le pui talpite..ei cresc inainte de a-i toci
mama mea..mai punea talpi din blugii nostri pe care nu-i mai purtam
ady_kat
ady_kat
Ucenic
Ucenic

Sus In jos

Mesaj Scris de Angelica18 Vin 07 Mai 2010, 8:43 pm

Cauta la piata.La noi sant talpici de pasla de toate marimile.M-am gandit si eu la asta si am sa incerc
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de myky7robc Dum 09 Mai 2010, 2:03 pm

Pentru bebelusi de peste un an as vrea talpa lipita din ceva pasla ca sa ii tina piciorusul drept sa poata merge mai bine,iar pentru adulti si copii mai mari sa nu se toceasca si sa tina si mai cald de ce nu?
E adevarat ca bebelusii cresc si botosii nu apuca sa se toceasca.
Sa stii ca e buna ideea cu blugii,ca am multe perechi ramase de la baieti pe care nu-i mai poarta,dar vroiam ceva mai estetic asa ca pentru vanzare.
Angelica te rog daca poti sa postezi o poza cu ce ai gasit tu la piata voastra,ca aici la Bacau nu am vazut;sunt la un magazin cu un specific anume si care ar fi acesta?
Multumesc.Spor in toate. andrele
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 57
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de Angelica18 Dum 09 Mai 2010, 6:45 pm

La noi se vand in piata la vanzatori ambulanti.Stau chiar la intrare.Se pun de obicei pe talpa la ghete dar se pot folosi si la ce vrei tu.Eu m-am gandit la varianta asta in iarna cand am facut o pereche de botosi pentru mine
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Mesaj Scris de sublime Sam 15 Mai 2010, 3:02 pm

Vin si eu cu o pereche de botosi facuti in decembrie. Mi-a placut ca am putut folosi multe resturi de fire. Mare parte din ele sint reciclate, din pulovere vechi pe care le-am desirat. Imi plac fiindca sint colorati si nu sint la fel, hihi.
Scuze pentru covorasul extrem de patat Embarassed

sublime
sublime
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 9
Localizare : roma
Data de inscriere : 28/04/2010

Sus In jos

Mesaj Scris de dina_dorina Sam 15 Mai 2010, 3:57 pm

sublime ,ce haiosi sunt.Imi plac mult si e o idee buna sa reciclezi in acest fel resturile de fire pe care,cel mai probabil altfel le-ai arunca la gunoi

Mult spor ! pupi
dina_dorina
dina_dorina
Junior
Junior

feminin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum

©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB