Lucru de mână
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Florile din gradina mea(2)
Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 2 EmptyIeri la 11:40 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Pasti
Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 2 EmptyIeri la 11:36 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua împreuna (44)
Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 2 EmptyIeri la 8:09 am Scris de Dorulet

» Animale de companie!!! - 5
Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:30 am Scris de Dorulet

» Ne bem cafeaua, împreună!
Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 8:06 am Scris de alesianicolau

» Retuș bluziță de dantela
Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:42 am Scris de alesianicolau

» Triplock(overlock); totul despre surfilare(6)
Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 2 EmptyLun 15 Apr 2024, 1:17 am Scris de alesianicolau

» Cardio sau fitness? Acasa sau la sala?!
Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:33 pm Scris de alesianicolau

» Curățenie în dulap
Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 2 EmptyDum 14 Apr 2024, 10:15 pm Scris de alesianicolau

» Miniaturi - handmade
Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 2 EmptyMar 02 Apr 2024, 6:42 am Scris de vlad_mom

» Jucarii crosetate
Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 2 EmptyDum 24 Mar 2024, 9:18 am Scris de LRodica

» Tipare gratis, Leko- Cap.2
Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 2 EmptyVin 08 Mar 2024, 10:38 am Scris de elena.m.m

» Din materiale reciclabile 6
Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 2 EmptyJoi 07 Mar 2024, 8:11 am Scris de Dorulet

» Conturi de utilizatori, inchise la cerere
Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 2 EmptyMier 28 Feb 2024, 11:03 am Scris de orhideea1966

» Frivolite - cap 7
Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 2 EmptyDum 25 Feb 2024, 3:30 pm Scris de LRodica

» Punct in cruce-creatii diverse (2)
Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 2 EmptyJoi 22 Feb 2024, 6:04 am Scris de LRodica

» Tehnica de embosarea a hartiei
Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 2 EmptySam 20 Ian 2024, 7:53 am Scris de geia

»  Bijuteriile noastre capitolul XX
Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 2 EmptyVin 05 Ian 2024, 8:36 am Scris de Dorulet

» Ornamente de Craciun - 6
Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 2 EmptyMier 06 Dec 2023, 9:37 am Scris de Dorulet

» Lumanari sculptate manual
Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 2 EmptyJoi 30 Noi 2023, 4:49 pm Scris de LaurentiuSmin


Ce masina de brodat recomandati?

+36
popica12
slc
Ipate
arielas
Lucyjuke
Artizania
christinuca
ankha
LauraTone
Phlom
kabunta
mainidibace
simona-crina
diada
Teo_730
anabam
danieladana
ciuf
Indra
Duel
ccnuh
Steluzza
Vianne
speedy
cosmin_cosmin_1
tinassyliliana
minky
misela
irinairina
maya_design
rusuraduione22
amaza1
lilia27
Admina
niculaie
onixx
40 participanți

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de Duel Mar 08 Noi 2011, 1:11 am

Multumesc Speedy pt raspuns. Eu am inteles ca Innovis 750E are aria 13x18, nu 10x10. Shocked Question Question Inca nu am gasit manual. Cat despre Soft, numai pe paginile straine l-am vazut in oferta, Brother Sibiu nu cred ca mentioneaza asta.
Inca o data multumesc si astept alte opinii cu privire la brodarea pe prosoape si halate de baie.
Duel
Duel
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 18
Varsta : 50
Localizare : Bucovina
Data de inscriere : 31/10/2011

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de speedy Mar 08 Noi 2011, 8:35 am

Da, ai dreptate are 13x18, si e la oferta la Brother Sibiu, uite aici un link cu manualul [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
speedy
speedy
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 17
Varsta : 54
Localizare : Hunedoara
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de Duel Mier 09 Noi 2011, 12:03 am

Inca o data multumesc, Speedy.
Dar despre targuri la care participa mai multi producatori cu mai multe masini de brodat, stiti ceva? Mi-ar placea sa le vad odata pe toate si sa aleg una. Tot bantui pe site-uri si cand ma hotarasem la 750e am vazut mesajul cuiva care zicea de Singer Futura... M-am uitat si pe la Janome, apoi iar m-am intors la Brother si tot asa....
Duel
Duel
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 18
Varsta : 50
Localizare : Bucovina
Data de inscriere : 31/10/2011

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de Indra Mier 09 Noi 2011, 9:03 am

Eu zic ca masinile de brodat Pfaff sunt foarte bune, n-ar strica sa te uiti un pic pe unul din siturile lor.
Eu am o masina de Brodat Brother PE 700E de care sunt multumita dar daca as putea sa-mi cumpar una acum mi-as lua un Pfaff sau Bernina.
Indra
Indra
helper
helper

Numarul mesajelor : 89
Localizare : Ramnicu Valcea
Data de inscriere : 02/06/2010

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de Admina Mier 09 Noi 2011, 12:08 pm

Masinile de brodat sunt foarte scumpe, oricum. Daca puteti, cumparati-va ceva bun, pe incercate. Daca nu, cititi cat mai multe pareri pe internet, despre modelul ales. Intr-o vreme cochetam si eu cu Singer Futura, am citit si pro si contra. Apoi despre Pfaff numai de bine, in general, sunt convinsa ca si masinile de brodat sunt foarte bune. Dar si pretul... e pe masura.
Janome, la fel sunt bune am tot citit de un model de uber de la ei si din una in alta si de masini de cusut.
Acum, daca as avea banii de una noua, as lua oricum una separata, nu combinata, cred. Din cate am inteles tot ce nu e nici cal nici magar, e asin si nu e cine stie ce de capul lui. Smile Brother-ul meu e model mai vechi si am pus un link mai demult, brodeaza si pe piele de manusi de hochei, modelele mai noi nu stiu cat sunt de rezistente. Oricum, e bine sa o testati, sa vedeti cat de pretentioasa e. Cereti proba si aduceti materialele voastre. Daca da rateuri in reprezentanta, va da si la voi acasa, nu cumarati daca nu va convinge 100%. Cel de la care am cumparat-o pe a mea, mi-a aratat o proba pe un jerse elastic, nestabilizat cu nimic. Intr-adevar nu era perfecta, dar nu avea scamoseri si ruperi de ata, nu a scos ata de la caneta, pe fata; ce mai, mi-a dat incredere si asa a fost. Cum am luat furniturile speciale de brodat, cum a mers bine.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de speedy Mier 09 Noi 2011, 4:49 pm

Totate masinile de cusut sau brodat pentru utilizare casnica, indiferent de pret, au foarte multe componente din plastic, poate alea industriale sa fie facute cu simt de raspundere, dar si la alt pret, uite second hand am vazut numai profesionale, poate pe alte situri or fi si casnice. Eu am una de cusut si brodat Brother innovis 900, de care sunt multumit pana acum, dar nici nu o folosesc prea des, a fost la oferta cu programul PE Lite.
speedy
speedy
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 17
Varsta : 54
Localizare : Hunedoara
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de Duel Mier 09 Noi 2011, 11:06 pm

rade hug hug Multumesc frumos, totusi acum sunt si mai incurcata. Cum spunea cineva mai inainte, eu ma pricep mai degraba la calculator decat la masina de cusut. Pfaff este interesanta dar cat costa?
Cu voia domniilor voastre, as lua-o de la capat:

1. masina de brodat care sa poata fi conectata la computer/stick; 2. sa poata broda pe prosoape groase si halate de baie; 3. Sa aiba aria de brodare cel putin 18cm x 10cm; 4. Sa coste maximum 5000 ron.

Multumesc anticipat!
Duel
Duel
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 18
Varsta : 50
Localizare : Bucovina
Data de inscriere : 31/10/2011

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de speedy Joi 10 Noi 2011, 9:22 am

Asta mi se pare interesanta si se incadreaza in cerintele tale
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si in buget.
speedy
speedy
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 17
Varsta : 54
Localizare : Hunedoara
Data de inscriere : 26/12/2009

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de Admina Joi 10 Noi 2011, 10:10 am

Am vazut ieri pe Okazii o masina IS 750 second, care inca mai era in garantie. Poate te uiti si acolo, daca e utilizatorul cu multe calificative (macar mai mult de 10-20) e serios si nu vor fi probleme la tranzactie.
Dintre cele noi, cred ca mai mare incredere as avea in Bernina. Oricum sa intrebi la repezentanta sau de oriunde ai lua-o. Inteleg ca vrei sa brodezi numai prosoape in mod curent. Trebuie sa le spui cam ce volum vei avea, daca o vei folosi zilnic, 5 zile pe saptamana. Cele descrise pana acum sunt casnice, nu profesionale si s-ar putea sa nu faca fata. Chiar daca ocazional poti broda monograme pe 1-2 prosoape/ halate, daca ai folosi-o in mod curent la asa ceva, timp de cateva ore pe zi, poate fi riscant.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de Indra Joi 10 Noi 2011, 10:11 am

Pfaff depaseste bugetul.
Nu stiu daca masinile Brother pot coase pe prosoape groase. Eu nu am incercat.
Indra
Indra
helper
helper

Numarul mesajelor : 89
Localizare : Ramnicu Valcea
Data de inscriere : 02/06/2010

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de Duel Vin 11 Noi 2011, 8:44 pm

Va multumesc hug , m-am hotarat sa iau Brother 750E.
Duel
Duel
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 18
Varsta : 50
Localizare : Bucovina
Data de inscriere : 31/10/2011

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de ciuf Lun 17 Sept 2012, 8:53 pm

Buna sunt noua prin zona si ma bucur ca am dat de voi!!! poate asa o sa ma decid in privinta faptului de a-mi lua o masina de brodat. De recent am o masina de cusut de care ma folosesc si as vrea sa imi mai cumpar si una de brodat.Poate cineva sa imi spuna daca e rentabila si din punctul de vedere de a face si cate un mic profit din asta??? cos macar sa imi scot banii pe care i-am investit in ea. Eu ma gandeam la Brother 750 pt ca are aria de 180/130, dar nu sunt prea sigura daca face banii astia, in jur de 4.000lei.Puteti sa imi dati niste sfaturi???
ciuf
ciuf
helper
helper

feminin
Numarul mesajelor : 1
Localizare : net
Data de inscriere : 17/09/2012

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de danieladana Dum 07 Oct 2012, 7:56 pm

Buna sunt noua pe aici si tare m-as bucura daca e cineva sa ma ajute cu un sfat.
As vrea sa imi iau o masina de brodat dar nu stiu de care.
Modele decupate se poate face cu masina de brodat, dar broderii pe perdele sau pe panza mai groasa pt haine osenesti daca are cineva o idee.
eu m-am gandit la Brother Innov-is 1e (Brother NV1e) dar nu stiu daca merita bani mai mult as vrea sa o folosesc la panza groasa.
Multumesc,
danieladana
danieladana
helper
helper

Numarul mesajelor : 1
Localizare : londra
Data de inscriere : 30/09/2012

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de anabam Dum 10 Feb 2013, 9:38 pm

Buna tuturor,

Imi doresc si eu sa cumpar masina de brodat BROTHER INNOV-IS 90 E , insa inainte de a face pasul cel mare Smile as vrea sa stiu daca merita banutii. Am vazut ca pe acest forum multe dintre voi au mare experienta in domeniu, asa ca mi-ati fi de un real ajutor daca m-ati ajuta cu un sfat hug

PS: mi-a facut o super placere sa vad broderiile fetelor "cu experienta" si mi-ar placea sa ajung si eu la o asemenea performanta.

Cu drag,

Ana
anabam
anabam
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : internet
Data de inscriere : 10/02/2013

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de Admina Lun 05 Mai 2014, 10:40 pm

kabunta a scris:Eu am un innov-s 900 combinata cusut si brodat. Sunt mulumita de masina ( are 4 ani cred )si se tine destul de bine cred desi ca am fortat-o cu tot felul de materiale grosase, vatelina, piele ... Daca as avea ocazia sa reiau decizia as cumpara separat masina de cusut si cea de brodat ... atat timp cat brodeaza lucreaza mai mult singura iar tu ai putea sa cosi si altceva si nu ar mai trebui refacute montajele si reglajele la fiecare schimbare.

Eu nu stiu daca chiar iti trebuie soft de creat broderii eu am avut putin experienta cu broderii generate si am fost foarte nemultumita de calitatea lor. Recomand insa cu toata caldura modelele de broderii de pe site-uri de specialitate care sunt optimizate manual si testate si retestate. Se gaseste o gama foarte larga de modele gratuite sau la preturi foarte mici daca chiar vrei ceva anume si nu gasti gratis. Rezultatul cu astfel de modele este de cu totul alta calitate.
- mesaj preluat de la Ce masina de cusut recomandati

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de Teo_730 Joi 30 Oct 2014, 4:29 pm

Buna ziua!
Doresc sa imi cumpar o masina de brodat si as vrea sa va cer o parere. Dupa mai multe cautari pe internet am ramas la aceste doua optiuni care se incadreaza in bugetul pe care as fi dispus sa il aloc: Brother INNOV-IS 90E sau Bernina Bernette Sublime Chicago 7. La o prima vedere, eu personal as opta pentru Bernina, deoarece are aria de brodare mai mare. Dar, nefiind cunoscator in domeniu, nu ma pot pronunta.
As fi recunoscator daca m-ati putea ajuta cu un sfat. Va multumesc anticipat si sper ca in curand sa imi postez si eu pe aici lucrarile. Smile
Teo_730
Teo_730
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 23/10/2014

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de Teo_730 Vin 31 Oct 2014, 12:36 pm

Inca o intrebare: La vreuna din aceste doua masini amintite mai sus se pot pune picioruse de surfilat?
Teo_730
Teo_730
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 23/10/2014

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de Teo_730 Joi 06 Noi 2014, 5:21 pm

Buna ziua din nou!
Este cineva ar putea sa ma ajute in legatura cu intrebarile de mai sus?
Teo_730
Teo_730
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 23/10/2014

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de diada Joi 06 Noi 2014, 7:11 pm

Eu am prima varianta, sunt multumita de ea, dar mi-ar fi fost de ajutor un gherghef mai mare. Eu zic sa o alegi pe cea cu ghergheful mai mare.

Eu stiu ca la masina de brodat nu se poate pune alt piciorus decat cel pe care il are. Ea doar brodeaza si atat. La a mea nu am incercat si nu cred ca merge, are in memorie doar broderii, nu are nici o alta cusatura.

Bafta, sa revii cu impresii, indiferent ce alegi!

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de Admina Vin 07 Noi 2014, 7:02 pm

La Bernette pare pretul foarte bun, pentru ce ofera. Asta comparativ cu modele mai vechi, cele din gama Deco. Si fata de preturile din afara. Cauta mai multe detalii de site-ul respectiv, sa nu fie ceva in ne-regula, sa ai probleme cu garantia sau service-ul. Ideal e sa iei masini de cusut de la dealer dedicat de asa ceva, sa-ti faca instructaj, sa o poti aduce la sevice sau trimite direct lor. Dar daca e serios magazinul, merita la pretul asta.
E o masina combinata de cusut si brodat. Are inclus si piciorusul de surfilare, vezi detalii la pag.40, Aici.
Doar ca nu e o surfilare corecta, ca la triplock. Avem subicte dedicate acestor aspecte.

_________________
DOAR AZI, sa nu ma supar! Sa nu ma ingrijorez! Sa fiu recunoscator! Sa fiu bun cu ceilalti!

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

*Atelierul meu*


Admina
Admina
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 8716
Localizare : aproape de tine:)
Data de inscriere : 16/10/2008

http://bylaly.blogspot.ro/

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de Teo_730 Mar 11 Noi 2014, 1:02 am

Va multumesc pentru sfaturi. Cu ajutorul vostru m-am hotarat sa imi cumpar masina combinata de cusut si brodat Bernette. Voi reveni cu pareri.
Teo_730
Teo_730
helper
helper

Numarul mesajelor : 5
Localizare : Constanta
Data de inscriere : 23/10/2014

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 2 Empty Masini de brodat

Mesaj Scris de simona-crina Mar 16 Dec 2014, 10:27 pm

Doresc sa achizitionez o masina de brodat si cusut , combinata, am vazut in magazine on line,marca Elna Expressive 860. Ce parere aveti despre aceste masini?
simona-crina
simona-crina
helper
helper

Numarul mesajelor : 2
Localizare : baia mare
Data de inscriere : 19/09/2014

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de mainidibace Dum 28 Dec 2014, 3:20 pm

Buna ziua,
Am si eu o intrebare: am o masina de cusut brother 684, stie cineva daca se poate si broda la ea?
multumesc anticipat!
mainidibace
mainidibace
helper
helper

Numarul mesajelor : 8
Localizare : neamt
Data de inscriere : 21/12/2014

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de diada Dum 28 Dec 2014, 4:26 pm

Nu gasesc masina pe net la prima cautare, ne ajuta si o poza, dar: daca masina are si zig zag poti broda la la. Iti trebuie putina imaginatie si merge treaba struna! Eu am folosit mult timp brodatul la masina liniara, gasesti modelele pe care le-am facut, pe blogul meu de la semnatura. Stiu mai multi utilizatori care folosesc aceasta tehnica.

_________________
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Important: Inainte de a pune o intrebare pe forum va rog folositi functia  cautare in forum. Poate deja aveti raspuns!
Ne scrieti doar daca este problema de tehnic si moderatorul de pe sectiunea respectiva nu va poate da un raspuns.
___________________
handmade blog/ geantahandmade/MERCERIE
diada
diada
Administrator
Administrator

feminin
Numarul mesajelor : 7348
Varsta : 45
Localizare : Buzau
Data de inscriere : 18/10/2008

https://www.merceria-ta.ro/

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 2 Empty Noua masina de cusut si brodat - pareri

Mesaj Scris de Phlom Mier 04 Mar 2015, 2:07 pm

@Teo_730: scrie-mi te rog cum se comporta masina la brodat. Eu am luat acelasi model si l-am trimis in garantie. Mi s-a propus sa mi se dea banii inapoi.
Pe cusut masina mi-a mers perfect. Pe brodat am dat de niste bug-uri serioase:
- masina blocata complet, fara sa raspunda la apasarea butoanelor si ecranul alb, fara caractere.
- cand era uneori nevoie sa inlocuiesc ata la bobina, ii dadeam sa continue de unde a ramas sau unde se terminase ata. Problema e ca pornea decalibrat, adica broda modelul decalat de ceea ce fusese la inceput.

Nu scriu astea sa te sperii, ci ca sa fii atent in caz ca se manifesta si la tine, sa stii s-o trimiti in garantie.
Problema era de la o placa cu circuite, desi eu suspectam doar o problema de Firmware. A fost mai grav.

________________________________________________

Am postat in alta rubrica despre faptul ca vreau sa ma orientez spre alta masina de brodat sau combinata.
Phlom a scris:Buna ziua tututor!
Intr-un post anterior [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] scrisesem despre masina de cusut si brodat din semnatura.
Din pacate dupa nici jumatate de an am trimis-o-n garantie, datorita unor aparente bug-uri de software. S-a dovedit ca era placa de circuite defecte din fabricatie, asa ca s-a propus ori inlocuirea piesei defecte, ori a masinii de cusut. Ultima oara asteptam raspuns de la Bernina.
Am sunat si ieri si d-l de la BroRom mi-a spus ca pana la urma imi vor inapoia banii pe masina de cusut.
Asa ca am nevoie de cateva feedback-uri si opinii asupra viitoarei masini de cusut/brodat ce o voi putea cumpara (Brother Innov-IS 955 sau Innov-IS 750E).
Din pacate nici una din cele doua optiuni expuse nu se ridica la ce putea Bernina.
As fi vrut sa fie masina combinata de cusut si brodat, special ca sa fac o economie la banuti, care nici nu sunt. Nu e ceva nou. Am nevoie si de brodat, dar si de modelele acelea care-s destinate dantelei. Daca vedeti fosta Bernina avea din plin de toate felurile.

Daca se va gandi cineva ca nu postez in sectiunea potrivita, iertare, dar cum masina vreau sa si coasa, zic ca se potriveste topicul.

Caracteristici dorite:
- Este important cum se face importul fisierelor de brodat in memoria masinii; prefer prin stick USB.
- Suprafata de brodare sa fie medie. La bernina era de 11x17cm. 750E are de 18x12cm parca, adica perfect. 955 are suprafata cam mica de 10x10cm.
- As vrea sa fie si de cusut si de brodat, ca asta ar insemna economie la banuti. Nu as avea bani prea curand sa iau speciala de brodat ( "doar" 3400RON), iar mai tarziu sa iau masina de cusut computerizata care sa aiba multe modele de dantela. Asa ca una 2in1 ar fi ideala. Aici castiga teren Innov-IS955, dar are suprafata de brodare foarte mica si viteza mica (450 cpm parca).

Stiu ca Innov-IS750E este doar de brodat, dar as face efortul asta si as avea rabdare astfel incat sa caut si una de cusut separat.

Am intrebat si am primit un pont ca in curand vor iesi pe piata modele noi de masini de brodat de la Brother, asa ca as astepta pana in vara. Ori se vor ieftini modelele mai vechi, ori cele noi vor fi la preturi mai bune. Vedeti exemplu la pret Innov-IS 950 fata de Innov-IS 955. A doua este mai noua, are niste optiuni in plus, dar este mai ieftina.

Sunt de luat in calcul si alte marci, normal, dar mi-ar placea sa citesc niste pareri ale utilizatorilor. Imi da mai multa incredere.

Multumesc anticipat!
________________________________
LE: am gasit si modele de masini ce vor iesi sau deja au fost lansate pe piata link.
Modelul Innov-IS 955E va fi inlocuit de Innov-IS 990D. Am mai gasit si Modelul 980K.
Modelul Innov-IS 90E cred ca este inlocuit de PE540D.
Innov-IS 95E nu este la noi in tara.
Experiente cu Brother PE770, SINGER Futura XL-400, Janome 350e, Bernina Deco 340?


Ultima editare efectuata de catre Phlom in Mier 04 Mar 2015, 6:40 pm, editata de 2 ori (Motiv : Later Edit)
Phlom
Phlom
helper
helper

masculin
Numarul mesajelor : 95
Localizare : Constanta / Atena
Data de inscriere : 08/04/2014

http://phloreen.wordpress.com/

Sus In jos

Ce masina de brodat recomandati? - Pagina 2 Empty Re: Ce masina de brodat recomandati?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum


©Copyright Lucrudemana.com 2008-2019 | All Rights Reserved
FB