Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 11 EmptyIeri la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 11 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 11 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 11 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 11 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 11 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 11 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 11 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 11 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 11 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 11 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 11 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 11 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 11 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 11 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 11 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 11 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 11 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 11 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 11 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

+56
victoriacus
juliennej
roxana096
Buburuza
symos
anka_gabi
stoy
olympia
Biene
Steluzza
delia.r
Roxy
Bianka7
raluca76
margelutamea
ioana soare
zylv
andacoman
RamonaM
Lucia.BlueFlower
LYNDA
cris_27
jessica
Andata
violeta25
aurishta
valentinadof
Clio_Ela
mnarcisa
teisoara
ivanoiuadela9
Alina.C
veniciuc nicoleta
miclescumirela
danae
MagdaMarin
amnro
Nicoleta Irimescu
luminita_khader
percsovics monica
totolina
Zeyyya
kisslandia
marlen372001
scamutza
Felicia2
livia1981
tatia
ana_bela
Maia
lukmar
lorinaoo1
Admina
MihaelaT
diada
arime
60 participanți

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de juliennej Joi 10 Mar 2011, 3:43 am

eu nu stiu inca de diversificare, dar vreau sa zic ca nu noi ii invatam sa mearga, sa vorbeasca ,invata ei prin depreindere de la noi,prin modelul pe care il oferim.
mai stiu ca pina la 6 luni cel mai importnat lucru e pt bebelus sa invete sa suga pt ca asta il pregateste pt ce urmeaza:masticatie, inghitit de mincare si nu doar pireuri.suptul il ajuta si pregtaeste pt vorbit ,asa se formeaza maxilarele.daca se intirzie cu introdusul mincarii, se da in cealallta extrema.
inca o data, eu zic doar din ce stiu eu si din ce am invatat si citit ..Smile
sper ca n-am suparat pe nimeni.
o zi faina sa aveti!!
avatar
juliennej
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1405
Varsta : 45
Localizare : boston
Data de inscriere : 10/04/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de cris_27 Joi 10 Mar 2011, 8:15 am

Fetele,am citit toate sfaturile voastre,multumesc tuturor.Cred ca pana la urma voi astepta macar pana la 4 luni ca sa incep sa-i dau sa "guste" si altceva.Deocamdata eu il hranesc exclusiv la san dar uneori am impresia ca fiind asa de maricel este prea putin pentru el.
Noi am avut probleme cu funduletul iritat chiar la inceput cand scaunele erau foarte dese ,dar de cand s-au rarit a disparut problema.Eu l-am tratat cu o pasta preparata in farmacie si l-am mai dat cu pudra Saprosan si am scapat.Acum ,desi eu nu sunt constipata,el saracutul nu are scaun decat o data la 2 zile si atunci de multe ori cu supozitor.Dar nu face galagie din cauza asta,nu plange ,insa mi-e frica sa-l las si sa nu-i pun supozitor.N-as vrea totusi sa se obisnuiasca cu ele.
cris_27
cris_27
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 41
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 11/08/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de aurishta Joi 10 Mar 2011, 9:52 am

As vrea sa revin putin asupra diversificarii. Nu cred ca e o tragedie faptul ca Danae a inceput asa devreme cu bb-le ei. Nu e, cu siguranta, cel mai bun lucru, dar nici o catastrofa care-i va afecta decisiv sanatatea. Stiu pe cineva care i-a dat bebelusului la 2 sapt!!!! mar cu biscuiti si nu s-a intamplat nimic rau. BB-le cu pricina e acum o tanara mamica de 24 de ani cu o sanatate excelenta, sportiva de performanta s.a. De-asta spun ca bebelusii au resurse de recuperare. In mana cealalta, toata asa-zisa stiinta in alimentatia sugarilor imi ridica mari semne de intrebare. La baza cred ca se afla o imensa miscare de promovare a produselor alimentare de gen, cu scop , evident, comercial. Cutiile stralucitoare cu liste lungi de vitamine, minerale s.a. lasa impresia ca ar trebui sa fie preferabile mancarii traditionale. Nu vreau sa aruncati cu oua in mine, dar am vazut multi bebelusi cu alimentatia deosebit de atent gestionata de medici si parinti dornici sa le dea copiilor lor ce e mai bun, dar le dau doar ce e mai scump. Dintre acesti copii este cel mai mare procent de diverse alergii alimentare si probleme generate de acestea, bineinteles, cu remedii si mai scumpe. Am chiar in familia mea un astfel de caz. Eu sunt de parte mancarii pregatite acasa si ferm impotriva prafurilor instant si borcanelelor cu mancare . Pot accepta folosirea lor ocazionala, dar nu permanenta.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de cris_27 Joi 10 Mar 2011, 10:34 am

Corect Aurishta, cea mai sanatoasa mancare pentru copilasi e cea pregatita de noi acasa.Fiica-mea de exemplu nu a vrut sa manance mancarica din borcanel.Tocmai am avut o discutie cu o prietena care are o fetita acum in varsta de 4 ani,iar ea mi-a spus ca a inceput diversificarea dupa 6 luni caci fetita se satura cu san si ulterior i-a dat numai mancarica preparata de ea acasa,inclusiv branzica si iaurt.Mai auzeam pe ici pe colo ca au dat la bb iaurt danonino cu branzica.Dar ma gandeam ca pot face chiar eu branzica din calciu ce se gaseste la farmacii si iaurt tot de casa si cred ca e mai ok.
Referitor la alergii si alte boli ,cred ca depinde de fiecare copil unii sunt mai predispusi imbolnavirilor altii nu.Iar daca se poate alapta cat mai mult e si mai bine caci creste imunitatea.Nu stiu eu cat il voi putea alapta pe cel mic deoarece am mai putin lapte decat cu primul copil.Imi zicea cineva ca e normal la al doilea copil,dar eu as vrea cat mai mult .
cris_27
cris_27
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 41
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 11/08/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de Buburuza Joi 10 Mar 2011, 10:59 am

Roxy a scris:Mie mi se pare mai oki sa incepi diversificarea cu legume si nu cu fructe pentru ca acestea, din urma, sunt dulci si copilul se poate obsinui mult prea usor cu dulcele. In acelasi timp, consider ca fructele, atunci cand sunt introduse, sa fie la inceput procesate, adica mai bine mar copt decat suc de portocala pentru ca sunt mai usor de digerat. Si marul mai ai sansa sa fie autentic romanesc, pe cand portocala nu stii cat de "injectata" e. SI de la portocala, sigur vezi urmarile pe fundicul bebelusului, mai ales la doar cateva luni.
Roxi,
Partial adevarat... Intr-adevar, se poate intampla ca de la fructe sa apara iritatii la poponeata. Nu-i o regula, dar se poate... Totusi, majoritatea medicilor si TOATE cartile pe care le-am studiat spun ca diversificarea incepe cu fructele; la inceput suc, ulterior pasate. Si mai ales suc de citrice! Exista acum niste j'de moda cu merele coapte dar intre timp s-a cam renuntat la prelucrarea termica si se recomanda fructele CRUDE. De ce e atat de important sa incepem cu fructe crude? Pentru ca sunt singura sursa de Vitamina C, care are un rol esential in metabolismul fierului. Iar Vitamina C fiind termosensibila, se distruge la prelucrarea termica. Asadar, intre riscul de anemie feripriva (carenta de fier) care are niste urmari extrem de grave si riscul unei iritatii la popou care se trateaza cu o crema, cred ca alegerea e simpla. Nu?
Buburuza
Buburuza
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 793
Varsta : 56
Localizare : Pe langa...
Data de inscriere : 13/12/2008

http://www.buburuza.com/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de victoriacus Joi 10 Mar 2011, 11:44 am

Nu este o regula ce scrie in carti.Fiecare copil are modul lui de a ne arata ce ii prieste si ce nu.Fetita mea,de exemplu,nu a suportat nici sucul de mar si nici marul copt sau fiert.Abia dupa 2 luni de la inceperea diversificarii le-a primit fara sa se mai deranjeze la burtica.
In schimb a tolerat foarte bine sucul de portocale si de morcovi.
victoriacus
victoriacus
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1143
Varsta : 50
Localizare : Clinceni/Ilfov
Data de inscriere : 21/12/2010

http://victoriacus.wordpress.com

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de ana_bela Joi 10 Mar 2011, 12:39 pm

Nu am citit chiar tot, dar vreau sa spun ca pe primul copil l-am diversificat, din pacate, la 3, 4 luni si e cel mai mare mofturos al casei. Pe cel mic l-am, pardon, s-a autodiversificat pe la 6, 7 luni si e pofticiosul si mancaciosul casei. Ce vroiam sa zic? Fiecare copil e diferit si cel mai bine e sa urmarim ceea ce-si doresc ei.
Revin.

L.E. Am revenit.
Culcat prunc intre timp. Smile

Am citit acum ceva vreme ca ar trebui evitat sucul de fructe ca si prim aliment dat bebelusilor. Am facut ochii mari si am citi mai departe. Cum sa nu dai suc de fructe beblusului? Ei bine, sucul de fructe, un 50 ml, sa zicem, il scoti din cateva fructe. Ei, fructele astea contin si ele zahar si practic bebelusul mananca 3 sau 4 fructe deodata. E prea mult zahar si poate da obezitate. Mie mi se pare o explicatie logica. Deci, mai bine fructul in sine decat sucul.
avatar
ana_bela
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1127
Varsta : 45
Localizare : Timis
Data de inscriere : 09/04/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de aurishta Joi 10 Mar 2011, 3:00 pm

Da, cred ca e mai bun fructul cu tot cu pulpa, de ce sa aruncam pretioasele fibre? Iar daca incepi sa i-l dai lui bb dupa 6 luni, nu va avea probleme cu inghititul.Nici eu, personal, nu beau doar sucul fructelor, nu ma indur sa arunc delicioasa pulpa!
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de roxana096 Joi 10 Mar 2011, 3:16 pm

Da, obezitate...de unde. Ioana bea zilnic suc dintr-o portocala, un kiwi,un mar si un morcov si e chiar slabuta.Tot am sperat ca ii fac pofta de mancare dar nu prea. Ca sa nu mai spun ca ii plac acriturile ceva de speriat: lamaie, muraturi, nici nu se instramba macar. Nu are probleme cu stomacul. Nici eu nu inteleg de ce sa-i dau compot sau fructe fierte si pasate sau altfel tratate daca pot sa-i dau fructul crud. Intr-adevar as prefera sa manance si pulpa, dar storcatorul lasa si ceva pulpa in suc.
Altii spun ca de la lapte cu cereale se ingrasa. Nici de aici nu ne iese nimic. Orice as face tot slabuta e.
roxana096
roxana096
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 99
Varsta : 47
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 28/07/2009

http://artizanart.blogspot.com

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de Roxy Sam 12 Mar 2011, 11:32 am

Buburuza a scris:
Roxy a scris:Mie mi se pare mai oki sa incepi diversificarea cu legume si nu cu fructe pentru ca acestea, din urma, sunt dulci si copilul se poate obsinui mult prea usor cu dulcele. In acelasi timp, consider ca fructele, atunci cand sunt introduse, sa fie la inceput procesate, adica mai bine mar copt decat suc de portocala pentru ca sunt mai usor de digerat. Si marul mai ai sansa sa fie autentic romanesc, pe cand portocala nu stii cat de "injectata" e. SI de la portocala, sigur vezi urmarile pe fundicul bebelusului, mai ales la doar cateva luni.
Roxi,

Partial adevarat... Intr-adevar, se poate intampla ca de la fructe sa apara iritatii la poponeata. Nu-i o regula, dar se poate... Totusi, majoritatea medicilor si TOATE cartile pe care le-am studiat spun ca diversificarea incepe cu fructele; la inceput suc, ulterior pasate. Si mai ales suc de citrice! Exista acum niste j'de moda cu merele coapte dar intre timp s-a cam renuntat la prelucrarea termica si se recomanda fructele CRUDE. De ce e atat de important sa incepem cu fructe crude? Pentru ca sunt singura sursa de Vitamina C, care are un rol esential in metabolismul fierului. Iar Vitamina C fiind termosensibila, se distruge la prelucrarea termica. Asadar, intre riscul de anemie feripriva (carenta de fier) care are niste urmari extrem de grave si riscul unei iritatii la popou care se trateaza cu o crema, cred ca alegerea e simpla. Nu?

Dap...partial adevarat ce spui si tu. M-am gandit daca sa iti raspund sau nu. SI totusi...

SI eu, am citit foarte multe carti, crede-ma... Si mi-am format parerile in urma studiului , nu stand pe banca in parc. Nu toate cartile se recomanda inceperea cu fructe. Iti dau un singur exemplu, desi sunt numeroase, "Alimentatia sugarului si a copilului mic", Elizabeth M. WarD, editura All.

Eu m-am referit la fund iritat mai ales la un copil de doar cateva luni cand diversificarea se incepe prea repede, asa cum erau cazurile mai sus. Si procesat termic ma refeream o saptamana, doua, trei, apoi crude. Ce sa fac, daca in jurul meu, am avut trei cazuri de suc dat la doua, trei luni si fund iritat de mama focului ? MIe nu mi se pare normal.

Apoi eu una, dar nu inseamna ca e valabil pentru toata lumea, pun la indoiala cata vitamina C e intr-un fruct injectat si copt in TIR. Si chiar daca ar fi sa fie vitamine bune, cei cativa ml oare sunt suficienti pentru a-i asigura bebelusului necesarul ? Nu stiu.
Nu sustin ca le stiu eu pe toate, depaaaaaaaaarte de mine gandul (totusi stiu ce e anemia feripriva), imi pun o gramada de intrebari in continuare si ma gandesc de nnn ori pana iau o decizie. Lucru pe care constat ca nu il fac toti parinti, dar pana la urma fiecare il creste cum vrea, si cum il creste, asa il are.
avatar
Roxy
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 228
Varsta : 42
Localizare : In mintea mea...
Data de inscriere : 08/04/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de aurishta Sam 12 Mar 2011, 11:41 am

Roxy a scris:
Apoi eu una, dar nu inseamna ca e valabil pentru toata lumea, pun la indoiala cata vitamina C e intr-un fruct injectat si copt in TIR. Si chiar daca ar fi sa fie vitamine bune, cei cativa ml oare sunt suficienti pentru a-i asigura bebelusului necesarul ? Nu stiu.
.
Asta e unul dintre motivele pentru care optez pentru fructe autohtone.
aurishta
aurishta
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3945
Varsta : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 18/04/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de Biene Sam 12 Mar 2011, 10:12 pm

cris_27 a scris: Acum ,desi eu nu sunt constipata,el saracutul nu are scaun decat o data la 2 zile si atunci de multe ori cu supozitor.Dar nu face galagie din cauza asta,nu plange ,insa mi-e frica sa-l las si sa nu-i pun supozitor.N-as vrea totusi sa se obisnuiasca cu ele.


Daca nu da semne ca ii doare burtica, nu se chinuie sa faca kk, atunci inseamna ca nu e constipat! Nu-i pune supozitor, te rog! La copiii alaptati exclusiv e normal sa faca kk o data la mai multe zile. Lasa-l macar 3-4, desi in carti spune ca poti lasa si mai mult. Al meu, era nealaptat si facea la un moment dat la 3-4 zile, un kk de consistenta normala si fara se se "munceasca". La inceput m-am stresat nitel, pt ca inainte facea zilnic si stiam ca facutul la cateva zile e normal mai mult la cei alaptati. Daca nu da semne de discomfort, lasa-l in pace, o sa faca singurel. Daca nu ma crezi pe mine, cauta info pe net sau in carti. pupi
Biene
Biene
helper
helper

Numarul mesajelor : 47
Localizare : .de
Data de inscriere : 04/12/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de cris_27 Dum 13 Mar 2011, 10:35 am

Biene,am intrebat totusi asistenta caci nu sunt adepta supozitoarelor si mi-a zis ca este din cauza ca i-am schimbat ceaiul.Eu ii dau de obicei babycalm si am ramas fara si doua zile i-am dat numai de chimen,care dupa spusele asistentei cica constipa,asa ca -m-a sfatuit vreo 2 zile sa trec pe ceai de musetel.Asa am si facut si ne-am revenit,acum mi-am facut stocul de ceai ca nu gasesc tot timpul sau mai uit sa cumpar.Mersi de sfat ,oricum nu stiam ca e ok sa faca la 3-4 zile. pupi
cris_27
cris_27
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 41
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 11/08/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de roxana096 Lun 14 Mar 2011, 10:19 am

Pe mine m-a sfatuit farmacista sa nu-i bag cu totul supozitorul, numai o sa o stimulez de cateva ori fara sa-i dau drumul inauntru. L-am tinut de un capat si i l-am bagat de 3-4 ori si a mers. Si oricum nu se obisnuieste organismul daca i-ai bagat de 2 ori supozitor, doar daca folosesti frecvent.
roxana096
roxana096
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 99
Varsta : 47
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 28/07/2009

http://artizanart.blogspot.com

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de cris_27 Lun 14 Mar 2011, 10:26 am

Pai tocmai ca nu am vrut sa ajung sa-l folosesc frecvent.Eu il mai stimulam si cu termometrul dar nu functiona de fiecare data.
cris_27
cris_27
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 41
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 11/08/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de coripin Mier 30 Mar 2011, 8:20 am

fetelor, am o intrebare. fetita mea de 5 luni jumate e racita de vreo saptamana si ceva. am fost la medic, nu are nici rosu in gat, nici la plamani nu e nimic, e doar fornaita. si infundata la nasuc. in prima noapte se trezea saracuta plangand de teama ca nu putea respira pe nas. i-am dat 4 zile nurofen si spray nazal vibrocil. dupa perioada asta se mai auzeau in nasuc secretiile, pe care nu le pot scoate nicicum cu pompa de cauciuc. am facut vreo 3 zile pauza si apoi i-am dat 3 zile erdomed si nurofen din nou. nici dupa perioada asta nu i-a diparut zgomotul din nasuc (oricum e mai bine decat inainte, ca a mai eliminat din secretii prin scaun) si dimineata mi-a tusit de 2 ori. sa ii mai dau in continuare erdomed?

multumesc
coripin
coripin
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 155
Localizare : vatra dornei
Data de inscriere : 02/06/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de cris_27 Mier 30 Mar 2011, 9:01 am

Pentru nasuc eu folosesc o chestie pe care am primit-o si careia ii mai zice si "batista bebelusului",e foarte practica.Se conecteaza la aspirator si aspira din nasuc toate secretiile,am intrebat si medicul si e ok sa-l folosim caci e de o mie de ori mai eficient decat pompa.Aspirator nazal se numeste si il gasesti in farmacii in jur de 50 lei costa.
cris_27
cris_27
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 41
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 11/08/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de ivanutamihaela Mier 30 Mar 2011, 11:47 am

AM avut si eu la baiat ASpirator nazal,trimis de mama mea din Spania.MI-a fost de foarte mare ajutor:)MAi ales cand era racit:)
Revin ca intre timp am citit si mai sus cate ceva.Prima data i-am dat copilului o lingurita de cireasa stoarsa la 2.5 luni.Nu a dezvoltat nici o iritatie.Apoi de la 4 luni de cand am inceput diversificarea,i-am dat suc de portocala stoarsa.La fel nu sa iritat deloc.Acum depinde si de copil,cat de sensibil este.
Mai auzeam pe cineva ca nu-i sa duc de portocala ca acidul din acesta i perforeaza stomacelul rade Smile)
ivanutamihaela
ivanutamihaela
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 162
Localizare : google
Data de inscriere : 28/03/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de diada Mier 30 Mar 2011, 12:03 pm

Noaptea, ceapa taiata langa copil, face minuni!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de roxana096 Mier 30 Mar 2011, 12:15 pm

Problema cu batista bebelusului este ca lor li se infunda nasul mai ales noaptea si nu pot respira si daca te apuci sa bagi la 12-1 aspiratorul in priza il sperii, ca sa nu mai spun ca este si incomod sa intinzi toata camera carnati de cabluri si furtune. Ca de vecini, ce-or zice ca dai cu aspiratorul la 1 noaptea..asta e. Partea buna la smecheria aia este ca are capatul bont si acopera bine nara, in rest toate aspiratoarele nazale sunt ascutite, nu fac vid si pot sa-i si ranesti sau sa intre pe nara prea adanc atunci cand se zbat.
roxana096
roxana096
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 99
Varsta : 47
Localizare : Suceava
Data de inscriere : 28/07/2009

http://artizanart.blogspot.com

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de RamonaM Mier 30 Mar 2011, 12:17 pm

cris_27 a scris: Pentru nasuc eu folosesc o chestie pe care am primit-o si careia ii mai zice si "batista bebelusului",e foarte practica.Se conecteaza la aspirator si aspira din nasuc toate secretiile,am intrebat si medicul si e ok sa-l folosim caci e de o mie de ori mai eficient decat pompa.Aspirator nazal se numeste si il gasesti in farmacii in jur de 50 lei costa.

Si eu am si si mi-a fost de mare folos, si dimineata si seara..o data am bagat aspiratorul in priza si noaptea...spre disperarea vecinilor cred.

Cat despre sucul de fructe ..eu le-am dat de la 4 luni pana la 8-9 luni...acum mananca fructele singure, marul, banana, portocala, para...cam asta le dau....si ma bucur ca le mananca, dupa cum spunea si Aurishta mi-e mila de pulpa sa o arunc.
RamonaM
RamonaM
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 510
Varsta : 41
Data de inscriere : 15/10/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de ioana soare Joi 31 Mar 2011, 9:30 am

si eu dau cu aspiratorul la 1 noaptea:)))) imi pasa mai mult de bebe al meu decat de vecini:)
Paul a luat raceala de la mine, dar o forma mult mai usoara, pentru ca in acelasi timp cu raceala i-am dat si anticorpii, prin lapte. La mine a fost rau de tot, se pare ca sarcina si alaptarea mi-au scazut destul de mult imunitatea. Nu i-am dat nimic, am considerat ca cel mai bun lucru pe care pot sa i-l dau este laptele cu anticorpi, dar am urmarit sa nu-i creasca temperatura peste 38, sa nu fie deshidratat si sa respire bine.

Ii dau doar lapte si atat si chiar vroiam sa te intreb Cris, de ce ii dai ceai lui bebe, nu se hidrateaza suficient doar cu lapte? Eu ma gandeam sa intreb pediatra pentru zilele caniculare de la vara daca este nevoie de ceai, dar pana atunci nu imi dau seama de ce i-ar trebui scratch

Si inca ceva - de ce ziceti ca un bebe alimentat exclusiv la san are scaun la cateva zile? Al meu face de vreo 4 ori pe zi, ieri parca de 5 ori; schimb la scutece de m-am plictisit:)) Si nu stiu ce tot fac cu ele, cred ca trag prea tare, ca se slabeste elasticul de la fund si da pe afara pig , schimba Paul la tinute intr-o zi mai ceva ca un fitos de Dorobanti:)))
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de ivanutamihaela Joi 31 Mar 2011, 11:00 am

EU am alaptat baietelul pana la 1 an si 2 luni.VAra,cald fiind ii mai dadeam apa.CEai nu i-am dat mai deloc.
ivanutamihaela
ivanutamihaela
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 162
Localizare : google
Data de inscriere : 28/03/2011

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de cris_27 Joi 31 Mar 2011, 11:01 am

Ioana,la inceput asa au bebelasii scaunul mai des ,asa a fost si la al meu.Eu il hranesc exclusiv la san si acum face de 2 ori pe zi.Dar este si cand nu face doua zile si intru in panica dar cred ca nu are nimic.
Ceai i-am dat mai mult din cauza colicilor ca ma gandeam ca ajuta,plus ca ma gandeam ca poate nu-i trece de sete cu lapte din cauza ca e foarte dulce laptele de mama.Si dr de fam mi-a zis sa-i dau ceai ,eu asa i-am dat si fetei si a fost ok.Doar ca la ea ,fiind primul copil am inceput si diversificarea mai repede cu traditionalul mar cu biscuit.Deh,m-am luat si eu dupa cum zicea mama,bunica s.a.m.d.Acum,dr de fam mi-a recomandat sa astept totusi sa aiba macar 4 luni,sa incep diversificarea intre 4 si 6 luni.
A,referitor la pampers si al meu "da pe afara" cand face,nu-mi dau seama de ce.Cand e sa faca ajunge si pe haine,mai ales daca nu a facut de 2 zile. Smile
cris_27
cris_27
Senior
Senior

Numarul mesajelor : 669
Varsta : 41
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 11/08/2009

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de Biene Vin 01 Apr 2011, 7:32 pm

Ioana, nu mai citesc din urma, dar nu cred ca a zis nimeni ca un copil alaptat exclusiv treb sa aiba scaun la mai multe zile, ci asa cum e normal sa aiba mai multe pe zi, asa e normal sa aiba unul singur la mai multe zile.
Sanatate multa!
Biene
Biene
helper
helper

Numarul mesajelor : 47
Localizare : .de
Data de inscriere : 04/12/2010

Sus In jos

Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)! - Pagina 11 Empty Re: Ingrijirea celor mici (bebelusi/pitici)!

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB