Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 3 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 3 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 3 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 3 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 3 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 3 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 3 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 3 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 3 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 3 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 3 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 3 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 3 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Vaccinarea... pro si contra

+40
Gabica
geo
MihaelaT
mnarcisa
Rimmelle
Chirrox13
valentinadof
cris_io_mat
LN
anc@
bisisica bijuterii
elluta
lora77
Mickey
myky7robc
ivanutamihaela
istitutodimoda
ioana soare
luminitza79
pufoi
Gianina4ever
olympia
tinap
ismi3ismi
emmancita
T_mihaela
danae
danniela
kitty_1973
aurishta
diada
Lucia.BlueFlower
amnro
percsovics monica
emi
pepy24
Emilia3
livia1981
Admina
Clio_Ela
44 participanți

Pagina 3 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 3 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de T_mihaela Dum 25 Mar 2012, 5:25 pm

Olympia, ai dreptate, RoR-ul nu il are copilul meu poate cu 13 ani in urma nu se facea sau cine stie .acum am ordin de retragere de la scoala de la Sanatatea Publica pana pe 12 april ori ii fac toate dozele ori incep homeschooling zid .
Emi, am citit cateva pagini dar ma depaseste, sunt multe lucruri pe care nu le pot proba , la fiecare fraza am un semn de intrebarae.Am renuntat.
Mie mi-a explicat un dr cum e cu vaccinurile mi-a spus ca sunt 'soldati" trimisi in linia intai ,cand vine boala soldatii astia sunt deja antrenati s alupte cu tipul ala de boala deci boala nu mai patrunde si nu mai face ravagii in tot organismul.Deci chiar daca esti vaccinat poti lua boala iar insa ori trece fara s-ao vezi ca "soldatii"au sarit pe ea ori o simti mai putin.Cam asta in doua cuvinte.
Am discutat si cu pediatra mea , ea e din Africa ,mi-a spus sa fac o vizita in tara ei doar o luna si la intoarcere mai vorbim.
Ginecoloaga care mi-a urmarit sarcinile mi-a facut vaccinurile care-mi lipseau pe atunci ,eu m-am cam opus am cerut pareri.cand mi-a spus ce poate face o rubeola dintr-un fetus ,cu poze si tot tacamul m-am ingrozit.
Nu vreau sa las natura sa faca selectia ,pe cine pocneste boala, de ce un copil o ia si altul nu ...asta tine de materialul genetic, alimentatie ,mediu,Dumnezeu , cine stie...poate si de faptul ca se trezeste devreme dimineata, dar daca eu am armele atunci le folosesc.

Nu sunt pro sau contra, cine nu face vaccinuri bine, cine le face iar bine ,s-ar putea peste 50 de ani sa vedem ca puteam trai bine si fara ele,totul e posibil pe lumea asta ,e chestiune de timp in toate.
T_mihaela
T_mihaela
Junior
Junior

Numarul mesajelor : 311
Varsta : 48
Localizare : canada
Data de inscriere : 03/03/2010

http://www.ravelry.com/people/mikadog

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 3 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de olympia Dum 25 Mar 2012, 10:16 pm

Admina, chiar nu stiu ce sa zic. Eu stiam ca dupa vaccinare e inca risc de a face boala, dupa boala insa, nu. Eu am avut toate bolile copilariei si n-am facut niciuna a doua oara cand le-au facut copiii mei, la fel parintii mei, sotul meu. In schimb stiu multe familii care zic ca s-au imbolnavit de "pojar" sau "varsat" si habar n-au care boala e de fapt fiecare.
In unele cazuri se confunda rubeola cu boala sarutului ca au eruptii si simptome asemanatoare, numai analizele de sange fac clar diferenta. Daca-s facute corect, ca la noi mai e si problema asta la multe laboratoare...
olympia
olympia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 547
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/12/2008

http://www.penecolorate.blogspot.com

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 3 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de luminitza79 Lun 26 Mar 2012, 6:27 am

din cate stiu eu pentru pojar,varsat de vant nu sunt vaccinuri,eu am avut varsat de vant la 27 ani si la 21 de zile de cand mi-a aparut mie ia aparut si baiatului meu care avea 4 ani.
luminitza79
luminitza79
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 98
Varsta : 44
Localizare : braila
Data de inscriere : 05/02/2012

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 3 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de tinap Lun 26 Mar 2012, 7:12 am

Pojarul nu e tot una cu varsatul de vint,sint doua boli complet diferite.Pojarul in termeni medicali se numeste rujeola si e provocat de virusul rujeolic,manifestat prin eruptie marunta.Varsatul de vint,e varicela care se manifesta prin vezicule cu lichid,mincarime,iar daca sint rupte prin scarpinare lasa cicatrici urite,mai ales pe fata.
Vaccinul care se face pt aceste boli eruptive ale copilaiei este MMRV,adica Measles/Rubeola sau pojar,Mumps,Rubeola/varsat german,si Varicela/varsat de vint,de aici prescurtarea MMRV.
Eu cred ca se face vaccinul de varicela/varsat de vint,dar acum dupa ce v-am citit,nu mai sint asa sigura,sa ne spuna cine stie mai bine.
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 3 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de emmancita Lun 26 Mar 2012, 10:29 am

La mine se face vaccinul impotriva varicelei, la 15 luni si rapel la 11 ani, m-am uitat acum pe schema. Daaar nu stiu daca baiatul l-a facut in Ro, l--am adus aici cand avea 1 an si jumatate, trebuie sa caut in fisa lui medicala.
emmancita
emmancita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1578
Varsta : 51
Localizare : madrid
Data de inscriere : 02/10/2010

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 3 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de tinap Lun 26 Mar 2012, 11:31 am

M-am uitat pe lista de vaccinuri,si da,in Israel se face vaccin anti-varicele/varsat de vint.Primul la 12 luni si al-2-lea la 6 ani.
Dar dupa cite am citit eu,acest vaccin trebuie repetat la citiva ani de-a lungul vietii,altfel poti sa iei boala,imunitatea lui tine citiva ani,si daca nu repeti vaccinul,degeaba,ba inca e si riscant sa faci boala la virsta adulta.Eu cred ca mai bine sa faca un copil boala cind este mic,capata imunitate pe viata.
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 3 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de aurishta Lun 26 Mar 2012, 11:57 am

tinap a scris:.Eu cred ca mai bine sa faca un copil boala cind este mic,capata imunitate pe viata.
Intr-un fel , e bine. Copiii mei, insa, au facut o forma atat de grava de varicela incat as fi preferat de mii de ori sa fie vaccinati, chiar si periodic.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 3 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de olympia Lun 26 Mar 2012, 6:12 pm

aurishta a scris:
tinap a scris:.Eu cred ca mai bine sa faca un copil boala cind este mic,capata imunitate pe viata.
Intr-un fel , e bine. Copiii mei, insa, au facut o forma atat de grava de varicela incat as fi preferat de mii de ori sa fie vaccinati, chiar si periodic.


Fii-miu a facut-o la 3 ani, a fost o forma medie, era insa o perioada grea pt noi ca tocmai ne mutam de la 2 la 3 camere si am tinut-o minite ca pe-o experienta buna de amanat cativa ani. Asa ca pe fii-mea am vaccinat-o. Rapel insa n-am de gand sa-i fac si sper ca pana termina liceul s-o culeaga de undeva s-o faca, sa nu stea cu grija cand o fi insarcinata.
olympia
olympia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 547
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/12/2008

http://www.penecolorate.blogspot.com

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 3 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de tinap Lun 26 Mar 2012, 8:05 pm

Aurishta,copii mei au fost vaccinati,si 3 din 4 au facut boala,unul forma usoara,si 2 au facut boala adevarata sa zic asa,cu febra mare,eruptie pe tot corpul,inclusiv gura,urechi...si altele..cu dureri 24/24.
Cel care a facut forma usoara e nascut in 1984 in Rom.si nu cred ca a facut acest vaccin.De ceilalti sint sigura ca au facut vaccinul,m-am uitat pe lista.
Concluzia?Fiecare sa hotarasca cum crede de cuviinta,dar cert e ca e "ceva putred in Danemarca",vorba lui Shakespeare.
tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 3 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de aurishta Lun 26 Mar 2012, 9:19 pm

Deci mare afacere nu e.... Sad
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 3 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de Admina Lun 26 Mar 2012, 10:47 pm

Tina, cred ca in '84 se facea vaccin anti-varicela, eu una am facut si sunt generatie mai veche. Mi-a lipsit unul singur, din vaccinurile pentru bolile copilariei, imi pare ca am lipsit cand se facea sau ceva de genul asta. Dar in schema erau toate, pe vremea aia.
Am uitat sa va povestesc, fiului unei foste colege de-a mamei mele (asistente medicale, amandoua), nu i s-au facut vaccinurile, tot pe semnatura mamei. Adult fiind a facut o boala (nu am retinut) dintre acestea, care da complicatii la barbati... Din pacate acum nu poate face copii si a divortat din aceasta cauza. Sad Promit sa revin cu detalii, despre ce boala era vorba. Nu este garantat ca vaccinul si rapelul facute in copilarie te scapa de boala sau faci o forma usoara, dar daca i se intampla asa ceva, copilului tau, oare ca parinte nu te gandesti ca ai gresit...?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 3 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de ioana soare Lun 26 Mar 2012, 11:23 pm

oreion
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 3 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de tinap Mar 27 Mar 2012, 12:04 am

Admina,asa e,e foarte greu sa isi ia cineva responsabilitatea asta.

Eu m-am uitat in schema de vaccinuri care se fac in Rom.si nu am vazut varicela,sau n-am fost atenta.
Oricum,acest vaccin e bun doar pt citiva ani,apoi trebuie repetat.Daca nu-l repeti,degeaba l-ai facut in copilarie,ba mai mult exista riscul sa faci boala la virsta adulta,cu toate complicatiile de rigoare.Standardul la americani sint 2 vaccinuri la 12=15 luni si al doilea la 4=6 ani.Dar,tot ei zic ca dupa virsta de 13 ani trebuie sa se faca 2 vaccinuri la cel putin 28 de zile intre ele.Acest al 2-lea vaccin(dupa 13 ani) il fac doar persoanele care n-au facut boala natural dar si cele care au fost vaccinate in copilarie.
Ce inteleg eu de aici?Ca nu vaccinul da 100% imunitate,ci boala naturala!
Sint foarte multe necunoscute,intervin foarte multi factori externi,ca modul de viata,alimentatie,capacitatea genetica de aparare a fiecarui individ...
Viitorul apropiat sau indepartat va raspunde intr-o zi la aceste intrebari.

tinap
tinap
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1299
Varsta : 63
Localizare : la mediterana
Data de inscriere : 30/08/2011

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 3 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de luminitza79 Mar 27 Mar 2012, 6:20 am

eu nu sunt impotriva acestor vaccinuri obligatorii de fapt,doar impotriva celor ptr gripe.
luminitza79
luminitza79
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 98
Varsta : 44
Localizare : braila
Data de inscriere : 05/02/2012

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 3 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de olympia Mar 27 Mar 2012, 8:55 am

Admina a scris:Tina, cred ca in '84 se facea vaccin anti-varicela, eu una am facut si sunt generatie mai veche. Mi-a lipsit unul singur, din vaccinurile pentru bolile copilariei, imi pare ca am lipsit cand se facea sau ceva de genul asta. Dar in schema erau toate, pe vremea aia.
Am uitat sa va povestesc, fiului unei foste colege de-a mamei mele (asistente medicale, amandoua), nu i s-au facut vaccinurile, tot pe semnatura mamei. Adult fiind a facut o boala (nu am retinut) dintre acestea, care da complicatii la barbati... Din pacate acum nu poate face copii si a divortat din aceasta cauza. Sad Promit sa revin cu detalii, despre ce boala era vorba. Nu este garantat ca vaccinul si rapelul facute in copilarie te scapa de boala sau faci o forma usoara, dar daca i se intampla asa ceva, copilului tau, oare ca parinte nu te gandesti ca ai gresit...?

Nu se facea sigur impotriva varicelei, Admina! Si nu, nu se vaccina nici antioreion. In schema erau doar: antipolio, antirujeolic simplu, DTP(difterie-tetanos-petusis),Bcg (tuberculoza), atat. Dar erau rapeluri, de-aia ai impresia ca au fost mai multe. Abia dupa revolutie au aparut la noi celelalte(pentru hepa A si B, varicela, oreion, rubeola), intai contracost si apoi le-au bagat si in schema gratuita, nu pe toate insa.
Cred ca cel impotriva hepatitei B a fost primul introdus in schema gratuita. Eu l-am cumparat la baiat(fecioru are 17 ani), acum se face din maternitate. Celelalte nu se gaseau atunci nici contracost, i-am facut mai tarziu la intrarea in gradinita, antihepatita A, tot cumparat. Si tot la gradi a luat oreion si varicela. Oreionul la baieti poate da infertilitate, de aceea e bine sa se insiste pe repaos la pat, nu i-am dat voie sa se miste, ii aduceam olita la pat si trebuie tinut si regim alimentar, ca-s inflamate mai multe organe cu functie glandulara, inclusiv pancreasul. Varicela la noi a trecut fara urme, am stat numa langa el sa nu se scarpine si n-are semne deloc!
olympia
olympia
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 547
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 06/12/2008

http://www.penecolorate.blogspot.com

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 3 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de Admina Lun 09 Iul 2012, 11:38 am

Stiti cumva daca se mai cere DTP(difterie-tetanos-pertusis) - rapelul care trebuia facut la 4 ani, dupa varsta de 6 ani? Mama mea a gasit ca nu se mai face dupa 6 ani si la adulti si eu am gasit ca ofera imunitate pana la 7 ani, deci cred ca ar fi cam inutil. E ceva daca e singurul din schema care lipseste, il pot cere chiar si asa tarziu, pentru inscrierea la scoala?
Cele care ati refuzat toate vaccinurile, ati avut probleme la scoala sau la gradi, de la asistente?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 3 Empty Totul tine de riscuri si capacitatea noastra de intelegere

Mesaj Scris de istitutodimoda Dum 20 Ian 2013, 12:43 am

Pana la urma este o problema ce tine de riscuri: in acest moment, riscurile vaccinarii sunt mai mici decat riscurile nevaccinarii.

Tulpinile virusurilor sunt din ce in ce mai puternice (tocmai datorita vaccinurilor), prin urmare riscurile in cazul nevaccinarii sunt din ce in ce mai mari.

Un copil se va imbolnavi cu siguranta odata si odata cu vaccin sau fara vaccin, problema se pune ce facem noi sa il proteja. De exemplu, pana la 5 ani toti copii vor fi infectati cu rotavirus. Nevaccinati, organismul lor va fi obligat sa lupte fara munitie existand riscuri mai mari de a pierde acest razboi.

Rezultatele clinice (ca din vorbe si can can-uri cu nush ce vaccin ce a creat probleme izolate de sub 0,05 la mie) demonstreaza efectele majoritar benefice ale acestora. Extins pe scară largă, programul de vaccinare destinat copiilor a condus, de-a lungul timpului, la dispariţia unor boli infecţioase fatale precum difteria, tetanosul sau poliomelita.

Efecte secundare sunt si vor exista tot timpul, nimic nu este 100% perfect. Tine de parinti sa isi asume riscurile, in functie de capacitatea lor de intelegere a sanatatii moderne.

Un articol interesant despre: jurnalul de vaccinare .
avatar
istitutodimoda
helper
helper

Numarul mesajelor : 4
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 22/04/2012

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 3 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de Gianina4ever Dum 20 Ian 2013, 12:50 am

Pai daca copilul tot se va imbolnavi,atunci de ce sa-l imbolnavesc eu?ca vaccinul inseamna virus viu atenuat deci poate face usor boala,nu i-o stopeaza...si ce ne facem cu "ingredientele" periculoase care se adauga pe langa virus?eu n-am auzit pe nimeni sa fie infectat cu rotavirus,in schimb cazuri cu oameni nenorociti de la vaccinuri am vazut cu zecile...si nu numai de acum,ci de zeci de ani...
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 3 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de ivanutamihaela Dum 20 Ian 2013, 8:57 am

Gianina si eu sunt de acord cu tine.Am primit si eu oferta de ai face baiatului un vaccin pentru inuminate,numai stiu exact cum se chema,pentru ca merge la gradinita si raceste foarte repede.Dar prefer sa-l tin acasa sal tratez,decat sa-i fac acel vaccin.Poate sunt de condamnat dar asta este parerea mea. Smile
ivanutamihaela
ivanutamihaela
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 162
Localizare : google
Data de inscriere : 28/03/2011

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 3 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de Admina Dum 20 Ian 2013, 9:14 am

"pana la 5 ani toti copii vor fi infectati cu rotavirus" Unde scrie asta si cum au verificat ei? Eu am auzit doar de 2-3 mamici ai caror copii au avut rotavirus si intr-un caz a fost necesara spitalizarea. In rest, nu tin minte. A mea are aproape 7 ani si nu a facut rotavirus, decat daca l-a facut pe picioare si nu stiu de el. Si daca a facut o forma usoara poate nu e 100% meritul vaccinului.
Problema la vaccinuri e ca au innebunit, au inclus in schema de vaccinari obligatorii vaccinuri prea complexe, cu cate 3 sau mai multe boli, spre exemplu ROR. Si cand fac reactie micutii la vaccin, cresc sansele sa mearga ceva rau, fiind atatia virusi introdusi de-odata.
Aporpo de ROR, acum, intr-a I-a ni se cere dovada ca am facut acest vaccin, pentru ca nu-l avem in fisa de la gradi. V-am tot auzit ca nu sunt obligatorii vaccinurile. De ce se bate moneda pe unul singur si de ce trebuie sa-l faca acum, desi inainte de inscrierea la scoala am gasit clar ca nu e necesar sa se faca daca a implinit copilul 6 ani.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 3 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de Gianina4ever Dum 20 Ian 2013, 4:31 pm

Mihaela,si eu am grija de imunitatea copiilor,si racesc foarte rar...ca mai curge nasul cateodata aia nu inseamna neaparat ca e racit...si de ani buni noi nu mai folosim medicamente,n-am nici unul in casa.
Admina,vaccinurile sunt recomandate,daca iti zice ca sunt obligatorii vrea sa te intimideze,nu ceda,pe mine nu m-au intrebat nici la scoala nici la gradi daca au sau nu vaccinuri...anul trecut,cand era fata clasa intai am semnat ca sunt de acord sa nu ma cert cu doctorul,dar am stat cu o fricaaa...anul asta cand a venit sa-i fac iar vaccin,am refuzat dupa ce am bombardat-o pe doctorita cu intrebari de nu stia pe unde sa scoata camasa...cu toate acestea mamicile celelalte au fost de acord,pentru ca o parte au copii in plasament si o parte sunt tigani...treaba lor...apoi exact inainte de Craciun m-a chemat cu baiatul sa-i faca de 4 ani,m-am dus sa-l vada ca e bine,sanatos si atat,am declarat ca nu-s de acord,pentru ca el a facut o reactie la 4 luni si doctorul n-a stiut atunci sa-mi zica de ca a facut asa,sau n-a vrut...abia anul trecut cand m-am informat mai bine ,mi-am dat seama ca a fost o reactie,pentru ca a fost singurul lucru inexplicabil din viata lui.
Asa ca n-am vrut sa mai stai si acum cu frica.
Scuze ca am scris atat.

Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 3 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de myky7robc Dum 20 Ian 2013, 7:12 pm

Fetelor cea mai buna si sigura metoda profilactica este VACCINAREA.
Si este si gratuita prin dispensare si scoli.
Reactiile secundare aparute in urma vaccinarii sunt minore fata de sechelele pe care le lasa infectarea cu un anumit virus sau bacterie.
Daca sistemul imunitar al organismului este pus ,,in garda'' cu anticorpii formati in urma vaccinarii atunci riscul infectarii cu acel virus este aproape inexistent.
gianina, vaccinul are in componenta tulpini din acel microorganism in forma atenuata adica inofensiva, nu este si viu si atenuat.
Ca parinti ne asumam f multe riscuri refuzand vaccinarea copiilori.
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 3 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de Gianina4ever Dum 20 Ian 2013, 9:46 pm

Cea mai buna metoda este ridicarea imunitatii...Reactiile secundare sunt mai grave ca boala...ma intreb cum ti-ar raspunde mamica bebelusului care a facut hepatita la o zi de viata si la 10 luni a murit de ciroza...
Daca este inofensiv,atunci de ce sunt sute de copii care fac boala si sfarsesc prin a muri sau raman nenorociti pe intreaga viata?Deci,Myky,prima data eu am aflat de la o doamna cercetator ca vaccinul e de fapt virus viu atenuat si cand am intrebat-o ce e de facut,sa nu se intample ceva din cauza lui si stii ce mi-a zis?te rogi la Doamne-Doamne...si in ziua de azi,nu boala in sine e periculoasa(bolile copilariei trebuiesc facute in copilarie nu la maturitate cand lasa sechele,si are ca efect si sterilitatea) ci ceea ce baga pe langa virus,ca cu alea se termina corpul putin cate putin...nu mai e un secret incepand de anul trecut ca suntem prea multi pe planeta si se va face tot posibilul sa ne "rareasca"
A...si medicamentele nu fac profilaxie,asta tot de la cadru medical o stiu...80% din ce exista in farmacii de fapt nu ne ajuta cu nimic...
Si cu riscul de a fi off topic inchei prin a spune ca exista doua "puteri" care conduc lumea industria medicamentelor si cea a armelor...
Bineinteles fiecare face cum crede...
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 3 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de myky7robc Lun 21 Ian 2013, 7:08 pm

Gianina eu iti respect pct tau de vedere si nu am de gand sa ma contrazic cu tine, dar cred ca exagerezi in unele privinte.
Bebelusul care a facut hepatita la o zi de la nastere e posibil sa se fi fost infectat de la mama prin sangele placentar sau stiu eu sa aiba si alte cauze.
A fost vaccinat in prima zi de viata contra hepatitei B?care este obligatoriu in maternitate?
Asa este, in orice situatie din viata trebuie sa cerem ajutorul Lui Dumnezeu.
La fel de adevarat este si faptul ca se intervine in selectia naturala a omenirii intr-n fel sau altul.
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 3 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de Gianina4ever Lun 21 Ian 2013, 7:46 pm

Multumesc,nici n-ai de ce sa te contrazici cu mine,pentru ca aici nu e vorba de mine,e vorba de tragedia atator oameni...chiar am vazut ieri un articol "Sentinta data in Italia:vaccinul ROR cauzeaza autism".
Nu,n-a fost de la mama,da,de la vaccinul din maternitate...
Cerem ajutorul lui Dumnezeu,dar noi ce dam inapoi?exista o vorba "Dumnezeu iti da,dar nu-ti si baga in traista"...nu poti sa-ti faci rau singur si apoi sa te rogi ca te salveaza Dumnezeu...iar vaccinarea nu inseamna selectia naturala si am spus de ce in mesajul de mai sus,cu atat mai mult nu pot sa pun in joc viata copiilor mei.
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 3 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB