Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 7 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 7 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 7 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 7 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 7 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 7 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 7 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 7 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 7 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 7 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 7 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 7 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 7 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 7 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 7 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 7 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 7 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 7 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 7 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 7 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

+100
pufoi
kerkyra
mada67
aba
MARI_H
ate
mariaz_09
cozma felicia
iozefina
Comoara casei
Uca
aurishta
alimami
ClaudiaM
aligabriela
firicel
denis21
catavei
ivanoiuadela9
valih
camelia12
Maria51
squirrel
solmizel
mykya
anda81
samo99ro
MagdaMarin
stoy
cory74
ema
camic
canadianca50
rosita
Angelica18
europolis
danae
dienutzababy
dorutza
oana_cris
snoopy
bumbu antonia
stan anca
mamatrei
scami
maju1810
amnro
Giobsy
any_razvi
valentinadof
Darina
marlen372001
ancush
dada17
mamidestil
CLAUDIA24
Ramonica
datsun
ella
aidaalex
Laila
tatiana_c
andrecris77
bubu85
Ana Maria
icabica
emilia.d
brunettzik
elaelaela11
maximlidia
totolina
matau mirela lavinia
Felicia2
aisha
Dionisia
carmenush
kittygreeneyed
ElenaAurelia
adar
mihatm80
madalinutzaa
cris69
oananicu
ioana soare
MihaelaT
irish05
dariaoana
delya22s
Luminita
tomari
juliana
oana30
Camy
diada
Socrate
alinoi
Tonsis
arime
Admina
cleo
104 participanți

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 7 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de snoopy Lun 08 Mar 2010, 1:19 pm

salopetele pe care le-am postat in data de 06.03.2010 in topicul Creatiile noastre pentru cei mici II va plac, este ceea ce cautati? daca nu vreti sa fie salopete, va opriti la talie si devine pantalon. Eu am lucrat cu fir Niki de la red Heart, Trachtenwolle de la Scachemayr. Am lucrat pe andrele circulare, deci fara cusaturi. Lucrul se incepe de jos si se lucreaza in sus. Cracul pantalonului are 25 ochi dubli si se lucreaza pe andrele nr. 2 sau 3. Cracul se face drept. Cand ambii craci ai pantalonului sunt gata, se iau ochii pe aceeasi andrea circulara si se continua drept pana la inaltimea dorita. O mentiune, pantalonul are primele 5 randuri si ultimele 5 randuri lucrate in punct lenes, in rest este lucrat ciorapeste. daca mai doriti detalii, va rog sa ma intrebati.
snoopy
snoopy
helper
helper

Numarul mesajelor : 56
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 03/01/2010

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 7 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de oana_cris Mar 23 Mar 2010, 10:46 am

Buna Ica, si eu am nevoie de ajutor Smile As vrea sa fac modelul de la boleroul galben si cum sunt incepatoare ..... Se poate sa-mi scrii ceva explicatii mai detaliate la floarea din mijloc.
Multumesc
oana_cris
oana_cris
helper
helper

Numarul mesajelor : 15
Localizare : timisoara
Data de inscriere : 26/01/2010

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 7 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de dorutza Lun 29 Mar 2010, 9:09 pm

adar a scris:Am facut si eu un bolero ... prea mic pentru mine, dar macar am invatat cum se face rade Si e frumos ! rade

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

ce frumos e
ma tot uit cum ai adaugat cercurile crosetate si nu-mi dau seama
le-ai facut separat si apoi le-ai cusut?
dorutza
dorutza
helper
helper

Numarul mesajelor : 11
Localizare : oradea
Data de inscriere : 26/02/2010

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 7 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de dienutzababy Joi 01 Apr 2010, 1:25 pm

am inceput eu o vesta pt tati si e in 2 culori, modelu nu este luat de nicaieri, este creatie proprie. daca vrei, pot sa pun niste poze
dienutzababy
dienutzababy
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 697
Varsta : 35
Localizare : Nobitz, Germania
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 7 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de dienutzababy Joi 01 Apr 2010, 1:30 pm

am gasit in cautarile mele disperate de idei de tricotat nishte reviste care te invatza cum sa tricotez, au fff multe poze, numa ca sunt in engleza, daca vreti pot sa va trimit, numa ca nu stiu cum, ca nu cred ca pot sa le postez. legea copyright, sau ceva de genu.
dienutzababy
dienutzababy
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 697
Varsta : 35
Localizare : Nobitz, Germania
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 7 Empty ajutor pt trocotaje

Mesaj Scris de danae Mar 02 Noi 2010, 8:41 pm

Nu stiu daca pun bine aici. Am cumparat de la Kaufland un fir interesant. Am cautat pe site-uri straine si firul se numeste PomPon. Sunt niste bulgarasi insirati pe fir. Am 8 gheme alb cu mov si 2 mov. Initial am zis sa ii fac Biancai un pulover, dar o prietena a cumparat acelasi fir ca si mine, l-a dat la lucrat si din 8 gheme i-a iesit un fular. beat Ma sfatuiti si pe mine ce sa fac cu el?
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 7 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de europolis Mar 02 Noi 2010, 8:47 pm

Hi hi, asa am facut si eu si i-am folosit pe post de ciucuri la o vestuta si marginica la palarie rade Dar sa sti ca se lucreaza cu andrele foarte groase si iese ca o plasa cu bulgarasi wink Spor la treaba kiss
europolis
europolis
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3238
Localizare : In capul meu
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 7 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de danae Mar 02 Noi 2010, 9:13 pm

In instructiunile pe care le-am gasit pe net spun ca trebuie lucrat cu andrele 3.4-4 numere americane. Sa inteleg ca difera de ale noastre? Eu nu am mai pus andrelele in mana de la ATP din generala.
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 7 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de europolis Mar 02 Noi 2010, 9:32 pm

O da, am lucrat eu un fir cu bube mult mai mici cu andrele nr 6 si tot mai mari parca trebuiau.
Bine, nu sunt experta, e prima data cand lucrez asa ceva si n-am stiut cum sa procedez, poate ne da un sfat cineva mai experimentat Merci


Ultima editare efectuata de catre europolis in Mar 02 Noi 2010, 9:35 pm, editata de 1 ori (Motiv : adaos fara comercial)
europolis
europolis
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3238
Localizare : In capul meu
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 7 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de Angelica18 Mar 02 Noi 2010, 9:46 pm

Eu am luat dintr-un sh 4 bobine si am facut un fular pentru fiica mea.Desi tricotez din copilarie si fac aproape zilnic asta n-am reusit decat cu croseta.Am folosit croseta de 9 ca mai mare n-am avut,dar a iesit,desi l-as fi vrut mai lung.Mi-ar fi placut sa am mai mult dar atat am gasit.Imi pare tare rau ca nu am posibilitatea sa vi-l arat.Asa v-ati face o idee.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 7 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de europolis Mar 02 Noi 2010, 9:49 pm

Uite vezi, alta experienta, eu m-am chinuit cu croseta de mi-au sarit ochii si nu am putut zid
europolis
europolis
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3238
Localizare : In capul meu
Data de inscriere : 15/12/2009

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 7 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de Angelica18 Mar 02 Noi 2010, 9:58 pm

Mi-e greu sa explic pentru ca sant incepatoare la crosetat,dar incerc.Am lucrat cu piciorus scurt(cred ca asa se zice)doar firul dintre ciucurei,ei raminind intre picioruse pe partea pe care am lucrat,iar la intoarcere pe partea cealalta.Asa s-au asezat frumos peambeleparti si chiar imi place ce a iesit.
Angelica18
Angelica18
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 55
Localizare : Cluj-Napoca
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 7 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de rosita Mier 03 Noi 2010, 11:01 am

Danae, masurile americane pentru andrele difera de ale noastre. Uite aici un link cu masurile echivalente.
rosita
rosita
Atotcunoscător
Atotcunoscător

Numarul mesajelor : 1744
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 29/04/2010

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 7 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de canadianca50 Mier 03 Noi 2010, 12:05 pm

am si eu 3 bobine alb cu negru din firul asta cu bube si as vrea sa fac caciula de femeie dar cum merge nu stiu ! sa folosesc ace sau croseta ?
si la o circumferinta a capului de adult cam cite oc trebuie sa pun ca firul asta nu indraznesc sa-l desir daca nu e suficient ....
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 7 Empty Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate

Mesaj Scris de danae Mier 03 Noi 2010, 12:50 pm

Rosita, merci de link. Acum mi se pare ca poate ar trebui sa se lucreze cu andrele mai groase. Incerc si vedem ce iese.

Canadianca, am vazut ca in afara, ghemul are 200 gr si mai spun ca dintr-un ghem iti iese un fular maricel. Ghemele mele au 50 gr, deci sunt foarte micute. Uite AICI face o tipa un fular mai aerisit din Pompon. Am vazut ca sunt mai multe stiluri de a croseta sau lucra cu andrelele. Cred ca daca iei in calcul ca un pompon este distanta dintre ochiuri, faci impartire intre circumferinta capului si dimensiunea unui pompon. Sper ca sunt coerenta.
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 7 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de camic Mier 03 Noi 2010, 1:42 pm

Eu i-am facut la fetita mea caciulita si fular din 2 gheme. Am crosetat cu andreaua de 6.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
camic
camic
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 61
Varsta : 46
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 08/03/2010

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 7 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de danae Mier 03 Noi 2010, 2:02 pm

Cami, ce fetita dulce ai! Frumos ti-a iesit. Doua gheme de 50 grame sau de 200 grame?
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 7 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de camic Mier 03 Noi 2010, 2:07 pm

danae a scris:Cami, ce fetita dulce ai! Frumos ti-a iesit. Doua gheme de 50 grame sau de 200 grame?

Multumesc!

Nu vreau sa dau raspuns gresit, desi ghemele sunt mici si foarte usoare, dar ma uit acasa ca mai am unul.
Am lucrat piciorus dublu, la ce "ghemotoace" sunt pe fir, nu necesita lucru strans.
La noi au ajuns temperaturile si la -8 grade zilele trecute si inca nu ii pot pune caciulita asta pe cap ca e grosuta.
camic
camic
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 61
Varsta : 46
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 08/03/2010

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 7 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de ema Mier 03 Noi 2010, 2:08 pm

Ce simpatic Parca a venit primavara si a inflorit caciulita
ema
ema
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 2954
Varsta : 53
Localizare : Franta
Data de inscriere : 18/09/2009

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 7 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de danae Mier 03 Noi 2010, 2:15 pm

Dar caciulita de unde ai inceput-o? Din varf? Eu am 10 gheme in total si ma gandeam ca poate ii fac daca nu un puloveras, macar ceva care sa semene cu o capa.
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 7 Empty propuneri si ajutor

Mesaj Scris de camic Mier 03 Noi 2010, 2:18 pm

danae a scris:Dar caciulita de unde ai inceput-o? Din varf? Eu am 10 gheme in total si ma gandeam ca poate ii fac daca nu un puloveras, macar ceva care sa semene cu o capa.

Cand crosetez caciulite le incep intotdeauna din varf, cand tricotez o iau de la baza.

La cat de "bogat" pare odata lucrat merge ceva de genul unei jachetele si dupa cum am vazul cat iese, eu zic ca iti ajunge.
camic
camic
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 61
Varsta : 46
Localizare : Vatra Dornei
Data de inscriere : 08/03/2010

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 7 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de cris69 Mier 03 Noi 2010, 4:09 pm

imi spui pretul? e tare frumos. interesant.
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 7 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de canadianca50 Mier 03 Noi 2010, 8:01 pm

danae , multumesc mult .!
canadianca50
canadianca50
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1841
Localizare : acolo si aici
Data de inscriere : 05/04/2010

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 7 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de danae Mier 03 Noi 2010, 8:39 pm

Cris, le-am luat cu 4,5 ron bucata.
danae
danae
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1100
Varsta : 43
Localizare : buzau
Data de inscriere : 18/11/2009

http://www.greetingcards.ro

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 7 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de cris69 Mier 03 Noi 2010, 9:36 pm

serios? am sa merg si eu la noi poate gasesc si eu. am o idee sa vad daca si merge.
avatar
cris69
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 1984
Varsta : 54
Localizare : suflet in bataia aripilor
Data de inscriere : 27/10/2008

http://cristina-aripideinger.blogspot.com/

Sus In jos

Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I - Pagina 7 Empty Re: Propuneri, ajutor si realizari-articole tricotate I

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB