Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 7 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 7 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 7 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 7 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 7 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 7 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 7 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 7 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 7 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 7 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 7 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 7 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 7 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 7 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 7 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Vaccinarea... pro si contra - Pagina 7 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Vaccinarea... pro si contra

+40
Gabica
geo
MihaelaT
mnarcisa
Rimmelle
Chirrox13
valentinadof
cris_io_mat
LN
anc@
bisisica bijuterii
elluta
lora77
Mickey
myky7robc
ivanutamihaela
istitutodimoda
ioana soare
luminitza79
pufoi
Gianina4ever
olympia
tinap
ismi3ismi
emmancita
T_mihaela
danae
danniela
kitty_1973
aurishta
diada
Lucia.BlueFlower
amnro
percsovics monica
emi
pepy24
Emilia3
livia1981
Admina
Clio_Ela
44 participanți

Pagina 7 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 7 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de valentinadof Vin 25 Ian 2013, 12:24 pm

Admina a scris: mama mea a zis ceva de 20+ de bucati wink
20??!! affraid si mai traiesti?Glumesc desigur!Sper ca nu te-ai suparat! Flowers
eu sigur n-am facut atatea.Stiu ca pana in '77 s-a facut un vaccin pt o boala care a fost eradicata(nu-mi mai amintesc care boala,of batranetile),ala de se facea in brat si lasa cicatricea destul de mare de nu-mi place mie deloc.Cred ca tu Admina ai facut multe rapeluri.DiTePer-ul avea multe rapeluri.Aaaaa,si mai era vitamina D care se facea injectabil,mai precis ca asta ai facut!Acum se da Vigantol.Dar iti spun sigur,asta contra rujeolei,oreionului si rubeolei se face de la o data relativ recenta,dupa anii 2000 cred,spun cred pt ca n-am fost implicata direct in chestiunea asta.
Stiti ce comparatie mi-a venit in minte?Lumea face vaccinuri cam din acelasi motiv pt care face si cezariana-pt a scuti durerea,suferinta.Apanajul lumii moderne.
Daca n-as fi auzit de scandaluri cu vaccin adus din import la preturi enorme comparativ cu cel produs de Cantacuzino,motiv pt care a si intrat in colaps institutul,daca n-as fi auzit de interese pt obtinerea licentei de piata pt medicamente inclusiv vaccinuri as mai zice ca pt cei ce-l produc si distribuie primeaza viata si bunastarea oamenilor.
Vaccin antigripal nu mi-am facut niciodata(nici cei din familie)desi il primeam gratis odata cu campaniile de vaccinare sezoniera.Si nici gripa n-am facut vreodata!In schimb manac ceapa,usturoi si hrean,ma spal pe maini foarte des,nu duc mana la gura,nas,urechi,ochi,nu iau vitamine industriale,nu iau antiinflamatorii decat poate 2-3 paracetamoale pe an.
Ca si concluzie adevarul despre vaccinuri e undeva la mijloc dar nu ne este permis sa-l aflam.Sper sa nu va suparati prea tare pe mine,e modul meu de viata si de gandire,nu dau lectii nimanui!Eu va iubesc si va doresc sanatate maxima!


Ultima editare efectuata de catre valentinadof in Vin 25 Ian 2013, 12:47 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)

_________________
Handmade Valentinadof
valentinadof
valentinadof
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3163
Varsta : 47
Localizare : dofteana,bacau
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 7 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de ioana soare Vin 25 Ian 2013, 1:37 pm

valentinadof a scris:ma spal pe maini foarte des,nu duc mana la gura,nas,urechi,ochi

ce bine ca poti sa te abtii, am vazut la o emisiune mai demult (cred ca la aiureala de dr.Oz) ca omul in medie se scobeste in nas de 5 ori pe ora:))))

Gianina ceea ce era subliniat in fraza respectiva nu era cuvantul sintetic, ci cuvantul taur. Acolo de fapt se explica pentru furculisioni faptul ca taurina nu se extrage din taur. Nu de taurina trebuie sa te feresti in jurul tau, nu numai ca nu-ti va face rau, dar este chiar necesara organismului.

Si ca sa scriu si la subiect, eu nu mi-am pus niciodata problema sa fac vaccinul antigripal. Din acelasi motiv care s-a mai spus, cel al tulpinilor multe si diferite. Dar nici nu mi-am pus vreodata problema sa NU fac copiilor vaccinurile importante - antipolio etc... N-as putea duce povara daca vreunul din baietii mei ar pati ceva. A scris Admina mai frumos si mai elaborat decat mine, eu scriu in graba, dar sunt 100% de acord cu ce a scris.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 7 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de geo Vin 15 Mar 2013, 3:47 pm

Un articol pro vaccinare, argumentat pe baza cartii doamnei dr Todea Gross:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 7 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de geo Mar 30 Apr 2013, 10:24 am

Conitnuare:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
geo
geo
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1384
Varsta : 39
Localizare : Londra
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 7 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de Gabica Mar 30 Apr 2013, 1:36 pm

Citat admina:
Si eu cred ca-i mai bine sa le faci la copilarie, chiar stiu parinti care isi duc copii sa se intalneasca cu alti pustani bolnavi, tocmai ca sa capete imunitatea pe viata. Dar cum zici si tu, expunerea nu iti garanteaza ca iei boala sigur, deci tot la intamplare e. Suntem niste minuni ale naturii, tare complicate si imprevizibile. wink [/quote]

EEE. aici cel mai bun exemplu sunt eu, am mers cu fetiţa în vizită la colega ei să-i ducă temele şi să o scoată din depresie, eu fiind sigură că dacă face varicela în cls 2 e mai bine decât mai târziu!!
S-a întâmplat însă să iau eu varicela la 43 ani!!
Cu 2 ani înainte am ţinut în braţe o altă fetiţă care avea varicelă şi nu am luat. Eu ştiu că am făcut în copilărie tot ce se putea, toate formele de bubat, oreion, otită!!
nu mai povestesc de operaţii...
M-au consultat 3 doctori, toţi au zis că am avut imunitatea foarte scăzută, altfel nu s-ar fi prins virusul.
Fetiţa mea, când m-a văzut în ce hal sunt, era tot timpul în braţele mele, mă pupa pe bube, să ia şi ea să stea cu mine acasă!! Greu o ţineam la distanţă!
Am trecut cu bine, nu am semne fizice, darr.... mi s-a schimbat consistenţa firului de păr (nu mai prinde vopseau pe el, acum am dat cu şampon să mai ascund firele albe), nu mai am aceeaşi putere fizică, mă refer la ridicat greutăţi, (plase cu produse!);
Slăbeam văzând cu ochii, dădeam pantalonii joss fără să-i mai deschid la fermoar!
Am luat nişte pastile (nu mai ţin minte ce), ca să evit complicaţiile.
Cel mai greu am scăpat de anxietate!

nu am făcut antigripale şi nici nu fac.
Gabica
Gabica
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 2182
Varsta : 55
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 27/04/2012

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 7 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de ismi3ismi Vin 10 Mai 2013, 6:30 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Nevoie de informare: dr. OFELIA LUGOJAN GHENCIU vorbește despre vaccinuri, antibiotice, antitermice, lapte matern vs. laptele praf şi multe altele
avatar
ismi3ismi
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1165
Varsta : 56
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 24/05/2009

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 7 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de Admina Lun 07 Iul 2014, 8:02 pm

Am luat-o de la capat cu vaccinurile, cu bebe Adi si am aceiasi nelamurire. De ce se fac asa de multe in acelasi timp?
Spre exemplu, la doua luni o sa fie 6 tulpini (schima americana, la fata am avut 5), adica: difterie, tetanus, pertussis, poliomielita, haemophilus influenzae (Hib) si hepatita B.
Aciulica se fac, cica, vreo 2 sau 3 injectii in aceiasi zi si un vaccin se administreaza oral. Avem "sansa" sa intram intr-un program care testeaza Infanrix hexa (vaccin facut de Glaxo, aprobat in Europa, care cred ca s-a facut pe bani si in Romania, de cativa ani)) si sa intepam copilul doar odata, cu toti virusii bagati intr-o singura doza.
La fata au fost doar 5 si nu a avut reactii adverse, dar cred ca e cam controversat acest Hexa si ma tem sa-l incercam.
Aveti experienta cu atat de multi virusi, la doua luni? Si mai mult, poate chiar cu Infanrixul Hexa; stiti ceva despre el?

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 7 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de letho Lun 07 Iul 2014, 10:57 pm

Cat am lucrat la medic de familie am avut destul de multe mamici care au cumparat Infanrix (Hexa si celalalt fara hb). Reactiile dupa administrare erau cam aceleasi ca la vaccinurile de la stat, singurul avantaj era ca scapau de picaturile de antipolio si ca aduceau in plus haemophilus in acelasi ser. Acum... e de gandit, de pus in balanta beneficiul si riscul unui vaccin care nu are in spate suficienti ani de testare ca cele uzuale. Eu una sigur n-o sa-i fac copilului meu nici unul din vaccinurile optionale dar... fiecare face cum crede ca e mai bine.
Admina, nu te mai  ingrijora atat de mult!  pupi
letho
letho
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1316
Varsta : 53
Localizare : Navodari
Data de inscriere : 21/12/2009

http://lenasplace.wordpress.com/

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 7 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de Gianina4ever Mar 08 Iul 2014, 12:37 am

Stiu ca ma repet dar...la baiat i-a facut la 4 luni si cele de la 2,si a facut una din reactiile adverse care numai cu ajutorul lui Dumnezeu nu s-a transformat in ceva fatal.Admina,intreaba ce reactii,ce riscuri poate avea aceste injectari si gandeste-te daca chiar ii trebuie.
Gianina4ever
Gianina4ever
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2212
Varsta : 44
Localizare : Vulcana Pandele,Dambovita
Data de inscriere : 31/12/2010

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 7 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de lacrisel Mar 08 Iul 2014, 10:46 am

Vaccinuri, ne-vaccinuri, aceasta e intrebarea...
Cu privire la Infanrix, eu l-am facut celei mari (6 ani) si nu am avut nici o problema cu el...Iar celei mici i-am bagat schema completa, adica Infanrix, Rotarix si Sinflorix. Acum nu stiu daca din cauza acestor vaccinuri sau pur si simplu pentru ca are un sistem iminitar mai bun, DAR pot spune cu mana pe inima ca cea mica, Eva (4 ani), nu este atat de bolnavicioasa ca si cea mare - pana acum nu am avut nevoie de antibiotic-, care cum scoatea nasul afara iarna facea rosu in gat, iar otite 3-4 pe iarna... de aceea i-am facut si vacciul acela pneumococic care acum nu-mi aduc aminte cum se numeste, dar dupa ce l-am facut nu a mai facut otite atat de dese, adica 1 pe iarna...
Eu personal sunt pro vaccin. Ma uit de exemplu la bolile pe care le fac cele mici: anul trecut au facut amandoua Boala maini-picior-gura, iar cand i-am spus mamei mele a facut ochii maaaari: ce e asta? Asta e primul exemplu care imi vine in minte dintre bolile pe care NOI, asta batranii Smile, nu le faceam si acum e ceva uzual printre pitici... ca sa ma faca sa ma gandesc ce mult s-au modificat virusii de la o generatie la alta (si aici am in minte ce-mi spunea pediatra mea ca au epidemie de scarlatina si nu pot scapa de ea ca virusul a devenit rezistent la antibiotic) si mai ales cati virusi noi au aparut, iar sistemul nostru iminitar nu prea tine pasul cu viteza asta...

lacrisel
lacrisel
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 602
Varsta : 43
Localizare : Aici!!!!!!!!
Data de inscriere : 11/02/2014

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 7 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de Admina Vin 11 Iul 2014, 6:31 pm

Nici eu n-am auzit de Boala maini-picior-gura. Sa caut pe net, daca e noua. Problema mea era cu bolile vechi, gen haemophilus influenzae, care banuiam ca a fost extinsa, dar se pare ca nu. La fel si poliomielita.
Am renuntat la Hexa, ni s-a parut prea controversat in Europa, ca sa-l testam noi in State. Desi e aprobat in continuare in Europa, fiind un program pilot aici, trebuiau sa-i ia sange de cateva ori (cantitati mici), sa completam noi formulare (si ne dau destule, si asa) si cate si mai cate. Am primit 20 de pagini de explicatii, nu le-am citit pe toate.
Vom face altfel, sa le impartim. Fiind mai multe injectii, putem sa optam sa fie facute in doua zile diferite, grupate cate 2-3. Va fi mult mai multa birocratie si posibil si ceva de plata, fiind doua consultatii, dar e mai bine, cred. Avem si programarea pe 29 iulie, deci dupa ce implineste 2 luni. Hexa trebuia sa-l faca ieri, deci la mai putin de 2 luni.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 7 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de Admina Mar 10 Mar 2015, 7:07 am

Si de unde pana acum vociferam pro vaccinare obligatorie, mi-a intrat oleaca indoiala in greieras si ma intreb de ce asa multe?! Din nou ma intreb. In anii '70-'80 erau putine, vreo 7 si rapeluri vreo 23 si acum sunt 14 vaccinuri pana la 6 ani, in total 49 de doze, ma refer la USA. Dar schema e asemanatoare in Romania, deci e tot pe acolo.
Un site care are statistici: AICI
Acum, la nici un an trebuie sa faca antirubeolic si impotriva rujeolei si oreionului, dar si alte rapeluri. Parca as mai tria din ele, macar. Sunt anumite boli periculoase, inca, dar altele sunt facute de dragul castigurilor. Chiar citeam ce scria Valentina, la inceputul paginii si are mare dreptate.
Am pus la sanatate un video, in engleza insa, dar il pun si aici: Bought (Cumparat). Se refera la interesele marilor companii farmaceutice, alimentare, producatoare de pesticide, etc. si lipsa de informare a noastra, a populatiei. Normal ca e facut in State, dar situatia e aceiasi peste tot.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 7 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de vlad_mom Mar 10 Mar 2015, 9:18 am

Si aici am aceasi schema la 12-18luni: DTaP, MMR, Hib, PCV, Var, HepA, toate cele 6 in decurs de 6 luni. Eu una, numai cind ma gindesc ce am tras in 2 saptamini cu o banala raceala luna trecuta... Cel mare a facut varicela la 9 ani nefiind vaccinat, s-a comportat bine, dar avea 9 ani, nu 1 an.
Sicer, pina acum aveam o parere foarte proasta despre antigripal, pe premiza ca virusurile sint niste animale destepte, ca anual sint tulpini noi, ca vaccinul e pentru tulpina din anii trecuti, insa dupa ce ne-am captusit toti de la cel mare pediatrul mi-a recomandat sa-i vaccinez pe amindoi si am acceptat. De-atunci (prin octombrie) piticul n-a avut decit o simpla raceala, nefiind nevoie de antibiotice, si asta in conditiile in care cel mare merge la scoala si nu e foarte consecvent in spalatul pe maini, plus e foarte lipicios si iubaret cu noi toti.
Nu zic ca e obligatorie vaccinarea, zic doar ca pentru ai mei copii este obligatorie. Decit tratamente mai bine vaccin, plus ca si un "simplu" pojarel poate avea complicatii, nu numai vaccinurile efecte adverse...Cred ca ramine la latitudinea fiecarui parinte sa decida ce e mai bine pentru propriul copil.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 7 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de mihulmic Mier 11 Mar 2015, 7:26 pm

buna Smile
consider ca sunt vaccinuri bune si vaccinuri rele ... depinde de situatie
nu am incredere in vaccinurile de acum si mai ales de cele pentru tara noastra (la noi in tara nu stiu sa se mai produca vaccinuri, ele fiind importate)
Este o carte, pentru cine vrea mai multe detalii:
Vaccinurile: Preventie sau boala? - Christa Todea-Gross

O parere a lui Bill Gates despre vaccinuri: Bill Gates si vaccinurile

Acum nu-i de speriat, caci sunt si vaccinuri care daca nu le faci mori, insa totusi multe vaccinuri pot sa faca mai mult rau decat bine ...

De exemplu, vaccinurile pentru cancer de col uterin la fetite ... cred ca sunt facute pentru sterilizare de fapt ... mai ales cele care se dau GRATIS pentru anumite tari ...

Eu nu sunt pro vaccinuri, insa nu deplin contra lor ... depinde de situatie ... deocamdata sunt contra astora "obligatorii"
mihulmic
mihulmic
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 163
Localizare : Aici :)
Data de inscriere : 12/07/2014

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 7 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de Admina Vin 13 Mar 2015, 8:21 am

Stai putin ca ce zice Bill Gates acolo nu e ce scrie in articol si nici nu cred ca sunt fondate informatiile de acolo. Sunt pur speculatii...
Uite si explicatia a ceea ce zice Bill Gates legat de reducerea populatiei, prin vaccinare. E vorba de reducerea mortalitatii infantile, intr-o prima faza si mai apoi reducerea numarului de nasteri al familiilor respective, catre 2-3 copii. Deci daca acum fac 8-9 copii si le traiesc jumatate, pe viitor fiind vaccinati si sanatosi, vor trai mai mult,i dar generatia urmatoare va face mai putini. Mi se pare ceva de genul cui pe cui se scoate... e o ipoteza, dar poate sa fie riscanta, daca nu merg cu educatia sexuala in paralel.



Daca s-ar vrea controlul populatiei, nu s-ar administra vaccinuri in traile lumii a III-a si nu s-ar preveni bolile acolo. Acolo, intr-adevar, vaccinurile salveaza vieti pentru ca acolo se moare pe capete, de conditii slabe de igiena, lipsa apei potabile, etc.
Sunt de acord ca multe vaccinuri sunt inutile in lumea civilizata. Stiu ca hepatita A e foarte raspandita si multi o fac pe picioare. Mi se pare ca nici nu afecteaza ficatul pe termen lung. O solutie de preventie e spalatul pe maini sau dezinfectatul.
Pojar, oreion si rubeola nu erau vaccinabile cand eram noi mici si am trait bine merci. Stiu ca dau complicatii si asta e ceva de gandit. De exemplu oreionul poate da orhita la baieti, rubeola da artrita la femei... Varicela e o boala relativ simpla, am facut-o si eu si fata si lasa doar semne pe piele, din pacate.
Haemophilus influenzae e legata de meningita. Asa fiecare poate sa aiba implicatii severe dar nu prea gasesc statistici cat la suta dintre cei care nu fac vaccinul, fac boala si din cei care fac boala cati au complicatii.
Vlad_mom, noi n-am avut probleme de acest gen decat rar, cu raceli sau gripe. Ca boala a copilariei a facut varicela si a trecut destul de usor prin ea, cum am zis, cu cicatrici, insa. Totusi vaccinul nu te asigura ca nu mai faci boala ci ca faci o forma mai usoara. Si vaccinurile ofera imunitate pentru o perioada de timp. Eu ma temeam sa nu reiau varicela de la ea (eram gravida), desi o facusem in copilarie. Pe mine ma socheaza ca sunt grupate atat de multe intr-o zi.
Sotul e in extrema cealalta, e totalmente pro vaccinuri si orice zice medicul. Nu crede in conspiratii si pufneste in ras. Zice ca trebuia sa fi facut vaccinurile grupate, nu separate cum am ales pentru bebe, ca asa explica nu stiu ce medic... zid Pai cum sa bagi vreo 9 tulpini diferite intr-un botz de om de cateva kg? De ce asa?
Eu ma tem ca nu e conspiratie, e doar lacomie. Vor sa-si asigure vanzarea medicamentelor si cabinetele pline si de aia au marit schema asa mult. Trebuie sa ma interesez daca pot sa renunt la anumite vaccinuri, cele enumerate mai sus, mai ales. Fi-mea nu le-a facut, pe schema din 2006+ din Romania. Trebuie sa iau fisele la puricat...

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 7 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de vlad_mom Vin 13 Mar 2015, 8:32 pm

Cum intr-o zi toate? Noi le-am facut pina acum la distanta de 1-2 saptamini, maxim 2 shoot-uri odata. Vad ca si la tine in schema apare tot 12-18luni ca perioada de vaccinare pentru cele 6 vaccinuri.
Am intrebat medicul de MMR cit timp ofera protectie (ma gindeam la cel mare) si mi-a spus ca anticorpii sint deja formati in organism, teoretic pe viata. Stiu ca nu confera protectie 100%, un mic procent fac boala, o forma mai usoara...din punctul meu de vedere bun si-asa, daca exista sansa sa evit o boala, indiferent cit de "inofensiva", de ce nu...
Tulpinile din vaccinuri sint moarte, practic se introduce "fisa tehnica" a virusului, nu virusul in sine.
Eu am renuntat sa mai compar copilaria mea cu a copiilor mei, e diferenta de 30 ani, foarte multe s-au schimbat in mediul inconjurator (implicit in apa, alimente), deci ei nu sint cum eram eu la virsta lor (sintem fenotipuri=adn+mediul inconjurator).
Al meu flacau a avut noroc la varicela, putine basicute, i-au ramas 2 semne, 1 pe umar si 1 pe pielea capului...dar se vaita si comporta de parca il lovise ciuma. (barbat, de!)- n-a fost vaccinat pentru ca nu era in schema atunci.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]  Este doar o opinie personala...
ursuralu-handmade
vlad_mom
vlad_mom
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 4635
Varsta : 45
Localizare : Mangalia-Galați
Data de inscriere : 07/05/2010

https://ur-recyclingart.blogspot.ro/

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 7 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de bisisica bijuterii Vin 03 Apr 2015, 3:55 pm

Dar stiti ca in RO vaccinurile NU sunt obligatorii?
In lege spune de obligativitatea medicilor de a se asigura de actul medical sa degurga cum trebuie....iar schema de vaccinuri este recomandata...

[size=32]Schema de vaccinare nationala[/size]
Vaccinul
Ne nastem cu imunitate impotriva a numeroase boli, virusuri si bacterii invadatoare (doar beneficiem de laptele mamei, atat de hranitor si sanatos?!), insa imunitatea astfel dobandita este temporara, de ordinul catorva luni, maxim 1 an. De aceea, inca din primele zile de viata, medicina contribuie la construirea imunitatii nou-nascutului printr-o serie de vaccinuri impotriva bolilor infectioase si contagioase (poliomielita, rujeola, rubeola, oreion, difteria, tetanosul, pertusis). Vaccinurile utilizate astazi ofera protectie copiilor nostri, ajutandu-i sa lupte cu formele severe, uneori fatale, ale bolilor pentru care sunt administrate. 
In tara noastra, schema de vaccinare recomandata se prezinta astfel:
 
VarstaLocatieNume vaccinDescriere vaccin
0 luni – primele 24hmaternitateHEP-BVaccinare anti-hepatita B
0 luni – 2-7 zilematernitateBCGVaccinare anti-tuberculoza
2 lunicabinetDTP + VPi + Hib si HEP B
(2 administrari)
DTP = vaccinare anti-diftero-tetano-pertussis (impotriva difeteriei, tetanosului si tusei convulsive) 
VPi = vaccinare anti-polio (impotriva poliomielitei, injectabil) 
Hib = vaccinare anti-haemophillus influenzae de tip b (provoaca infectii respiratorii dese copiilor mici) 
HEP B = vaccinare anti-hepatita B. 
4 lunicabinetDTP + VPi + HibDTP = vaccinare anti-diftero-tetano-pertussis (impotriva difeteriei, tetanosului si tusei convulsive) 
VPi = vaccinare anti-polio (impotriva poliomielitei, injectabil) 
Hib = vaccinare anti-haemophillus influenzae de tip b (provoaca infectii respiratorii dese copiilor mici) 
6 lunicabinetDTP + VPi + Hib si HEP B
(2 administrari)
DTP = vaccinare anti-diftero-tetano-pertussis (impotriva difeteriei, tetanosului si tusei convulsive) 
VPi = vaccinare anti-polio (impotriva poliomielitei, injectabil) 
Hib = vaccinare anti-haemophillus influenzae de tip b (provoaca infectii respiratorii dese copiilor mici) 
HEP B = vaccinare anti-hepatita B. 
12 lunicabinetDTP + VPi + HibDTP = vaccinare anti-diftero-tetano-pertussis (impotriva difeteriei, tetanosului si tusei convulsive) 
VPi = vaccinare anti-polio (impotriva poliomielitei, injectabil) 
Hib = vaccinare anti-haemophillus influenzae de tip b (provoaca infectii respiratorii dese copiilor mici) 
13 – 15 lunicabinetRORVaccinare anti- rubeola, anti-rujeola si anti-oreion
4 anicabinetDTPVaccinare anti-diftero-tetano-pertussis (impotriva difeteriei, tetanosului si tusei convulsive) 
7 ani (clasa I)scoalaRORVaccinare anti- rubeola, anti-rujeola si anti-oreion
9 ani (clasa III)scoalaVpiVaccinare anti-polio (impotriva poliomielitei, injectabil)) 
13 ani (clasa VII)scoalaBCG (doar pt IDR negativ)Vaccinare anti-tuberculoza
14 ani (clasa VIII)scoalaDTVaccinare antidifterica si antitetanica 
24 anicabinetDTVaccinare antidifterica si antitetanica (ulterior, la fiecare 10 ani)
Studenti si elevi anul I la facultatile de medicina,  stomatologie si scoli sanitare postlicealeHEP-BVaccinare anti-hepatita B
 
Parintii grijulii pot opta si pentru administrarea de vaccinuri optionale:
VarstaLocatieVaccin
2 lunicabinetVaccin pneumococic conjugat* (impotriva otitei, meningitei, pneumonii provocate de pneumococ)
4 lunicabinetVaccin anti-rotavirus (impotriva gastroenteritei acute)
6 lunicabinetVaccin anti-rotavirus (impotriva gastroenteritei acute)
16 – 18 luni cabinetVaccin impotriva hepatitei A (min 3 luni de la ROR) + Vaccin antivaricela
22 – 24 lunicabinetVaccin impotriva hepatitei A (rapel la min 6 luni de la prima doza) + Vaccin antimeningococic (f rar)
10 – 14 anicabinetVaccin antirubeolic (1 doza, administrat doar fetelor la 10-14 ani sau femeilor neimunizate  aflate la varsta fertila)
12 aniscoalaVaccinare impotriva papilloma virus (cancer de col uterin)
(*) Administrare vaccin pneumococic conjugat:

  • Daca vaccinarea se incepe la sugar sub 6 luni: 4 administrari la 2, 4, 6 si 12 luni
  • Daca vaccinarea se incepe la sugar 6-11 luni: 2 administrari la interval de 1 luna (se recomanda rapel la 12-15 luni)
  • Daca vaccinarea se incepe la 12-23 luni: 2 administrari la interval de 2 luni intre ele (fara rapel)
  • Daca vaccinarea se incepe dupa 2 ani: 1 singura administrare

Important de stiut:


  • Inainte de administrarea unui vaccin, doctorul are obligatia de a consulta temeinic bebelusul si de a se asigura ca este perfect sanatos.
  • Parintii trebuie sa se informeze asupra fiecarui vaccin in parte si sa decida asupra administrarii sale. Schema de vaccinare prezentata mai sus este recomandata si nu obligatorie. Datorita unor cazuri de autism dovedite in ultima perioada a fi consecinta vaccinarii de rutina, parintii trebuie sa fie bine informati si sa cantareasca avantajele/ dezavantajele acestei proceduri.
bisisica bijuterii
bisisica bijuterii
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 369
Varsta : 44
Localizare : neverland
Data de inscriere : 21/10/2012

http://bisisica-bijuterii.blogspot.ro/

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 7 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de Admina Dum 05 Apr 2015, 3:52 am

Din pacate nu sunt dovedite cazurile de autism. Diverse grupari le eticheteaza asa, dar nu a fost recunoscuta legatura intre cazurile de autism si vaccinuri de autoritati medicale oficiale (mari, gen ministere ale sanatatii, FDA - Food&Drug Administration in SUA, WHO - Organizatia Mondiala a sanatatii, etc.). Se joaca ambele tabere si cei pro vaccinuri si cei anti vaccinuri cu statisticile. Spre exemplu nu putem compara autismul cu ce era acum... 10-20 de ani, pentru ca nu se cataloga orice ca autism. Acum sunt diverse forme, unele usoare si altele severe, inainte doar cele severe erau luate in calcul. De aici si cresterea alarmanta a cazurilor, dar e doar pe hartie. In realitate multi dintre cei cu autism sau ADHD sunt copii ok, doar cu mici probleme de adaptare, dar doctorii le pun imediat o eticheta, ca sa-i ajute sa se adapteze, cica.
Cunosc un caz de autism, un baiat de 21 de ani, care dupa vreo 20 a rostit primele propozitii legate. Deci mai bine de 18 ani a vorbit doar limitat, cateva cuvinte. Nu poti sa compari asta cu un copil cu dislexie, sa zicem. Asa era nepotul lui Ceausescu, de exemplu si cred ca si Ceausescu... si chiar fostul presedinte Bush. Medicii le combina foarte usor, cand le convine.
Zic si aici cat de usor se transmite pojarul si ca nu e dovedita legatura intre autism si vaccinuri: Stire

p.s. si la noi urmeaza cel de pojar, rubeola si varicela si cam ezit sa-l facem, doar ca trebuie facut la an si profit de perioada sa ma mai documentez

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 7 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de ioana soare Joi 03 Sept 2015, 10:25 am

Stie cineva care este motivul pentru care s-a shimbat schema de vaccinare? De ce vaccinul de la 4 ani (DTPa) se face la 6 ani acum?
Copilul trebuie sa urmeze schema de vaccinare din anul in care s-a nascut sau se adapteaza la schimbarile acesteia?
Lui Paul, care are 4 ani si 7 luni, nu i-am facut inca vaccinul de 4 ani pt ca am vrut sa fie dupa terminarea anului de gradinita si implicit a bolilor pe care le culege de acolo. Dar intre timp am aflat ca s-a schimbat schema de vaccinare si ca se face la 6 ani. De ce schimbarea? Si ce e mai bine, sa-i fac vaccinul acum, conform schemei din anul in care s-a nascut, sau sa respect noua schema si sa i-l fac peste 2 ani?
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 7 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de Admina Joi 03 Sept 2015, 8:26 pm

Ioana, asa am patit eu cu fata, doar ca la 6 ani. Din cate stiu, era deja de facut la 6 ani, cand avea ea varsta asta, deci acum 3 ani... Am amanat de cateva ori, pentru ca era un lot problematic, statea sa expire si il tot bagau pe gat in scoala. Am refuzat pe hartie, in scris si ne-au scris mare cu rosu pe fisa ca nu are DTPa facut. Aici nu l-au mai facut, ca depasise varsta, cred. E un rapel oricum.
Nu stiu ce sa zic, eu asa tin minte ca era deja de facut la 6 ani sau se facea si la 4 si la 6 ani.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 7 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de ioana soare Joi 03 Sept 2015, 9:18 pm

Multumesc mult pentru raspuns Admina. M-am uitat pe schemele de vaccinare si ai dreptate, apare asa din 2013. In 2011, cand s-a nascut Paul, apare si la 4 si la 6. La fel si in 2012, cand s-a nascut Radu. Dar nu inteleg, de ce nu se mai considera necesar sa fie facut si la 4 ani?Ma intreb care este explicatia medicala. Nu stiu ce sa aleg daca nu stiu care este motivul pt care l-au scos din schema.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 7 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de myky7robc Joi 03 Sept 2015, 11:38 pm

Ioana, eu cred ca e mai bine sa intrebi un medic cu specializarea Imunologie.
myky7robc
myky7robc
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3432
Varsta : 59
Localizare : Bacau
Data de inscriere : 09/01/2010

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 7 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de diada Vin 04 Sept 2015, 7:35 am

Si eu am ramas in urma cu vaccinurile si nici nu obosec sa-i programez pentru ele. Mi-a zis sa sun cu 3 zile inainte, pai in 3 zile.... face muci din nou rade Acum trebuie sa-i duc sa-i vada pentru aviz si cred ca nu mai scap. Despre mine, le-as refuza pe toate dar nu ma lasa sotul sa nu le facem. Asa ca, aman cat pot.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 7 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de ioana soare Sam 05 Sept 2015, 2:05 am

Diada, este dovedit ca vaccinurile fac mult bine, in schimb nu prea e dovedit ca fac rau. Ca arata cu degetul asta nu inseamna ca e si dovedit. Eu nu prea le-as sari, mai ales in conditiile in care e un exod in apropiere, exod de oameni care in lumea lor acolo cu siguranta ca nu au avut nicio treaba cu vaccinurile si imunizarea si pot aduce multe cu ei. Nu trebuie sa vina sa se mute peste drum, e suficient acolo unde au ajuns acum.
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 7 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de diada Sam 05 Sept 2015, 3:13 pm

Fiecare cu bafta lui, cunosc oameni maturi care au calatorit prin alte tari, la munca, nevaccinati de mici copii, cunosc copii nevaccinati de mici, fara nici o problema niciunul. Si cunosc destui vaccinati cu probleme. Chiar si fratele meu a tras dupa vaccinul de 6 luni, abia au reusit sa-l puna pe picioare, a fost prin spitale de mic. Pe fratele meu l-au ajutat ingerasii/doctorii si pana la urma a mers, dar alt copil, (internati in aceiasi perioada) a ramas in scaun cu rotile si probleme psihice pentru totdeauna.

Chiar si la cursul de karate, sunt 2 copii, frati, cu probleme de la vaccin. Uite nu am intrebat mama daca ii mai vaccineaza in continuare.

Eu mai mult am auzit de probleme la vaccinare decat la nevaccinare zid

Dr meu homeopat nu vrea sa auda de vaccinuri (are 2 baieti adulti, nevaccinati), chiar ne-a dat la un moment dat un film cu ce se poate intampla din cauza lor. Si noua ne-a facut mult bine dr homeopat, datorita doamnei, eu nu am mai internat copilul in spital! Si am incredere mai mare in dr homeopat decat in ce spune dr alopat.


_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Vaccinarea... pro si contra - Pagina 7 Empty Re: Vaccinarea... pro si contra

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 8 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB