Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici - Pagina 11 EmptyAstazi la 7:17 am Scris de Dorulet

» Jucarii crosetate
Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici - Pagina 11 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici - Pagina 11 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici - Pagina 11 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici - Pagina 11 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici - Pagina 11 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici - Pagina 11 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici - Pagina 11 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici - Pagina 11 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici - Pagina 11 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici - Pagina 11 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici - Pagina 11 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici - Pagina 11 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici - Pagina 11 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici - Pagina 11 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici - Pagina 11 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici - Pagina 11 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici - Pagina 11 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici - Pagina 11 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici - Pagina 11 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici

+50
Armeana
niculina
aidaalex
clodi
Ana Maria
andacoman
adar
felicia13
bubu85
marami
MihaelaTM
jojo21
ralum
ciresicca
StMihaela
SilviaDumitrescu
Noemi
marlen372001
paulista
DANIELA.I
andy
totolina
maria_covacef
teisoara
julix_2007
ariana
dina_dorina
ioana soare
geany
Felicia2
tatiana_c
oanabijux
mihatm80
Doina
tomari
Allyyna
duchess
Ania
irish05
oana30
irisa
cris69
Valentina
dflavia
cleo
MihaelaT
lorinaoo1
arime
Admina
diada
54 participanți

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici - Pagina 11 Empty Re: Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici

Mesaj Scris de diada Lun 23 Noi 2009, 9:40 am

Anda, sa-ti de DD copii ca tare frumos lucrezi pentru ei love Ai doua maini de aur, felicitari hug

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici - Pagina 11 Empty Re: Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici

Mesaj Scris de bubu85 Lun 23 Noi 2009, 11:53 am

felicia felicitari pt lucrusoare, minuni ies din mainile tare
bravo
bubu85
bubu85
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 663
Varsta : 38
Localizare : la mine acasa
Data de inscriere : 05/08/2009

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici - Pagina 11 Empty Re: Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici

Mesaj Scris de felicia13 Lun 23 Noi 2009, 3:15 pm

Felicia a scris:
felicia13 a scris:Am reusit; cam mare poza dar deocamdata asta e!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

f. frumos. felicitari!!! mereu mi-am dorit si eu sa invat sa fac un pulover dintr-o bucata...da' habar n-am cum se creste pentru maneca. poate ma inveti si pe mine, daca nu e bai mare:)
BUNA FELICIA,
Ma scuzi dar abia acum am vazut mesajul tau .Este f. simplu sa incepi un pulover de sus.Calculezi cati ochi iti trebuie pt circumferinta gatului.Lucrezi cateva randuri (gulerul) sau poti trece direct la pulover si gulerul sa-l lucrezi dupa ce termini, punand ochiuri.Mie mai usor mi se pare prima varianta .Dupa ce ai lucrat gulerul, imparti nr de ochiuri la 3 .O parte va fi fata, celalata spatele, iar a 3a parte o imparti la 2 (care vor fi manecile).La totalul de ochi tb sa ai 8 ochi in plus.
exemplu: Nr total ochiuri 86 +8
86:3 = 28
si vei avea : 28 ochi fata, 2ochi , 14 maneca, 2 ochi, 28 spatele,2 ochi, 14 maneca2 ochi.
se inmulteste la fiecare rand pe fata (daca nu lucrezi circular) si la 2 randuri (daca lucrezi circular) de o parte si de cealalta a celor 2 ochi, astfel ca la fiecare rand inmultesti 8 ochi.
Pentru adulti, tb sa lucrezi cam 35 cm pe diagonala (masori pe firul celor 2 ochiuri) apoi treci pe alta andrea manecile si lucrezi fata +spatele ; eu de regula lucrez manecile , si apoi fata si spatele .Asa stiu cat de lung fac puloverul. Pentru inceput poti lucra cele 8 ochiuri care separa manecile ,pe dos , ca sa stii exact unde vei inmulti
Sper sa fie cat de cat clar explicat .
Succes ! si astept vesti
avatar
felicia13
helper
helper

Numarul mesajelor : 36
Varsta : 64
Localizare : Botosani
Data de inscriere : 02/11/2009

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici - Pagina 11 Empty Re: Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici

Mesaj Scris de Felicia2 Lun 23 Noi 2009, 4:32 pm

multumesc !Smile
eu zic ca e clar din ce explici tu...sa ma vad insa la lucru. multumesc inca o data:D
Felicia2
Felicia2
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 70
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/05/2009

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici - Pagina 11 Empty Re: Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici

Mesaj Scris de Felicia2 Lun 23 Noi 2009, 4:36 pm

cosmina a scris:felicia felicitari pt lucrusoare, minuni ies din mainile tare
bravo

multumesc cosmina Smile
Felicia2
Felicia2
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 70
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/05/2009

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici - Pagina 11 Empty Re: Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici

Mesaj Scris de andacoman Lun 23 Noi 2009, 4:50 pm

multumesc frumos Flowers sunteti dragute..
si noi asteptam bebicul pentru care sa tricotez... sper sa ni-l dea mai repede DD ura


tricot
andacoman
andacoman
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 42
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici - Pagina 11 Empty 4 perechi de botoshei

Mesaj Scris de Felicia2 Mier 25 Noi 2009, 4:16 pm

mi-am exersat si eu creativitatea si va impartasesc si voua "operele"

o zi frumoasa.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

edit diada - te rog sa atasezi pozele corect. Multumesc.


Ultima editare efectuata de catre diada in Mier 25 Noi 2009, 6:34 pm, editata de 1 ori (Motiv : transformat link in poze)
Felicia2
Felicia2
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 70
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/05/2009

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici - Pagina 11 Empty Re: Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici

Mesaj Scris de clodi Mier 25 Noi 2009, 4:45 pm

sunt foarte haiosi botoseii facuti de tine lucru de mana
clodi
clodi
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1217
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 31/07/2009

http://clodihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici - Pagina 11 Empty Re: Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici

Mesaj Scris de andacoman Mier 25 Noi 2009, 4:50 pm

Buna,
imi plac botoseii tai!! e un model foarte interesant, dar spune-mi si mie te rog cum ii faci Merci ... au talpa crosetata cumva?

tricot
andacoman
andacoman
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 42
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici - Pagina 11 Empty Re: Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici

Mesaj Scris de Felicia2 Mier 25 Noi 2009, 10:57 pm

andacoman a scris:Buna,
imi plac botoseii tai!! e un model foarte interesant, dar spune-mi si mie te rog cum ii faci Merci ... au talpa crosetata cumva?

tricot

Uite asa ii fac:

Se incepe cu talpa montand pe andrele circulare 50 de oc. Se lucreaza in pct.lenes 8 randuri, iar la fiecare margine se inmulteste cate un oc. In total se fac cate 4 cresteri de fiecare parte = 58 oc

Apoi se tricoteaza 8 randuri jerse.

Apoi nr . de oc. de pe andrele se imparte la trei pe 3 carlige: 24 oc., 10 oc, 24 oc.
Se tricoteaza numai cele 10 oc. din centru in pct. de jerse sau elastic (cum vrei) iar celelalte sunt lasate in asteptare. In acelasi timp la fiecare sfarsit de rand (si pe fata si pe dos) al 10-lea oc se ia de pe andrea impreuna cu un oc. din partea laterala. Se tricoteaza cele 10 oc. din mijloc pana raman 12 oc la fiecare parte laterala.

Apoi se lucreaza randul in intregime, din nou pe andrele circulare, fie jerse, fie elastic, in functie de cat de lungi vrei sa-i faci. Poti sa faci si un rand de gaurele pentru funde.

Apoi se inchide si se coase de la talpa spre piciorus in sus.

Eu am mai crosetat apoi unde se termina talpa, adica dupa randurile in punct lenes, de jur imprejur, cu alta culoare pentru ca talpa sa arate dreapta. Urechile le-am crosetat de asemenea, ochii i-am mai facut cu acul, ciucurii cu cartonase rotunde gaurite in mijloc.

Sper sa fi fost clare explicatiile. Daca mai ai intrebari…cu placere!:)spor.
Felicia2
Felicia2
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 70
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/05/2009

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici - Pagina 11 Empty Re: Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici

Mesaj Scris de andacoman Joi 26 Noi 2009, 7:36 am

ai fost explicita.. multumesc! kiss eu ii fac altfel si de asta te-am intrebat, pentru ca ai tai par mai stabili decat ai mei..
multumesc!

tricot
andacoman
andacoman
Ucenic
Ucenic

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 42
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 26/10/2009

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici - Pagina 11 Empty Re: Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici

Mesaj Scris de bubu85 Joi 26 Noi 2009, 8:53 am

felicitaria flower felicia pentru botosei sunt superbi
cei verzi m-au dat gata
bubu85
bubu85
Senior
Senior

feminin
Numarul mesajelor : 663
Varsta : 38
Localizare : la mine acasa
Data de inscriere : 05/08/2009

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici - Pagina 11 Empty Re: Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici

Mesaj Scris de aidaalex Joi 26 Noi 2009, 8:53 am

Felicia, felicitari! Sunt asa dragalasi botoseii. love
aidaalex
aidaalex
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 205
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 23/09/2009

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici - Pagina 11 Empty Re: Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici

Mesaj Scris de Felicia2 Joi 26 Noi 2009, 10:25 am

multumesc fete:) tricot kiss
Felicia2
Felicia2
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 70
Varsta : 47
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 16/05/2009

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici - Pagina 11 Empty Re: Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici

Mesaj Scris de Admina Joi 26 Noi 2009, 10:45 am

Felicia, ce haiosi sunt... bucurie Imi plac cei rosii cu pampoane si iepurasii verzi.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici - Pagina 11 Empty Re: Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici

Mesaj Scris de arime Joi 26 Noi 2009, 10:47 am

Superbi botoseii tai Felicia, felicitari sincere! Flowers
arime
arime
Maestru
Maestru

feminin
Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 20/10/2008

http://florena-cakes.blogspot.com

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici - Pagina 11 Empty Re: Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici

Mesaj Scris de geany Joi 26 Noi 2009, 10:54 am

Felicia, sunt foarte frumosi botoseii si creaza buna dispozitie. boo
geany
geany
Atotcunoscător
Atotcunoscător

feminin
Numarul mesajelor : 3420
Localizare : Germania
Data de inscriere : 07/01/2009

http://geanysfashion.blogspot.com/

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici - Pagina 11 Empty [quote="iacolo unde este acul voi strange curish05"]botosei. nu i-am terminat.

Mesaj Scris de niculina Vin 27 Noi 2009, 5:45 pm

trimiteti si cum a-ti lucrat acesti botosei ca sunt superbi tricot lol!
niculina
niculina
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : niculinastoleriu@gmail.com
Data de inscriere : 23/11/2009

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici - Pagina 11 Empty Re: Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici

Mesaj Scris de ioana soare Vin 27 Noi 2009, 5:50 pm

Niculina vezi ca Felicia a explicat un pic mai sus cum face botoseii
ioana soare
ioana soare
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 3890
Varsta : 44
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici - Pagina 11 Empty Re: Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici

Mesaj Scris de jojo21 Mier 02 Dec 2009, 11:04 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
prima mea rochita tricotata si o caciulita
avatar
jojo21
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 33
Varsta : 35
Localizare : piatra neamt
Data de inscriere : 30/10/2009

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici - Pagina 11 Empty Re: Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici

Mesaj Scris de dina_dorina Vin 04 Dec 2009, 7:15 pm

Ce mult imi plac botoseii ,Felicia Smile ,sunt asa de haiosi......

Jojo,ai o papusica adorabila si imi place mult costumatia ei,parca e un pitic pupi

Haideti sa va arat ce am terminat azi

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
dina_dorina
dina_dorina
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 392
Varsta : 42
Localizare : Petrosani
Data de inscriere : 24/06/2009

http://tricotajecopii.ucoz.com/

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici - Pagina 11 Empty Re: Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici

Mesaj Scris de jojo21 Vin 04 Dec 2009, 7:18 pm

multumesc mult!oricum rochita mea pt Amalia nu se compara cu minunatiile pe care le faci tu.eu sunt incepatoare dar sper sa ma perfectionez si eu.mersi inca odata kiss
avatar
jojo21
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 33
Varsta : 35
Localizare : piatra neamt
Data de inscriere : 30/10/2009

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici - Pagina 11 Empty Re: Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici

Mesaj Scris de SilviaDumitrescu Vin 04 Dec 2009, 7:39 pm

Ce frumuseti dinaaa!!!!! Si ale tale imi plac jojo numai ca imi placea mai mult daca era rochita mai scurta (am eu un fix cu rochite scurte la fetite, scuze)

_________________
Vulpea batarana si pozele ei
Fiul cu ale lui poze
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
album picasa
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
SilviaDumitrescu
SilviaDumitrescu
Moderator global
Moderator global

feminin
Numarul mesajelor : 12713
Localizare : Ploiesti
Data de inscriere : 21/05/2009

http://vulpebatranahandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici - Pagina 11 Empty Re: Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici

Mesaj Scris de Armeana Vin 04 Dec 2009, 7:42 pm

Foarte,foarte frumoase
As dori daca sunteti dragute sa-mi spuneti cati cm are talpa unui baietel de 3 anisor,vreau sai fac la cineva surpriza cu botosei si nu stiu cat de mare e talpa
Armeana
Armeana
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 188
Localizare : Alba iulia
Data de inscriere : 20/07/2009

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici - Pagina 11 Empty Re: Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici

Mesaj Scris de jojo21 Vin 04 Dec 2009, 8:35 pm

SilviaDumitrescu a scris:Ce frumuseti dinaaa!!!!! Si ale tale imi plac jojo numai ca imi placea mai mult daca era rochita mai scurta (am eu un fix cu rochite scurte la fetite, scuze)
multumesc!mi s a parut haios sa mi vad micuta intr o rochita lunga.am sa incerc si una scurta.multumrsc!
avatar
jojo21
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 33
Varsta : 35
Localizare : piatra neamt
Data de inscriere : 30/10/2009

Sus In jos

Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici - Pagina 11 Empty Re: Creatiile noastre tricotate, pentru cei mici

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB