Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 3 EmptyAstazi la 9:46 am Scris de LRodica

» Jucarii crosetate
Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 3 EmptyJoi 14 Mar 2024, 3:35 pm Scris de vlad_mom

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 3 EmptyMier 13 Mar 2024, 11:18 am Scris de IoanaSL

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 3 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 3 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 3 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 3 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 3 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Miniaturi - handmade
Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 3 EmptyDum 18 Feb 2024, 11:44 pm Scris de mlizeta

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 3 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 3 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 3 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 3 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin

» Scoala de croitorie (15)
Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 3 EmptyVin 17 Noi 2023, 9:04 pm Scris de Dorulet

» Pirogravura
Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 3 EmptyDum 12 Noi 2023, 10:09 am Scris de Dorulet

» Despre noi
Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 3 EmptyJoi 02 Noi 2023, 8:29 am Scris de diada

» Bijuterii lut polimeric (fimo, cernit, etc) -34
Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 3 EmptyDum 15 Oct 2023, 9:54 pm Scris de mlizeta

» Mobilier homemade (2)
Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 3 EmptyLun 04 Sept 2023, 2:59 pm Scris de LRodica

» Totul despre ÜBERdeck - masina de acoperire
Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 3 EmptyVin 18 Aug 2023, 9:03 am Scris de diada

» Hyundai 668
Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 3 EmptyJoi 17 Aug 2023, 11:10 am Scris de LRodica


Ce masina de brodat recomandati?

+36
popica12
slc
Ipate
arielas
Lucyjuke
Artizania
christinuca
ankha
LauraTone
Phlom
kabunta
mainidibace
simona-crina
diada
Teo_730
anabam
danieladana
ciuf
Indra
Duel
ccnuh
Steluzza
Vianne
speedy
cosmin_cosmin_1
tinassyliliana
minky
misela
irinairina
maya_design
rusuraduione22
amaza1
lilia27
Admina
niculaie
onixx
40 participanți

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de Admina Joi 05 Mar 2015, 1:07 am

Despre Bernette 340 pot sa-ti spun ca e o masina cu arie de brodare mare, maxim 20x14cm, poti importa fisierele direct prin USB, doar ca stickul folosit trebuie sa aiba un anume fisier care sa contina broderiile. Foloseste formatul .EXP (Melco mai e denumit) si e destul de raspandit. Acum experimentez cu digitizarea unor imagini cu programul SewArt si o sa revin cu detalii si poate un video, dupa aceea. Am incercat-o si brodeaza frumos, nu pare sensibila la atele folosite. Totusi e un model mai vechi. O poti lua noua sau sh?
Eu as prefera sa le am separate, masina de cusut si cea de brodat. Pentru comoditatea de a nu schimba si atasa ghergheful si pentru ca uneori vrei sa o folosesti pe cea de cusut si ai un proiect inceput la broderie. Daca nu e spatiul atat de important, e mai bine sa fie separate si pe principiul nici cal nici magar...

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de Phlom Joi 05 Mar 2015, 1:38 am

Din pacate primul criteriu de alegere este pretul. As putea avea rabdare sa ajung la unei Innov-IS 750E(cca 3500RON), dar mai mult nu vreau. Dar raman deschis la variante. Poate se gaseste solutia optima.
Cu formatul de fisiere pt brodat de la Bernina ma obisnuisem. Eu gasisem diferite softuri pe net si abia ma invatam cu ele. Pe partea de IT o sa ma descurc, nu am teama.
SH nu m-as incumeta, pentru ca si noua si am avut probleme...
De acord ca mai bine masini separate decat combinate. Dar trebuie sa ma inarmez cu rabdare sa iau alta masina de cusut cu ceva modele pe ea.
Ma tot gandesc sa am rabdare sa treaca vara si atunci sa iau, ca sa apara si modelele mai noi si sa treaca entuziasmul si preturile piperate.
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de Phlom Mier 15 Apr 2015, 11:35 am

Hristos a inviat!
Nu pot edita postul de dinainte, iar cu scuzele de rigoare, cer sfatul: am de ales intre Brother Innov-IS750E si Bernina DECO 340 by Bernina. La prima mi s-a propus un pret de 4700RON (cu cca 900RON mai mult decat la alte magazine), asa ca nu o voi lua din magazinul respectiv. Mai caut. La a doua, Bernina, mi s-a propus un pret de 4000RON, tot cu 200RON mai mult decat la alte magazine.

@Admina: intr-adevar este de preferat sa ai masini separate pentru brodat si cusut.
Ati inceput sa scrieti despre Deco340. Sa stiti ca sunt interesat serios sa aflu cat mai multe despre acest model. Ma trage inima mai tare spre Innov-IS750E, dar mai mut din ideea ca ce am avut Bernina... s-a stricat. Asa ca nu este un argument serios.

Daca altcineva detine modelul de la Brother 750E, il rog frumos sa scrie despre experientele cu acest model.

Este nevoie sa ma decid intre cele doua. Multumesc anticipat!
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de Admina Mier 15 Apr 2015, 5:27 pm

Eu nu mai am cum sa fac video cu Deco, din pacate. Nu-l mai am aici unde stau acum. Dar am sa caut pe net si pot traduce ceva review-uri de la utilizatori, daca gasesc. Prezentarile de catre firmele care vand, nu sunt impartiale.
Daca nu te grabesti, poate prinzi oferte de Black friday, in toamna-iarna. Sunt scumpe masinile de brodat si parca merita cumparata una mai buna, nu chiar cel mai de baza model, daca vrei serios sa brodezi. Pentru brodat ocazional, pentru familie, sunt ok si cele de baza sau combinate, cu ghergheful cel mai mic.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de kabunta Mier 15 Apr 2015, 6:01 pm

Eu mi-am luat de putin timp Innov-is 750. Mai am si innvo-is 900 combinata si am fost cat de cat multumita de broderii. Am luat 750 mai mult pentru ghergheful mai mare si pentru ca nu am vrut sa le mai am combinate. Nu am facut foarte multe cu ea inca asa ca nu am avut probleme. Merge mai bine decat masina veche dar probabil pentru ca e noua. Eu cred ca atat timp cat folosesti modele bune iese frumos. Dar asta a fost valabil si pentru vechia masina. Eu cred ca felul in care sunt definite cusaturile e cel putin la fel de important ca masina.

cateva broderii facute cu innov-is 750
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
kabunta
kabunta
Junior
Junior

feminin
Numarul mesajelor : 421
Varsta : 41
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 25/06/2010

http://georgiasew.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de Admina Joi 16 Apr 2015, 11:38 am

Foarte dragute aplicatiile si bine realizate. love Felicitari Kabunta!

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de Phlom Joi 16 Apr 2015, 12:05 pm

Cred ca raman la Innov-IS 750E. Cred ca este model mai nou si are cateva optiuni in plus fata de Deco 340. Infilarea automata a atei, formatul de fisiere pentru brodat cu care se lucreaza este mai cunoscut la Brother decat la Bernina (*.art,*.exp,*.exp+), s.a.
Din pacate nu au vrut sa imi faca un pret mai bun la Brother, asa ca ma vad nevoit sa achizitionez de la alt magazin. Cu parere de rau...
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de ankha Mier 21 Oct 2015, 9:37 am

Buna dimineata. Sunt la prima postare dupa ce am citit cred aproape toate sectiunile acestui forum. Intreb ca sa nu fac prostii caci am strans cu greu banii si sper sa iasa lucruri frumoase din ideile mele. Si deci, incerc sa inteleg daca pentru o incepatoare, adica niciodata nu am vazut cum functioneaza, este o idee buna pt un inovis 750e. Am inteles ca este o masina casnica, are gherghef cu acoperire mare, se schimba ata manual( nici asta nu stiu exact ce inseamna in practica), si are incluse deja diverse tipuri de broderii. Ce nu am inteles e daca nu achizitionezi softul ai cum sa creezi tu un model si sa il bagi in masina? Si daca e vb de soft ea nu are decat softuri de la 2000 in sus? E nevoie de spay de fixare pt orice tip de material? Acea intaritura e de mai multe tipuri? Cred ca ma opresc si astept un raspuns de la cei care o folositi deja. Preturile vad ca variaza si nu inteleg din ce cauza. Teoretic toate ar trebui sa aiba garantia la brother nu? Multumesc frumos in avans si sper sa fiti rabdatori cu d`alde noi astia care nu ne pricepem deloc. O zi minunata la toata lumea!
ankha
ankha
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 28/10/2010

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de LauraTone Mar 10 Noi 2015, 9:10 am

Buna dimineata.
Ankha, sunt si eu o iubitoare de broderie, dar incepatoare in lucrul broderiei la masina. M-am orientat tot spre Brother innovis 750E. Am deja o masina de cusut innovis 50 care sta in cutie ca isi asteapta verisoara hug  . La magazinul lor pretul e mai mare fata de altele.acum nu stiu cum e cu garantia dar se pare ca iti dau alta in loc pana ti-o repara pe a ta. Soft-ul este scump, sunt  altele si mai scumpe dar am inteles ca doar pentru creatii proprii. Eu vreau sa ma duc la reprezentanta sa vad totusi cum merge, daca m-as impaca cu ea, daca este ceea ce vreau pt proiectele mele. mergem impreuna? As vrea inainte de Black friday cand, poate , scad preturile. O zi buna tuturor.
LauraTone
LauraTone
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 10/11/2015

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de ankha Mar 10 Noi 2015, 11:03 am

Buna din nou! Cu drag as vrea sa merg dar imi este imposibil. Au fost pe 24-27 cred niste zile in care s'au testat masinile la reprezentanta la bucuresti. (Eu sunt din cta). Am vazut toate tutorialele posibile, teorwtic stiu ce ar trebui facut, numai ca de la teorie la practica e ceva asa ca ma gandesc ca tot cu ea acasa as descoperi toate dedesubturile. Astept si eu deasemenea black friday. Daca prin absurd ajungi la ei si ii dai o verificare poate reusesti sa imi faci si mie un rezumat:). O zi buna
ankha
ankha
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 28/10/2010

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de Phlom Lun 21 Dec 2015, 11:17 pm

ankha a scris:Buna dimineata. Sunt la prima postare dupa ce am citit cred aproape toate sectiunile acestui forum. Intreb ca sa nu fac prostii caci am strans cu greu banii si sper sa iasa lucruri frumoase din ideile mele. Si deci, incerc sa inteleg daca pentru o incepatoare, adica niciodata nu am vazut cum functioneaza, este o idee buna pt un inovis 750e. Am inteles ca este o masina casnica, are gherghef cu acoperire mare, se schimba ata manual( nici asta nu stiu exact ce inseamna in practica), si are incluse deja diverse tipuri de broderii. Ce nu am inteles e daca nu achizitionezi softul ai cum sa creezi tu un model si sa il bagi in masina? Si daca e vb de soft ea nu are decat softuri de la 2000 in sus? E nevoie de spay de fixare pt orice tip de material? Acea intaritura e de mai multe tipuri? Cred ca ma opresc si astept un raspuns de la cei care o folositi deja. Preturile vad ca variaza si nu inteleg din ce cauza. Teoretic toate ar trebui sa aiba garantia la brother nu? Multumesc frumos in avans si sper sa fiti rabdatori cu d`alde noi astia care nu ne pricepem deloc. O zi minunata la toata lumea!


Buna seara!

Eu mi-am dorit 750e. Nu am testat-o. Am avut alta, despre care am tot scris.

Ca sa te linistesc oleaca legat de soft: eu am incercat si variante gratuite, dar cu care puteam salva/exporta in formatul pe care-l suporta masina. Asta sa si cauti. Gasisem: SophieSew, PE Design V6 (era gratuit de unde-l luasem eu) sau gasesti site-uri numai cu modele de broderie si descarci cate vrei. Apoi le pui pe stick si le upload-ezi in memoria masinii. Sau conectezi masina de brodat direct la laptop. Asta e om functie de modelul masinii.

Ai sa vezi ca e recomandat sa folosesti stabilizator cam pentru toate materialele. Eu cel putin asta am facut. Iar stabilizatorii sunt de mai multe feluri, precum ai scris, printre care: spray (cel mai bun mi s-a parut), aplicare cu fierul (are adeziv sau e folie ca de celofan) etc. Eu am luat cate putin mai din toate si am incercat sa vad ce-mi place. Adezivul spray mi s-a parut cel mai ok.

Atele se schimba manual, adica atunci cand termina de brodat cu o culoare si trebuie sa treci la alta, masina te atentioneaza printr-un mesaj pe display, iar tu schimbi ata si confirmi. E usor. Ai sa vezi. Ata s-ar schimba automat doar la masinile industriale, cu mai multe capete de brodare. Deci nu e cazul nostru.

De oriunde vei lua produsul, vei beneficia de garantie de la importatorul oficial in Romania. Magazinul de unde ai cumparat masina nu are treaba cu garantia. Magazinele de profil isi explica preturile mai ridicate prin faptul ca ar asigura servicii post garantie mai bune (desi tot ei asigura si celorlate magazine), ajutor after-sales, instructaj etc.

Seara buna!
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de ankha Dum 27 Dec 2015, 11:32 pm

Buna seara,
Multumesc pentru informatii. Intre timp am rezolvat si problema:)...Am luat`o si pe brodarica ...si testat`o acum pt cadourile de Craciun. Am luat cu ea un stabilizator de se aplica cu fierul. iar aici in cta nu am gasit nimic altceva mai bun. Ar trebui sa fac comanda pt ate si stabilizatri tot la brother Sibiu. Ca si idee pt cei care mai vor sa isi cumpere tre sa o pandeasca bine. Pt black Friday nu a scazut decat pana la 3600, apoi la o saptamana era 3900 cu tot cu soft, apoi o saptamana mai tarziu 3000 pe site`ul de la bucuresti(asta in cazul in care eu am tot vf toate site-urile 6 luni inainte). Eu m`am grabit caci m`am gandit ca nu o mai gasesc mai jos asa ca am luat`o fara soft. In schimb am gasit niste trial-uri cu care am rezolvat cu editare si monograme. Creare broderie de la un cap la altul nu am reusit. In schimb am niste imagini desenate de mana pe care as vrea sa le fac broderie si inca mai cercetez cu ce. Inca testez materiel si tipuri de broderie. Treaba cu in the hoop. etc E bine acus ca am cum sa le pun si in practica. Pentru alte intrebari o sa ma mut la subiectul in cauza:) Inca o data multumesc frumos pentru informatii. O seara minunata
ankha
ankha
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 28/10/2010

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de Admina Mar 29 Dec 2015, 2:17 am

Ankha, nu cred ca mai e necesar soft-ul de broderie, cel de la Brother adica. Acum cam toate masinile au USB port si poti pune direct broderiile in masina. Si pentru editare, digitizare se gasesc software-uri mai ieftine, pe net. Nu as zice chiar gratis (legale), pentru ca eu n-am gasit unul sa ma multumeasca, dar sigur nu am cautat destul sau n-am avut rabdare sa le invat, pe cele incercate.
Stabilizator si eu recomand spray si mai exista un spray care curata adezivul folosit, dupa ce sfasii stabilizatorul de hartie. Pare mai complicat decat este, de fapt. Mai complicat e sa gasesti broderia care-ti trebuie, cred. Odata ce brodezi de cateva ori, te obisnuiesti cu schimbarea atelor, stabilizarea. Masina face marea majoritate a muncii, mai ales daca e una buna, putin pretentioasa la ata, material.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de christinuca Mar 29 Dec 2015, 9:20 pm

va rog sa postati poze cu lucrusoarele brodate. Abia am descoperit broderia insa nu am inca masina de brodat si nici nu cred ca voi avea in urmatorii 2 ani dar macar vad ce minunatii creati voi. kiss kiss
christinuca
christinuca
Ucenic
Ucenic

Numarul mesajelor : 113
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 08/01/2012

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de Artizania Mier 30 Dec 2015, 11:44 am

Buna !

Imi face si mie cu ochiul o masina de brodat. As vrea sa o folosesc pentru a coase motive traditionale de ie. M-am orientat la Brother NV90E. Modelele a vrea sa le digitizez eu de la cap la coada, si nu m-am lamurit cum Sad Are cineva experienta in realizarea modelelor in cruciulita traditionale sa ma ajute cu un sfat ? E de ajuns Brother NV90E, sau ar trebui sa mai strang bani pentru alta mai scumpa ? Eu nu as vrea sa fac personalizari cu scris, prin urmare, nu stiu daca imi e chiar utila o masina mai scumpa. Ma gandesc ca daca fac diagrama corect, si o incarc in masina, n-ar trebui sa am nevoie de prea multe functii si facilitati pe care le are o masina scumpa. Ma insel ?
Artizania
Artizania
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Brasov
Data de inscriere : 31/10/2012

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de Lucyjuke Mar 05 Ian 2016, 10:19 am

Bună ziua și mulțumesc pentru accept!
De curând am decis sa-mi cumpăr o mașină combinată de cusut și brodat. Alegerea mea este un model de la Brother Innov-is 2600. Am tot căutat păreri dar nu prea am găsit . Broderii am mai lucrat pe mașini industriale,dar la cusut sunt începătoare. Are cineva aceasta mașină ? În descriere am văzut ca are multe accesorii și piciorușe pentru diverse cusături... Sper sa nu mă pună prea mult în dificultate.
Mulțumesc anticipat!
Lucyjuke
Lucyjuke
helper
helper

Numarul mesajelor : 10
Localizare : Moldova
Data de inscriere : 05/01/2016

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de arielas Joi 07 Ian 2016, 8:42 am

Filmulete demonstrative ai cautat ca sa vezi daca e prea complicata?

arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de Lucyjuke Joi 07 Ian 2016, 8:50 am

Da,am căutat și am vizionat tot de pe YouTube
Intre timp am cumpărat mașina.
Deocamdată citesc manualul,care e foarte explicit,în limba română...Iar de mâine o bag în teste!
Lucyjuke
Lucyjuke
helper
helper

Numarul mesajelor : 10
Localizare : Moldova
Data de inscriere : 05/01/2016

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de arielas Joi 07 Ian 2016, 9:29 am

ok, atunci nu pot decat sa iti urez spor la lucru! si sa faci lucruri marete cu ea!
arielas
arielas
Maestru
Maestru

Numarul mesajelor : 1345
Localizare : la casa mea
Data de inscriere : 29/09/2010

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de Lucyjuke Joi 07 Ian 2016, 9:31 am

Mulțumesc frumos !
Lucyjuke
Lucyjuke
helper
helper

Numarul mesajelor : 10
Localizare : Moldova
Data de inscriere : 05/01/2016

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 3 Empty Cum sa folosesc masina de brodat

Mesaj Scris de Ipate Vin 23 Iun 2017, 9:02 am

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati daca se poate. Doresc sa achizitionez o masina de brodat Brother NV 955 sau Is 955, dar nu am inceles ce este cu softul Pe Design? Il primesc la masina gratuit sau trebuie achizitionat separat? Si pot crea eu modelul dorit sau cum se procedeaza? multumesc.
Ipate
Ipate
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : Caransebes
Data de inscriere : 23/06/2017

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 3 Empty masina de brodat

Mesaj Scris de slc Mar 06 Feb 2018, 11:13 pm

buna ziua! sunt noua pe forum , ma numesc Camelia.sunt fericita posesoare a unei masini de brodat innovis 800e de la brother.am cumparat masina de aproximativ o saptamana dar teoria nu seamana cu practica...in concluzie nu reusesc sa brodez cu ea deloc; imi apare o alarma cum ca am firul incurcat sau acul indoit.schimb acul de sute de ori infilez ata de sute de ori; acelasi rezultat! ajutoooor va rog!
slc
slc
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : slatina
Data de inscriere : 06/02/2018

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de popica12 Mier 07 Feb 2018, 9:44 am

Este foarte important sa mentionati cu arata cusatura / broderia pe fata respectiv spate. Sunt mai multe lucruri de verificat. Incepeti cu mosorul de ata din suveica. Verificati sa fie pusa ata in sensul bun. Mai departe, suveica sa fie reglata, teoretic ar trebui sa aiba 1 sau 2 suruburi de tensionare a atei de jos. Mergand mai departe, verificati ca acul sa fie pus corect, nu incurcati fata su spatele lui. Dupa aceea ar trebui sa mai verificati inca o data traseul de ata care ca ajunge in ac. Iar la final dupa ce tote cele de sus au fost verificate, atunci incepeti sa reglati ata de pe fata cusaturii / broderiei.
popica12
popica12
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 11/09/2017

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de slc Mier 07 Feb 2018, 4:09 pm

multumesc! va voi tine la curent cu eventuale progrese...
slc
slc
helper
helper

Numarul mesajelor : 3
Localizare : slatina
Data de inscriere : 06/02/2018

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de Djmanianfs Mier 07 Feb 2018, 8:38 pm

Buna Camelia!
Eu zic ca nu ar fi indicat sa umbli la reglajele suveicii, acolo suntniste reglaje de fabrica si daca o dereglezi, nu cred ca o sa fie bucurie mare!
Poti sa verifici tensiunea atei (este rotita frontala), eu merg cu ea la 6 si este ok, dar este foarte important sa pui si ata suveicii in sensul in care este desenat pe acel capac al masinii de brodat. Tot aici conteaza si ata cu care lucrezi: daca ai o ata de 2 lei sa nu te astepti ca masina sa functioneze perfect.
Incearca ce ti-am scris mai sus si eu si colega si vezi ce rezultate ai.
Succes!
Djmanianfs
Djmanianfs
helper
helper

Numarul mesajelor : 57
Localizare : Bucuresti
Data de inscriere : 28/10/2017

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 3 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB